2 مقاله
در این ویکی

سرخ پوست مرده: رستگاری 2large.91C8piUiI0L._SL1500_.jpg.6c14d51f497e8435636798d1ba61925f.jpg

توسعه دهنده راکستار استودیوز
ناشر راکستار گیمز
تهیه کننده Rob Nelson
طراح Imran Sarwar
برنامه نویس Phil Hooker
جلوه پرداز Aaron Garbut
نویسندگان

Dan Houser

Michael Unsworth

Rupert Humphries

آهنگساز وودی جکسون
سری RED DEAD
موتور RAGE
پلتفرم ها

ایکس باکس وان

پلی استیشن چهار

تاریخ انتشار 26 اکتبر 2018
حالت ها

تک نفره

چند نفره

سرخ پوست مرده: رستگاری، رستگاری: سرخ پوست مرده 2 یا رد دد ردمپشن 2 (به انگلسی: RED DEAD REDEMPTION 2) یک بازی سبک اکشن ادونچر وسترن می باشد که توسط راکستار توسعه و منتشر شده است. این بازی در 26 اکتبر سال 2018 منتشر شد. پلتفرم های این بازی XBOX ONE و PS4 می باشند. این بازی که سومین نسخه ی این سری می باشد با داستان سرخ پوست مرده: رستگاری در ارتباط است. وقایع این داستان در یکی از ایالت های خیالی بازی در آمریکا اتفاق می افتد که شما در نقش یک قانون شکن به نام آرتور مورگان قرار خواهید داشت. کسی که در گنگ ون در لیند حضور دارد و سعی در بقاء از دست دولت و همچنین گنگ های رقیب و دیگر دشمنان دارد. همچنین در این بازی جان مارستون پروتاگونیست اصلی بازی قبلی این سری نیز حضور دارد اما نه به پر رنگی بازی قبلی ای سری و او یکی از اعضاء گنگ ون در لیند است.

رد دد ریدمپشن دو هم از حالت دید اول شخص و هم از حلت دید سوم شخص قابل بازی می باشد. و بازیکن می تواند آزادانه در بازی به گشت و گذار بپردازد. بازی شامل تیراندازی های جذاب و اسب سواری و شکار و سرقت و ارتباط برقرار کردن با NPC ها است و همچنین در بازی یک نوار افتخارات وجود دارد که شما می توانید با انتخاب ها و اعمالتان در بازی آن را پایین بیاورید یا بالا ببرید و این نوار در رفتار آرتور در بازی نیز تائیر خواهد گذاشت از جمله در پایان بازی این تائیر قابل حس است. در بازی سیستم Wanted مانند GTA وجود دارد با این تفاوت که در این بازی در عوض هر جرمی که مرتکب می شوید یک جایزه به سر شما گذاشته خواهد شد که هرچقدر این جایزه بیشتر باشد جایزه بگیران بیشتری برای شما کمین خواهند گذاشت. در نوامبر 2018 بتای آنلاین بازی با عنوان RED DEAD REDEPTION آنلاین  عرضه شد.

بازی فروش فوق العاده ای را داشت. این بازی توانست رکورد های زیادی را بکشند از جمله این بازی به دومین بازی پرفروش تاریخ بازی های ویدئویی تبدیل شد. این بازی 723 میلیون دلار از هفته ی انتشار و خدود 23 میلیون نسخه را راهی بازار کرده است. این بازی به طور کلی به شدت مورد تحسین منتقدین قرار گرفته است، از نظر داستان بازی، کاراکتر های بازی، اوپن ورلد بازی و همچنین سطح قابل تقدیر جزئیات بازی این بازی بسیار عالی توصیف شده است. این بازی توانست امتیازات و افتخارات و جایزه های فراوانی را کسب کند که می توان به "Critic's Choice Award در مراسم گلدن جوی استیک اوارد 2018 و افتخاراتی نظیر بهترین روایت و بهترین موسیقی و بهترین اجرا و بهترین جلوه پردازی را در The Game Awards 2018 کسب کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 گیم پلی

بازی رد دد ریدمپشن دو یک بازی سبک وسترن اکشن ادونچر می باشد. که می توانید آن را از زاویه ی دید سوم شخص و اول شخص بازی کنید. این بازی در یک ایالت فرضی ودر یک محیط اوپن ورلد جریان دارد. بازی هم دارای بخش تک نفره و هم دارای بخش چند نفره می باشد که تحت عنوان RED DEAD ONLINE  منتشر شد. بازیکن شخصیت آرتور مورگان یکی از اعضای باند ون در لیند کنترل می کند. که باید توسط او مراحل داستانی بسیاری را (حدود 60 ساعت) در سناریوی خطی بازی به پایان برساند. شخص می تواند برای ارتباط برقرار کردن با دنیای بازی آزادانه به گشت و گذار بپردازد. بازیکن در طول بازی چه با دلخواه و چه به اجبار دچار حملات یا درگیری هایی خواهد شد که بخش اصلی بازی را تشکیل می دهند که می تواند این حملات یا دفاعیات با سلاح های سرد و گرم و مواد منفجره صورت گیرد. بازی تفاوت هایی با نسخه ی قبلی این سری دارد که می توان در درگیری ها به استفاده ی همزمان دو هفت تیر و تیر و کمان اشاره کرد. برخلاف بازی قبلی کاراکتر ارتور مورگان قابلیت شنا کردن را دارا می باشد اما نمی تواند همواره در آب باقی بماند. بخش عظیمی از نقشه را محل های غیر قابل اهمیت پر کرده اند که پر از مسافران، راهزنان و حیوانات وحشی می باشد.

large.red-dead-redemption-2-screenshot.png.f8dd13f6689084ad0135f2d4efff1135.png

 

شهر ها و آبادی های مختلفی در بازی وجود دارند از شهر های مدرن گرفته تا روستا ها و کشتزار های درون بازی جلوه های مختلفی دارند. اصلی ترین بخش جابه جای بازیکن در بازی اسب است که شما می توانید اسب هایی را از محیط بازی رام کنید یا آن ها را از درون بازی خریداری کنید . هر اسب دارای نژاد های مختلف و ویژگی های مختلفی هستند که شما را در بازی یاری می دهند. شما باید ساب های وحشی را تمرین داده و آنها را رام کنید. به استثنای اسب های خریداری شده یا دزدیده شده. شما باید برای صاحب شدن اسبی زین خودتان را روی آن قرار دهیدو زین شما تمام محتویات و اسلحه ها را برای شما شامل می شود به غیر از مواردی که آرتور در کیف خود جمع می کند. شما می توانید کارهایی از قبیل نوازش کردن و غذا دادن به اسبتان رضایت او را جلب کرده و لول او را بالاتر ببرید. و شما می توانید با اسبتان به ماجراجویی در محیط بپردازید و همچنین شما می توانید با قطار و کالسکه هم به راحتی جابه جا شوید. بازیکن همچنین می تواند وارد کالسکه ها و قطار ها شود و کالا های درون آن و موارد ارزشمند مسافران را بدزد و حتی با کشتن یا دور کردن راننده ی قطار می توانید کنترل قطار را در دست بگیرید.

بازیکن همچنین در هنگام جست و جو در محیط می تواند با مواردی رو به رو شود که کاملا تصادفی هستند ولی دیالوگ های مخصوص به خود را دارند و کاملا طراحی شده هستند. این موارد می تواند شما کمین های راهزنان یا جایزه بگیران(در صورت WANTED بودن با جایزه ی بالا) در خواست کمک از اهالی اعدام های عمومی یا کمک به زندانیان در فرار و ... . در کمک کردن به یک فرد هنگام گشتن محیط اگر باز هم آن فرد را ببینید او از شما تشکر خواهد کرد یا به شما جایزه خواهد داد. برای مثال در یکی از موارد بازی شاهد هستیم آرتور در هنگام گشت و گذار فردی را میبیند که توسط مار نیش زده شده است اگر ارتور به وی کمک کند و او را مداوا کند یا زهر را با دهانش بیرون بکشد پس از تشکر فرد هردو از هم دور می شوندو و هنگامی که ارتور به شهر Valentine بر می گردد او را می بیند که در مقابل اسلحه فروشی ایستاده و به ارتور می گوید که می تواند به مبلغی از خدمات اسلحه فروشی به حساب او بهره ببرد.

بازیکن می تواند ماموریت های غیر فرعی فراوانی را تکمیل کند که شما گرفتن مجرمان و تحویل آنان به کلانتری و گرفتن جایزه دنبال کردن و معاشرت با افراد غریبه یا حتی درگیری با آنان، شکار گنج و دنبال یافتن گنج بر اساس نقشه های یافته شده یا شکار حیوانات و حیوانات لجندری و... و مینی گیم هایی مانند پوکر و Five Finger Filet و blackjack و دومینو در بازی موجود است. شکار حیوانات همچنی از مهم ترین موارد بازی است که می توانید با ایتم های جمع آوری شده به وارد سیستم کرفتینگ بازی شوید. در شکار باید به اصول مهمی از قبیل سلاح شکار دقت کنید. که مورد شلبک شده که باعث مرگ جانور شده است چقدر باعث افت کیفیت گوشت و پوست شده است که باعث می شود پولی که در ازای آن میگیرید هم کمتر شود و بهترین سلاح شکار تیر و کمان می باشد. شما می توانید پوست حیوانات را هم پشت اسبتان جایگذاری کنید تا آن را به فروش برسانید و همچنین ماندگاری بیش از حد آن باعث پوسیدگی و کم ارزش شدن آن می شود.

large.Red-Dead-Redemption-2-Official-Gameplay-Video.jpg.505eb321a90e8b26ec88932826de0d55.jpg

 

 

 

بازی به بازیکنان اختیارات فراوانی داده است تا با انتخاب در طول داستان اصلی بازی روی روند بازی تائیر گذار باشند ازجمله قبول یا قبول نکردن ماموریت های بازی از سوی شما. بازیکن می تواند با هر NPC ارتباط بر قرار کند. آرتور می تواند انتخاب کند با چه لهنی با یک NPC صحبت کند. صحبت کردن صمیمی با آنها یا توهین کردن به آنها می تواند آغاز گفتگو ی شما باشد. اگر بازیکن تصمیم بگیرد که یک NPC را بکشد می تواند جسد او را بگردد و همچنین ذین اسب او را نیز به دنبال آیتم های ارزشمند بگردد و یا صاحب اسب وی شود.  بازی دارای نوار افتخارات نیز می باشد که در آن بازیکن با توجه به اعمالش می تواند شاهد جابه جایی آیکون صورت در روی نوار باشد که اگر به سمت راست(سفید) رود نشانه ی افتخار و هر چقدر به سمت چپ رود (قرمز) نشانه ی بی رحمی و بی افتخاری شما است. انتخاب های مئبت و گفتگو های محبت آمیز و کمک کردن به قانون و کمک کردن به مردم باعث افزایش سطح افتخارات و کشتن بی دلیل NPC ها آزار و اذیت اسبتان دزدین و خفت گیری بی گناهان و انتخاب دیالوگ های توهین آمیز باعث کاهش سطح افتخارات شما می شود بازده و نتایج مراحل و دیالوگ ها و حتی پایان بازی با نوار افتاخارات شما در ارتباط است. افزایش نوار افتخارات شما را مشمول تخفیف در فروشگاه ها می کند. داشتن سطح افتخارات فراوان زیاد باعث سود های منحصر به فردی برای شما می شود از جمله لباس های جدید و مخصوص و همچنین کم افتخار بودن هم باعث می شود شما پول و ایتم های زیادی را از اجساد جمع آوری کنید.  

نگهداری از کاراکتر ارتور نیز از اهمیت والایی برخورد دار است. او ممکن است تحت شرایط مختلف تائیر های نامطلوب یا مطلوبی را بپذیرد مانند استقامت و سلامتی او. پئوشیدن لباس گرم در محیط های برفی و سرد و یا در شب باعث نگهداری او از سرما اما پوشیدن این لباس ها در محیط های گرم باعث عرق کردن شما می شود. آرتور همچنین می تواند وزنش را با توجه به غذا خوردنش بالا یا پایین بیارورد. آرتور با وزن زیاد تحمل آسیب های زیادی را دارد ولی در استقامت(دویدن، شنا کردن و...) کم می آورد ولی آرتور با وزن کمتر سطح سلامتی پایین اما استقامت بالایی دارد. بازیکن برای تمیز ماندن می تواند حمام کند و می تواند  موهایش را به وسیله ی خودش یا اصلاح گر بزند و یا به آنها استایل بدهدو ریش و همچنین موی آرتور با گذر زمان افزایش خواهد یافت. در بازی موارد و ایتم های ارتور ممکن است پوسیده یا کیفیت لازم را ازدست بدهند مانند سلاح ها که باید با روغن اسلحه تمیز شوند زیرا اگر این کار انجام نشود در هدف گیری دچار مشکل و ضعف خواهید شد. اگر ارتور از یک اسلحه ی معین استفاده کند باعث افزایش ریلودینگ اسلحه ها و در استفاده از آن تجربه کسب خواهد کرد مانند کاهش پس زدن اسلحه. ارتور با خوابیدن می تواند ایکون های مربوط به خود و اسبش را (در صورت استراحت ) پر کند.

large.5ninyngtvbu11.jpg.ea679c2ac03b2f40ad4bb4cf91cf5692.jpg

نمائی از امتیازات  بازی

 


درگیری ها

گان فایت ها بخش جدا نشدنی این بازی وسترن هستند. بازیکن می تواند کاور بگیرد و ازادانه نشانه گیری کند گرچه بازی خود نیز در نشانه گیری ها به شما یاری می رساند. نشانه گیری به اعضایی از بدن افراد که نمی تواند باعث مرگ آنها شود هم در زمین گیر کردن دشمنان مفید هستند. وقتی شما به یکی از دشمنانتان شلیک می کنید او با توجه به جای که ضربه خورده است واکنش های مختلفی از خود بروز می دهد.

اسلحه ها

در این بازی قابلیت ِدد آی وجود دارد قابلیتی که در بازی قبلی نیز موجود بود و به بازیکن این اجازه را می دهد که در حین درگیری صحنه آهسته ای برای تیراندازی پدید بیاید. شما در این صحنه روی اهداف علامت می گذارید و پس از اتمام علامت گذاری شما با زدن شلیک گلوله ها به سمت محل های نشانه گیری شده هم می رود که این قابلیت می تواند آپدیت شود شما می توانید با لول آپ شدن نقاط ضعف هدفتان را برای زدن تیر مشاهده کنید.

سیستم بونتی هانتینگ به بازی برگشته است. مانند بازی GTA شما هم با توجه به جرمی که مرتکب شده اید مستلزم به پرداخت مبلغی بری جریمه خواهید بود که این مبلغ می تواند توسط افراد قاتل شما گرفته شود! با مرتکب شدم جرم بر روی شما جایزه ای گذاشته خواهد شد که شما می توانید در پست افیس ها آنها را پرداخت کنید یا از دست پلیس ها و گشت های آنان یا جایزه بگیران فرار کنید. با افزایش بونتی جایزه بگیران هم افزایش خواهند یافت. اگر شما جرمی مرتکب شوید و بخواهید فرار کنید بونتی هانتر ها همواره رد شما را خواهند زد . بعد از انجام جرائم زیاد U.S Marshals در صورت انجام جرائم بیش از حد محل استقرار شما را برای جایزه بگیران خواهد فرستد . برای فرار از اجرای قانون بازیکن باید از مناطق قرمز رنگ دوری کند. و به تدریج مناطق WANTED کاهش پیدا خواهند کرد. یا شما می توانید از تعقیب ها پنهان شوید و یا افراد تعقیب گر را بکشید. اگر شما دستگیر شوید باز هم آن قیمت بر سر شما باقی خواهد ماند و افراد زیادی از جمله پلیس ها بر روی شما حساس خواهند بود. (در مناطقی که مرتکب جرمی شده اید.) مخصوصا زمانی که از زندان فرار کرده باشید. بازیکن فرصت این را دارد در مقابل پلیس ها غیر مسلح شده و تسلیم شود در حالی که این اقدامات در برابر باونتی هانتر ها کاربردی ندارد و آنها شما را خواهند کشت.


خلاصه ی داستان بازی


تنظیمات و کاراکتر ها

دنیای رد دد ریدمپشن دو در 5 ایالت خیالی در آمریکا جریان دارد. ایالت های نیو هانور و آمبارینو و لیموند ایالت های جدیدی هستند که به این بازی اضافه شده اند ولی ایالت های نیو آستین و وست الیزابت که در بازی قبلی نیز حضور داشتند در این بازی همچنان هستند و مناطق جدیدی به ایالت وست الیزابت اضافه شده اند. ایالت ها در کنار رودخانه های سن لوئیس و لانا هه چی و سواحل دریاچه ی فلت آیرون. آمبارینو یک منطقه ی کوهستانی است که منطقه ای است که انبوهیی از بومیان آمریکایی در آن حضور دارند. نیو هنور یک منطقه ی در حال صنعتی شدن است که یک منطقه ی دره ای نیز محسوب می شود. در لیموند که می توان مرداب ها و گیاهان مختلفی یافت باقی مانده ی کلنی های فرانسوی با نام سنت دنیس در این منطقه حضور داشتند و بسیاری از مردم ساکن این منطقه به فرانسوی تکلم می کنند. این منطقه ها به نیو ارلان و لوئیزیانا شبیه هستند. وست الیزابت جلگه های پهناور و جنگل های متراکم را امل می شود که شهر مدرن بلک واتر در این منطقه قرار دارد. منطقه ی بلک واتر از لوکیشن های مهم بازی رد دد ریدمپشن یک بود که این ایالت شهر کوچک استراو بری را شامل می شود. نیو استین یک منطقه ی خشک در بازی است که حد مرزی شهر های تامبل وید و آرمادیلو  قرار دارد.

large.WCCFreddeadredemption22-740x429.jpg.af74964da79173646025c0f677b45d08.jpg

ارتور مورگان

 

بازیکن شخصیت آرتور مورگان (راجر کلارک) را کنترل خواهد کرد. فرد قدیمی و از افراد مهم گنگ ون در لیند که دست راست داچ ون در لیند است. داچ ون درلیند شخصیت مهم و رهبر گنگ ون در لیند می باشد(بنجامین بایرون دیویس) داچ یک فرد کاریزماتیک است که به آزادی امیت زیادی می دهد و فردی که مخالف نظام مند شدن ایالات متحده ی آمریکا می باشد. و همچنین گنگ ون درلیند که خانواده ی آرتور را تشکیل می دهند شامل: هوزئا متیوز از رهبران گنگ و پدر خوانده ی آرتور مورگان و کسی که از او در جوانی وی محافظت کرد.(کارزون دوبل) پروتاگونیست اصلی بازی پیشین جان مارستون (راب ویتف) ، بیل ویلیامسون (استیو جی پالمر) خلویر اسکوئلا (گابریل اسلویر) مایکا بل (پیتر بلام کوئیست) آنکل (جیمز مک برید و جان او کریگ) عضو آمریکایی _ آفریقایی گنگ لنی سامرز (هارون اتکینس) عضو سرخپوست گنگ چارلز اسمیت عضو قدیمی گنگ او دریسکول، کایرن جونز (پیکو الکساندر) سیدی ادلر (الکس مک کنا) عضو ایرلندی گنگ شان مک گیر (مایکل ملامفی) آشپز گنگ سیمون پیرسون (جیم سانتانگلی) مسئول مالی گنگ لئو پولد استروس معشوقه ی داچ مولی او شی (پنی اوبراین) ریورند سوانسون (شان هابرلی) همسر جان مارستون ابیگیل رابرتز (کالی الیزابت مور) جک مارستون (ماریسا بوچیانتی و تد سادرلند) و افراد متحد گنگ جوزائه ترلاونی و معشوقه ی پیشین آرتور مری لینتون

گنگ همواره با گنگ های رقیب خود و  افراد شاغل در صنعت نفت و لویتیکوز کورن وال و افرادی که خود را مقابل گنگ قرار می دهند سر درگیری داشته است. کورنوال ماموران یک آژانس امنیتی به نام پینکرتون را استخدام می کند که در راس آنان اندرو میلتون قرار دارد. که او معاونی با نام ایجنت راس را نیز دارد. گنگ نیز بر سر موضوع خانواده های شاخص رودز و ربوده شدن گنگ با مجرم مشهور و خطر ناک ایتالیایی سنت دنیس ، آنجلو برونته در می افتد. قاتل معشوقه ی داچ ون در لیند(آنابل) و رئیس گنگ او دریسکول یعنی کولم او دریسکول در بازی حضور دارد و از دشمنان اصلی گنگ و داچ به حساب می آید. گنگ های رقیب دیگر شامل دل لوبو و لارامی و اسکینر و مورفری و مهاجمان لیموین هستند. و خانواده های گری و بریث ویت که خانواده های رقیب و قروتمند رودز هستند نیز از دشمنان شما به حساب می آید که در نتیجه خانواده ی بریث ویت بخاطر رباییدن جنک مارستون به طور کامل توسط گنگ نابود می شود. و افراد دیگر شامل رینز فال و ایگل فلایز و دیگر افراد بومی آمریکا در منطقه ی واپیتی که در بازی حضور دارند.


داستان

بعد از بمب گذاری در سال 1899 که باعث مرگ افرادی از گنگ شد باند ون در لیند مجبور به فرار از بلک واتر و رها کردن اموال ربوده شده شدند. زمانی که تمدن قانون مند در حال اجرا شدن بود و غرب وحشی در حال رام شدن و عصر کابوی ها در حال غروب بود. گنگ تصمیم گرفت تا پول بیشتری برای فرار از قانون و پناه گرفتن و مخفی شدن به دست آورد. برای همین آنها قطار فردی ئروتمند به نام کورن وال را دزدیند کسی که افرادی با عنوان پینکرتون ها به عنوان مامور استخدام کرده بود که فرماندهی آنان بر عهده ی اندرو میلتون بود. باند سرقت های زیادی را انجام داد و به کار های مختلفی مشغول شد و در سر انجام هر سرقت داچ می گفت که این آخرین سرقت است.

 

به دنباله ی سرقت موفقیت آمیز بانک در شهر ولنتاین و یک درگیری شدید با افراد کورن وال گنگ به علت نا امنی محل استقرار خود به سمت لیموند نقل مکان کرد. آنها با دو خانوه ی گری و بریئ ویت ملاقات کردند که مشکلات و اختلافاتی بر سر معادن طلا با هم دارند بعد از نفوذ گنگ در هر دو خانواده شما با افراد بریث ویت همکاری کردید و مزارع تنباکوی خانواده گری را با شان آتش زدید به شما که در حال پیاده روی در راه اصلی رودز بودید کمین زدند و در اولین تیر شان مک گیر را کشتند (با هد شات) پس از آن خانواده ی بریئ ویت با نفوذ به مقر گنگ جک مارستون را ربودند و او را به یک خلافکار ایتالیایی با نام انجلو برونته تحویل دادند. داچ به این علت عصبانی شده و با هردو خانواده به مبارزه می پردازد که این مبارزه به یک درگیری رو در رو بین گنگ و خانواده ی بریئ ویت می انجامد که شما نه تنها همه ی افراد را تا آ[رین نفر از دم تیغ می گذرانید بلکه خانه ی اصلی بریث ویت را در جلوی چشمان بزرگ این خانواده به آتش می کشید. شما پس از این توسط ایجنت میلتون غافلگیر می شوید که مقر شما را پیدا کرده بود و به شما پیشنهاد آزادی در قبال تحویل داچ را به شما می دهد که به هرحال این پیشنهاد رد می شود. شما به یک خانه ی قدیمی وارد می شوید که توسط آرتور کشف شده بود تا مقر اصلی شما اینجا باشد که از طریق سنت این مکان به سنت دنیس دسترسی داشته باشید. شما معاشرتی با آنجلو برونتی خواهید داشت و جک را تحویل خواهید گرفت.  او به شما نشانی محل یک مکان با پول های فراوان را خواهد داد که هنگام دست برد زدن به آن پول اندکی توسط شما کشف می شود که این کار عصبانیت شدید داچ را در پی داشت و شما با فرمان داچ به محل حضور آنجلو برونته کمین می زنید و او را می گیرید و داچ پس از صحبت کوتهیی او را در مرداب می اندازد و او توسط تمساح ها خورده می شود.

داچ می داند که آینده ی گنگ با وضعیت کنونی ایالات متحده ی آمریکا بسیار وخیم خواهد بود. به خاطر همین داچ شما را وادار به دزدین بانک بزرگی در سنت دنیس خواهد کرد. تا پولی برای فرار به دست بیاورید. طبق برنامه هوزئا و ابیگیل باید انفجاری را ترتیب می دادند و شما با پرت شدن حواس اذهان عمومی به درون بانک بروید پس از زدن بانک شما با اندرو میلتون رو به رو خواهید شد که هوزئا را گرفته بود او هوزئا را ازاد می کند تا به سمت شما بیاید اما هنگامی که هوزئا رویش را به سوی ایجنتمیلتون بر میگرداند ایجنت میلتون او را به شکل بی رحمانه ای می کشد. هنگام فرار گنگ جان گیر می افتد در حالی که داچ می توانست جان را نجات دهد این کار را نکرد و اجازه داد تا او گرفتار شود در هنگام فرار از پشت بام لنی به صورت ناگهانی تیری از پشت در به و می خورد که باعث مرگ وی می شود این صحنه درست در مقابل شما اتفاق خواهد افتاد. داچ و آرتور و مایکا و خاویر و بیل و چارلز توانستند فرار کنند. آنها در خانه ای ماندند و تا شب صبر کردند ولی ماموران پینکرتون به شدت مزاحم آنان بود و آنها نمی توانستند به راحتی حرکت کنند در سر راه چارلز در اقدامی شاجاعانه حواس پینکرتون ها را پرت کرد تا شما به یک کشتی برسید و آن کشتی در را بر اثر طوفان نابود شد و شما به جزیره ای دور افتاده به نام گو آرما خواهید رفت. ماموران محلی گوآرما همواره در درگیری با افراد محلی بودند که در حال خدمت به صاحبان مزارع شکر بودند. قبل از این داچ و بقیه ی اعضا می خواستند به کوبا بروند. پس از این شما به همراه بقیه ی اعضا به آمریکا خواهید برگشت.

پس از این موارد داچ برای یک دزدی بزرگ و اخر برنامه ریزی می کرد که او به در خواست به ازادی جان نیز بی توجهی می کرد و می گفت که زمان آن فرا نرسیده است ولی سیدی و ارتور به دستور داچ گوش نکردند و  جان را ازاد کردند. داچ شروع به شک کردن به وفاداری ارتور کرد که این شکاکی ها بر سر مایکا بل بود کسی که با فعل و انفعالاتی جای هوزئا که مشاور داچ بود را گرفته بود. ارتور هم به داچ دیگر اعتقاد چندانی ندارد و معتقد است داچ همان فردی نیست که می شناخته است. در همین حین در سنت دنیس هنگام پیاده روی شما دچار توهم و سرگیجه می شوید که پس از رساندن خود به دکتر می فهمید که به سل مبتلا شده اید. این بیماری زمانی به او منتقل شد که در حال انجام ماموریت استروس بود که باید از کشاورزی بیمار پول می گرفت که با مجادله و بحث با او ارتور نیز گرفتار این بیماری می شود. پس از این ارتور به اینکه چگونه بتواند از افراد گنگ تا زمان مرگش محافظت کند دقت می کند مخصوصا ارتور افکاری برای رهایی جان مارستون و همسر و فرزندش از دست داچ داشت. و تمام سعی خود برای حمایت از گنگ تا زمان مرگش را به کار برد.

پس از حمله ی پینکرتون ها که دقایقی بعد از به هم رسیدن آرتور و  داچ و دیگر اعضا که به گوآرما رفته بودند در کمپ جدید گنگ آنها مورد تهاجم افراد پینکرتون با شلیک مسلسل به درون خانه قرار گرفتند که شما همه ی آنان را کشتید و پس از این دفع حملات داچ فهمید که عامل همه ی این خرابی ها و مشکلات فردی است که به عنوان یک خبرچین برای پینکرتون کار میکند. با نثل مکان کردن گنگ به یک مکان جدید مولی او شی که عاشق داچ بود ولی داچ به او کم توجهی می کرد فریاد میزد که او به پینکرتون ها خبر چینی می کرده است و او جاسوس پینکرتون ها بوده که تعجب همه را بر انگیخته بود و پس از دقایقی که داچ داشت از کوره در می رفت سوزان گریمشاو با شاتگان مولی را به قتل رساند.داچ پس از این وقایع برای رفع توجه از گنگ ون در لیند به یک قبیله ی بومی آمریکایی که از او درخواست داده بودند تا با افراد ارتش ایالات متحده وارد جنگ شوند حمایت می کند وبه آنها یاری می رساند ولی این یاری بخاطر اهالی آن قبیله نبود بلکه برای این بود تا توجه ها از گنگ برداشته شود. پس از این شما وبا میکا و داچ وارد انزبورگ می شوید تا اسنادی در مورد قطار حامل پول کورن وال را به دست آورید در همین حین داچ منتظر کورن وال می ماند تا از او انتقام بگیرد و پس از گفتگویی کوتاه به سر او شلیک می کند و او را به قتل می رساند و یک درگیری شدید بین شما و افراد پینکرتون به وقوع می پیوندد که اوضاع بین ارتور و داچ را خراب تر از گذشته می کند. زیرا ارتور دست پرورانده ی داچ بود و داچ همیشه معتقد بود که انتقام کاری احمقانه است در حالی که داچ در حال زیر پا گذاشتن حرف خود است.

بسیاری از افراد گنگ هنگامی که داچ و مایکا و دیگر اعضا مشغول سرقت بودند گنگ را رها کرده و آن را ترک کردند. و فقط از این افراد ابیگیل رابرتز و جک مارستون باقی ماندند که ابیگیل رابرتز توسط پینکرتون ها ربوده شد. اعضای گنگ برای سرقت یک قطار حامل پول در سنت دنیس برنامه ریزی می کردند. پس از این ارتور مورگان و جان مارستون به یک ریل قطار می روند تا پل چوبی که قرار است قطار کورن وال از آن عبور کند تا منفجر کنند و پس از این کار ارتور به جان می گوید که پس از سرقت با خانواده اش گنگ را ترک کند. در همین حین افرادی از واپیتی به گنگ می آیند تا به آنها بگویند که به آنها در حمله ب تاسیسات نفتی ارتش کمک کند که داچ بر خلاف نظر رینز فال به آنها کمک می کند پس از درگیری و زخمی شدن ایجل فلایز و کشته شدن بسیاری از جوانان قبیله شما وارد تاسیسات می شوید که پس از درگیری با نشتی لوله ی حامل گاز داف بر روی ارتور وی به زمین می افتد و این کار همزمان با ورود نظامیان به داخل ساختمان رخ داد که ارتور از داچ کمک خوست ولی داچ بی توجه به او، ارتور را ترک کرد و پس از این ایجل فلایز با اسلحه اش سرباز را میزند اما مورد اصابت گلوله قرار می گیرد. ارتور چندین بار جان ایجل فلایز را نجات داده بود ولی نجات دادن ارتور توسط ایجل فلایز به قیمت جانش تمام شد  پیش از سرقت قطار ارتور به داچ گفت که اجازه ی رفتن را به جان و خانواده اش بدهند که داچ از این حرف ارتور کمی عصبانی شد.

بعد از برنامه ریزی زمان سرقت قطار فرا رسید که شما باید وارد قطار شوید و اموال کورن وال را بردارید پس از درگیری و پیدا کردن محل پول ها جان مورد اصابت گلوله قرار می گیرد و سقوط می کند در حالی که داچ گفت جان را بر میگرداند، بدون کمک کردن به او به پیش ارتور برگشت و به او گفت که جان مرده است. پس از برگشت به مقر گنگ تیلی جکسون با جک مارستون به پیش داچ آمد و گفت ابیگیل ربوده شده است که داچ گفت که زمان آن فرا نرسیده است که این پیشنهاد، پیشنهاد مایکا بود که ابیگیل را به حال خود رها کنند. ارتور این کار خطیر را به خاطر جک مارستون انجام داد و با سیدی ادلر به مقر پینکرتون در انزبورگ رفت که سیدی به خاطر بیماری ارتور به او گفت که با اسلحه ی دوربین دار به او کمک کند که این حرف سیدی مورد بی رضایتی ارتور واقع شد و ارتور این کار را با کراهت پذیرفت. پس از کمک کردن به سیدی او وارد ساختمانی شد که ابیگیل بود ولی هنگام ورود توسط یک نگهبان دستگیر شد و ارتور خود وارد عمل شد و لی او هم توسط ایجنت میلتون غافلگیر شد و بخاطر شدت بیماری قدرت گذشته را نداشت و همین که ایجنت میلتون می خواست ارتور را بکشد ابیگیل با یک هفت تیر او را به قتل می رساند.


رستگاری یک هفت تیر کش

ابیگیل رابرتز ازاد شد و شما پس از گم کردن افراد پینکرتون با سیدی ادلر ، ابیگیل را از اسب خود پیاده می کنید و با آنها یک خداحافظی تلخ را انجام می دهید. خداحافظی که دیگر تکرار نخواهد شد و اخرین دیدار سیدی ادلر و ابیگیل رابرتز با ارتور مورگان کسی که جان هردو آنان را نجات داده بود شد.

برای احساسی تر شدن پایان داستان بهتر است از ارتور فردی شرافتمند در بازی بسازید.

شما با اسبتان، وارد جنگلی می شوید و به سوی مقر گنگ می روید جایی که اخرین صحبت هایتان را با داچ خواهید کرد اما در هنگام رفتن به مقر اگر نوار افتخارات بهتری داشته باشید دیالوگ هایی مربوط به کاراکتر های بازی گفته می شود که از ارتور تعریف می کنند و احساسات خود را به آرتور می گویند اما اگر فردی کم افتخار باشید دیالوگ هایی نصیحت بار یا طعنه آمیز پخش خواهد شد. و همچنین در نور جنگل نیز تفاوت هایی وجود دارد که با پر افتخار بودن جنگل رنگ غروب خورشید را به خود می گیرد و در کم افتخار بودن فضایی تاریک وجود دارد.

ارتور به مقر کمپ می رسد و به طور شفاف به داچ در مورد خیانت مایکا می گوید ولی هیچکس جز مارستون که ناراحت و زخمی خود را به کمپ رسانده است طرف ارتور را نمیگیرد و در اوایل صحبت های مایکا و ارتور سوزان گریمشاو طرف ارتور را میگیرد ولی توسط مایکا کشته می شود. . بیل ویلیامسون خاویر اسکوئلا و داچ طرف مایکا را می گیرند که ناگهان با حمله ی پینکرتون ها مواجه می شوند. شما با جان از درون غار فرار می کنید و شما داری کلید صندوقچه ی پول گنگ که سهم ارتور درون ان است هستید که ابیگیل آن را به شما می دهد.  شما پس از تیراندازی ها به دامنه ی یک کوه می رسید که پس از لحظه ای اسب شما کشته می شود. و این مرگ اسب باعث ناراحتی و احساساتی شدن ارتور می شود. آتور جای انتخاب دارد که یا با جان مارستون به فرار ادامه دهد یا به دنبال صندوقچه ی داچ برود. که در هر دوحالت مورد تهاجم مایکا قرار میگیرد. پیش از این ارتور کلاه و دفترچه یادداشت و کیفش را به جان می دهد و جان را تا پایان زندگی اش مدیون خود می کند.

مبارزه ی شما با مایکا حتی اگر در طی مبارزه یک ضربه هم نخورید به علت بیماری شدید آرتور، آرتور استحکام گذشته را ندارد و پس از مبارزه استقامت خود را از دست می دهد و هنگامی که می خواست به اسلحه برسد داچ جلوی او را میگیرد. آرتور به داچ می گوید که او همه چیزش را به او داده است و مایکا جاسوس پینکرتون ها بوده است نه مولی او شی. که این حرف باعث بروز ابهامی بزرگ در داچ شد و باعث شد که آن دو را ترک کند. اگر سطح شرافت شما بالا باشد شما در مقابل طلوع افتاب در بالای کوه(اگر کمک به جان را انتخاب کرده باشید) یا روی زمین مقر گنگ(اگر به دنبال پول بروید)  با پخش اهنگی بسیار احساسی و دل انگیز شاهد جان دادن آرتور مورگان خواهید بود ولی اگر سطح شرافت پایینی داشته باشید توسط مایکا بل با اسلحه  ی سرد یا گرم شاهد کشته شدن ارتور مورگان خواهید بود که خانواده مارستون و از همه مهم تر جک را حفط کرد و به رستگاری ابدی خود رسید.


اپیلوگ: ساخت زندگی جدید پس از هشت سال

پس از هشت سال از وقایع از همپاشی گنگ جان با ابیگیل رابرتز به شهر استروبری در وست الیزابت می رود تا زندگی جدیدی را از نو بسازد او وارد میوه فروشی می شود تا از او پرس و جو کند تا کاری را پیدا کند و در همین حین ابیگیب وارد مطب دکتر می شود تا در کار های جراحی او به وی کمک کند. او وارد دامداری می شود و به آنها می گوید که او در حال فرار از زندگی قبلی اش است و در سر راه به او دست  برد شده است. پس از کار در دامداری جان مجبور شد بر خلاف خواسته ی ابیگیل دست به اسلحه اش بزند و دست به کشتن مهاجمان دام داری بزند ولی زمانی که برگشت دید ابیگیل با جک او را ترک کرده اند و به جای دیگر رفته اند. این کار ابیگیل باعث می شود تا جان به فکر تاسیس یک دام داری در نزدیکی بلک واتر بگیرد و خانه اش را بسازد او در همین حین با انکل رو به رو می شود که اطلاعاتی را در مورد چارلز اسمیت می دهد که اکنون یک بوکسور خیابانی شده است. پس از ملاقات با او و فرار از باقی مانده ی اعضای باند آنجلو برونته چارلز اسمیت به جان در اسختن خانه اش کمک کرد تا آن را بسازد.

پیش از این سیدی ادلر به جان پیام فرستاده بود که اطلاعاتی در مورد محل استقرار مایکا بل دارد و او اکنون یک بونتی هانتر است که شما هم در برخی از این بونتی ها با او شریک می شوید که با استفاده از وام بانک بتوانید خانه بسازید. اما در محل جدید شما گنگ هایی نیز شما را تهدید می کنند که چندین بار این گنگ ها به شما حمله کردند که باعث کشته شدن یکی از محافظان قاری های حمل چوبتان و اسیر شدن انکل شد که شما توانستید انکل را نجات دهید. پس از تکمیل ساخت دام داری چارلز به شما در دام داری کمک کرد و سیدی ادلر نیز با پیامی مهم به سوی شما آمد.


انتقام مرگ آرتور مورگان

سیدی به شما گفت که مایکا یک گنگ دارد و یکی از افراد گنگ وی را پیدا کرده است که در استراو بری است. شما وی را پیدا می کنید و پس از گرفتن اعتراف سیدی او را خواهد کشت. شما به یک منطقه ی کوهستانی خواهید رفت که چارلز توسط یک تک تیرانداز ضربه خواهد دید و شما پس از قرار دادن او در جایی امن به ادامه ی مسیر خود می روید که پس از این یک کمین می خورید که باعث چاقو خوردن سیدی ادلر می شود و شما پس از شکست طرف مقابلتان می بینید که چارلز جان سیدی را نجات می دهد. و هر دوی آنها پشت جان می مانند و جان به راه خود ادامه می دهد و به یک کلبه می رسد که مایکا به مقابل جان می ایستد پس از شلیک های متوالی سیدی که زخمی شده بود با اسلحه مایکا را به عقب می راند و از درون کلبه داچ ون در لیند خارج می شود. که به سوی هردو نشانه می رود. پس از مکالمه ای کوتاه داچ به مایکا شلیک می کند و بدون گفتن حرفی آنجا را ترک می کند و شما هم مایکا را از دم تیغ با شلیک چندین گلوله می گذرانید و به گنجینه ای بسیار ارزشمند در درون کلبه به ارش 20,000$ می رسید که بسیار بیش تر از مبالغ ایتم های بازی است. پس از این شما به خانه بر میگردید و جان با ابیگیل مراسم عروسی خود را با تقدیم انگشتری که ارتور به ماری معشوقه ی خود داده بود را برگزار می کند و پس از آن چارلز برای شروع زندگی جدید به کانادا در آمریکای شمالی می رود و سیدی ادلر گفت که به محبط های وحشی آمریکای جنوبی علاقه دارد و قصد دارد برای محافظت از معادن طلا به آنجا برود.

همکار قبلی ایجنت میلتون یعنی ادگار راس به محل کشته شدن مایکا می رسد و جسد او را میبیند و با تعقیب رد پاها و سرنخ های باقی مانده از جان محل زندگی او در دام داری اش را پیدا می کنند که این وقایع شروعی بر ماجرای رد دد ریدمپشن یک است. در مورد اعضای دیگر گنگ مانند تیلی جکسون که با یک وکیل ازدواج کرد. رینز فال به همراه افراد قبیله اش به کانادا رفت و مری بث یک نویسنده شده است. و کارن نیز که در اواخر بسیار به نوشیدنی های الکلی روی آورده بود ممکن است تا آخر عمرش به این کار ادامه داده باشد. پیرسون یک مغازه ی فروشگاه را باز کرد. سوانسون به یک کشیش تبدیل شد. و استروس هم به اسارت در آمد و تا آخرین لحظه ی زندگی اش چیزی در مورد گنگ به زبان نیاورد و کشته شد.


توسعه

رد دد ریدمپشن دو توسط راک استار استودیوز توسعه داده شده است. که همه ی استودیو های راکستار در سراسر جهان به صورت واحدی مستقل در ساخت این بازی مشارکت داشتند. این بازی توسط موتور اختصاصی راکستار گیمز Rockstar Advanced Game Engine یا به خلاصه RAGE ساخته شده است. وودی جکسون که یکی از اهنگسازان بازی قبلی این سری می باشد نیز در این بازی حضور دارد که موسیقی متن این بازی توانست جایزه ی بهترین موسیقی متن بازی های سال 2018 را از آن خود کند. بازی به طور رسمی در اکتبر سال 2016 معرفی شد. همچنین راکستار ز چندین وب سایت شبکه های اجتماعی برای تم و و تیزر این بازی استفاده کرده بود. تائیرات تیزر به گونه ای قابل توجه بود که باعث شد سهام شرکت TAKE TWO شش درصد افزایش یابد. بعد از معرفی بازی برای پلتفرم های ایکس باکس وان و پلی استیشن چهار درخواست های به مراتب بسیاری برای انتشار بازی در پلتفرم PC شد. سر یک توافق با سونی اینترکتیو اینترتینمنت برخی از محتواهای آنلاین بازی انصحارا در پلی استیشن چهار موجود خواهد بود. بازی قرار بود در نیمه ی دوم سال 2018 منتشر شود ولی این گونه نشد و بازی دو بار نیز در ربع اول و دوم سال 2018 تاخیر خورد و بازی سرانجام در 26 اکتبر سال 2018 منتشر شد.

نسخه ی آنلاین بازی با عنوان RED DEAD ONLINE  به عنوان بتا در برخی نقاط در دسترس کاربران در مورخ 27 نوامبر 2018 قرار گرفت که این بتا بعدا برای همه ی بازیکنان از 30 نوامبر در دسترس کامل قرار گرفت. در طی یک جلسه ی IGN با سازندگان RED DEAD REDEMPTION 2 از آنان پرسیده شد که چرا نباید بسته الحاقی رد دد مدتی بعد از انتشار آن منتشر شود که یکی از  انان که ایمران سرور کارگردان بصری بازی بود جواب داد که این بازی یک بازی داستان محور است. و ما می خواهیم بازیکنان در داستان بازی وارد شده و غرق در آن شوند و بتوانند تجربه هایی از داستان بازی را به دست آورند. و همچنین آنان باید تجربه هایی را که مقدمه ی بخش انلاین بازی بود را به دست آورند. همچنین گفت که ما در راکستار گیمز محصولات جداگانه ای داریم که دائم در حال رشد و همچنین در حال تکامل هستند  همچنین انان اشاره کردند که بازی دارای موارد بسیار مشترک و همچنین محبوب در GTA را دارا می باشد .که در عین حال در این مقوله ایده های فراوانی به کار برده خواهد شد.


بازار یابی

اولین تریلر رسمی بازی در 20 اکتبر سال 2016 میلادی منتشر شد. که نشان دهنده ی محیط بزرگ و گسترده ی بازی بود. و دومین تریلر و سومین آن به ترتیب در تواریخ 28 سپتامبر 2017 و 2 می 2018 منتشر شد. که به ترتیب داستان و کاراکتر های بازی را توضیح می داد. و یک تریلر هم در 9 اگوست منتشر شد که نسان دهنده ی گیم پلی بازی بود. این تریلر نشان دهنده ی سیستم شوتینگ بازی به همراه سیستم اسب سواری آن به همراه موارد مربوط ه گنگ و کمپ بازیکن را نشان می داد. برای افازیش پیش خرید بازی رد دد ریدمپشن دو راکستار با چندین خرده فروشی بازی همکاری کرد. بازی دارای یک نسخه ی ویژه (SPECIAL EDITION) شامل موارد و محتواهای اضافی برای بازی است و اما نسخه ی التیمیت ULTIMATE EDITION دارای محتواهای انلاین بازی بود. کالکتور بازی نیز دارای نسخه ی فیزیکی بازی به همراه کالا های فیزیکی مربوط به بازی است.

large.81YdwOwzgSL._SX679_.jpg.cd51d26db12bf6b860fcc4049d75eb2f.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نقد و بررسی

بازی نقد های تحسین برانگیز و بسیار قابل توجهی در یافت کرد از مجموع 97 نقد متای 97 از 100 را دریافت کرد که در طول سال 2018 از این نظر مقام اول را دارد. این بازی بیشترین متای بازی ها برای پلی استیشن و ایکس باکس وان را دارا می باشد. که پس از این بازی بازی GTA V قرار دارد.

گیم اینفورمر با دادن نمره ی کامل 10/10 در مورد بازی نوشت: راکستار این بار با رد دد ریدمپشن دو توانست یک موفقیت بزرگ را ثبت کند. قانون شکنی های گنگ ون در لیند و قاطعیت در روایت داستان و همچنین گستردگی محیط بازی عناصری هستند که بازیکن باید در این بازی به تجربه و لذت از انها بی اندیشد.

IGN نیز به این بازی نمره ی کامل را داد و نوشت: این بازی شانه به شانه ی بازی GTA V به یکی از بهترین بازی های مدرن تاریخ تبدیل شد. این بازی یک بازسازی زرق و برق دار از یک دوره ی کثیف آمریکایی است که آن را با جلا و صبوری به بازیکن نشان می دهد. این بازی به طور قطع یکی از بهترین داستان گویی ها را دارد. من هنوز هم نمی توانم جلوی خودم را بگیرم تا برگردم و دوباره بازی را شروع کنم.

در یک نقد دیگر که نمره ی کامل این بازی را در پی داشت Electronic Gaming Monthly نوشت: انتقادات راحت تر از تعریف ها به ذهن می آیند ولی در مرود رد دد این گونه نیست. این بازی یکی از پر زرق و برق ترین و زیبا ترین و وحشی ترین و یکی از بی نظیر ترین بازی های تاریخ است که اگر از پس ان بر بیایید شما یا یک گیمر نیستید یا در کما هستید!

US GAMER نوشت: آیا رد دد ریدمپشن دو بهتر از نسخه ی قبلی این سری است؟ بله! بسیار بهتر از نسخه ی قبلی این بازی است. ایا بازی عالی است؟ خیر! بازی دارای جزئیات دقیقی است که بازی دارای دنیای زیبایی نیز است ... و به طور خلاصه نوشت رد دد ریدمپشن دو یکی از بهترین بازی ها است که می توانیدآن را برای هشت سال دیگر هم تجربه کنید. الساندرو فیاری منتقد گیم اسپات به این بازی نمره ی  9/10 را داد و انیمیشن، داستان و کاراکتر های بازی را ستایش کرد. رد دد ریدمپشن دو عالی است اما این بازی دارای یک داستان احساسی و درگیر کننده است. و جهان بازی به گونه ای است که سخت است تا ان را به زمانی که به پایان رساندیم رها کنیم.

امتیاز نام
97/100 META CRITIC
95/100 Destructoid
100/100 edge
100/100 EGM
100/100 Game Informer
90/100 GAME SPOT
5/5 Games Radar
5/5 Giant Bomb
100/100 IGN
4.5/5 US GAMER
* سایت های ایرانی
10/10 زومجی
* *


منبع

ویکی پدیابازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری