195 مقاله
در این ویکی

رزیدنت اویل صفر


Movyn

Resident Evil 0

 

gallery_1_5_23497.jpg

کاور بازی در نسخه گیم‌کیوب

 

الگو:ستونی زیرو

 

توسعه‌دهنده Capcom
منتشرکننده Capcom

Virgin Interactive

کارگردان کوجی اودا
نویسنده نوبورو سوگیمورا
تهیه‌کننده تاتسویا مینامی
تاریخ انتشار ۱۲ نوامبر ۲۰۰۲ (گیم‌کیوب)

۱ دسامبر ۲۰۰۹ (Wii)

ژانویه ۲۰۱۶ [نسخه HD] (کنسول‌های نسل هفتم، هشتم و PC)

سبک
پلت‌فرم‌ها GameCube

Wii

Microsoft Windows

PlayStation 3

PlayStation 4

Xbox 360

Xbox One

تعداد بازیکنان 1
رده‌بندی سنی ESRB: M

رزیدنت اویل صفر یا رزیدنت اویل زیرو (انگلیسی: Resident Evil Zero و به ژاپنی: biohazard 0‎ バイオハザード0) پنجمین بازی از سری اصلی مجموعه بازی‌های رزیدنت اویل است که در سال ۲۰۰۲ توسط کپ‌کام، به صورت انحصاری برای کنسول نینتندو گیم‌کیوب عرضه شد. این بازی آخرین بازی سری در سبک کلاسیک، با زاویه دوربین سوم شخص ثابت و به عنوان یک پیش‌درآمد برای بازی رزیدنت اویل می‌باشد. در ژانویه ۲۰۱۶، کپ‌کام نسخه‌ای از بازی را تحت عنوان HD remaster برای کنسول‌های نسل هفت و هشت و همچنین مایکروسافت ویندوز عرضه کرد که شامل افزایش تفکیک‌پذیری گرافیکی بازی در فرمت HD و همچنین افزوده شدن برخی محتواهای جدید از جمله لباس‌های جدید بوده است.

داستان بازی پیرامون فرستاده شدن تیم براوو گروه استارز به کوهستان آرکلی، یک روز پیش از وقایع بازی اول و حوادث مرتبط با آزمایشگاه آرکلی است. قهرمان اصلی بازی ربکا چمبرز، از معدود بازماندگان براوو که در بازی نخست دیده شد همراه با یک زندانی نظامی فراری به نام بیلی کوئن است که شاهد موج اول انتشار ویروس T هستند و باید به ریشه‌ها و دلایل نخستین شیوع گسترده این ویروس بپردازند.

 گیم‌پلی

رزیدنت اویل زیرو (Resident Evil Zero) از نظر گیم‌پلی، آخرین بازی سری بازی‌های رزیدنت اویل با زاویه‌دید و ساختار کلاسیک است و میراث‌دار بازی‌های قبلی خود می‌باشد. با این حال مهم‌ترین نکته درخصوص این بازی که آن را در این سری منحصر به فرد می‌کند، سازوکار اشتراکی گیم‌پلی می‌باشد؛ جایی که دو شخصیت اصلی بازی، به صورت همزمان در خط داستانی بازی حضور داشته، هرلحظه قابل سوییچ هستند و یا به عنوان یار کمکی عمل می‌کنند. یار کمکی در حالت عادی به شکل پیش‌فرض به دشمنان تیراندازی می‌کند و این قابلیت هست که او را از تیراندازی یا حرکت منع کرد. یار کمکی همچنین در حالت آنلاین می‌تواند به شکل همزمان با یار اصلی توسط بازیکن دیگر به اکتشاف و جست‌وجو بپردازد. در برخی پازل‌ها و معماها، وجود هر دو شخصیت برای حل آن ضروری است. جدای از این، یار کمکی می‌تواند مانند یک صندوقچه آیتم متحرک عمل کند چون به میزان بلوک‌هایی که به او اختصاص دارد، می‌توان آیتم به او داد یا پس گرفت. سازوکار مبادله آیتم از این طریق به شکل جالبی تغییر کرده و دیگر شاهد صندوقچه آیتم نیستیم. همچنین بازیکن برای اولین بار می‌تواند آیتم خود را روی زمین بگذارد و در ادامه آن را بردارد؛ آیتم‌های روی زمین در نقشه بازی مشخص خواهند بود.

دو شخصیت اصلی بازی از نظر توانایی نیز متفاوت هستند؛ در حالی که ربکا چمبرز به عنوان یک شیمی‌دان امکان ترکیب مواد شیمیایی و ساخت عناصر مورد نیاز در طول بازی را دارد، نسبت به حملات دشمن شکننده‌تر است و خط خونی کم‌تری دارد. بیلی کوئن اما در گذشته یک عضو نیروهای تفنگدار دریایی بوده و از قدرت بدنی و خط خون بهتری برخوردار است. او همچنین کار با پیانو را خوب می‌داند و با فندک خود می‌تواند در هر جای مورد نیاز آتش روشن کند. با این حال بیلی نمی‌تواند گیاهان دارویی را ترکیب کند.

 


داستان

"شهری در منطقه غرب‌میانه آمریکا؛ راکون سیتی، جزیره‌ای دورافتاده در وسط اقیانوس؛ جزیره راکفورت، جزیره‌ای دیگر که تبدیل به شهر راکون دوم شد؛ جزیره شینا، هنوز هم سوالات بدون پاسخ زیادی در مورد حوادث مرگ‌بار و اپیدمیک رخ داده با وجود تفاوت و فاصله آن‌ها وجود دارد. هرچند اعتقاد بر این است که شیوع گسترده ویروس و همه‌گیری آن به شکل عمد یا غیرعمد توسط شرکت بین‌المللی داروسازی آمبرلا صورت گرفته، اما دانسته‌های کمی درباره ماهیت و ریشه اصلی این شرکت بدون چهره وجود دارد. چه زمانی تاسیس شد؟ توسط چه کسانی؟ و اینکه ویروس T چگونه ساخته شد؟ برای کشف حقیقت باید به عمق ماجرا برویم، به متن حوادثی که قبل از رویداد عمارت اسپنسر رخ دادند."

— Prologue یا مقدمه بازی

در ۳ جولای ۱۹۹۸، گروه پلیسی S.T.A.R.S در اداره پلیس شهر راکون، تیم دوم خود موسوم به تیم براوو را به کوهستان آرکلی در حومه شهر راکون فرستاد تا درباره چندین فقره قتل به شکل فجیع و خشن که در روزهای اخیر رخ داده و به پلیس گزارش شده بود تحقیق کند. در راه رسیدن به محوطه تحقیق، هلی‌کوپتر تیم دچار نقص فنی شد ولی خلبان به هر شکل موفق شد تیم را به سلامت روی زمین فرود بیاورد. ربکا چمبرز از اعضای تیم براوو در بررسی اولیه یک کامیون نظامی واژگون شده با دو افسر آن که مرده بودند را پیدا کرد. درحالی که او مشغول بررسی سوابق مجرم درحال انتقال بود، انریکو مارینی فرمانده تیم سوابق را مطالعه کرد؛ بیلی کوئن تفنگدار سابق دریایی ارتش که به خاطر چندین فقره قتل در حال انتقال به زندان بوده است. اعضای تیم براوو با این پیش‌فرض که حوادث اخیر نیز به نوعی به این قاتل زنجیره‌ای مرتبط است از یکدیگر جدا شده و بررسی خود را برای پیدا کردن کوئن آغاز کردند.

 

ربکا پس از مدتی حرکت به یک واگن قطار رسید که در میانه مسیر از حرکت بازایستاده بود. پس از ورود و قفل کردن در ربکا در این محل جستجوی خود را پیگیری کرد. او در این محل با نخستین زامبی مواجه شد؛ شخصی که ابتدا فکر می‌کرد یک مسافر عادی ولی بی‌هوش است اما در ادامه مشخص شد یک خون‌آشام است. پس از کشتن چند زامبی، ربکا در یکی از واگن‌ها با بیلی کوئن مواجه شد. درحالی که ربکا اعتمادی به کوئن نداشت، بیلی نیز بدون توجه محل را ترک کرد ولی در ادامه ماجرا، این دو مجبور بودند برای مقابله با هیولاها و زامبی‌ها با یکدیگر متحد شوند. هدف آن‌ها فعال کردن بق قطار برای جستجوی اتاق‌های دیگر بود و درنهایت نیز موفق به انجام این کار شدند. قطار پس از این شروع به حرکت کرد و درحالی که سرعت قطار خارج از کنترل می‌شد، یکی از این دو باید به انتهای قطار می‌رفت و سازوکار ترمز اضطراری را فعال می‌کرد؛ درحالی که دیگری باید در کابین راننده می‌ماند تا پس از فعال شدن سازوکار ترمز را فعال کند. به هر شکل ممکن، ربکا و بیلی باوجود واژگون شدن قطار در آخرین لحظه، به سلامت از قطار پایین آمدند. آن‌ها اینک در نزدیکی مرکز تحقیقاتی آمبرلا بودند؛ یک تاسیسات متعلق به شرکت آمبرلا که برای چندین سال متروکه و پلمپ شده بود.

gallery_1_5_119319.jpg

بیلی کوئن و ربکا چمبرز دو قهرمان بازی

در طول کند و کاو مرکز تحقیقاتی شرکت آمبرلا، صدای ضبط شده‌ای از پروفسور جیمز مارکوس پخش شد که مشخص شد در گذشته و پیش از بسته شدن مرکز، او مدیر ساختمان بوده است. مارکوس همچنین از بنیانگذاران شرکت آمبرلا نیز بوده. ربکا و بیلی در این محل نیز مجبور به مبارزه با انسان‌هایی بودند که به خاطر ابتلا به ویروس تی به خون‌آشام تبدیل شده بودند. با تحقیقات بیشتر، مشخص شد که مارکوس ۱۰ سال قبل از طریق ترکیب ویروس مادر با DNA زالو، ویروس تی را کشف کرده بود. با این حال اسپنسر دیگر بنیانگذار شرکت به او خیانت کرد و پس از کشتن مارکوس، مرکز تحقیقاتی را نیز پلمپ کرد. آنچه هنوز نامشخص بود، دلیل بازگشت مجدد مارکوس و شیوع ویروس تی در کوهستان آرکلی بود. بیلی نیز با کنجکاوی بیشتر ربکا مجبور شد پیش‌زمینه اصلی خود را شرح دهد. او گفت که در یک ماموریت به آفریقا فرستاده شدند و در جریان پیشروی، تیم آن‌ها مورد حملات غافلگیرانه قرار گرفت که به مرگ چند نظامی منجر شد. با این حال تیم پیشروی خود را تا یک دهکده کوچک ادامه داد. در این محل فرمانده تیم دستور کشتن همه ساکنان را به خاطر پناه دادن احتمالی به نیروهای دشمن صادر کرد. بیلی از دستور سرپیچی و شروع به اعتراض کرد اما توسط فرمانده نادیده گرفته شد. آن‌ها ده‌ها نفر از روستاییان را کشتند ولی پس از اینکه مشخص شد آن افراد بی‌گناه بوده‌اند، فرمانده تیم با پشتیبانی دیگر سربازان حاضر گناه را به گردن بیلی انداختند. به این ترتیب او به یک قاتل زنجیره‌ای تبدیل شد و برای گذراندن دوره محکومیتش در حال انتقال به زندان شهر راکون بود که در میانه راه با حمله هیولاهای کوهستان آرکلی، خودرو واژگون و او نیز در این محل سرگردان شد.

در طول بررسی‌های صورت گرفته در مرکز تحقیقاتی، مشخص شد که سازندگان ویروس مادر، آن را در آفریقا کشف کرده‌اند؛ عصاره گل‌هایی عجیب که بدون تابش نور خورشید و حتی در اعماق زمین نیز قادر به بقا، رشد و تکثیر بودند. ادوارد آشفورد معتقد بود از خاصیت احیاکنندگی ویروس باید استفاده دارویی شود؛ حال آنکه مارکوس و اسپنسر قصد استفاده از ویروس را در جهت تولید سلاح‌های بیولوژیکی داشتند. با این حال ویروس مادر بسیار قدرتمند بود و تقریبا همه مبتلایان به خود را می‌کشت؛ از جمله ادوارد آشفورد از کاشفان اولیه خود را. با این حال مارکوس به جای کار روی خود ویروس، آن را از طریق ترکیب کردن با سلول‌های زنده بنیادین ضعیف کند. این کار شامل ترکیب ویروس با DNA موجودات دیگر بود تا پس از تشکیل سلول تخم، موجود متولد شده از ابتدا مبتلا به ویروس باشد و به این ترتیب بدن با آن هماهنگ شود. پس از چندین مورد آزمایش، مارکوس موفق شد ویروس مادر را از طریق ترکیب با DNA زالو به حالتی برساند که می‌شد ویروس تی را از زالوی متولد شده استخراج کرد.

بیلی و ربکا پس از خروج از مرکز تحقیقاتی مسیر خود را به آزمایشگاه زیرزمینی آمبرلا در شهر راکون دنبال کردند؛ هرچند در این زمان بیلی به خاطر حمله زامبی‌ها به کانال آب افتاده بود و ربکا مجبور بود به تنهایی مسیرش را ادامه دهد. ربکا در آزمایشگاه زیرزمینی انریکو مارینی را دید که او نیز دچار سردرگمی حاصل از وقایع اخیر شده بود. اندکی بعد، ربکا باید با یک هیولای بزرگ مبتلا به ویروس تی یعنی "تایرانت" مبارزه می‌کرد؛ تایرانت یک نوع بسیار قدرتمندتر و بزرگ‌تر از B.O.W های مبتلا به ویروس تی بود ولی ربکا به هر شکل ممکن موفق شد او را متوقف کند. در طول این زمان، دکتر برکین و آلبرت وسکر از طریق دوربین‌های امنیتی شاهد ماجراها بودند و آن‌ها نیز درباره علل شیوع گسترده ویروس تی بی‌اطلاع بودند؛ گرچه برکین از وقایع بیمناک بود ولی وسکر به او گفت باید از وقایع پیش آمده به سود خودشان استفاده کنند. ربکا پس از کشتن تایرانت به نزدیکی کانال آب رفت در اینجا بیلی را پیدا کرد. این دو در ادامه بار دیگر متحد شدند و با ادامه مسیر درنهایت به دکتر مارکوس رسیدند.

مارکوس به این دو گفت که ۱۰ سال پیش، پس از کشف ویروس تی اسپنسر دستور قتل او را صادر کرد و تیمی مسلح با رهبری شاگردانش یعنی برکین و وسکر به اتاق او آمدند و وی را کشتند. با این حال اتفاق شگفت‌انگیزی رخ داد و یکی از زالوهای حامل ویروس تی وارد جسد او شد. فعالیت زالو و ویروس تی در درون بدن مارکوس، باعث ترمیم بافت‌ها و سلول‌های مرده شد و در طول این ۱۰ سال، روند بازسازی سلول‌ها و بافت‌ها تکمیل گردید. اینک که اسپنسر از دنیای مرگ بازگشته بود، فقط در فکر انتقام از اسپنسر و شرکت آمبرلا بود. او با شایع کردن ویروس تی در محوطه تحقیقاتی و کوهستان آرکلی، چهره اصلی و پشت پرده شرکت آمبرلا را نمایان کرده بود. پس از این توضیحات، مارکوس به یک هیولای زالو شکل جهش پیدا کرد و بیلی و ربکا نیز باید او را متوقف می‌کردند. پس از مدتی مبارزه و شکست اولیه هیولا، مارکوس بار دیگر به آن‌ها حمله کرد اما این بار ربکا و بیلی با آگاهی از تاثیر مخرب نور آفتاب روی هیولا، سقف محوطه را باز کردند که باعث کشته شدن مارکوس بر اثر تابش نور خورشید گردید. پس از خروج بیلی و ربکا از تاسیسات، بیلی راه خود را ادامه داد، درحالی که ربکا وارد عمارت اسپنسر شد.

 


ساخت و توسعه

gallery_1_5_4430.jpg

نسخه‌های اولیه بازی در N64

در مقایسه با برخی بازی‌های این سری که از دوره ایده‌پردازی و ساخت تا عرضه نهایی تغییرات داستانی و ساختاری زیادی می‌دیدتد، رزیدنت اویل زیرو با توجه به شروع ساخت در سال ۱۹۹۸ و زمان عرضه در سال ۲۰۰۲؛ یک داستان پایه، گیم‌پلی و ساختاربندی ثابتی داشته است. در تصاویر منتشر شده مراحل ساخت بازی در سال ۱۹۹۸، ربکا چمبرز و بیلی کوئن به عنوان شخصیت‌های اصلی داستانی کمابیش مشابه داستان بازی نهایی را روایت می‌کردند؛ مواجهه با نخستین زامبی‌ها در قطار، جست و جو در مرکز تحقیقاتی آمبرلا و وقایع مرتبط با دکتر مارکوس و ساخت ویروس تی از آن جمله هستند. عمده تغییرات در طول این چند سال مربوط به بهبود کارهای فنی و گرافیکی بازی بوده است. هدف‌گذاری بازی ابتدا روی کنسول نینتندو ۶۴ بود که در آن ربکا و بیلی با لباسی کمابیش مشابه نسخه نهایی طراحی شده بود؛ با این حال تفاوت‌های ظاهری اندکی نیز به چشم می‌خورد از جمله سربندی که ربکا در نسخه‌های اولیه به سر بسته بود ولی در نسخه نهایی حذف شد.

از تغییرات داستانی می‌توان به شخصیت ادوارد دیوی اشاره کرد که در نسخه اولیه داستان بازی، در داخل قطار و پس از حمله زامبی‌ها دستش را از دست می‌دهد. قرار بود این دست، همان دستی باشد که تفنگ در دست داشت و در میان‌پرده اولیه بازی رزیدنت اویل اصلی، توسط جوزف فراست پیدا شد. با این حال این غیرلازم بود چون با وجود کوین دولی، خلبان تیم براوو نیازی به جابجایی دست تا این فاصله نبوده است. ادوارد دیوی در نسخه نهایی فقط مورد حمله زامبی‌ها قرار گرفت و اندکی بعد خود به زامبی تبدیل شد که پس از مواجهه با ربکا، او مجبور به کشتن ادوارد شد. از نظر گرافیکی نیز نسخه نینتندو ۶۴ تفاوت چندانی با بازی‌های دوم و سوم نداشت.
 

gallery_1_5_149.jpg

تفاوت‌های نسخه اولیه و نهایی بازی

در کنسول گیم‌کیوب

از آنجایی که قرار بود این بازی، آخرین بازی سری با سبک قرار گیری دوربین به شکل سوم شخص ثابت باشد، تیم تحقیق و توسعه کپ‌کام تصمیم گرفت بازی را برای کنسول نسل ششمی گیم‌کیوب توسعه دهد که از نظر سخت‌افزاری قدرتمندتر از نینتندو ۶۴ یا پلی‌استیشن ۱ بود. با این حال پس از عرضه گیم‌کیوب نیز بازی از نظر شخصیت‌پردازی یک بار مورد بازنگری قرار گرفت؛ به شکلی که شخصیت‌های اصلی مثل ربکا و بیلی، در طراحی اولیه تفاوت‌های جالبی با انتشار نسخه نهایی داشتند. این بازی درنهایت در نوامبر ۲۰۰۲ به شکل انحصاری برای کنسول گیم‌کیوب عرضه شد. در سال ۲۰۰۹ نسخه هماهنگ با کنسول دیگر نینتندو یعنی نینتندو وی نیز پورت گردید.

در سال ۲۰۱۵ و پس از موفقیت رزیدنت اویل ریمیک (HD Remaster) در بازار؛ که یک نسخه با کیفیت HD از بازی رزیدنت اویل ۱ ریمیک برای کنسول‌های نسل هفت، هشت و ویندوز بود، کپ‌کام تصمیم به Remaster کردن بازی رزیدنت اویل زیرو به همان شکل گرفت. کپ‌کام برای این کار برخی از سازندگان بازی اولیه در سال ۲۰۰۲ را از جمله کارگردان بازی کوجی اودا،بار دیگر وارد مجموعه خود کرد. در ۹ جولای ۲۰۰۵ نیز کپ‌کام در کانال رسمی خود در یوتیوب رسما ساخت ورژن HD بازی زیرو را برای کنسول‌های نسل هفت، هشت و PC تایید کرد. بازی نهایی در اوایل سال ۲۰۱۶ منتشر شد که علاوه بر افزایش کیفیت گرافیکی بازی و پشتیبانی آن از رزولوشن Full HD، دارای چندین مدل لباس برای دو شخصیت اصلی نیز بود که در قالب DLC قابل دسترس بودند. بازی همچنین دارای یک بخش Wesker Mode نیز هست که شامل انجام بازی در خط داستانی اصلی است با این تفاوت که به جای بیلی، شخصیت همراه آلبرت وسکر است و توانایی‌های فراانسانی آن مانند دویدن سریع یا چشم‌های لیزری او قابل استفاده است.نقد و بررسی‌ها

امتیازات

تلفیق چند نقد

متاکریتیک GC:‏ ۸۴٪

XONE:‏ ۷۱٪

PS4:‏ ۷۱٪

WII:‏ ۶۲٪

‎PC:‏ ۶۵٪

نمرات نقدها

گیم‌اسپات GC:‏ ۸ از ۱۰
IGN GC:‏ ۸/۲ از ۱۰

Wii:‏ ۴/۵ از ۱۰

HD:‏ ۶/۵ از ۱۰

گیم‌اینفورمر GC:‏ ۹/۲۵ از ۱۰
فامیتسو GC:‏ ۳۸ از ۴۰
1UP.com GC: B+

رزیدنت اویل صفر درمجموع با نقدهای مثبتی مواج شد و موفق شد ۱/۲۵ میلیون نسخه به فروش برساند. با این حال نقدهای منفی به بازی همگی اشاره به کلیشه‌ای شدن بیش از حد این سری بوده است و این که سری در وضعیتی قرار گرفته که نمی‌تواند چیز جدیدی پیشنهاد دهد. مارک مک‌دونالد از 1UP.com به بازی نمره B+ داد و اشاره کرد که همچنان پازل‌ها تشکیل شده از "هل دادن جعبه‌ها" و در نهایت شمارش معکوس نابودی خودکار در جریان جنگ با غول آخرهای مشابه است. با این حال به گفته مک‌دونالد پیش‌زمینه‌ها و بهبودهای فنی بازی درکنار برخی قابلیت‌ها مثل حذف صندوقچه و استفاده از محیط بازی برای کنترل آیتم‌ها مورد تمجید قرار گرفته است. آی‌جی‌ان و گیم‌اسپات نیز به کلیشه‌ای شدن گیم‌پلی و سازوکار سری انتقاد کردند و به صداگذاری و موسیقی متن بازی به عنوان نکات مثبت بازی اشاره کردند. گیم‌اینفورمر با این حال بیشتر به داستان "عالی" بازی پرداخته و به آن نمره ۹/۲۵ از ۱۰ داده است. البته این وب‌سایت نیز پس از تمجید از بهبود جزییات گرافیکی بازی، روند گیم‌پلی بازی را "یک قدم به عقب خوانده" است. گیم‌پرو از گنجاندن سیستم شخصیت همراه و حذف شدن صندوقچه آیتم تقدیر کرده و آن را یک نوآوری در سری و مناسب برای داستان دراز و نیازمندی به همراه بودن همیشگی برخی آیتم‌ها دانسته است.مرتبط


منابع

 


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری