64 مقاله
در این ویکی

ارمشهر ارم (انگلیسی: Iram) یا اطلس شنزار (Atlantis of the Sands) که در عربی به  إرَم ذات العماد‎ یاد شده یک شهر یا منطقه گمشده است که در قرآن و کتاب داستان هزار و یک شب به آن اشاره شده است. توماس ادوارد لورنس این شهر را "یک شهر با ثروت بی اندازه، نابود شده توسط خدا به خاطر تکبر مردمش و بلعیده شده تا ابد در شنزارهای بیابان ربع الخالی" توصیف کرده است. ربع الخالی یکی از بزرگ ترین بیابان های جهان و در جنوب شبه جزیره عربستان است.تاریخچه

Iram.jpg.a7fbbf133068ac69585f9dade3be0e0

شهر ارم ستون دار در وسط بیابان ربع الخالی واقع شده است. این یک شهر افسانه ای با معماری برنجی حریت انگیزی بوده که براساس داستان ها به دلایل طبیعی یا به خاطر عذاب الهی نابود شده است. این شهر با اینکه در وسط بیابان خشک و خشن قرار داشته ولی به خاطر سیستم منحصر به فرد آب های زیرزمینی و ستون هایی که نه فقط شهر و سقف را نگه داشتند بلکه به خاطر سیستم چرخشی که در آن تعبیه شده برای تصفیه و انتقال آب زیرزمینی هم کاربرد داشته است. یک سری شبکه غارها که بادهای گرم از آن عبور و خنک می شدند نیز آب و هوای این شهر سقف دار را کاملا متفاوت از بیابان میکرد. این شهر توسط ماسه زارها و شنزارهای روان ربع الخالی پوشیده شده است و به مخفی ماندن آن کمک می نمود.

بیش از 3 هزار سال پیش شاه سلیمان در این شهر ارتشی از جن ها را فرماندهی میکرد. وقتی جن ها شورش کردند شاه سلیمان آنها را داخل محفظه برنجی زندانی میکند و این محفظه را به اعماق شهر و آب های زیرزمینی آن میفرستد. مدتی بعد این محفظه برنجی تبدیل به دشمن اصلی شهر شد و شروع به مسموم کردن آب آشامیدنی کرد. این آب به شکلی عمل میکرد که اگر کسی از آن مینوشید به شدت توهم زده میشد. وقتی کل شهر از این آب میخوردند به سرعت همه دیوانه شدند و باعث نابودی کل شهر و تمدن هم شد.

بین سال های 1580 و 1581 میلادی ملکه الیزابت به فرانسیس دریک یک ماموریت مخفی داد تا در سفرش به هند به شبه جزیره عرب هم برود تا شهر ارم را جستجو کند. دریک این سفر را محرمانه انجام داد و در واقع دلیل طول کشیدن سفر 1 ماهه به هند که او 6 ماهه انجام داد هم همین ماموریت محرمانه بود. دریک در یمن و بعد ربع الخالی نتایجی پیدا کرد که مربوط به شهر ارم میشد و فهمید که آب زیرزمینی این شهر قدرت توهم زایی دارد و هدف اصلی ملکه و گروه هرمسی هم به دست آوردن همین آب بوده. او به همین خاطر برای آیندگان هشدار رمزی میگذارد که کسی شهر را پیدا نکند. و خودش هم همه مدارک و نقشه هایی که کشیده بود را از بین برد یا رمزگذاری کرد. چندین قرن بعد توماس ادوارد لورنس هم تلاش هایی کرد تا این شهر را پیدا کند.

در قرن 21 هم اعضای گروه قدیمی هرمسی ها که حالا رهبرشان شخصی به اسم کاترین مارلو است تلاش سختی میکنند تا به شهر ارم برسند. آنها هم هدفی مشابه ملکه الیزابت دارند و هدفشان آب توهم زای شهر است. او گروهش رقیب نیتن دریک و ویکتور سالیوان بودند و هر دو گروه بعد از سفری بسیار طولانی شهر را پیدا میکنند. آنها سعی کردند محفظه برنجی را خارج کنند که نیتن و سالی دخالت میکنند و با یک اسلحه منور باعث میشوند محفظه دوباره در آب غرق شود. این ضربه خیلی شدید بود و باعث شروع نابود شدن کامل شهر شد. در این بین مارلو و همه گروهش از بین میروند ولی نیتن و سالی در آخرین لحظات نجات پیدا کرند و از شهر فرار کردند.


منابع

  • Iram در ویکیا


بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری