45 مقاله
در این ویکی

متال گیر سالید ۵: فانتوم پین


Movyn

 

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

gallery_1_10_17596.jpg


جلد بازی در پلتفرم ایکس‌باکس وان
 
توسعه‌دهنده کوجیما پروداکشنز
منتشرکننده کونامی
کارگردان هیدئو کوجیما
نویسنده هیدئو کوجیما
شویو موراتا
هیدناری اینامورا
اتسو تاماری
آرت‌ورک یوجی شینکاوا
موسیقی لودویگ فورسل
جاستین برنت
دنیل جیمز
موتور ساخت بازی موتور فاکس
تاریخ انتشار ۱ سپتامبر ۲۰۱۵
سبک اکشن ماجراجویی
مخفی‌کاری
دنیای آزاد
پلت‌فرم‌ها Xbox One
Xbox 360
PlayStation 4
PlayStation 3
PC
تعداد بازیکنان ۱ نفره، چندنفره
رده‌بندی سنی CERO: D
ESRB: M
PEGI: 18

ترتیب در خط داستانی

متال گیر سالید ۵: فانتوم پین (انگلیسی: Metal Gear Solid V: The Phantom Pain) یکی از بازی‌های سری اصلی در مجموعه متال گیر است که در سبک جهان باز، اکشن ماجراجویی و مخفی‌کاری توسط استودیو کوجیما پروداکشنز ساخته و در ۱ سپتامبر ۲۰۱۵ توسط شرکت کونامی وارد بازار شد. این بازی تحت پلتفرم‌های پلی‌استیشن ۳، ایکس‌باکس ۳۶۰، پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان و همچنین PC عرضه گردید. بازی با موتور اختصاصی شرکت یعنی موتور فاکس ساخته شد و همچون نسخه‌های قبلی این سری، هیدئو کوجیما به عنوان کارگردان، نویسنده، طراح و تهیه‌کننده رهبری تیم توسعه را برعهده داشت. این آخرین بازی متال گیر بود که کوجیما پیش از جدا شدنش از کونامی در اوکتبر ۲۰۱۵ تولید کرد.

وقایع داستانی این بازی در دوره زمانی سال ۱۹۸۴ بوده و از نظر خط زمانی ۹ سال پس از بازی متال گیر سالید ۵: گراند زیروز رخ می‌دهد. این دوره شامل جنگ شوروی علیه افغانستان می‌شود. همچنین از نظر داستانی، بازی فانتوم پین نقش "بازی پیشین" را برای بازی متال گیر که در سال ۱۹۹۵ عرضه شد بازی می‌کند. عنوان جانبی بازی یعنی "فانتوم پین" یا "درد فانتوم"، اشاره به وضعیت پزشکی خاص به همین نام دارد. بازی فانتوم پین همچنین اولین بازی از این سری است که به صورت کامل دارای ساختار یک بازی جهان باز است.

متال گیر سالید ۵: فانتوم پین پس از عرضه به شدت مورد تحسین منتقدان صنعت گیم قرار گرفت. این شامل به کار گیری یک گیم‌پلی ومکانیک‌های روان و آزادی عمل گسترده‌ای بود که به بازیکن داده می‌شد. درحالی که مهم‌ترین انتقادات به گسستگی بخش داستانی بازی وارده شد، در همین بخش نیز منتقدان تم قدرتمند و تاثیرگذار بازی را مورد ستایش قرار دادند. بازی در مجموع امتیازات فوق‌العاده‌ای را از جانب نشریات و سایت‌های معتبر صنعت گیم دریافت کرد و کاندید و برنده جوایز مختلفی نیز شد. IGN و گیم‌اسپات هر دو به این بازی نمره کامل ۱۰ دادند، فامیتسو ۴۰ از ۴۰ و یوروگیمر نیز به آن امتیاز ۹ از ۱۰ داد. فانتوم پین همچنین از نظر فروش نیز به موفقیتی کم‌نظیر دست یافت و در روز عرضه موفق شد ۱۷۹ میلیون دلار به فروش برساند و در روز پنجم به عدد ۳ میلیون نسخه فروش برسد. بازی در مجموع تا دسامبر ۲۰۱۵ موفق به فروش ۶ میلیون نسخه گردید.گیم پلی

gallery_1_10_14017.jpg

متال گیر سالید ۵: فانتوم پین (Metal Gear Solid V: The Phantom Pain) گرچه به عنوان اولین بازی این مجموعه ساختار یک بازی جهان باز را به نمایش گذاشته اما این به عنوان یک دنیای باز کاملا به هم پیوسته نیست؛ بلکه مجموعه‌ای از نقشه‌ها و مناطق جهان باز و بزرگ اما در مناطق مختلف جغرافیایی است. اندازه کلی نقشه‌های بازی طبق توصیف ۲۰۰ برابر بزرگ‌تر از بازی قبلی یعنی گراند زیروز است. مناطق نیز شامل طیف گسترده‌ای از آبجکت‌ها مثل پایگاه‌ها و پاسدارخانه‌ها، ساختمان‌ها، مناطق جنگلی و درختی، بیابانی، رودخانه، زمین سطح و یا کوهستان و ... می‌شوند. در حالی که در عناوین قبلی این سری، بازیکن همواره در خاک دسمن حضور داشت و مجبور به پیشروی از میان دشمنان با تاکتیک‌های مختلف بود، در این بازی به سبب طبیعت بازی‌های جهان باز، بازیکن امکان انتخاب رویارو شدن با دشمن از طریق ورود به منطقه دشمن یا دور زدن این محوطه و رفتن به سمتی دیگر را دارد. در بازی، وسایل نقلیه مختلفی چون سواری جنگی (مثل جیپ)، کامیون، تانک و نفربر، اسب و ... نیز قابل کنترل خواهد بود تا محیط وسیع بازی با سرعت بیشتری قابل جستجو باشد. همه این موارد باعث شده تا فانتوم پین از امکانات مخفی‌کاری جدیدتری نیز برخوردار شود.

gallery_1_10_209840.jpg

ونوم اسنیک در افغانستان

روایت داستانی بازی بیشتر شبیه یک سریال تلویزیونی است؛ جایی که بازیکن باید مراحل را جداگانه تکمیل کرده و برای شروع مرحله جدید مجددا از پایگاه به محل عملیات اعزام شود. در حالی که مراحل اصلی بازی چنین است، بیشتر مراحل فرعی که در نقشه‌ها مشخص می‌شوند قابل بازی در یک بار اعزام هستند و پس از تکمیل همه ماموریت‌ها، بازیکن باید با هلی‌کوپتر از منطقه خارج شده تا مراحل جدید روی نقشه ظاهر شود. برای گذر سریع در مناطق، بازیکن حتی می‌تواند وسایل نقلیه دشمن را نیز تصاحب کند که این شامل به کارگیری روش‌های مختلف، از جنگیدن تا تله‌گذاری نیز خواهد شد. در هر منطقه، تعدادی پایگاه دشمن یا سربازان گشتی نیز پراکنده هستند که با ورود به منطقه خطر هوشیار شده و سپس به سمت بازیکن حمله می‌کنند. بازی دارای سیستم آب و هوای پویا و رونده نیز هست که در حالتی رندوم و منطقی دچار تغیر می‌شود؛ بسته به مناطق نیز می‌تواند شامل طوفان شن و آفتابی، بارانی و ... باشد. از متدهای جدید مخفی‌کاری در حین حرکت، برای مثال هنگام اسب سواری بازیکن می‌تواند به طرف دیگر اسب خم شود تا دشمن تنها یک اسب بدون سوار را درحال دویدن ببیند. یکی دیگر از آیتم‌ها نیز سیگار فانتوم است که به عنوان یک سیگار الکتریکی، به بازیکن امکان گذراندن سریع‌تر وقت را می‌دهد؛ این بیشتر برای تنظیم دقیق زمان یا رد کردن یک آب و هوای دشوار کاربردی خواهد بود.

gallery_1_10_32157.jpg

gallery_1_10_56576.jpg

مکانیک‌های حرکتی مثل خزیدن که از رهرو صلح حذف شده بود مجددا در این بازی وجود دارند و بازیکن می‌تواند به شکل ایستاده، نشسته یا دراز کشیده به جلو و طرفین حرکت کرده و حتی تیراندازی کند. گرچه حالت خوابیده در موانعی چون علفزارها و ... باعث استتار می‌شود اما طبیعتا با نزدیک شدن سرباز دشمن بازیکن لو خواهد رفت. یک خط دید طبیعی نیز توسط سربازان وجود دارد که تا زمان دور بودن از آن، دشمن حضور بازیکن را متوجه نمی‌شود. هنگامی که دشمن مشکوک شود، یک نشانگر تعجب روی سر و ظاهر خواهد شد و او را به سمت بازیکن خواهد کشاند. در صورتی که بازیکن بتواند مخفیانه محل مورد شک را ترک کند از خطر نجات پیدا کرده ولی اگر به هر شکل موقعیتش لو برود آلارم به صدا در آمده و با شروع چند ثانیه لحظه آهسته، بازیکن می‌تواند برای فرار یا مبارزه تصمیم گیری کند. در بازی، بازیکن از یک سیستم پشتیبانی رادیویی جدید به نام آی‌دروید نیز برخوردار است که در حالات مختلف خطرات و رویدادهای مختلف را گوشزد می‌کند؛ برای مثال نزدیک شدن به پایگاه دشمن، تغییر وضع هوایی و ... آی‌دروید طیف وسیعی از کارها را برای بازیکن قابل انجام می‌کند و درست مثل یک رابط کاربری در نمایش نقشه، درخواست پشتیبانی، آپگریدها و ... قابل استفاده است.

بازی از زاویه دوربین سوم شخص بهره می‌گیرد که شخصیت در مرکز تصویر قرار گرفته و کل بدن او در کادر تصویر گنجانده شده است. با این حال در زمان هدف‌گیری با اسلحه، دوربین کاملا روی بالاتنه بازیکن آمده و سلاح و نشانگان هدف در مرکز تصویر قرار می‌گیرد. این وضعیت در سلاح‌های مجهز به اسکوپ مثل اسنایپر و یا آرپی‌جی کاملا تغییر کرده و کاملا به وضعیت زاویه دوربین اول شخص در خواهد آمد. به طور کلی، هدف‌گیری و تیراندازی بسیار عالی و با جزییات کار شده است. بازیکن می‌تواند از طریق منو سلاح خود را برگزیند، به سمت دمشن به شکل ایستاده یا درحال حرکت نشانه‌گیری کند و او را کشته یا بی‌هوش نماید. پس از این، او می‌تواند سلاح دشمن را با سلاح خود عوض کند یا در صورت زنده ماندن دشمن، از او بازجویی کرده و در مورد نیروهای دشمن، آیتم‌های مهم و ... اطلاعات کسب کند. بازی همچنین به دلیل امکان جذب نیرو برای بخش پشتیبانی این امکان را می‌دهد که سربازان دشمن را نیز پس از شکست دادن در گروه جذب کند. علاوه بر سلاح گرم، سلاح سرد و مبارزه تن به تن از نوع CQC نیز به عنوان روش مبارزه امکان‌پذیر است. در منوی اسلحه، بازیکن می‌تواند در سه گروه سلاح کمری، سلاح تیربار و سلاح دوربین‌دار اسلحه انتخاب و در حین بازی بسته به نیاز از آن استفاده کند. همچنی با توجه به اینکه یکی از دست‌های ونوم اسنیک مصنوعی است، این دست مصنوعی نیز برای خود تنظیمات جالبی را به تدریج پیدا خواهد کرد.

در طول هر اعزام به ماموریت، بازیکن علاوه بر سلاح‌ها می‌تواند آیتم‌های مخفی‌کاری، یک همراه و یک وسیله نقلیه نیز انتخاب کند. آیتم‌های مخفی‌کاری طیف گسترده‌ای را از جعبه‌های پلاستیکی قدیمی سری تا قرص‌های نامرئی‌کننده و لباس‌های مختلف استتار شامل می‌شود. به عنوان همراه، اسنیک می‌تواند در ابتدای بازی از اسب خود استفاده کند و به تدریج با پیشبرد بازی چند همراه دیگر نیز قابل انتخاب خواهند شد؛ یک سگ شکاری به نام DD که علاوه بر کمک در از بین بردن دشمن در شناسایی موقعیت دقیق آن‌ها در نقشه نیز کمک خواهد کرد و همچون رادار عمل می‌کند. همراه دیگری که در مراحل بعدی آزاد می‌شود یک زن تک‌تیرانداز به نام کوایت است. کوایت یک پشتیبان حرفه‌ای خواهد بود که دشمنان پیش روی اسنیک را با اسنایپر هدف قرار می‌دهد. یکی دیگر از همراه‌ها نیز ربات قابل کنترل و دونده است که اسنیک می‌تواند سوار آن شده و علاوه بر استفاده به عنوان یک وسیله نقلیه، از آن به عنوان یک سپر در مقابل حملات دشمن یا یک مهاجم از طریق سلاح‌های تجهیز شده روی ربات نیز بهره بگیرد. به غیر از ربات که از طریق ارتقا بدنه و سلاح قابل بهبود است، سه همراه قبلی از طریق یک خط دوستی با اسنیک صمیمی خواهند شد و بهترین عملکرد پشتیبانی را اجرا می‌کنند که بسته به تعداد ماموریت‌ها، دستورات داده شده و کشته نشدن در عملیات این خط دوستی ارتقا پیدا می‌کند. همچنین برای این سه نیز می‌توان تجهیزات مختلفی نیز تهیه کرد. وسایل نقلیه نیز عمدتا با ربودن آن‌ها از دست دشمن و ارسال به پایگاه در آغاز مراحل قابل انتخاب است. برای اولین بار در این سری، حتی می‌توان پیش از شروع ماموریت شخصیت قابل کنترل را نیز از اسنیک به سربازی دیگر تغییر داد.

gallery_1_10_131236.jpg

فرایند انتقال سرباز/منابع از منطقه به پایگاه با سیستم فالتون صورت می‌گیرد

فرایند خارج کردن افراد و آیتم‌های دشمن عمدتا از طریق سیستم فالتون صورت می‌گیرد. به این ترتیب یک بالون زمین به هوای سریع به هدف نصب شده و آن را به هوا منتقل می‌کند. تیم پشتیبانی نیز به شکل خودکار این هدف را در هوا دریافت و به پایگاه منتقل خواهد کرد. سربازان، منابع، وسایل نقلیه و ... به این ترتیب قابل خارج کردن و ارسال به گروه است. مقر گروه دایموند داگز یک پایگاه در وسط اقیانوس است که راه خشکی به آن وجود ندارد. در این محل که قابل ارتقا و گسترده شدن نیز هست، سربازان و منابع جذب شده وارد شده و بسته به تخصص در چند تیم دسته بندی می‌شوند. هر تیم نیز با ورود سربازان مستعدتر ارتقا می‌یابند و امکانات جدیدی مثل سلاح‌ها، زره‌ها و آپگریدهای جدیدی را برای ساخت آزاد می‌کنند. تیم پشتیبانی، تیم تحقیق و توسعه، تیم تهاجمی، تیم پزشکی و ... از سربازانی با تخصص نزدیک به خود تشکیل خواهند شد و بازیکن از طریق آی‌دروید می‌تواند تیم‌ها و منابع پایگاه را مدیریت کند.داستان

 

 

در ۱۶ مارس ۱۹۷۵، مدت کوتاهی پس از حوادث متال گیر سالید ۵: گراند زیروز که حمله ویران‌کننده XOF باعث نابودی پایگاه گروه سربازان بدون مرز شد؛ بیگ باس همراه با کازوهیرا میلر و پزشک نظامی دیگری با هلی‌کوپتر سقوط کردند. از این ماجرا، بیگ باس و پزشک نظامی تیم به کما رفتند و وقایع بازی فانتوم پین نیز از همین قسمت آغاز می‌شود. در حالی که پزشک نظامی تیم به خاطر جراحت‌های شدید مدت بیشتری در کما بود اما بیگ باس زودتر به هوش آمد. پزشک مدت ۹ سال را در کما سپری کرد و طی همین دوره، تصمیم گرفته شد تا او را با جراحی پلاستیک و روش‌های خواب‌درمانی به یک کپی از بیگ باس تبدیل کنند. پس از ۹ سال، در ۲۶ فوریه ۱۹۸۴ این پزشک نظامی با هویت ونوم اسنیک به هوش آمد و توسط یک پزشک و یک پرستار در بیمارستانی در قبرس معاینه شد. پس از آگاهی از جراحات وارده و این حقیقت که اسنیک یکی از دست‌هایش قطع شده است، او به زودی با حمله دیگری از طرف نیروهای XOF مواجه شد. در این حمله که ابتدا با ورود یک زن قاتل شروع شد، ونوم تا مرز مرگ پیش رفت ولی با دخالت مریض تخت کناری خود نجات پیدا کرد. این مریض که خود را اسماعیل معرفی کرد در فرار ونوم از بیمارستان و عبور از نیروهای مسلح XOF، مرد در آتش و سایکو مانتیس که با هدف کشتن او درحال تهاجم بودند کمک کرد. پس از یک فرار پرماجرا، ونوم اسنیک توسط آسلات از منطقه خارج شد. با تکمیل فرایند بهبودی ونوم اسنیک و جایگزینی یک دست مکانیکی به جای دست از دست رفته، آسلات اهمراه با او به افغانستان رفت؛ جایی که جنگ شوروی علیه آن کشور در جریان بود و در میانه این ماجرا، کازوهیرا میلر نیز توسط نیروهای شوروی اسیر شده بودند. به این ترتیب اولین ماموریت اسنیک از نو متولد شده نجات کاز از استحکامات دشمن بود.
 

gallery_1_10_95920.jpg

ونوم اسنیک و اسکال فیس

در ۲۴ مارس، اولین ماموریت ونوم اسنیک در افغانستان شروع شد و او پس از ورود به استحکامات شوروی و نفوذ به ساختمان درنهایت کاز را پیدا کرد. در اینجا مشخص شد که دوره اسارت بسیار سختی را گذرانده و یک دست و پای او نیز زیر شکنجه قطع شده است. به همین ترتیب، اسنیک او را از ساختمان خارج کرد و پس از عبور از میان نیروهای ارتقایافته واحد انگلی به محوطه فرود هلی‌کوپتر رساند. این دو به این ترتیب از افغانستان خارج شده و به پایگاه مادر جدید وارد شدند. پایگاهی که توسط کاز و آسلات برای گروه جدید دایموند داگز و با هدف گرفتن انتقام از حمله قبلی XOF ساخته شده بود. گروه XOF که با شروع جنگ شوروی به افغانستان رفته بود، دلیل نفوذ کاز به این کشور بود. با این حال این ماموریت برای او بسیار گران تمام شد. گرچه با ورود اسنیک، تیم امیدواری بیشتری برای نابودی XOF پیدا کرده بود اما پایگاه در ابتدای کار خود قرار داشت و از نظر امکانات و نیرو کوچک بود. با شروع ماموریت‌های کوچک و پیگیری سرنخ‌های متصل به XOF، ونوم اسنیک شخصا به مناطق اعزام می‌شد و با پشتیبانی رادیویی ماموریت‌ها را به سرانجام می‌رساند. او در طی این ماموریت‌ها نیروها و متحدان جدیدی جذب کرد و پایگاه مادر را وسعت بخشید. به این ترتیب درنهایت به نقشه‌های فرمانده گروه XOF یعنی اسکال فیس پی برد و متوجه شد که او نیز در تدارک ساخت یک متال گیر است. او همچنین متوجه دیگر برنامه‌های اسکال فیس از جمله انتشار نوع مرگباری از انگل‌های تارهای صوتی نیز شد که قادر بود به شکل گسترده عامل کشتار قومی از طریق نابود کردن متکلمان به یک زبان خاص باشد. با این حال اما اسنیک و متحدان قدیمی‌اش پس از یک شکست ویران‌کننده در کارائیب و فرار از بیمارستانی در قبرس، اینک همه تمرکز خود را روی XOF گذاشته بودند و درنهایت نیز با شکست ساحل‌آنتروپوس و نیروهای XOF انتقام سختی را از اسکال فیس گرفتند.


زمینه


هیدئو کوجیما کارگردان بازی تم و زمینه داستانی فانتوم پین را به صورت "ژن" ⇐ "الگوهای رفتاری" ⇐ "صحنه" ⇐ "احساس" ⇐ "صلح" ⇐ "نژاد / انتقام" توصیف کرده است؛ به شکلی که در آن به وقوع سوءتفاهم‌ها، تعصب، تنفرها و درگیری‌های ناشی از تفاوت‌های زبانی، نژادی، فرهنگی و اولویت‌بندی رخ می‌دهد اشاره خواهد کرد. کوجیما همه نیروهای حاضر و یا در ادامه ملحق شده را آسیب‌دیده و ضربه خورده معرفی می‌کند که تک تک آن‌ها تداعی‌گر درد فانتوم برای یکدیگر هستند. نه تنها از دست دادن یک عضو از بدن، از دست دادن یک دوست و همرزم، از دست دادن عشق، زخم‌های عاطفی و ... که در مقیاسی بزرگ‌تر یادآور "درد فانتوم" برای بشریت است.


ساخت و توسعه

gallery_1_10_59677.jpg

اولین تصویر از Project Ogre

متال گیر سالید ۵: فانتوم پین تحت نام رمز "Project Ogre" ساخته شد. در مصاحبه با مجله Jeux Vidéo، کوجیما گفت در آن دوره حتی نمی‌توانست در مورد پنجمین قسمت سری متال گیر صحبت کند و به همین دلیل بود که تحت یک اسم رمز توسعه بازی را هدایت کرد. او گفت نام این پروژه سرنخ‌های کافی را می‌داد چون بازی به نوعی Ogre (غول‌پیکر) بود. با این حال حتی پیش از آن نیز کوجیما درباره بازی بعدی متال گیر صحبت کرده بود و اینکه آن بازی مخاطبان جهانی بیشتری را هدف قرار می‌دهد. بعدها بازی به عنوان یک بازی جهان باز معرفی شد که می‌تواند حتی بیش از ۱۰۰ ساعت سرگرمی برای بازیکن ایجاد کند. در یک دوره از ساخت بازی نیز اخباری از اجرای نوعی فیلتر تصویر به نام "فیلتر ۸۰" منتشر شد که قصد از آن مطابقت تصاویر بازی به فیلم‌های هم‌دوره بود؛ با این حال این فیلتر به خاطر کند کردن جریان بازی از روند ساخت حذف گردید.

در فوریه ۲۰۱۲، کوجیما پروداکشنز اعلام کرد که قصد دارد در کنفرانس توسعه گیم شرکت کند؛ آن‌ها از عمد این خبر را در سایتی به نام "توسعه بدون مرز" منتشر کردند که یادآور گروه سربازان بدون مرز در بازی گراند زیروز بود که نابود شدند. در جریان کنفرانس نیز استودیو اعلام کرد قصد دارد برای تکمیل تیم توسعه افراد بیشتری را استخدام کند. پست‌هایی که استودیو در پی تکمیل تیم بود از جمله برنامه‌نویسان توسعه مسلط به جدیدترین نسل کنسول‌ها و همچنین رایانه‌های شخصی، تکمیل تیم توسعه موتور فاکس و بخش برند و بازاریابی بود. در پرسش و پاسخ ماه مارس، کوجیما اشاره کرد که بازی جدید به مسائل حساس و تابوها نیز اشاره خواهد کرد که باعث می‌شود تا زمان عرضه نهایی در تیم شک‌ها و شبهاتی ایجاد شود. او همچنین گفت که از مهم‌ترین اهدافش برای بازی جدید ایجاد یک تعادل میان ارائه مسائل حقیقی و گیم‌پلی جذاب است. در یک پاسخ دیگر، او گفت که برای تست تیراندازی‌های مرتبط با بازی به یک پایگاه نظامی در سن دیه‌گو رفته است. درنهایت در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۲ بازی گراند زیروز منتشر شد و به گفته کوجیما این بازی نقش "مقدمه" را برای بازی متال گیر سالید ۵ ایفا خواهد کرد.


فانتوم پین

gallery_1_10_5055.jpg

لوگوی تنهای فانتوم پین که در مراسم جوایز اسپایک ۲۰۱۲ نمایش داده شد

در ۷ دسامبر ۲۰۱۲، تریلری در جریان مراسم جوایز بازی‌های ویدیویی اسپایک با عنوان فانتوم پین منتشر شد. تریلر کوتاه و مفهومی اشاره می‌کرد که این بازی توسط یک استودیو سوئدی به نام Moby Dick Studio ساخته شده است. با این حال نشانه‌های زیادی وجود داشت که مشخص می‌کرد تریلر توسط کوجیما ساخته شده و اشاره به بازی جدید سری متال گیر دارد. در ۲۱ دسامبر نیز همین تریلر مجددا منتشر شد و فقط آهنگ پس‌زمینه آن تغییر کرد. در توییتر نیز دیوید هیتر (صداگذار سنتی نقش اسنیک) درباره تریلر اشاره کرد که ممکن است در بازی جدید حضور داشته باشد. به هر حال او اما در ادامه هیچ چیز را در مورد اینکه فانتوم پین یک متال گیر باشد تایید نکرد. در طول یک جلسه پرسش و پاسخ در دبی، کوجیما در مورد تریلر مرموز فانتوم پین مورد سوال قرار گرفت و در پاسخ پس از خنده گفت درحالی که آن را شبیه به گراند زیروز می‌بیند اما آن بازی توسط یک استودیو سوئدی ساخته می‌شود و او در آنجا درگیر نیست! کوجیما گرچه در مصاحبه بعدی اشاره کرد که ترجیح می‌دهد مخاطب را به خاطر اعداف تبلیغاتی فریب دهد. به گفته او این به این خاطر است که از آشکارکردن جزییاتی که در هالیوود رخ می‌دهد ناامید شده چون باعث می‌شود درنهایت با یک محصول قابل پیش‌بینی مواجه شویم. در ۲۱ مارس، کوجیما توییتی ارسال کرد که ویدئوی ۵ دقیقه‌ای را نشان می‌داد که در مورد بازی گراند زیروز بود و قرار بود در کنفرانس توسعه‌دهندگان گیم نمایش یابد. این ویدئو که "TPP_GDC2013_720p_ESRB" نام داشت به ارتباط محتویاتش با بازی گراند زیروز اشاره می‌کرد. در ۱۲ مارس ۲۰۱۳ نیز کوجیما اشاره کرد که در مراسم شرکت خواهد کرد؛ نه فقط به خاطر نمایشی از موتور جدید فاکس بلکه برای اعلام یک خبر جدیدتر.

تا زمان نزدیک شدن به کنفرانس، استودیو Moby Dick ناگهان ظاهر شد، فضاهایی در اطراف لوگوی عبارت فانتوم پین در تصاویر جدید دیده شد و توییت‌های مرتبطی از طرف کوجیما ارسال گردید. کارکنان کونامی نیز لباس‌های با لوگوی فانتوم پین می‌پوشیدند. نشانه‌هایی که همگی تایید کننده تئوری ارتباط فانتوم پین با متال گیر سالید بعدی بود.


متال گیر سالید ۵

gallery_1_10_6872.jpg

لوگوی متال گیر سالید ۵: فانتوم پین که در کنفرانس توسعه گیم ۲۰۱۳ نمایش داده شد

در ۲۷ مارس کوجیما سرانجام در کنفرانس تایید کرد که فانتوم پین عنوان بعدی سری متال گیر تحت عنوان متال گیر سالید ۵: فانتوم پین خواهد بود. پس از این بود که به شکل گسترده مخاطبان احتمال ترکیب بازی گراند زیروز با فانتوم پین را دادند؛ نظریه‌ای که به سرعت رد شد و کوجیما اعلام کرد که این دو بازی همچنان جدا خواهند بود. دلیل کوجیما برای مستقل بودن فانتوم پین از گراند زیروز ارزیابی پذیرش از موتور فاکس اعلام شد. در مصاحبه دیگر با گیم‌تریلرز، کوجیما گفت که در فانتوم پین دیگر دیوید هیتر نقش بیگ باس را صداگذاری نمی‌کند. او گفت هدف آن‌ها بنا کردن یک زیرساخت جدید برای سری متال گیر است و قصد دارند این نوسازی در شخصیت بیگ باس نیز انعکاس پیدا کند. کوجیما همچنین گفت که این کار می‌تواند آخرین پروژه او در سری متال گیر باشد. او گرچه ابتدا اشاره کرد که کاملا در مورد بازنشستگی خود جدی است اما در ادامه اشاره کرد که منظورش بازنشستگی از سری متال گیر است.

در ۱۴ می، گیم‌اسپات اعلام کرد که در همکاری با کونامی وقایع پیش از نمایشگاه E3 را پوشش خواهد داد. در همین برنامه بود که برای اولین بار به شکل رسمی از کیفر ساترلند به عنوان صداگذار و فیشال کپچر شخصیت اسنیک پرده‌برداری شد. کوجیما وقایع بازی را در سال ۱۹۸۴ (۹ سال پس از گراند زیروز) اعلام کرد و حقایقی مثل "نژاد" و "انتقام‌جویی" به عنوان پیش‌زمینه داستانی مورد اشاره قرار خواهند گرفت. ۴ روز بعد کونامی اعلام کرد بازی برای ایکس‌باکس وان و روز بعد نیز خبر انتشار برای پلی‌استیشن ۴ اعلام شد. در مصاحبه‌های بعدی کوجیما اعلام کرد قصد دارند برای رایانه شخصی نیز بازی را منتشر کنند ولی انتشار در آن بازه زمانی در اولویت نیست. در ۱۳ ژوئن، کوجیما اعلام کرد بازی متال گیر آنلاین نیز به عنوان بخشی از بازی فانتوم پین عرضه خواهد شد. او همچنین گفت تیم توسعه قصد دارد امکان تجربه بازی را برای دارندگان گوشی‌های هوشمند و تبلت نیز فراهم کنند تا بازیکنان امکان ساخت مراحل خودشان را داشته باشند. در همین مصاحبه نیز نرخ فریم ۶۰ و رزولوشن ۱۰۸۰ پیکسل (Full HD) برای فانتوم پین تایید شد.

در ۱۳ جولای، تصاویری از شخصیت‌پردازان و بازیگران نقش‌های حاضر در بازی منتشر شد. در همین بخش، کوجیما درخصوص شخصیت کوایت گفت که از تهیه‌کننده خواسته تا این شخصیت به تا حد امکان جذاب طراحی شود تا امکان الهام‌گیری برای کازپلی‌ها (Cosplay) فراهم شود. به گفته کوجیما افزایش موفقیت تجاری با کمک کازپلی‌ها برای عناوین اثبات شده است. صداگذار، فیشال کپچر و موشن کپچر شخصیت کوایت توسط مدل هلندی به نام استفانی یوستون نقش‌آفرینی شده که سال‌ها در ژاپن به عنوان مدل و بازیگر زندگی می‌کرده است. در ۵ سپتامبر، کوجیما در مصاحبه دیگری گفت که درحال حاضر فن‌آوری‌های ساخت بازی مدامم درحال بهبود و تکامل است اما ما همچنان فقط درحال مبارزه و تیراندازی به دشمنان هستیم؛ من نمی‌خواهم فانتوم پین چنین باشد. من قصد ساخت بازی دارم که تم قوی داشته باشد و صنعت گیم را متحول کند. در بخش آزادی عمل نه تنها به گذشته وفادار باشد بلکه مکانیک‌های جدیدی معرفی کند. برای مثال ما اینک زمانی که شخصیت روی اسب می‌نشیند با اسب بازی نمی‌کنیم بلکه خود شخصیت را روی اسب کنترل می‌کنیم و می‌توان آن را برای مخفی‌کاری به طرفین اسب خم کرد.

gallery_1_10_16853.jpg

پوستر رسمی بازی در E3 ۲۰۱۴

در ۱۲ نوامبر، کوجیما اعتراف کرد که بخش داستانی فانتوم پین دارای تناقضاتی نیز در مقایسه با نسخه‌های قبلی خواهد بود. او گفت زمانی که مجبور می‌شوید داستانی را برای آنچه مابین دو داستان قبلی و بعدی منتشر شده بنویسید ممکن است این تناقضات نیز به وجود بیاید. در مارس ۲۰۱۴ نیز تایید شد که بازی علاوه بر کنسول‌های نسل هشتمی برای دو کنسول قدیمی پلی‌استیشن ۳ و ایکس‌باکس ۳۶۰ نیز منتشر خواهد شد. در ۵ مارس نیز کوجیما گفت نگران است از آنجایی که بازی خیلی بزرگ است به موقع ساخت آن به پایان نرسید چون ۲۰۰ برابر بزرگ‌تر از گراند زیروز خواهد بود. او همچنین گفت اگر طرفداران مایل باشند نسخه PC نیز عرضه خواهد شد. پس از این در ۸ مارس بود که کوجیما تاریخ عرضه بازی را اواخر ۲۰۱۵ اعلام کرد، هرچند در تریلرهای بعدی این تاریخ به اوایل ۲۰۱۵ تغییر کرد. در ۵ ژوئن نیز یک تریلر توسط کوجیما منتشر شد که طی آن برخی عناصر مثل جعبه پلاستیکی به گیم‌پلی برگشته بودند. در نمایشگاه E3 ۲۰۱۴ نیز تریلرها، موسیقی‌ها و تصاویر مفهومی بیشتری از بازی منتشر گردید. کوجیما نیز در اشاره به بزرگ بودن حرف V در لوگو بازی آن را جدای از شماره بازی اشاره‌کننده به شخصیت اصلی بازی یعنی "ونوم اسنیک" ذکر کرد.

پس از این نیز تا زمان عرضه چندین تریلر، مصاحبه و ذکر جزییات جدید توسط کوجیما منتشر شد. همچنین چندین با تاریخ انتشار بازی نیز تغییر کرد تا اینکه نهایتا در ۱ سپتامبر ۲۰۱۵، بازی همزمان و برای کنسول‌های نسل هفت و هشت و همچنین PC منتشر گردید.


بازتاب‌ها
نقد و بررسی‌ها

امتیازات

 
متاکریتیک PS4) ۹۳/۱۰۰)
XONE) ۹۵/۱۰۰)
PC) ۹۱/۱۰۰)
 
Destructoid ۹/۱۰
 
EGM ۹.۵/۱۰
 
گیم‌اسپات ۱۰/۱۰
 
IGN ۱۰/۱۰
 
گیم اینفورمر ۹.۲۵/۱۰
 
PC Gamer ۹۳/۱۰۰
 
فامیتسو ۴۰/۴۰
 
یوروگیمر ۹/۱۰
 
دیلی تلگراف ★★★★★
 
گاردین ★★★★★
 
ایندیپندنت ★★★★★
 
تایم ★★★★★

بازی فانتوم پین در اکثر نقدها توسط سایت‌ها و نشریات معتبر مورد تحسین قرار گرفت. نمره متاکریتیک بازی برای پلی‌اسیتشن ۴ امتیاز فوق‌العاده ۹۳، نسخه ایکس‌باکس وان ۹۵ و پلتفرم رایانه شخصی نیز ۹۱ بود. IGN امتیاز کامل ۱۰ از ۱۰ را به بازی داد و در بررسی خود از مکانیک روان و آزاد گیم‌پلی و ترکیب شیوه‌های حرکتی با یکدیگر تمجید کرد؛ ویژگی که به بازیکن اجازه می‌دهد در دنیای بزرگ بازی لحظات خاطره‌انگیزی را برای خود رقم بزند. درنهایت IGN گرچه روایت داستانی بازی را با تمرکز پایین ذکر کرد اما در نتیجه‌گیری بازی را یک "گیم‌پلی اعجاب‌انگیز، مکانیک‌های حرکتی عالی، به کارگیری خلاقیت ناب و دقیق" عنوان کرد. گیم‌اسپات نیز نمره کامل ۱۰ از ۱۰ را به بازی داد و تقریبا به خاطر همان پارامترها از آن تمجید کرد. در بررسی گیم‌اسپات، گیم‌پلی بازی در این سبک تقریبا بی عیب و نقص کار شده است؛ ماموریت‌های اصلی و جانبی لذت‌بخش، شخصیت‌پردازی قدرتمند، تجهیزات و ارتقاهای بسیار پرجزییات نیز از دیگر معیارهای برجسته ذکر شده توسط این وب‌گاه معتبر است. فانتوم پین همچنین سومین بازی در کل این سری و ۲۳مین بازی در مجموع بازی‌هایی بود که توسط فامیتسو امتیاز کامل ۴۰ از ۴۰ را دریافت کرد.

EGM به بازی نمره ۹.۵ از ۱۰ داد و داستان تاثیر‌گذار عاطفی و قوی بازی را در کنار پس‌زمینه درگیر کننده آن ستود. پس‌زمینه‌ای که به اعتقاد آن‌ها اشاره به کاوش در دلایل بیهودگی بروز جنگ‌ها دارد و از این نظر دربرابر بازی‌هایی چون ندای وظیفه و بتل‌فیلد قرار می‌گیرد؛ جایی که عمق اصلی داستان، بازیکن را دربرابر جنگ، پیامدهای آن و دلایل آن قرار می‌دهد. انتقاد اصلی EGM در مورد چگوگی مدیریت منابع بود به شکلی که ممکن است بازیکن مجبور شود برای مدیریت منابع و نیروها تمرکزش را از ماموریت‌های بازی منحرف کند. Destructoid نمره ۹ از ۱۰ به بازی داد و آن را یک بازی پرجزییات، پر زرق و برق و قوی خواند و در ادامه اشاره کرد که واقعا استحقاق عنوان "آخرین کار کوجیما" در این سری را دارد.

این بازی حتی در خارج از رسانه‌های گیم نیز مورد توجه قرار گرفت. روزنامه مشهور دیلی تلگراف به بازی ۵ ستاره کامل داد و در یادداشت خود اشاره کرد که فانتوم پین بهترین عنوان از یک سری بازی بزرگ است. نقد و بررسی با ستایش گیم‌پلی کامل، تبدیل پایگاه مادر به محوطه‌ای کاربردی و سیستم ارتقاهای سراسری را معنی دار و پرجزییات خواند. مجله مشهور تایم نیز به بازی ۵ ستاره کامل داد و از هوش مصنوعی و طولانی بودن مناسب بازی تمجید کرد.

با وجود همه نقد و بررسی‌های مثبت و تمجیدهای صورت گرفته، بازی با انتقادات منفی نیز مواجه شد؛ از جمله مجبور شدن بازیکن به انجام مراحل تکراری در قالب درجات سختی متفاوت و در غالب یک ماموریت اصلی. همچنین پس از چند مرحله ارتقا پایگاه مادر، درست زمانی که جمعیت پایگاه زیاد می‌شود بحث پرداخت پولی برای بزرگ‌تر شدن پایگاه اجباری می‌شود. گرچه در مورد انتقاد آخر، مجبور بودن بازیکن برای این خرید را رد کرد و آن را بی‌ارتباط به خط اصلی و فرعی ماموریت‌های قابل انجام دانست.

 

 

:t: روایت یک داستان کامل و غیرمعمول به شکلی که بازیکن را از ابتدا تا انتها درگیر خود می‌کند
:t: ارائه شخصیت‌ها و دنیایی جذاب
:t: کنایه زدن به موضوعات تابو
:t: یک جهان باز کامل، پر جزییات و کم‌نقص
:t: ارائه گیم‌پلی مخفی‌کاری به عنوان بهترین در این کلاس
:t: ایده پایگاه مادر، ارتقاها، جذب نیروها و ... در خارج از مناطق جنگی جذاب است
:t: یک قطعه به خوبی گنجانده شده در وسط خط داستانی تعریف شده سری

 

:x: مجبور شدن بازیکن به انجام مراحل تکراری در قالب درجات سختی متفاوت
جوایز

Golden Joystick Awards بازی سال (نامزد)
انتخاب منتقدین (برنده)
Metacritic بهترین بازی PS4 در سال ۲۰۱۵ (برنده)
بهترین بازی XONE در سال ۲۰۱۵ (برنده)
بهترین بازی PC در سال ۲۰۱۵ (نامزد
Hobby Consolas بازی سال (برنده)
Panorama بازی سال (برنده)
PC Gamer بازی سال (برنده)
Game Revolution بازی سال (برنده)
GamesRadar بازی سال (برنده)
Game-Debate Global Game Awards بازی سال (نامزد)
بهترین اکشن (برنده)
The Game Awards 2015 بهترین بازی اکشن/ماجراجویی (برنده)
بهترین موسیقی/صداگذاری (برنده)
بازی سال (نامزد)
بهترین طراحی هنری (نامزد)
فروش


فانتوم پین همچنین از نظر فروش به موفقیتی کم‌نظیر دست یافت و در روز عرضه موفق شد ۱۷۹ میلیون دلار به فروش برساند و در روز پنجم به عدد ۳ میلیون نسخه فروش برسد. بازی در مجموع تا دسامبر ۲۰۱۵ موفق به فروش ۶ میلیون نسخه گردید.


مرتبطمنابع

 


الگو:متال گیر سالید ۵: فانتوم پینالگو:بازی‌های متال گیر


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری