2 مقاله
در این ویکی

رایز آف توم رایدر


Movyn

خیزش توم رایدر

Rise of the Tomb Raider

large.tomb-raider-2016-box-art.jpg.5cfa8

 

توسعه‌دهنده کریستال داینامیکس
ناشر

اسکوئر انیکس

مایکروسافت

کارگردانان

نوا هیوجز

دنیل چیر

دنیل نیوبرگر

نویسنده ریانا پراچت
موسیقی متن بابی توری
پلتفرم‌ها ایکس‌باکس 360، ایکس‌باکس وان، ویندوز، پلی‌استیشن 4
انتشار

10 نوامبر 2015 (19 آبان 1394)

ایکس‌باکس 360، ایکس‌باکس وان

28 ژانویه 2016 (8 بهمن 1394)

ویندوز

11 اکتبر 2016 (20 مهر 1395)

پلی‌استیشن 4

سبک اکشن-ماجراجویی
حالت‌ها تک‌نفره، چندنفره

 

خیزش تومب رایدر، ظهور مهاجم مقبره یا رایز آو توم رایدر (انگلیسی: Rise of the Tomb Raider) یک بازی ویدیویی در سبک اکشن-ماجراجویی است که توسط استودیو کریستال داینامیکس ساخته و اسکوئر انیکس نیز آن را منتشر کرده است. این بازی یازدهمین بازی از سری اصلی و دومین بازی و دنباله‌ای در سری ری‌بوت است که در سال 2013 در قالب بازی توم رایدر عرضه شد، و ادامه داستان لارا کرافت را در خط زمانی بقا دنبال می‌کند. رایز آو توم رایدر اولین بار در نوامبر 2015 در قالب انحصار زمان‌دار برای پلتفرم‌های ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس 360 عرضه شد. بازی سپس در ژانویه 2016 به پلتفرم ویندوز راه پیدا کرد و در اکتبر 2016 در قالب نسخه ویژه Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration برای پلتفرم پلی‌استیشن 4 نیز عرضه شد.

این بازی برای اولین بار در ژوئن 2014 معرفی شد. رایز آو توم رایدر داستان شخصیت «لارا کرافت» را پس از وقایع بازی قبل در ژاپن دنبال می‌کند. او اینک به سیبری رفته و در جستجوی شهر افسانه‌ای و گم‌شده کیتش است. در این مسیر، او با گروه باستانی ترینیتی رقابت خواهد کرد. بازی همچون نسخه قبلی در قالب زاویه دید سوم‌شخص دنبال می‌شود و بر المان‌هایی نظیر بقا و مبارزات تمرکز بیشتری دارد. صداگذاری شخصیت لارا کرافت همچون بازی ری‌بوت 2013 توسط کامیلا لادینگتون انجام گرفته است.

این بازی از زمان عرضه با استقبال و نقدهای عمدتا مثبت مواجه شد و به طور کلی منتقدان بازی را به خاطر گرافیک، گیم‌پلی و شخصیت‌پردازی مورد تمجید قرار دادند. این بازی تا نوامبر 2017 با فروش عالی نزدیک به 7 میلیون نسخه عملکرد موفقی در بازار داشته است.گیم‌پلی

gallery_1_24_153013.jpg

رایز آف تومب رایدر از نظر گیم‌پلی، مشابهت‌های فراوانی با نسخه ری‌بوت سال 2013 دارد. گیم‌پلی در قالب زاویه دید سوم شخص و با زمینه اکشن-ماجرایی دنبال می‌شود و بازیکن، کنترل شخصیت لارا کرافت را در اختیار خواهد داشت که در محیط‌های متنوعی گردش می‌کند، با دشمنان از طریق سلاح‌های سرد و گرم مبارزه می‌کند، به حل پازل‌ها و معماها می‌پردازد و محوطه‌های زیادی با المان‌های پلتفرمینگ یا سکوبازی را تجربه می‌کند. لارا قادر به استفاده از سلاح‌های گرم و همچنین تیرو و کمان است و در زمان استفاده از این گونه سلاح‌ها، دوربین روی شانه می‌آید. علاوه بر این گونه سلاح‌ها، لارا قادر به استفاده از سلاح‌های پرتاب مثل بمب دست‌ساز و ... نیز هست.

بازی از یک سیستم ساده و کاربردی crafting یا ساخت و ساز نیز بهره می‌برد و لارا با جمع‌آوری ملزومات اولیه، می‌تواند در هر زمان برخی اقلام را بسازد. برای مثال با داشتن چوب او می‌تواند تیر برای کمان بسازد یا با داشتن قارچ سمی می‌تواند تیر سمی تولید کند. جمع‌آوری اقلام پیش‌نیاز از طریق جستجو در محیط، شکار حیوانات و پرندگان و باز کردن جعبه‌ها صورت می‌گیرد.

large.5a84732e93636_ROTTR2016-08-1106-56

محیط بازی، گرچه در قالب یک دنیای جهان-باز نیست ولی شامل نقشه‌ای نسبتا بزرگ، با محیط‌هایی متنوع، گردش شبانه روز و آب و هوای پویا است. لارا می‌تواند در این محیط بدود، از قسمت‌های مشخصی از صخره‌ا، دیوارها و ارتفاعات بالا و پایین برود، با مخفی شدن و حملات آرام از مخفی‌کاری استفاده کند، در آب و زیر آب شنا کند و از درخت مهارت‌ها به مهارت‌های جدیدتر دست پیدا کند. سیستم ارتقا فقط مختص به شخصیت لارا و توانایی و مهارت نیست و لارا برای تبدیل شدن به یک جستجوگر قدرتمند، می‌تواند سلاح‌ها و سایر وسایل خودش را هم ارتقا دهد. این کار از طریق جمع‌آوری امتیاز ارتقا (از راه حل پازل‌ها، ماموریت‌ها، شکار، جستجو در محیط و ...) و در اختیار داشتن اقلام پیش‌نیاز قابل انجام است.

نسبت به بازی قبل، در این بازی سیستم مبارزات تغییرات و ارتقاهایی داشته تا بیش از گذشته بتوان از المان مخفی‌کاری استفاده کرد. لارا حالا بیش از گذشته می‌تواند از محیط پیرامونش استفاده کند. بازی از سیستم ذخیره خودکار و چک‌پوینت استفاده می‌کند که در کنار آن، استفاده از کمپ نیز موجب ذخیره پیشرفت در بازی خواهد شد.


داستان

large.5a84731de99ba_ROTTR2016-08-1106-32

یک سال پس از وقایع بازی قبل، لارا هنوز در تلاش است تا وقایع ماورایی یاماتای را تفسیر کند و به خاطر وقایع رخ داده در آن جزیره از اختلال روانی پس از فاجعه نیز رنج می‌برد. او برای گرفتن جواب، در نهایت تصمیم به بازگشت به عمارت پدرش یعنی لرد ریچارد کرافت می‌گیرد تا تحقیقات او را بررسی کند. در این زمان است که لارا متوجه این حقیقت می‌شود که پدر مرحومش نیز درباره وقایع ماورایی تحقیقات وسیعی داشته است. این تحقیقات پیرامون شهر گمشده کیتش و وعده به دست آوردن جاودانی و نامیرایی بود. او زمانی روی پیدا کردن این شهر، و اثبات نظریه بخشیده شدن جاودانی سرمایه‌گذاری و تئوری‌پردازی‌های زیادی کرد تا جایی که در باور عمومی و حتی لارا، ریچارد متهم به از دست دادن سلامت روانی‌اش شد و درنهایت هم به خاطر بی‌اعتبار شدن و رسوایی دست به خودکشی زده بود. لارا پس از سال‌ها و حالا که خودش چنین وقایع ماورایی را تجربه کرده بود، حسی درونی به او خواهد گفت که پدرش درباره بخشیده شدن جاودانی و شهر کیتش حقیقت را می‌گفته است.

large.5a84732a589f6_ROTTR2016-08-1106-46

او حالا در ادامه راه و تحقیق پدر، تصمیم به اثبات نظریه او گرفته و می‌خواهد کیتش را کشف کند. با این وجود، آنا دوست رومانتیک پدرش به لارا این هشدار را می‌دهد که کیتش و تحقیقات پدرش را رها کند و به زندگی عادی برگردد. چون همین تحقیقات بود که درنهایت باعث نابودی و خودکشی ریچارد شده بود. لارا این توصیه را رد و تصمیم به رفتن به سوریه گرفت؛ جایی که آخرین سرنخ از «پیامبر کنستانتینوپلیس» وجود داشت. لارا در سوریه موفق شد مقبره این شخصیت تاریخی در افسانه کیتش را پیدا کند، ولی به زودی متوجه شد که گور از قبل خالی شده است. در این حین است که سربازان ترینیتی ار راه خواهند رسید. با حقه لارا به کنستانتین فرمانده ترینیتی، او از این دام نجات پیدا و از محوطه فرار می‌کند. سرنخ بعدی او، دیده شدن نمادی در مقبره بود که او قبلا این نماد را در تحقیقات پدرش دیده بود. این نماد متعلق به یک فرقه مذهبی-تاریخی روسی در نواحی سیبری بود. براساس تحقیقات پدرش، ترینیتی نیز یک گروه بسیار باستانی بود که با شخص پیامبر کنستانینوپلیس نیز برخورد داشتند و ظاهرا فعالیت‌شان تا به امروز ادامه پیدا کرده است.

لارا با پیدا کردن این شواهد، تلاش می‌کند جونا را برای رفتن به سیبری قانع کند؛ ولی حتی او که با لارا در وقایع یاماتای حضور داشت نیز موافق این سفر نبود. پس از خروج جونا، یک قاتل ترینیتی که مخفیانه به عمارت نفوذ کرده بود به سمت لارا حمله کرد. او نزدیک بود لارا را بکشد که جونا برمی‌گردد و لارا را نجات می‌دهد. این دو گرچه سعی می‌کنند قاتل را متوقف کنند ولی او درنهایت پس از برداشتن تحقیقات ریچارد کرافت از پنجره فرار خواهد کرد. تمام این وقایع، باعث می‌شود تا جونا و لارا برای رفتن به سیبری مصمم شوند. پس از این و ورود به سیبری، لارا و جونا از کوهستان بالا می‌روند ولی جلوتر یک بهمن باعث می‌شود تا این دو از هم جدا شوند. به این شکل لارا مجبور است تا ادامه مسیر را به تنهایی ادامه دهد.

large.5a84733143127_ROTTR2016-08-1107-25

لارا در ادامه مسیر متوجه می‌شود که ترینیتی از قبل پا به محوطه گذاشته و حالا از یک تاسیسات حفر معدن متعلق به عصر شوروی، به عنوان پایگاه عملیاتی برای پیدا کردن کیتش استفاده می‌کند. او برای پس گرفتن کتاب تحقیقات درنهایت به دام ترینیتی افتاد و در سلولی همراه با آنا زندانی شد. پس از این کنستانتین وارد شد و در مقابل لارا، شروع به خفه کردن آنا کرد تا لارا را به حرف زدن وادار کند. با این حال، لارا از موقعیت کیتش اطلاع نداشت. در این زمان بود که آنا به کنستانتین دستور می‌دهد تا نقشه را متوقف کند چون لارا واقعا چیزی نمی‌دانست. لارا کاملا شوکه شده بود و فهمید که آنا درواقع با ترینیتی متحد است. او سپس به سلول منتقل شد و در غیاب نگهبانان موفق به فرار از سلولش می‌شود. او سپس یک زندانی دیگر به نام جیکوب را هم از سلول آزاد می‌کند. لارا سپس با همراهی و کمک جیکوب از محوطه فرار کرد و با ضمانت جیکوب، در میان بومیان راه پیدا کرد که به خاطر حملات ترینیتی تحت فشار بودند. لارا قول خواهد داد که به بومیان در مبارزه علیه ترینیتی کمک کند ولی به جیکوب این قول را نداد، تا از پیدا کردن سرچشمه جاودانی دست بکشد؛ شئ یا وسیله بسیار باستانی که در افسانه کیتش مظهر بخشیدن زندگی جاودان بود.

جیکوب در ادامه فاش می‌کند که بومیانی که او رهبری می‌کند، از نوادگان قوم پیامبر کنستانتینوپلیس هستند که قرن‌ها پیش به خاطر ترینیتی از آنجا به سیبری کوچ کرده بودند. لارا همین طور که به بومیان در مبارزه علیه ترینیتی کمک می‌کرد، به شواهد بیشتری از شهر گمشده کیتش و پیامبر نامیرا دست پیدا می‌کند. اینکه گروه شهسوار ترینیتی در آن دوره، عظم دست‌یابی به شئ «سرچشمه جاودانی» را دارد، و بومیان همراه با شئ باستانی به سیبری کوچ می‌کنند و شهر کیتش را می‌سازند. در عصر چنگیزخان مغول، مغول‌ها به تحریک ترینیتی به این محوطه یورش می‌آورند که طبق شواهد، پیامبر نامیرا در این دوره برای حفاظت از سرچشمه جاودانی خودش را قربانی خواهد کرد. به این ترتیب بیشتر شهر کیتش نابود می‌شود و بازماندگان، که بومیان کنونی هستند به این نقطه از سیبری نقل مکان می‌کنند. جیکوب که رهبری بومیان را برعهده دارد، به لارا هشدار می‌دهد که شئ سرچشمه جاودانی حقیقت دارد، ولی آن چیزی نیست که لارا فکر می‌کند. لارا به این حقیقت نیز پی می‌برد که آنا درواقع مریض و در حال مرگ است و برای همین به برادرش کنستانتین فشار می‌آورد تا سرچشمه جاودانی را پیدا کند. ترینیتی نیز برای به دست آوردن موقعیت این شی چندین بار دست به حمله به سکونت‌گاه‌های بومیان خواهد زد و در چند موج حمله، لارا در کنار بومیان با ترینیتی مقابله می‌کند و آن‌ها مجبور به عقب‌نشینی می‌شوند.

large.5a847337713ca_ROTTR2016-08-1211-43

لارا درادامه به خاطر حملات شدید ترینیتی، درنهایت موفق می‌شود تا جیکوب را برای پیدا شدن شئ قانع کند، تا قبل از اینکه به دست ترینیتی برسد، آن‌ها شئ را پیدا کنند. در تقابل با ترینیتی، لارا موفق به پیدا کردن شئ دیگری به نام اطلس خواهد شد و با کمک این شئ، موفق به کشف موقعیت شهر کیتش می‌شود. او سپس با جونا تجدید دیدار می‌کند و متوجه می‌شود که در این مدت در بین نیروهای ترینیتی جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات می‌کرده است. با این وجود، به زودی مشخص می‌شود که کنستانتین در جریان حضور جونا بوده و عمدا این آزادی عمل برای جونا فراهم شده بود تا درنهایت ترینیتی را به لارا برسانند. همین اتفاق نیز افتاد و ترینیتی در حمله غافلگیرانه‌ای، به اطلس دست پیدا کرد و جونا را هم گروگان گرفت. لارا سپس به پایگاه ترینیتی رفت و پس از چند رشته مبارزه به سلول جونا رسید. این تلاش البته ناموفق بود چون قبل از اینکه لارا بتواند کاری کند، کنستانتین به جونا چاقو زد و متواری شد. جونا در حال مرگ بود که به توصیه بومیان پیش جیکوب برده شد. تلاش لارا برای انتقام از کنستانتین ناموفق بود و او به پایگاه بومیان برگشت. در اینجا، لارا فهمید که جونا به شکل معجزه‌آسایی توسط جیکوب زنده مانده است. لارا که مشکوک شده بود، درنهایت پی برد که جیکوب در واقع همان «پیامبر نامیرا» است که جیکوب نیز این حقیقت را تایید کرد.

large.5a84733d4b1f5_ROTTR2016-08-1214-54

با توجه به اینکه ترینیتی هم به موقعیت کیتش پی برده بود، لارا از مسیر دیگر و راه مخفی نامیرایان به سمت کیتش رفت؛ محوطه‌ای که توسط ارتش نامیرا حفاظت می‌شد. لارا در ادامه و با پیدا کردن شواهد بیشتر از ارتش نامیرا، متوجه طبیعت و نحوه عمل شئ «سرچشمه جاودانی» می‌شود و متوجه منظور جیکوب خواهد شد. اینکه سرچشمه جاودانی گرچه جاودانی اعطا می‌کند، ولی شخص را از درون تهی خواهد کرد، و دیگر آن شخص خودش نخواهد بود و به یک موجود با یک هدف یعنی دفاع از شهر و سرچشمه جاودانی تبدیل خواهد شد. جنگ نامیرایان با ترینیتی این فرصت را برای لارا فراهم می‌کند تا سریع‌تر به مرکز شهر برسد. او در اینجا با گروه بزرگی از نامیرایان و سپس ترینیتی مواجه می‌شود. کنستانتین شخصیا با هلی‌کوپتر مانع لارا خواهد شد و او با کمک بومیان کنستانتین را متوقف می‌کند. این دو سپس با هم مبارزه می‌کنند که به کشته شدن کنستانتین منتهی خواهد شد. لارا سپس وارد شده و با آنا مواجه خواهد شد. او اعتراف می‌کند که ریچارد در اثر خودکشی نمرد و ترینیتی او را کشته بود. آنا که سرچشمه جاودانی را پیدا کرده بود، قصد استفاده از آن را داشت که لارا او را متوقف می‌کند. او سپس شئ را برداشت و درحالی که جیکوب نیز در محل بود و نامیرایان نیز هر لحظه نزدیک‌تر می‌شدند، با تایید و اجازه جیکوب این شئ را نابود می‌کند. این کار، باعث از بین رفتن ارتش نامیرا و سپس جیکوب خواهد شد. جیکوب قبل از مرگ، از اینکه موعد مرگش بالاخره فرا رسیده خوشحال بود و از لارا به خاطر کارش تشکر کرد.

large.5a847346d22fa_ROTTR2016-08-1223-57

پس از مرگ جیکوب، دخترش ماریا رهبری بومیان را برعهده گرفت. جونا هم که سلامتی‌اش را کاملا به دست آورده بود، تصمیم گرفت تا در ماجراجویی بعدی لارا نیز او را همراهی کند. لارا و آنا هم در مسیر خروج از سیبری بودند که لارا از او سوالی پرسید؛ اینکه آیا این آنا بوده که پدرش را کشته است؟ آنا گفت که دستور ترینیتی به او این بود تا ریچارد را بکشد ولی او هیچ وقت نتوانست چون واقعا ریچارد را دوست داشت. او قصد داشت حقیقت دیگری را فاش کند که یک سرباز ترینیتی او را از فاصله دور و با اسلحه اسنایپر می‌کشد. سرباز سپس لارا که شوکه شده بود را هدف‌گیری می‌کند، و از فرمانده خودش می‌پرسد که آیا لارا را هم بکشد؟ فرمانده ولی در پاسخ خواهد گفت که فعلا وقت کشتن لارا نیست.ساخت و توسعه

اولین بار در 1 آگوست 2013، فیل راجرز رئيس اسکوئر انیکس غرب تایید کرد که دنباله نسل جدید سری توم رایدر در دست ساخت قرار دارد. در 9 ژوئن 2014، بازی رسما با نام خیزش توم رایدر معرفی شد و تریلر اولیه آن نیز در جریان نمایشگاه E3 منتشر گردید. این تریلر در جریان کنفرانس شرکت مایکروسافت پخش شد و یک پخش تلویزیونی مرتبط با ایکس‌باکس نیز در ادامه از همین تریلر صورت گرفت.

در جریان نمایش مایکروسافت در گیمزکان 2014، مشخص شد که بازی برای انتشار در سال 2015 برنامه‌ریزی شده و این انتشار به شکل انحصار زمان‌دار، تنها برای پلتفرم‌های ایکس‌باکس خواهد بود. فیل اسپنسر، مدیر بخش ایکس‌باکس مایکروسافت در ارتباط با بحث انحصاری بودن بازی، در مصحبه‌ای گفت: به شخصه از طرفداران بزرگ سری Uncharted است و آرزو داشت که آن‌ها هم [مثل پلی‌استیشن سونی] یک بازی اکشن-ماجرایی در این سبک دراختیار داشتند. ما کارهایی شروع کردیم ولی وقتی نگاه می‌کنیم، ما امروز بازی در این کیفیت (آنچارتد 4: پایان یک دزد) نداریم و انحصار زمانی بودن برای ما یک مزیت محسوب می‌شود. با وجود این، تایید انحصار زمان‌دار بودن با انتقادات منفی زیادی از طیف‌های مختلف طرفداران سری و منتقدین مواجه شد. در فوریه 2015 نیز کریستال داینامیکس، از توسعه نسخه نسل هفتمی ایکس‌باکس 360 بازی توسط Nixxes Software خبر داد.

در نمایشگاه E3 2015 مایکروسافت، عرضه رسمی بازی در 10 نوامبر 2015 برای دو پلتفرم ایکس‌باکس وان و 360 تایید شد. در 23 جولای نیز اسکوئر انیکس تایید کرد که در آینده، این بازی برای دو پلتفرم ویندوز و پلی‌استیشن 4 نیز عره خواهد شد. درحالی که نسخه ویندوز بازی در اوایل 2016 منتشر شد، نسخه پلی‌استیشن 4 در اواخر آن سال منتشر گردید.


بازتاب‌ها


نقد و بررسی‌ها

میانگین امتیازات

متاکریتیک (PC) 86/100
(XONE) 86/100
(PS4) 88/100

امتیازات منتقدین

گیم‌اینفورمر 9٫5/10
گیم‌اسپات 9/10
IGN 9٫3/10
پالی‌گان 8٫5/10
گیم رولوشن 5/5
گیمزرادار 4٫5/5

 

خیزش توم رایدر با کسب امتیازات متای 86 (ویندوز و ایکس‌باکس) و 88 (پلی‌استیشن 4) به عنوان یک بازی ویدیویی مورد استقبال و نقد عالی منتقدین شناخته می‌شود. گیم‌اسپات که به بازی امتیاز عالی 9 از 10 داده است، در نقد خود به شخصیت‌پردازی باورپذیر، وجود مقبره‌های بیشتر برای کشف کردن و بیشتر بودن گزینه‌ها در زمان مبارزات اشاره کرده است. این منتقد در نتیجه‌گیری خود ذکر می‌کند که کریستال داینامیک تقریبا در همه زمینه‌ها سری را بهبود داده است. IGN نیز به بازی امتیاز 9.3 از 10 داد و بازی را به خاطر شخصیت‌پردازی لارا و طراحی‌های محیطی و دنیای بازی مورد ستایش قرار داد. به گفته این منتقد، این بازی جذاب‌ترین نسخه از سری از زمان اولین تجربه در سال 1996 است.

گیم اینفورمر نیز به بازی امتیاز 9٫5 از 10 داد و نوشت که هیجان ماجراجو بودن را به خوبی به تصویر کشیده و بازیکن را در فکر ماموریت بعدی لارا فرو خواهد برد. به گفته منتقد، بازیکن در این بازی لحظاتی نفس‌گیر، قهرمانانه و نبردهایی هیجان‌انگیر را تجربه خواهد کرد و بازیکن را برای دنبال کردن ماجراجویی لارا تشنه خود می‌کند. گیم رولوشن نیز به بازی امتیاز کامل 5 از 5 داد و آن را یک ماجراجویی ارزشمند با یک شخصیت فراموش‌نشدنی یاد کرد.

نشریه تایم نیز در سال 2016، این بازی را در رتبه 18 فهرست 50 بازی برتر در همه زمان‌ها قرار داد.


فروش

رایز آو توم رایدر از نظر فروش، کم‌تر از پیش‌بینی‌های اولیه عمل کرد ولی به سرعت این شرایط تغییر کرد. در حالی که بازی به پرفروش‌ترین عنوان ایکس‌باکس وان در کریسمس تبدیل شد، رایز آو توم رایدر سال 2015 را با فروش بیش از 1 میلیون نسخه به پایان رساند. فروش بازی در سال بعد نیز عالی دنبال شد و مایکروسافت و اسکوئر انیکس، هر دو از میزان فروش بازی اعلام رضایت کردند. این بازی تا نوامبر 2017 فروشی نزدیک به 7 میلیون نسخه را در همه پلتفرم‌ها به ثبت رسانده است.


جوایز

رایز آو توم رایدر از زمان معرفی و پخش تریلرها و تصاویر اولیه تا دوره پس از عرضه، علاوه بر دریافت نقدهای بسیار مثبت منتقدین و طرفداران، در 10ها رشته نیز نامزد بهترین بازی شده است. مورد انتظارترین بازی، بهترین شخصیت‌پردازی، بهترین صداپیشگی، بازی سال، کارگردانی هنری، صداگذاری و موسیقی، بهترین بازی انحصاری، بهترین بازی اکشن ماجرایی، بهترین داستان‌سرایی، کارگردانی فنی، انیمیشن‌ها و ... از جمله مهم‌ترین رشته‌هایی هستن که این بازی در آن صاحب نامزدی و در بسیاری موارد بردن جایزه نهایی شده است.


گالری


منابع


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری