1 مقاله
در این ویکی

گلادوسگلادوس

large.59c244a0f35f9_download(25).jpg.f36b1e1e2a7c221f05ac2524528683c1.jpg

اطلاعات درون بازی

اولین حضور پورتال ۱
صداگذار

الن مک لین

اطلاعات شخصی

سازنده شرکت آپرتور
ساخته شده از کارولین 
نژاد ربات
وضعیت زنده ( رستگار )

گلادوس ( به انگلیسی : Glados ) یک هوش مصنوعی در شرکت آپرتور است که مدیر شرکت یعنی کیو جانسون دستور ساختن آن را داده تا بعد از مرگ خودش و دستیارش کارولین بتواند شرکت و اتاق های تست را کنترل کند. با این حال گلادوس دچار مشکلاتی بود که به ضرر شرکت تمام شد.
تاریخچه ی شخصیت

 


ساخت گلادوس

مدیر شرکت آپرتور یعنی کیو جانسون که به دلیل بیماری مرگش نزدیک بود سعی کرد که ذهن خود را به یک ربات انتقال دهد ولی به دلیل اینکه تا قبل از ساخت ربات کیو به احتمال زیاد جان خود را از دست می داد تصمیم گرفت تا ذهن دستیارش کارولین را وارد ذهن گلادوس کند. با وجود مخالفت کارولین او سرانجام کارولین را متقاعد کرد که این کار را انجام دهد. در ابتدا خودآگاهی گلادوس بیدار شده و شروع به قتل عام چند نفر از دانشمندان شرکت می کند و به همین دلیل شرکت او را متوقف می کند. در ادامه و بعد از آن که دانشمندان با متصل کردن چند هسته ی شخصیتی به گلادوس در آزمایشات بعدی او به دانشمندان اثبات می کند که دیگر جنون خود را از دست داده و کسی را نخواهد کشت بنابراین دانشمندان به تدریج به او اعتماد می کنند. 


دخترت را سر کار بیاور

در ادامه گلادوس کارش را خوب در شرکت می گذراند و دانشمندان نیز به او اعتماد کرده بودند. یک روز گلادوس از دانشمندان برای پیشرفت تحقیقات یک نوع سم کشنده اعصاب می خواهد و دانشمندان نیز این سم را برای او تهیه می کنند. آن ها از هدف واقعی گلادوس غافل بودند. گلادوس سعی داشت تا با استفاده از این سم در روزی که با نام دخترت را سر کار بیاور این سم را در تمام شرکت پخش کند تا تمامی دانشمندان و کارکنان کشته شوند. این روز روزی بود که کارکنان می توانستند در آن دخترانشان را به شرکت بیاورند. گلادوس بعد از قفل کردن در های شرکت در این روز برنامه ی خود را اجرا و باعث مرگ تعداد زیادی از کارکنان شد. یکی از بازماندگان یعنی دکتر رت من موفق شد گلادوس را از جنون در بیاورد ولی این کار او باعث شد گلادوس به جای کشتن بازماندگان از آن ها به عنوان نمونه ی اتاق های تست استفاده کند.


نبرد با شل

به علت اینکه شرکت رقیب آپرتور یعنی بلک مسا باعث حمله ی فضایی ها به زمین شده بود کسی از اتفاقات شرکت آپرتور خبر نداشت و گلادوس به راحتی سال های زیادی شرکت را اداره می کرد. آزمایشات او باعث مرگ تعداد زیادی از نمونه های شد. دکتر رت من که خود یک بیماری روانی داشت تصمیم گرفت برای این که جلوی گلادوس را بگیرد و به لیست نمونه های او سر زده و یکی از افرادی که به علت آمادگی بالا در مقابل گلادوس از لیست نمونه ها حذف شده بود یعنی شل دختر یکی از دانشمندان را در اول لیست قرار داد تا شاید بتواند جلوی او را بگیرد. گلادوس نیز متوجه ی دستکاری شدن لیست نداشت و چون به بخش هایی از شرکت دسترسی نداشت دکتر رت من می توانست در یکی از این بخش ها پناه بگیرد.


وعده ی دروغین

گلادوس با وعده ی دروغین کیک و آزادی شل را بیدار و مجبور به انجام تست ها کرد. شل از پس تمامی تست ها بر آمد ولی در زمانی که انتظار کیک و خروج را داشت گلادوس  قصد سوزاندن او را داشت که نقشه اش با رفتن شل به قسمت تعمیرات به هم ریخت. پس از این گلادوس به شل می گوید که فقط با او شوخی داشته ولی شل به حرف هایش اهمیت نمی دهد. 


نبرد نهایی

در ادامه شل برای فرار مجبور می شود به اتاق مرکزی برود یعنی جایی که گلادوس در آن قرار دارد. گلادوس ادعا می کند که قصد داشته شرکت را از خطر نیرو های فضایی حفظ کند. شل با برگرداندن موشک های گلادوس به سمت خودش و ذوب کردن هسته های شخصیتی او او را نابود می سازد. سپس یک پورتال بالای سر این دو باز می شود که آن ها را به بیرون از شرکت می اندازد. گلادوس به علت ضربه هایی که خورده بود تمامی قطعاتش جدا می شود.

large.59c25a56c82e3_download(1).jpg.7c07d72eb57cd325d53a231913cef160.jpg

نابودی گلادوس

 بیداری دوباره

در ادامه و در پس از ماجراهایی برای شل و دوست رباتیکش ویسلی این دو به آسانسور خروج می رسند. در این هنگام ویسلی قصد دارد که آسانسور را کار بیندازد ولی به صورت اتثاقی باعث بیدار شدن گلادوس که قطعاتش در آن جا افتاده بود می شود. گلادوس اعصبانی پس از خرد کردن ویسلی شل را مجبور به گذشتن دوباره از اتاق های تست می کند. گلادوس برای انتقام سعی داشت شل را در اتاق های تست به هر نحوه ای به قتل برساند.


بازگشت دوباره

در ادامه و در حالی که شل مشغول گذراندن اتاق های تست است ویسلی نقشه هایی برای نجات او می کشد. در ادامه گلادوس برای اعصبانی کردن شل دروغی درباره ی پدر و مادرش مبنی بر این که آن ها نیز عضور نمونه ها هستند می گوید. در ادامه شل توسط ویسلی نجات پیدا می کند و این دو با هم بار دیگر گلادوس را شکست می دهند. با شکست گلادوس ویسلی کنترل کننده ی شرکت می شود و آسانسور را برای فرار شل فعال می کند ولی به او خیانت و بعد از وصل کردن گلادوس به یک سیب زمینی برای تحقیر او ، او را به همراه شل به پایین ترین قسمت شرکت می فرستد.


همکاری با شل

در ادامه گلادوس مجبور می شود به عنوان اسلحه برای شل کار کند تا به ویسلی رسیده و او را که با هوش خفیفش در حال نابودی هسته ی شرکت است نابود کند. در ادامه گلادوس صدای مکالمه ی کارولین را با کیو می شنود و به بخش سرکوب شده ی شخصیت خود پی برده و لحن و رفتاری مناسب با شل پیدا می کند. در ادامه و پس از گذشتن از اتاق های تست ویسلی بالاخره این دو با ویسلی روبه رو می شوند و مجبور به نبرد با او می شوند. شل پس از این ۳ هسته ی شخصیتی فاسد را به ویسلی وصل می کند تا انتقال او انجام شود ولی وقتی که شل دکمه ی اضطراری را می زند ویسلی آن جا را بمب باران می کند. در ادامه شکافی بر روی سقف ایجاد می گردد و شل وقتی که می بیند هسته ی شرکت در حال منفجر شدن است یک پورتال به مقصد ماه درست می کند و خود را به همراه ویسلی به ماه می برد. در ادامه گلادوس که حال کنترل شرکت را در اختیار دارد بعد از عادی کردن کنترل هسته موفق می شود که شل را از ماه برگردانده و ویسلی را در ماه رها کند. در ادامه گلادوس به شل اجازه می دهد که از شرکت با آسانسور خروج فرار کند. در این زمان دو دستیار گلادوس یعنی اطلس و پی ـ بادی او را مشاهده می کنند. از آن طرف نیز ارتشی از تروت ها آهنگی از احساسات گلادوس برای شل می خوانند.


منابعبازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری