195 مقاله
در این ویکی

رزیدنت اویل ۶


Movyn

Resident Evil 6

gallery_1_5_19695.jpg

جلد بازی در نسخه پلی‌استیشن ۳

مخفی کننده

مقاله اصلی - راهیاب - Emblems - فایل‌ها

توسعه‌دهنده کپ‌کام
منتشرکننده کپ‌کام
کارگردان ایچیرو ساساکی
نویسنده شوتارو سوگا
تهیه‌کننده هیرویوکی کوبایاشی
موتور بازی MT Framework
تاریخ انتشار ۲ اکتبر ۲۰۱۲ (ایکس‌باکس ۳۶۰ و پلی‌استیشن ۳)

۲۲ مارس ۲۰۱۳ (ویندوز)

سبک تیراندازی سوم‌شخص

Dramatic Horror

پلت‌فرم‌ها پلی‌استیش ۳

ایکس‌باکس ۳۶۰

مایکروسافت ویندوز

تعداد بازیکنان ۱ و ۲
رده‌بندی سنی PEGI: ۱۸

ESRB: M

رزیدنت اویل ۶ (انگلیسی: Resident Evil 6) که در ژاپن با عنوان بایوهازارد ۶ شناخته می‌شود، نهمین نسخه اصلی در سری بازی‌های رزیدنت اویل است که توسط شرکت کپ‌کام در ۲ اکتبر سال ۲۰۱۲ منتشر شد. انتشار اولیه بازی به شکل همزمان برای دو کنسول پلی‌استیشن ۳ و ایکس‌باکس ۳۶۰ صورت گرفت و نسخه PC بازی در ۲۲ مارس سال ۲۰۱۳ عرضه گردید.

روایت داستانی بازی ابتدا مربوط به یک ماموریت دیگر از جانب BSAA در شرق اروپا است که دو شخصیت کریس ردفیلد و پیرس نیوانس به عنوان قهرمانان اصلی روایتگر آن هستند. با این حال این ماموریت در نهایت با دخالت ایدا وانگ با شکست مواجه شده و کریس در پایان به شدت آسیب می‌بیند. ۶ ماه پس از این ماموریت، بانیان شکل‌گیری حوادث شرق اروپا اقدام به حملات بیولوژیکی در سطح جهانی می‌کنند. نخستین قربانی این حملات در کشور آمریکا است؛ جایی که در شهر محل سخنرانی رئیس جمهور ویروس جهش‌زایی منتشر و باعث تبدیل شدن بیشتر شهروندان؛ از جمله شخص رئیس جمهور به زامبی می‌شود. در این مقطع لیان اسکات کندی و هلنا هارپر به عنوان دو قهرمان اصلی روایتگر داستان هستند و باید خود را از شهر نجات دهند. خط سوم داستانی همزمان با ماموریت کریس در شرق اروپا آغاز می‌شود؛ جایی که شری برکین به عنوان یک مامور دولتی به آنجا رفته تا پسر نامشروع آلبرت وسکر یعنی جیک مولر را نجات دهد؛ شخصی که طبق بررسی‌ها از خون وی می‌شود واکسنی برای ویروس همه‌گیر تهیه شود. در ادامه داستان، هر سه خط داستانی در کشور چین و شهر لانشیانگ به یکدیگر پیوند می‌خورند؛ جایی که کریس و پیرس، لیان و هلنا و درنهایت شری و جیک مولر هر یک به شکلی با بانیان حملات اخیر مبارزه خواهند کرد.

این بازی گرچه موفق شد رکورد فروش در هفته اول را برای بازی قبلی بشکند ولی درنهایت فروشی [اندکی] کم‌تر از نسخه قبلی داشت. این بازی تاکنون موفق به فروش نزدیک به ۱۰ میلیون نسخه شده است.

 گیم‌پلی

رزیدنت اویل ۶ (Resident Evil 6) مکانیک و گیم‌پلی نزدیک به دو بازی رزیدنت اویل ۴ و رزیدنت اویل ۵ دنبال می‌کند؛ با این حال مشابهت بیشتری به بازی رزیدنت اویل: ماموریت شهر راکون دارد. همچون بازی‌های قبلی، دوربین به شکل سوم شخص متحرک و از پشت بازیکن او را تعقیب می‌کند؛ با این حال امکان چرخاندن کامل دوربین به دور بازیکن فراهم شده و همچون بازی ماموریت شهر راکون، در این بازی نیز امکان تیراندازی در حال حرکت نیز به بازی افزوده شده است. همچنین بازیکن قادر است همچون بازی ماموریت شهر راکون علاوه بر دویدن عادی، دویدن سریع‌تر را نیز تجربه کند که در این حالت دوربین کمی‌عقب‌تر رفته تا محیط بیشتری قابل دیدن باشد.در این حالت بازیکن خط تنفس خواهد داشت تا محدودیت در دویدن سریع اعمال گردد. قابلیت مشت و لگد زدن در جریان بازی، کاور گیری، شیرجه زدن در حین دویدن یا مشت و لگد محکم در حین دویدن نیز به نوعی نسخه‌ای بهبود یافته از بازی ماموریت شهر راکون است. یک قابلیت جدید نیز که به نوعی در ساختار گیم‌پلی بازی ماموریت شهر راکون وجود داشت امکان "شلیک سریع" است که با نگه‌داشتن همزمان دکمه نشانه‌گیری و شلیک به نزدیک‌ترین دشمن شلیکی مرگبار صورت می‌گیرد. چنین شلیکی نیز دارای محدودیت خط تنفسی است و برای اجرای چند باره آن باید منتظر پر شدن خودکار آن شد.

سیستم اقتصادی در بازی رزیدنت اویل ۶ حذف شده و دیگر بازیکن نمی‌تواند سلاح، مهمات یا آیتمی خرید و فروش کرده و به طبع آن پولی به دست آورد؛ با این حال در بازی آیتم‌های قابل جمع‌آوری و امتیاز برای نوع جدیدی از سازوکار امتیاز توانایی خواهد بود. بازیکن با کسب امتاز توانایی مورد نیاز قادر است برای شخصیت قابل بازی یک نوع توانایی خریداری کند. این سیستم نیز به نوعی نسخه بهبودیافته‌ای از بازی ماموریت شهر راکون است و بازیکن قادر است درمجموع ۳ نوع توانایی برای بازیکن خریداری کند. افزایش استقامت، بهبود هدف‌گیری، سلاح نامحدود و ... از جمله این توانایی‌ها هستند. دربازی رزیدنت اویل ۶ ساختار رابط کاربر و HUD بازی نیز بسته به خط داستانی از طراحی جدیدی سود می‌جوید و بازیکن با دکمه‌های جهت کنترلر یا دکمه‌های اعداد روی کی‌بورد قادر به دسترسی به اقلام و سلاح‌های آن است.

دشمنان اصلی بازی زامبی‌ها هستند؛ با این حال این با زامبی‌های کلاسیک مبتلا به ویروس تی متفاوت است؛ زامبی‌های جدید به دلیل ابتلا به ویروس جدید یعنی ویروس سی همچون موجودات مبتلا به انگل پلاگا از سطح بالایی از هوشمندی و فرمانپذیری برخوردارند. آن‌ها بسیار سریع، مرگبار و باهوش هستند. با این حال گستره بسیار وسیعی از دشمنان در این بازی وجود دارند که این تنوع در ظاهر و ابعاد در سطح هوشیاری آن‌ها نیز تاثیر گذار است. همه این موجودات به یکی از انواع ویروس جدید C مبتلا هستند و گاهی برای کشتن برخی نیاز به روش خاص، غیر از تیراندازی هست.

در مجموع ۴ کمپین یا خط داستانی در این بازی وجود دارد که همه آن‌ها با یکدیگر تداخل داشته، در یک دوره زمانی بوده و به هم پیوند می‌خورند. در هر کمپن، دو شخصیت اصلی حضور دارد که از ابتدا قابل انتخاب بوده و درجریان گیم‌پلی نمی‌توان بین آن‌ها سوییچ کرد. کنترل شخصیت دوم را در بازی تک‌نفره هوش مصنوعی بازی و در حالت چند نفره نیز بازیکن دوم به صورت Split Screen و مشابه بازی پنجم دارا خواهد بود.

 


داستان

رویدادهای بازی ۳ سال پس از بازی رزیدنت اویل ۵ و در بازه‌ای بین دسامبر ۲۰۱۲ تا ژوئن ۲۰۱۳ رخ می‌دهد. در ادامه، سه کمپین جدا از هم لیان، کریس و جیک در قالب خط داستانی اصلی و کمپین ایدا نیز در خط داستانی ایدا روایت می‌شود.

 


خط داستانی اصلی

در ۲۴ دسامبر ۲۰۱۲، در حالی که در شرق اروپا و کشور ادونیا جنگ داخلی درجریان است، وجود شواهدی مبنی بر استفاده از سلاح‌های بیولوژیکی باعث می‌شود تا سازمان ملل bSAA را به این کشور بفرستد. در این زمان نیروهای جدایی طلب به زودی خود قربانی انتشار عمدی ویروس شده و به صورت موجوداتی به نام J'avo جهش پیدا می‌کنند. یکی از نیروها در میان جدایی طلبان جیک مولر، پسر نامشروع دانشمند سابق آمبرلا یعنی آلبرت وسکر است که با وجود مبتلا شدن به ویروس، دچار جهش نشده است. همین ویژگی باعث شد تا توسط مامور DSO یعنی شری برکین شناسایی شود. شری که خود از بازماندگان وقایع شهر راکون است، اکنون به عنوان مامور دولتی به ادونیا رفته تا پس از پیدا کردن جیک مولر، پسر آلبرت وسکر، او را به آمریکا بازگرداند. ماموریت او شامل نجات مولر به این دلیل بود که جیک تنها امید محققان برای ساخت واکسن ضد ویروس جدید بود. پس از این جیک با انگیزه مالی و دریافت پول بیشتر حاضر شد تا با شری همکاری کند. این دو در ادامه باید از میان نیروهای جدایی طلب مبتلا به ویروس سی می‌گذشتند. در بخشی از پیشروی، آن‌ها با نیروهای B.S.A.A مواجه شدند که مشغول درگیری با J'avo ها بودند. در این زمان فرمانده نیروهای بی‌اس‌اس‌ای کریس ردفیلد بود که می‌توانست شری را شناسایی کند. او و تیمش به جیک و شری کمک کردند تا با یک هلی‌کوپتر آن شهر را ترک کنند. کریس و تیمش خود در ادامه در شهر ماندند و با پیشروی بیشتر با زنی مرموز مواجه شدند که خود را ایدا وانگ و کارمند شرکت نئو-آمبرلا معرفی کرد. با این حال این زن در ادامه با فریب تیم B.S.A.A همه آن‌ها، به جز کریس و همکارش پیرس نیوانس را به ویروس سی مبتلا کرد. تبدیل شدن همه همکاران و نیروهای کریس به هیولا، غیر از جراحات سنگین وارده به کریس باعث وارد شدن ضربات روحی نیز به او شد، به شکلی که او پس از این بدون اطلاع دیگران گروه را ترک کرد و وقتش را تا مدت‌ها در یک بار می‌گذراند.

از طرف دیگر، زن مرموز در ادامه موفق شد جیک و شری را در جریان فرارشان با هلی‌کوپتر با کمک موجودی به نام اوستاناک دستگیر کند. او در ادامه جیک و شری را برای تحقیقات بیشتر به آزمایشگاه و تاسیساتی در چین فرستاد. درحالی که مشخص شد این زن مرموز ایدا وانگ اصلی نیست و کلونی از او به نام کارلا رادامز است، ۶ ماه بعد کارلا پیغامی از طرف درک سی. سیمنز برای ایدا وانگ حقیقی می‌فرستد و او را به یک زیردریایی متعلق به نئوآمبرلا دعوت می‌کند. سیمنز مرد پشت پرده ماجرای کلون کردن ایدا وانگ و ساخت کارلا رادامز و از طرفی مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا نیز بود. در این زمان اما ریاست جمهوری آمریکا یعنی بنفورد آدامز که متقد رفتارهای دولت وقت در خصوص حمایت از شرکت آمبرلا و درادامه بمباران هسته‌ای شهر راکون در ۱۶ سال قبل بود، تصمیم می‌گیرد تا حقایق بیشتری را درباره آن رویداد در یک سخنرانی عمومی در دانشگاه شهر تال اواکس بیان کند. با این حال سیمنز به عنوان مشاور امنیت ملی و از طرفی شخصی که خود در ماجرای پاکسازی مدارک علیه آمبرلا و حمله هسته‌ای دخیل بود، به شدت از تصمیم رئیس جمهور انتقاد کرد و همه تلاش خود را کرد تا او را از این سخنرانی منع کند. با این حال بنفور این مشاوره را نپذیرفت و قصد داشت اجازه بیشتری با منتقدین و رسانه‌ها برای کسب اطلاعات این ماجرا را دهد. با بالا گرفتن اختلافات، سیمنز تصمیم گرفت محل سخنرانی رئیس‌جمهور را به لوکیشن بعدی شیوع "ناگهانی" ویروس جهش‌زای جدید تبدیل کند. او در ادامه با ربودن خواهر یکی از محافظان اصلی رئیس جمهور یعنی دبرا هارپر، هلنا را مجبور کرد تا در زمان شیوع ویروس پستش را ترک کند و اجازه دهد رئیس جمهور کشته شود. هلنا نیز از ترس کشته شدن خواهرش این موضوع را پذیرفت.

در ۲۹ ژوئن ۲۰۱۳، رئیس جمهور همراه با تیم امنیتی و همراه خود و همچنین لیان اسکات کندی به دانشگاه شهر تال اواکس رفت و طبق برنامه، پس از شیوع ویروس سی هلنا پستش را به عنوان محافظ ترک نمود. این واقعه گرچه باعث حمله زامبی‌ها به رئیس جمهور و تبدیل شدنش به زامبی شد اما از طرفی هلنا نیز شدیدا از کارش پشیمان شد. پس از کشته شدن رئیس جمهور زامبی شده توسط لیان، هلنا در ادامه با او صحبت کرد و گفت که مقصر این اتفاق خودش بوده اما تصمیم گرفت اطلاعات بیشتری دراختیارش نگذارد. با این حال و اینک فقط به فکر نجات خواهرش بود و بدون گفتن این موضوع از لیان خواست تا او را همراهی کند. این دو در ادامه سرانجام موفق به خروج از دانشگاه شدند و پس از عبور از میان تعداد زیادی از زامبی‌ها خود را به کلیسای شهر رساندند. با پیشروی در کلیسا و بازشدن راهرو مخفی، هلنا و لیان درنهایت به دبرا رسیدند ولی اینجا بود که مشخص شد سیمنز روی قرارش پایبند نبود و او را به ویروس سی مبتلا کرده بود. با تبدیل شدن دبرا به یک هیولا، ایدا وانگ حقیقی نیز وارد ماجرا شد و به این دو در کشتن دبرای جهش یافته کمک کرد. او پس از مرگ دبرا آنجا را ترک کرد ولی هلنا و دبرا سوگند خوردند که سیمنز را به سزای جنایاتش برسانند. این دو پس از نجات از این محوطه و مشاهده نابودیکامل شهر در حملات هوایی با اینگرید هانیگان تماس گرفتند و از طریق او متوجه شدند که سیمنز به چین رفته است. با توجه به این موضوع، لیان و هلنا نیز به هانیگان گفتند که باید به چین بروند و او نیز پذیرفت که خبر مرگ جعلی آن‌ها را برای ادامه فعالیت‌شان منتشر کند.

درک سی. سیمنز به عنوان یک مسئول فاسد دولتی که مدت‌ها در پشت پرده شاهد تحولات بود و اسناد مجرمانه شرکت آمبرلا، از دوران رویداد عمارت اسپنسر را از بین می‌برد، قصد برقراری ارتباط با ایدا وانگ، جاسوس خود در واقعه عمارت اسپنسر را داشت ولی با بی میلی او مواجه شد. او پس از سال‌ها تلاش موفق شد با استفاده از همسرش یعنی کارلا رادامز، کلونی از ایدا وانگ بسازد اما کلون پس از مدتی متوجه نحوه پیدایش خود شده و اینک به سیمنز خیانت کرده بود. درحالی که شری برکین در ۶ ماه قبل، به دستور سیمنز به ادونیا رفته بود تا جیک مولر را برگرداند، با این حال بدون اطلاع قبلی توسط کارلا رادامز ربوده و به چین منتقل شد. کارلا از جیک استفاده کرد تا ویروس را قدرتمندتر کند و برای اجرای نقشه‌اش نیز ایدا وانگ حقیقی را به ماجرا کشاند. شیوع مجدد ویروس این بار در لانشیانگ چین نیز به دستور کارلا صورت پذیرفت و باعث ورود مجدد B.S.A.A به یک فاجعه بیوتروریستی دیگر گردید. کریس ردفیلد در این زمان با اصرار پیرس نیوانس مجددا به گروه بازگشت ولی مدت‌ها بی‌خبری، دوری و گذران وقت خود در یک بار باعث فراموشی بخش‌هایی از ماموریت شکست‌خورده اخیرش شده بود. او به همراه پیرس و دیگر افراد B.S.A.A با یک هلی‌کوپتر وارد لانشیانگ چین شدند، جایی که شاهد موج اول انتشار ویروس سی بود. با پیشروی بیشتر کریس خیانت کارلا رادامز (که از نظر او ایدا وانگ) بود را به خاطر آورد و به پیرس دستور داد از این پس در تعقیب او باشند. در همین زمان و در سوی دیگر ماجرا، جیک و شری که در آزمایشگاهی در این شهر در اسارت بودند موفق می‌شوند خود را نجات داده و با گذر از میان نیروهای امنیتی جهش‌یافته وارد شهر شوند. این دو در شهر با لیان و هلنا مواجه می‌شوند که با توجه به شیوع ویروس در هواپیما فرود سختی داشتند. پس از مبارزه مشترک تیم لیان و هلنا و شری و جیک با هیولای اوستاناک، با توجه به گزارش شری برای سیمنز لیان موقعیت سیمنز را از او می‌گیرد و این دو تیم جداگانه به محل می‌روند.

جیک و شری در ادامه توسط بسیاری از موجودات جهش‌یافته به دام افتاده بودند ولی در این زمان کریس و تیمش با قرار گرفتن در مسیر به خلاصی آن‌ها از این وضعیت کمک کردند. در ادامه ماجرا، کریس و پیرس هرچه بیشتر پیشروی می‌کردند نفرات بیشتری از نیروهایشان را از دست می‌دادند که رفته رفته باعث عصبانیت شدید کریس گردید. گرچه پیرس تلاش می‌کرد کریس را آرام کند ولی عصبانیت او باعث می‌شد تا با سرعت بیشتری تعقیب ایدا وانگ قلابی را ادامه دهند. از طرف دیگر ایدا نیز با دنبال کردن ماجرا وارد چین شده بود و در مقطعی جیک و شری را از یک خطر حتمی در حین عبورشان از رودخانه نجات داد. در حالی که جیک و شری از سمتی و لیان و هلنا نیز در سوی دیگر ماجرا به سمت موقعیت سیمنز در حرکت بودند؛ کریس و پیرس در سوی دیگر ماجرا درنهایت موفق می‌شوند به ایدا نزدیک شوند. در این مقطع لیان و هلنا نیز با دیدن ایدا به دنبال وی رفتند و دو تیم جداگانه به تعقیب ایدا/کارلا پرداختند تا این که درنهایت کریس و لیان از دو سمت او را به دام انداختند. در این زمان درحالی که کریس قصد کشتن ایدا را داشت لیان مانع او شد و بحث و جدل آن‌ها نیز درنهایت باعث فرار ایدا گردید. کریس پس از این گفت بهتر است تیم خودش به تعقیب ایدا ادامه داده و تیم لیان نیز به دنبال سیمنز بروند. لیان پذیرفت اما از کریس قول گرفت که ایدا را نکشد.

کریس و پیرس در ادامه با یک خودرو نظامی به تعقیب ایدا پرداختند و درنهایت نیز به یک فرودگاه نظامی رسیدند. این دو سپس در یک ناو هواپیمابر به نابود کردن موشک‌های کروز حاوی ویروس سی پرداختند و با پیشروی بیشتر درنهایت به ایدا رسیدند. در حالی که او دیگر راه فراری نداشت، به کریس هشدار داد که حملات بعدی دیگر مثل شهر راکون محدود به یک شهر نیست و کل دنیا را در بر می‌گیرد. با این حال او در این زمان توسط یک تیرانداز از یک هلی‌کوپتر مرد هدف قرار گرفت و به پایین سقوط کرد. مرگ ایدا گرچه توسط کریس و پیرس تایید شد اما آن‌ها برای پیگیری گفته‌های ایدا درخصوص حملات مرگبارتر به پیشروی ادامه دادند. در همین زمان و در سوی دیگر ماجرا، لیان و هلنا همزمان با جیک و شری به موقعیت سیمنز رسیدند. با آشکار شدن خیانت سیمنز برای شری، او مدارک لازم در مورد ساخت واکسن از خون جیک را به لیان داد و در ادامه این دو تیم به نیروهای امنیتی سیمنز حمله کردند. این حمله گرچه باعث دستگیری شری و جیک شد اما لیان و هلنا قادر بودند راه را ادامه دهند. در این زمان خود سیمنز نیز به شکل ناگهانی و توسط افرادی مرموز هدف تیراندازی و ابتلا به ویروس سی قرار گرفت و به سرعت دچار جهش شد. لیان و هلنا نیز در چند نوبت با سیمنز جهش یافته مبارزه کردند تا اینکه درنهایت او را روی یک قطار درحال حرکت شکست داده و خود نیز مجبور به پریدن به پایین پل و روی آب شدند. در سوی دیگر ماجرا، کریس و پیرس تمام تلاش خود را برای جلوگیری از شلیک موشک‌های ویروس سی انجام دادند اما در آخرین لحظه، یک موشک ویروس سی علیرغم اینکه عملیات پرتاب آن متوقف شده بود به سمت شهر شلیک شد. در این زمان هیچ کاری از دست کریس جز عصبانیت بیشتر برنمی‌آمد. در این زمان هانیگان ارتباط تلفنی میان لیان و کریس برقرار کرد که کریس با شدت از لیان خواست هرچه سریع‌تر شهر را ترک کند؛ او همچنین اطلاع داد که ایدا وانگ مرده است. لیان نیز در ادامه از کریس و پیرس خواست تا جیک مولر و شری برکین را آزاد کند؛ کریس پس از این متوجه شد که جیک پسر آلبرت وسکر است و تنها امید ساخته شدن واکسنی علیه ویروس سی می‌باشد.

موشک کروز حاوی ویروس سی به زودی در شهر منفجر می‌شود و هر جنبنده‌ای را به خود آلوده می‌کند. کریس و هلنا در چنین وضعیتی ماموریت خود را ادامه می‌دهند و پس از چندین مرتبه مبارزه با سیمنز در حالت‌های مختلف درنهایت با کمک ایدا وانگ حقیقی او را شکست می‌دهند. با مرگ سیمنز، لیان و هلنا مدارک جرم علیه او و تبرئه خود را به دست می‌آورند و قادرند با هلی‌کوپتری که ایدا برای آن‌ها گذاشته بود از شهر خارج شوند. ایدا نیز در ادامه به تنهایی ماموریتش را ادامه داد. از طرفی دیگر، جیک و شری که خود را از بند اسارت نجت داده بودند در تاسیسات زیردریا و درحین فرار با کریس و پیرس مواجه شدند که برای نجات آن‌ها آمده بودند. کریس در این زمان جیک را با پدرش مقایسه کرد و به او گفت که خودش تنها کسی بوده که پدر او را کشته است. با شنیدن این حرف، جیک عصبانی می‌شود ولی کریس از او می‌خواهد اگر مایل است انتقامش را از او بگیرد. جیک گرچه ابتدا برای کشتن کریس مصمم بود ولی در ادامه پشیمان شد و او را نکشت. تیم کریس و پیرس و جیک و شری در ادامه با یکدیگر برای بالا بردن پلتفرم و فرار از تاسیسات همکاری می‌کنند تا اینکه با یک هیولای عظیم به نام HAOS مواجه می‌شوند. در این زمان جیک و شری با اطلاع کریس محل را ترک می‌کنند و پس از یک مبارزه دیگر با هیولای اوستاناک و کشتن او مجوز فرار خود را از شهر به دست می‌آورند. از طرف دیگر کریس و پیرس مجبور به مبارزه با این هیولای جمجمه‌ای عظیم هستند؛ مبارزه‌ای که درنهایت با قربانی شدن پیرس و تلاش او برای نجات کریس با شکست هیولا به پایان می‌رسد. در حالی که پیرس به خاطر نجات کریس مجبور شد ویروس را به خود تزریق کند و بدنش دائم درحال جهش بود، کریس تلاش کرد او را نجات دهد ولی کار از کنترل خارج شده بود و پیرس تصمیم گرفت کریس را به تنهایی به سطح آب بفرستد و خودش در محل برای مرگ باقی بماند. به این ترتیب کریس به تنها بازمانده کمپین خود تبدیل شد و نجات پیدا کرد.

 


خط داستانی ایدا وانگ

کمپین ایدا وانگ پس از تکمیل سه کمپین اصلی برای بازی آزاد می‌شود و به صورت تک‌نفره قابل انجام است. خط داستانی بازی شامل ورود ایدا به زیردریایی نئو-آمبرلا و آگاهی او درباره نقشه‌های درک سی. سیمنز است. او توسط کارلا رادامز وارد ماجرای جدید می‌شود و در ادامه با پیگیری ماجرا، خود را درگیر بازی می‌کند که از قبل توسط کارلا برنامه‌ریزی شده بود. کارلا برای پیشبرد نقشه‌های خود و گمراه کردن سیمنز و سیر تعقیب‌کنندگانش به ایدا وانگ حقیقی احتیاج داشت. ایدا پس از وقایع زیردریایی متوجه نقشه سیمنز برای شهر تال اواکس می‌شود و به آنجا می‌رود، با این حال شهر دیگر دچار همه‌گیری ویروس سی شده بود و او در ادامه به لیان و هلنا کمک کرد. هلنا به لیان گفته بود که ایدا در نقشه‌های سیمنز شریک است و همین باعث سردرگمی لیان شده بود. هرچند ایدا نیز ماجرا را پیچیده توصیف کرد ولی به لیان در این باره چیزی نگفت چون خودش نیز تا این زمان از ایجاد کلون توسط سیمنز بی‌اطلاع بود. او به لیان و هلنا در کشتن دبرا هارپر کمک کرد و در ادامه به چین رفت. در چین او به عنوان ایدا وانگ تحت تعقیب BSAA بود چون کارلا رادامز خود را به عنوان ایدا وانگ معرفی می‌کرد. ایدا متوجه شباهت بالای کلون خودش با خود بود ولی فرصتی برای توضیح ماجرا به تعقیب‌کنندگانش نداشت و تنها باید خود را از آن‌ها مخفی می‌کرد. در طول ماموریت، او به لیان و هلنا، جیک و شری و حتی کریس وپیرس کمک کرد تا به اهداف‌شان برسند. او در ادامه شاهد مرگ کارلا پس از شلیک گلوله و در ادامه سقوطش از رو پلتفرم بود ولی با نزدیک شدن به کارلا، جهش‌های پی در پی کلون او شروع شد و در این زمان تنها می‌توانست از وی فرار کند. پس از شکست کارلای جهش یافته، ایدا به کمک لیان و هلنا رفت و در ادامه با سیمنز که او نیز جهش پیدا کرده و هیولا شده بود مبارزه کرد. در این زمان سیمنز تصور می‌کرد با کارلا مواجه شده و او را خائن می‌پنداشت؛ هرچند کارلای اصلی به او خیانت کرده بود ولی شخص مقابل او کارلای حقیقی نبود. با کمک ایدا، لیان و هلنا موفق شدند سیمنز را درپایان شکست دهند و مدارک مورد نیاز برای تبرئه خود را به دست بیاورند. ایدا پس از این به یکی دیگر از آزمایشگاه‌های نئو آمبرلا رفت و همه مدارک و اطلاعات مرتبط با ویروس سی و کلون‌سازی از طریق این ویروس را از بین برد.


ساخت و توسعه

نخستین تصویر از لوگوی بازی در قالب یک بنر در نمایشگاه کامیک‌کان سن دیگو در ۲۲ جولای ۲۰۱۱ به بیرون درز کرد که شامل تاریخ انتشار بازی نیز بود. با وجود این مسئولان کپ‌کام اطلاعات بیشتری ندادند و همه حدس و گمان‌ها پیرمون درز اطلاعات بیشتر در نمایشگاه توکیو بود. با ین همه این شایعات نیز تحقق نیافت و در نمایشگاه توکیو گیم شو هیچ نشانه‌ای از بازی ششم این سری دیده نشد. یک سال بعد در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۲ نخستین تریلر رسمی بازی به نمایش گذاشته شد که با استقبال گسترده‌ای مواجه شد. کوبایاشی تهیه‌کننده بازی گفت روند داستانی و گیم‌پلی طولانی‌ترین و تیم توسعه بزرگ‌ترین تیم خط تولید در تاریخ این سری است و با توجه به بازخوردهای مثبت، آن‌ها بسیار سخت کار می‌کنند تا حتی بازی زودتر آماده عرضه شود.

 

در ۹ ژانویه Gamestop پوسترهای بازی را در فروشگاهش گذاشت که تاریخ انتشار آن ۲۰ اکتبر ۲۰۱۲ ذکر شده بود؛ درحالی که بازی درنهایت در ۲ اکتبر همان سال وارد بازار شد.

 

برای ساخت این بازی، بیش از ۶۰۰ نفر در فرایند تولید درگیر بودند که بازی را به دارنده یکی از بزرگ‌ترین مراحل تولید تاریخ شرکت و سری تبدیل می‌کند. همچنین دو تهیه‌کننده بازی برای تولید انیمیشن‌ها و مراحل مرتبط با چین به این کشور رفتند تا از نزدیک شاهد جزییات بیشتر برای مراحل تولید بازی باشند.

 


نقد و بررسی‌ها و امتیازات

امتیازات

تلفیق چند نقد

متاکریتیک PS3:‏ ۷۴٪

X360:‏ ۶۷٪

‎PC:‏ ۶۹٪

نمرات نقدها

دستراکتید ۳ از ۱۰
گیم‌اسپات ۴/۵ از ۱۰
IGN ۷/۹ از ۱۰
گیم‌اینفورمر ۸/۷۵ از ۱۰
گیم‌تریلرز ۸/۸ از ۱۰
فامیتسو ۳۹ از ۴۰
یوروگیمر ۶ از ۱۰

رزیدنت اویل ۶ با نقدهای بسیار متفاوتی مواجه شد. گیم‌اینفورمر از اتمسفر بازی به عنوان یکی از محاسن اصلی بازی یاد کرد و ادامه داد معایب جزیی بازی نمی‌تواند تجربه دیوانه‌کننده این بازی تحت الشعاع قرار دهد. مجله رسمی ایکس‌باکس بازی را یک شوتر تمام و کمال عنوان کرد و از داستان طولانی بازی تمجید کرد. گیم‌تریلرز در نقد و بررسی خود بازی را تکامل‌یافته چند بازی اخیر عنوان کرده که خود را از هویت قدیمی‌اش محروم کرده و به یک بازی اکشن و شوتر محض تبدیل شده است. با این حال این بازی بسیار جذاب و گیرا است و داستان و طراحی‌های پر زرق و برقی دارد. آی‌جی‌ان از پیشرفت‌های فنی، جهان بزرگ بازی، نورپردازی‌ها و تنوع بالای دشمنان تمجید کرده است. آی‌جی‌ان در مورد تنوع دشمنان، ادامه داده که برخی از طراحی‌ها حتی جزو بهترین‌های تاریخ این سری است. یوروگیمر از کمپین لیان و ایدا به عنوان نزدیک‌ترین خطوط داستانی به ریشه‌های بازی یاد کرده و بقیه کمپین‌ها به خصوص کمپین جیک و شری را بی‌محتوا ذکر کرده است. گیم‌اسپات بازی را به شدت ضعیف، داستان دولانی آن را ملال‌آور، با محتوایی سست و روند روایت کلی داستان را بسیار سریع و آشفته توصیف کرد که از نشانه‌های اصلی بازی در سبک ترس و بقا تنها اشاراتی باقی مانده است. دستراکتید این بازی را نه تنها یک گام به عقب در سری بلکه یک بازی شوتر ضعیف و یک گام به عقب در سبک اکشن نیز دانسته است.

در پاسخ به انتقادها و نقد و بررسی‌های متفاوت زیادی که حول بازی شکل گرفته بود، کوبایاشی تهیه کننده بازی در یک مصاحبه گفت: "طرفداران و ما سازندگان، مثل پدر و مادر برای این بازی هستیم که ممکن است همیشه هم با مواردی که برای رشد بچه نیاز هست موافق نباشیم... ما همیشه می‌خواهیم مطمئن شویم که آنچه تولید می‌کنیم باعث خوشحالی طرفداران شود ولی همیشه هم بازخوردهای اولیه مثبت نیست. ما قطعا به بازخوردهای طرفداران گوش می‌کنیم اما نمی‌توانیم همیشه همه آن‌ها را راضی کنیم. یا باید چنین کنیم یا این که اصلا پیشرفتی در سری شاهد نخواهیم بود."

این بازی گرچه موفق شد رکورد فروش در هفته اول را برای بازی قبلی بشکند ولی درنهایت فروشی [اندکی] کم‌تر از نسخه قبلی داشت. این بازی تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۵ موفق به فروش ۶/۳ میلیون نسخه گردید.

 


منابع

 

 


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

با عرض سلام و خسته نباشید بسیار خوب بود هیجا به این خوبی استوری بازی رو پیدا نکرده بودم و بازی فوق العاده زیبا بود از هر نظر 

به اشتراک گذاری این دیدگاه


لینک به نظر
به اشتراک گذاری در سایت های دیگرلطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری