3 مقاله
در این ویکی

مردگان متحرک (فصل اول)The walking dead

large.TWD_GOTY_Edition.png.2746d2f38a367fde81e824181bfddf14.png

 

سازنده تل تیل گیمز
ناشر تل تیل گیمز
کارگردان ها

سین وانامن

جیک رودکین

طراحان

سین وانامن

جیک رودکین

مارک دارین

نویسندگان

سین وانامن

مارک دارین

گری ویتا

پلتفرم ها

پلی استیشن 3

پلی استیشن 4

ایکس باکس 360

ایکس باکس وان

Ouya

Microsoft Windows

اندروید

آی او اس

تاریخ انتشار از آپریل تا نوامبر 2012
سبک

اشاره و کلیک 

ماجراجویی گرافیکی

ترس و بقا

حالت ها تک نفره

 

مردگان متحرک (انگلیسی: the walking dead) یک بازی سریالی و ماجراجویی گرافیکی و ترس و بقا است که توسط کمپانی Telltale games ساخته و انتشار یافته است. این بازی بر اساس سری کتاب های کمیک مردگان متحرک به نویسندگی رابرت کرکمن ساخته شده است که متشکل از 5 اپیزود است که از آپریل تا نوامبر 2012 منتشر شده. داستان در مکان هایی مشابه کمیک در ایالات جورجیا اتفاق می افتد جایی که از آن جا زامبی ها شروع به گسترش می کنند. با این حال اکثر کاراکتر های بازی متعلق به خود بازی هستند و تنها تعدادی شخصیت های اصلی کمیک حضور کوتاهی در بازی دارند. داستان اصلی  حول محور شخصیت اصلی این بازی یعنی لی اورت (Lee Everett) که یک پروفسور دانشگاه و یک مجرم است میچرخد. در طول بازی شاهد تلاش برای نجات و مراقبت او از دختر بچه ای به نام کلمنتاین (Clementine) هستیم که گرفتار زامبی ها شده است.

برخلاف اکثر بازی های ماجراجویی گرافیکی که شامل حل کردن پازل می باشند بیشتر تمرکز بازی بر روی دیالوگ ها و روابط و احساسات بین کاراکتر ها بخصوص لی و کلمنتاین است. هدف بیشتر بر روی عکس العمل سریع و انتخاب کردن دیالوگ ها و تصمیمات لی است که در طول بازی این تصمیمات داستان و روابط لی با کلمنتاین و دیگر شخصیت ها را رقم می زند که حتی این انتخاب ها می تواند موجب مرگ یا نجات کاراکتر ها هم بشود. مردگان متحرک در سال 2012 توانسته است که لقب بازی سال را دریافت کند و مورد توجه بسیاری از منتقدان قرار گیرد. بیش از یک میلیون از بازیکن های منحصر به فرد قسمت اول این بازی را خریداری کرده اند و بیش از 8.5 میلیون  نسخه  کامل این بازی فروخته شده است.علاوه بر این , این کمپانی یک نسخه ی قابل دانلود با عنوان Days 400 نیز که مربوط به 400 روز بعد از انتشار ویروس است را منتشر کرد.

 

 گیم پلی

بازی مردگان متحرک یک بازی ماجراجویی گرافیکی سوم شخص با زاویه های مختلف دوربین سینمایی است. با استفاده از شخصیت لی و  به وسیله ی اشاره و کلیک و حرکت کردن به هر چهار جهت می توان خود را از زامبی ها نجات داد و در کل در دنیای بازی به صورت آزادانه به جست و جو پرداخت. در طول بازی بازیکن می تواند اشیای موجود در اطراف را مورد بررسی قرار دهد و در بخش آیتم ها آن ها را نگه داشته و از آن ها در محیط بازی استفاده کند. بازیکن این قابلیت را دارد تا با محیط اطرافش در تعامل باشد و همچنین ماهیت این تعامل را هم تعیین کند. به عنوان مثال بازیکن می تواند به کاراکتر بازی نگاه کند با او صحبت کند یا حتی اگر بازیکن وسیله ای را حمل می کند آن را به کاراکتر دیگر پیشنهاد بدهد و یا حتی در مورد آن وسیله سوال کند. برخلاف دیگر بازی هایی که تمرکز بر روی مقابله با زامبی ها است بیشتر توجه بازی بر روی کاراکتر ها و داستان بازی است.

large.59fad2b7b4f2d_bandicam2017-11-0110-06-02-243.jpg.00eb8dc41ed05cc4a9baa121a4fd147a.jpgدر این جا بازیکن به وسیله ی QTE باید مانع از کشته شدن بوسیله ی زامبی شود


در بخشی از قسمت ها سرعت عمل بازیکن لازم است. تصمیمات مهم بر روند داستان مانند شیوه ای که در اکثر بازی های نقش آفرینی وجود دارد تاثیر بسیار مهمی دارند. در برخی از مکالمات پاسخ باید در زمان محدودی انجام گیرد در غیر این صورت کاراکتر فرض را بر این می گذارد که لی تصمیم به سکوت گرفته است که این بر نحوه ی پاسخ دادن کاراکتر ها به بازیکن تاثیر می گذارد. نحوه ی پاسخ گویی لی چه با لطافت و یا چه به صورت خشن به رفتار های بعدی کاراکتر با لی تاثیر زیادی دارد حتی در مواردی لی باید تصمیم بگیرد که یا راست بگویید و یا دروغ. بازیکن همچنین می تواند قسمت notification بازی را نیز خاموش کند . این هشدار ها یا همان notification  ها در واقع کارهایی که به وسیله ی صحبت با کاراکتر ها و یا اعمالی را که در محیط بازی انجام شده و موجب تغییر در روند داستان شده است را به بازیکن اطلاع می دهد.در واقع نتیجه ی انتخاب های لی را یاد آور می شود. یکی دیگر از ویژگی های گیم پلی بازی که حتما   بازیکن با آن مواجه خواهد شد رویداد فوری یا(به انگلیسی: quick time event) که مخفف آن (QTE) است که به منظور زنده نگه داشتن خود یا دیگر کاراکتر های بازی است. در واقع این رویداد هنگامی که صحنه های سینمایی بازی در حال اجرا است روی می دهد تا بازیکن هم بیکار ننشیند.اگر در حین بازی بازیکن کشته شود بازی دقیقا کمی قبل تر از همین QTE  آغاز میشود. گاهی از این ویژگی برای انتخاب تصمیم بازیکن نیز استفاده می‌شود. به عنوان مثال این این تصمیم بازیکن است که کدام کاراکتر را نجات دهد تا در ادامه زنده بماند.

هر اپیزود بازی از پنج قسمت مهم تشکیل شده است که نتیجه ی تصمیمات بازیکن را از طریق notification  به او نشان می دهد.همچنین سرور های تل تیل گیمز این امکان را ا می دهند که در پایان هر قسمت تصمیماتی را که بازیکن گرفته با تصمیماتی که بقیه ی بازیکن ها انجام داده اند مقایسه کند. این اولین بازی است که توسط کمپانی تل تیل گیمز برای پلی استیشن موو هم عرضه شده است که آن هم در سبک اشاره و کلیک است. نکته ای که درداستان این بازی وجود دارد این است که این ویروس در بدن تمامی مردم وجود دارد و فقط به واسطه ی گاز گرفتگی توسط زامبی ها این ویروس پخش نمی شود بلکه با مرگ شخص او به یکی از زامبی ها که در این بازی به نام واکر (به انگلیسی: walker) شناخته می شوند تبدیل می شود.


شخصیت های اصلی

large.59fad2ca8b9e0_bandicam2017-11-0111-45-48-396.jpg.fcb66e2c5c21d8273ab75cc357adf88c.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


داستان

این بخش تنها شامل کلیات داستان است.

داستان از جایی شروع می شود که لی اورت در حال انتقال به زندان پس از محکومیت به دلیل قتل یک سناتور در آتلانتا , جورجیا است. در حالی که مامور انتقال لی در حین رانندگی با او صحبت می کند ناگهان ماشین به یک واکر برخورد می کند و از جاده خارج می شود. مامور توسط واکر ها کشته می شود و لی پس از درگیری با چند واکر از آنجا فرار کرده و در یک خانه در همان نزدیکی پناه می گیرد.پس از گشتن در اطراف خانه لی به وسیله ی یک واکی تاکی (بیسیم) متوجه کلمنتاین میشود که  در خانه ی درختی مخفی شده است. پدر و مادر کلمنتاین برای چند روزی به ساوانا رفته بودند و برای او پرستاری گرفته بودند که حالا تبدیل به یک واکر شده بود. در خانه بر روی پیغامگیر پدر و مادر کلمنتاین از درگیری در آنجا صحبت کردند که از اینجا لی تصمیم به مراقبت از او را می گیرد و این که به او کمک کند تا پدر و مادرش را پیدا کند.

large.walking-dead-4.jpg.65f1b16613834cbac18ae3c96cedb311.jpg


پس از این تصمیم لی ,آن ها با کنی و همسرش کاتجا و پسرشان داک که تقریبا همسن کلمنتاین است آشنا می شوند و پس از مدتی با یکدیگر به سمت ماکون حرکت می کنند و در آنجا در یک داروخانه که متعلق به خانواده ی لی بوده است پناه می برند و با تعدادی نجات یافته مواجه می شوند. در آنجا لی متوجه می شود که برادر خودش تبدیل به یکی از واکر ها شده . لی و چند نفر از نجات یافته ها پس از پیداکردن متلی که محیط آن قابل دفاع کردن در مقابل واکر ها بود مستقر شدند . پس از سه ماه دوام آوردن بدلیل کمبود ذخایر به ناچار به خانواده ی جانز که از آن ها درخواست گازولین هم کرده بودند پناه می برند. به گفته ی برادران جانز آن ها صاحب یک مزرعه و لبنیات زیادی  بودند. مزرعه ی آنها به دلیل فنس های الکتریکی که مانع از ورود واکر ها به آنجا می شد از لی و همراهانش درخواست گازولین کردند و در عوض آن ها را به آنجا پناه دادند.
 

large.59fad29b3290c_bandicam2017-11-0109-56-44-774.jpg.0e36e3a852352a65e0ff41b03ba5a0d5.jpg

large.59fad284699c8_bandicam2017-11-0109-55-54-382.jpg.ce931274fe29e248fcb824ef5f45e449.jpg


پس از مدتی که گروه در آنجا اقامت کردند لی و کنی واگن مخفی ای که درست پشت اصطبل بود را پیدا کردند و پس از باز کردن در آنجا با صحنه ی پر از خون که همه جا را گرفته بود مواجه شدند. پس از آن متوجه می شوند که برادران جانز با راهزنان معامله کرده اند که در عوض غذا آنها به مزرعه شان حمله نکنند.البته نه فقط گوشت حیوانات بلکه گوشت انسان هم جزء غذا محسوب می شد. پس از فرار از مزرعه راهزنان به متل حمله کرده و گروه هم مجبور به رها کردن تمام ذخایر خود و متل شد. در جریان مبارزه و درگیری داک توسط یک واکر گاز گرفته می شود.

پس از فرار از متل آنها به یک قطار باربری می رسند تا  به سمت ساوانا حرکت کرده و قایقی در آن جا پیدا کنند تا از طریق اقیانوس فرار کنند.در بین راه کم کم حال داک بدتر می شود و خود کاتجا تصمیم می گیرد تا پسرش را بکشد اما کاتجا که طاقت این کار را ندارد خودکشی می کند.در این وضعیت کنی بیش تر از قبل به دلیل غم از دست دادن خانواده اش افسرده می شود و تا جایی که می تواند همه را پس می زند.در ادامه ی راه لی به کلمنتاین نحوه ی استفاده از تفنگ را یاد می دهد و همچنین برای آن که واکر ها موهایش را نگیرند آن ها را برایش کوتاه می کند. در ادامه ی راه آن ها با دو بازمانده ی دیگر به نام های امید و کریستا آشنا می شوند.
در نزدیکی ساوانا واکی تاکی کلمنتاین شروع به کار کردن می کند. یک صدای ناشناس به او می گوید که او در امان خواهد بود تا زمانی که با لی و گروهش مقابله کند و به او این قول را می دهد که پدر و مادرش منتظر او هستند. پس از آن گروه در یک عمارت محکم پناه می گیرند و لی و کنی برای یافتن قایق به سمت اسکله حرکت می کنند. پس از رسیدن به اسکله می فهمند که هیچ قایقی در آنجا وجود ندارد.در کل خدمات مفید ی که در آن شهر وجود دارد توسط افرادی از آن جامعه این اجازه را به کودکان و سالمندان برای استفاده از آن را نمی دهند.

پس از مدتی که واکر ها حمله می کنند لی از گروه جدا می شود و برای پیدا کردن افراد و کمک بیشتر از طریق امارت وارد فاضلاب می شود. در این میان او یکی از افراد خود را می بیند که توسط واکر ها در حال خورده شدن است. پس از ادامه دادن راه خود او به گروهی بازمانده برخورد می کند که همگی آنها سرطان دارند.در این میان پزشکی را در آنها پیدا می کند و از او درخواست کمک می کند. در ابتدا با مقاومت گروه مواجه می شود ولی در ادامه آن ها را راضی می کند. پس از آن رهبر آن گروه یعنی ورنون با لی به عمارت برمی گردد. پس از آن که لی به عمارت می رسد متوجه می شود که کلمنتاین درون آلونکی که در حیاط خانه وجود داشته قایقی را پیدا کرده است.اما تنها چیزی که کم دارد سوخت و باتری است ولی آن را می توان در کرافورد به دست آورد. لی و گروه با هم یک نقشه ی تهاجمی می ریزند ولی وقتی به آن جا می رسند متوجه می شوند که کل جمعیت آنجا تبدیل به واکر شده است. آن ها به سرعت وسیله های لازم را جمع می کنند و آنجا را ترک می کنند. ورنون هم پس از درگیری لفظی به او می گوید که به او اعتماد ندارد و خودش بهتر می تواند از کلمنتاین مراقبت کند. او از گروه جدا می شود.

large.thewalkingdeadcharacters.jpg.a52829c582573ac6b73b6a51b73e344b.jpg

لی به همراه کریستا و بن و امید و کنی در حال مبارزه با واکر ها در عمارت

صبح روز بعد لی متوجه می شود که کلمنتاین آنجا نیست و گم شده است. او سراسیمه از عمارت خارج می شود و در حالی که واکی تاکی او را بر روی زمین می بیند و می خواهد آن را بردارد یک واکر دست او را گاز می گیرد. لی در ابتدا به ورنون شک می کند ولی در همال موقع صدای همان شخص ناشناس از واکی تاکی کلمنتاین بیرون می آید و لی را دعوت به مبارزه می کند که بیاید و کلمنتاین را پیدا کند. کلمنتاین موفق می شود  جایی را که هست برای لی آشکار کند. وقتی لی به عمارت بر می گردد متوجه می شود که افراد ورنون قایق و تمام وسایل مهم را از آنجا برده اند. پس از آن لی به همراه کنی و کریستا و امید برای نجات کلمنتاین راه می افتند. کنی در بین راه توسط تعدادی از واکر ها اسیر می شود ولی با این حال لی را نجات می دهد. سپس لی به امید و کریستا سفارش می کند که پس از مرگ او آن ها از کلمنتاین مراقبت کنند.

پس از آن  لی به هتلی که کلمنتاین در آنجا اسیر است می رسد و با گروگان گیر او رو در رو می شود. او بازگو می کند که صاحب همان ماشین استیشنی است که گروه لی تمامی لوازم و خوراکی های آن را بردند و به همین علت فرزند و همسرش او را ترک کردند که بعد از آن توسط واکر ها کشته شدند. به دنبال انتقام هم او از طریق واکی تاکی کلمنتاین را پیدا کرده و  او را تحت فشار می گذارد و این وعده را به او می دهد که پدر و مادر کلمنتاین پیش او هستند و این که همیشه در تعقیب کلمنتاین بوده است. لی متوجه می شود به خاطر اتفاقاتی که برایش افتاده او دیوانه شده. او با کمک کلمنتاین مرد دیوانه را می کشد و در حالی که از هتل خارج می شوند کلمنتاین پدر و مادر خود را  می بیند که هر دو تبدیل به واکر شده اند. در این حین  لی بیهوش می شود. او در مقازه ی طلافروشی بیدار میشود و وقتی می فهمد که تقریبا در نزدیکی خارج شهر است از کامنتاین میخواهد که تا مرز شهر برود و در آنجا به امید و کریستا ملحق شود.

در این جا کلمنتاین دو انتخاب دارد. یا لی را بکشد و یا این که لی را با دست بندی ببندد تا تبدیل به واکر شود یا اصلا هیچ کاری انجام ندهد. در ادامه کلمنتاین در حالی که به تنهایی در مزرعه ای در مرز شهر در حال راه رفتن است از دور دو نفر را می بیند که متوجه او شده اند.

large.59fad2da58ed8_bandicam2017-11-0112-01-10-493.jpg.7b8ba3b3e860704a18a46e13fc8e03eb.jpg

وداع لی و کلمنتایننقد ها

امتیازات متاکریتیک

اپیزود 1: A New Day

(ps3) 89

(pc) 82

(x360) 79

اپیزود 2: Starved for Help

(ps3) 84

(pc) 84

(x360) 84

اپیزود 3: Long Road Ahead

(x360) 88

(ps3) 87

(pc) 85

اپیزود 4: Around Every Corner

(x360) 82

(ps3) 81

(pc) 80

اپیزود 5: No Time Left

(pc) 89

(x360) 89

(ps3) 88

بسته ی الحاقی 400 Days

(x360) 80

(ps3) 78

(pc) 78

 

بازی مردگان متحرک نقد های مثبت بسیار زیادی از سایت های معتبر دنیا دریافت کرده و بدلیل صداگذاری عالی و احساساتی که در بازی بین کاراکتر ها رد و بدل می شود توجه منتقدان را به خود جلب کرده است. این بازی بیش از 80 جایزه ی بازی سال را دریافت کرده است.
 


نکات

  • برای ساخت این بازی برخی از ویژگی های گیم پلی آن از بازی های دیگر  الهاماتی گرفته است مانند بازی tales of monkey island  و همچنین ویژگی QTE  از بازی Heavy rain  الهام گرفته شده است.
  • شخصیت کلمنتاین قبل از لی طراحی شد. به دلیل این که به گفته ی سازندگاه آن ها در واقع یک قطب نمای اخلاقی برای شخصیت اصلی بازی می خواستند تا او را در طول بازی همراهی کند.
  • در واقع قرار بوده تا همراه اصلی کلمنتاین در بازی برادرش باشد ولی چون رابطه ی برادر و خواهری از قبل ایجاد شده است و نمی توان به وجود آمدن رابطه صمیمانه را به خوبی نمایش داد لی جایگزین شد.
  • سازندگان بازی در ابتدا می خواستند که کلمنتاین را از بازی خارج کنند چون به عقیده ی تل تیل گیمز بازیکن ها به وجود او اهمیت نخواهند داد.
  • تا سال 2013 این بازی بیش از 90 جایزه ی بازی سال را دریافت کرد.
  • ایده و استارت این ورژن بازی از 2003 بوده است. 
  • در کل سری بازی های مردگان متحرک بر خلاف دیگر بازی ها تعداد شخصیت های مهم  زیاد هستند.


منابعبازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری