63 مقاله
در این ویکی

آنچارتد 2: در میان دزدانUncharted 2: Among Thieves

آنچارتد 2: در میان دزدان

large.1127914-unchartedslim.jpg.b3588e08

 

سازنده ناتی داگ
ناشر سونی
کارگردان‌ها

ایمی هنینگ

بروس استریلی

طراحان

ریچارد لمرچند

نیل دراکمن

نویسندگان

ایمی هنینگ

نیل دراکمن

جاش شر

کانسپت آرت

اریک پانیلینان

روب راپل

موسیقی گرگ ادمونسون
پلتفرم پلی‌استیشن 3
تاریخ انتشار ۱۳ اکتبر ۲۰۰۹
سبک اکشن ماجراجویی
حالت‌ها تک‌نفره، چندنفره (آنلاین)

 

آنچارتد 2: در میان دزدان (انگلیسی: Uncharted 2: Among Thieves) یک بازی اکشن-ماجراجویی، پلتفرمر و با زاویه دید سوم شخص است که توسط استودیو ناتی داگ، و به شکل انحصاری توسط شرکت سونی کامپیوتر اینترتینمنت منتشر شده است. این بازی برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ و برای پلتفرم پلی‌استیشن 3 عرضه شد.

در این بازی، بازیکن بار دیگر کنترل شخصیت نیتن دریک را دراختیار خواهد گرفت؛ او یک جوینده گنج‌های گمشده است که برای اولین بار در اولین بازی این سری معرفی شد. در بازی دوم، نیتن همراه با دوست قدیمی‌اش ویکتور سالیوان، خبرنگاری به نام النا فیشر و همچنین کلویی فریزر، در جستجوی سنگ چینتامانی و شانگری لا بوده و برای زودتر پیدا کردن آن‌ها، رقابتی نفس‌گیر با گروهی از مزدوران صرب خواهند داشت. خط داستانی، بازی الهام‌های زیادی از سفر تاریخی مارکو پولو به آسیا داشته است.

بازی آنچارتد 2 به طور گسترده، به عنوان یکی از کم‌نقص‌ترین بازی‌های ویدیویی تاریخ شناخته می‌شود. این بازی پس از عرضه، با استقبال گسترده منتقدین و طرفداران سری مواجه شد و امتیاز متای فوق‌العاده ۹۶ از ۱۰۰ را کسب کرده است. آنچارتد 2 تقریبا در تمامی رشته‌ها، مانند داستان و روایت داستانی، گرافیک، نوآوری‌های فنی، گیم‌پلی، مکانیک و انیمیشن‌ها و ... مورد تحسین واقع شد و در ده‌ها رشته مختلف، از جمله بهترین بازی سال و بهترین بازی اکشن سال، کاندید و موفق به دریافت جایزه نهایی نیز شد. این بازی که از نظر تجاری، با فروش ۶ میلیون نسخه‌ای نیز مواجه شده بود، لقب یکی از بزرگ‌ترین بازی‌های ویدیویی تاریخ صنعت گیم را نیز به دوش می‌کشد.

دنباله این بازی، یعنی بازی آنچارتد 3: فریب دریک نیز در سال ۲۰۱۱، و برای پلتفرم پلی‌استیشن 3 عرضه گردید.همچنین این بازی، همراه با نسخه‌های اول و سوم این سری نیز در ال ۲۰۱۶، و در قالب یک کالکشن برای پلتفرم پلی‌استیشن 4 نیز عرضه شدند.

 گیم‌پلی

large.uncharted-2-among-thieves.jpg.baf1

آنچارتد ۲ یک بازی اکشن، ماجراجویانه و پلتفرمر یا سکوبازی است که بازیکن، شخصیت اصلی را از طریق زاویه دوربین سوم شخص کنترل می‌کند. او یک جوینده گنج زبده، ورزیده و باتجربه است که قادر به پرش، بالا رفتن از صخره‌ها و ...، حرکت در لبه‌ها، شنا و حرکت‌های آکروباتیک دیگر می‌باشد که به او و بازیکن کمک می‌کند تا از موانع پیش رو گذر کند. همچون نسخه قبل، در این بازی نیز نیتن قادر به حمل همزمان حداکثر دو سلاح گرم سبک و نیمه‌سنگین خواهد بود. او همچنین تعدادی نارنجک دستی نیز می‌تواند با خود حمل کند. سیستم گان‌پلی یا تیراندازی بازی نیز تا حدود زیادی مشابه بازی قبلی است و سیستم کاورگیری با بهبودهای مشهودی مواجه است. بازیکن قادر است تقریبا در هر شرایطی، در حین حرکت و دویدن، کاورگیری، و یا در حالت آویزان از صخره، می‌تواند به سمت دشمن هدف‌گیری و تیراندازی کند. همچنین مانند بازی قبل، نیتن حتی قادر است بدون هدف گیری کلاسیک نیز محل تقریبی خط اسلحه را مورد تیراندازی قرار دهد. دریک همچنن مانند نسخه قبلی، می‌تواند سلاح‌های دشمنان زمین افتاده را نیز بردارد، که در این حالت جایگزین اسلحه موجود خودش خواهد شد.

large.5a0291236e38c_Uncharted_TheNathanD

بازی همچون نسخه قبل، دارای مکانیک گیم‌پلی مبارزات تن به تن و مشت‌زنی نیز هست. نیتن همچنین قادر است در برخی مراحل این بازی، رویکرد مخفی‌کاری را نیز در پیش بگیرد. سیستم خط سلامت بازی نیز مشابه بازی قبل است و بازیکن، چیزی تحت عنوان خط خون در صفحه نمایش ندارد. در عوض، بازیکن با تغییر رنگ صفحه نمایش و قرمز شدن محیط متوجه شدت جراحت خواهد شد. با کمی توقف و اجتناب از درگیری، وضعیت سلامت نیتن به حالت عادی بر خواهد گشت.

آنچارتد 2، حاوی مراحل بیشتری با گیم‌پلی «حل پازل» و معما نسبت به نسخه قبلی است. نیتن در طول ماجرجویی خود، سرنخ‌ها را به ترتیب در ژورنال شخصی‌اش ثبت می‌کند که برخی از سرنخ‌ها، در حین مواجهه با پازل‌ها مفید واقع می‌شوند. محیط‌ها و مراحل در جریان گیم‌پلی، در مجموع حاوی ۱۰۱ گنجینه مخفی است که بازیکن با گردش در محیط‌ها، می‌تواند آن‌ها را نیز پیدا کند. جمع‌آوری موارد مخفی، باعث تعلق گرفتن امتیازهایی خواهد شد که بازیکن با کمک آن‌ها، قادر است محتواهای اختصاصی جدیدی نظیر میان‌پرده‌های بازی، لباس‌های جدید، طرح‌های هنری و چیت‌های بازی از جمله «مهمات نامحدود» را آزاد کند.

 


داستان

وقایع داستانی بازی آنچارتد ۲، دو سال بعد از بازی اول این سری اتفاق افتاده و روایت داستانی بازی، با جمله‌ای از مارکو پولو شروع می‌شود؛ «من نیمی از چیزهایی که دیده‌ام را بازگو نکردم، چون می‌دانستم من را باور نمی‌کنند.»

large.5a02910c4bc36_Uncharted_TheNathanD

داستانی بازی، به طور کلی الهام گرفته از سفر برگشت مارکو پولو در سال ۱۲۹۲ میلادی از چین است. مارکو پولو، پس از گذراندن ۲۰ سال از عمرش در دربار امپراتور مغول یعنی قوبلای خان، سرانجام آن کشور را همراه با ۱۴ کشتی و بیش از ۶۰۰ مسافر و خدمه کشتی ترک می‌کند. اما یک سال و نیم بعد، زمانی که مارکو به بندر هرمز در ایران رسید، تنها یک کشتی و ۱۸ مسافر همراهش باقی مانده بود. به این ترتیب، مارکو هیچ وقت اشاره‌ای به اینکه چه اتفاقی برای کشتی‌های از دست رفته‌اش افتاده نیز نکرد. در آنچارتد ۲، بازیکن در نقش نیتن دریک، به جستجو پیرامون حقایق پشت پرده این سفر می‌پردازد.

داستان این بازی، از میانه ماجرا روایت می‌شود و بازیکن بدون آگاهی از حوادث رخ داده قبلی، کنترل نیتن دریک مجروح را، در قطاری آویزان شده از کوه در اختیار می‌گیرد. نیتن خود را به سختی از قطار خارج کرده و پیش از سقوط آن به دره، در نهایت خود را به صخره می‌رساند و از سقوط و مرگ حتمی نجات پیدا می‌کند. پس از این و از طریق یک «فلاش‌بک»، مشخص شد که نیتن، با پیشنهادی از طرف همکار سابقش هری فلین  و دوست قدیمی‌اش کلویی فریزر مواجه شد؛ در جریان این پیشنهاد که نیتن نیز آن را قبول کرده بود، آن‌ها قصد ربودن یک «چراغ نفتی مغولی» را از موزه‌ای در استانبول داشتند. نیتن پس از متوجه شدن این موضوع که چراغ نفتی، ممکن است سرنخی برای پیدا کردن کشتی‌های گمشده مارکو پولو باشد این پیشنهاد را قبول کرد. هری و نیتن، با پشتیبانی کلویی به موزه نفوذ و چراغ نفتی را پیدا کردند. در اینجا نیتن نقشه مخفی را در چراغ پیدا کرد که با تفاسیر او نشان می‌داد، کشتی‌های مارکو پولو درحال حمل سنگ چینتامانی، از اشیا افسانه‌ای منتسب به شهر گمشده شامبالا (در اصل شانگری-لا) بود که در اثر «سونامی»، این کشتی‌ها همراه با سنگ در سواحل بورنئو به گل نشستند. پس از این، هری فلین نقشه را برداشت و با نارو زدن به نیتن، او را در موزه رها کرد تا توسط تیم امنیتی موزه دستگیر شود. به این ترتیب علیرغم تلاش برای فرار، نیتن درنهایت دستگیر و به زندان افتاد. سه ماه بعد، کلویی که ادعا می‌کرد از موضوع خیانت هری اطلاع نداشته و او هم بازی خورده است، از ویکتور سالیوان خواست تا نیتن را آزاد کند.

large.5a029112853e2_Uncharted_TheNathanD

پس از آزادی، نیتن و سالیوان در بورنئو به دنبال فلین و رئیس او یعنی زوران لازارویچ رفتند؛ یک جنایتکار جنگی صرب که از مدت‌ها قبل مرده فرض می‌شد. لازارویچ با یک گروه بزرگ از مردوران تحت فرماندهی و با کمک فلین، به دنبال پیدا کردن کشتی‌های گمشده مارکو پولو بود. نیتن و سالی اما کلویی را داشتند که که به عنوان یک نفوذی از تیم آن‌ها، وارد گروه مزدوران لازارویچ شده بود. با کمک کلویی، نیتن و سالی متوجه شدند که کشتی‌ها درواقع هیچ وقت حامل سنگ چینتامانی نبوده است. آن‌ها در ادامه یک مقبره مخفی بزرگ و زیرزمینی کشف کردند که اجساد مومیایی مسافران کشتی پولو، همراه یک فوربای تبتی (نوعی خنجر) و دست‌نوشته‌ای از پولو که سرنخ بعدی آن‌ها را در خود جا داده بود. این نامه که مقصد بعدی را معبدی در کاتاماندو نپال نشان می‌داد، به زودی توسط فلین و افرادش تصاحب شد. نیتن و سالی چاره‌ای جز تسلیم نامه به او نداشتند چون کلویی نیز برای لو نرفتن موقعیتش با فلین همراه شده بود. به هر شکل ممکن، آن دو موفق به فرار و پریدن در یک رودخانه شدند.

سالی در ادامه از دنبال کردن نیتن منصرف شد و ماموریت را بیش از حد ریسکی دید؛ که درنتیجه، نیتن همراه با کلویی به نپال رفتند و متوجه شدند که لازارویچ و نیروهایش از قبل در شهر مستقر شده و در حال ویران کردن شهر برای پیدا کردن معبد مورد نظر هستند. این دو سپس متوجه شدند که معبدی که در پی آن بودند، مزین به یکی از نشان‌های روی فوربا بوده است. به این ترتیب آن‌ها محوطه را از طریق پشت بام یک هتل محلی جستجو کردند. اندکی بعد آن‌ها با النا فیشر و دستیارش جف مواجه شدند؛ النا دوست قدیمی نیتن از بازی اول و یک خبرنگار است که به دنبال اثبات زنده بودن لازارویچ و تهیه گزارش به نپال آمده بود. النا در اینجا پرسید که لازارویچ برای چه به دنبال سنگ چینتامانی است چون او به پول احتیاجی ندارد. این چهار نفر به هر ترتیب، معبد را پیدا و نیتن با استفاده از خنجر فوربا به عنوان کلید، موقعیت شهر گمشده شامبالا را در «هیمالیا» پیدا کرد. تیم به زودی توسط نیروهای لازارویچ به دام افتاد، جف زخمی شد و نیتن با رد نظر کلویی مبنی بر اینکه جف و النا را رها کرده و فرار کند، تصمیم گرفت با النا و جف باقی بماند. به این ترتیب کلویی برای حفظ موقعیتش به عنوان عامل نفوذی، مجددا با لازارویچ و تیم او همراه شد و نیتن و النا به دام افتادند. لازارویچ جف را کشت و موقعیت شامبالا را از نیتن گرفت؛ نیتن نیز به هر شکل همراه با النا فرار کرد.

large.5a02910df3181_Uncharted_TheNathanD

نیتن متوجه بود که کلویی، برای حفظ موقعیتش مجبور به تغییر جبهه شد و برای همین قصد نجات کلویی را داشت. النا اما با او موافق نبود ولی به هر شکل قبول کرد تا به نیت کمک کند. آن‌ها سپس با یک جیپ دزدی به تعقیب قطار حامل لازارویچ رفته و نیتن موفق شد وارد آن شود. در اینجا، نیتن واگن به واگن با نیروهای لازارویچ درگیر شد، از دو حمله راکتی هلی‌کوپتر جان سالم به در برد و پس از مواجهه و شکست درازا، مجددا خنجر فوربا را پس گرفت. بدون توجه نیتن، درازا اما به هوش آمد و درست در لحظه‌ای که قصد شلیک به نیت را داشت، توسط کلویی کشته شد. کلویی که هنوز به خاطر رها نکردن جف و النا از نیتن عصبانی بود، با او مشاجره کرد. در این زمان فلین وارد شد و نیتن را با شلیک تیر از ناحیه شکم مجروح کرد. کلویی در ان زمان حواس فلین را پرت و به نیتن فرصت فرار داد؛ افراد فلین به دنبال نیتن رفتند تا اینکه او به دام افتاد. نیتن که هیچ گزینه دیگری نمی‌دید، به سمت مخازن پروپان تیراندازی و با منفجر کردن آن‌ها، افراد فلین را کشت. این انفجار البته باعث پرت شدن بخشی از قطار به پرتگاه نیز شد. اینجا نقطه شروع بازی است، نیتن مجروح، به هر زحمت خود را از قطار آویزان از صخره بیرون کشیده و پیش از سقوط واگن‌ها، خود را به صخره می‌رساند. در میانه یک طوفان شدید، او خنجر فوربا را از میان آوارها پیدا و در این زمان بی‌هوش می‌شود.

پس از مدتی نیتن در یک دهکده تبتی به هوش آمده، و النا را همراه با یک مرد آلمانی به نام کارل شفر می‌بیند. به گفته شفر، خنجر فوربا کلید پیدا کردن و ورود به شهر گمشده شامبالا است. نیتن اما خواهد گفت که او دیگر به ادامه این ماجراجویی علاقه‌ای ندارد. شفر اما برای اینکه نظر نیت را عوض کند، او را همراه با تنزین (رهبر دهکده)، فرستاد تا بقایای اجساد گروهی که ۷۰ سال پیش همراه با شفر، برای پیدا کردن شامبالا و سنگ به محل آمده بودند را به او نشان دهد. نیتن و تنزین در ادامه، از چند غار کوهستانی و یخ بسته عبور کرده تا به یک معبد باستانی رسیدند؛ معبدی که مملو از موجوداتی شبیه «یِتی‌ها» بود. نیتن همراه با تنزین، درنهایت به اجساد رسید و متوجه شد که این گروه، یک گروه اکتشافی آننربه از واحد SS آلمان نازی بوده‌اند؛ گروهی که درنهایت توسط شفر کشته شدند تا دنیا از پیدا شدن قدرت سنگ چینتامانی توسط نازی‌ها در امان بماند. نیتن متقاعد شد تا به هر شکل ممکن، مانع لازارویچ برای پیدا کردن شامبالا شود؛ آن دو به این ترتیب به دهکده برگشتند اما متوجه حمله نیروهای لازارویچ شدند. النا که وجود خودش و نیت در دهکده را مسئول حمله لازارویچ می‌دید، نیتن را برای کمک به روستاییان ترغیب کرد. به این ترتیب، نیتن و تنزین همراه شده و به مبارزه با مزدوران پرداختند. آن‌ها در این حین با یک تانک نیز درگیر شدند، اما در پایان یک درگیری سنگین، موفق به نجات دهکده شدند.

large.5a02911b0f9d7_Uncharted_TheNathanD

با وجود دفع حمله مزدوران، نیت و النا متوجه شدند که افراد لازارویچ، شفر را همراه با خنجر فوربا ربوده‌اند. این دو سپس به تعقیب و درگیری با نیروهای لازارویچ رفته و در یک صومعه متروکه متوقف شدند. این درگیری طولانی درنهایت با انفجار مهیب به پایان رسید و نیتن و النا از مجرای باز شده در کوهستان نفوذ کردند. پس از این، شفر نیز پیدا شد که به شدت مجروح شده بود؛ او به نیتن گفت که به هر قیمتی که شده، باید سنگ چینتامانی را نابود کند. پس از مرگ شفر، نیتن به النا گفت که خواست شفر را دنبال می‌کند و با موافقت نیتن، النا نیز پیشنهاد داد که بهتر است برای پیدا کردن شهر گمشده شامبالا، از یکدیگر جدا شوند. نیتن در جستجوی خود، کلویی را پیدا و خنجر فوربا را از او گرفت؛ در قبال این خنجر، نیتن نیز قول داد که لازارویچ را متوقف خواهد کرد. مدتی بعد، نیتن و النا دوباره به یکدیگر رسیده و در نزدیکی ورودی شامبالا با لازارویچ مواجه و او را شکست می‌دهند. پس از ورود به شامبالا با استفاده از خنجر فوربا، لازارویچ مجددا وارد شده و نیتن را تهدید می‌کند. در این نقطه، موقعیت کلویی به عنوان یک عامل نفوذی لو رفته و لازارویچ، هم کلویی و هم النا را اسیر کرده است. او از نیتن می‌پرسد که یکی را انتخاب کند و نیتن نیز پذیرفت تا با او همکاری کند. به عنوان نتیجه، نیتن مجبور به همراهی با فلین شد تا این دو راهی برای هموار کردن مسیر و باز کردن دروازه پیدا کنند. پس از باز شدن مسیر، هیولاهای «یِتی شکل» که در غارهای یخی معرفی شدند، شروع به حمله به آن‌ها کردند که توسط لازارویچ کشته شدند. پس از این بود که مشخص شد این موجودات، انسان‌ها و نگهبانان شامبالا هستند که از سنگ ینتامانی قدرت گرفته‌اند، و برای ترساندن غریبه‌ها از لباس‌های هیولایی استفاده می‌کنند.

large.5a02912808285_Uncharted_TheNathanD

لازارویچ در این زمان قصد کشتن نیتن و النا را داشت که با زیرکی کلویی، آن دو نجات و فلین در این جریان کشته شد. با ورود نیروهای کمکی لازارویچ، کلویی همراه با نیت و النا از محل فرار کردند. این سه مسیر فرار را به سمت بالای معبد قدیمی دنبال کردند؛ جایی که نیتن متوجه قدرت حقیقی این شهر گمشده شد؛ سنگ چینتامانی، در واقع یک کهربای غول‌پیکر محدود شده، در وسط یک درخت باستانی بوده است. وقتی که ماده آبی رنگ خارج شده از این «درخت حیات» وارد بدن شخص شود، آن شخص تقریبا شکست‌ناپذیر می‌شود. درحالی که آن‌ها آماده درگیری آخر با لازارویچ بودند، فلین که شدیدا مجروح شده بود مجددا برگشت و این بار با منفجر کردن بمب، باعث مرگ قطعی خودش و جراحت سنگین النا شد. نیتن در این زمان النا را به کلویی سپرد و خودش به سمت لازارویچ رفت. با رسیدن نیتن به درخت، لازارویچ از ماده آبی رنگ نوشید و به سرعت تاثیرات مشخص شد؛ زخم‌های قدیمی روی صورت او محو شد و حالتی تخریب نشدنی پیدا کرد. نیت با استفاده از منهدم کردن به موقع کهرباهای آبی داخل درخت، در نهایت لازارویچ را شکست داد و او را رها کرد تا توسط نگهبانان یتی‌شکل شامبالا کشته شود. او در ادامه مجددا با کلویی و النا همراه شد، و درحالی که انفجارهای سریالی درحال منهدم کردن شامبالا بود، این سه به هر شکل ممکن موفق به فرار و نجات خود شدند.

در بازگشت به دهکده، کلویی از نیتن پرسید که آیا عاشق النا است؟ که نیتن این سوال را رد نکرد. پس از این سالیوان نیز النا را که بهبود پیدا کرده بود تا نیتن همراهی و سپس به بدرقه کلویی رفت. نیتن و النا در ادامه و در آرامگاه شفر، به او احترام می‌گذارند. یکدیگر را در آغوش گرفته و به تماشای غروب خورشید در پشت کوهستان می‌ایستند.


ساخت و توسعه

تأیید بازی آنچارتد 2، برای اولین بار توسط گیم‌اینفورمر و در سال ۲۰۰۸ اتفاق افتاد. این سایت تریلری را از بازی نمایش داد که نیتن مجروح در حال حرکت در برف و یخبندان به سمت یک خنجر فوربا بوده است. مدتی بعد دومین تریلر از بازی نیز نماش داده شد که نیتن را در میان واگن‌های مخروبه قطار نشان می‌داد. روایت شروع داستان، از میانه ماجرای اصلی رخ داده و تریلر با نقل قولی از مارکو پولو نمایش داده شد؛ «من نیمی از چیزهایی که دیده‌ام را بازگو نکردم، چون می‌دانستم من را باور نمی‌کنند.»

ناتی داگ همچنین در سال ۲۰۰۸ تایید کرد که بازی از یک بخش چندنفره و آنلاین گسترده برخوردار است و آن‌ها، برای طراحی این بخش یک طراح و برنامه‌نویس مختص همین بخش استخدام کرده‌اند. برای بخش چندنفره، چندین نسخه بتا با دسترسی محدود به کاربران نیز عرضه شد. برای ساخت بازی× ۶ ماه زمان برای پیش‌تولید صرف شد و کل فرایند ساخت بازی حدود ۲۲ ماه به طول انجامید. ناتی داگ در ادامه تایید کرد که این بازی نیازی به نصب روی هارد درایو پلی‌استیشن 3 نخواهد داشت.

به طور کلی ناتی داگ برای این بازی، قصد بهره‌گیری از حداکثر قدرت پردازشی پلی‌استیشن 3 را داشت و برای این منظور، آن‌ها نیاز به بهینه‌سازی هرچه بیشتر موتور بازی پرداخته بودند. آنچارتد 2 از محیط‌های بازتر، واقع‌گرایانه‌تر و انیمیشن‌های درون‌بازی بیشتری برخوردار بود. برای مثال انیمیشن‌های درون‌بازی بازی اول تنها ۸۰ انیمیشن بود، حال آن که برای بازی دوم این عدد ۵۶۴ انیمیشن بوده است. موتور ساخت این بازی، یعنی ناتی انجین 2.0 همچین هماهنگی کاملی با موتور Havok Physics داشته است.

پس از عرضه بازی نیز گزارش شد که بازی، بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد از قدرت پردازشگر دستگاه را استفاده و برای لود تنها از بلوری دیسک ۲۵ گیگابایتی خود بازی بهره می‌گیرد.


بازتاب‌ها


نقد و بررسی‌ها

امتیازات

متاکریتیک ۹۶/۱۰۰
یوروگیمر ۱۰/۱۰
گیم اینفورمر ۱۰/۱۰
گیم‌اسپات ۹٫۵/۱۰
IGN ۹٫۵/۱۰
گیم‌اسپای ۴٫۵/۵
گیمزرادار ۱۰/۱۰
اج ۹/۱۰
گیم پرو ۵/۵
فامیتسو ۹۲

 

آنچارتد 2: در میان دزدان به عنوان یکی از بهترین بازی‌های ویدیویی در تاریخ این صنعت محسوب می‌شود. پس از عرضه، این بازی با بازخوردهای کاملا مثبت منتقدین و طرفداران مواجه شد و امتیاز متای فوق‌العاده ۹۶ از ۱۰۰ را کسب کرد. امتیاز میانگین این بازی در گیم‌رنکینگز نیز ۹۶٫۴۳٪ است.

نسخه فرانسوی مجله PSM3 این بازی را از هر نظر شایسته ستایش عنوان و آن را یک نقطه عطف و برجسته جدید در تاریخ صنعت گیم دانست. این مجله درنهایت نمره جالب ۲۱ از ۲۰ را به بازی داد که پیش از این ۵ سال قبل‌تر، و برای بازی GTA: San Andreas داده شده بود. نسخه بریتانیایی همین مجله نیز امتیاز کامل به بازی داده بود و در جریان نظرسنجی میان خوانندگانش نیز، این بازی به عنوان دومین بازی برتر تاریخ پلی‌استیشن ۳ انتخاب شد.

وب‌سایت IGN به بازی امتیاز ۹٫۵ از ۱۰ را داد و آن را «شگفت‌انگیز» توصیف و به لحاظ «جلوه‌های بصری فوق‌العاده» مورد تمجید قرار داد. ان مرجع از بخش چندنفره آنلاین بازی نیز به عنوان یکی از بهترین تجربه‌های multiplayer که می‌توان در میان همه بازی‌ها پیدا کرد یاد کرد. منتقد X-Play نیز به بازی نمره کامل ۵ از ۵ داد و گفت که به نظرش آنچارتد ۲ بهترین بازی تک‌نفره‌ای بوده که او تاکنون بازی کرده است.

معدود انتقدات وارد شده به بازی در پیچیدگی و افت سیستم کنترل بازی، تکراری شدن تیراندازی‌ها و «بسیار خطی بودن» بالا رفتن‌ها بوده است.

آنچارتد ۲ تا مارس ۲۰۱۵ موفق به فروش ۶ میلیون نسخه شده است.


جوایز

آنچارتد ۲: در میان دزدان، از زمان معرفی تا انتشار از طرف بسیاری از مراجع معتبر و متقدان شناخته شده صنعت گیم، نامزد و یا برنده جوایز در رشته‌های مختلف بازی سال شده است. بهترین نمایش، بازی سال، بهترین گرافیک فنی، بهترین جلوه‌های بصری، بهترین داستان، بهترین بازی اکشن، بهترین بازی ماجراجویی، بهترین بازی پلی‌استیشن ۳ و ... از جمله مواردی بوده که این بازی در آن‌ها برنده جایزه، از طرف مراجعی چون گیم‌اسپات، IGN، یوروگیمر، توسعه‌دهندگان بازی، انجمن نویسندگان آمریکا و ...  شد.


منابع

 

الگو:آنچارتد 2بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری