45 مقاله
در این ویکی

متال گیر سالید ۵: گراند زیروز


Movyn

 

Metal Gear Solid V: Ground Zeroes

gallery_1_10_12473.jpg


جلد بازی در پلتفرم پلی‌استیشن ۳

توسعه‌دهنده کوجیما پروداکشنز
منتشرکننده کونامی
کارگردان هیدئو کوجیما
نویسنده هیدئو کوجیما
شویو موراتا
هیدناری اینامورا
آرت‌ورک یوجی شینکاوا
ایکویا ناکامورا
موسیقی لودویگ فورسل
هری گرگسون ویلیامز
آکیهیرو هوندا
موتور موتور فاکس
تاریخ انتشار ۱۸ مارس ۲۰۱۴ (کنسول‌ها)
۱۸ دسامبر ۲۰۱۴ (PC)
سبک اکشن ماجراجویی
مخفی‌کاری
دنیای آزاد
پلت‌فرم‌ها Xbox One
Xbox 360
PlayStation 4
PlayStation 3
PC
تعداد بازیکنان ۱ نفره
رده‌بندی سنی CERO: D
ESRB: M
PEGI: 18

ترتیب در خط داستانی

متال گیر سالید ۵: گراند زیروز (انگلیسی: Metal Gear Solid V: Ground Zeroes) هشتمین بازی از سری اصلی مجموعه متال گیر است که توسط استودیو کوجیما پروداکشنز در سال ۲۰۱۴ ساخته شد. کارگردانی، نویسندگی و طراحی بازی توسط هیدئو کوجیما انجام شده و به صورت یک بازی مجزا، نقش "مقدمه" را برای بازی بعدی این سری یعنی متال گیر سالید ۵: فانتوم پین ایفا می‌کند. فانتوم پین به عنوان یک بازی اکشن ماجراجویی و مخفی‌کاری با نسخه جدید موتور بازی‌سازی فاکس ساخته شده و اولین بار در مارس ۲۰۱۴ برای کنسول‌های پلی‌استیشن ۳ و ۴ و ایکس‌باکس ۳۶۰ و وان منتشر شد؛ در دسامبر همان سال نیز بازی از طریق فروشگاه استیم برای دارندگان رایانه‌های شخصی نیز عرضه گردید. با این حال اولین بار در ۳۰ آگوشت ۲۰۱۲ و در جریان مراسم ۲۵ سالگی تولید این سری به انتشار این بازی اشاره شد.

وقایع بازی مدت کوتاهی پس از بازی متال گیر سالید: رهرو صلح اتفاق می‌افتد و به سرنوشت گروه نظامی خصوصی سربازان بدون مرز می‌پردازد که رهبری آن را سرباز افسانه‌ای جنگ سرد یعنی بیگ باس برعهده داشت. با این حال از زمان عرضه بازی رهرو صلح چند بازی دیگر از خط اصلی سری منتشر شد که وقایع دوره‌های تاریخی مجزایی را روایت می‌کرد؛ بازگشت به خط تاریخی رهرو صلح از طریق گراند زیروز باعث برگشتن تعدادی از پارامترها و فاکتورهای لحاظ شده در گیم‌پلی بازی رهرو صلح نیز شده است. به این ترتیب گیم‌پلی بیشتر حال و هوای بازتری نسبت به حالت خطی بازی‌های پس از رهرو صلح دارد.

گراند زیروز ابتدا قرار بود همراه با بازی فانتوم پین در قالب نسخه شماره‌دار پنجم منتشر شود ولی روند توسعه فنی بازی باعث شد کوجیما انتشار این دو را جدا از یکدیگر اعلام کند. پس از انتشار این بازی نیز منتقدین درمجموع نگاه مثبتی به آن داشتند. درحالی که مکانیک گیم‌پلی، گرافیک، صداگذاری و داستان بازی عمدتا با ستایش همراه بود اکثر انتقادات پیرامون کوتاه بودن بخش داستانی بازی بود. با اعلام کونامی، بازی همچنین در اکتبر ۲۰۱۶ همراه با بازی فانتوم پین در قالب Metal Gear Solid V: The Definitive Experience مجددا منتشر خواهد شد.گیم‌پلی

gallery_1_10_140473.jpg

متال گیر سالید ۵: گراند زیروز (Metal Gear Solid V: Ground Zeroes) همچون دیگر بازی‌های این سری به عنوان یک بازی اکشن ماجراجویی/مخفی‌کاری شناخته می‌شود؛ با این حال این بازی اولین در مجموعه خود است که هرچند در ابعاد کوچک ولی به شکل غیرخطی و جهان باز گیم‌پلی خود را ارائه می‌دهد. همه ماموریت‌ها در محلی به نام کمپ اومگا و اطراف آن قابل انجام است که به شکل یک محدوده باز طراحی شده و بازیکن برای نفوذ به آن و عبور از میان سربازان می‌تواند از طریق مبارزه یا مخفی‌کاری به مسیر خود ادامه دهد. هنگامی که اهداف چندگانه وجود داشته باشد، بازیکن در نقش بیگ باس می‌تواند ترتیب انجام این اهداف را بسته به انتخاب خود دنبال کند. نقشه کوچک یا مینی‌مپ ثابت از تصویر حذف شده و به جای آن یک دستگاه قابل حمل جدید به نام آی‌دروید جایگزین آن شده است. نقشه کمپ اومگا و دیگر امکانات مثل پخش فایل‌های صوتی بازی و شرح ماموریت‌ها نیز از طریق همین دستگاه امکان‌پذیر است.

در حین بازی و در هر زمانی، بازیکن می‌تواند با روشن کردن منور هلیکوپتر را فراخوانی و از کمپ اومگا خارج شود. در حین استفاده از هلی‌کوپتر، موسیقی "Ride of the Valkyries" نواخته می‌شود که امکان تغییر آن با آی‌دروید میسر است. همچنین صدای بلند موسیقی غیر از اینکه توجه بازیکن را جلب می‌کند، ممکن است باعث جلب توجه سربازان دشمن و سرنگون کردن هلی‌کوپتر نیز بشود. وسایل نقلیه سربازان دشمن نیز توسط بازیکن قابل تصاحب و استفاده است و از آن جدای از عبور سریع از گذرگاه‌ها برای خارج شدن از منطقه عملیات نیز کاربردی است. کامیون، جیپ و تانک از جمله این وسایل نقلیه هستند. با این حال ربودن یا منهدم کدن این وسایل نقلیه باعث به صدا درآمدن آژیر خطر و هجوم سربازان خواهد شد. در مکانیک حرکتی بازی، حالت حرکت سینه‌خیز برگشته و در این حالت امکان نشانه‌گیری نیز وجود دارد. حالت نشسته حرکت کردن نیز در گیم‌پلی بازی امکان‌پذیر است و همراه با حالت سینه‌خیز برای استتار در علفزارها کاربرد دارد. هنگامی که دشمن مشکوک شود، ابتدا علامت تعجب روی سر او ظاهر می‌شود، سپس به محل مورد شک آمده و در صورت مشاهده بازیکن آماده حمله می‌شود. بازیکن می‌تواند با حرکت آرام موقعیت خود را تغیر داده و دشمن را گمراه کند. برای عبور از میان سربازان گشتی نیز بازیکن می‌تواند به الگوی حرکتی و صحبت‌ها گوش کند و با مشخص شدن بهترین فرصت، از محل عبور کند.

gallery_1_10_23629.jpg

gallery_1_10_137331.jpg

همچون متال گیر سالید ۴، هدف‌گیری در بازی به شکل سوم شخص است و در حالی که اسنیک در کنار نمایشگر ثابت می‌شود، سلاح و نشانگان هدف در مرکز تصویر قرار می‌گیرد. سلاح‌های با کالیبر پایین‌تر نیز دارای مکانیک افت گلوله بوده و در مسافت‌های طولانی به دلیل سقوط روی دشمن بی تاثیر است. سلاح‌ها در منوی قابل انتخاب از طریق دکمه‌های جهتی قابل تغییر هستند که علاوه بر انتخاب سریع، دارای یک حالت اضافی نیز هست؛ به این صورت که با نگه داشتن هر کدام از جهت‌ها، منو جدید برای آپشن‌های بیشتر اسلحه باز می‌شود. برای مثال حذف یا نصب سایلنسر از این تنظیمات اضافی هستند. همچنین برخلاف عناوین قبلی، در این بازی برای اولین بار می‌توان سلاح‌های دشمنان را نیز برداشت و استفاده کرد. در این حالت معمولا اسلحه جدید با اسلحه هم‌کلاس کنونی تعویض می‌شود و سلاح قبلی روی زمین می‌افتد که مجددا قابل بازیابی است. سبک خاص مبارزه تن به تن اسنیک یعنی CQC در این بازی جلوه طبیعی‌تری گرفته است. از دیگر مکانیک‌های مبارزه می‌توان به کشیدن دشمنان اشاره کرد که در این حالت بازیکن می‌تواند به آرامی پشت دشمنا رفته و در یک غافلگیری او را اسیر و به طرفین بکشاند. این برای زمانی است که بازیکن قصد دارد اسیر را از دیدرس دیگران خارج و از او بازجویی کند. شیوه بازجویی از یک اسیر نیز از طریق دکمه‌های جهتی است و جدای از تخلیه اطلاعاتی اسنیک می‌تواند دشمن را بکشد. در بازجویی مکان اشیا و اهداف مهم که فاش می‌شود در نقشه ظاهر خواهد شد. در مبارزه CQC همچون رهرو صلح، درصورتی که چند سرباز در کنار هم باشند با یک ضربه همه آن‌ها روی زمین می‌افتند؛ همچنین در مبارزات رو در رو معمولا سلاح دشمن نیز گرفته شده و بلافاصله امکان اتفاده علیه او به وجود می‌آید.

آیتم‌های دیگری مثل دوربین دوچشمی نیز وجود دارد که علاوه بر مشاهده حرکات دشمن از فاصله دور، امکان مارک کردن آن‌ها نیز وجود دارد. در این حالت حرکات سرباز مارک خورده در نقشه نیز قابل ردگیری است. سربازان دشمن با این حال از هوش مصنوعی قابل قبول و غیر قابل پیش‌بینی برخوردارند و ممکن است الگوی حرکتی‌شان تغییر کند. برخلاف عناوین قبلی، سلاح‌ها در بازی برگرفته از سلاح‌ها در حقیقت نیست و این بار سلاح‌ها از روی سلاح‌های حقیقی و با نام خودشان طراحی شده‌اند که شامل ویژگی‌های فیزیکی، نوع و صدای شلیک و ... آن می‌شود. طول بازی کوتاه بوده و غیر از ماموریت اصلی اسنیک درکمپ اومگا، ۵ ماموریت فرعی نیز در همین کمپ قابل بازی است که از جمله آن‌ها یک ماموریت در روز و یک ماموریت نجات می‌شود. در حین ماموریت اصلی، بازیکن می‌تواند اتیکت‌های XOF را جمع‌آوری کند که با جمع‌آوری همه آن‌ها دو ماموریت فرعی جدید نیز باز می‌شود.


داستان

gallery_1_10_114351.jpg

بیگ باس در کمپ اومگا-کوبا

مدتی پس از وقایع بازی متال گیر سالید: رهرو صلح مشخص می شود که پاز اورتگا بعد از شکست در مقابل بیگ باس در جریان یک مبارزه و سقوط از پلتفرم پایگاه مادر زنده مانده و توسط یک ماهیگیر بلیزی نجات پیدا کرده است. با تایید این خبر، بیگ باس پیشنهاد کشتن او را داد چون به عنوان جاسوس سایفر اطلاعات ارزشمندی از گروه سربازان بدون مرز (MSF) داشت. با این حال کاز میلر آن را رد و در عوض پیشنهاد جدیدی را مطرح کرد. او گفت دوستان MSF در سایفر نیز در مورد پاز تردید دارند و به نظر او یک مامور دوجانبه باشد که جز سایفر برای MSF نیز اطلاعات جمع‌آوری کرده است. جدای از این موضوع، کاز به بیگ باس گفت که درحال حاضر پاز در کمپ اومگا نگه‌داری و بازجویی می‌شود؛ یک اردوگاه نظامی بزرگ واقع در کوبا که توسط ایالات متحده اداره می‌شود. همچنین دیگر مسئله پیش رو خبر ورود نمایندگان سازمان ملل به پایگاه مادر بود چون به هر شکل اطلاعات از MSF درباره کار روی سلاح‌های هسته‌ای دریافت کرده بودند. میلر این زمان‌بندی دقیق خروج پاز و ورود نمایندگان سازمان ملل را بی‌ارتباط نمی‌دانست و به پاز مشکوک بود که اطلاعات حاس MSF را به بیرون درز داده است.

به این ترتیب کاز و بیگ باس توافق کردند که بهترین کار اجرای ماموریت مخفی خارج کردن پاز و چیکو از کمپ اومگا است. باتوجه به اینکه پاز تنها گزینه ارتباط با سرگرد زیرو بوده و آن‌ها همچنین بازدید نمایندگان سازمان ملل را در پیش رو دارند و باید از ایجاد دردسر بیشتر خودداری کنند. در نیمه شب ۱۶ مارس ۱۹۷۵، بیگ باس وارد حریم کمپ اومگا شد و ماموریت خود را شروع کرد. با توجه به سطح امنیتی بسیار بالا و سربازان کارآزموده، ماموریت به شکل تکی و بدون پشتیبانی توسط بیگ باس به اجرا در آمد. در جریان این ماموریت، بیگ باس ابتدا پس از نفوذ و گذر مخفیانه از نگهبانان چیکو را پیدا و از موقعیت پاز مطلع شد. در ادامه ماموریت، کار سخت بیگ باس برای رسیدن به این مقصد در نهایت به پیدا شدن پاز انجامید. در این زمان پاز که شدیدا مورد شکنجه واقع شده بود و به سختی زنده مانده بود توسط بیگ باس نجات پیدا کرد. بگ باس همراه با پاز درنهایت موفق به رساندن خود به هلی‌کوپتر نجات شدند و از اردوگاه خارج گردیدند. در هلی‌کوپتر، پزشک تیم متوجه شد که در بدن پاز بمب کار گذاشته شده است و پس از شکافتن بخیه‌ها آن را خارج نمود. با نزدیک شدن هلی‌کوپتر به پایگاه مادر، مشخص شد که در فرصت غیبت بیگ باس، نیروهای XOF به پایگاه حمله کره و درحال تخریب پلتفرم‌ها هستند. درحالی که بیشتر سربازان MSF غافلگیر و شکست‌خورده بودند، هلی‌کوپتر به سختی موفق شد با فرود روی یکی از پلتفرم‌ها کاز و چند سرباز دیگر را نجات دهد. با سقوط پایگاه مادر و دور شدن هلی‌کوپتر، کاز که شدیدا عصبانی بود پاز را به هوش آورد و او را مسئول لو رفتن اطلاعات MSF دانست. پاز اما در شرایط وخیمی قرار داشت و گفت که در بدن او بمب کار گذاشته‌اند. گرچه بیگ باس اشاره کرد که بمب خارج شده ولی به گفته پاز آن‌ها بمب دومی نیز در بدنش جاسازی کردند. به این ترتیب او برای نجات سرنشینان از هلی‌کوپتر بیرون پرید و در هوا منفجر شد. این انفجار نیز باعث برخورد هلی‌کوپتر دیگری به هلی‌کوپتر آن‌ها شد و به این ترتیب بیگ باس همراه با کاز و دیگر بازماندگان MSF سقوط کردند.


ساخت و توسعه


متال گیر سالید ۵: گراند زیروز تحت نام رمز "Project Ogre" ساخته شد. در مصاحبه با مجله Jeux Vidéo، کوجیما گفت در آن دوره حتی نمی‌توانست در مورد پنجمین قسمت سری متال گیر صحبت کند و به همین دلیل بود که تحت یک اسم رمز توسعه بازی را هدایت کرد. او گفت نام این پروژه سرنخ‌های کافی را می‌داد چون بازی به نوعی Ogre (غول‌پیکر) بود. با این حال حتی پیش از آن نیز کوجیما درباره بازی بعدی متال گیر صحبت کرده بود و اینکه آن بازی مخاطبان جهانی بیشتری را هدف قرار می‌دهد. بعدها بازی به عنوان یک بازی جهان باز معرفی شد که می‌تواند حتی بیش از ۱۰۰ ساعت سرگرمی برای بازیکن ایجاد کند. در یک دوره از ساخت بازی نیز اخباری از اجرای نوعی فیلتر تصویر به نام "فیلتر ۸۰" منتشر شد که قصد از آن مطابقت تصاویر بازی به فیلم‌های هم‌دوره بود؛ با این حال این فیلتر به خاطر کند کردن جریان بازی از روند ساخت حذف گردید.

gallery_1_10_22074.jpg

پوستر استخدام برای بازی جدید متال گیر

دراصل کوجیما قصد داشت گراند زیروز را بلافاصله پس از رهرو صلح آماده کند ولی تیم توسعه در این زمان مشغول کار روی متال گیر رایزینگ بود و به این ترتیب ساخت بازی با تاخیر مواجه شد. به این ترتیب هنگامی که آن‌ها در مورد طلوع نسل جدید کنسول‌های بازی مطلع شدند تصمیم گرفتند کار ساخت بازی را بر روی کنسول‌های نسل بعدی متمرکز کنند.
در فوریه ۲۰۱۲، کوجیما پروداکشنز اعلام کرد که قصد دارد در کنفرانس توسعه گیم شرکت کند؛ آن‌ها از عمد این خبر را در سایتی به نام "توسعه بدون مرز" منتشر کردند که یادآور گروه سربازان بدون مرز در بازی گراند زیروز بود که نابود شدند. در جریان کنفرانس نیز استودیو اعلام کرد قصد دارد برای تکمیل تیم توسعه افراد بیشتری را استخدام کند. پست‌هایی که استودیو در پی تکمیل تیم بود از جمله برنامه‌نویسان توسعه مسلط به جدیدترین نسل کنسول‌ها و همچنین رایانه‌های شخصی، تکمیل تیم توسعه موتور فاکس و بخش برند و بازاریابی بود. در پرسش و پاسخ ماه مارس، کوجیما اشاره کرد که بازی جدید به مسائل حساس و تابوها نیز اشاره خواهد کرد که باعث می‌شود تا زمان عرضه نهایی در تیم شک‌ها و شبهاتی ایجاد شود. او همچنین گفت که از مهم‌ترین اهدافش برای بازی جدید ایجاد یک تعادل میان ارائه مسائل حقیقی و گیم‌پلی جذاب است. در یک پاسخ دیگر، او گفت که برای تست تیراندازی‌های مرتبط با بازی به یک پایگاه نظامی در سن دیه‌گو رفته است.


 


گراند زیروز

gallery_1_10_49727.jpg

اولین پوستر رسمی بازی گراند زیروز

اولین تریلر بازی متال گیر سالید ۵: گراند زیروز در جریان مراسم ۲۵مین سالگرد سری در ۳۰ آگوست ۲۰۱۲ نمایش داده شد. این تریلر که همچنین برای نمایش ویژگی‌های جدید موتور فاکس نیز بود شامل میان‌پرده ابتدای بازی و چند دقیقه از گیم‌پلی آن بود. در توصیف نیز به گفته کوجیما بازی گراند زیروز "یک شروع" خواهد بود نه پایای برای این سری. به ین معنی که این بازی درواقع مقدمه‌ای برای بازی اعلام نشده و شماره‌دار پنجم متال گیر خواهد بود. با اشاره به جهان باز بودن بازی، کوجیما اشاره کرد که طبیعت این گونه بازی‌ها ممکن است به تصاویر بصری صدمه بزند ولی نورپردازی را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. در سخنرانی خود در BAFTA کوجیما از آزادی عمل بازی‌های جهان باز تمجید کرد و اینکه بازیکن قادر است تصمیم بگیرد که چه زمان و کدام اهداف را تکمیل کنند. به گفته او این ویژگی کلیدی برای نسخه بعدی متال گیر مد نظر او است. در مصاحبه‌ای دیگر، کوجما اشاره کرد که بازی GTA 3 که در سال عرضه متال گیر سالید ۲ منتشر شد او را برای ساخت یک متال گیر جهان باز ترغیب کرده است.

در فوریه ۲۰۱۳ نیز کوجیما در مصاحبه با ویدئوگیمر از وجود تم‌ها و حقایق ناخوشایند و تابو در گراند زیروز صحبت کرد و اظهار نگرانی کرد که ممکن است روی فروش بازی تاثیر منفی بگذارد. با این حال او در ادامه گفت که در این زمینه به کارگیری خلاقیت در کار بیشتر از فروش بازی اولویت دارد.


متال گیر سالید ۵


پس از اعلام رسمی بازی پنجم با نام فانتوم پین، شایعات اولیه که به شکل گسترده پخش شده بود حکایت از انتشار همزمان بازی گراند زیروز و فانتوم پین در قالب یک بازی داشت. شایعه‌ای که به سرعت رد شد و کوجیما هرچند اعلام کرد که گراند زیروز مقدمه‌ای بر فانتوم پین است اما این دو بازی همچنان جدا از یکدیگر خواهند بود. دلیل کوجیما برای مستقل بودن گراند زیروز از فانتوم پین ارزیابی پذیرش از موتور فاکس اعلام شد. در مصاحبه دیگر با گیم‌تریلرز، کوجیما گفت که در فانتوم پین دیگر دیوید هیتر نقش بیگ باس را صداگذاری نمی‌کند. او گفت هدف آن‌ها بنا کردن یک زیرساخت جدید برای سری متال گیر است و قصد دارند این نوسازی در شخصیت بیگ باس نیز انعکاس پیدا کند. کوجیما همچنین گفت که این کار می‌تواند آخرین پروژه او در سری متال گیر باشد. او گرچه ابتدا اشاره کرد که کاملا در مورد بازنشستگی خود جدی است اما در ادامه اشاره کرد که منظورش بازنشستگی از سری متال گیر است. پیش از نمایشگاه E3 ۲۰۱۳ بود که رسما اعلام شد بازیگر مشهور هالیوود یعنی کیفر ساترلند به عنوان صداگذار و مدل فیشال کوچر شخصیت اسنیک استخدام شده است. در همین روز بود که یک تریلر زنده از گیم‌پلی بازی گراند زیروز پخش شد. میان‌پرده اولیه این تریلر نیز مشابه تریلر اولیه در سال ۲۰۱۲ بود که البته با صداگذاری انگلیسی پخش می‌شد و اتیکت‌های XOF و FOX نمایش داده شدند. از دیگر بخش‌های تریلر می‌توان به استفاده‌های مختلف از دستگاه قابل حمل آی‌دروید اشاره کرد که اسنیک از آن برای نمایش نقشه، مارک زدن سربازان و ... استفاده می‌کرد.

در نمایشگاه TGS ۲۰۱۳ نیز دمویی از بازی پخش شد که مشابه تریلر سال ۲۰۱۲ بود. در این تریلر با صدای کاز میلر وقایع پیش از بازی گراند زیروز مروری کوتاه شد و به طرفداران برای ورود به بازی جدید خوشامد گفت. در ۴ نوامبر ۲۰۱۳ کونامی رسما اعلام کرد که بازی در بهار ۲۰۱۴ برای کنسول‌های نسل هفت و هشت منتشر خواهد شد و همچنین تایید کرد که شامل بازی فانتوم پین نخواهد بود و آن بازی در آینده و به شکل مجزا عرضه خواهد شد. به گفته کوجیما برای او نیز ایده‌آل انتشار همزمان این دو بود اما چون فانتوم پین همچنان در مرحله تولید است و بازیکنان تب و تاب زیادی برای بازی جدید دارند تصمیم بر این است که "مقدمه" فانتوم پین زودتر انتشار پیدا کند. در ادامه همین ماه تریلر جدید و اطلاعات بیشتری در باره مراحل بازی و مراحل مخفی بازی اعلام گردید. سرانجام نیز بازی در ۱۸ مارس ۲۰۱۴ برای پلی‌استیشن ۳ و ۴ و ایکس‌باکس ۳۶۰ و وان وارد بازار شد. نسخه PC بازی نیز با تاخیری چند ماهه و در دسامبر ۲۰۱۳ عرضه شد.


بازتاب‌هانقد و بررسی‌ها

امتیازات

 
گیم‌رنکینگز (PC) ۸۲٪
(X360) ۸۰٪
(PS4) ۷۵.۲۳٪
(PS3) ۷۳.۲۳٪
(XONE) ۷۲.۵۰٪
 
متاکریتیک PC) ۸۰/۱۰۰)
XONE) ۷۶/۱۰۰)
PS4) ۷۴/۱۰۰)
PS3) ۶۶/۱۰۰)
 
EGM ۵/۱۰
 
گیم‌اسپات ۸/۱۰
 
IGN ۸/۱۰
 
گیم اینفورمر ۷/۱۰
 
Polygon ۵.۵/۱۰
 
فامیتسو ۳۸/۴۰
 
یوروگیمر ۹/۱۰

متال گیر سالید ۵: گراند زیروز پس از انتشار درکل بیشتر با نظرات مثبت منتقدان مواجه شد؛ هرچند انتقادات اصولی نیز به آن وارد شده بود. درحالی که امتیازات نسخه PC در گیم‌رنکینگز و متاکریتیک حداکثر ۸۲/۱۰۰ بود، در نسخه‌های کنسولی و به خصوص کنسول‌های نسل هشت امتیازات پایین‌تری دریافت کرد.
به نوشته گیم‌اسپات مکانیک‌ها و قابلیت‌های جدید مثل جایگزین شدن رادار و دوربین دوچشمی گیم‌پلی بازی را نسبت به نسخه‌های قبل همه‌جانبه‌تر و در دسترس‌تر کرده است به شکلی که همه چیز به بازیکن داده شده و درعوض تجربه پر تنش‌تری را در سبک خود ارائه می‌کند. ز دیگر موارد ستایش شده جهان باز بودن آن نسبت به بازی‌های خطی پیشین است که باعث انعطاف‌پذیری در گیم‌پلی بازی شده و بازیکن اختیار عمل بیشتری پیدا کرده است. در نتیجه بازیکن می‌تواند روش‌های مختلفی را برای مخفی‌کاری در پیش بگیرد. با این وجود کوتاهی داستان و سوالات بی‌پاسخ زیادی که ایجاد می‌کند را نقطه ضعف این بازی ذکر کرده است. در نقد و بررسی IGN نیز همین پارامترها مورد استقبال قرار گرفته است. به نوشته آی‌جی‌ان بازی از نمایش میان‌پرده‌های طولانی خودداری کرده، مبارزات جذابی دارد، هوش مصنوعی دشمنان ارتقا پیدا کرده و از نظر گیم‌پلی نیز بازی بیشتر به کمال نزدیک شده است. آی‌جی‌ان نیز طول بازی را بسیار کوتاه حتی با درنظر گرفتن ماموریت‌های جانبی و جایزه‌ای ذکر کرده و به نظر منتقد قطعا می‌شد محتوای بیشتری در این بازی ایجاد کرد.

رابرت راث از The Escapist گیم‌پلی حالت تیراندازی و مخفی‌کاری را بسیار عالی توصیف کرد که می‌توان اولین بازی در این سریذکر کرد که واقعا یک "tactical espionage operations" را ارائه می‌کند. با این حال به گفته منتقدان این نشریه جای سوال دارد که کونامی از ای بازی که به اعتراف خودشان تنها یک مقدمه برای بازی فانتوم پین است استفاده تجاری مستقل کرده است. Polygon بیشتر دیدگاه انتقادی به بازی داشته است. به نوشته فردریک راس پس از مدت‌ها انتظار و عرضه بازی و درنهایت یک سرگیجه کوتاه و ناخوشایند، بیشتر احساس کرده که با یک محصول صرفا تجاری خشک مواجه است تا بازی از یک سری دوست‌داشتنی. اگرچه طراحی بصری و صوتی و توجه به جزییات در بازی مورد ستایش قرار گرفته اما از نظر مکانیک‌های گیم‌پلی تقریبا به گذشته برگشته و کمپین اصلی بازی نیز بسیار کوتاه است. در همین کمپین اصلی نیز منتقد با یک روایت خسته‌کننده و پرابهام مواجه بوده است.

 

 

:t: مکانیک مخفی‌کاری چالش‌برانگیز و جذاب
:t: ارزش چند باره بازی‌کردن
:t: انیمیشن‌ها، صداگذاری و دیالوگ‌های واقع‌گرایانه

 

:x: داستان کوتاه و پر از ابهام

 
فروش


درهفته اول فروش در ژاپن، بازی موفق شد ۱۱۹٫۶۱۵ نسخه در پلی‌استیشن ۳ به فروش برساند که آن را به سومین محصول نرم‌افزاری پروفروش در هفته اول خود تبدیل کرد. در ۲۵ آوریل ۲۰۱۴ کونامی رسما اعلام کرد که فروش بازی به یک میلیون نسخه رسیده است.


منابع

 


الگو:متال گیر سالید ۵: گراند زیروز


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

سلام خسته نباشین

من تا مرحله 34 رفتم ولی مرحله بعد باز نمیشه چکار کنم؟ممنون میشم جواب بدین

به اشتراک گذاری این دیدگاه


لینک به نظر
به اشتراک گذاری در سایت های دیگرلطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری