1 مقاله
در این ویکی

سرخ پوست مرده: رستگاری"اوایل سال 1911 عصر کابوی به پایان خودش نزدیک می شد. زمانی که مامورین فدرال, قانون شکن سابق جان مارستون را با تهدید کردن خانواده اش برای بازگرداندن حاکمیت قانون به سرتاسر مرز های آمریکا فرستاد. کسی که در نبرد با تفنگ, سرقت از قطار ها, شکار برای به دست آوردن انعام و دوئل در زمان های خشونت آمیز تجربه ی بالایی داشت. سرخ پوست مرده یک مبارزه ی حماسی برای زنده ماندن در جهان باز غرب وحشی بوسیله ی جان مارستون است که می خواهد به عنوان یک مرد در زمان خودش, گذشته اش را دفن کند."

_ توضیحات بازی 

Red Dead Redemption

large.5a15de958a19e_bandicam2017-11-2219-42-00-513.jpg.7a42f33d5d3b20593ef34341c6fcb43c.jpg

سازنده راک استار سن دیگو
ناشر راک استار گیمز
کارگردان جان هیلکوت
تهیه کنندگان

استیو مارتین

لزلی بنزس

جاش نیدلمن

طراح کریستین کانتامسا
نویسندگان

دن هوسر

مایکل آنسورث

کریستین آنتامسا

موسیقی متن

بیل الم

وودی جکسون

پلتفرم ها

پلی استیشن 3

پلی استیشن 4

اکس باکس 360

اکس باکس وان

موتور بازی RAGE
تاریخ انتشار

18 می 2010

21 می 2010

سبک ها

وسترن,

اکشن ماجراجویی

شوتر سوم شخص

حالت ها تک نفره, چند نفره

 


سرخ پوست مرده: رستگاری (به انگلیسی: Red dead redemption ) یک بازی در سبک وسترن و اکشن ماجراجویی و تیر اندازی سوم شخص است که توسط راک استار سن دیگو ساخته و توسط راکستار گیمز انتشار یافته است. این بازی برای کنسول های پلی استیشن 3 و اکس باکس 360 در می 2010 منتشر شد. این دومین سری از بازی های سرخ پوست مرده پس از سرخ پوست مرده ریولور که در سال 2004 منتشر شد, است. داستان بازی ماجرای جان مارستون در مرز های آمریکا را دنبال می کند در حالی که همسر و پسرش توسط دولت به خاطر اعمالی که در گذشته انجام داده, گروگان گرفته شده اند. مارستون از روی ناچاری مجبور است تا سه نفر از اعضای گروهی که قبلا در آن بوده را پیدا کند و آن ها را به سزای اعمالشان برساند.

بازیکن می تواند به طور مجازی در دنیای بازی که نسخه ی باز سازی شده از غرب وحشی آمریکا و مکزیک است سفر کند. همچنین از یک تکنیک مکانیکی گیم پلی به اسم (Dead eye) استفاده کند تا بتواند در حالت اسلوموشن, هدف هایی را که می خواهد به آن تیر اندازی کند را علامت گذاری کند. بازی یک سیستم اخلاقی که به اعمال بازیکن در طول بازی بستکی دارد را در اختیار بازیکن می گذارد که نشان دهنده ی سطح احترامی است که مارستون به دست آورده است. در بخش آنلاین این امکان به بازیکن داده می شود تا تعداد 16 بازیکن در بخش رقابتی و دوستانه به بازی کردن بپردازند.

سرخ پوست مرده: رستگاری به دلیل داشتن تصاویر زیبا در بازی, موسیقی پویا, صداگزاری, گیم پلی و داستان مورد تحسین بسیاری از منتقدان قرار گرفته است. این بازی بیش از 15 میلیون نسخه را به فروش رسانده و جوایز سال زیادی را از جمله بازی سال 2010 را به دست آورده است. این بازی به طور کلی یکی از بهترین بازی های تمام دوران ها هم در نظر گرفته شده است.

پس از انتشار بازی, چندین نسخه ی قابل دانلود از جمله (Red Dead Redemption: Undead Nightmare) منتشر شد که داستان جدیدی در مورد پیدا کردن درمانی برای زامبی ها توسط جان مارستون را رقم می زد.

نسخه ی اکس باکس 360 این بازی توسط ویژگی backwards compatibility قابل اجرا بر روی اکس باکس وان نیز هست. هم چنین بازیکنان به وسیله ی سرویس PlayStation now می توانند این بازی را بر روی کنسول پلی استیشن 4, تجربه کنند.

همچنین در اکتبر 2016 اعلام شد سرخ پوست مرده: رستگاری 2 قرار است در اوایل نیمه ی دوم سال 2018 عرضه شود.گیم پلی

سرخ پوست مرده: رستگاری یک بازی در سبک وسترن اکشن ماجراجویی و تیر اندازی سوم شخص است. بازیکن کنترل جان مارستون را برای پیش برد داستان در دست می گیرد. خارج از ماموریت های بازی, بازیکن می تواند به طور آزادانه در محیط بازی به گشت و گذار بپردازد و آیتم های مختلفی بدست بیاورد. بازیکن می تواند با محیط اطرافش ارتباط بر قرار کند و هنگام مبارزه با دشمنان, با استفاده از سلاخ های مختلف درگیر شود.  نژاد های مختلف اسب ها که هرکدام ویژگی های خاص خودشان را دارند وسیله های اصلی برای حمل و نقل درون بازی محسوب می شوند. برخی از اسب ها برای استفاده ابتدا باید رام شوند. مارستون برای سریع تر سفر کردن می تواند از قطار استفاده کند. اما می تواند بوسیله ی تهدید کردن, کشتن مسافران و یا راننده, قطار را متوقف کند. زمین های توسعه نیافته این بازی, بزرگترین بخش جهان بازی را تشکیل می دهند که شامل مناظر مختلف و پراکنده به همراه رهگذرانی که از آن جا عبور می کنند, راهزنان و حیات وحش است. دنیای بازی شامل شهرک ها و مزرعه ها و همچنین شهر های شلوغ هم می شود. بازیکن علاوه بر غرب آمریکا می تواند به کشور مکزیک که در نزدیکی آمریکا قرار دارد (برای پیشبرد داستان) سفر کند.

علاوه بر ماموریت های اصلی بازی, بازیکن می تواند ماموریت های فرعی و اعلامیه هایی که در طول بازی با آن ها برخورد می کند مانند آگهی های عمومی, کمین کردن, درخواست کمک, دریافت جایزه برای کشتن خلافکاران, حملات حیوانات و...را انجام دهد. به عنوان مثال, اگر افرادی در حال تیر اندازی بین مردم پیدا شوند, مارستون می تواند آن ها را بکشد و علاوه بر دریافت جایزه, شهرت و احترام در آن شهر کسب کند. همچنین بازیکن میتواند با شکار کردن حیوانات در دنیای بازی پول جمع آوری کند.

افتخار را در بازی می توان به وسیله ی اعمال مثبتی که بازیکن در هر ماموریت انجام می دهد به دست آورد. دستگیر کردن یک مجرم آن هم زنده و یا نجات دادن یک زن از دست آدم ربا ها. اگر مارستون مقدار کمی احترام و افتخار داشته باشد, شخصیت های درون بازی در کنار او احساس ناامنی می کنند. اما اگر او مقدار زیادی احترام به دست آورده باشد, شخصیت های دیگر همیشه احوال پرسی می کنند و در کنار او احساس امنیت می کنند. او همچنین به خاطر کار ها و شغل هایی که در طول بازی انجام می دهد, پاداش دریافت می کند و می تواند از تخفیف برای خریدن آیتم ها بهره ببرد.

large.5a15df6b2f75f_bandicam2017-11-2220-00-47-186.jpg.f9e3b22b086b65f2dbe89fc69ea9f0f6.jpg


تقریبا می توان گفت مبارزه با سلاح های گرم, بخش اصلی گیم پلی را تشکیل می دهد. بازیکن می تواند هنگام تیر اندازی خود را تحت پوشش قرار دهد و همزمان به هدفش شلیک کند. اعضای بدن دشمنان هم می تواند مورد اصابت گلوله قرار گیرد حتی اگر دشمنان را از بین نبرد. موتور بازی به طور منحصر به فرد واکنش ها و حرکات را بسته به جایی که مورد ضربه قرار گرفته است را ایجاد می کند. دوئل هایی که درون بازی انجام می گیرد به وسیله ی یک نوع مکانیک گیم پلی به اسم Dead Eye صورت می پذیرد. Dead Eye یک سیستم هدفمند است و به بازیکن این امکان را می دهد تا در حالت حرکت آهسته (اسلوموشن) بتواند هدف های شلیکش را مشخص کند. پس از آن که هدف ها در دوئل به صورت متوالی صورت گرفت و مشخص شد, مارستون به صورت خودکار به تمامی محل های مشخص شده خیلی سریع شروع به شلیک کردن می کند.

سرخ پوست مرده از سیستم اصلاح شده ی تحت تعقیب Grand Theft Auto بهره گرفته است. هنگامی که بازیکن مرتکب جرمی مانند کشتن مردم شود, اگر شاهدی در آن جا وجود داشته باشد, آن شاهد به نزدیک ترین ایستگاه پلیس می رود. برای این که تحت تعقیب قرار نگیرد, در بین راه باید یا شاهد را بکشد و یا این که با رشوه دادن مانع از انجام کار او شود. اگر در نزدیکی ایستگاه پلیس مرتکب جرم شود شمارش تحت تعقیب شروع می شود و تا زمانی که از محدوده ی دید پلیس خارج نشود, هنوز هم توسط پلیس تحت تعقیب قرار می گیرد. اگر میزان جنایت بالا برود مارستون توسط مارشال و افرادش و همچنین ارتش مکزیک تحت تعقیب قرار می گیرد. برای این که اعلامیه ی تحت تعقیبش از بین برود می تواند تمام قانون گذاران درون شهر را هم بکشد تا اطلاعاتش پاک شود. جایزه هایی که برای گرفتن جان گذاشته می شود باعث می شود تا شکارچیان او را تعقیب کنند و این غیر ممکن است تا به راحتی و با استفاده از اسلحه بتوان از شر همه ی آن ها خلاص شد. در کل قانون, به تعقیب کردن جان ادامه خواهد داد تا زمانی که جایزه ای که برایش گذاشته اند را در ایستگاه تلگراف پرداخت کند یا این که نامه ی عفو صادر کند. هنگامی هم که مارستون دستگیر می شود باید پولی را پرداخت کند سپس آزاد شود. اگر بازیکن پول کافی برای پرداخت نداشته باشد مجبور است طبق قانون شروع به شکار کردن مجرمان بکند.

 


داستان

large.5a15dede0dadc_bandicam2017-11-2219-44-50-765.jpg.e1d308ebb18b6be705cb38b8cb82296b.jpglarge_480.jpg.f70143762f3300f4252d81bc8385703c.jpg


بازی در سال 1911 آغاز می شود. جایی که جان مارستون قانون شکن و خلافکار سابق توسط اداره ی تحقیقات از خانواده اش گرفته شده است و باید باقی مانده ی اعضای گروهی را که در آن بوده را به عنوان نشانی از عدالت پیدا کند و زنده یا مرده, آن ها را تحویل دهد. در ادامه ی پیگیری های مارستون او بیل ویلیامسون را در قلعه ی فورت مرسر پیدا می کند. جایی که او حالا گروه خودش را تشکیل داده است. مارستون در آن جا با او مقابله می کند و اقدام به متقاعد کردن بیل برای تسلیم شدن می کند اما در انتها به مارستون شلیک می کند و همان جا او را در حال مردن رها می کند. پس از مدتی مزرعه داری به نام بانی مک فارلین مارستون را در حالی که مجروح شده پیدا می کند و او را به مزرعه ی خودش برای درمانش می برد. پس از چند روز مارستون به خاطر کمکی که به او شده بود در مزرعه ی مک فارلین شروع به انجام کار های مختلف می کند. در طول این مدت او به مارشال لیز جانسون که کلانتر و مامور ایالات متحده است و همچنین معاون هایش کمک می کند و از آن ها می خواهد در عوض بیل ویلیامسون و بقیه ی اعضای گروه را برایش پیدا کنند. او همچنین به یک هنرمند و فروشنده ی دور گردی به اسم نایجل وست دیکنز, شکارچی گنج و گور کنی به نام سث بریرز و یک فروشنده ی غیر قابل اعتماد اسلحه که با نام آیریش شناخته می شود, کمک می کند.مارستون برای این افراد کار های مختلفی انجام می دهد و تنها برای کمک آن ها برای حمله به قلعه ی فورت مرسر این کار را انجام می دهد. مارستون و گروهش به آن جا حمله می کنند و اعضای گروه بیل را شکست می دهند اما پس از آن متوجه می شوند که بیل به مکزیک برای کمک گرفتن از خاویر اسکوئلا (یکی دیگر از اعضای گروه قبلی مارستون) فرار کرده است.

large.5a15ded3d072f_bandicam2017-11-2219-43-03-665.jpg.5083bc6ccae681164256f7c3fed11a68.jpg

در مکزیک, مارستون با سرهنگ ارتش مکزیک آگوستین آینده و کاپیتان دست راستش وینسنت دی سانتا در برابر انقلاب مکزیک علیه آینده همراه می شود فقط به این خاطر که او بیل و خاویر را به مارستون تحویل دهند. هر چند در آخر به جان مارستون خیانت می کنند و جان هم با شورشیان همراه می شود. با کمک های اولیه ی تفنگدار پیری به نام لندن ریکیتز, مارستون, به همراه رهبر شورشیان, آبراهام ریرز و معشوقه اش لویسا در آخر در انقلابی که در مکزیک به پا شده بود پیروز می شوند و دی سانتا را می کشند و قلعه ی ال پرسیدیو را تصاحب می کنند. آن ها اسکوئلا را پیدا میکنند در حالی که تلاش می کند برای حفظ جانش معامله کند و نشان دهد که ویلیامسون تحت حفاظت آینده قرار گرفته است. در بازی به مارستون این فرصت داده می شود تا اسکوئلا را بکشد یا این که او را به اداره تحویل دهد. مارستون و ریز به آینده حمله می کنند و در این بین لویسا کشته می شود. در حالی که قلعه ی آینده توسط شورشیان احاطه می شود, او به همراه ویلیامسون فرار می کنند اما در بین راه دستگیر و هر دو اعدام می شوند. سپس, ریرز مسئولیت دولت محلی را بر عهده می گیرد و قصد دارد تا پایتخت هم پیشروی کند. مارستون هم برای رفتن به اداره ی تحقیقات مکزیک را به مقصد بلک واتر ترک می کند.

large.5a15dfecb595d_bandicam2017-11-2223-35-46-272.jpg.22a7bbf5e6bf0bdb5a5427e00b8de8f2.jpglarge.5a15e0275e14d_bandicam2017-11-2223-38-54-515.jpg.c10585affea8882771161a56ea0be0a8.jpglarge.5a15e0585f0aa_bandicam2017-11-2223-40-06-639.jpg.011aefd893526fc13289382205f9c89d.jpg

مامور ادگار راس و دستیارش آرچر فوردهم مانع پیوستن مارستون به خانواده اش می شوند. تا زمانی مارستون به آن ها در شکار داچ وندرلند (رئیس گروه سابق جان مارستون) کمک نکند اجازه ی ملاقات او با خانواده اش را نمی دهند. مارستون متوجه می شود که داچ در طول این مدت گروه خودش را

تشکیل می داده است. او سپس به راس, فوردهم و گروهی از سربازان آمریکایی ملحق می شود تا به مخفیگاه داچ حمله کند. در حین درگیری, مارستون داچ را تا بالای صخره تعقیب می کند. جایی که داچ با پرت کردن خودش از آن جا به پایین, خودکشی می کند. جان پس از این که ماموریت خودش را کامل می کند به مزرعه اش جایی که همسرش ابیگیل و پسرش جک مارستون منتظرش هستند, برمی گردد. مارستون زمان خودش را به دامداری و رسیدگی به مزرعه سپری می کند و سعی می کند تا خود و خانواده اش را برای همیشه از زندگی قبلی اش که قانون شکنی و جرم و جنایت بوده, دور نگه دارد. اما پس از مدتی او مجبور می شود با حمله ی قافل گیرانه ی نیروی مشترک سربازان و قانون گذاران و عوامل دولتی به رهبری ادگار راس, مقابله کند. مارستون موفق می شود تا چند حمله را از طرف آن ها دفع کند و خانواده اش را به مکان امنی ببرد و آن ها را فراری دهد, در حالی که خودش می ماند تا از پیشروی نیرو ها جلوگیری کند. با وجود آخرین مقاومت شجاعانه ای که می کند, پس از شلیک های فراوانی که توسط راس و افرادش به او می شود, جان مارستون می میرد و پس از آن توسط خانواده اش در تپه ای, در نزدیکی مزرعه شان دفن می شود.

سه سال بعد پس از این که مادر جک می میرد, او محل ادگار راس را که اکنون بازنشسته شده را پیدا می کند و در یک دوئل او را می کشد. پس از آن سرنوشت همراهان مارستون خلاصه می شود: مارشال بازنشسته می شود و آرمادیلو را ترک می کند. ریز به خاطر تصاحب قدرت به آدم غاصب و ستمگری تبدیل می شود. بانی مک فارلین ازدواج می کند. آیریش بیرون از خانه در حالی که تفنگش را خالی می کند تصادفا به خودش شلیک می کند و می میرد. سث بالاخره گنجی را که دنبالش می گشته پیدا می کند و پول دار می شود. لندن ریکتز هم بی سر و صدا در خواب می میرد.


ساخت و توسعه

راکستار سن دیگو شروع به توسعه ی سرخ پوست مرده: رستگاری در سال 2005 کرد. این ساخت و توسعه توسط تیمی بیش از 800 نفر از جمله تیم اصلی راکستار گیمز سن دیگو و کارکنان راکستار گیمز در سر تا سر جهان انجام شد. این بازی بر روی موتور اختصاصی و پیشرفته ی (RAGE) که قابلیت رندر کشیدن به آن اضافه شده و بهبود یافته بود اجرا می شود. آن ها علاوه بر موتور بازی, از نرم افزار های Bullet و Euphoria برای وظایف متحرک سازی و رندر کردن, استفاده کرده اند. استفاده از قدرت های پلی استیشن 3 و اکس باکس 360 برای سازندگان الهام بخش بود. پس از برآورد هایی که انجام شد هزینه ی ساخت این بازی چیزی حدود 80 تا 100 میلیون دلار آمریکا اعلام شد که این نشان می دهد این بازی یکی از پرهزینه ترین بازی های ویدئویی ساخته شده تاکنون است.

اعضای کلیدی سازندگان بازی تحقیقات گسترده ای را در واشنگتن و کتابخانه ی کنگره در مورد مرز های آمریکا در آن زمان انجام دادند. آن ها همچنین عکس ها و فیلم های کلاسیک وسترنی زیادی را تجزیه و تحلیل کردند. این تیم در نظر داشت تا جهان باز را به عنوان فنی ترین جنبه ی بازی, از لحاظ پر کردن آن با محتوای کافی برای بازیکنان ایجاد کند. این تیم زمان بازی را با توجه به این که غرب در حال تغییرات و تبدیل شدن به جامعه ی مدرن بود, سال 1911 را انتخاب کردند. در طول ساخت بازی تیم با چالش ایجاد حرکت واقع گرایانه برای حرکات اسب مواجه شد که در نتیجه ی کار از انواع حرکات اسب الهام گرفتند.

در پروسه ی تست گرفتن, راب ویتهوف (Rob Wiethoff) برای نمایش شخصیت جان مارستون انتخاب شد. اجرای بازیگران بیشتر با استفاده از تکنولوژی ضبط حرکت (Motion Capture) به اضافه ی گفت و گوها و جلوه های صوتی در یک استدیو ضبط شد. سرخ پوست مرده همچنین دارای نمره ای بالا در زمینه ی موسیقی است که طی پانزده ماه توسط بیل الم و وودی جکسون ساخته شد. راکستار همچنین با نوازندگان ابزار های موسیقی سنتی غربی همچون تامی مورگان, نوازنده ی هارمونیک , همکاری کرد.

اگرچه ابتدا تکنولوژی های به کار رفته در بازی در سال 2005 نشان داده شد, اما سرخ پوست مرده: رستگاری ابتدا توسط راکستار گیمز در 3 فوریه ی 2009 اعلام شد. آنها اولین تریلر خود را در ا دسامبر 2009 منتشر و شخصیت اصلی بازی را معرفی کردند. ابتدا پیش بینی می شد بازی در آوریل 2010 منتشر شود اما انتشار آن به 18 می 2010 موکول شد.


بازخورد ها

امتیازات

متاکریتیک 95/100
اج 10/10
یوروگیمر 8/10
گیم اینفورمر 9.75/100
گیم اسپات 9.5/10
گیم تریلرز 9.5/10
IGN 9.7/10

 


سرخ پوست مرده: رستگاری مورد تحسین بسیاری از منتقدان قرار گرفت. وبسایت Metacritic که یک رتبه بندی نرمال شده را در محدوده ی 0-100  قرار می دهد, رتبه ی میانگین 95 از 100 را محاسبه کرد که نشانگر تحسین جهانی است. بر اساس بررسی تعداد نسخه های فروش رفته بازی برای دو کنسول پلی استیشن 3 و اکس باکس 360, از لحاظ تجاری بسیار موفق بوده است. تا اوت 2011 بیش از 11 میلیون نسخه ارسال شده بود که 2 میلیون نسخه ی آن تنها  از خرده فروشی های Undead Nightmare بود. تا فوریه ی 2017, بیش از 15 میلیون نسخه از بازی ارسال شده است.

بسیاری از منتقدین, چشم انداز, محیط زیست و گرافیک بازی را ستایش کردند. IGN جزئیات محیط زیست را مورد توجه قرار داده و اشاره می کند که این بازیکن حتی می تواند گله ای از پرندگان را از بوته ها به پرواز در بیاورد. او همچنین اشاره کرد که حوادث پویای بازی، آب و هوا و صداهای محیط، یک تجربه غنی برای بازیکنان است. در ادامه, Game Informer بازی را منحصر به فرد و نفس گیر نام گذاری کرد.

موسیقی, صدای محیط و صداگذاری های شخصیت های بازی, مورد ستایش همگان به خصوص بسیاری از منتقدان قرار گرفت. این بازی جایزه ی بهترین موسیقی اصلی و بهترین بازیگری صدا را از GameSpot دریافت کرد. درباره ی طراحی صداهای بازی Game Informer عنوان کرد: "از صدای اوج گرفتن بی نقص  شلیک گلوله همچون رعد و برق دلهره آوری در چمن زار, توجه ویژه ای که به صداهای درون طبیعت شده است را نشان می دهد."

 


جزئیات زمینه ی بازی

داستان بازی در سال 1911 صورت می گیرد. زمانی که به پایان دوران 70 ساله ای که مرز های غربی آمریکا که به عنوان غرب وحشی (وسترن) می شناسیم, نزدیک می شود. در آغاز بازی, بازیکن شخصیت های ناشناس زیادی را که می خواهند به وسیله ی قطار به طرف غرب بروند را مشاهده می کند. شهر بلک واتر نسبت به بقیه ی شهر های بازی مانند آرمادیلو, از نظر مدرن بودن و معماری ساختمان ها و تکنولوژی, مدرن تر و متفاوت است. قطب های الکتریکی ای که در کنار جاده ها کار گذاشته شده است, قابل مشاهده هستند. حتی در قسمتی از بازی, کلنجار رفتن مارشال با تلفن را می بینیم که این نشان دهنده ی آشنا نبودن او و آدم های هم نسلش و دیگر مردم با این گونه تکنولوژی ها است.

برخی از مردم برایشان سخت است تا این نوع سبک زندگی کردن را قبول کنند. حتی خیلی از آن ها حاظر هستند برای حفظ زندگی شان بجنگند. در بازی بازیکن شاهد نا امیدی کاراکتر ها از مامورین فدرال و مردم شرق نشین است. دور بودن بیش از حد از جامعه ی مدرن آمریکا, به جامعه ی غرب نشین آن اعتماد به نفس زیادی می دهد و تقریبا فارغ از هرگونه دستورات و مشکلات از طرف دولت هستند. در سال 1920 قبل از آن که غرب وحشی آمریکا تبدیل به بخشی مشهور و فرهنگ مهم تبدیل شود, مردم زیادی از سمت شرق به غرب آمدند و جامعه ی غربی مملو از جمعیت شد.

 


نکات

  • پایان بازی که رستگاری جان مارستون را نشان می دهد, بسیار شبیه به بازی قبلی خود یعنی Red Dead Revolver است. در آن بازی هنگامی که شخصیت اصلی به خانه بر می گردد تصور می کند که همه چیز درست شده است که ناگهان توسط دولت مورد حمله قرار می گیرد و کشته می شود و انتقام را بر عهده ی پسرش می گذارد.
  • سرخ پوست مرده: رستگاری در طول توسعه ی اولیه ای که در سال 2005 شکل گرفت, بسیار متفاوت بود.
  • غالبا در هر بازی به خصوص بازی های راکستار گیمز, پس از انجام آخرین ماموریت نام سازندگان ظاهر می شود اما در این بازی پس از آن که جک انتقام می گیرد تیتراژ ظاهر می شود که این نشان دهنده ی پایان اصلی بازی است.


منابعبازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری