64 مقاله
در این ویکی

آنچارتد 4: پایان یک دزد


Movyn

Uncharted 4: A Thief's End

large.Uncharted-4-A-Thiefs-End-PS4-Cover

 

 

سازنده ناتی داگ
ناشر سونی
کارگردان‌ها

بروس استرلی

نیل دراکمن

نویسنده

نیل دراکمن

جاش شر

موسیقی هنری جکمن
پلتفرم پلی‌استیشن 4
تاریخ انتشار ۱۰ می ۲۰۱۶
سبک اکشن ماجراجویی
حالت‌ها تک‌نفره، چندنفره

 

آنچارتد 4: پایان یک دزد (انگلیسی: Uncharted 4: A Thief's End) یک بازی در سبک اکشن-ماجراجویی است که توسط استودیو ناتی داگ و به شکل انحصاری، برای پلتفرم پلی‌استیشن 4 عرضه شده است. آنچارتد 4، در ۱۰ می ۲۰۱۶ و به صورت همزمان در سرتاسر جهان منتشر شد و آخرین بازی از سری آنچارتد است که نیتن دریک را به عنوان شخصیت اصلی خود خواهد دید.

وقایع اصلی این بازی از نظر داستانی، دنباله بازی آنچارتد 3: فریب دریک است، جایی که بازیکن در نقش قهرمان کلاسیک سری یعنی نیتن دریک قرار خواهد گرفت تا ماجراجویی جدیدی را تجربه کند. با این حال این بازی از نظر داستان، هم شامل پیش‌درآمدی بر کل سری بازی آنچارتد و هم پایان‌بخش و فرجامی بر خط داستانی نیتن دریک خواهد بود.

با توجه به جدایی ایمی هنینگ به عنوان نویسنده و جاستین ریچموند به عنوان کارگردان در سال ۲۰۱۴، ناتی داگ بروس استرلی و نیل دراکمن را جایگزین آن دو کرد که همین نیز باعث تغییرات گسترده‌ای در داستان و گیم‌پلی بازی، نسبت به نسخه‌های اولیه آن گردید. پس از عرضه نهایی بازی در سال ۲۰۱۶، آنچارتد 4 با نقدهای مثبت سراسری و ستایش‌های گسترده منتقدین و طرفداران مواجه شد. به شکلی که بازی در ده‌ها رشته کاندیدای بهترین بازی سال شد و درنهایت نیز از جانب بسیاری از منتقدین صنعت گیم به عنوان بهترین بازی ویدیویی سال ۲۰۱۶ برگزیده شد. درحالی که منتقدین داستان پرمفهوم، روایت داستانی پرجزئیات و احساسی، گیم‌پلی کم‌نقص، مکانیک های روان و موسیقی آن را می‌ستودند، طرفداران نیز گسترده‌ترین استقبال تاریخ سری را از آن به عمل آوردند؛ به شکلی که بازی تنها در هفته اول عرضه خود موفق به فروش ۲٫۷ میلیون نسخه شد. این بازی تاکنون با فروش بیش از ۸ میلیون نسخه پرفروش‌ترین بازی انحصاری پلی‌استیشن 4 و پرفروش‌ترین بازی در مجموعه آنچارتد است.

 گیم‌پلی

large.59c5688116f8a_Uncharted4_AThiefsEn

آنچارتد 4: پایان یک دزد یک بازی اکشن و ماجراجویانه است که با زاویه دوربین سوم شخص روایت می‌شود. در این بازی، المان‌های گسترده پلتفرمینگ یا سکوبازی نیز وجود دارد. علاوه بر این، بازیکن قادر به بالا و پایین رفتن از بسیاری از دیوارها، صخره‌ها و موانع دیگر بوده و با کمک «طناب و قلاب» قادر خواهد بود تا خود را از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال داده و از موانعی چون ارتفاع، پرتگاه و سراشیبی عبور کند. شخصیت اصلی و قابل کنترل بازی، نیتن دریک است؛ یک گنج یاب و ماجراجو که به عنوان قهرمان کلاسیک سری آنچارتد، مهارت‌های فیزیکی لازم را برای دویدن، پرش، مبارزه، استقامت و ... دارا می‌باشد. در این بازی برای اولین بار در سری، المان‌های «مخفی‌کاری» نیز گنجانده شده و بازیکن می‌تواند در بسیاری از لوکیشن‌ها، با طرح استراتژی و بدون مبارزه مستقیم از میان دشمنان عبور کند. با این حال روش اصلی مبارزه، همچنان تیراندازی با سلح گرم است و نیتن تقریبا در تمامی موقعیت‌ها، آویزان از طناب، در حین بالا رفتن از دیوار و صخره، در زمان کاور، دویدن و ... قادر به هدف‌گیری و تیراندازی است.

large.59c569824bd1f_Uncharted4_AThiefsEn

رانندگی در ماداگاسکار

بازی گرچه روند داستانی و گیم‌پلی خطی را دنبال می‌کند اما لوکیشن‌ها بزرگ‌تر از نسخه‌های قبلی و در برخی لوکیشن‌ها شبیه به یک لوکیشن جهان‌باز است. به طور کلی این بازی ۱۰ بربر بیشتر از بازی قبلی مجموعه شامل لوکیشن برای جستجو بوده و وجود گنجینه‌ها بازیکن را برای جستجوی دقیق محوطه‌ها ترغیب می‌کند. سیستم هوش مصنوعی نیز در بازی کاملا تقویت شده و دشمنان قادر به واکنش‌های بیشتر به استراتژی حمله بازیکن، پی‌ریزی تاکتیک مبارزه و همکاری با یکدیگر هستند. میان‌پرده‌ها در جریان گیم‌پلی بازی کاملا شناور هستند. همچون بازی قبلی استودیو یعنی «آخرین بازمانده ازما»، دیالوگ‌های مخفی و سیستم دیالوگ درختی در این بازی نیز گنجانده شده است و در فهم بهتر داستان و پیشبرد داستان سرایی، نقشی مهم را ایفا می‌کند.

پازل‌ها و سیستم بهبودیافته سرنخ‌ها نیز از جمله دیگر ویژگی‌های مهم گیم‌پلی در بازی است. نیتن حالا سرنخ‌ها را همزمان با گیم‌پلی و در زمان کشف در دفترچه خود نقاشی می‌کند. این سرنخ‌ها، سندها و طرح‌ها پشت سر هم و صفحه به صفحه دفترچه را اشغال کرده و در هر زمان با تورق کتاب قابل بازبینی هستند. بسیاری از پازل‌ها و مکانیک‌های مخفی از طرق قابلیت دفترچه نیتن قابل حل تئوریک هستند. بازی همچنین شامل گیم‌پلی رانندگی وسایل نقلیه و فرار از وسایل نقلیه مهاجم نیز هست.


راهیاب بازی


داستان

large.59c5688442f4a_Uncharted4_AThiefsEn

نیتن دریک و برادر بزرگ‌ترش سم

سال‌ها پیش از وقایع اولین بازی سری، و زمانی که نیتن ۱۲ ساله در یک یتیم‌خانه اقامت داشت؛ او به خاطر توهین یکی دیگر از بچه‌ها به مادرش مجبور به درگیری با پسر بچه شد و به همین خاطر توسط یک راحبه مجازات شد. راحبه به او گفت که به خاطر درگیری‌های زیاد، نیتن از مرخصی محروم شده و باید تعطیلات خود را در یتیم‌خانه بگذراند. در حالی که راحبه او را مثل «برادرش» بی‌پروا و منحرف از راه راست خطاب کرد، نیتن به زودی متوجه شد که برادرش سم از ساختمان نزدیک برایش علامت می‌فرستد. نیتن در زمانی مناسب از پنجره یتیم‌خانه خارج شده و با پرش از ساختمان‌ها خود را در نهایت به سم می‌رساند. پس از یک استقبال گرم، سم و نیتن مسیر خود را از پشت بام ‌ها گذرانده و درنهایت از مجتمع خارج می‌شوند؛ جایی که سم به نیتن خواهد گفت که موفق شده تا خریدار وسایل و اسباب قدیمی مادرشان را پیدا کند. پس از این، نیتن و سم با موتور سیکلت به عمارتی نفوذ کرده و به دنبال وسایل و یادداشت‌های مادرشان می‌گردند. پس از پیدا کردن یک کتاب و دست‌نوشته مهم از مادرشان که درباره «گنج مخفی هنری ایوری» بود، صاحب عمارت، پیرزن فرتوتی که متوجه نفوذ بچه‌ها شده بود این دو را به دام انداخت. او پلیس را خبر کرد و بعد از این، فهمید که بچه‌ها، در واقع بچه‌های کاساندرا مورگان هستند؛ دستیار سابق خودش که پیش از این به عنوان متخصص تاریخ، او را در سفرهای اکتشافی همراهی می‌کرد.

زمانی که پیرزن متوجه شد که سم و نیتن پسران کاساندرا هستند، از آن‌ها عذرخواهی کرد و گفت که مادر آن‌ها، باهوش‌ترین و بااستعدادترین شخصی بوده که او می‌شناخته است؛ جمله‌ای که باعث شد تا نیتن در چشمش برق بیافتد و تردیدهایی که درباره مادرش داشت را پشت سر بگذارد. پیرزن همچنین گفت که مادر آن‌ها اعتقاد دیگری به تاریخ رسمی داشته و معتقد بود که فرانسیس دریک، سیاح افسانه‌ای قرن ۱۶ برخلاف باورهای عمومی دارای فرزند و نسل پس از خود بوده است. او همچنین گفت که دست‌نوشته‌های کاساندرا حالا متعلق به سم و دریک خواهد بود. پس از این و زمانی که پلیس به عمارت رسید، پیرزن قصد داشت تا پلیس را متوجه اشتباهش کند اما پیش از این، پیرزن که آخرین سیگار خود را کشیده بود به شکل ناگهانی بمیرد. مرگ پیرزن، درست در زمانی که پلیس در مقابل درب ورودی عمارت بود، باعث شد تا نیتن و سم چاره‌ای جز فرار نداشته باشند. آن‌ها از پشت‌بام‌ها و در ادامه روی زمین از پلیس فرار کردند و با موتور سیکلت از محوطه دور شدند. مدتی پس این ماجرا، نیتن و سم تصمیم به رفتن از شهر گرفتند تا هویت جدید و نام خانوادگی «دریک» را برای خود انتخاب کنند؛ همان طور که مادرشان درباره فرانسیس دریک اعتقاد داشت و در ادامه، مثل مادرشان زندگی ماجراجویانه‌ای را به عنوان سیاح و جوینده گنج‌های باستانی دنبال کنند.

large.59c5688648dad_Uncharted4_AThiefsEn

چند سال بعد از این و درحالی که نیتن نوجوان در پی سرنخ‌هایی از فرانسیس دریک بود، سم دریک به دنبال بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تحقیق و دست‌نوشته‌ای بود که از مادرشان به ارث گرفته بودند. او در جستجوی پیدا کردن گنج دزد دریایی افسانه‌ای، هنری ایوری بود. چند سال بعد، سم با کمک و سرمایه جوان ثروتمندی به نام ریف ادلر و همراه با برادرش نیتن موفق به نفوذ به یک زندان در پاناما شدند. ریف ثروت خود را از پدرش به ارث گرفته بود و قصد داشت با پیدا کردن گنج هنری ایوری سرنوشت مستقل از پدرش را داشته باشد. همین نیز باعث اتحاد او با برادران دریک شده بود. او ترتیب مقامات زندان برای اقامت و بررسی سرنخ‌های مرتبط را داده بود. در زندان، نیتن موفق شد صلیب فلزی شکسته شده‌ای پیدا کند؛ صلیبی که به گفته سم، نماد سنت دیسمس یا «دزد توبه‌کرده» است. با توجه به اینکه صلیب شکسته و محتویاتی داخل آن نبود، به گفته سم مقصد بعدی آن‌ها در اسکاتلند خواهد بود؛ جایی که کلیسای باستانی در این کشور به نام سنت دیسمس وجود داشته و از طرفی نیز آخرین باری که هنری ایوری در میان عموم دیده شده نیز در اسکاتلند بوده است. سم، نیتن و ریف آماده خروج از زندان بودند که وارگاس، زندان‌بان محوطه که موضوع را فهمیده بود درخواست باج کرد. این موضوع باعث شد تا ریف وارگاس را بکشد، و در ادامه این سه مجبور به فرار از زندان و از دست نگهبانان شوند. در حین فرار، گرچه ریف و نیتن موفق به خروج از زندان شدند اما سم به خاطر تیراندازی نگهبانان و سقوط از پشت بام جا ماند. نیتن، درحالی چاره‌ای جز فرار نداشت که مطمئن بود برادرش کشته شده است.

large.59c568988ce52_Uncharted4_AThiefsEn

نیتن و ریف پس از فرار از پاناما به اسکاتلند رفتند و مدت‌ها در جستجوی گنج ایوری بودند. ریف کل کلیسا و زمین‌های اطراف آن را خرید ولی هیچ اثری از گنج پیدا نکرد. او رفته رفته کنترل اعصاب خود را از دست می‌داد و نیتن تصمیم گرفت گنج ایوری را برای همیشه فراموش کند. ۱۵ سال پس از این وقایع که ان مدت، شامل روی دادن وقایع بازی‌های اول تا سوم است، نیتن در پایان بازی سوم تصمیم گرفت تا زندگی دزدی و گنج یابی را کنار بگذارد. او با النا فیشر، خبرنگار آزاد که در سه بازی قبلی نیتن را همراهی می‌کرد ازدواج کرده و حالا در نیواورلئان، زندگی عادی را تجربه می‌کند. او در یک شرکت کوچک به عنوان قواص فعالیت دارد و بارهای غرق شده را از اعماق رودخانه پیدا بیرون می‌کشد. او از کارش راضی است و همراه با النا زندگی آرامی را دارند. این دو گاهی با کنسول بازی خود بازی می‌کنند و خاطرات سال‌های گذشته را مرور می‌کنند. درست در زمانی که نیتن کاملا از زندگی ماجراجویانه خود فاصله گرفته و زندگی جدید خود را وقف همسرش کرده است، ناگهان برادرش سم در محل کارش ظاهر می‌شود و او را در بهت فرو می‌برد. نیتن به تدریج با زنده بودن سم کنار می‌آید، وقایع دیوانه‌وار منتهی به پیدا کردن گنج‌ها و شهرهای گمشده را در طول این ۱۵ سال بازگو می‌کند و آرزو می‌کند که ای کاش، برادرش هم همراهش می‌بود. پس از شنیدن همه داستان این ۱۵ سال، نوبت به سم می‌رسد و تعریف می‌کند که در زندان، مدتی با هکتور آلکازار، قاچاقچی مواد مشهور پانامایی هم‌سلولی بوده است. او در سلول از آرزوهای دور و دراز خود برای پیدا کردن گنج ایوری صحبت کرد؛ گنجی که آلکازار را نیز وسوسه کرده بود. سم به آلکازار گفته بود که اگر در زندان نبود، قطعا گنج را پیدا می‌کرد. اندکی بعد، نیروهای آلکازار به زندان یورش بردند و آلکازار را همراه با سم آزاد کردند. پس از فرار از زندان، آلکازار سم را تهدید به پیدا کردن سم کرد و گفت که باید گنج را برای او پیدا کرده و در غیر این صورت او را خواهد کشت.

large.59c5689d65ebf_Uncharted4_AThiefsEn

نیتن در ادامه از بی‌نتیجه بودن سرنخ اسکاتلند گفت و اینکه ریف پس از ۱۵ سال هنوز در آنجا مشغول جستجوی گنج ایوری است. در پاسخ، سم سرنخ جدیدی به او نشان داد؛ صلیب دیگری از سنت دیسمس که این یکی سالم بوده و برخلاف قبلی نشکسته است. صلیب، قرار بود تا در یک مزایده در ایتالیا به فروش برسد. به این ترتیب، سم چاره‌ای برای نیتن نگذاشت تا او را با خود همراه کرده و دو برادر در کنار یکدیگر، جستجو برای گنج ایوری را شروع کنند. نیتن به سختی با این وضع کنار آمده بود و نمی‌توانست به النا چیزی بگوید؛ او مدت‌ها قبل قول داده بود تا از زندگی دزدی و گنج‌یابی خداحافظی کند. به این ترتیب او به النا دروغ گفت و گفت که برای مدتی برای کار قواصی به مالزی خواهد رفت. دو برادر در ایتالیا، با ویکتور سالیوان ملاقات می‌کنند؛ همکاری قدیمی نیتن که در طول ۱۵ سال قبل با او و ماجراجویی‌هایش همراهی می‌کرد. در حالی که این سه نقشه به دست آوردن صلیب سنت دیسمس را داشتند، با حضور ریف ادلر و نیدن راس در محوطه غافلگیر شدند. نیدین فرمانده گروه شبه‌نظامی شورلاین بود که ریف برای پیدا کردن گنج ایوری استخدام کرده بود. با توجه به حضور ریف، چاره‌ای جز دزدیدن صلیب برای نیتن و سم باقی نمانده بود. این دو به همراه سالی، به هر شکل ممکن صلیب را ربوده و پس از درگیری با محافظان از محوطه فرار کردند. سرنخ جدید که در داخل صلیب بود، نشان می‌داد که آن‌ها باید مجددا به اسکاتلند برگشته، و این بار محوطه قبرستان کلیسا را برای پیدا کردن مدفن هنری ایوری جستجو کنند.

large.59c5696e39453_Uncharted4_AThiefsEn

سالیوان و برادران دریک به زودی وارد اسکاتلند و محوطه کلیسای سنت دیسمس شدند؛ جایی که نیروهای شبه‌نظامی شورلاین از آنجا محافظت می‌کردند. به هر شکل، نیتن و سم خود را به قبرستان کلیا رسانده و پس از بررسی مقبره‌ها سرانجام محل دفن هنری ایوری را پیدا کردند. ورود به تالار مخفی اما همراه با پیدا کردن گنج نبود، بلکه سرنخ دیگری را در اطراف کلیسا نشان می‌داد. برادران دریک برای رسیدن به آن محوطه بار دیگر با شورلاین درگیر شدند و درنهایت خود را به محل رساندند. غار مخفی که در انتهای آن، به جای گنج بزرگ هنری ایوری، یک سرنخ بزرگ دیگر و این بار در ماداگاسکار پیدا شد. مشخص شد که هنری ایوری و دزد دریایی همراه او یعنی توماس تیو در زمان فعالیت خود، به دنبال جذب افرادی قابل اعتماد بودند. به همین دلیل تنها افرادی که به انتهای این غار مخفی می‌رسیدند می‌توانستند به ایوری و تیو در «ماداگاسکار» بپیوندند. به هر ترتیب، سم و نیتن پس از چندین مواجهه دیگر با نیروهای نیدین و ریف موفق به فرار از محوطه و رساندن خود به هواپیمای سالی شده و از اسکاتلند به مقصد ماداگاسکار پرواز کردند.

large.59c5698e76ce1_Uncharted4_AThiefsEn

همزمان با ورود برادران دریک و سالی به ماداگاسکار، ریف، نیدین و نیروها شورلاین نیز که متوجه سرنخ جدید شده بودند وارد خلیج «کینگز بی» در این کشور شدند. به زودی مسابقه مرگباری میان دو طرف، برای پیدا کردن گنج شروع شد. خوشبختانه برای برادران دریک، آن‌ها سکه‌ای ر به عنوان سرنخ دقیق دراختیار داشتند که پس از جستجوی چند برج مخروبه و درگیری با نیروهای شورلاین، درنهایت به سرنخ بعدی رسیدند. آن‌ها متوجه شدند که هنری ایوری و توماس تیو، در زمان فعالیت خود موفق شدند تا با استفاده از داستان مشهور «دزد توبه‌کرده»، ۱۰ دزد دریایی بزرگ عصر خودشان را با خود همراه کرده و تمام گنجینه‌هایشان را با یکدیگر ادغام کنند. از میان ۱۲ برج مخروبه که هر یک به یکی از کاپیتان‌های دزد معروف منتسب بود، برادران دریک با توجه به سکه‌ای که در اختیار داشتند متوجه شدند که تنها یکی از دو برج محل گنج است. در حالی که سم به سمت یکی از برج‌ها رفته بود، نیتن و سالی به سمت برج دیگری رفتند که درست در وسط شهر قرار داشت و اتفاقا محل مورد نظر آن‌ها نیز بود. پس از کمی پیشروی و حل چند پازل، نیتن متوجه شد که در اینجا نیز چیزی جز سرنخ بعدی نیست و جستجو برای گنج هنوز پایان نیافته است. او در این زمان و با استفاده از تلفن همراه، با سم در ارتباط بود و مدتی بعد متوجه شد که ریف گوشی آن‌ها را هک و او نیز متوجه سرنخ شده است. ریف همچنین از طریق GPS محل دقیق نیتن و سم را می‌دانست و نیروهای شورلاین را به سمت این دو فرستاد.

large.59c5699c6019d_Uncharted4_AThiefsEn

پس از درگیری شدید با شورلاین، نیتن و سالی به سمت برج سم رفتند تا او را نجات دهند. پس از این نیز در یک تعقیب و گریز مرگبار، نیتن و سم از مهلکه جان سالم به در برده و به هتل محل اقامت برگشتند. این دو همراه با سالی درحالی وارد اتاق خود شدند که با دیدن «النا» غافلگیر شده بودند. النا که کاملا از دست نیتن عصبانی بود، و او را به خاطر چند هفته دروغ «کار در مالزی» سرزنش می‌کرد، درنهایت متوجه پیدا شدن برادر مرده او یعنی سم شد. او باور نمی‌کرد که نیتن هیچ علاقه‌ای به پیدا کردن گنج ایوری ندارد و این کار را به خاطر نجات برادرش انجام می‌دهد. به این ترتیب او درحالی از محل خارج شد که به نیتن گفت کار خود را ادامه دهد. نیتن در ادامه از سالی خواست تا مراقب النا باشد؛ در حالی که خودش و سم جستجو برای سرنخ بعدی را از سر گرفتند. سرنخ بعدی آن‌ها، شهر گمشده و افسانه‌ای تاریخ دزدان دریایی یعنی لیبرتالیا بود؛ به اعتقاد نیتن، ایوری و تیو احتمالا با گرد آوردن ۱۰ دزد دریایی بزرگ دیگر، سرمایه عظیمی جمع کرده و همراه با خدمه کشتی‌هایشان و دیگر دزدان دریایی، شهری مخصوص دزدان دریایی ساختند. به این ترتیب سم و نیتن به دریای ماداگاسکار برگشته و جستجوی جزیره‌ها را شروع کردند.

large.59c569aa6f19f_Uncharted4_AThiefsEn

پس از جستجوی چندین جزیره و پیدا کردن سرنخ‌های بیشتر از هنری ایوری، توماس تیو و سایر دزدان دریایی، مشخص شد که افسانه‌ها ممکن است حقیقت داشته باشند. آن‌ها درنهایت چند مقبره، سازه عظیم و مکانیزم ساخته شده توسط دزدان دریایی را پیدا کردن که سرنخ بعدی را برای پیدا کردن لیبرتالیا در اختیارشان می‌گذاشت. طبق این سرنخ‌ها، ۱۲ دزد دریایی بزرگی که کنار هم جمع شده بودند تا مانند داستان «دزد توبه‌کرده» به رستگاری برسند، درنهایت با استفاده از منابع نامحدود خود از دزدی دست برداشته، شهر و کلونی تشکیل داده و تصمیم به زندگی متمدنانه، اما با قوانین خودشان گرفتند. درحالی که محل جزیره قرارگیری لیبرتالیا مشخص شده بود و نیتن و سم به سمت جزیره قایق می‌راندند، نیروهای شورلاین بار دیگر از راه رسیده و در میانه طوفانی شدید به قایق آن‌ها حمله کردند. تعقیب و گریز دریایی طولانی، در نهایت باعث منهدم شدن قایق، جراحت شدید نیتن و مفقود شدن سم شده بود. نیتن به هر شکل پس از مدتی استراحت سلامت خودش را بازیافت و پس از مواجهه چندباره با نیروهای شورلاین، سم را نیز پیدا کرد. نیتن در اینجا از سم خواست که این وضع را پایان دهد؛ گنج ایوری را فراموش کند و راه حل دیگری برای هکتور آلکازار پیدا کنند. سم که نمی‌توانست این پیشنهاد را قبول کند، گفت که آن‌ها حالا که بسیار به لیبرتالیا نزدیک هستند نمی‌توانند موضوع ر فراموش کنند. نیتن در حالی به او یادآوری کرد که برای رسیدن به لیبرتالیا، باید با ارتش شورلاین دست و پنجه نرم کنند که خودش سرنخ جدیدی از لیبرتالیا پیدا کرد. به این ترتیب، نیتن و سم مجددا در مسیر جستجو قرار گرفته و با پیشروی و دنبال کردن سرنخ‌های جدیدتر وارد شهر گمشده لیبرتالیا شدند.

large.59c569d248b60_Uncharted4_AThiefsEn

لیبرتالیا، در بدو ورود گرچه شهری بزرگ با ساختمان‌های مستقر شده بود اما همه چیز ویران شده بود. نیتن و سم با گردش بیشتر در شهر، متوجه شدند که ساکنان به دستاوردهای متمدنانه رسیده بودند؛ مغازه آهنگری، بار و مسافرخانه، ساختمان مسکونی که در آن اسباب بازی کودکان وجود داشت و ... آن‌ها متوجه شدند که این دزدان درنهایت به سطحی از رستگاری رسیده بودند؛ اما این سوال وجود داشت که چرا همه ساختمان‌ها ویران شده است؟ آیا حمله‌ای از خارج از شهر صورت گرفته یا ساکنان دست به شورش و قتل عام زده بودند؟ با توجه به شکل‌گیری یک تمدن کوچک و اولیه، احتمال نابود کردن شهر توسط ساکنان پایین بود. با جستجوی بیشتر، سم و نیتن وارد ساختمان اداری شدند و احتمال دادند که شاید دزدان سابق، در نهایت به درجه پرداخت مالیات، تعیین مقامات شهری و ... رسیده بودند. با ورود شورلاین به منطقه، این دو مجددا باید از طریق درگیری مسیر خود را هموار می‌کردند؛ مسیری که درنهایت آن‌ها را به محوطه خزانه داری شهر رساند. با این حال برخلاف انتظار، این محوطه مملو از اسکلت اجساد ساکنان لیبرتالیا بود. به این ترتیب، مشخص شد که ساکنان کلونی در عصر خود دست به شورش زده بودند، وارد محوطه خزانه‌داری شده و توسط سربازان ۱۲ بنیانگذار شهر قتل عام شده بودند. با ورود به خزانه‌داری نیز روشن شد که تمام گنجینه از محل خارج شده است. به اعتقاد نیتن، گنجینه توسط ۱۲ بنیانگذار از شهر خارج شده بود و همین نیز دلیل شورش ساکنان و نابودی لیبرتالیا بوده است.

سرنخ بعدی سم و نیتن، محل دقیق عمارت‌های ۱۲ بنیانگذار لیبرتالیا بود که در نزدیکی کلونی قرار داشت. همرمان با این روشنگری، شورلاین و نیروهای ریف و نیدین نیز از راه رسیدند. در درگیری با این نیروها، درنهایت سم و نیتن به دام افتادند. نیتن در اینجا پیشنهاد کرد که حاضر است در پیدا کردن گنج به ریف کمک کند و او همه گنج را به او واگذار می‌کند؛ به شرطی که مقداری از آن را به سم بدهد تا او بدهی‌اش را با هکتور آلکازار صاف کند. ریف در اینجا کاملا سورپرایز شد و گفت که او بوده که سم را از زندان خارج کرده است. داستان آلکازار نیز دروغی بیش نبوده و این مافیای مواد چندین ماه قبل در آرژانتین کشته شده است. نیتن که شدیدا عصبانی شده بود، به سم اجازه توضیح نداد و گفت او به خاطر یک دروغ به همسر و قولش خیانت کرده و مجددا به زندگی دزدی برگشته است. ریف نیز گفت که سم او را نیز بازی داد ولی درحال حاضر به او برای پیدا کردن گنج نیاز دارد. در حالی که ریف قصد کشتن نیتن را داشت، سم خود را در مسیر گلوله قرار داد و باعث سقوط نیتن به پایین ساختمان شد. به این ترتیب، سم و نیروهای شورلاین جستجو را ادامه دادند و نیتن نیز مدتی بعد با صدای النا به هوش آمد.

large.59c569dbda0fe_Uncharted4_AThiefsEn

پس از به هوش آمدن، نیتن همه چیز را درباره دلایل پیدا کردن گنج ایوری توضیح داد؛ این که برادرش تنها کسی بود که از کودکی درکنارش بود و آن دو همراه با هم وارد زندگی ماجراجویانه شدند. اینکه آن دو برای پایان دادن به کار ناتمام مادرشان جستجو برای گنج ایوری را شروع کردند، درنهایت وارد زندان پاناما شدند و سم به خاطر نیتن ۱۵ سال را در زندان گذرانده بود. به این ترتیب، وقایع اخیر نه به خاطر علاقه نیتن به پیدا کردن گنج بلکه به خاطر کمک به برادرش بود تا از تهدید آلکازار نجات پیدا کند؛ تهدیدی که از همان اول کار دروغی بیش نبود. النا که به تدریج متقاعد شده بود، تصمیم گرفت تا به نیتن کمک کرده و سم را از دست نیروهای شورلاین نجات دهد. این دو پس از مدت‌ها جستجو درگیر شدن چندین باره با نیروهای شورلاین، درنهایت به «نیو دوون»، محلی که ۱۲ عمارت بنیانگذاران لیبرتالیا وجود داشت رسیدند.در مقابل دروازه ورودی این محوطه، نیتن و النا شاهد صدها جسد ساکنان لیبرتالیا بودند که در داخل قفس‌های آویزان قرار داشتند. مشخص بود که بنیانگذاران، درنهایت به ذات دزدی خود برگشته و دست به قلع و قمع ساکنان زده بودند. در داخل این محوطه، این دو سم را دیدند که همچنان در اسارت شورلاین قرار داشت و مجبور به کمک به ریف و نیدین، برای پیدا کردن گنج بود.

large.59c56a000174f_Uncharted4_AThiefsEn

در نیو دوون، نیتن و النا وارد عمارت‌های بنیانگذاران شدند و متوجه شدند که پس از پاکسازی ساکنان لیبرتالیا، ۱۲ دزد دریایی بزرگ نیز با هم به اختلاف برخورده بودند. این دو چند درگیری دیگر با نیروهای شورلاین داشتند تا درنهایت وارد عمارت توماس تیو شدند. در اینجا، نیتن و النا سرانجام وارد اتاقی شدند که زمانی ۱۲ بنیانگذار در آن جمع شده، و همگی پشت میز شام سرو کردند. اما نکته اینجا بود که ۱۰ اسکلت اجساد دزدان دریایی، پس از قرن‌ها هنوز پشت میزها قرار داشتند. با نتیجه گیری نیتن، مشخص شد که پس از پاکسازی لیبرتالیا، بنانگذاران گنج‌های ادغام شده را خارج کردند؛ ایوری و تیو، بنیانگذاران را دعوت به شام کره و در این مهمانی، ۱۰ بنیانگذار دیگر را با شراب سمی کشتند تا در نهایت، آن دو به تنهایی مالک تمامی گنجینه شوند. به هر شکل، مشخص شد که گنجینه حتما باید در کشتی‌های تیو و ایوری وجود داشته باشند. اما هدف اصلی از دنبال کردن گنج، رسیدن به سم و نجات او از دست شورلاین بود. پس از یک تعقیب و گریز دامنه دار، در عمارت هنری ایوری، سردابه مخفی این عمارت، مواجهه با تله‌های مرگبار سردابه و غار که توسط ایوری کار گذاشته شده بود، نیتن و النا وارد خلیج کشتی‌ها شدند.

large.59c56a36aa33f_Uncharted4_AThiefsEn

این دو برای رسیدن به سم، چاره‌ای جز درگیری بیشتر با شورلاین نداشتند. پس از مدتی پیشروی، مشخص شد که شورلاین حالا برای کشتن سم به دنبال او افتاده است. پس از درگیری‌های مرگبار پیش رو، نیتن و النا درنهایت به سم رسیده و او را نجات دادند. در اینجا مشخص شد که سم، حالا که سرنخ نهایی را پیدا کرده بود گروه بزرگ از شورلاین را مستقیم به یکی از تله‌های انفجاری ایوری فرستاد و شورلاین برای همین قصد کشتنش را داشت. نیتن در اینجا سم را مجبور به فراموش کردن گنج کرد و از او خواست تا از جزیره خارج شوند. سم، با وجود تلاشش برای متقاعد کردن نیتن و اینکه سرنخ نهایی را دراختیار دارد، درنهایت باز هم با مخالفت نیتن مواجه شد. نیتن به او گفت که آن‌ها دیگر آن دو پسر بچه نیستند و بزرگ شدند و حالا، دیگر به چیزی برای اثبات کردن خود نیاز ندارند. سم، با اکراه حرف نیتن را پذیرفت و همراه با او، النا و سالی به سمت هواپیما حرکت کردند. با این حال یک اتفاق ناگهانی باعث شد تا سم از گروه جدا شود. او درنهایت بدون توجه به هشدار نیتن، تصمیم گرفت تا محل را ترک کرده و به تنهایی به دنبال گنج برود. در این زمان النا گفت که باید به دنبالش بروند چون او خودش را به کشتن می‌دهد. سم، سالی و نیتن به این ترتیب مجددا تعقیب سم را ادامه دادند تا اینکه یک اتفاق ناگهانی دیگر باعث جدا شدن نیتن از آن دو شد. نیتن در این زمان به النا قول داد که سم را نجات داده و برخواهند گشت.

large.59c56a39b66fe_Uncharted4_AThiefsEn

نیتن به تدریج خود را در مسیری قرار داد که ردپای سم دیده می‌شد. او درنهایت با عبور از صخره‌ها و ورود به دهانه کوهی با شمایل عجیب، کشتی هنری ایوری و توماس تیو را پیدا کرد؛ متاسفانه برای او، شورلاین قبل از این وارد محوطه شده بود و نیدین و افرادش مشغول خارج کردن چند صندوقچه گنج بودند. در اینجا نتن شاهد اختلاف بین ریف و نیدین بود؛ درحالی که نیدین مخالف ورود به کشتی ایوری بود و معتقد بود که گنجینه بازیابی شده به تنهایی ارزش بالایی دارد، ریف اما حریصانه قصد ورود به کشتی را داشت چون گنجینه اصلی در آن بود و از طرفی دیگر، سم نیز وارد کشتی شده بود. گرچه نیدین گفت که اگر سم زنده از کشتی خارج شد، حقش است که گنج را با خود بردارد اما ریف قانع نشد و نیدین را مجبور به همراهی کرد. در حالی که آن‌ها وارد کشتی ایوری شده بودند، نیتن نیز خود را به کشتی رساند و وارد عرشه شد. در این زمان، نیتن تمام گنجینه افسانه‌ای و گمشده هنری ایوری را از نزدیک مشاهده کرد. او درنهایت وارد اتاق کاپیتان شد، جایی که ریف، سم را به دام انداخته بود و با کمک نیدین، نیتن نیز خلع سلاح شد. در اینجا اما نیدین به دو اسکلت جسدی که در کناری افتاده و در واقع یکدیگر را کشته بودند اشاره کرد. او ریف، نیتن و سم را تنها گذاشت و با گفتن اینکه هر کس که به این گنجینه حرص داشته باشد، درنهایت به چیزی مستحقش است خواهد رسید. نیتن گفت که آن دو جسد هنری ایوری و توما تیو هستند؛ آخرین دزدهای دریایی که با گنجینه فرار کردند و درنهایت یکدیگر را کشتند.

large.59c56a3c20524_Uncharted4_AThiefsEn


برای ریف، هیچ یک از این‌ها معنایی نداشت و به قدری از نیتن و سم عصبانی بود که پیشنهاد همکاری نیتن را رد کرد. نیتن قصد داشت با کمک ریف سم را از محلی که گیر افتاده بود آزاد کرده و هر سه با هم از کشتی فرار کنند. او گفت که ریف می‌تواند همه گنج را بردارد اما ریف حریص‌تر از آن بود که حتی به آن فکر کند. در نتیجه، او شمشیر ایوری را برداشت و به سمت نیتن حمله کرد. به زودی نیتن نیز شمشیر تیو را برداشت و این دو به قصد کشت با یکدیگر شمشیرزنی کردند. در حین مبارزه، ریف مرتب به همه دستاوردهای نیتن اشاره کرد؛ پیدا کردن ال دورادو، پیدا کردن شهر باستانی شامبالا و ... که هر بار باعث عصبانیت بیشترش می‌شد. او گفت که یک بار شخصی را فقط به خاطر گفتن اینکه نیتن جوینده گنج خوبی است کشته است. تلاش دیوانه وار ریف و حرص بی پایان و ۱۵ ساله او برای پیدا کردن گنج ایوری، درنهایت به نقطه‌ای رسیده بود که در کنار گنجینه قرار داشت. مبارزه این دو نیز درنهایت با موفقیت نیتن به پایان رسید؛ او اما از کشتن ریف صرف نظر کرد و برای نجات سم تلاش کرد. بدون توجه، ریف مجددا به سمت نیتن حمله کرد و این بار با شمشیری که سم برایش انداخت، نیتن حملات ریف را دفع کرد. در نهایت نیز نیتن چاره‌ای نداشت تا یک صندوقچه گنج آویزان را به شکل غافلگیرانه روی سر ریف بیاندازد و او را بکشد.

پس از این واقعه، نیتن تلاش کرد تا سم را نجات دهد اما مانعی که روی سم بود سنگین‌تر از توان نیتن بود. در حالی که سم تسلیم شده بود و مرگ خود را قبول کرده بود، به نیتن گفت که تا دیر نشده و کشتی منفجر نشده خودش را نجات دهد؛ اینکه تمام چیزی که می‌خواست، این بود که گنج ایوری را همراه با برادرش پیدا کند. اتفاقی که درنهایت به سرانجام نیز رسید. نیتن اما نمی‌توانست تسلیم شود؛ او پس از بررسی اتاق، توپ بزرگی را پیدا و به کف کشتی شلیک کرد. با ورود آب به داخل اتاق، مانع بزرگ از روی سم برداشته شد و سم بدون اینکه خودش باور کند نجات پیدا کرد. این دو سرانجام بدون برداشتن هیچ کدام از گنجینه‌ها از کشتی خارج شده و خود را به سمت دیگر دریاچه رساندند. به ان ترتیب، با کمک النا و سالی، نیتن و سم نجات پیدا کرده و از محل خارج شدند.

large.59c56ac0c30e7_Uncharted4_AThiefsEn

پس از این، نیتن و النا از سم و الی خداحافظی کرده و به خانه برگشتند؛ در حال که سالی و سم نیز تصمیم گرفتند تا با یکدیگر همکاری کنند. در بازگشت به خانه، صاحب‌کار نیتن به او خبر داد که قصد دارد شرکت قواصی‌اش را بفروشد و بازنشسته شود و اینکه مالک جدید، خود نیتن خواهد بود. نیتن که کاملا شوکه شده بود، در بیرون از دفترش النا را دید و متوجه شد که با «اندکی از طلاها» که سم از لیبرتالیا آورده و به او داده بود شرکت را خریده و قصد دارد شو نمایشی قدیمی‌اش را نیز بار دیگر احیا کند. او همچنین گفت که وقایع اخیر نشان داد که هر دوی آن‌ها، در مدتی که زندگی عادی را انتخاب کرده بودند، چیزی به نام زندگی ماجراجویی را گم کرده بودند؛ زنگی که تا قبل از آن همیشه در ذاتشان بوده است. با تصمیم النا، آن‌ها حالا به شکل قانونی و با گرفتن مجوز، می‌توانند به زندگی ماجراجویانه برگردند و اولین کار آن‌ها نیز همین «کار مالزی» خواهد بود.

large.59c56ac7a4358_Uncharted4_AThiefsEn

سال‌ها بعد، نیتن و النا اینک در یک جزیره گرمسیری، همراه با دخترشان کسی زندگی می‌کنند. کسی، با جستجو در اتاق‌های خانه، آلبوم عکس ازدواج النا با نیتن، تولد خودش و همچنین سالی و سم را دید. طبق یکی از عکس‌ها، سم و سالی مدتی است که در کوبا هستند و هر دو مدت‌ها است که لب به سیگار نزدند. با جستجوی بیشتر، کسی درنهایت در اتاق نیتن، کمد پدرش را باز می‌کند و با تعجب اشیا جمع‌آوری شده نیتن را از تمام وقایع سال‌های ماجراجویی‌اش مشاهده می‌کند. او از دیدن اینکه پدرش یادگاری‌هایی از «ال دورادو»، فرانسیس دریک، شهرهای گمشده شامبالا و ارم را در کمد مخفی کرده حیرت زده شد. او اما درنهایت در میان یادگاری‌ها، کتاب مادر نیتن را درباره گنج هنری ایوری پیدا کرد؛ مشغول خواندن دست‌نوشته‌های مادر نیتن شد و درنهایت عکسی از سالی، مادرش النا و پدرش نیتن را دید که روی چند صندوقچه گنج نشسته‌اند. همه این‌ها برای کسی سوال برانگیز و غافلگیر کننده بود. به زودی نیتن و النا که اینک میانسال شده‌اند وارد اتاق شده و متوجه کنجکاوی کسی شدند؛ اینکه او درنهایت آیتم‌های کمد را دیده است. النا به نیتن خواهد گفت که دیگر وقتش رسیده تا به کسی توضیح دهند. به زودی نیتن با کسی، درحالی که وارد قایق تفریحی می‌شوند، درباره خاطراتش از سال‌ها ماجراجویی‌های مختلف صحبت می‌کند. در همین حال، النا نیز یک بار دیگر به عکس سه نفره خودش همراه با سالی و نیتن روی صندوقچه‌های گنج خیره می‌شود و خاطرات اولین ماجراجویی‌اش در کنار نیتن را برای پیدا کردن گنج ال دورادو زنده می‌کند.

 


ساخت و توسعه

آنچارتد 4: پایان یک دزد توسط استودیو نات داگ و به عنوان یک بازی انحصاری پلتفرم پلی‌استیشن 4 ساخته شده است. اولین بار در ۱۴ نوامبر ۲۰۱۳ بود که بازی به شکل رسمی معرفی شد. در تریلر معرفی، «تاد استاشویگ» به عنوان صداگذار «سم دریک» برادر بزرگ‌تر نیتن، مشغول صحبت بود. در این تریلر، نقشه‌ای بزرگ از آفریقا نمایش داده شد که پس از رسیدن به ماداگاسکار متوقف می‌شد. تصویر درست در جزیره سنت ماری متوقف و نقشه علامت خورد که درست مسیری است که زمانی فرانسیس دریک از آن عبور کرده بود. در کنار آن، یک جمله لاتین نوشته شده است که به آیه‌ای از «انجیل لوقا» مرتبط است؛ «امروز تو همراه با من در بهشت هستی».

در مارس ۲۰۱۴ اما خبر خداحافظی ایمی هنینگ، نویسنده بازی و جاستین ریچموند، کارگردان بازی منتشر شد. مدتی بعد در آوریل نیز استاشویگ اعلام کرد که دیگر در نقش سم صداگذاری نخواهد کرد و این نقش قرار است از نو صداگذاری شود. در ماه ژوئن همان سال، ناتی داگ اعلام کرد که کارگردان و نویسنده باز «آخرین بازمانده از ما» یعنی بروس استرلی و نیل دراکمن هدایت پروژه آنچارتد 4 را در غیاب هنینگ و ریچموند برعهده گرفته‌اند. به عنوان نتیجه، بسیاری از خطوط داستانی و ۸ ماه ضبط موشن کپچر و صداگذاری به کلی کنار گذاشته و مراحل تولید مورد بازبینی قرار گرفت. در نمایشگاه E3 2014، بازی سرانجام با نام رسمی  Uncharted 4: A Thief's End معرفی شد و تاریخ عرضه آن در سال ۲۰۱۵ تعیین گردید. مدتی بعد در نمایشگاه PlayStation Experience، یک دمو گیم‌پلی از بازی در دسترس قرار گرفت و «تروی بیکر»، صداپیشه شخصیت جول در بازی آخرین بازمانده از ما نیز اعلام کرد که در نقش سم دریک صداگذاری خواهد کرد. در این زمان، منتقدان گیم‌پلی دمو را به خاطر کم شدن سطح گرافیکی بازی نسبت به دمو سال ۲۰۱۴ مورد انتقاد قرار دادند که ناتی داگ دلایل خود را در توجیه این شرایط توضیح داد.

یک سال بعد و در E3 2015، دمو جدیدی از بازی نمایش داده شد که دنیایی به مراتب بزرگ‌تر، مکانیک مبارزاتی جدید، تخریب‌پذیری و بازگشت شخصیت ویکتور سالیوان را نمایش می‌داد. اندکی بعد و در تریلر جدید حضور شخصت النا فیشر نیز تاید شد. همچنین تایید شد که «رابین آتکین دونز» نیز به عنوان صداپیشه در بازی حضور خواهد داشت. همچنین درحالی که اخبار اولیه از هف‌گذاری نات داگ برای ارتئه بازی در نرخ فریم ۶۰ حکایت داشت، استودیو اعلام کرد که کمپین تک نفره بازی با نرخ فریم ۳۰ و بخش چندنفره و آنلاین با نرخ فریم ۶۰ هدف‌گذاری شده‌اند. مدتی بعد و در جریان مراسم Game Awards 2015 نیز شخصیت «نیدین راس» با صداگذاری لورا بایلی تایید شد.

ناتی داگ در ۱۸ مارس ۲۰۱۶ بود که اعلام کرد، روند ساخت آنچارتد 4 تکمیل و بازی به اصطلاح «گلد شده است». در آن زمان، مدیر بازاریابی شرکت «سونی اینتراکتیو اینترتینمنت» اعلام کرد که این باز، از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری و بودجه تاریخ پلی‌استیشن بهره برده است.

کار تولید موسیقی متن بازی برعهده آهنگساز هالیوودی، هنری جکمن بوده است. این بازی پس از چند مرتبه تاخیر به خاطر کار بیشتر، در نهایت در ۱۰ می ۲۰۱۶ و به شکل سراسری در جهان وارد بازار گردید.

 


بازتاب‌ها


نقد و بررسی‌ها

امتیازها

متاکریتیک ۹۳/۱۰۰
دستراکتید ۹.۵/۱۰
فامیتسو ۸۲
گیم‌اینفورمر ۹/۱۰
گیم‌اسپات ۱۰/۱۰
IGN ۹/۱۰
پالیگان ۹/۱۰
The Escapist ۵/۵

 

با توجه به امتیاز متای فوق‌العاد ۹۳/۱۰۰ بازی آنچارتد 4: پایان یک دزد از سایت متاکریتیک، این بازی در سال ۲۰۱۶ بهترین و مثبت‌ترین واکنش‌ها را از جانب منتقدین به خود جلب کرده است.

وب‌سایت Destructoid به بازی نمره ۹٫۵ از ۱۰ داده و در توصیف خود، بازی را از نظر هنری خیره‌کننده، کاملا رضایت‌بخش و از نظر دیالوگ‌های بازی نیز عالی ذکر کرده است. مجله EGM نیز به بازی امتیاز ۹ از ۱۰ داده و از آن به عنوان «یک اثر هنری» یاد کرده است. وب‌سایت گیم‌اینفورمر به بازی نمره ۹٫۵ از ۱۰ داده است؛ بازی را به عنوان بهترین آنچارتد این سری تاکنون قلمداد کرده و روایت داستان و شکل فرجام و پایان کار را وصف ناشدنی توصیف کرده است.

وب‌سایت گیم‌اسپات، به آنچارتد 4 نمره کامل ۱۰ از ۱۰ را داد و بازی را از هر نظر، از نظر طراحی، داستان و روایت داستانی و فهم اینکه چطور می‌توان یک بازی را به اثری منحصر به فرد تبدیل کرد به اثری توصیف کرده که همه استانداردهای موجود را به چالش دعوت می‌کند. گیمزرادار به بازی امتیاز ۴ از ۵ داده و آن را به خاطر جلوه‌های تصویری و مکانیک مبارزات و گردش در محیط قابل تحسین دانسته است. جاینت بامب نیز بازی را با امتیاز کامل ۵ از ۵ مواجه کرده و آن را استاندارد و مدیوم جدیدی در ژانر اکشن معرفی کرده است. وب‌سایت IGN نیز به بازی امتیاز ۹ از ۱۰ داد و آن را به خاطر داستان، جلوه‌های بصری، گیم‌پلی و بخش چندنفره مورد ستایش قرار داد.

در نقدهای بسیار محدود منفی به بازی، گیم‌اسپات از سیستم کاورگیری نامتناسب و سخت بازی انتقاد کرده و IGN نیز بازی را به خاطر طولانی بودن بیش از حد بخش سوم بازی مورد نقد منفی قرار داده است.

علاوه بر منتقدین و طرفداران، بازی آنچارتد 4 با اقبال دیگر چهره‌ها و استودیوها نیز مواجه شده است. فیل اسپنسر، رئیس ایکس‌باکس مایکروسافت این بازی را اثری بزرگ توصیف و به شوهی یوشیدا، رئیس استودیوهای جهانی سونی تبریک گفت. استودیو رمدی اینترتینمن نیز به خاطر عرضه این بازی از استودیو نات داگ تشکر کرد.

 


جوایز

این بازی در سال ۲۰۱۶، در مجموع ۱۶۱ جایزه در رشته‌های مختلف بهترین بازی سال، از جشنواره‌های مختلف دریافت کرد که از این میان، ۸۸ جایزه از جانب منتقدین و ۷۳ جایزه نیز از جانب طرفداران و منتقدین و بواسطه نظرسنجی‌ها تعلق گرفت.

به طور کلی بازی آنچارتد 4: پایان یک دزد توسط بسیاری از مراجع معتبر به عنوان بهترین بازی ویدیویی سال ۲۰۱۶ برگزیده شد.


منابع

الگو:آنچارتد 4


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

به نظر من درست است که the last of usداستانش عالی است اما از مبارزه با شبه زامبی ها یا خودشان نفرت دارم ولی داستان لست آو آس بهتر از آنچارتد نیست؟ از گیم پلی آنچارتد خوشم می آید و هم از داستان The last of usمن که پلی استیشن ندارم اما به نظر من اینطوریه شما چطور؟

ویرایش شده در توسط رضا موسوی (نمایش تاریخچه ویرایش)

به اشتراک گذاری این دیدگاه


لینک به نظر
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

از نظر من آنچارتد برای کسایی که از نظر روحی علاقه زیادی به هیجان و باستان شناسی و معمایی دارن و یا حتی کسایی که از داستان و گیمپلی اکشن و یا درام لذت می برن کاملا عالیه 

از نظر کیفیت تقریبا کامله و گیمر درگیر زندگی کاراکتر میشه که این از ویژگی های ناتی داگه در کل بازی جذاب و لذت بخشیه  

به اشتراک گذاری این دیدگاه


لینک به نظر
به اشتراک گذاری در سایت های دیگرلطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری