19 مقاله
در این ویکی

افسانه زلداافسانه زلدا | The Legend of Zelda

large.The_Legend_of_Zelda_Title.png.8139

large.416px-Zelda-NES-Box-Art.jpg.f3e5b5

عرضه

پلتفرم تاریخ عرضه
Famicom Disk System

ژاپن: 21 فوریه 1986

NES/Famicom (عرضه روی کارتریج)

آمریکا: 22 آگوست 1987
اروپا: 15 نوامبر 1987
استرالیا: 15 نوامبر 1987
ژاپن: 19 فبریه 1994

Gameboy Advance

ژاپن: 14 فبریه 2004
آمریکا: 2 ژوئن 2004
اروپا: 9 جولای 2004
استرالیا: 9 جولای 2004

Wii Virtual Console آمریکا: 19 نوامبر 2006
ژاپن: 2 دسامبر 2006
استرالیا: 7 دسامبر 2006
اروپا: 8 دسامبر 2006
3DS Virtual Console اروپا: 12 می 2012
آمریکا: 5 جولای 2012
Wii U Virtual Console ژاپن: 28 آگوست 2013
اروپا: 29 آگوست 2013
آمریکا: 30 آگوست 2013

سازندگان

سازنده Nintendo EAD
ناشر Nintendo Co., Ltd.
تهیه کننده شیگرو میاموتو
کارگردان شیگرو میاموتو
تاکاشی تزوکا

The Legend of Zelda (فارسی: افسانه زلدا) یا آن گونه که در ژاپن از آن یاد می شود، The Hyrule Fantasy: Legend of Zelda اوّلین بازی از مجموعه افسانه زلدا است که منتشر شده است. هر چند افسانه زلدا، اوّلین بازی ماجراجویی تاریخ دنیای بازی های ویدیویی نیست، امّا بسیاری معتقد اند که نقش بسیار موثّری در به کمال رساندن این سبک داشته است. بازی ابتدا در سال 1986 در ژاپن و یک سال بعد در سال 1987 در کل دنیا عرضه گردید.گیم پلی

هدف افسانه زلدا در روند بازی، جمع کردن هشت قطعه تریفورس دانایی، و شکست دادن گنون بوده تا شاهزاده زلدا نجات یابد. برای پیدا کردن هشت تکه تریفورس، بازیکن باید کنترل شخصیّتی به نام لینک را در دست بگیرد و هشت سیاهچال اوّل بازی را تمام کنند تا راهشان برای رسیدن به آخرین سیاهچال بازی یعنی مرحله 9: کوهستان مرگ باز شود و جادوگر شیطانی، گنون، را شکست دهند.


کنترل ها

D Pad: کنترل و حرکت دادن لینک در چهار جهت نقشه و انتخاب آیتم ثانویه

A: حمله با شمشیر

B: استفاده از آیتم ثانویه

Start: صفحه منوی وسایل و آیتم ها را بالا می آورد

Select: بازی را متوقّف می کند و صفحه سیو کردن بازی را نمایان می کند


انتخاب سیو

افسانه زلدا اوّلین بازی روی NES بود که کارتریج حامل آن شامل باتری پشتیبانی با قابلیت ذخیره سازی روی آن بود. در صفحه Select Screen بازی شما می توانستید ادامه روند بازی خودتان را انتخاب کرده و ادامه دهید، فایل های جدید برای ساحت سیو بسازید و حتی فایلهای قبلی را نیز پاک کنید. عدد زیر هر فایل نیز تعداد مرگ ها و Game Over هایی که طی بازی در اون فایل، بازیکن با آن روبرو شده را نشان می دهد. قلب هایی نیز که زیر نوشته Life نشان داده می شود نمایانگر میزن جان باقی مانده برای لینک قبل از بستن بازی در دفعه ی قبل است.


ساخت و توسعه

The Legend of Zelda و اوّلین نسخه اصلی Super Mario Bros توسّط یک تیم توسعه، ساخته شده بودند. هدف آن ها نیز ساختن دو بازی دقیقاً در نقطه مقابل هم دیگر بود. در طرفی، ماریو یک بازی کاملاً خطّی بود در حالی که در زلدا، پایه بازی بر اساس آزادی عمل بازیکن در گشتن در دنیای بازی پیاده شده بود. شیگرو میاموتو ایده آزادی عمل دادن و دنیای باز بازی را از تجربیات و خاطرات کودکی اش و گشت و گذارش در ان سنین در طبیعت الهام گرفته بود. میاموتو اهمیّت زیادی نمی داد که بازی تبدیل به بازی ای بشود که یک هدف معیّن در هر مرحله داشته باشد و رقابت در آن سر امتیازات باشد. در عوض تمامی تمرکز او روی تجربه ای آرامش بخش و لذّت بخش بود که حس ماجراجویی و پیدا کردن همه چیز به دست خود بازیکن را به آن ها بدهد. به همین خاطر برخی مکانیزم های سبک ماجراجویی مثل تعامل با فروشنده ها و آدم های دیگر در بازی برای اوّلین بار لحاظ شده بود.

اسم شاهزاده زلدا نیز از اسم زلدا فیتزگرالد الهام گرفته شده بود. زلدا در یکی از مصاحبه هایش بیان می کند که او برای اسم شاهزاده بازی جدید اش در آن زمان از اسم همسر رمان نویس معروف، فرانسیس اسکات فیتزگرالد، که زنی زیبا و شناخته شده در همه جا بود استفاده می کند. او می گوید که از نحوه خوانده شدن و تلفّظ اسم او خوشش میامده و تصمیم گرفته بود که از اسم او برای نام گذاری اوّلین بازی مجموعه استفاده کند.

در نهایت در 21 فوریه 1986، The Legend of Zelda در قالب عنوان لانچ تایتل کنسول Famicom Disk System به همراه باز-انتشار عنوان Super Mario Bros و چند عنوان ورزشی دیگر عرضه گردید.


داستان

داستان افسانه زلدا بسیار ساده بوده و از روندی که بیشتر قصّه های جن و پری با آن جلو می روند پیروی می کند. شاهزاده خانمی زیبا، توسّط غولی عظیم الجثه اسیر می شود. قهرمانی ظاهر شده تا شاهزاده را نجات دهد. و برای این کار او باید به تمام سرزمین مورد نظر سفر کند و هیولاها را از پای در آورد تا در نهایت شاهزاده را نجات دهد. تنها راهنمایی و اشاره ای که در بازی به قضیه نجات دادن شاهزاده می شود همان کات سین ابتدایی بازی است که قبل از شروع آن نمایش داده می شود و دسته ای از نوشته ها را نمایان می کند. محتویات نوشته های کات سین مورد بحث نیز چیزی است که در زیر می خوانید.

سال ها پیش، شاهزاده تاریکی،گنّون، یکی از تریفورس ها با ویژگی قدرت را می دزدد. شاهزاده زلدا که تریفورس دیگر، تریفورس دانایی را داشت؛ آن را هشت تکه می کند و قبل از این که توسّط گنون اسیر شود هر کدام از آن ها را در جایی مخفی می کند. حالا این وظیفه توست،لینک، تا با پیدا کردن هشت تکه، شاهزاده را نجات دهی.

در نسخه های منتشر شده بعدی این بازی مشکلات ترجمه این بازی اعم از تلفّظ گنّون که تبدیل به گنون(بدون تشدید) و تریفورس با ویژگی قدرت به تریفورس قدرت بوده، حل شده. برای فهمیدن و خواندن کلّ پلات داستان می توانید بخش پلات را مطالعه فرمایید.


پلات

تمام داستان زیر بر اساس دفترچه های مربوط به نسخه بومی سازی شده غربی بازی می باشد.

سال ها و عصرها و قرن ها پیش، دنیا در عصر آشوب بود. در سرزمین کوچکی روی زمین های هایریول، افسانه ای شروع به چرخیدن میان دل ها کرد. افسانه ی تریفورس؛ مثلّث های طلایی ای که قدرت های اسرار آمیزی در خود داشتند.

روزی لشگری از شیاطین به این پادشاهی کوچک حمله کرده و تریفورس قدرت را میدزدند و با خود می برند. این لشگر توسّط گنون، شاهزاده شیاطین رهبری می شد که قصد داشت با فرو بردن دنیا در تاریکی و ترس و وحشت، بر آن حکومت کند. با ترس از قوانین وحشیانه او، شاهزاده زلدا، شاهزاده پادشاهی، تریفورس دانایی را هشت تکه کرد و هر کدام را در گوشه ای پادشاهی مخفی کرد تا دست گنون به آخرین بخش باقیمانده تریفورس نرسد. همزمان، او به ندیمه بسیار مورد اعتماد اش، ایمپا می گوید که به صورت پنهانی در سرزمین هایریول گشته و مردی را با شجاعت کافی پیدا کند تا گنون را شکست دهد. با شنیدن این موضوع، گنون بسیار خشمگین شده و شاهزاده زلدا را اسیر خود می کند و ارتش اش را به دنبال ایمپا در کل سرزمین پخش می کند.

از میان جنگل ها و کوه ها، ایمپا به هر نحوی شده خود را از چنگال اهریمنان زیردست گنون ایمن نگه می دارد و در نهایت وقتی دیگر باری او انرژی ای برای فرار نمی ماند خود را درون محاصره زیردستان گنون می بیند. نگرانید؟ چه اتّفاقی قرار است بیفتد؟... امّا صبر کنید!

ولی همه چیز از دست نرفت، در همین زمان بود که مردی ظاهر شده و تمامی زیردستان گنون را با مهارتی مثال زدنی از پای در می آورد. و ایمپا را از سرنوشتی که بدتر از مرگ بود نجات می دهد. اسم آن مرد لینک بود و در میانه ی سفرش به ایمپا و زیردستان گنون برخورد کرده بود. ایمپا به لینک کل داستان و قضیه شاهزاده زلدا و شاهزاده تاریکی،گنون را می گوید. با قلبی پر سوز و تپش از حس عدالت جویی، لینک سفر اش را برای نجات زلدا شروع می کند. امّا گنون حریف قدرتمندی است و تریفورس قدرت را در اختیار دارد و برای مبارزه با او، لینک باید هشت تکه پخش شده تریفورس دانایی را پیدا و جمع آوری کند و با چسباندن شان به همدیگر دوباره مثلث اسرار آمیز را تشکیل دهد.

اگر لینک موفّق به انجام این کار نشود هرگز نمی تواند به کوهستان مرگ، جای که گنون در آن جا اقامت دارد، برسد. آیا لینک می تواند گنون را نابود کند و شاهزاده را نجات دهد یا خیر؟ تمامی این سوالات به مهارت شما بستگی دارد. موفّق باشید و از تریفورس به درستی استفاده کنید.


جایگیری در خطّ زمانی

The Legend of Zelda و دنباله مستقیم اش، Zelda II: The Adventure of Link هر دو از یک لینک مشابه به عنوان شخصیّت اصلی استفاده می کنند(با وجود تشابه اسمی، هر افسانه زلدا دارای شخصیّت اصلی متفاوتی است و به ندرت تشابه شخصیّت ها مثل این دو عنوان به وجود می آید.) بعد از عرضه بازی A Link to the Past در سال 1991، مشخّص شد که این عنوان از لحاظ زمانی، پیش زمینه برای دو عنوان اوّل محسوب می شوند. امّا بعد از گذر بیست سال از عرضه این بازی، بازی های مختلفی به نام افسانه زلدا ساخته شدند و باعث شد تا خطّ زمانی جموعه دچار پیچیدگی های زیادی شود.

در دسامبر سال 2011 با عرضه ی کتاب افسانه زلدا: هایریول هیستوریا، خطّ زمانی افسانه زلدا به طور کامل مشخّص شد. کتاب بیان می کند که بعد از بازی Ocarina of Time خط زمانی به سه بخش تقسیم می شود و به نوعی سه شاخه خط زمانی از این بازی به وجود می آید. یکی از این خط های زمانی حاصله به حالتی بر می گردد که در بازی لینک، موفّق به شکست دادن گنوندورف نشود که به خط زمانی "سقوط" نیز معروف است. بعد از Ocarina of Time، شاخه سقوط با به وجود آمدن جنگ زندان ادامه پیدا می کند و در ادامه به وقایع A Link to the Past و Oracle of Seasons و Oracle of Ages و در نهایت The Legend of Zelda و Adventure of Link می رسد.


استقبال

The Legend of Zelda از لحاظ تجاری یک موفّقیت بزرگ به شمار می رفت. با تبدیل شدن به یکی از پر فروش ترین عناوین کنسول Ninitendo Entertainment System، این بازی 6.51 میلیون نسخه فروش داشت.

The Legend of Zelda در دیگر فاکتورها نیز موفّقیت بزرگی محسوب می شد. گرفتن رتبه اوّل در لیست سی عنوان برتر کنسول NES از نگاه مجلّه Nintendo Power، و قرار گرفتن در تالار افتخارات توسّط همین مجلّه در هفت سال بعد، به خاطر کیفیت بی نظیر بازی در زمان خودش و فروش بی سابقه اش، که با بودن در جدول فروش برتر بازی ها با رکورد فوق العاده 76 ماه بسیار بی نظیر است، از افتخارات بی پایان این بازی است. این بازی همچنین در لیست 200 بازی برتر تمام دوران مجلّه Game informer موفّق به گرفتن رتبه فوق العاده اوّل شد.


میراث

The Legend of Zelda تاثیر عظیمی بر شکل گیری سبک اکشن-ماجراجویی داشت. چندین بازی در دهه های 80 و 90 میلادی پا جای پای این بازی گذاشته و با استفاده از فرمول موفّقی که این بازی برای بار اوّل خلق کرده بود سعی کردند به موفّقیت برسند که از آن ها به عنوان شبه زلدا ها یا کلون های زلدا یاد می شود. برخی بازی های نیز مثل بازی سه بعدی نقطه ای Heroes به عنوان به عنوان کپی برداری مستقیم از افسانه زلدا یاد می شوند.

اوّلین افسانه زلدا، مجموعه زلدا را آغاز کرد. مجموعه ای که تا کنون بیش از سی سال عمر کرده و بیش از بیست بازی برای این مجموعه عرضه شده که شامل تعدادی نسخه ها و داستان های فرعی و بازی های مولتی پلیر میشود که در نهایت روی هم فروش مجموعه را به 60 میلیون نسخه در تمام دنیا می رساند.


باز-انتشار

The Legend of Zelda یکی از تحسین برانگیز ترین بازی ها تاریخ است و به همین علّت در تاریخ 30 ساله اش از زمان عرضه اش بارها پدیده باز-انتشار را به خود دیده. در نوامبر سال 2003 این بازی به عنوان بخشی از کالکشن بازی The Legend of Zelda: Collector's Edition قرار گرفت که برای کنسول نینتندو گیم کیوب عرضه شد. این کالکشن شامل The Legend of Zelda ،The Adventure of Link، Ocarina of Time, و Majora's Mask می شد.

اوّلین باز-انتشار بازی مربوط به عرضه آن روی عناوین کارتریجی بر روی کنسول Nintendo famicom در سال 1994 شده در حالی که خود بازی سال ها قبل بر روی کنسول Nintendo Famicom Disk System عرضه شده بود.

در سال 2004، بازی The Legend of Zelda دوباره در قالب مجموعه کلاسیک های NES بر روی کنسول گیم-بوی ادونس منتشر شد. Zelda II: The Adventure of Link نیز در کنار دیگر عناوین قدیمی و خاطره ساز کنسول NES مثل دانکی کونگ، ماریو، بمبر-من و...، جزوی از این مجموعه بود.

در سال 2006 نیز باری دیگر زلدا در ربخورد با پدیده باز-انتشاری بر روی پلتفرم Virtual Console کنسول Wii عرضه شد. تعداد دیگری نیز از بازی های مجموعه توسّط Virtual Console بر روی Wii عرضه شدند.

کنسول Nintendo 3DS در ابتدای عرضه خود با قیمت 249.99 دلار عرضه شد امّا با فروش ضعیف در ابتدای کار، نینتندو قیمت کنسول را به شدّت کاهش و به 169.99 دلار رساند. و  در طرفی دیگر به کسانی که قبل از کاهش قیمت های کنسول را با قیمت بالای ابتدایی خریده بودند نیز حق عضویت در برنامه Ambassador را داد که به آن ها اجازه می داد تا ده بازی مجانی از کنسول NES و ده بازی مجانی از کنسول GBA را به انتخاب دانلود و بازی کنند. دو عنوان The Legend of Zelda و The Adventure of Link نیز جزوی از بازی های برنامه بودند. در تاریخ 5 جولای 2012، بر عنوان بخشی از "تابستان 8-بیتی" عرضه ی دیجیتالی بازی از طریق فروشگاه eShop نینتندو باعث شد بازی برای همه دارندگان Nintendo 3DS در دسترس قرار بگیرد.

همچنین The Legend of Zelda را می توان از طریق Nintendo Wii U Virtual Console نیز تهیّه کرد. این باز-انتشار در تاریخ 28 آگوست 2013 در ژاپن صورت گرفت و در تاریخ 29 ستامپر 2013 در آمریکا در دسترس علاقمندان قرار گرفت.


حواشی

هر نُه سیاهچال ابتدایی بازی The Legend of Zelda در کل به شکل و دایزاین خاصّی شبیه بودند. که بیشتر نشان دهنده نام همان سیاهچال نیز بود. به طور مثال، سیاهچال اوّل که نام آن عقاب بود در نهایت وقتی از دور به نقشه اش نگاه می شد شبیه عقاب بود. یا سیاهچال چهارم بازی که سیاهچال مار نام داشت و شبیه مار بود. در این بین سیاهچال سوّم بازی که مانجی نام داشت وقتی از دور به نقشه اش نگاه می شد طرح صلیب شکسته ناری ها(ساواستیکا) نمایان می شد که گویا به سمت چپ چرخیده. این مانجی در ژاپنی به عنوان یک حرف مطرح بوده و سازندگان بدون توجّه به حساسیت ها در غرب نسبت به این نماد، این مورد از دستشان در رفته و آن را در بازی قرار دادند. مانجی در عالم غرب به علّت مربوط بودن به نازی ها، زیر حساسیت زیادی از طرف مردم است، هر چند که ساواستیکای نازی ها جهت اش با جهت مانجی فرق می کند.

در تمامی نسخه های عرضه شده از این بازی، نماد صلیبی روی سپر لینک نمایان است. این درست، امّا در تمامی دیگر محصولات عرضه شده(لباس، اکشن فیگور، و..) سپر لینک تنها با رنگی ساده مزیّن شده که علّت این مورد، تعصّبات مذهبی بر روی علامت صلیب در کشور های غربی بوده. آیتم کتاب جادو نیز در نسخه ژاپنی بازی با عنوان "انجیل" مورد خطاب قرار می گرفته امّا بعد از عرضه در غرب، اسم این آیتم به کتاب جادو و کتاب جادویی تغییر پیدا کرد.


شخصیت ها


دشمنان، باس ها و آیتم ها

مقاله اصلی: دشمنان افسانه زلدا

مقاله اصلی: باس های افسانه زلدا

مقاله اصلی: آیتم های افسانه زلدا


مکان ها و سیاهچال ها

مقاله اصلی: مکان های افسانه زلدا

مقاله اصلی: سیاهچال های افسانه زلدا


موارد دیگر

  • نسخه ژاپنی The Legend of Zelda با نام The Hyrule Fantasy نیز شناخته می شد.
  • با وجود عرضه ابتدایی بازی بر روی کارتریج های طلایی و درخشان، نسخه های دوباره منتشر شده در کارتریج های معمول نقره ای کمیاب تر هستند. هر چند به نسبت دیگر عناوین NES، این بازی بیشتر یافت می شود و معمول تر است.
  • در بازی The Legend of Zelda، یک حالتی به نام "ماموریت دوّم" وجود دارد که طی آن همان بازی، امّا با مکان مختلف سیاهچال ها و همچنین محفظه قلب ها بعلاوه تغییر مکان گوبلین مخفی، را بازی ارائه می دهد.
  • بیشترین مقدار روپی ای که لینک در بازی می تواند در خود نگه دارد 255 عدد است که این محدودیت به خاطر محدودیت سخت افزاری هشت بیتی NES بود.

 بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری