1 مقاله
در این ویکی

تام کلنسی دیویژن


Movyn

Tom Clancy's The Division

تام کلنسی دیویژن

large.5ac8ebc3ca525_Tom-Clancys-The-Divi

توسعه‌دهنده

مسیو اینترتینمنت

ناشر یوبی‌سافت
کارگردانان

مگنوس جنسن

جولیان گریتی

رایان برنارد

موسیقی متن اولا استرند
موتور بازی اسنودراپ
پلتفرم

پلی‌استیشن 4

ایکس‌باکس وان

ویندوز

انتشار

8 مارس 2016

سبک اکشن نقش‌آفرینی، جهان باز، تاکتیکی-شوتر سوم‌شخص
مادها

تک‌نفره، چندنفره، مشارکتی

حداقل سیستم (PC)
  • سیستم‌عامل: ویندوز  7 64-بیت یا بالاتر
  • پردازشگر: Intel Core i5-2400 یا AMD FX-6100 یا بالاتر
  • حافظه: 6 GB حافظه RAM
  • گرافیک: NVIDIA GeForce GTX 560 2GB / AMD Radeon HD 7770 2GB یا بهتر
  • دایرکت‌ایکس: ورژن 11.0
  • فضای هارددیسک: 40 گیگابایت

 

تام کلنسی دیویژن (انگلیسی: Tom Clancy's The Division) یک بازی اکشن نقش‌آفرینی، شوتر-تاکتیکی سوم شخص و دنیای آزاد و قابل بازی تنها به صورت آنلاین است که توسط استودیو مسیو اینترتینمنت ساخته شده، و یوبی‌سافت نیز آن را در 8 مارس 2018 (۱۸ اسفند ۱۳۹۴) برای پلتفرم‌های پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس وان و ویندوز عرضه کرده است. وقایع بازی در آینده‌ای نزدیک، مدتی پس از همه‌گیری جهانی نوعی آبله و در منهتن، نیویورک روایت می‌شود. بازیکن در نقش یک مامور عضو واحد نظامی تحت عنوان واحد استراتژیک داخلی (Strategic Homeland Division) یا به شکل خلاصه دیویژن است که با هدف کمک به برقرار کردن مجدد نظم در این شهر تشکیل شده است. بازیکن قادر به سفارشی‌سازی مامور دیویژن بوده و باید از طریق ماموریت‌ها و جستجو در گشه و کنار شهر، دلایل وقوع این همه‌گیری را کشف و با گروه‌های خلافکار، زندانیان فراری و دیگر طرف‌هایی که از بابت این همه‌گیری سراسری و رواج بی‌نظمی سود می‌برند مبارزه کند. بازیکن از طریق این مامور دیویژن، در نقشه‌ای جهان‌باز و بزرگ در منهتن قرار می‌گیرد و برای بازی کردن و ذخیره پیشرفت خود، نیازمند اتصال دائم به اینترنت خواهد داشت. گیم‌پلی همچنین شامل المان‌های نقش‌آفرینی، تشکیل تیم و بازی به صورت تیمی و بازیکن علیه بازیکن نیز می‌شود.

بازی دی دیویژن پس از عرضه موفق به دریافت بازخوردهای مثبت و خوبی بوده و از نظر تجاری نیز عملکرد بسیار موفقی داشته است. به گفته یوبی‌سافت ناشر این بازی، دیویژن رکورد بیشترین فروش تاریخ این شرکت در روزل اول عرضه را شکسته است. این کمپانی یک هفته پس از عرضه بازی، اعلام کرد که دیویژن به پرفروش‌ترین بازی تاریخ یوبی‌سافت تبدیل شده است. این بازی به طور کلی با فروش 330 میلیون دلاری در هفته اول، تا آن مقطع به پرفروش‌ترین بازی صنعت گیم تبدیل شده بود. با توجه به موفقیت این بازی، یوبی‌سافت دو سال بعد از عرضه بازی اول، انتشار نسخه دوم بازی را نیز در 8 مارس 2018 تایید کرد.گیم‌پلی

large.the-division-wallpaper2.jpg.e6a664

تام کلنسی دیویژن یک بازی اکشن نقش‌آفرینی و شوتر-تاکتیکی سوم‌شخص در دنیایی جهان‌باز در منهتن، نیویورک جریان دارد. این منطقه از شهر نیویورک، به دلیل بحران همه‌گیری نوعی آبله مدتی است که در هرج و مرج قرار دارد و گروه‌ها و طرف‌های مختلفی که از این شرایط سود می‌برند، دشمنان اصلی این دنیا محسوب می‌شوند. منهتن، نیویورک در این دنیا با جزئیات دقیق 1×1 و تخریب‌پذیری بالا طراحی شده که بازیکن می‌تواند آزادانه در خیابان‌ها و برخی ساختمان‌ها تردد کند. هدف واحد دیویژن، که بازیکن کنترل یک مامور از ان واحد را در اختیار دارد، برقرار کردن نظم در سراسر شهر و جستجو و کمک به دیگر واحدهای دیویژن، برای کشف ریشه‌های وقوع همه‌گیری و نشر ویروس است. بازیکن، قادر به همراه داشتن همزمان سه اسلحه (دو اسلحه خودکار و نیمه‌خودکار و یک اسلحه سبک)، مواد انفجاری مثل دینامیت، بمب چسبان، بمب هوشمند و ردگیر، مین و ... نیز هست. سیستم کاورگیری در این بازی به شکلی پیشرفته و تاکتیکی است تا مامور از تیراندازی‌های خط دشمن در امان باشد. تقریبا همه آبجکت‌های محیطی که امکان جان‌پناه داشته باشند، قابل استفاده به عنوان کاور هستند و بازیکن به شکل ویژوال و سریع، از طریق نگه داشتن دکمه اکشن می‌تواند کاور گیری کرده یا بین کاور 1 و کاور 2 به شکل سریع و خودکار حرکت کند.

به عنوان یک المان تعریف‌کننده در بازی‌های نقش‌آفرینی، دیویژن از سیستم «امتیاز تجربه یا experience points» به عنوان یک واحد استفاده می‌کند. این واحد از طریق تکمیل مراحل، پیشرفت در داستان، ارتقاها، از بین بردن دشمنان، پیدا کردن آیتم‌های Collectible و ... به دست می‌آید و قابل استفاده برای خرید اسلحه، لباس و مهارت‌های جدید هستند. بخش Gear (سلاح‌ها و پوشیدنی‌ها) به هفت سطح تقسیم‌بندی شده است و سلاح‌ها و لباس‌ها می‌توانند یکی از انواع فرسوده یا worn، استاندارد یا standard، تخصصی یا specialized، برتر یا superior، بالا رده یا high-end، کمیاب یا rare و خارق‌العاده یا exotic باشند که هر نوع به رنگ مشخص و خاصی در منوی اعتبارات فهرست می‌شوند. گیرها می‌تواند از طریق جستجو در شهر و پیدا کردن در جعبه‌ها، کشتن برخی دشمنان و برداشتن گیر به عنوان پاداش، کرفت کردن و یا خرید یک گیر از فروشگاه‌های مخصوص جمع‌آوری شود. با توجه به ساختار گروه دیویژن، این واحد عمدتا از شهروندانی که مایل به برقرار کردن نظم در شهر هستند تشکیل می‌شود. گروه دیویژن در نواحی مختلف منهتن پایگاه دارد و یک پایگاه مرکزی نیز خواهد داشت. پایگاه مرکزی دیویژن، شامل 3 رسته اصلی یعنی رسته پزشکی و سلامت، رسته امنیتی و اطلاعاتی و رسته تکنولوژی و فن‌آوری می‌باشد. این رسته‌ها، در ابتدای بازی غیر فعال هستند و بازیکن باید سرپرست آن بخش‌ها را پیدا کند. سپس با انجام مراحل مرتبط با هر رسته که در نقشه شهر پراکنده شده‌اند، امتیاز مرتبط با رسته را دریافت و واحدهای جدیدی برای هر رسته احداث کنند. برای مثال واحد ویروس‌شناسی برای بخش سلامت. اضافه کردن هر واحد به یک رسته، نیازمند امتیاز رسته بوده و با فرایند آپگرید به آن رسته اضافه می‌شود. هر آپگرید، مقدار مشخصی امتیاز رسته نیاز خواهد داشت و با هر آپگرید، علاوه بر پیشرفت دیویژن، بازیکن نیز به قابلیت‌ها و مهارت‌های جدیدی دست پیدا می‌کند. برای مثال، کسب ماسک ضدویروس قوی که بازیکن بتواند وارد نواحی شود که فقط با ماسک‌های قوی‌تر قابل تردد است.

large.5ac8ec0820a7f_Tom-Clancys-The-Divi

در این بازی، بازیکن در فصل سرما در نیویورک تردد خواهد کرد و آب و هوا به شکلی بسیار پویا، متغیر و تاثیرگذار در گیم‌پلی بازیکن و دشمنان طراحی شده است. علاوه بر این، سیستم گردش شبانه‌روز نیز در بازی وجود دارد که این چرخش نیز بر رفتار دشمنان تاثیرگذار است. با توجه به کوله‌پشتی که مامور حمل می‌کند، بازیکن بسته به بزرگی و حجمی که کوله جا داشته باشد می‌تواند گیرها از جمله سلاح‌ها، لباس و موارد پوشیدنی دیگر مثل جلیقه‌های ضدگلوله، ماسک و ... را نیز حمل و برای استفاده انتخاب کند. در منهتن، بخش‌هایی به نام دارک زون (The Dark Zone) یا منطقه سیاه وجود دارد که نواحی برای انجام بازی در حالت «بازیکت علیه بازیکن» و بازی مشارکتی است. در این مناطق بازیکنان از طریق تشکیل تیم و مبارزه با بازیکنان روگ (Rogue) یا سرکش که از دیویژن جدا می‌شوند به بازی می‌پردازند. این مناطق، شامل پاداش‌های بسیار باارزش تری نسبت به مناطق عادی بوده و خط پیشرفت و سطح‌های منحصر به فرد دارک‌زون را خواهد داشت که تنها قابل استفاده در دارک زون‌ها هستند. موارد بازیابقتی از مناطق دارک زون، به شکل آلوده (contaminated) در کوله بازیکن قرار می‌گیرند که باید حتما از مناطق تخلیه (Extraction Point) و هلی‌کوپتر تخلیه به خارج از دارک زون منتقل شوند. این بسته‌های آلوده، در حین ارسال برای هلی‌کوپتر یا زمان گردش در دارک زون‌ها، قابل غارت توسط بازیکنان روگ نیز هستند. بازیکن پس از خروج از دارک زون، قادر به مشاهده موارد بازیافت شده از بسته‌های آلوده خارج شده از دارک زون‌ها خواهد بود و باید از جعبه مخصوصی آن‌ها را انتخاب کند.


زمینه‌ها


پیش‌زمینه

در «جمعه سیاه» 2015 (اواخر یک سال میلادی که فروشگاه‌ها تخفیف‌های ویژه در نظر می‌گیرند)، نوعی آبله بر اثر ویروس جدیدی که روی اسکناس‌ها و اوراق بهادار قرار داده شده بود به سرعت در شهر نیویورک همه‌گیر و موجب سرایت آن به بسیاری از شهروندان می‌شود. این بیماری که منشا آبله دارد، به نام سم سبز یا دلار آنفلوانزایی شناخته می‌شود و سرعت گسترش آن باعث وحشت عمومی و هرج و مرج سراسری شده است. این وضعیت باعث شده تا منقطه «منهتن» در نیویورک در یک قرنطینه سراسری با دنیای خارج قرار بگیرد. دولت فدرال برای برقراری نظم و کنترل سریع‌تر اوضاع، واحدی استراتژک به نام Strategic Homeland Division یا صرفا دیویژن را تشکیل می‌دهد. این واحد در چند جبهه، یعنی پیدا کردن علل همه‌گیری ویروس و روش درمان، برقراری امنیت از طریق همکاری با گروه صلحبان با روپوش‌های سبز، که تحت نام Joint Task Force (JTF) فعالیت می‌کنند، با گروه‌های خلافکاری که شهر را به آشوب کشیدند مبارزه می‌کنند و از شهروندانی که مایل به کمک هستند نیز عضوگیری می‌کند.


داستان

large.5ac8ebfed26a3_Tom-Clancys-The-Divi

بازیکن نقش یکی از شهروندان تازه ملحق شده به دیویژن را در اختیار دارد، که باید قبل از رفتن به منطقه قرنطینه با فی لائو، به JTF کمک کنند. با این حال بعد از منفجر شدن هلی‌کوپتر که قرار بود آن‌ها را بردارد، یکی از فرماندهان دیویژن کشته و بسیاری از نیروهای موج دوم نیز می‌میرند. در این واقعه، فی لائو نیز شدیدا مجروح خواهد شد و در این شرایط، آن‌ها به مقر فرماندهی JTF در منطقه قرنطینه منهتن می‌رسند. در منطقه قرنطینه بزرگ منهتن، واحد دیویژن از ساختمان پست اداری James A. Farley به عنوان مرکز عملیات‌های خود (Base of Operations) استفاده می‌کند. مرکز عملیات‌ها، شامل سه رسته مجزای پزشکی، امنیتی و تکنولوژی است. برای راه‌اندازی رسته پزشکی، مامور دیویژن ماموریت اصلی سبز رنگ در نقشه را برای پیدا کردن دکتر جسیکا کندل تکمیل می‌کند. با وجود دکتر کندل، رسته پزشکی و سلامت مرکز عملیات بازسازی می‌شود. پس از این، مامور دیویژن باید کاپیتان روی بنیتز را برای بازسازی رسته امنیتی پیدا کند. ماحل رسته امنیتی نیز در نقشه، با رنگ آبی مشخص هستند. پس از بازسازی دو رسته قبل، مامور دیویژن باید پل رودز را در ماموریت اصلی زرد رنگ نجات دهد. بعد از این، مرکز عملیات‌های دیویژن شاهد بازسازی هر سه رسته داخلی‌اش است.

مامور دیویژن از طریق انجام مراحل رنگی، مبارزه با خلافکاران مثل شورشی‌ها، گروه‌های بزهکار و توزیع مواد مخدر، فراریان زندان رایکرز، گروه‌های دیوانه پاکسازی که وظیفه سوزاندن محل‌ها و اشخاص مبتلا را دارند و حالا فکر می‌کنند که دیگر همه ساکنین به ویروس مبتلا هستند، از جمله گروه‌هایی هستند که در سرتاسر منطقه قرنطینه منهتن پراکنده هستند و ماموران دیویژن برای برقراری نظم، با آن‌ها مبارزه و به JTF کمک می‌کنند. در همکاری با واحد مرکزی دیویژن، مامور موفق به کشف نمونه ویروس برای دکتر کندل می‌شود. تحقیقات کندل در ادامه نشان خواهد داد که این ویروس، توسط شخصی به نام دکتر گوردون امهرست به شکل مهندسی‌شده و سپس ارتقایافته تولید شده است. ماموران دیویژن در همکاری با JTF، به مقر زندانیان فراری و شورشی رایکرز نیز حمله و با کشتن لوری برت، رهبر آن‌ها این خطر را نیز برطرف کردند. با پیشرفت بیشتر، مامور دیویژن تصاویر ضبط‌شده‌ای پیدا می‌کند که در آن یک مامور به نام آرون کینر، روگ شده و دیگر ماموران هم‌رسته خودش را می‌کشد. این وقایع برای دوره شروع هرج و مرج‌ها و از بین رفتن ساختارهای شهری بود و این مامور پس از دیدن این وقایع به کلی عقلش را از دست داده بود. در ادامه این نیز مشخص شد که کینر و سایر ماموران روگ که به موج اول ماموران دیویژن تعلق داشتند، به گروه شبه‌نظامی Last Man Battalion کمک می‌کنند؛ گروهی از مزدوران که در جریان تخلیه منطقه و قرنطینه‌سازی توسط دولت رها شدند و حالا، نقشی مخرب بازی می‌کنند. این دو گروه بودند که در همکاری با هم، در ابتدای داستان به هلی‌کوپتر حمله و فرمانده دیویژن را کشتند تا از این طریق، واحد دیویژن را به عنوان مهم‌ترین دشمنشان تضعیف کنند.

large.5ac8ec02b280c_Tom-Clancys-The-Divi

دیویژن به زودی سیگنالی از کنسولگری روسیه در نیویورک دریافت کرد و مامور دیویژن، ماموریت گرفت که برای نجات یک ویروس‌شناس روس به نام ویتالی چرننکو به آنجا برود چون به ادعای ویتالی، او اطلاعاتی درباره ویروس سم سبز داشت. ماموران دیویژن در این ماموریت موفق پیش رفتند تا اینکه ویتالی، توسط کینر و LMB ربوده می‌شود. پس از کمک به JTF در به دست آوردن آذوقه‌ها و سلاح‌ها، ماموران دیویژن و JTF به مقر LMB که درواقع ساختمان اشغال‌شده سازمان ملل است حمله می‌کنند. مامور دیویژن به زودی تصاویر ضبط‌شده‌ای از کینر و ماموران روگ او را پیدا کرد که نشان می‌داد آن‌ها LMB را نیز رها کردند و حالا چرننکو را در اسارت خودشان دارند. رهبر LMB چارلز بلیس نیز که اول با هلی‌کوپتر فرار کرده بود، در آخر بر می‌گردد و در کنار باقی‌مانده افرادش با ماموران دیویژن می‌جنگد. در انتهای این جنگ، هلی‌کوپتر نابود و بلیس و بیشتر سربازانش هم کشته می‌شوند. لائو پس از این خواهد گفت که بیشتر خطرات اصلی نابود یا کمرنگ شده، ولی بقایای LMB حالا تکه تکه شده‌اند. درحالی که اولین نشانه‌ها از بهتر شدن وضعیت نیویورک دیده می‌شد، دیویژن سیگنالی با منشا نامشخص دریافت که با ردگیری مامور دیویژن، او به آزمایشگاهی خواهد رسید که بقایای دکتر امهرست پیدا می‌شود؛ و اینکه او توسط آزمایش‌ها و ویروس خودش کشته شده است. آن‌ها همچنین یک پیام از کینر پیدا کردند که مشخص کرده بود حالا امکان ساخت نوع جدیدی از ویروس سم سبز را دارد و این کار را هم خواهد کرد. او همچنین گفت که مامور دیویژن، باید مناطق مرکزی شهر موسوم به «دارک زون» را جستجو کند.

پس از این، مامور دیویژن پیامی دریافت کرد که اطلاعات کسب شده از آزمایشگاه بسیار مفید بوده و در توسعه واکسن ضد سم سبز موثر است. او همچنین پیغامی که از امهرست پیدا شده را نیز فاش کرد که مشخص می‌کرد امهرست، این ویروس را طی یک برنامه اکو-تروریستی و برای کاهش جمعیت انسان در سطح سیاره زمین مهندسی کرده است. اگر مامور دیویژن تصمیم به دنبال کردن توصیه کینر بگیرد، او پیامی پیدا می‌کند که کینر ادعا خواهد کرد که او، می‌خواهد برنامه امهرست را ادامه بدهد؛ اینکه این او این ویروس را به عنوان قاضی بشریت تحسین می‌کند و می‌خواهد با مهندسی معکوس آن را بیشتر ارتقا بدهد. او سپس پیشنهادی به مامور دیویژن می‌دهد که او نیز در کنار او، در ماموریت‌های داخل دارک‌زون قرار بگیرد.


ساخت و توسعه

تام کلنسی دی دیویژن از ابتدا به عنوان یک بازی ویدیویی نسل هشتمی تولید شد و قرار بود  تنها برای کنسول‌های نسل هشتمی عرضه شود. با این حال، یوبی‌سافت از بازیکنان پلتفرم ویندوز نیز دعوت کرد تا میزان علاقه‌شان برای عرضه بازی روی PC را از طرق امضای پتیشن‌ها نشان دهند. این بازی گرچه از سال 2013 در خط تولید قرار گرفت، ولی روند توسعه و بهبود فناوری‌ها و ثبت عنوان جدید بازی از مدت‌ها قبل‌تر در پروسه انجام قرار داشت. این بازی اولین بار در رویداد E3 2013 معرفی شد که همراه با تریلر روز معرفی، و توضیح نتایج آزمایش «عملیات زمستان سیاه» و اهداف «دستورالعمل 51» همراه بود. یوبی‌سافت همچنین از یک اپلیکیشن همراه نیز رونمایی کرد که اجازه انجام بازی روی تبلت‌ها را می‌داد. در 20 آگوست 2013 نیز یوبی‌سافت اعلام کرد که با توجه به نتایج به دست آمده، این بازی قرار است برای دارندگان PC و پلتفرم ویندوز نیز عرضه شود. با توجه به اعلام یوبی‌سافت در فوریه 2014 نیز یوبی‌سافت رفلکشنز مسئولیت ساخت بخش‌هایی از بازی مثل نقشه، طراحی شخصیت‌ها و بخش‌های آنلاین را برعهده خواهد گرفت. رد استورم اینترتینمنت، استودیو زیرمجموعه یوبی‌سافت که مالک اولیه برند تام کلنسی بوده نیز روی طراحی سلاح‌های بازی کار کرده است. یوبی‌سافت همچنین از دیگر زیرمجموعه‌های خود از جمله یوبی‌سافت آنسی نیز برای کمک در توسعه بازی به استودیو اصلی، یعنی مسیو اینترتینمنت نیز استفاده کرده است.

در می 2014، فاش شد که عرضه بازی دیویژن تا سال 2015 با تاخیر مواجه شده است. این بازی از موتور بازی‌سازی کاملا جدید با فن‌آوری‌های بروز به نام اسنودراپ ساخته شده که منحصرا برای پلتفرم‌های پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس وان و ویندوز قابل استفاده است. این بازی همچنین نمایش‌هایی در E3 2014 نیز داشت و پیش‌بینی می‌شد در اواخر 2015 عرضه شود. در رویداد E3 2015، بالخره تاریخ قطعی عرضه بازی و همچنین بخش بازیکن علیه بازیکن و دارک‌زون‌ها نیز مشخص گردید. امکان انجام نسخه‌های بتای بازی نیز در ایکس باکس وان، در تاریخ دسامبر 2015 و برای کاربران ویندوز و پلی‌استیشن 4 نیز در سال 2016 اعلام شد. این بازی سرانجام در 8 مارس 2016، یعنی 2 سال پس از اعلام عرضه اولیه برای سه پلتفرم پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس وان و ویندوز منتشر شد.

این بازی به دلیل ماهیت و اتکای کاملا آنلاین، با آپدیت‌ها و محتواهای قابل دانلود (DLC) زیادی نیز از طرف مسیو اینترتینمنت پشتیبانی شده است. برخی DLCها گسترش‌دهنده دنیای بازی بوده و مراحل و نقشه‌های جدیدی اضافه کردند و برخی آپدیت‌ها نیز حالت‌ها، تقابل‌های بی مسیرها، مراحل جهانی و رندوم به شکل دوره‌ای را در نقشه بازیکن قرار می‌دهد.


بازتاب‌ها

امتیازات

متاکریتیک

(XONE) 80/100
(PS4) 80/100
(PC) 79/100

دستراکتوید 6٫5/10
EGM 9/10
گیم رولوشن 3٫5/5
گیم‌اسپات

8/10

گیم اینفورمر

8/10

IGN

6٫7/10

پالی‌گان 7/10

 

تام کلنسی دی دیویژن موفق شده تا به تعبیر متاکریتیک، نقدهای «به طور کلی مطلوبی» را کسب کند. این بازی امتیاز متای 80 از 100 را روی دو پلتفرم پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان و امتیاز 79 از 100 را روی پلتفرم ویندوز به دست آورده است.

بازی دیویژن به طور کلی به خاطر دنیای پرجزئیات و واقع‌گرایانه که از نیویورک ارائه می‌دهد، مراحل کمپین اصلی که بسیار جذاب هستند و مکانیک‌های حرکتی و گان‌پلی مورد تحسین بیشتر منتقدین مطرح قرار گرفته است. امکانات پیشرفته بازی گروهی و چندنفره، مدیریت منابع، لوت‌ها و پاداش‌ها نیز از جمله موارد دیگری هستند که منتقدین مثبت ارزیابی کرده‌اند.

وب‌گاه IGN به بازی دیویژن امتیاز ۶٫7 داد و در نقد خود نوشت که در کنار هر چیز عالی که دیویژن رو کرده، یک چیز بد نیز وجود داشته است. به گفته این منتقد، وقایع و رویدادهای دینامیک در بازی وجود ندارد و بازیکن باید آن‌قدر بدود تا به مقصد برسد، بدون اینکه در این میان اتفاق خاصی بیافتد. به همین جهت، بازی با کمبود محتوای پویا در نقشه و بین مسیرهای منتهی به مراحل اصلی مواجه است. همچنین از نظر این منتقد، مراحل و درگیری‌های فعلی که وجود دارد نیز تنوع زیادی ندارند. از طرف دیگر، نیویورک نیز گرچه به شکلی دقیق طراحی شده، اما ساختار جدولی منهتن و دویدن در خیابان‌ها باعث شده تا گردش در نقشه خسته‌کننده باشد. این منتقد گان‌پلی و کار با اسلحه‌ها در بازی را قابل قبول و واقع‌گرایانه دیده است.

هوش مصنوعی ضعیف دشمنان، سیستم ارتقا سطح تکه تکه که بازیکن برای ارتقاها، باید به چند نقطه مختلف در نقشه برود و دشمنان سطح‌های بالاتر که بدن‌هایی نزدیک به ضدگلوله دارند نیز از جمله مواردی است که مورد نقد منفی قرار گرفته است. بخش دارک‌زون، از جمله بخش‌هایی است که بیشتر منتقدین از آن استقبال کرده‌اند.

بنا به اعلام یوبی‌سافت، این بازی موفق به شکستن رکورد این کمپانی در میزان فروش یک IP جدید در روز اول شده است که پیش‌تر، در اختیار بازی سگ‌های نگهبان بوده است. این بازی با فروش بیش از 330 میلیون دلار در هفته اول، موفق به شکستن رکورد در کل صنعت گیم نیز شده بود. نسخه‌های فیزیکی بازی در بریتانیا، پرفروش‌ترین بازی‌های هفته اول عرضه دیویژن بوده است.


منابع


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

خب مامور دیویژن خواسته را قبول می کند یا خیر و یا این بازی سری بعدی نیز دارد و همچنین پایان بازی گنگ است یا انتخابی ؟؟

خب الان نسخه ی دوم معرفی شده چون خیلی مدت از 8 مارس گذشته الان هفتم آوریل هستش

اسم شخصیت اصلی چی هستش

به اشتراک گذاری این دیدگاه


لینک به نظر
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

پیشنهاد ارتباط به خط داستانی نداره و مربوط به بازی در دارک‌زون هست.

نسخه دوم تایید شده و معرفی نشده است

شخصیت اصلی اسم نداره / مثل فارکرای 5 و قابل سفارشی‌سازی هست

به اشتراک گذاری این دیدگاه


لینک به نظر
به اشتراک گذاری در سایت های دیگرلطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری