45 مقاله
در این ویکی

فلاسفه


Movyn

index.jpg.92c2dbb6fa61abd499a70a2883c8eb

فلاسفه (انگلیسی: The Philosophers) یک گروه مخفی تشکیل شده از ثروتمندترین، باهوش‌ترین و بانفوذترین افراد از سه کشور ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی و جمهوری چین بودند. این گروه برای نخستین بار پس از جنگ جهانی اول شکل گرفت و به لحاظ نظری و در پشت پرده، نیروهای سیاسی کشورهای خود را هدایت می‌کردند.تاریخچه

پس از پایان جنگ جهانی اول، فلاسفه اولیه (The Philosophers) یک اتحادیه مخفیانه میان سه کشور ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی و جمهوری چین ایجاد کردند که تا نزدیک به چند دهه با اهداف اولیه خود برقرار مانده بود. فلاسفه از ابتدا به دنبال استفاده از منابع و نفوذ باورنکردنی خود برای جهت دادن به تاریخ و ساخت آینده به دور از بی‌رحمی و جنگ بود. با این حال پس از کشته شدن آخرین عضو اولیه گروه فلاسفه در دهه ۱۹۳۰، گروه به سرعت از کنترل خارج شد و اعضای جدید آن، اهداف اولیه سازمان را به فراموشی سپردند. در سال‌های بعد، رشد قدرت و نفوذ افراد این گروه بیشتر شد و آن‌ها را به نیروهایی بلامنازع (بی چون و چرا) در پشت سر دولت‌های مرتبط با خود تبدیل کرد. آن‌ها نیروهای سیاسی و عوامل نظامی خودشان را دراختیار داشتند و با ایجاد مراکز آموزشی مخصوص به خود، تربیت نیروهای بیشتر برای نسل آینده را هدف‌گذاری کرده بودند. از جمله این مراکز، "مدارس جذابیت" بود که در آن کودکان تحت آموزش قرار می‌گرفتند تا درآینده تبدیل به جاسوس شوند؛ از جملهافراد حاصل از این مدارس باس و ایوا بودند. نفوذ فلاسفه پس از این به کشورها و سازمان‌های دیگری که درگیر جنگ بودند نیز گسترش پیدا کرد تا جایی که این گروه، خود تبدیل به جنگ شده بود. درحالی که در طول تاریخ، فداکاری‌ها در جنگ‌ها باعث تغییر تعادل قدرت‌ها می‌شد؛ جنگ‌های به راه افتاده یا پشتیبانی شده توسط فلاسفه باعث پیدایش پی در پی جنگ‌های جدید شده است.

در طول این زمان، منابع به اشتراک گذاشته شده فلاسفه درمجموع به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار بالغ شده بود؛ ثروتی بی‌بدیل که به میراث فلاسفه شهرت داشت. آنها از این میراث برای توسعه اشکال کاملا جدیدی از جنگ استفاده کردند که برای تسلط بر جهان در دهه‌های بعد کافی بود. موشک‌های قاره‌پیما، جنگ‌افزارهای هسته‌ای و سربازان فوق بشری مانند نیروهای مخصوص واحد کبرا از جمله پروژه‌هایی بود که با این ثروت فعالیت می‌کردند. آن‌ها همچنین توافق کرده بودند که پس از شکست دادن نیروهای محور در جنگ جهانی دوم این ثروت را میان خود تقسیم کنند. گرچه پس از مرگ آخرین عضو از اعضای بنیانگذار فلاسفه، این گروه روش‌های سابق را نمی‌پسندید اما تا دوران جنگ جهانی دوم، نوعی اتحاد در میان آن‌ها وجود داشت. از این دوره به بعد بود که میان شاخه‌های سه گانه فلاسفه نوعی دشمنی به وجود آمد. زمانی که ایالات متحده با پشتیبانی فلاسفه آمریکایی مشغول توسعه پروژه منهتن بود، فلاسفه روسیه با ارائه اطلاعات غلطت تلاش کردند تا در به سرانجام رساندن پروژه خرابکاری کنند. آنها اعلام کردند که یکی از اعضای تیم محققان یعنی جان فون نویمان دراصل از جاسوسان نازی‌ها است. پس از این فلاسفه آمریکایی باس را برای کشتن این محقق فرستادند؛ او البته در ماموریت شکست خورد و نویمان زنده مانده بود اما فلاسفه آمریکایی پس از این متوجه توطئه روس‌ها در ارائه اطلاعات غلط شدند.


جنگ سرد

در سردرگمی‌های پس از پایان جنگ سرد، میراث فلاسفه توسط یکی از افسران ارشد ارتش سرخ و استالین یعنی بوریس ولگین دزدیده شد. او این ثروت را تقسیم کرد و هربخش از مبالغ تقسیم شده را در حساب‌های بانکی مخفی در کشورها و مناطق مطمئن اقتصادی مانند سوئیس، هنگ کنگ، استرالیا و ... پنهان کرد. تنها مدرک از این کار، میکروفیلمی بود که او از سوابق معاملات ذخیره کرده بود. درحقیقت پس از این، میکروفیلم تبدیل به میراث حقیقی فلاسفه شده بود چون تنها راه دسترسی به همه مبلغ پنهان شده بود. با ازدست رفتن میراث، تنش میان فلاسفه و درنتیجه ملت‌های آن‌ها با یکدیگر بیشتر شد. به عنوان نتیجه، گروه و جهان میان سه ابرقدرت شوروی، چین و ایالات متحده گسسته شد. در حالی که هرکدام از این سه گروه فلاسفه تلاش می‌کردند تا میراث را تصاحب کنند، تنش ایجاد شده صورت مخفی از یک دوره از جنگ سرد میان قدرت‌ها و کشورهای جهان بود. در حقیقت رقابت برای کسب میراث فلاسفه، از دلایل اصلی وقوع جنگ سرد بود؛ چون فلاسفه هر کشور به این ثروت نیاز داشتند تا کشور خود را به ابرقدرت اصلی و مسلط تبدیل و در جنگ سرد پیروز شوند.

درحالی که پس از این، پسر بوریس ولگین یعنی یوگنی بوریسویچ ولگین درنهایت وارث میراث فلاسفه شده بود، این او را قادر کرد تا در شوروی یک دژ نظامی بزرگ با نام گروزنیج گراد تاسیس کند. او در این محدوده اقدام به تشکیل تیم‌های توسعه و جنگ‌افزاری کرد و پروژه‌های جدیدی تحت نام متال گیر تولید نمود. متال گیر شاگوهاد از جمله مشهورترین این پروژه‌ها بودند. در این زمان گفته می‌شد که منابع در دسترس ولگین عملا "نامحدود" است.

در ژوئن ۱۹۵۹ و در آغاز مسابقه فضایی میان شوروی و ایالات متحده، شوروی با حمایت فلاسفه این کشور بسیار جلوتر از رقیب خود بود. در این زمان رئیس‌جمهور آمریکا، به باس دستور داد تا به شوروی نفوذ کرده و اطلاعات مرتبط با برنامه فضایی این کشور را به دست بیاورد. در این زمان، سازمان CIA به دلیل اقدامات قهرمانانه‌اش در جنگ جهانی دوم بااحتیاط با باس برخورد کرد. به عنوان نتیجه، آن‌ها از پشتیبانی مستقیم او در جریان ماموریت خودداری کردند. پس از این باس مجبور شد تا خودش به تنهایی به شبکه جاسوسی و اطلاعاتی فلاسفه شوروی نفوذ کند؛ با آگاهی از اینکه این کار درنهایت باعث ضربه خوردن خودش خواهد شد. او پس از این موفق شد با یک جناح از فلاسفه شوروی که از سیستم تک‌حزبی موجود ناراضی بودند ارتباط برقرار کند و برخی نیز برای همکاری رشوه دهد. در جریان این ماموریت بود که باس موفق شد یک نفوذی مناسب در محلی حساس مرتبط با فناوری‌های فضایی شوروی پیدا کند. به عنوان نتیجه، ناسا پس از این حجم انبوهی از اطلاعات حساس مرتبط با برنامه‌های فضایی شوروی را به دست آورد.

در ادامه اما این CIA بود که تلاش کرد تا اعتبار این موفقیت باس را از آن خود کند. در حالی که باس همچنان در شوروی حضور داشت و به برخی نقشه‌های به دست آمده مشکوک شده بود، قصد داشت در مورد تناقض‌های موجود در برخی نقشه‌ها تحقیق بیشتری انجام دهد. CIA اما بار دیگر مخالفت کرد و آن را به حساب این گذاشت که باس با این صحبت‌ها قصد بزرگنمایی خود و پس گرفتن اعتبار خود را دارد. در سال ۱۹۶۱، تحقیقات انفرادی باس نتیجه داد و اومتوجه دلیل تناقض‌های موجود در برخی نقشه‌ها شد. او فهمید که با اشتباهات CIA نیروهای نفوذی آن‌ها اطلاعات غلط به آمریکایی‌ها می‌دادند. از جمله این اطلاعات مربوط به تناقض‌های کشف شده توسط باس بود. اومتوجه شد که موضوع در مورد یک غلاف تخلیه در فضاپیمای اسپاتنیک است. او دریافت که این در واقع یک صندلی پرتاب شونده برای پرسنل انسانی اسپاتنیک ۵ است تا شخص در لحظه نیاز از آن استفاده کرده و زنده بماند. دریافت این اطلاعات از آنجایی ارزشمند بود که تاکنون هیچ فضانورد انسانی به فضا فرستاده نشده بود و برنامه‌های شوروی در ارسال انسان به فضا را آشکار می‌کرد. باس پس از این به آمریکا بازگشت و گزارش کاملی از ماموریت خود را در اختیار ناسا گذاشت. این گزارش باعث شد تا CIA باس را شدیدا به خاطر توجیه شکست‌هایش (جذب یک نفوذی نامطمئن در شوروی ودریافت اطلاعات غلط) در نزد رئیس جمهور جدید یعنی جان اف.کندی سرزنش کند.

پس از این، فلاسفه آمریکایی با آگاهی از اصل ماجرا به شدت آزرده شدند چون تصور می‌کردند دولت آن‌ها را به حاشیه فرستاده است. با آگاهی از اینکه فلاسفه روس نقش بزرگی در موفقیت‌های شوروی بازی می‌کنند، فلاسفه آمریکایی تصمیم خود برای ورود به این عرصه را جدی‌تر کردند. آن‌ها در ادامه از باس خواستند تا برای بار دیگر به شوروی رفته و در عملیاتی شرکت کند تا از طریق موفقیت در آن، یک بار دیگر اعتبارش را به دست بیاورد. در این زمان باس تازه از کما خارج شده بود؛ اودرحقیقت به عنوان نخستین انسان از طرف ناسا، مخفیانه وبدون اطلاع قبلی به فضا فرستاده شد ولی در بازگشت تحت شرایط ناممکنی مجبور به فرود ناموفق شد که همیننیز باعث وارد شدن چندماهه او به کما گردید. باس پس از این با حمایت فلاسفه آمریکایی، ماموریت داشت تا به شوروی رفته و مامور دوجانبه را که لو رفته بود بکشد. این اما پایان ماجرا نبود چون فلاسفه شوروی نیز برای جلب همکاری مامور دوجانبه به یکی از نیروهای خود یعنی سارو داده بودند. سارو، معشوق سابق باس و پدر فرزند او بود و هر دو پس از این فهمیدند که کل این ماموریت توطئه‌ای از جانب فلاسفه بوده است. فلاسفه قصد رویارو کردن باس و سارو با یکدیگر را داشتند و درنهایت با تهدید آن‌ها به کشتن پسرشان به نتیجه نیز رسیدند. در لحظه سرنوشت، سارو پذیرفت تا توسط باس کشته شود و باس نیز در ادامه در عین بی‌رغبتی مجبور به این کار شد.

در سال ۱۹۶۲، فلاسفه رشته برنامه‌های خود برای کاهش محبوبیت رئیس‌جمهورجان اف. کندی را شروع کرد. این به دلیل آن بود که کندی علاقه‌ای به میدان دادن به آن‌ها نداشت.

پس از این باس باید آخرین ماموریت خود را برای فلاسفه آمریکایی انجام می‌داد؛ او این بار باید به شوروی نفوذ می‌کرد وپس از جلب اعتماد کلنل ولگین درنهایت میراث فلاسفه را به دست می‌آورد. در این زمان، باس امیدوار بود با موفقیت در این ماموریت، بار دیگر فلاسفه با یکدیگر متحد شوند چون میراث آن‌ها بار دیگر به خود گروه برمی‌گشت و این امیدواری بود که فلاسفه سه کشور بار دیگر به روش‌های اعضای موسس برگردند. باس در جریان جلب اعتماد کلنل ولگین، مجبور شد تا به شوروی پناهنده شود، دو کلاهک هسته‌ای قابل پرتاب برای ولگین ببرد و به او در پیدا کردن یک دانشمند صنایع نظامی یعنی سوکولف کمک کند. در حالی که باس هر سه این کارها را انجام داده بود، از جانب دولت ایالات متحده طرد شد و آن‌ها او را فراری خواندند. از طرف دیگر، حرکت غیرقابل پیش‌بینی ولگین در شلیک یکی از موشک‌های هسته‌ای باس به یک مرکز تحقیقاتی در شوروی، باعثشده بود تا باس از نظر شوروی نیز به شخصی درحال تعقیب تبدیل شود. پس از این یکی از شاگردان اصلی باس در نیروهای ویژه یعنی نیکد اسنیک در ماموریتی از جانب CIA وارد شوروی شد تا پس از فراری دادن سوکولف درنهایت استاد سابقش یعنی باسرا نیز بکشد. باس در این زمان علارغم آگاهی از سرنوشت خود، همزمان با تداوم جلب اعتماد ولگین، به اسنیک نیز کمک کرد تا ماموریت خود را پیش ببرد. درنهایت باس موفق شد با کمک جاسوس سه جانبه یعنی آسلات، میکروفیلم میراث فلاسفه را به دست بیاورد و پس از شکست از اسنیک و تا قبل از مرگش آن را به شاگرد سابقش بدهد.

پس از این عامل فلاسفه چینی، یعنی ایوا که در جریان ماموریت اسنیک به او کمک کرده بود، با اطلاعات کسب شده درباره متال گیرشاگوهاد به چین برگشت اما فلاسفه چینی او را به خاطر شکست در تصاحب میراث فلاسفه اخراج کردند. پس از این میکروفیلم میراث فلاسفه دراختیار رئیس CIA قرار گرفت اما او دولت این کشور را در جریان نگذاشت؛ او قصد داشت تا زمان مناسب و فراهم شدن شرایط اتحاد میان فلاسفه سه کشور آن را نزد خود نگه دارد.


پایان فلاسفه

در طول دهه ۱۹۶۰، وزارت دفاع ایالات متحده از توسعه روزافزون قدرت در سازمان مرکزی اطلاعات (CIA) دچار نگرانی شدید شده بود. این نگرانی پس از وقایعی رخ داد که در یک طرف آن مستقیما CIA قرار داشت. حوادثی مانند عملیات خلیج خوک‌ها، عملیات مخفی پیش از شروع جنگ ویتنام و یا گسترش پروژه‌های متال گیر از آن جمله بودند. در حقیقت این وقایع پس از ورود میکروفیلم به CIA اتفاق می‌افتاد و در ادامه باعث یک تنش داخلی میان فلاسفه آمریکایی شده بود. (تنش میان وزارت دفاع و CIA)

خسته از مجادله فلاسفه و خساراتی که به بار می‌آورد، کلنل زیرو و آسلات تصمیم گرفتند تا آن‌ها را اصلاح کنند. پس از آن‌که بیگ باس موفق شد یک متال گیر متعلق به شورشی با اسم مستعار ژن را نابود کند، آسلات با همکاری زیرو موفق شد مدیر CIA را به قتل برساند و میکروفیلم میراث فلاسفه را تصاحب کند. پس از این و با مشخص شدن فهرست کامل هویتی اعضای حال حاضر فلاسفه، کلنل زیرو به فعالیت اعضای این گروه پایان داد و در ادامه برای ادامه موقعیت برتر ایالات متحده، بار دیگر این گروه را در آمریکا تجدید سازمان کرد. او در ادامه با کمک میهن‌پرستان به نفوذ گسترده در سطح جهانی دست یافت و می‌توانست جریان اطلاعاتی و اطلاع‌رسانی در جهان را کنترل کند. با این حال هدف زیرو، آخرین آرزوی "باس" پیش از مرگش یعنی پایان جنگ سرد و اتحاد دوباره جهان بود. در اصل، گرچه فلاسفه از میان رفت ولی در ادامه در قالب سازمان میهن‌پرستان تولدی مجدد داشت و با گسترش نفوذ خود در سرتاسر جهان، تا حدود زیادی به اهداف بنیانگذاران اولیه فلاسفه برگشته بود.

میهن‌پرستان به رهبری زیرو اما یک عضو بزرگ خود یعنی بیگ باس را از دست دادند. بیگ باس پس از آگاهی از پروژه‌های سری آن‌ها از این گروه خارج شده بود. با این حال زیرو پس از این نیز اصرار داشت تا بیگ باس به جمع آن‌ها بازگردد. از طرف دیگر زیرو معتقد بود که بازماندگان فلاسفه که در کشورهایی غیر از سه کشور مادر نفوذ داشتند مانع از میان رفتن نظم قدیم وتشکیل نظم جدید می‌شوند.


منابع


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری