58 مقاله
در این ویکی

شیطان درون 2The Evil Within 2

اویل ویتین 2

large.evil-within-2.jpg.424f4e1d5b0182bad0222e95ad6a0db2.jpg

 

سازنده تانگو گیم‌ورکز
ناشر بتزدا سافت‌ورکز
کارگردان جان یوهاناس
تهیه‌کننده

شینجی میکامی

شینساکو اوهرا

نویسنده

سیوجی ایشیمینه

ترنت هاگا

موسیقی ماساتوشی یاناگی
تاریخ انتشار ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷
پلتفرم ها پلی‌استیشن 4 / ایکس باکس وان و رایانه شخصی
تعداد بازیکن ۱ نفره

 

شیطان درون 2 یا اویل ویتین 2 (انگلیسی: The Evil Within 2) یک بازی ویدیویی در ژانر وحشت-بقا و شوتر سوم شخص است که توسط تانگو گیم‌ورکز ساخته شده است. ناشر بازی بتزدا سافت‌ورکز بوده که آن را در اکتبر ۲۰۱۷ برای پلی‌استیشن 4، ایکس باکس وان و رایانه های شخصی عرضه کرده است. اویل ویتین ۲ دنباله بازی قبل است و داستان شخصیت سباستین کاستیانوس در دنیای ذهنی-خیالی استم را روایت می‌کند.

بازی پس از انتشار به خاطر بهبودها نسبت به بازی اول و در پیش گرفتن نوآوری با استقبال منتقدین و طرفداران مواجه شد و در کل از این بازی به عنوان یک دنباله باارزش و درخور برای بازی اول یاد می‌شود. امتیاز متای بازی ۸۲ از ۱۰۰ در پلتفرم‌های ویندوز و ایکس باکس وان و ۷۷ از ۱۰۰ در پلی استیشن ۴ است.گیم‌پلی

اویل ویتین ۲ همچون بازی قبل، یک بازی در ژانر ترس و بقا و شوتر سوم شخص است. اما این بازی نسبت به بازی اول تفاوت‌هایی نیز دارد که می‌توان به تبدیل شدن به یک بازی نیمه جهان باز، نقش‌آفرینی و روند داستانی و گیم‌پلی خیرخطی آن اشاره کرد. در این بازی انیمیشن‌ها و مکانیک‌های مورد انتقاد بازی اول نیز کم‌تر به چشم می خورد و سباستین کاستیانوس بهتر از قبل می‌تواند مانور دهد یا از روش‌های مختلف مبارزه تا مخفی‌کاری استفاده کند. کاورگیری‌ها و گان‌پلی بازی نیز نسبت به بازی قبل پیشرفت های قابل تشخیصی دارد. روند غیر خط و نیمه جهان باز بازی، باعث گسترش پیدا کردن داستان، ماموریت‌های جانبی و علاقه به جستجو در دنیای استم شده است.

آیتم‌هایی مثل ژل سبز و سرنگ از بازی اول، در اینجا و با همان کارکرد وجود دارند. همچنین سباستین می‌تواند این بار برای ارتقا و مصارفی که قبلا به بیمارستان بهشت امن می رفت، این بار با آینه به اداره پلیس و دفتر کارش می‌تواند برود و روی صندلی ارتقا بنشیند. ارتقاها و اسکیل‌ها نیز نسبت به بازی اول گسترده‌تر و در روند بازی تاثیرگذارتر شده است. قابلیت جدید نیز Craft کردن است که می‌توان انواع خشاب‌ها را برای سلاح‌ها ساخت که نیازمند آیتم های پیش نیاز دارند.


داستان

سه سال پس از وقایع بیمارستان روانی بیکن، سباستین کاستیانوس دیگر اداره پلیس کریمسون سیتی را ترک کرده اما هنوز تجربه خاطرات وحشتناکش از دنیای روویک، ترک کردن مایرا و مرگ خترش لیلی در او زنده است. او در کافه بود که همکار سابقش جولی کیدمن نزد او رسید و فاش کرد که دخترش هنوز زنده است. به گفته او، موبیوس درواقع مرگ او را جعل کرد و در ادامه از ذهن او برای جلو بردن برنامه استم استفاده کرد. او همچنین گفت که لیلی حالا مدتی است که در دنیای خودش مفقود شده و موبیوس به سباستین نیاز دارد تا مجددا لیلی را برگرداند. سباستین که ابتدا شوکه شده بود، پیشنهاد جولی را قبول کرد چون موبیوس به کسی بهتر از او که قبلا از دنیای دیوانه‌وار استم زنده بیرون آمده بود نمی توانست فکر کند. جولی نیز از اداره پلیس بیرون آمده بود و حالا در موبیوس کار می کرد. او درک می کرد که سباستین از مخفی کاری درباره شرایط دخترش عصبانی است ولی سباستین به هر شکل قبول کرد با موبیوس همکاری کند. او به زودی به مقر مخفی موبیوس برده و با مدیر آنجا صحبت کرد. او توضیح داد که از ذهن لیلی به عنوان هسته ورژن جدید استم برای بازسازی شهری به نام یونیون استفاده شده اما مدتی است که آن‌ها قادر به ارتباط با لیلی و مامورانی که برای رسیدگی به شرایط فرستادند نیستند.

پس از ورود به دنیای استم که حالا به خاطر بروزرسانی، امکاناتی چون ارتباط افراد داخل با بیرون وجود داشت، سب متوجه شد که یونیون حالا تبدیل به دنیایی کابوس‌وار مثل بیکن شده است. تمامی افراد داخل حالا یا کشته شدند، یا به شکل موجودات هیولا درآمدند یا مفقود شدند. در این بین سباستین متوجه عکس‌بردار مرموزی شد که قدرت‌های زیادی داشت و برای تفریح نیروهای موبیوس را می‌کشت و تصاویرشان را می‌گرفت. سب در ادامه لیام اونیل از بازماندگان تیم موبیوس را دید که به سباستین در پیدا کردن لیلی کمک می کرد. سباستین سرنخ لیلی را دنبال می کرد که فهمید لیلی درواقع توسط همان عکاس مرموز ربوده شده است. این شخص که خودش را استفانو والنتینی معرفی کرده بود، درواقع یک قاتل زنجیره‌ای بود که با زیرکی به موبیوس و دنیای استم نفوذ کرده بود. سباستین در صحبت با یوکیکو هافمن از دیگر بازماندگان تم موبیوس، متوجه شد که شرایط روان‌پریشی که استفانو دارد، فاکتور و قابلیتی به او داده که بتواند در این دنیای ذهنی کنترل داشته باشد. سب در جستجوی استفانو متوجه شد که این شخص در ابتدا به ماموریت شخص سومی لیلی را ربوده ولی بعدا تصمیم گرفته او را پیش خودش نگه دارد. سباستین در نهایت استفانو را کشت ولی با دیدن روح مایرا در بهت فرو رفت.

سب سپس با شخصی به نام تئودور والاس صحبت کرد که می‌خواست لیلی را از مایرا بگیرد. با توجه به اینکه سب به تئودور اعتماد نداشت، درخواستش را هم رد کرد و باعث شد او را به جنگل تبعید کنند. در اینجا سباستین اسمرالدا تورس را دید و فهمید که او، کیدمن، تئودور و مایرا با هم دست به یکی کرده بودند تا لیلی را از دنیای استم خارج و موبیوس را از درون نابود کنند. با این حال وقتی که تئودور تصمیم گرفت لیلی را برای خودش بدزدد، نقشه به هم خورد. پس از این هم سباستین پیش اونیل بگشت تا سرنخ جدید را مطرح کند ولی فهمید که فکر او هم توسط تئودور تسخیر شده است. سب اینجا هافمن را از اونیل نجات می‌دهد و مجبور به کشتن اونیل می شود. اونیل البته قبل از مردن به آنها گفت که کجا تسودور را پیدا کنند. سب و اسمرالدا سپس به تئودور حمله کردند ولی او قادر بود سب را با حس گناهش و شک داشتن به خودش متوقف کند. او تصویری از مایرا دید که به او گفت آنچه سر لیلی آمد تقصیر او نبوده ونیازی نیست خودش را سرزنش کند و او باید روی نجات لیلی تمرکز کند.

وقتی سب بیدار شد، فهمید که اسمرالدا برای آوردن او به جای امن خودش را فدا کرده است. هافمن سپس گفت که تئودور مقر خودش را برپا کرده است. این دو پس از این به مقر حمله کردند که در جریان کمک به سب برای نفوذ هافمن هم می‌میرد. او سپس با تئودور می جنگد و شکستش می‌دهد که درنهایت توسط مایرا کشته می‌شود. مایرا سپس به سب میگوید که او و لیلی را تنها گذاشته و استم را ترک کند. سب که گیج شده بود همراه با مایرا به خانه بازسازی شده شان از دنیای واقعی رفت. در اینجا سب با خود واقعی مایرا که مثل یک هیولا شده بود و قصد داشت لیلی را برای امنیت خودش در استم نگه دارد مقابله کرد. در جریان این مبارزه مایرا شکست خورد و مجددا به حالت عادی برگشت. او سپس به سب گفت که لیلی را از استم خارج کند و اینکه با ذهن خودش نقش هسته را به جای ذهن لیلی عوض کند و از این طریق و با این فداکاری استم و موبیوس را از بین ببرد. در این حین و در دنیای واقعی، مدیر به کیدمن دستور داد تا سباستین را از بین ببرد. با این حال جولی فرمان را نادیده گرفت و در وقتی که مایرا نقشه‌اش را عملی میکرد به سب و لیلی برای بیرون آمدن از استم کمک کرد. جولی سپس مدیر و دیگر ماموران موبیوس را هم می‌کشد. با به هوش آمدن سب و لیلی، این دو حالا همراه با جولی مقر موبیوس را ترک می‌کنند.

مدتی بعد، سب و جولی راهشان مجددا از هم جا می‌شود و او همراه با دخترش می‌رود تا زندگی جدیدی شروع کند. در جای دیگر اما، یک مقر غیرفعال پروژه استم مجددا فعال می‌شود.


ساخت و توسعه

روند ساخت و توسعه بازی اویل ویتین ۲ در سال ۲۰۱۵ شروع شد. تانگو گیم ورکز ساخت DLC بازی قبل را به پایان برد و به سرعت ایده های بازی دوم هم مطرح شد. کارگردانی بازی به جان یوهاناس سپرده شد و شینجی میکامی از کارگردانی بازی دوم صرف نظر کرد و در این پروژه نقش تهیه کننده و ناظر را برعهده گرفت. نوشتن داستان بازی هم توسط سیوجی ایشیمینه و ترنت هاگا انجام شد و این دو سعی کردند داستان را نسبت به بازی قبل که انتقداتی به پیچیده شدنش وارد بود ساده و قابل فهم‌تر برای مخاطب و منتقدین بنویسند. سازندگان همچنین تلاش کردند داستان را بیشتر همراه با بار وحشت روانی کنند.

در آگوست ۲۰۱۶، پته هینز از بتزدا نیز تولید بازی دوم را رسما تایید کرد و گفت بازی اول به اندازه کافی فروخته تا بتزدا به ادامه سری علاقمند باشد. سرانجام در نمایشگاه E3 2017 هم بازی توسط بتزدا به شکل رسمی معرفی شد.


نقد و بررسی ها

امتیاز میانگین

متاکریتیک (PC) 82/100
(PS4) 77/100
(XONE) 82/100

 

امتیازت منتقدین

گیم اسپات 8/10
آی جی ان 8/10
دستراکتوید 7/10
پالیگان 9/10
گیم اینفورمر 7.75/10

 

اویل ویتین ۲ بازی است که در مجموع با بازخوردهای همراه با تحسین منتقدین مواجه شده است و امتیازات متای آن به شرح ۸۲ از ۱۰۰ در پلتفرم‌های ویندوز و ایکس باکس وان و ۷۷ از ۱۰۰ در پلی استیشن ۴ است.

 


منابعبازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری