195 مقاله
در این ویکی

رزیدنت اویل ۳: نمسیس


Movyn

Resident Evil 3: Nemesis

 

gallery_1_5_37520.jpg

 

توسعه‌دهنده Capcom
منتشرکننده Capcom
کارگردان کازوهیرو آئویاما
نویسنده یاسوهیسا کاوامورا
تهیه‌کننده شینجی میکامی
تاریخ انتشار ۲۲ سپتامبر ۱۹۹۹
سبک Survival Horror
پلت‌فرم‌ها PlayStation

Microsoft Windows

Dreamcast

Nintendo GameCube

تعداد بازیکنان 1
رده‌بندی سنی ESRB: M

رزیدنت اویل ۳: نمسیس (انگلیسی: Resident Evil 3: Nemesis) که در ژاپن با نام بایوهازارد ۳: آخرین فرار (Biohazard 3: Last Escape / バイオハザード3 ラストエスケープ) شناخته می‌شود، یک بازی ویدیویی در سبک ترس و بقا و سومین بازی از سری اصلی مجموعه بازی‌های رزیدنت اویل است. این بازی توسط کپ‌کام در ۲۲ سپتامبر ۱۹۹۹ و ابتدا برای کنسول پلی‌استیشن ۱ ساخته شد ولی در ادامه برای پلت‌فرم‌های دیگر از جمله ویندوز و گیم‌کیوب نیز پورت گردید. این بازی همچنین برای دانلود در شبکه پلی‌استیشن برای پلی‌استیشن ۳ و پلی‌استیشن همراه نیز قابل استفاده است.

نیمه اول بازی، ۲۴ ساعت قبل از وقوع رویدادهای رزیدنت اویل ۲ و نیمه دوم بازی، دو روز پس از پایان وقایع بازی دوم است. داستان کاملا متمرکز بر طغیان شهر راکون از طریق انتشار ویروس تی است؛ جایی که اکثر شهروندان مبتلا به ویروس شده و به زامبی تبدیل می‌شوند و بازماندگان، از جمله شخصیت اصلی بازی جیل ولنتاین در صدد فرار از شهر برمی‌آیند. جیل در جریان فرار شاهد ورود نیروهای نظامی مختلف از جمله از طرف شرکت آمبرلا است. با این حال همه تلاش‌ها برای مهار بحران بی‌فایده است و تک تک بازمانده‌ها هیچ راهی جز پیدا کردن راه فراری برای خودشان نمی‌بینند.

داستان این بازی الهام‌بخش فیلم هالیوودی رزیدنت اویل: آخرالزمان بوده است.

 گیم‌پلی

شالوده سازوکار گیم‌پلی در بازی رزیدنت اویل ۳: نمسیس (Resident Evil 3: Nemesis) برپایه نسخه‌های قبلی این سری یعنی رزیدنت اویل و رزیدنت اویل ۲ است. بازیکن در نقش قهرمان بازی یعنی جیل ولنتاین از سیستم کنترلی و هدف‌گیری مشابهی بهره می‌برد؛ با این حال چند تفاوت و قابلیت جدید در این بازی وجود دارد. برخلاف دو بازی قبلی، بازیکن حق انتخاب از میان دو شخصیت اصلی را ندارد و کلیه داستان روی جیل ولنتاین و "آخرین فرار" او به عنوان یک پلیس از شهر راکون متمرکز است. هدف‌گیری نیز در این بازی به نسبت روان‌تر و سریع‌تر از نسخه‌های قبلی است و می‌توان دو نوع هدف گیری، برای مهاجم یا آیتم‌های انفجاری و سوییچ سریع میان اهداف داشت. بازی به شکل سوم‌شخص اکشن روایت می‌شود و جهت‌های کنترلی در یک تصویر ثابت برای حرکت بازیکن ۳بعدی در آن انجام می‌شود. از ویژگی‌های جدید کنترلی در این بازی می‌توان به چرخش ۱۸۰ درجه بازیکن برای چرخش سریع اشاره کرد. بازیکن کمکی برای جیل ولنتاین در این بازی، کارلوس اولیویرا از تیم U.B.C.S آمبرلا است و علاوه بر تلاش خودش در فرار از این شهر ویران شده، به جیل نیز در همین هدف کمک می‌کند.

ویژگی دیگر جدید که برای هماوردی با زامبی‌ها در نظر گرفته شده امکان جاخالی دادن است که با حرکات کنترلی در زمان‌های خاص انجام پذیر است. این ویژگی کاربردی است از آنجا که دشمنان سریع‌تری در بازی وجود دارند و روی پله‌ها نیز می‌توانند حرکت کنند.

 

یکی از بارزترین ویژگی‌های گیم‌پلی که در این بازی معرفی شده است حالت "Live Selection" یا انتخاب زنده است. در این حالت، بازیکن که در مقابل یک خطر مرگبار قرار گرفته است دو انتخاب برای رویارویی با خطر خواهد داشت که در فرصتی محدود امکان انتخاب آن را دارد. این دو گزینه معمولا انتخاب میان فرار یا مبارزه، راه آسان یا راه سخت است. هر انتخابی در این زمان بر روی درجه‌ها و آیتم‌های جایزه‌ای پس از پایان بازی بدون تاثیر است.

 

بازی همچنین راه جدیدی برای تهیه خشاب و مهمات دراختیار بازیکن می‌گذارد. این روش جدید که شامل پیدا کرده چند نوع مختلف از بسته‌های باروت است، امکان ترکیب و استفاده در خشاب‌ساز را دارد که هر ترکیب منجر به خروجی نوع خاصی از خشاب اسلحه‌ها می‌شود. سلاح‌ها در بازی به صورت محسوسی متنوع‌تر و بیشتر از دو بازی قبلی است و روش‌های پیدا کردن یا به دست آوردن آن نیز بسته به نوع بازی، درجه سختی و نوع پیشبرد بازی متفاوت است. بازیکن معمولا از طریق گزش زامبی‌ها، ضربات وارده یا انفجارها از خط خونی‌اش کاسته می‌شود که می‌تواند با مصرف گیاه‌ها سلامتی خود را بازیابد. امکان استفاده از اسپری نیز همچون نسخه‌های قبل وجود دارد.

 


داستان


آغاز

همه چیز در یک روز معمولی در سپتامبر شروع شد. یک روز معمولی در شهر راکون. شهری که توسط شرکت آمبرلا کنترل می‌شد. هیچ کس جرات مخالفت با آن‌ها را نداشت. همین قدرت بالا هم آنها را آخر به نابودی کشاند. گمان می‌کنم آن‌ها از عواقب ناشی از فعالیت‌های خود رنج می‌برند، ولی دیگر برای هر نوع بخششی دیر شده است. اگر آن‌ها فقط جرات مبارزه داشتند ... اما این حقیقت دارد که زمانی که چرخ‌های عدالت شروع به چرخیدن کند، هیچ کسی نمی‌تواند آن را متوقف کند. هیچ چیز! این آخرین شانس شهر راکون بود... و آخرین شانس من، آخرین فرار من...

جیل ولنتاین در Prologue

شهر راکون، در جریان شیوع گسترده ویروس تی به شهر راکون، این محل به شهر زامبی‌ها تبدیل شده و مردم نفر به نفر با گزیده شدن توسط یک زامبی دیگر، خود به زامبی جدید تبدیل می‌شوند. جیل ولنتاین که از چند ماه قبل برای افشای فعالیت‌های آمبرلا تلاش زیادی کرده بود، اینک همه این زحمات را بیهوده می‌بیند. او در آپارتمان خود ابتدا قصد خودکشی داشت، ولی در ادامه یک شانس دیگر به خود داد؛ شانسی برای بقا و آخرین فرار از طریق یک مبارزه دیگر. در ۲۷ سپتامبر، می‌رفت که تلاشش برای فرار از آپارتمان نزدیک به خورده شدنش توسط زامبی‌ها بیانجامد. با این حال او مصمم به فرار بود و از میان انبوهی از زامبی‌ها فرار کرد. پس از این جیل وارد انبار داریو روسو شد تا برای یک روز دیگر در آنجا منتظر یک گروه نجات باشد. با این حال هیچ خبری از گروه نجات نشد و برخلاف روسو که تصمیم گرفت خود را در انبار حبس کند، جیل همچنان مصمم به پیدا کردن راه فرار از این شهر تباه شده بود.

 

جیل پس از مدتی در یکی از کوچه‌های شهر یکی دیگر از اعضای گروه S.T.A.R.S یعنی براد ویکرز را دید. براد گزیده شده بود ولی همچنان انسان بود و درحال فرار. جیل پس از این به کمک براد رفت و زامبی مهاجم را کشت. در ادامه براد به جیل گفت که راه فراری وجود ندارد و او با همه توان در پی شکار اعضای گروه استارز است.

 

جیل پس از این به اداره پلیس شهر راکون رفت تا وسایل خود را بردارد و راهی برای رفتن به بیرون از شهر پیدا کند. با این حال او در مقابل ورودی ساختمان با تایرانت قدرتمندی به نام نمسیس موجه شد که در پی براد بود. او براد را کشت و در ادامه به سمت جیل رفت. جیل پس از این به داخل ساختمان فرار کرد ولی این آغاز یک تعقیب و گریز مرگ بار و طاقت فرسا بود.

 


یک بازمانده؟

در اداره پلیس، جیل یک پیغام اضطراری در اتاق گروه استارز دریافت کرد که ارسال کننده آن نامشخص بود. پس از خروج از اداره پلیس و فرار چندباره از دست نمسیس، جیل مسیر خود را به جنوب شهر راکون ادامه داد. در این محل، او با یک بازمانده و مزدور به نام کارلوس اولیویرا آشنا شذ. کارلوس خود را عضو تیم uBCS (سرویس اقدام متقابل آمبرلا) معرفی کرد؛ تیمی که توسط آمبرلا و برای مهار فاجعه به شهر راکون فرستاده شده بود. با این حال جیل ابتدا نمی‌توانت باور کند که آمبرلا در پی مهار ویروس است زیرا او خود آمبرلا را مقصر و بانی وقوع این فاجعه می‌دانست. به هر شکل، کارلوس گفت آن‌ها تنها بازماندگان شهر هستند و باید برای فرار با یکدیگر همکاری کنند. پس از ورود دوباره نمسیس برای کشتن جیل، این بار او پشتیبانی کارلوس را درکنار خود داشت و پس از شکست هیولا، بیش از گذشته می‌توانست به کارلوس اعتماد کند. کارلوس گفت یک هلی‌کوپتر در نزدیکی برج ساعت کلیسا به زودی فرود خواهد آمد و آن‌ها به هر شکل باید خود را به محل برسانند.

 

جیل در ادامه به ایستگاه مترو رفت و در اینجا متوجه زنده بودن چند افسر دیگر UBCS یعنی نیکولای زینویف و میخائیل ویکتور نیز شد. کارلوس و نیکولای تصمیم گرفتند به جای عبور از خیابان‌های خطرناک، مسیر را برای رسیدن به کلیسا از طریق مترو دنبال کنند. با این حال مترو به پیش‌نیازهایی چون سوخت نیاز داشت. درحالی که جیل و کارلوس در پی یافتن ابزارهای فعال‌سازی بودند، این طور به نظر رسید که نیکولای در جریان جستجو کشته شده است. پس از جمع‌آوری ابزارها، مترو توان فعال شدن پیدا کرد و جیل و کارلوس آن را راه‌اندازی کردند. در میانه مسیر، نمسیس بار دیگر به جیل و این بار در کابین مترو حمله کرد که در جریان این حمله، میخائیل ویکتور با قربانی کردن خود باعث نجات جیل و کارلوس شد. با این حال در جریان انفجار صورت گرفته، مترو از کنترل خارج شد و در نزدیکی کلیسا واژگون شد. کارلوس و جیل که هر دو از ین واقعه زنده خارج شده بودند، بار دیگر همکاری خود را ادامه دادند و پس از حل پازل چرخ‌دنده‌ها موفق به به صدا در آوردن آونگ کلیسا شدند. متاسفانه اما برای جیل و کارلوس، زمانی که هلی‌کوپتر نجات قصد فرود مقابل کلیسا را داشت با شلیک ناگهانی راکت توسط نمسیس منهدم شد و یک بار دیگر امید آن‌ها ناامید گشت. کارلوس و جیل در ادامه مجبور به یک مبارزه دیگر با نمسیس شدند. در این مبارزه، کاروس شدیدا مصدوم و جیل نیز مبتلا به ویروس T شد ولی با این حال او موفق شد نمسیس را شکست دهد. درحالی که جیل به خاطر ابتلا به ویروس از هوش رفته بود، کارلوس او را به داخل کلیسا برد تا در ادامه راهی برای درمانش پیدا کند.


مبتلا به ویروس تی

بعد از آن هفته در ۱ اکتبر، کارلوس به بیمارستان نزدیک کلیسا رفت تا دارو یا راه درمانی برای جیل پیدا کند. در این ساختمان، او شاهد کشته شدن یکی دیگر از اعضای UBCS یعنی تایرل پاتریک به دست نیکولای است. نیکولای پس از این از پنجره بیرون پرید ولی آنچه برای کارلوس به یقین تبدیل شده بود خیانتکار بودن نیکولای بود. جستجوی کارلوس در طبقات بیمارستان درپایان نتیجه داد و او موفق شد واکسن ویروس T را تهیه کرده و پیش از انفجار بیمارستان توسط یک بمب [که توسط نیکولای کار گذاشته شده بود] از آن خارج شود. او در ادامه به سمت اتاق جیل رفت و پس از پشت سر گذاشتن نمسیس وارد آنجا شد. پس از تزریق واکسن، ویروس تی در حالت غیرفعال [و نه از بین رفته] درآمد و همین موضوع کافی بود تا جیل بتواند سلامتی نسبی خود را به دست بیاورد. با باز شدن مسیر جدید توسط کارلوس، جیل راه خود را از طریق ورود به پارک عمومی شهر دنبال کرد. با این حال درب ورودی کارخانه نزدیک پارک بسته بود و جیل باید برای به دست آوردن کلید، به کلبه نزدیک در گورستان شهر می‌رفت. در این محل، جیل کلید را پیدا کرد ولی درادامه با پیغامی از دستگاه بیسیم موجود در اتاق مواجه شد. در پیغام مخابره شده، از همه بازماندگان خواسته شد تا سریعا شهر را ترک کنند چون آمبرلا بیش از این نمی‌تواند چانه‌زنی کند و به زودی شهر راکون توسط بمباران از بین خواهد رفت. پس از خروج از اتاق، نیکولای در مسیر جیل قرار گرفت. پس از یک صحبت کوتاه، نیکولای آماده کشتن جیل بود ولی با وجود گریو دیگر، او مجبور شد با عجله کلبه را ترک کند. پس از این جیل نیز از کلبه خارج شد ولی مجبور بود با این زالوی بزرگ مبارزه کند. پس از کشتن گریو دیگر، جیل با کلید به دست آمده به سمت ورودی کارخانه رفت و سرانجام وارد این کارخانه متروکه شد.


آخرین فرار

پس از یک مواجهه دیگر با نمسیس، جیل وارد ساختمان کارخانه گردید. او در ادامه با کارلوس مواجه شد که به خاطر حوادث اخیر و نابودی زودهنگام شهر توسط بمب هسته‌ای ناامید شده بود. جیل در ادامه برای به دست آوردن کارت‌کلید به اتاق تخلیه زباله رفت و در این محل، بار دیگر با نمسیس مبارزه کرد. او درنهایت موفق شد در زمان تعیین شده نمسیس را شکست داده و همراه با کارت‌کلید از اتاق خارج شود. پس از خروج او، زباله‌های اتاق همراه با بدن نمسیس تخلیه و درون اسید ریخته شد.

 

جیل در ادامه با کارت کلید به دست آمده وارد بخش بعدی کارخانه شد و با ادامه مسیر، خبر شلیک بمب هسته‌ای به شهر راکون را شنید. او در ادامه شاهد فرار نیکولای از شهر با آخرین هلی‌کوپتر باقی‌مانده بود. درحالی که ناامیدی در جیل نیز آشکار شده بود، این بار کارلوس او را در جریان خبر هلی‌کوپتر نجات دیگر قرار داد. جیل پس از این مسیر خود را به پایین ادامه داد و در اتاق rail-gun بار دیگر با نمسیس مواجه شد. او برای آخرین بار و این بار با شلیک اسلحه الکترونیکی و ثابت rail-gun این تایرانت را شکست داد و پس از کشتن نهایی او از اتاق خارج گردید. او در ادامه از آسانسور پایین رفت، جایی که کارلوس درانتظار او بود تا با یکدیگر سوار آخرین هلی‌کوپتر نجات شود؛ هلی‌کوپتری که خلبان آن، همکار سابق جیل در گروه استارز یعنی بری بارتون بود. درحالی که هلی‌کوپتر نجات به سرعت خود را از محدوده شهر دور می‌کرد، آن‌ا شاهد عبور موشک هسته‌ای و درنهایت برخورد آن با شهر راکون بودند؛ رویدادی که به پاکسازی کامل این شهر و شهروندان زامبی آن منجر شد.


ساخت و توسعه

رزیدنت اویل ۳: نمسیس نیز همچون بازی رزیدنت اویل ۲ تجربه یک نسخه کنسل شده را دارد. بازی لغو شده که به کارگردانی هدکی کامیا بایوهازارد ۳ نام داشت، از شخصیت اصلی هانک استفاده می‌کرد و داستان آن در یک کشتی و پیرامون به دست آوردن مجدد ویروس G بود. با این حال این بازی پیش از تکمیل در سال ۱۹۹۸ لغو گردید. نسخه بعدی از سومین عنوان به عنوان یکی از اولین کارهای استودیو شماره ۴ کپ‌کام توسط کازوهیرو آئومایاما کارگردانی شد. کار روی این بازی در اکتبر ۱۹۹۸ با یک تیم ۲۰ نفره شروع شد و قرار بود پیرامون ماجرای فرار از شهر ویروس زده راکون و از میان زامبی‌ها باشد. برای این بازی همچنین چند داستان و مینی‌گیم جانبی درنظر گرفته شد که برخی به دلیل مشکل بودجه و هدف‌گذاری شرکت در اجرای داستان‌های جانبی کم‌هزینه لغو گردید. از جمله یک مینی‌گیم که در آن بازیکن در نقش براد ویکرز زامبی‌شده بازی می‌کرد. همچنین با صحبت تهیه‌کننده و کارگردان بازی، تصمیم بر این شد که به جای معرفیشخصیت جدید از شخصیتجیل ولنتاین به عنوان بازیکن اصلی استفاده شود.

 

برخلاف دو بازی قبلی، داستان اولیه این بازی توسط نویسندگان اصلی کپ‌کام نوشته نشد بلکه توسط یاسوهیسا کاوامورا که به تازگی استخدام شده بود نوشته شد. با این حال این داستان توسط نویسمدگان اصلی کپ‌کام ویرایش گردید و تا نسخه نهایی اسکریپت بازی به تایید آن‌ها رسید.

 

در طول مراحل تولید، از بازی با اسم رمز بایوهازارد ۱.۹ یاد می‌شد چون میکامی علاقه داشت تا این بازی به عنوان یک بازی مکمل رزیدنت اویل ۲ باشد. با این حال در مراحل پایانی کار، به درخواست شرکت سونی نام بازی به رزیدنت اویل ۳ تغییر کرد چون آن‌ها می‌خواستند آخرین نسخه اصلی بازی عنوانی شماره‌دار و سلسله‌وار باشد. همچنین در دوره‌ای از مراحل ساخت وتوسعه، قرار بود دو نوع هولای نپتون (کوسه زامبی) و چیمرا (مگ‌های غول‌پیکر زامبی) که در بازی اول وجود داشتند نیز استفاده شود ولی در ادامه آن‌ها از این کار منصرف شدند. از دیگر هیولاهایی که حضورشان لغو شد می‌توان به گربه‌وحشی زامبی اشاره کرد که به عنوان یک هیولای جدید از روند ساخت حذف گردید.


نقد و بررسی‌ها و امتیازات

امتیازات

تلفیق چند نقد

گیم‌رنکینگز PS:‏ ۸۸٪ (۳۶ نقد)

‎DC:‏ ۸۱٪ (۲۰ نقد)

‎PC:‏ ۷۵٪ (۱۴ نقد)

‎GC:‏ ۶۴٪ (۱۹ نقد)

متاکریتیک DC:‏ ۷۹٪ (۱۳ نقد)

‎PC:‏ ۷۱٪ (۸ نقد)

‎GC:‏ ۶۲٪ (۱۴ نقد)

نمرات نقدها

گیم‌اسپات PS:‏ ۸٫۸ از ۱۰

‎DC:‏ ۸٫۳ از ۱۰

‎PC:‏ ۶٫۹ از ۱۰

‎GC:‏ ۴٫۷ از ۱۰

IGN PS:‏ ۹٫۴ از ۱۰

‎DC:‏ ۸ از ۱۰

‎PC:‏ ۷٫۶ از ۱۰

‎GC‏ ۵ از ۱۰

گیم رولیشن PS: A-

DC: C

1UP.com GC: C

رزیدنت اویل ۳: نمسیس گرچه از نظر فروش نسبت به نسخه قبلی موفق عمل نکرد ولی با بازخوردهای مثبت منتقدان مواجه شد. گیم‌اسپات با دادن نمره ۸.۸ از ۱۰ از بازی به خاطر امکانات جدید تمجید کرد و گفت: برخلاف بازی‌های دیگر که به صورت تدریجی در سیر پیشرفت قرار دارند ، سری بازی‌های رزیدنت اویل به بهبود خط تولید عالی خود ادامه می‌دهد. Doug Perry از آی‌جی‌ان نیز به بازی نمره ۹.۴ داد و از گسترش خط داستانی بازی تمجید کرد. او در ادامه تلفیق هنرمندانه گیم‌پلی جذاب و داستانی مهیج را از نکات مثبت اصلی بازی ذکر کرد. همچنین Dale Weir از Game Critics از این بازی به عنوان بهترین نسخه در کل این سری نام برد.

 

تا مارس ۲۰۰۸، رزیدنت اویل ۳: نمسیس موفق به فروش ۳.۸ میلیون نسخه گردید.مرتبط


منابع

 


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری