56 مقاله
در این ویکی

سگ‌های نگهبان ۲


Movyn

Watch Dogs 2
 

gallery_1_8_107253.jpg

 

توسعه‌دهنده یوبی‌سافت مونترال
منتشرکننده یوبی‌سافت
کارگردان جاناتان مورین
دنی بیلانگر
تهیه‌کننده دومنیک گوی
نویسند لوسین سوبلن
پلتفرم‌ها مایکروسافت ویندوز
پلی‌استیشن ۴
ایکس‌باکس وان
تاریخ انتشار ۱۵ نوامبر ۲۰۱۶
۲۹ نوامبر ۲۰۱۶ (PC)
سبک جهان-باز، اکشن ماجراجویی، تیراندازی سوم‌شخص
تعداد بازیکن یک نفره، چند نفره

سگ‌های نگهبان ۲ (انگلیسی: Watch Dogs 2) یا واچ داگز 2، یک بازی در سبک اکشن ماجراجویی و دنیای باز است که توسط استودیو یوبی‌سافت مونترال ساخته و در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۶ توسط شرکت یوبی‌سافت منتشر شد. بازی ابتدا به صورت همزمان برای دو پلتفرم نسل هشتمی پلی‌استیشن ۴ و ایکس‌باکس وان عرضه و با دو هفته تاخیر در ۲۹ نوامبر ۲۰۱۶ نسخه ویندوزی بازی برای رایانه‌های شخصی نیز منتشر گردید.

سگ‌های نگهبان ۲، دومین بازی از این سری پس از بازی واچ داگز (در سال ۲۰۱۴) است و وقایع آن در خلیج و شهر سانفرانسیسکو کالیفرنیا درجریان خواهد بود. شخصیت اصلی بازی یک هکر عضو گروه ددسک به نام مارکوس هالووی است که همراه با دیگر اعضای این گروه، قصد از بین بردن سیستم‌عامل ctOS 2.0 را دارند.

برای ساخت این بازی، یوبی‌سافت اعلام کرده است که از بازخوردهای دریافتی طرفداران بازی اول استفاده شده و همچنین با هکرهای حقیقی نیز برای داستان‌نویسی و صحت مکانیک‌های هک شبکه مشورت کرده است.

 گیم‌پلی

واچ داگز ۲ (Watch Dogs 2) همچون بازی قبلی این سری، یک بازی جهان-باز، اکشن سوم شخص همراه با مکانیک‌های مخفی‌کاری، راندن وسایل نقلیه مختلف و به شکل خاص، نفوذ به شبکه و هک می‌باشد. بسیاری از فاکتورهای نمایش داده شده در بازی قبلی، در این بازی ارتقا یافته و نوسازی شده‌اند. درحالی که لوکیشن اصلی بازی قبلی شهر شیکاگو و شخصیت اصلی بازی قبل آیدن پیرس بود، بازی دوم در شهر سان فرانسیسکو درجریان بوده و شخصیت اصلی بازی نیز مارکوس هالووی است. شهر سان فرانسیسکو در این بازی دارای ۶ منطقه مختلف با ساختار جمعیتی و شهری متفاوت خواهد بود. بازیکن می‌تواند روی پا یا د وسیله نقلیه مثل خودرو سواری، کامیون، موتور سیکلت و ... در شهر گردش کرده و داستان را پیش ببرد. همچنین مانند بازی اول، امکان قایق‌سواری نیز در آب‌های خلیج سان فرانسیسکو وجود دارد. به گفته سازندگان بازی، سگ‌های نگهبان ۲ در زمینه فیزیک خودروها و مکانیک رانندگی نسبت به بازی قبل دچار تغییر و نوسازی شده است. مارکوس هالووی نیز به عنوان یک هکر و ورزشکار، به شکل گسترده‌تر و واقع‌گرایانه‌تری نسبت به ایدن پیرس قادر به دویدن، پرش و بالا رفتن از موانع و به شکل کلی استفاده از تکنیک‌های پارکور است.

غیر از ابزارهایی مثل اسلحه و گوشی هوشمند که نقش اصلی را در بخش مبارزات بازی قبلی ایفا می‌کرد، واچ داگز ۲ دو ابزار جدید را نیز به گیم‌پلی خود اضافه کرده است. کوادکوپتر و تاندر بال دو ابزار جدیدی هستند که مارکوس می‌تواند در هر زمان از آن‌ها استفاده کند؛ کوادکوپتر یک پهپاد بسیار کوچک، قابل حمل و مجهز به دوربین و کنترل از راه دور است و تاندر بال نیز یک سلاح سرد کوچک با زنجیر جاسوییچی است که در انتهای آن یک توپ نسبتا سنگین نصب شده است و سلاح مبارزه تن به تن اصلی مارکوس به حساب می‌آید. با توجه به گیم‌پلی هک شبکه‌ها از طریق دوربین مداربسته در این بازی نیز وجود دارد، غیر از گوشی هوشمند و پروفایلر، هالووی یک لپ‌تاپ نیز برای کارهای هک خود دراختیار خواهد داشت. از ابزارهای جدید همچنین می‌توان به پرینتر سه‌بعدی اشاره کرد. وجود کوادکوپتر باعث ارتقا در بخش گیم‌پلی مخفی‌کاری نیز شده است چون از طریق آن، می‌توان بدون وارد شدن به محدوده دشمن، پهپاد را نزدیک فرستاد و به دوربین‌های مداربسته دسترسی پیدا کرد. همچنین با توجه به امکان استفاده از این آیتم، گیم‌پلی بالارفتن از برج‌های بلوم و هک مدار مخابراتی برای برزرسانی نقشه و ماموریت‌ها نیز که در بازی قبل وجود داشت حذف شده است.

سگ‌های نگهبان ۲ همچنین به شکل گسترده‌ای از گیم‌پلی مشارکتی (Co-op) سود خواهد برد و به گفته سازندگان، بازیکن می‌تواند کل بازی را از ابتدا تا انتها، با مشارکت دیگر بازیکنان به شکل آنلاین و یا درغیر این صورت به شکل تک نفره انجام دهد. بخش هک گسترش قابل توجهی یافته و بازیکن می‌تواند Mass-Hacking نیز انجام دهد که شامل فرستادن یک الگوریتم مشخص به تمام دستگاه‌های آنلاین پیرامون است. با کمک این قابلیت، مارکوس می‌تواند حواس تعداد زیادی از شهروندان یا دشمنان را با یک بار هک به گوشی‌های هوشمند خودشان جلب کند. همچنین مارکوس قادر است از طریق گوشی هوشمند یا لپ‌تاپ خودروها را نیز از راه دور کنترل کند. بخش‌های ارتقا (آپگریدها)، سفارشی‌سازی‌ها (مثل تغییر لباس و ...)، اسلحه‌ها، ابزارها و دیگر آیتم‌هایی که با پول یا امتیاز قابل خرید هستند نیز به شکل فراگیری نسبت به بازی قبل گسترش یافته‌اند؛ برای مثال تنها در بخش لباس، بازیکن حالا قادر است کلاه، پیراهن، شلوار، کفش و ... را به شکل مجزا از میان فهرستی متنوع انتخاب کند.

 


داستان

داستان بازی سگ‌های نگهبان ۲ پس از رویدادهای بازی اول روایت خواهد شد؛ جایی که شرکت بلوم سیستم عامل هوشمند شهری سی‌تی اواس را به ورژن ۲ ارتقا داده و اینک به عنوان یک هوش مصنوعی فراگیر در شهر سان فرانسیسکو، محل تولد فن‌آوری اطلاعات (IT) نصب شده است. مارکوس هالووی، شخصیت اصلی داستان و یک هکر بااستعداد از اوکلند زمانی که به اشتباه توسط ctOS 2.0 متهم به ارتکاب جرم شده بود، توسط گروه هکری DedSec جذب می‌شود؛ گروه هکری که از بازی اول نیز به خاطر سوءرفتارهای این سیستم‌عامل و شرکت بلوم با آن‌ها به مشکل برخورده بود. اینک تلاش مارکوس و دیگر هکرهای ددسک برای از بین بردن این سیستم عامل و همچنین شرکت بلوم در شهر سان فرانسیسکو، پایه اصلی داستان بازی دوم را شکل می‌دهد.

مارکوس در ددسک، در کنار هکرهایی همچون سیتارا، رنچ، هوراشیو و جاش کار می‌کند و آن‌ها برای دستیابی به یک هدف یعنی فاش کردن این حقیقت که شرکت‌های فاسد، مخفیانه اطلاعات دریافتی CTOS از شهروندان را می‌دزدند تا در جهت اهداف شخصی خودشان بهره‌برداری کنند. مارکوس ابتدا از نظر برخی اعضای ددسک مورداعتماد نبود و آن‌ها برای این کار او را مورد آزمون قرار دادند. به این ترتیب درحالی که مارکوس به بلوم نفوذ کرد تا اطلاعات خودش را از سرور CTOS پاک کند، ددسک مشغول تماشای حرکات او بود. مارکوس به هر شکل ممکن موفق به نفوذ فیزیکی به محل سرورها، گذر مخفیانه از میان نیروهای امنیتی، رساندن خود به کنترل پنل و درنهایت هک به درون سیستم و پیدا کردن اطلاعات خودش شد. پس از ملحق شدن رسمی به ددسک، مارکوس خیلی زود از وجود یک «کلیسای خیالی و صوری» به نام طلوع جدید آگاه شد که در اصل به عنوان یک سازمان جنایی و مخفی عمل می‌کرد. او همچنین متوجه فعالیت مخفیانه سازمان خلافکار دیگری به نام بل‌ودر شد که به صورت مستقیم اطلاعات خام برداشت شده توسط CTOS را دریافت می‌کرد. این عمل مجرمانه نیز در اصل با هماهنگی و نفوذ مدیر ارشد فناوری شرکت بلوم، یعنی دوشان نمک صورت می‌گرفت تا در اطلاعت حوزه‌های اقتصادی و سیاسی جهان دستکاری ایجاد شود.

ددسک در ادامه و با موفقیت در ایجاد یک کمپین آگاه‌سازی مردمی در فضای مجازی، بیشترین تلاش خود را صورت داد تا زمینه‌های اصل فساد که با وجود CTOS مهیا شده را برای مردم فاش کند. آن‌ها در این راه شاهد ملحق شدن هکر افسانه‌ای و قدیمی، یعنی ریموند "تی-بون" کنی نیز بودند. با کمک او، ددسک متوجه این حقیتقت نیز شد که حتی FBI و تعدادی از شرکت‌های خوش‌نام سیلیکون ولی، مثل نودل، تیدیس و گالیله نیز از اطلاعات CTOS بهره‌برداری غیرمجاز می‌کنند. این گروه البته شاهد از دست دادن یکی از افراد خود، یعنی «هوراشیو» نیز بود؛ زمانی که او توسط ک باند خلافکار به نام تزکاس ربوده و سپس کشته شد. تزکاس قصد داشت از هوراشیو در جهت منافع خودشان استفاده کند که هوراشیو از همکاری با آن‌ها سر باز زده بود.

مارکوس و ددسک در ادامه متوجه این حقیقت شدند که بلوم در همکاری با شرکت هوافضای گالیلی، قصد نصب یک شبکه ماهواره‌ای در فضا را دارد که رسما می‌تواند شبکه‌های کابلی اینترنتی در اعماق دریاها و اقیانوس‌ها را از رده خارج کند. با شبکه اینترنت جدید، بلوم رسما و انحصارا می‌توانست مالک تمامی اطلاعات دیجیتال مخابره شده در جهان شود. به این ترتیب بود که ددسک در پشتیبانی از مارکوس، او را در نفوذ به مقر گالیلی همراهی کرد. مارکوس در یک ماموریت دشوار دیگر موفق به نفوذ به مقر فضایی، رساندن خود به ماهواره و نصب یک برنامه Backdoor در آن شد. پس از موفقیت در این ماموریت، مارکوس درنهایت به مقر اصلی بلوم نفوذ کرد و موفق شد سرورهای آن‌ها را نیز هک کند. او اسناد فصاد دوشان، وجود کلیسای خیالی و صوری را عمومی کرد که خسارت زیادی به اعتبار عمومی شرکت وارد شد. به زودی، دوشان به جرم کلاه‌برداری دستگیر و شرکت بلوم تحت بازرسی ویژه قرار داده شد.


ساخت و توسعه

در نمایشگاه E3 ۲۰۱۴، تونی کی از مدیران اجرایی یوبی‌سافت موفقیت تجاری عالی واچ داگز ۱ را دلیلی بر ساخت دنباله برای بازی ذکر کرد. به گفته جاناتان مورین، هدف از بازی اول برندسازی برای یک سری بازی جدید بود که به شکل گسترده‌ای با اقبال نیز مواجه شد. به گفته مورین، تیم تحقیق یوبی‌سافت مونترال مدت‌ها مشغول بررسی بازخوردها و نظرات طرفداران بود و برای مثال آن‌ها غیر از بررسی بازخوردهای رسمی ارسالی به شرکت، به فروم‌های مطرح گیم و همچنین سایت‌هایی نظیر NeoGAF را نیز زیرنظر داشتند. درنهایت به عنوان نتیجه‌گیری، ایجاد فضایی واقع‌گرایانه‌تر، دادن آزادی عمل بیشتر به بازیکن برای گردش در این محیط، معرفی شخصیت اصلی جدید که کاملا با آیدن پیرس متفاوت باشد، فیزیک طبیعی‌تر برای شخصیت‌ها و وسایل نقلیه، مکاینک‌های واقعی‌تر برای رانندگی و ... در دستور کار ساخت بازی دوم قرار گرفت.

یوبی‌سافت همچنین برای نوشتن داستان و اعمال گیم‌پلی هک، به خصوص برای تکمیل زبان حرفه‌ای هکرها با برخی گروه‌های هکری مشورت کرده است. تیم تحقیق یوبی‌سافت مونترال همچنین مدت‌ها به شکل پیاده، در آب، با وسایل نقلیه و همچنین از ارتفاع به بررسی شهر سان فراسیسکو پرداخته بودند تا در بیشترین حد ممکن ویژگی‌های شهری، بافت جمعیتی و معماری‌ها را در واچ داگز ۲ شبیه‌سازی کنند. این بازی به شکل رسمی در می ۲۰۱۶ معرفی و در کنفرانس یوبی‌سافت در E3 ۲۰۱۶ به شکل گسترده‌تری نمایش داده شد.


نقد وبررسی‌ها

میانگین امتیازات

متاکریتیک (PC) 75/100
(PS4) 82/100
(XONE) 81/100

 

نمرات نقد و بررسی

دستراکتید 8.5/10
EGM 8/10
گیم اینفورمر 7.75/10
گیم رولیشن 4.5/5
IGN 8.5/10
گیم‌اسپات 8/10
پالی‌گان 8/10

 

واچ داگز 2 در مجموع موفق به دریافت نقدهای مثبتی از طرف منتقدان شده است. امتیاز متای بازی در متاکریتیک 82، 81 و 75 به ترتیب در پلتفرم‌های پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس وان و PC بوده است.

Destructoid در نقد و بررسی خود پیرامون بازی، از آن به خاطر کم شدن جدیت داستان که در بازی اول بیش از حد توصیف شده بود تمجید کرد. به علاوه این منتقد، از شخصیت مارکوس هالووی نیز استقبال کرد. روش‌های جدید هک کردن نیز مورد اشاره قرار گرفت و خصوصا بخش‌هایی که می‌توان بدون کشتن و تنها از طریق روش‌های مختلف هک کردن مامویت‌ها را پیش برد نیز تحسین شده است. این منتقد همچنن به بخش رانندگی بازی نیز اشاره کرد و ضمن تمجید ارتقاها و بهبودهای صورت گرفته نسبت به بازی قبل، این بخش را هنوز مشکل‌دار توصیف کرد. از دیگر مشکلات اشاره شده توسط این منتقد نیز می‌توان به افت فریم خصوصا در زمان رانندگی و وجود باگ و گلیچ اشاره کرد. مجله EGM بازی را به خاطر کم پرداختن به داستان یک هکر و بیشتر پرداختن به محیط زیبای خلیج سان فرانسیسکو مورد ستایش قرار داده است. به طور کلی این منتقد نیز از شخصیت‌ها و داستان به عنوان مواردی که نسبت به بازی قبلی مورد توجه و بهبود قرار گرفتند نیز اسقبال کرده است. روش‌ها جدید هک، ماموریت‌های جانبی و ... نیز از نظر منتقد باعث شده تا بازیکن رغبت و میل بیشتری به گردش و جستجو در لوکیشن‌های منطقه داشته باشد.

گیم‌اینفورمر این بازی را هم تحسین کرد و هم مورد نقدهای منفی قرار داد. از دید این منتقد و در مقایسه با بازی اول، گیم‌پلی هکینگ و رانندگی روان‌تر شده اما در بحث شخصیت‌ها به نظر این منتقد، قهرمان داستان و شخصیت‌های همراه از نظر انگیزه‌ها دارای تناقضاتی با همدیگر هستند و شخصیت‌های همراه تلاش زیاد اما بی‌معنا و ضعیفی برای تبدیل شدن به مکمل‌های معنی‌دار و مهم برای قهرمان داستان می‌کنند. به علاوه وجود افت فریم در پلتفرم پلی‌استیشن 4 را نیز از نقاط ضعف بازی برشمرده شده است.

IGN شخصیت اصلی بازی یعنی مارکوس را بیش از آیدن پیرس از بازی اول دوست داشته است. به همین شکل، این منتقد شخصیت‌های مکمل بازی را نیز قوی‌تر از بازی اول می‌داند. وجود آیتم‌های مختلف هکینگ برای پیشبرد ک روش مخفی‌کاری در ماموریت‌ها نیز از جمله نقاط مثبت بازی دانسته شده است. گیم‌اسپات نیز محیط بازسازی شده خلیج سان‌فرانسیسکو را جذاب و لذت‌بخش برای گردش عنوان کرده است. گیم‌اسپات همچنین از دیگر نقاط قوت بازی به ترکیب خوب گیم‌پلی مخفی‌کاری و اکشن، صداگذاری مناسب شخصیت‌ها و همچنین ماموریت‌های اشاره کرده است. از دید این منتقد، روایت داستانی بازی گیج‌کننده و متناقض، رانندگی با بیشتر وسایل نقلیه عذاب‌آور، هوش مصنوعی ضعیف NPCها و درنهایت گیم‌پلی بد سیستم کاورگیری بازی از نقاط ضعف آن به شمار می‌رود.


منابع


ویرایش شده در توسط Hos@in (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری