45 مقاله
در این ویکی

متال گیر


Movyn

 

Metal Gear
 

gallery_1_10_24214.jpg

 
توسعه‌دهنده کونامی
 
منتشرکننده کونامی
اولترا گیمز (NES - در آمریکای شمالی)
 
کارگردان هیدئو کوجیما
 
طراح هیدئو کوجیما
 
برنامه‌نویسان هیرویوکی فوکوی
تومونوری اوتسوکا
کوجی تویوهارا
 
نویسنده هیدئو کوجیما
 
آرت‌ورک ماسامی تاباتا
آزوسا فوجیموتو
 
موسیقی ایکو میزوتانی
 
تاریخ انتشار ۱۳ جولای ۱۹۸۷
 
سبک اکشن ماجراجویی
مخفی‌کاری
 
پلت‌فرم MSX2, Mobile phone, PlayStation 2, Virtual Console, PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation Vita
 
تعداد بازیکنان ۱ نفر

ترتیب در خط داستانی

متال گیر (انگلیسی: Metal Gear) اولین بازی ساخته شده توسط هیدئو کوجیما و اولین بازی سری متال گیر است که در سال ۱۹۸۷ توسط کونامی برای رایانه‌های MSX2 در ژاپن و بخش‌هایی از اروپا منتشر شد. این بازی که به عنوان مادر بازی‌های سبک مخفی‌کاری شناخته می‌شود هم از نظر منتقدین و هم از نظر تجاری با استقبال خوبی مواجه شد و سبب تولید نسخه‌های بعدی برای این سری گردید. یک نسخه بازسازی شده نیز چند ماه پس از آن برای فامیکام و یک سال بعد نیز با توجه به عرضه برای کنسول نینتندو (NES) در آمریکای شمالی نیز عرضه گردید. با این حال این نسخه آخر بدون دخالت کوجیما و همراه با کاهش سطح سختی بازی بود. در هر صورت این نسخه اولیه و برای MSX2 بود که فراگیرتر از همه منتشر شد و حتی با توجه به موجود بودن در بازی Metal Gear Solid 3: Subsistence در پلی‌استیشن ۲ نیز قابل بازی شد. جدای از آن، نسخه‌های HD همین بازی برای دو کنسول پلی‌استیشن ۳ و ایکس‌باکس ۳۶۰ نیز در سال ۲۰۱۱ منتشر شد که شامل گیم‌پلی اضافی و بهبود در ترجمه‌ها نیز بود. نسخه دیجیتالی این بازی در ژاپن برای بازی در گوشی‌های همراه و کنسول Wii نیز از همین مجموعه توسط کونامی قابل استفاده شده است.
داستان این بازی درباره یک مامور خیالی نیروهای ویژه آمریکایی با اسم رمز سالید اسنیک است که باید در قالب ماموریتی یک نفره و مخفیانه به درون منطقه دشمن موسوم به بهشت بیرونی نفوذ کرده و یک تانک دوپایه و متحرک که مجهز به کلاهک هسته‌است را نابود کند. این سلاح مرگبار که درواقع یک ربات بسیار بزرگ است، متال گیر نام داشته و می‌تواند هر نقطه‌ای از جهان را هدف قرار دهد. بسیاری از بازی‌های بعدی این مجموعه نیز همین ساختار کلی را پیاده کردند و تغییرات پیرامون شخصیت‌ها، لوکیشن‌ها، اهداف و دوره‌های زمانی بوده است.
برای این بازی دو ادامه مستقل ساخته شد که نخست بازی انتقام اسنیک است که انحصارا برای آمریکای شمالی و تحت پلتفرم NES ساخته شد. درحالی که آن بازی هرگز در خد ژاپن نیز منتشر نشد، ادامه دیگر برای بازی اول متال گیر ۲: سالید اسنیک بود که مانند همین بازی برای کامپیوترهای MSX2 تولید شد و به عنوان ادامه اصلی برای بازی اول نیز شناخته می‌شود. تصویر کاور بازی متال گیر نیز الهام گرفته از شخصیت کایل ریس با بازی مایکل بین در فیلم ترمیناتور (۱۹۸۴) بوده است.گیم‌پلی

gallery_1_10_10383.jpg

در بازی متال گیر (Metal Gear) بازیکن کنترل شخصیتی با اسم رمز سالید اسنیک را دراختیار دارد و باید از چندین لوکیشن با موانع مختلف، بدون دیده شدن توسط نگهبانان و مخفیانه عبور کند. اگر اسنیک دیده شود، بازی وارد حالت هشدار (Alert Mode) شده و بازیکن باید خود را مخفی کند تا وضعیت به حالت عادی برگردد. روش فرار نیز بسته به لوکیشن و میزان پیشروی در بازی مختلف است. اگر بازیکن دیده شود و تنها یک علامت تعجب (!) بر سر دشمن ظاهر شود، تنها دشمنان حاضر در این لوکیشن به اسنیک حمله می‌کنند و فرار تنها از طریق رفتن به صفحه بعدی امکان‌پذیر است. در صورتی که دو علامت تعجب (!!) روی سر دشمن ظاهر شود، اسنیک توسط دوربین دشمن رهگیری می‌شود و نیروهای کمکی نیز برای دشمن وارد صفحه می‌شوند. در این حالت ورود به لوکیشن بعدی نیز باعث توقف دشمن نمی‌شود و بازیکن باید تا آخرین نیروی دشمن را از پیش رو بردارد تا وضعیت از حالت هشدار خارج شود. همچنین فرار نیز تا زمان رسیدن به لوکیشن مبارزه با یک غول نیز باعث پایان حالت هشدار می‌شود.
در ابتدای بازی، اسنیک کاملا غیرمسلح است و دشمنان نیز در سطح پایین‌تری هستند. به تدریج و با پیش‌روی در بازی، اسلحه‌های مختلف و مواد منفجره به فراخور بالاتر رفتن درجه سختی دشمنان دراختیار قرار می‌گیرد. سلاح‌ها نیز از کلت ساده تا پرتابگر راکت به تدریج آزاد می‌شوند و جدای از کاربرد مقابله با دشمن، در برخی لوکیشن‌ها برای تخریب برخی دیوارها یا کف برخی محل‌ها نیز استفاده می‌شود. اسنیک حتی با ضربات مشت و مبارزه تن به تن نیز می‌تواند مبارزه کند. امکان برداشتن جیره، مهمات و در برخی موارد کلیدهای مورد نیاز از دشمنانی که زمین افتاده‌اند نیز وجود دارد. پایگاه دشمن، تشکیل شده از ۳ ساختمان با تعداد زیادی طبقه و لوکیشن است که بخش‌های زیرزمینی نیز شامل آن می‌شود. بازیکن با کلیدهای به دست آمده می‌تواند درب‌های مهم ورود به محوطه بعدی یا ورود به یک محل مخفی را باز کند. در این حالت نیز هر درب نیاز به کارت‌کلید مخصوص خود را دارد. غول‌ها و رئیس‌های بازی نیز به فراخور پیشرفت اسنیک در ماموریت ظاهر می‌شوند.
در برخی لوکیشن‌ها اسنیک قادر به آزادکردن اسیرهای جنگی نیز هست و از طریق آزاد کردن آن‌ها می‌تواند اطلاعات به دست بیاورد. پس از نجات پنج اسیر، اسنیک یه "درجه" کسب می‌کند که حداکثر تا ۴ ستاره قابل ارتقا است. با افزایش درجه، ظرفیت حمل مهمات و خط سلامتی اسنیک بیشتر خواهد شد. با این وجود، اگر یک اسیر درحین نجات کشته شود یک درجه از بازیکن کسر خواهد شد. اسنیک همچنین مجهز به رادیو ارتباطی نیز هست که او را قادر می‌سازد با مرکز فرماندهی خود و مافوقش یعنی بیگ باس، یا افراد دیگر از جمله نفوذی‌ها در ساختمان‌های دشمن ارتباط برقرار کند. هر کدام از متحدان اسنیک در زمینه خاصی اطلاعات در اختیار او می‌گذارد و این ارتباط رادیویی نیز محدود به برخی اتاق‌ها و لوکیشن‌ها است.


داستان

gallery_1_10_33845.jpg

در اواخر قرن بیستم، غرب متوجه شد که نوعی سلاح کشتار جمعی بسیار قدرتمند در درون یک منطقه نظامی با نام بهشت بیرونی در حال ساخت است. بهشت بیرونی که به عنوان یک ناحیه خودمختار نظامی شناخته می‌شد که توسط "یک مزدور افسانه‌ای" تاسیس شده است، در ۲۰۰ کیلومتری گالزبورگ آفریقای جنوبی قرار داشت. واحد نیروهای ویژه و فوق‌تخصصی فاکس‌هاند که فرماندهی آن با سرباز افسانه‌ای یعنی "بیگ باس" بود ابتدا یکی از بهترین نیروهایش یعنی گری فاکس را به منطقه فرستاد تا اطلاعات بیشتری کسب کند. با این حال پس از مدتی فاکس‌هاند ارتباطش را با گری فاکس از دست داد در حالی که آخرین صحبت او در آن اتباط رادیویی دو کلمه بود؛ "متال گیر ..." برای نجات گری فاکس، تکمیل ماموریت او و پی بردن به حقیقت این پیام مرموز، بیگ باس یکی از اعضای تازه‌کار ولی باهوش فاکس‌هاند یعنی سالید اسنیک را به آفریقای جنوبی فرستاد.
پس از رسیدن به بهشت بیرونی، اسنیک با چند نفر از اعضای مقاومت محلی یعنی اشنایدر، دایان و جنیفر ارتبطا برقرار کرد و اطلاعات تکمیلی را کسب کرد. او در ادامه با مهارت بالا و تجهیزاتی که به مرور پیدا می‌کرد موفق شد گری فاکس را پیدا کند و در اینجا متوجه می‌شود که متال گیر، اسم رمز پروژه ساخت تانک غول‌پیکر و راه‌رونده‌ای است که مجهز به کلاهک هسته‌ای است. این تانک که مشابه یک ربات قابل کنترل است، توانایی مبارزه با هر فرمی از دشمن را داشته و می‌تواند به هر نقطه‌ای از کره زمین کلاهک هسته‌ای شلیک کند. به گفته گری فاکس، بهشت بیرونی با ساخت این سلاح قصد دارد خود را به عنوان یک ابرقدرت جدید معرفی کند.
برای از بین بردن متال گیر، اسنیک ابتدا موفق به پیدا کردن و نجات دادن دکتر دراگو پتروویچ مادنار و دخترش الن مادنار شد و سپس از طریق او نحوه مقابله با متال گیر را فهمید. با این حال اسنیک پس از این مجبور به مقابله به نیروهای بهشت بیرونی شد و هر قدم که جلو می‌رفت نیز از قبل سربازان دشمن در انتظار او بودند. این وضعیت باعث شد اسنیک مشکوک شود که چگونه اطلاعات مربوط به فعالیت‌هایش درحال ردیابی است. مافوق او بیگ باس نیز رفته رفته دستورات عجیبی می‌داد که درنهایت باعث بیشتر به دام افتادن اسنیک می‌شد. درنهایت نیز به اسنیک دستور داد که ماموریت خود را لغو کند (حتی با گفتن اینکه سیستم خود را خاموش کنید دیوار چهارم را نیز شکست !) جدای از این، اشنایدر نیز در تله دشمن به دام افتاد و پس از قطع ارتباطش با اسنیک مرده پنداشته شد.

gallery_1_10_6353.jpg

سالید اسنیک و مبارزه با متال گیر

بدون توجه به دستور مافوق، اسنیک ماموریت خود را با مهارت بالایش ادامه داد و درنهایت نیز موفق به نفوذ به آشیانه متال گیر شد. او متال گیر را پیش از اینکه تکمیل شود شکست داد و پس از این آماده رویارویی با مزدور افسانه‌ای و موسس بهشت بیرونی شد؛ شخصی که معلوم شد همان بیگ باس بوده است. در اینجا بیگ باس فاش کرد که از ارتباطات خود استفاده ی‌کرده تا اطلاعات نظامی لازم را برای تاسیس گروه مزدور خودش به دست بیاورد. درواقع هدف اصلی او تبدیل کردن بهشت بیرونی به یک ابرقدرت مطلق بود که حتی غرب را نیز به زانو دربیاورد. او در ادامه گفت سالید اسنیک که یک تازه‌کار بوده را به این ماموریت فرستاده و امیدوار بود که دستگیر یا کشته شود و از این طریق مقامات مافوق خودش را درجریان پیشرفت نکردن عملیات‌ها علیه بهشت بیرونی قرار دهد؛ اما کاملا بدیهی است که اسنیک را دست کم گرفته است. با این وجود با توجه به منهدم شدن متال گیر و از دست رفتن تعداد زیادی از نیروهایش، بیگ باس سیستم نابودی خودکار محوطه را فعال کرد و وعده داد که قصد ندارد به تنهایی بمیرد. در این مبارزه، اسنیک درنهایت با توانایی‌های منحصر به فرد خود مافوق سابقش را شکست می‌دهد و به موقع از آن محوطه خارج می‌گردد. پس از این و پایان نمایش سازندگان، پیغامی از بیگ باس نمایش می‌یابد که "باز هم با انیک دیدار خواهد کرد".


ساخت و توسعه

gallery_1_10_16259.jpg

هیدئو کوجیما در دهه ۱۹۸۰

در سال ۱۹۸۶، هیدئو کوجیما به عنوان برنامه‌ریز به کونامی پیوست. در دوران اولیه حضور، او چندان جایگاه مناسبی در چارت سازمانی شرکت نداشت تا اینکه به جای برنامه‌ریزی در حوزه شرکتی، برنامه ساخت بازی به او داده شد. کوجیما درادامه روی بازی جدید خود یعنی Last Warld کار کرد ولی پس از ۶ ماه کونامی ادامه پروژه را لغو کرد. این لغوشدگی باعث شد تا کوجیما به تنها بازیساز کونامی تا آن زمان تبدیل شود که بازی‌اش به مرحله انتشار نیز نرسید. کوجیما درباره آن دوره گفته بود که حتی برخی دیگر از همکارانش به شوخی به او می‌گفتند "حداقل یک بازی را قبل از مرگت تمام کن!". پس از این بازی، کونامی برنامه ساخت یک بازی دیگر را به او داد. این بازی که به طور خاص پیرامون جنگ بود، به دلیل محدودیت سخت‌افزاری MSX2 کوجیما مجبور شد آن را طوری طراحی کند که بازیکن بیشتر از دشمنان دوری کند تا اینکه با آن‌ها به مبارزه بپردازد. این شیوه که از فیلم فرار بزرگ الهام گرفته بود باز هم توسط کونامی زیر سوال رفت. اختلاف در این زمان به حدی بود که با توجه به لغو بازی قبلی نزدیک بود به جدایی کوجیما از کونامی منتهی شود. با این حال یکی از کارفرمایان او در این زمان او را تشویق به ماندن و ادامه کار روی پروژه خود کرد. کوجیما این کار را انجام داد و پروژه او درنهایت به ساخت بازی متال گیر ختم شد که در جولای ۱۹۸۷ برای کامپیوترهای MSX2 در ژاپن منتشر گردید.


بازخوردها


The Games Machine (مجله بازی بریتانیایی که از سال ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۰ منتشر می‌شد) این بازی را در MSX2 از نظر گرافیک و اندازه بازی تحسین کرد و امتیاز ۷۹٪ را به آن داد و تاکیر کرد که افت و خیز در این بازی هرگز کم نمی‌شود. آن‌ها همچنین نوشته بودند این بازی به شدت اعتیادآورد بوده و میل بیشتری را برای انجام دوباره در آن‌ها ایجاد می‌کرده است. این مجله همچنین از نظ کیفیت نیز بازی را ستود و نوشت: "اگر کونامی همین استاندارد را حفظ کند، شاید افراد بیشتری به جمع ۲۰۰ هزار نفر از دارندگان MSX2 بپیوندند".
Computer Gaming World (مجله بازی آمریکایی که از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۶ منتشر می‌شد) این بازی را در کنسول NES مورد بررسی قرار داده بود. آن‌ها گرافیک بازی را قابل قبول ولی کنترل بازی را مشکل ذکر کذده بودند و همچنین این نکته که اسنیک در ابتدای بازی و زمانی که غیرمسلح است به شدت آسیب‌پذیر است. با این وجود، آن‌ها متال گیر را نمایش یک وعده بزرگ درباره بازی‌های فوق‌العاده آینده توصیف کردند. به نوشته این مجله، این باز فراتر از دویدن، شلیک کردن و پریدن است که در دیگر بازی‌های NES دیده می‌شود؛ با این حال این بازی نیز علیرغم فوق‌العاده بودن و پتانسیل بالا، به خاطر نقاط ضعف خودش شکست خورد.
نشریه نینتندو پاور در سال ۲۰۰۵ این بازی را در فهرست ۲۰۰ بازی برتر NES در رتبه ۱۰۴ قرار داد.


منابع


الگو:متال گیر (بازی)الگو:بازی‌های متال گیر


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری