19 مقاله
در این ویکی

گنوناین مقاله در مورد شخصیّت گنون به عنوان یک شخصیّت داستانی است. برای کسب اطّلاعات از این شخصیت به عنوان باس و استراتژی های مبارزه با او به گنون (ابهام زدایی) رجوع شود.

 

گنون | Ganon

small.Dark_Beast_Ganon.png.6f931d1b3999b

القاب

شاهزاده تاریکی
پادشاه شیاطین
تناسخ شیطانی تاریکی
پادشاه تاریکی
هیولای سیاه
ارباب تاریکی
دیو
شیطان ابدی
بلای قلعه هایریول
تناسخ نفرت و خونخواری

نژاد گرودو
جنسیّت مذکّر
بازی ها The Legend of Zelda
The Adventure of Link
A Link to the Past
Ocarina of Time
Oracle of Seasons
Oracle of Ages
The Wind Waker
Four Swords Adventures
Twilight Princess
Breath of the Wild
مکان ها

مرحله 9: کوهستان مرگ
هرم قدرت
قلعه گنون
اتاق مراسمات
دژ رها شده
برج بادها
قلعه هایریول (شاهزاده توییلایت)
قلعه هایریول (نبض طبیعت)

ارتباط خونی تویینروا (مادر نانتی و جایگزین)

گنون (انگلیسی: Ganon) یا طور دیگری که بعضاً شناخته می شود، گنوندورف (انگلیسی: Ganondorf) آنتاگونیست اصلی مجموعه افسانه زلدا است. و در پنج نسخه اوّل مجموعه حضور داشته یا حداقل به وی اشاره ای شده. طی پیشرفت مجموعه طی زمان، گنون بارها مُرده. بعضی از آن ها مثل مرگ اش در The Legend of Zelda تایید شده و برخی نیز مثل Twilight Princess تایید نشده و مشخّص نیست آیا او واقعاً مرده یا خیر. گنون دارای تریفورس قدرت است که در خود جوهره ی یکی از سه الهه، دین، را دارد. این قدرت الهی گنون را به طرز غیر قابل باوری قدرتمند کرده و به او نیرویی به حد و مرز می دهد که او را به بزرگترین تهدید هایریول در تاریخ اش مبدّل می سازد. همان گونه که در پیشگویی های هایریول نوشته شده، تنها یک نفر شایستگی و توانایی شکست دادن گنون را دارد و آن هم قهرمان انتخاب شده توسّط الهه ها است.پیش زمینه

طی پیش روی مجموعه در گذر زمان، اهداف گنون هیچ تغییری نکرده اند. به دست آوردن تریفورس قدرت و یا بدست آوردن آن و پخش کردن تاریکی در هایریول همواره هدف گنون بوده، گاهی اوقات او در میانه نقشه اش، شاهزاده زلدا را می دزدیده و گاهی نیز چهره اش تغییر کرده و حالت آدمیزاد تر به خودش گرفته. به طور مثال، او در The Legend of Zelda، هیولایی به شکل و شمایل خوک و آبی رنگ است در حالی که در Ocarina of Time او پادشاه نژاد گرودو هاست و قدرت این را دارد که از حالت انسانی اش با کمک تریفورس به غولی مهیب و کشنده تبدیل شود. گنوندورف، ورژن انسان/گرودو ی گنون است در حالی که گنون در حالت اصلی خودش، هیولایی کریح و زشت و بدترکیب است. در بازی Ocarina of Time او تنها مرد زنده در نژاد گرودو ها بود که او را به طور طبیعی به شاه گرودو ها تبدیل می کند.


مسئله نام

شاهزاده تاریکی بر خلاف چیزی که امروزه از او تصوّر می شود، سه تا "n" در اسم اش دارد و در حقیقت در نسخه ابتدایی بازی G-A-N-N-O-N نامیده می شده. طرفدارهای تازه وارد تر مجموعه، گنون را بیشتر به همان اسم دو N دار اش می شناسند امّا طرفدارهای قدیمی تر او را هنوز با تشدید و گنّون صدا می کنند.


شخصیت پردازی

گنوندورف، از مردی سرو بی احساس تا مردی غمگین با دردی در سینه در سری به عنوان شخصیتی منفی دیده شده و مدام بین این دو حالت رفته و برگشته. در بازی های قدیمی تر به نظر می رسید که تنها هدف او به کنترل در آوردن هایریول و گستراندن بی نظمی و هرج و مرج در آن باشد. امّا در The Wind Waker ما وجه دیگری از شخصیت گنوندورف درگمایر را می بینیم که به جای گسترش هرج و مرج تنها به دنبال برگرداندن دنیا به حالت قبلش در هایریول است، هر چند، باز، قصد و نیت اش شیطانی است.


حضور ها

خطر اسپویل مطالب زیر دارای بخش های زیادی مربوط به داستان افسانه زلدا هستند و خطر لو رفتن داستان را دارا هستند


The Legend of Zelda

large.Ganon.png.badf50161ef137618eb1e022

در The Legend of Zelda، گنوندورف تنها در حالت خوک مانند اش،گنون، ظاهر می شود. در تیتراژ آغازین بازی به این که چگونه گنون موفّق به دزدیدن تریفورس قدرت می شود اشاره می شود و به شایعاتی پیرامون این که او به دنبال تریفورس دانایی نیز هست را نیز به گوش مخاطب می رساند. امّا قبل از این که گنون موفّق به دزدیدن تریفورس دانایی شود، شاهزاده زلدا آن را شکسته و هشت تکّه می کند و هر تکه را در یکی از هزارتو های زیرزمینی (سیاهچالی) مخفی می کند. بعد از این، او ایمپا، پرستارش، را به دنبال پیدا کردن قهرمانی که بتواند هر هشت تکّه تریفورس را پیدا کند و گنون را با آن شکست دهد به دنیای بیرون می فرستد. ایمپا در طی سفر اش به لینک برخورد می کند و از او می خواهد که این ماموریت خطیر را برای شاهزاده زلدا انجام دهد و بدین صورت بازی آغاز می شود.

هنگامی که لینک هر هشت تکه ی تریفورس را بدست می آورد به سمت کوهستان مرگ، حرکت کرده تا با گنون روبرو شود. نبرد با گنون نبرد بسیار سختی از آب در می آید. در اکثر اوقات او در حالت نامرئی به لینک(بازیکن) توپ آتشین شلیک می کند. گنون تنها در حالتی آسیب می بیند که لینک وقتی او نامرئی است، با شمشیر به او ضربه بزند. هنگامی که گنون در این حالت ضربه بخورد، برای لحظه ای ظاهر شده و دوباره ناپدید می شود. وقتی گنون به تعداد کافی ضربه می خورد، به رنگ قهوه ای در می آید که نشان آسیب پذیر بودن اش هست. در این حالت، لینک با برداشتن کمان و شلیک کردن تیر نقره ای به سمت گنون، او را می کشد و از گنون چیزی جز خاکستر و تریفورس قدرت باقی نمی ماند. لینک بعد از این وارد اتاق پشت سر گنون می شود و شاهزاده را نجات می دهد. اگر در بازی با لینک، هنگام قهوه ای شدن گنون به او با تیر نقره ای شلیک نکنید بدن او چشمکی زده و دوباره به حالت پرقدرت اوّل اش بر میگردد و با حملات نامرئی اش به شما حمله می کند.


The Adventure of Link

large.Zelda_2_game_over.jpg.eabf7e81a64b

گنون، حضور فیزیک ای در The Adventure of Link ندارد. او هنوز در اثر مبارزه در مقابل لینک در The Legend of Zelda، مرده و این بار در غیبت به سر می برد. امّا تعداد زیادی از زیردستان و هیولاهای وی هنوز تسلیم نشده و به دنبال راهی برای بازگشت شکوه وحشتناک شان هستند. آن ها برای این کار، تصمیم میگیرند تا لینک را کشته و خون قاتل ارباب شان را روی خاکستر هایش بریزند تا او را دوباره زنده کنند. و نیّات پلید و شیطانی گنون در این بازی تنها زمانی مشخّص می شود که لینک طی وقایع بازی جان خود را از دست بدهد.


A Link to the Past

large.Ganon-ALTTP-Sprite.png.77a4c244fd8

قبل از آغاز وقایع بازی، گنوندورف درگمایر وارد سرزمین مقدّس می شود تا تریفورس را برای خود بدست آورد. در آرزوی بدست آوردن تمام سود این دستاورد برای خودش، او تمام همدستانش در این راه را می کشد. به محض این که او تریفورس را لمس می کند، بلافاصله تبدیل به هیولایی خوک مانند شده و گنون نام می گیرد. سرزمین مقدّس علاوه بر این متوجّه تاثیر گنون برا دنیای تاریکی، و تلاشش برای از بین بردن تعادل میان نور و تاریکی و بر هم زدن صلح موجود در دنیا می شود. بنابراین شوالیه های هایریول و هفت مرد دانا با هم گنون را در دنیای تاریکی زندانی می کنند.

چندین سال بدین منوال می گذرد و در نهایت گنون موفّق به فرار از قفس و زنجیر خود شده و در قالب جادوگری به نام آگانیم دوباره ظاهر می شود. کار سرنوشت این گونه پیش می رود که او موفّق به بدست آوردن اعتماد پادشاه هایریول شده و از لحاظ طبقاتی دارای قدرت بسیاری می شود. بعد از این او هفت بانو را در دنیای تاریک مهر می کند امّا یکی از آن ها، که همان زلدا است، موفّق به فرار از دست گنون شده و توسّط لینک نجات پیدا می کند. ولی در سفر لینک برای پیدا کردن مستر سورد، زلدای بی پناه و بی دفاع، دوباره توسّط گنون گرفته شده و این بار با موفّقیت در دنیای تاریکی مهر می شود.

بعد از شکست خوردن آگانیم توسّ لینک در دنیای تاریکی، خفاشی از جنازه ی او برخاسته و به سمت نوک هرم قدرت می رود. و این خفاش دقیقاً کسی نبود جز خود گنون! لینک حال باید در رویارویی نهایی اش با هیولای خوک مانند او را شکست دهد و بر تمام این قضایا پرده ی پایانی را بکشد. لینک در این مبارزه برگ برنده اش را که شمشیر اش، مستر سورد و تیرهای جادویی اش که همان تیر نقره ای است را در مقابل تریفورس گنون و نیزه سه شعبه ی قدرت او رو می کند و در مبارزه ای طولانی او را شکست می دهد.


Link's Awakening

گنون به عنوان شخصیّت هیچ حضوری در این نسخه ندارد امّا یکی از کابوس های تاریکی در بازی به حالت گنون در آمده و به مبارزه با بازیکن می پردازد.

او مثل مشابه اش در بازی A Link to the Past توانایی احضار خفاش ها را دارد و برای شکست دادن اش باید چندین بار به سمت اش شیرجه زده و او را با ضربات مداوم از پای در آورید.


Ocarina of Time

small.430px-Ganondorf(OOT3D).png.fdb6c14

Ocarina of Time اوّلین بازی در مجموعه است که در آن، گنون در حالت انسانی اش، با نام گنوندورف، ظاهر شده. او از صحرای گرودو به قصد دادن پیشنهاد ایجاد صلح میان دو قوم هایلین و گرودو به پادشاه هایریول، وارد هایریول می شود. هر چند او مقاصد دیگری نیز از این سفرش داشت. بعد از مدّتی او به هایریول یورش برده و کاری می کند تا شاهزاده زلدا فرار کند.او سپس تلاش می کند تا تریفورس را برای خودش به دست آورد. امّا قبل از به دست آوردن آن، تریفورس سه قسمت شده و تنها بخش سوّم آن یعنی تریفورس قدرت به گنوندورف می رسد. به وسیله قدرت جدیدش، گنوندورف موفّق به تصرّف هایریول شد امّا به تمام مقاصد شیطانی اش نرسید. در انتهای بازی لینک در رویارویی اش با گنوندورف او را شکست می دهد. و پس از این دوباره او را در حالت هیولا مانند اش(گنون) شکست می دهد. و در نهایت او به سرزمین شیطانی تبعید می کند.


Oracle of Ages & Oracle of Seasons

small.480px-Ganon-Oracle.png.1d755f3fb15

بعد از اتمام ماجراجویی هایش در سرزمین های لابرینا و هولولدرام، لینک متوجّه می شود که اعمال وحشتناک و کارهای اونوکس و وران از شخص دیگری سرچشمه می گیرد و آن شخص نیز دو خواهر جادوگر، کومه و کوتاکه معروف به تویینروا بودند که قصدشان برای این کارها، احیای شاه شیاطین، گنون بود. امّا این میان اعمال اونوکس و وران بی فایده نبوده و آن ها موفّق به روشن کردن آتش اندوه و آتش انهدام شده بودند و حال تویینروا با دزدیدن شاهزاده زلدا قصد داشتند تا او را قربانی کنند و آتش سوّم را نیز روشن کنند تا مراسم شان تکمیل شود و گنون را در حالت نهایی اش احیا کنند. با این حال لینک موفّق به نجات دادن زلدا شده و از برگزاری کامل مراسم احیا، جلوگیری می کند. امّا نمی تواند جلوی احیای کامل گنون را بگیرد؛ چرا که تویینروا که در قربانی کردن زلدا شکست خورده بودند، حال با قربانی کردن خود احیای گنون را کامل می کنند و او را به زندگی بر می گردانند.

محصول احیای گنون امّا، آن چیز قابل انتظار به نظر نمی رسد و او با وجود داشتن ظاهر و قدرت های وی، فاقد هوش و عقل سلیم و تعقّل و تفکّر است. با این حال او با خبر است که خودش کیست و چه قدرت هایی دارد. با تمامی این اوصاف، در رویارویی گنون و لینک، لینک متوجّه می شود که گنون بزرگترین مانعی است که تا به حال با آن، در مسیرش برای تبدیل شدن به قهرمانی که سرنوشت را تغییر می دهد، روبرو شده است.

در انتهای دو بازی و پیوند خوردنشان به هم دیگر، لینک در محرابی مخفی با گنون مبارزه می کند. گنون در نبرد پیش رو مدام غیب و ظاهر می شود و گهگاهی با تیغه ی سه شعبه اش به لینک ضربه می زند. گاهی اوقات نیز در بین غیب و ظاهر شدن اش او حملات مختلفی با اُرب هایش انجام می دهد و تنوّع مختلفی دارد و همگی مرگبار هستند. البته همگی حملات او، حتی حملاتی که با تیفه ی سه شعبه اش انجام میدهد به وسیله شنل روک قابل جاخالی دادن هستند . بعضی اوقات نیز او با پرشی سهمگین به سمت لینک می تواند او را برای مدّتی گیج کرده و شربات کاری به او وارد کند. می توان با حرکات چرخشی متوالی گنون را از پا در آورد و او را شکست داد.


The Wind Waker

small.583px-Ganondorf-Artwork-The-Wind-W

همان طور که در قسمت شخصیّت پردازی اشاره شد، در ای بازی گنون شخصیّتی کمی متفاوت دارد. اوّلین بار او تقربیا در اوایل بازی خود را نشان می دهد و به هلموراک کینگ دستور می دهد تا لینک را به دریای بزرگ بیندازد. البته در اوّلین دفعه او را کامل نمی بینیم و صورت اش معلوم نیست امّا بلافاصله بعد از این که پادشاه شیرهای سرخ، لینک را از دریای بزرگ بیرون می کشد و به او در مورد سوالات اش پاسخ می دهد متوجه می شویم که آن مرد گنوندورف بوده. او را بعد از این دیگر نمی بینیم تا اواسط بازی؛ جایی که لینک فکر می کند حال که مستر سورد را دارد می تواند حریف گنوندورف بشود و او را بکشد. امّا در عوض خود لینک تا سر حدّ مرگ پیش می رود و اگر به خاطر والو نبود او ممکن بود واقعاً بمیرد. بعد از اتّفاقات دژ رها شده و تخریب آن دیگر گنوندورف را شخصاً نمی بینیم تا انتهای بازی، جایی که لینک و او وارد دوئلی مرگبار می شوند که در نتیجه اش گنوندورف شکست خورده و تبدیل به سنگ می شود.


Four Swords Adventure

در Four Swords Adventures گنون، در حقیقت مرد صحرانشینی به نام گنوندورف بوده. خیلی قبل تر از شروع اتّفاقات داستان. او قوانین نژاد گرودو را می شکند و به هرم صحرا می رود و از آن جا تیغه ی سه شعبه و آینه تاریکی را می دزدد. او با قدرت تیغه ی سه شعبه تبدیل به گنون می شود و با قدرت آینه تاریکی شروع به تولید لینک سایه می کند. گنون با استفاده از واآتی، حواس لینک را پرت می کند تا خودش بتواند از بانوان معبد، که لینک سایه آن ها را اسیر کرده، قدرت جذب کند. در پایان نیز گنون به عنوان باس نهایی در برج باد ظاهر می شود. بعد از شکست دادن او توسّط تیر نورانی، بانوان معبد موفّق به مهر کردن و زندانی کردن وی در چهار شمشیر میشوند.


Twilight Princess

small.Ganontp.png.edbe34446ed973968e567b

گنوندورف در حال تبعید به دنیای توییلایت

آخرین حضور گنون به عنوان گنوندورف در عنوان های اخیر مجموعه، در این عنوان مولتی پلتفرم است.

قصّه حکیم ها

اوّلین بار از گنون در اواسط بازی سخن به میان می آید، بعد از تکمیل کردن زمین های آربیتر، و رفتن به تالار آینه و گرفتن یک ربع از آینه توییلایت، حکیمان کهن به لینک در این باره که چطور آینه توییلایت شکسته می گویند. این عامل شکسته شدن، قدرت تاریکی ای بوده که فقط او از آن برخوردار بوده و منظور آن ها از "او" قطعاً خود گنوندورف است. آن ها در ادامه داستان و گذشته ی گنون را می گویند. این که او سردسته ی دزدانی بوده که قصد کنترل سرزمین مقدّس را داشته اند، جایی که الهه ها از آن جا دنیا را ترک کرده اند. در هر صورت، حکیم ها به او می گویند که او از خطرات این کار آگاه نبود و در نهایت عدالت در حقّ وی اجرا شد. بعد از این، در کات سین ـی، حیکم ها را نشان می دهد که در حال اعدام گنوندورف، دقیقاً در خود تالار آینه هستند. امّا گنون به خاطر تریفورس قدرت اش زنده مانده و نجات پیدا می کند. حکیمان که از زنده ماندن وی خروج او از تالار آینه و دوباره به هرج و مرج افتادن دنیا می ترسیدند؛ او را به وسیله آینه توییلایت به دنیای توییلایت تبعید کردند. بعد از گفتن این ماجرا، حکیمان به لینک می گویند که احتمالاً قدرت های وی به زنت رسیده، که میدنا در جوابش غری زده و می گوید دیگر خیلی دیر شده تا فهمیدن این که قدرت زنت از کجا آمده کمک مان کند. در نهایت نیز حکیم ها صحبت خود را با این موضوع که لینک باید تمام قطعات آینه توییلایت را پیدا کند، تمام می کنند و از گنوندورف دیگر صحبتی به میان نمی آید تا مدّت ها بعد که در جای دیگری از بازی داستان به او ربط پیدا می کند.

قصّه زنت

بعد از این که لینک تمام تکه های آینه را جمع می کند، وارد قصر توییلایت شده و با زنت روبرو می شود. او این بار نیز بیشتر در مورد این که چطور زنت قدرت فعلی اش را بدست آورده می شنود. او صحبت اش را با لینک و میدنا با توضیح دادن این که او چقدر از زندگی در دنیای خودش خسته شده بود و از کسل کننده بودن و بی رنگ بودن آرزوها و رویاها در دنیای خودش صحبت می کند. در ادامه او می گوید که فکر می کرده حاکم بعدی مردم توییلی باشد، امّا او رد شده و به پادشاهی نمی رسد. بعد از این او از آشنایی اش با گنون می گوید و او را "خدا" خطاب می کند. بعد از این کات سینی پخش می شود که در آن می بینیم که زنت در حیاط بیرونی قصر توییلایت ایستاده و و با عصبانیت بر زمین مشت می کوبد. ناگهان توپ نورانی ای ظاهر شده و به زنت نزدیک می شود و بعد از مدّتی زنت را در بر می گیرد. در همین زمان گنوندورف ظاهر شده و به زنت می گوید که قدرت اش را به زنت می دهد تا هر آن چه زنت آرزو کند، گنون نیز آرزو کند. زنت در نهایت صحبت اش را این گونه تمام می کند که گنون فقط یک آرزو دارد، و آن هم ترکیب نور و سایه و به وجود آوردن تاریکی است.

بعد از این که لینک، زنت را شکست می دهد. زنت برملا می کند که خدایش، گنون، هم اکنون در دنیای نور به حلول رسیده و به طور کامل برگشته. و بعد از این مدام به ستایش گنون ادامه می دهد و می گوید تا وقتی که گنون زنده است و به زنده ماندن ادامه می دهد برای او احتمال احیا شدن و برگشتن به وسیله خدایش وجود دارد. بعد از این سکانسی پخش می شود که نشان می دهد چقدر زنت برای گنون احترام قائل است و او را ستایش می کند. از این جا می توان دو گونه تفسیر کرد. گونه اوّل که طی آن می شود این گونه برداشت کرد که رابطه بین این دو نفر یک طرفه بوده و فقط گنون به صورت ابزاری استفاده می کرده یا میتوان این گونه نگاه کرد که این رابطه دوطرفه بوده و گنون نیز برای زنت به عنوان همراهش احترام قائل بوده.

large.Hyrule-Castle-TP.jpg.90dbbfafe874c

نمای بیرونی اتاق تاج و تخت

رویارویی

گنون بعد از کشمکش های فراوان در نهایت با لینک در انتهای بازی Twilight Princess روبرو می شود. جایی که او را به طور فیزیکی برای بار اوّل در بازی می بینیم. این رویارویی در بلند ترین برج قلعه هایریول، در اتاق تاج و تخت، اتّفاق می افتد. لینک در آن جا گنون را در حالی می یابد که روی تخت سلطنتی تکیه کرده و زلدا بالای سر او بدون حرکت شناور است. او به صورت غیر محترمانه ای خود را به لینک معرّفی می کند و به او و میدنا بابت وارد شدن به قلعه اش خوشامد می گوید. بعد از نشان دادن صحنه ی حماسی ای از بلند شدن گنوندورف از تخت اش، او صحبت اش را با مسخره کردن مردم میدنا شروع می کند و می گوید که آن ها چقدر بیچاره و رقّت انگیز هستند که تصمیم گرفته بودند با جادوهای پست شان خدایان را به زیر بکشند.او ادامه می دهد که غم و غصّه مردم توییلی و حسّ نفرت شان منبع تغذیه و قدرت گرفتن اش بوده و این که چگونه نفرت و ناله و نفرین آن ها باعث برخاستن او از پوچی و نابودی شده. سپس او به میدنا می گوید که چرا مردم اش موفّق نبودند و دلیل اش را نداشتن قدرت واقعی اعلام کرد. قدرتی که توسّط خدایان استفاده شده باشد. او با دوباره بیان کردن این موضوع که تنها کسانی که این گونه قدرت ها را در اختیار داشته باشند لیاقت تبدیل شدن به پادشاهی قادر و لایق را دارند، دست راستش را بالا گرفته و با فشار دادن آن نشان تریفورس را روی آن نمایان می کند. وقتی میدنا بلند می شود تا با او مخالفت کند، گنوندورف بی توجّه به او رو به زلدا می کند و با خطاب کردن او با عنوان "دوست کوچک" شروع به کنترل او با جادوی توییلایت می کند و این گونه نبرد چهار مرحله ای و حماسی ای که پایان دهنده ی Twilight Princess است شروع می شود.

بعد از رد کردن و شکست دادن گنون در هر چهار مرحله مبارزه و فرو کردن شمشیر مستر سورد درون سینه اش، گنون شروع به گفتن سخنان نهایی اش می کند. او به لینک می گوید که لحظه ای فکر نکند این پایان کار است. او توضیح می دهد که تاریخچه نور و سایه، همیشه با خون نوشته شده است. در همین حین زنت در حالت بیشتر روح مانند تا فیزیک ظاهر شده و به چرخاندن گردن گنون در یک حرکت او را از پای در می آورد. و با این حرکت به کار گنون پایان می دهد و چشمان گنون برگشته و سفید شده و بدنش از حرکت می افتد و به زمین می افتد. با این که در این صحنه گنوندورف مرده به نظر میرسد امّا باز مرگ او توسّط بازی تایید نشده و با توجه به دامنه قدرت های وی معلوم نیست او مرده است یا زنده.


Phantom Hourglass

هر چند گنوندورف هیچ حضوری در بازی ندارد ولی به او در مقدّمه بازی، که خلاصه ای از بازی The Wind Waker است، اشاره می شود.


Skyward Sword

به گنون اشاره مستقیمی در این بازی نشده. امّا می توان اشاره غیر مستقیم به وی را در صحبت های آخر دیمیس قبل از مرگ اش فهمید. او بیان می کند که نفرتی که از خدایان و الهه ها در سینه ها جاری است، همچون نفرت او، آن قدر قدرتمند هستند که هیچ وقت از بین نمی روند و توسّط نیکی در بر گرفته نمی شوند. بلکه باقی مانده و در حلولی دوباره در قالبی جدید به جهان باز خواهد گشت.


Breath of the Wild

large.Calamity-ganon.jpg.060afbf0f29560f

پیش زمینه داستانی

گنون در بازی Breath of the Wild حضور دارد و با نام کالامیتی گنون شناخته می شود. از کالامیتی گنون در بازی به عنوان شیطانی خالص صحبت می شود که در تاریخ هایریول ظاهر شده. ده ها هزار سال قبل از این که وقایع بازی شروع شوند، او در هایریول ظاهر شد و تلاش کرد تا همه چیز را به نابودی بکشاند. برای مقابله با این تهدید، نژاد باستانی شیکاه لشگری از سازه های مکانیکی به نام گاردین ها را علیه گنون علم کردن تا به قهرمان و شاهزاده کمک کنند. این نگهبانان توسّط چهار ابرسازه مکانیکی بزرگتر به نام هیولای الهی نیز مورد کمک واقع شده و به کمک همدیگر موفّق به تضعیف گنون شدند. در نهایت به کمک لشگر جمع آوری شده، گنون شکست خورد و نژاد هایلین ها و شیکاه ها به کمک همدیگر او را در زیر قلعه هایریول مهر کردند. جایی که او هزاران سال در ان جا به خاموشی مطلق رفت.

گذشته

یک قرن قبل از شروع وقایع بازی، کم کم صحبت هایی از پیشگویی ای که بازگشت قریب الوقوع کالامیتی گنون را پیش بینی می کرد به میان می آید. برای جلوگیری از این واقعه و پیشگیری از نابودی هایریول و شکست دادن اش به همان سبکی که پیشینیان او را شکست داده بودند، شاه و مردم هایریول شروع به حفاری و بیرون آوردن گاردین ها و هیولاهای الهی از زیر خاک می کنند. و از هر نژاد نیز قهرمانی را برای هدایت هیولاهای الهی انتخاب می کنند. از طرفی دیگر نیز شاهزاده زلدا در حال تلاش بود تا قدرت درونی خودش را آزاد کند تا به وسیله آن بتواند گنون را مهر کند و در طرفی دیگر، شوالیه نجات دهنده هایریول، یعنی لینک، نیز انتخاب شده بود و همه چیز تقریباً برای رویارویی دوباره با کالامیتی گنون آماده بود.

امّا یک جای کار اشتباه از آب در آمد و گنون با وجود تمامی تلاش کلّ هایریول، توانست قبل از این که زلدا قدرت درونی اش را آزاد کند از زندان خودش فرار کند. و بر خلاف انتظار، گنون با نقشه تمام و کمال جلو آمده بود و تمام جوانب را در نظر داشت. او بلافاصله از قدرت اش برای به کنترل خویش در آوردن تمامی گاردین ها استفاده کرد و از تمامی آن ها علیه خود مردم هایریول استفاده کرد. گنو بعد از این چهار بدل از خودش درست کرد و با هر کدام به یکی از چهار هیولای الهی رسوخ کرده و با کشتن هر یک از قهرمان ها کنترل آن هیولای الهی را به دست گرفت. بعد از به دست آوردن کنترل سازه ها و نابود کردن همه چیز و همه کس و نابود ساختن تقریبی کل هایریول مرکزی، زلدا و لینک به تنهایی علیه گاردین ها در زمین های بایر به مبارزه ادامه دادند. امّا مقاومت آن ها زیاد ادامه نداشت و با شکست خوردن لینک در بین موج های پیاپی حملات، زلدا در نهایت موفّق به آزاد کردن قدرت اش می شود و گنون را درون هایریول مرکزی مهر می کند و گاردین ها را شکست می دهد. امّا در هر صورت دیر شده بود و لینک بعد از چشیدن زخم های بسیار از پای در آمده بود و مرده بود. زلدا او را با خود به معبد بازیابی می برد تا لینک را در ازای مدّت طولانی ای زمان، کند و در تمامی این مدّت خودش به تنهایی سعی می کند گنون را در قفس اش در هایریول مرکزی محبوس نگه دارد.

حال

یکصد بعد که لینک از خواب طولانی خود بلند می شود. کالامیتی گنون را در حال چرخش بالای قلعه هایریول می بیند که قادر نیست تا از حصار دور قلعه فرار کند. در ایام غیبت لینک، قدرت زلدا برای نگه داشتن گنون درون قلعه ضعیف تر شده و بدین ترتیب هیولای وحشت آور هر روز علائم بیشتری از حضور خود را در بیرون قلعه نشان می دهد. بسیاری از شخصیت هایی که در همسایگی قلعه هستند حضور او را حس کرده و تایید کرده اند و بعضاً از گنون با لفظ "آن" یاد می کنند، در حالی که راهبان هنوز از او با نام گنون یاد می کنند. بعد از این که ماجراجویی لینک به اتمام می رسد و او به قلعه هایریول باز می گردد، گنون را در حالت هیولا واری در اتاق بزرگی زیر خلوتگاه پیدا می کند. گنون در حالت بی تناسبی نشان داده می شود که حالت هزارپا مانندی داردو سری بزرگ دارد که با موهای قرمز، که نماد چهره ی گنون است، پوشانده شده. نبرد با غول عظیم الجثه شروع می شود و حملات ترکیبی اش را با هیولاهایی که از خود ساخته است شروع می کند. و مبارزه سختی را پیش روی لینک که حتی مستر سورد و قدرت اش را دارد آغاز می کند.

وقتی لینک، او را در این حالت تناسخ اش شکست می دهد، روح گنون از زمین های هایریول فرار کرده و به فرم واقعی خویش در می آید، هیولای تاریکی گنون، نماد خالصی از جاه طلبی و سیاهی و پلیدی. او هیولای گراز مانند بزرگ و بدترکیبی است که بسیار شبیه حالت نهایی گنون در بازی Twilight Princess است. شاهزاده زلدا بیان می کند که گنون دیگر بیخیال تناسخ قبلی اش شده و می خواهد در این حالت با برون آوردن تمام خم و قدرت اش هر چیزی را بین راهش نابود کند. و حالا که کنون از حصارش در درون قلعه آزاد شده، او دقیقاً همین کار را این قدر انجام می دهد تا در نهایت توسّط شخص دیگری متوقّف شود.

بعد از برداشتن کمان نور، که زلدا برای شکست دادن گنون آن را به او بخشیده، لینک سوار بر اسب به دنبال هیولای عظیم الجثه به تاخت می رود. لینک با استفاده از کمان چندین نقطه ضعف گنون را مورد هدف قرار می دهد و نابود می کند و در نهایت با تیر نهایی اش هسته وجودی گنون را از بین می برد که باعث آزادی زلدا از اسارت یکصد ساله اش می شود. در نهایت وقتی گنون سعی میکند حمله نهایی اش را انجام دهد، زلدا با قدرت تریفورس کار او را برای همیشه یکسره می کند.

هنگامی که گنون در حال ناپدید شدن است، زلدا به لینک می گوید که شاید کار گنون برای الآن تموم شده باشد ولی او باز در آینده ای دور یا نزدیک باز خواهد گشت و این پایان ماجرا نیست.


موارد دیگر

  • بنا به آن چه که در دفترچه ی راهنمای A Link to the Past نوشته شده فامیلی گنوندورف، درگمایر(انگلیسی: Dragmire) است.
  • در The Legend of Zelda نام گنون به صورت تشدید دار و با سه N به صورت گنّون(انگلیسی: GANNON) تلفّظ می شده.


منابع

گنون در وبگاه زلدا دانجن

 بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری