64 مقاله
در این ویکی

آنچارتد: میراث گمشده


Movyn

Uncharted: The Lost Legacy

آنچارتد: میراث گمشده

large.5a130a2d74e22_UnchartedTheLostLega

 

سازنده ناتی داگ
ناشر سونی
کارگردان‌ها

شان اسکایگ

کورت مارجینو

طراح

جیمز کوپر

نویسنده

شان اسکایگ

جاش شر

کانسپت آرت

اریک پانیلینان

تیت موزسیان

موسیقی هنری جکمن
پلتفرم پلی‌استیشن 4
تاریخ انتشار ۲۲ آگوست ۲۰۱۷
سبک اکشن ماجراجویی
حالت‌ها تک‌نفره، چندنفره (آنلاین)

 

آنچارتد: میراث گمشده (انگلیسی: Uncharted: The Lost Legacy) یک بازی اکشن-ماجراجویی ساخته شده توسط استودیو ناتی داگ است که در آگوست ۲۰۱۷، توسط سونی و به شکل انحصاری برای پلتفرم پلی‌استیشن ۴ عرضه شده است. این بازی نسخه‌ای مکمل و فرعی در سری آنچارتد محسوب شده، و اولین بازی در سری خودش است که نیتن دریک را به عنوان شخصیت اصلی خود نمی‌بیند. سری آنچارتد این بار با میراث گمشده خط داستانی کلویی فریزر، از شخصیت‌های مکمل اصلی در دو بازی آنچارتد 2: در میان دزدان و آنچارتد 3: فریب دریک را پیگیری می‌کند که با همکاری نیدین راس، قصد پیدا کردن عاج گانش در هند را دارند.

روند ساخت این بازی اندکی پس از تکمیل آنچارتد 4: پایان یک دزد در می ۲۰۱۶ شروع شد و بسیاری از فاکتورها و ویژگی‌های گیم‌پلی و گرافیکی این بازی، در میراث گمشده نیز به کار گرفته شده است. میراث گمشده همچنین در برخی از مراحل، رویکرد گیم‌پلی کاملا سری خطی خود را دستخوش تغییر کرده و در آن مراحل، گیم‌پلی به یک بازی جهان-باز نزدیک شده است.

بازی پس از عرضه خود با نقدهای عمدتا مثبت منتقدین و طرفداران مواجه بوده است. منتقدین عمدتا بازی را به خاطر طراحی و گیم‌پلی، شخصیت‌پردازی، روایت داستانی و نوع ارتباط بین شخصیت‌ها ستوده‌اند و آن را به خاطر شباهت زیاد به آنچارتد 4 و نبود عنصر نوآوری مورد نقد منفی قرار دادند. امتیاز متای این بازی 84 از 100 بوده است.گیم‌پلی

large.5a130a12a30ca_UnchartedTheLostLega

آنچارتد: میراث گمشده یک بازی اکشن و ماجراجویانه است که بازیکن شخصیت اصلی را از طریق دوربین سوم شخص دنبال می‌کند. به عنوان یک بازی با المان‌های پلتفرمینگ سه‌بعدی، بازیکن قادر به پرش، بالا یا پایین رفتن از موانع پیش روی خود است و در مبارزات، امکان استفاده از سلاح‌های گرم و همچنین مشت‌زنی و مبارزه تن به تن نیز هست. در این بازی، شخصیت اصلی کلویی فریزر است که همچون نیتن دریک، یک جوینده گنج‌های گمشده قدیمی محسوب می‌شود. کلویی دارای بدنی قوی و با انعطاف بالاست، و بازیکن از طریق او قادر است تا از موانع مختلف بالا و پایین برود، بین پلتفرم‌ها پرش کند، در آب شنا کرده و با مهارت از انواع سلاح استفاده کند. بسیاری از المان‌های گیم‌پلی از بازی چهارم در این بازی نیز به کار گرفته شده که از جمله آن‌ها، سیستم دیالوگ‌های درختی، پرتاب طناب قلاب‌دار و گیم‌پلی رانندگی است. کلویی همچنین با داشتن یک اسلحه مجهز به سایلنسر، می‌تواند رویکرد مخفی‌کارانه‌تری در جریان تقابل‌ها داشته باشد.

large.5a130a21bd45a_UnchartedTheLostLega

در مبارزات بازیکن می‌تواند از سلاح‌های با برد زیاد مانند مسلسل، اسنایپر و شاتگان و همچنین سلاح‌های برد کم‌تر مانند کلت استفاده کند. همچنین غیر از نارنجک، بمب نوع C4 نیز قابل استفاده خواهد بود. در این بازی لوکیشن‌ها به نسبت بزرگ‌تر هستند و در محیط‌های بزرگ‌تر بازیکن امکان استفاده از یک نقشه را نیز دارد. علاوه بر استفاده از نقشه، المان عکاسی نیز از جمله موارد جدید در این بازی است.

بخش چند نفره بازی نیز متصل به بازی چهارم بوده و محتواهای اضافی خودش را نیز دارا خواهد بود.


داستان

large.5a130a14309bc_UnchartedTheLostLega

در هند، کلویی فریزر برای پیدا کردن یک شی تاریخی-افسانه‌ای به نام عاج گانش به نیدین راس ملحق می‌شود. نیدین پس از وقایع ماداگاسکار، دیگر فرماندهی گروه شبه‌نظامی شورلاین را برعهده ندارد و حالا به تنهایی فعالیت می‌کند. براساس افسانه‌ها، عاج متعلق به گانش، پسر یکی از خدایان هندی به نام شیوا بوده که در زمان حفاظت و دفاع از مقبره پدرش آن را از دست می‌دهد و از آن زمان به بعد هرگز پیدا نمی‌شود. جستجو برای پیدا کردن این عاج، تمام زندگی پدر کلویی را در زمان حیاتش به خودش اختصاص داده بود و او درنهایت برای پیدا کردن همین شی نیز کشته شد. کلویی با کمک یک تاجر به نام مینو موفق به عبور از گروه‌های شورشی شده و درنهایت با نیدین ملاقات می‌کند. در ادامه این دو همراه با یکدیگر، به دفتر رهبر شورشیان یعنی آساو نفوذ می‌کنند؛ شخصی که خودش نیز به دنبال عاج بوده و رهبری شورشیان در جنگ داخلی هند را برعهده دارد. کلویی و نیدین در این محل یک لوح به عنوان کلید و همچنین نقشه‌ای پیدا می‌کنند که توسط شخص نامعلومی ترسیم شده و مسیر رسیدن به عاج را از وسط تمدن باستانی «هویسالا» نشان می‌داد.

large.5a130a16ebdff_UnchartedTheLostLega

با استفاده از نقشه، کلویی و نیدین به گهات غربی در جنوب هند رفتند، جایی که در مسیر خود و عبور از چند برج باستانی، سلاح‌های هندی جالبی مثل نیزه گانش، کمان شیوا و تبر پاراشوراما را پیدا کردند. جستجوی آن‌ها، درنهایت باعث رسیدن به یکی از دو پایتخت هویسالا، یعنی شهر کوچک هالیبید شد؛ جایی که آخرین امپراتور آنجا در گذشته، بی‌دفاع رها شده بود تا توسط ارتش ایرانیان تسخیر شود. کلویی و نیدین در نهایت متوجه شدند که این یک حقه بوده و امپراور از عمد در آنجا مانده بود چون محل اصلی عاج در شهر بزرگ‌تر بعنی بلور قرار داشت. در مسیر رسیدن به این شهر، این دو هدف حمله نیروهای آساو قرار گرفتند و گرچه موفق شدند زنده از این درگیری بیرون بیایند، اما لوح را از دست داده بودند.

large.5a130a1b3eacd_UnchartedTheLostLega

کلویی در جریان حوادث قبلی مجروح شده بود اما آن‌ها به هر شکل مصمم بودند که لوح را مجددا به دست بیاورند. زمانی که آن‌ها حرکات افراد آساو را زیر نظر داشتند، نیدین دشمن و رقیب قدیمی‌اش سم دریک را دید و مشخص شد شخص نامعلومی که نقشه را کشیده و در مسیر پیدا کردن عاج با آساو همکاری می‌کرد نیز او بوده است. نیدین گفت قصد دارد او را بکشد ولی کلویی مخالفت کرد و گفت که قبل از اینکه سم ربوده شود با او همکاری می‌کرد. این موضوع باعث اختلاف میان کلویی و نیدین شد و این دو مدتی جدا از هم ماموریت را دنبال کردند؛ ولی به هر شکل مجددا به هم ملحق شدند. پس از این، نیدین و کلویی به شهر بلور رسیدند و موفق به حل چند پازل و معما شدند، تا اینکه توسط افراد آساو به دام افتاده و دستگیر می‌شوند. آساو در ادامه این دو را به تالار اصلی برد، جایی که سم نیز حضور داشت و در اینجا کلویی را مجبور کرد که با استفاده از لوح موقعیت عاج را مشخص کند. این عاج افسانه‌ای، مزین به جواهرات بود و کلویی متوجه شد که گانش خودش به پاراشورما اجازه بریدن عاجش را داده بود.

large.5a130a291254c_UnchartedTheLostLega

آساو با فعال کردن یک تله بزرگ، خودش همراه با عاج از محل رفت و کلویی، نیدین و سم را همانجا ترک کرد تا کشته شوند. به هر شکل کلویی قادر بود تا به سرعت چند پازل حل کند و هر سه نجات پیدا کنند. با وجود اختلاف میان سم و نیدین، این سه تعقیب آساو را همراه با هم شروع کردند. در حین مسیر، نیدین از اینکه شورلاین با آساو همکاری می‌کند عصبانی و شوک‌زده شده بود. نیدین در گذشته فرمانده شبه‌نظامیان شورلاین بود و امیدوار بود بعد از پیدا کردن عاج بتواند مجددا کنترل شورلاین را در اختیار بگیرد. با این حال، شورلاین اینک تحت فرماندهی دستیار نیدین یعنی اورکا بود که با آساو به توافقی رسیده بودند. آساو عاج را در قبال یک شی بسیار بزرگ با شورلاین معامله کرده بود که آن‌ها آن را با قطار انتقال می‌دادند. پس از مبارزه با اورکا، این سه هلی‌کوپتر او را ساقط می‌کنند. اورکا در حال مرگ فاش می‌کند که آساو بمب بسیار بزرگی را معامله کرده و قصد دارد آن را به سمت پایتخت پرتاب کند. اورکا پس از این شانس کشتن نیدین را داشت ولی سم او را متوقف کرد و فرصت برای نیدین فراهم شد تا اورکا را بکشد. در ادامه نیز کلویی بقیه را متقاعد کرد که ماموریت را تا خنثی کردن نقشه آساو دنبال کنند.

large.5a130a2c8bfb1_UnchartedTheLostLega

سوار بر ماشین، کلویی نیدین و سم درنهایت به قطار می‌رسند. در اینجا سم باقی می‌ماند و نیدین و کلویی پس از رسیدن به واگن‌ها با افراد آساو درگیر می‌شوند. در ادامه، سوییچی دیده خواهد شد که با استفاده از آن می‌شد جهت حرکت قطار روی ریل را تغییر داد، مسیری که به یک پل منهدم شده هدایت می‌شد. در حالی که نیدین همچنان باقی مانده بود، کلویی از قطار پایین پرید و با کمک سم سوییچ ریل را چرخاند. این دو سپس برگشته و کلویی مجدد با نیدین همراه شد. آن دو سپس مسیر خود را تا واگن اصلی دنبال و با آساو مواجه شدند. پس از مدتی مبارزه، آن‌ها آساو را در همان واگن زمین‌گیر کردند، از قاطر زنده بیرون پریدند و تماشا کردند که قطار و آساو در دره سقوط کرده و منفجر می‌شود. کلویی و نیدین که عاج را به دست آورده بودند، تصمیم گرفتند همکاری با هم را ادامه دهند. سم نیز از اینکه آن‌ها می‌خواستند عاج را به وزارت فرهنگ هند تحویل دهند راضی نبود چون بعید بود پول زیادی به آن‌ها دهند.


ساخت و توسعه

روند ساخت بازی آنچارتد: میراث گمشده، در می ۲۰۱۶ و پس از عرضه بازی آنچارتد 4 شروع شد. ناتی داگ کورت مارجینو و شان اسکایگ را برای هدایت تیم تولید بازی در نظر گرفت و این تیم شروع به ایده‌پردازی پیرامون بازی کردند. همچنین هنری جکمن نیز که موسیقی متن بازی چهارم را ساخته بود، مجددا برای این بازی نیز با ناتی داگ همکاری کرد. ایده‌های اولیه ناتی داگ ساخت «نسخه پنجم» سری آنچارتد بود ولی تیم توسعه درنهایت تصمیم گرفتند بازی را به شکل یک «DLC» یا بسته الحاقی برای آنچارتد 4 تهیه کند؛ چون ناتی داگ بازی لست آو آس: قسمت دو را در برنامه تولید داشت و تیم توسعه نیاز به تمرکز بالا و فشردگی کاری بیشتری برای آن پروژه داشت.

این تیم ابتدا قصد استفاده از نیتن دریک به عنوان شخصیت مکمل و ثانویه را داشت که در نهایت این ایده رد شد. در ادامه چندین شخصیت دیگر مثل چارلی کاتر، دختر نیتن، برادر نیتن سم یا دوستش ویکتور سالیوان نیز به عنوان شخصیت‌های اصلی بازی پیشنهاد شدند اما این ایده‌ها نیز به نتیجه نرسید. برای مثال تیم معتقد بود موضوع سن سالی و سم می‌توانست برای گیم‌پلی مشکل ایجاد کند. آن‌ها سرانجام تصمیم به استفاده از کلویی فریزر و نیدین راس گرفتند که اولی ابتدا در [آنچارتد 2: در میان دزدان|بازی دوم]] و دومی نیز در بازی آنچارتد 4 معرفی شدند. همچون گذشته، تیم توسعه ناتی داگ تمرکز خاصی برای نحوه روایت داستان و ارتباط میان شخصیت‌ها در نظر داشت و آن‌ها تصمیم به برقراری نحوه ارتباطی متفاوت و جدیدی برای دو شخصیت اصلی گرفته بودند. همچنین در خصوص طول بازی، تصور اولیه طولی در حدود بسته الحاقی کوتاه Left Behind بود اما همین‌طور که مراحل توسعه پیگیری شد، سازندگان متوجه شدند که با بازی بزرگ‌تری مواجه خواهند بود. به این ترتیب بود که ایده اولیه از یک بسته الحاقی، تبدیل به یک بازی فرعی مستقل و DLC مجزا از آنچارتد 4 شد که زمان تقریبی بیش از ۱۰ ساعت برای آن متصور می‌شدند.

برای این بازی، کلودیا بلک و لورا بایلی برای ایفای نقش‌های سابقشان، به ترتیب برای کلویی فریزر و نیدین راس برگشته بودند و تیم توسعه، بیشتر ایفاگری نقش آن‌ها را به شکل زنده و با «موشن کپچر» ضبط کردند. همچنین در زمینه چهره‌پردازی و مدل‌زنی شخصیت کلویی نیز وسواس زیادی به کار گرفته شد؛ با توجه به اینکه آخرین حضور این شخصیت در سری به چند سال قبل‌تر و بازی آنچارتد 3 می‌رسید.

اعلام رسمی بازی نیز اولین بار در رویداد  PlayStation Experience در ۴ دسامبر ۲۰۱۶ صورت گرفت که ناتی داگ آن را همراه با یک تریلر معرفی نمایش داد.


نقد و بررسی‌ها

میانگین امتیازات

متاکریتیک 84/100

 

امتیازات منتقدین

دستراکتوید 9/10
گیم رولوشن 4٫5/5
گیم اینفورمر 9/10
پالی‌گان 8٫5/10
گیم‌اسپات 9/10
IGN 7٫5/10

 

آنچارتد: میراث گمشده پس از عرضه خود عمدتا با بازخوردهای مثبتی مواجه شد و موفق به کسب امتاز متای ۸۴ از ۱۰۰ گردید.

منتقدین به صورت عمومی بازی را به خاطر داستان و ارتباط قوی میان دو شخصیت اصلی، گیم‌پلی، مبارزات، پازل‌ها و گرافیک مورد تحسین قرار دادند. بیشتر نقدهای منفی به بازی نیز مربوط به کمبود نوآوری نسبت به بازی آنچارتد ۴ و طول کوتاه آن بوده است.


گالری

 


منابع

الگو:آنچارتد: میراث گمشده


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری