45 مقاله
در این ویکی

متال گیر سالید: پورتابل آپس


Movyn

 

Metal Gear Solid: Portable Ops

gallery_1_10_13511.jpg

 
توسعه‌دهنده کوجیما پروداکشنز
 
منتشرکننده کونامی
 
کارگردان ماساهیرو یاماموتو
 
تهیه‌کننده هیدئو کوجیما
نوریاکی اوکامورا
 
نویسنده گاکوتو میکومو
 
آرت‌ورک یوجی شینکاوا
اشلی وود
 
موسیقی آکیهیرو هوندا
نوریهیکو هیبینو
تاکاهیرو ایزوتانی
 
تاریخ انتشار ۵ دسامبر ۲۰۰۶ (آمریکای شمالی)
 
سبک اکشن ماجراجویی
مخفی‌کاری
 
پلت‌فرم PlayStation Portable
 
تعداد بازیکنان ۱ نفره، چندنفره
 
رده‌بندی سنی BBFC: 12
CERO: C
ESRB: M
OFLC: M
PEGI: 16

ترتیب در خط داستانی

متال گیر سالید: پورتابل آپس (انگلیسی: Metal Gear Solid: Portable Ops) که به اختصار با نام MGO نیز شناخته می‌شود، یک بازی اکشن مخفی کاری به کارگردانی ماساهیرو یاماموتو و تهیه‌کنندگی هیدئو کوجیما است که در استودیو کوجیما پروداکشنز تولید و در ۵ دسامبر ۲۰۰۶ توسط شرکت کونامی برای کنسول قابل حمل PSP (PlayStation Portable) منتشر شد. این چهارمین بازی از سری متال گیر است که به صورت انحصاری برای PSP عرضه شده و اولین در این مجموعه (در PSP) است که از مکانیک و زاویه دوربین اکشن بهره می‌برد. این بازی همچنین اولین بازی در این سری است که برای میان‌پرده‌های خود از آرت‌ورک‌ها و تصاویر هنری استفاده کرده است.

بازی از نظر محل قراگیری داستانی این سری پس از بازی متال گیر سالید ۳: اسنیک ایتر است و وقایع آن در سال ۱۹۷۰ در کلمبیا، یعنی ۹ سال پس از ماجراهای اسنیک ایتر روی می‌دهد؛ زمانی که بیگ باس از گروه فاکس جدا شده و کشورش را ترک کرده است. این بازی همچنین نقطه شروع خط داستانی فاکس‌هاند و الهام‌بخش ایده بهشت بیرونی نیز هست.

پورتابل آپس از نظر منتقدین نیز بازی تحسین‌شده‌ای شناخته می‌شود و موفق به دریافت امتیاز متای ۸۷ در متاکریتیک و ۸۶.۹۵٪ در گیم‌رنکینگز شده است.گیم‌پلی

gallery_1_10_90472.jpg

گیم‌پلی متال گیر سالید: پورتابل آپس (Metal Gear Solid: Portable Ops) برخلاف بازی‌های پیشین سری در PSP به صورت یک بازی کاملا اکشن و مخفی‌کاری است؛ در حالی که بازی‌هایی چون متال گیر اسید و متال گیر اسید ۲ که گیم‌پلی تاکتیکی-نوبتی همراه با عناصر مخفی‌کاری داشتند. به این ترتیب بازی پورتابل آپس گیم‌پلی کامل نسخه کنسولی را در PSP به اجرا در آورده و شباهت زیادی به بازی اسنیک ایتر دارد. با این حال زاویه دوربین در این بازی مشابه بازی Subsistence است که نسخه بروزشده بازی اسنیک ایتر بود و دوربین به شکل سوم شخص از پشت سر اسنیک را دنبال می‌کرد.

مهم‌ترین ویژگی جدیدی که در پورتابل آپس گنجانده شده "سیستم شریک (Comrade System)" است. به این ترتیب به جای مراحل یک نفره که در بازی‌های قبلی وجود داشت، بازی رویکرد مبتنی بر کار تیمی را پیاده کرده است. در این زمینه، اسنیک می‌تواند سربازانی را وارد تیم خود کرده و تشکیل یک گروه از متخصصان آموزش‌دیده را دهد. پیش از هر ماموریت، بازیکن باید یک تیم ۴ نفره تشکیل دهد و در ادامه به ماموریت فرستاده می‌شوند. در این زمان بازیکن در بهترین حالت باید سربازانی با تخصص‌های متنوع و بهتر را انتخاب کند تا با تیم کامل‌تری وارد ماموریت شود. برخی نیروها ممکن است متخصص در میدان نبرد، برخی دیگر متخصص تعمیر و تولید وسایل، برخی پزشک و درمانگر و یا ماهر در زمینه جمع‌آوری اطلاعات باشد.

در طول هر مرحله، بازیکن تنها کنترل یکی از اعضای تیم را در اختیار دارد. در این حالت دیگر اعضای تیم در داخل جعبه مقوایی پنهان شده‌اند و در صورت پیدا کردن محل اختفای آن‌ها، بازیکن از طریق وارد شدن به آن جعبه کاراکتر خود را به همان سرباز تغییر می‌دهد. بازیکن همچنین در این حالت سلاح‌ها و تجهیزات شخصیت جدید را کنترل خواهد کرد. در صورتی که در مرحله یکی از شخصیت‌ها کشته شوند به شکل دائم از تیم حذف خواهند شد مگر اینکه یک شخصیت خاص مثل خود اسنیک شامل این شرایط شود. غیر از اسنیک، شخصیت‌های خاص می‌توانند دشمنان اصلی یا شخصیت‌های مهم در جریان خط داستانی بازی باشند. در صورتی که سلامتی بازیکن شدیدا کم شود و نزدیک صفر باشد، آن‌ها به بهداری فرستاده می‌شوند. بازیکن همچنین می‌تواند مرحله را در جریان بازی لغو کند.

gallery_1_10_77808.jpg

تیم تشکیل شده همچنین می‌تواند گسترش پیدا کند. روش‌های مختلفی برای این کار در گیم‌پلی گنجانده شده است. در صورتی که یکی از سرازان دشمن اسیر شود و به وسیله نقلیه منتقل شود، پس از مدتی تبدیل به یکی از اعضای جدید تیم اسنیک خواهد شد. همچنین می‌توان سرباز دشمن اسیر شده را به جعبه مقوایی بازیکنان دیگر فرستاد و از طریق موج رادیویی دستور حمل سرباز به بازیکن دیگر را داد. همچنین در برخی نقاط خاص با امکانات PSP و وای-فای می‌توان سرباز استخدام کرد. از PSP GPS نیز می‌توان برای عملکردی مشابه استفاده نمود. از آنجایی که به این ترتیب برخی از اعضای تیم از میان سربازان دشمن هستند، این نیروها می‌توانند بدون شناسایی شدن به میان دشمن بروند.

یکی دیگر از امکانات متفاوت در رابط کاربری بازی قابلیت "شاخص احاطه (Surround Indicator)" است. این مشابه قابلیت رادار یا حسگر حرکتی است با این تفاوت که حضور و حرکات دشمنان را از طریق صداهای تولید شده از آن‌ها نمایش می‌دهد. این شاخص دارای دو دایره است که اولی صداهای تولیدی توسط دشمن و دومی به صداهای تولید شده توسط خود بازیکن اختصاص دارد. این صداها شامل هر نوع صدایی مانند قدم زدن و ... می شود. بازی همچنین دارای یک بخش ندنفره مبتنی بر وای-فای است که حتی مکمل بازی متال گیر آنلاین در Subsistence نیز هست. با توجه به وجود سیستم اسیر/استخدام نیروی جدید در این حالت، آن‌ها قابل استفاده در بازی اصلی نیز خواهند بود. میان پرده‌ها در بازی نیز به شکل سینماتیک نیست و به جای آن برای اولین بار از تصاویر کمیک و آرت‌بوک استفاده شده است. در این حالت دیالوگ‌ها روی تصاویر مربوطه خوانده می‌شود.


داستان

 

 

۶ سال پس از عملیات اسنیک ایتر، تیم سابق اسنیک یعنی گروه فاکس اتحاد خود با CIA را به هم زده و سرکش شده است. اسنیک خودش نیز که در همان دوره تصمیم به جدایی از فاکس گرفته بود، اینک توسط همین گروه سرکش فاکس مورد هدف قرار گرفته است. آن‌ها افرادی را برای دستگیری وی فرستاده و درنهایت موفق به این کار نیز شدند. اسنیک در ادامه توسط یکی از اعضای این گروه یعنی ستوان کانینگ‌هام بازجویی و شکنجه شد. هدف گروه فاکس و کانینگ‌هام از این کار پی بردن به اطلاعات محل نگه داری نیمی میراث فلاسفه بود که پس از عملیات اسنیک ایتر از شوروی خارج شده بود؛ با توجه به اینکه نیمه دیگر این ثروت عظیم نیز از قبل دراختیار دولت آمریکا قرار داشت. پس از این اسنیک در یک سلول محبوس می‌شود که در کنار یک زندانی دیگر یعنی روی کمپبل قرار داشت. کمپبل تنها بازمانده یک واحد از کلاه‌سبزها بود که برای نفوذ به آنجا فرستاده شده بود ولی با کشته شدن دیگر اعضای تیمش به عنوان تنها بازمانده در سلول حبس شده بود. اسنیک از طریق او فهمید که آن‌ها در شبه‌جزیره سن هیرونیمو قرار دارند؛ یک سایت رها شده موشکی متعلق به شوروی که در کلمبیا قرار داشت.
 

gallery_1_10_178379.jpg

این دو موفق به فرار از سلول خود می‌شوند و اسنیک در ادامه مسیرش را به سمت پایگاه مخابراتی ادامه می‌دهد. در آنجا، او موفق می‌شود با سیگنال مافوق سابقش یعنی سرگرد زیرو ارتباط برقرار کند ولی به جای او، اسنیک صدای سایجنت را شنید و متوجه شد سرگرد زیرو و پارا-مدیک خودشان به خاطر وقایع اخیر گروه فاکس تحت بازجویی هستند. او همچنین گفت زیرو و اسنیک متهمان اصلی ایجاد شورش در فاکس بوده و اسنیک برای پاک کردن این اتهام چاره‌ای جز پیدا کردن ژن، یکی از نیروهای سرکش فاکس و بانی اصلی این شورش ندارد. با این حال اسنیک تنها نیروهای واحد فاکس را پیش رو نداشت و ژن از قبل سربازان روسی مستقر در پایگاه را نیز متقاعد به پیوستن به گروه خودشان کرده بود. با این حال اسنیک نیز قدرت متقاع کردن نیروهای دشمن را برای پیوستن به خودش داشت و از طریق همراه کردن تعدادی از آن‌ها و تشکیل تیم‌های همسو با خودش موفق شد ماموریت اجباری خود را پیش ببرد. او درنهایت موفق شد کانینگ‌هام را بکشد و پس از این برای کشتن ژن حرکت کرد. پس از این بیگ باس متوجه حقیقت دیگری شد و اینکه برخلاف آنچه تاکنون به او گفته شده بود، کشتن استادش باس از همان ابتدا توسط یک یک استراتژیست در CIA برنامه ریزی شده بود.

اسنیک پس از این با کمک سربازان سابق ارتش سرخ که باخود همراه کرده بود، موفق شد تا متال گیر بالستیک قاره‌پیما را نابود کرده و نقشه اصلی ژن را خنثی کند. پس از این درنهایت اسنیک موفق شد ژن را نیز از میان بردارد. آنچه از ژن و این پایگاه بزرگ باقی‌مانده بود، یک انبار بسیار بزرگ از سلاح، تجهیزات و پول بود. پس از این با توجه به خنثی کردن یک فاجعه دیگر و مشخص شدن حقایق، زیرو و پارا-مدیک نیز همراه با بیگ باس از اتهامات تبرئه شدند. اسنیک در ادامه نیز رسما سازمان فاکس‌هاند را تشکیل داد تا راه و مسیر سابق واحد فاکس را دنبال کند.


ساخت و توسعه


متال گیر سالید: پورتابل آپس اولین بار توسط کونامی در نمایشگاه E3 ۲۰۰۶ معرفی شد. به گفته کونامی وقایع آن پس از بازی اسنیک ایتر و قبل از بازی متال گیر است که شامل گیم‌پلی آنلاین نیز خواهد بود و در اواخر سال ۲۰۰۶ می‌شود. در همان زمان تریلری نیز از بازی پخش گردید. درنهایت نیز مشخص شد شخصیت اصلی بازی بیگ باس بوده و روایت داستانی آن در سال ۱۹۷۰ است. در اواخر آگوشت همان سال کونامی اطلاعات جدیدتری نیز اعلام کرد که در جریان آن وجود بخش داستانی تک نفره نیز تایید شد. همچنین مشخص شد برخلاف بازی‌های قبلی عرضه شده روی PSP بازی جدید شامل گیم‌پلی اکشن است و بیگ باس می‌تواند برای تیم خود نیرو نیز جذب و مدیریت کند؛ به این ترتیب که هر کدام از نیروها دارای مهارت خاص خود خواهند بود و تیمی تشکیل شده از اعضای مکمل هم را تشکیل می‌دهند. با توجه به درگیر بودن گروه فاکس در داستان، شخصیت‌هایی مثل زیرو، پارا-مدیک و سیگنت نیز همراه با صداپیشگانشان به این کار پیوسته‌اند. در پایان نیز کونامی گفت این بازی بیشتر گیم‌پلی متال گیر سالید را ارائه می‌کند تا متال گیر اسید.

در تریلری دیگر به نام The Missing Link، پورتابل آپس بازی معرفی شد که نشان می‌داد چرا بیگ باس فاکس‌هاند را تاسیس کرد و چگونه بهشت بیرونی را شکل داد و اینکه چرا بیگ باس درنهایت علیه جهانی شد که پیش‌تر نجاتش داده بود. تریلر همچنین توضیح می‌داد که نه تنها پورتابل آپس ادامه داستان اسنیک ایتر را روایت می‌کند بلکه پیش‌زمینه‌ای برای بازی موردانتظار متال گیر سالید ۴: سلاح‌های میهن‌پرستان نیز خواهد بود. کوجیما نیز درحالی که خودش کارگردانی بازی را برعهده نداشت و این بار به عنوان تهیه‌کننده و طراح همراه تیم توسعه بود نیز در تفسیرهای خود به همین مشخصات برای بازی پرتابل آپس اشاره کرد. بازی توسط ماساهیرو یاماموتو کارگردانی و داستان آن نیز نوشته گاکوتو میکومو است.

در اواخر نوامبر ۲۰۰۶، رایان پیتون اظهار داشت که بازی پورتابل آپس در استودیو کوجیما پروداکشنز ساخته شده و برای تولید آن از یک موتور بازی جدید براساس بازی Metal Gear Solid 3: Subsistence استفاده می‌شود. او همچنن گفت در بازی عناصر CQC نیز وجود خواهد داشت و حتی می‌شود از دشمن به عنوان سپر انسانی استفاده کرد. او تصریح کرد که بازی کردن پورتابل آپس به منظور درک بازی شماره‌دار چهارم یعنی سلاح‌های میهن‌پرستان ضروری است. در صحبت پایانب، پیتون گفت که بازی حتی اگر فروش ضعیفی داشته باشد هم برای پلی‌استیشن ۲ پورت نخواهد شد.


نقد و بررسی‌ها

امتیازات

 
متاکریتیک ۸۷/۱۰۰
 
گیم‌رنکینگز ۸۶.۹۵٪
 
1UP A
 
گیم‌اسپات ۹/۱۰
 
IGN ۹/۱۰
 
گیم اینفورمر ۹/۱۰
 
گیم‌اسپای ۵/۵
 
گیم‌پرو ۴/۵
 
یوروگیمر ۹/۱۰

پورتابل آپس در نقد و بررسی‌ها عمدتا با نظرات مثبت مواجه شد. امتیاز متای بازی در متاکریتیک ۸۷ و امتیاز گیم‌رنکینگز بازی نیز ۸۶.۹۵٪ بوده است. آی‌جی‌ان نیز به این بازی امتیاز قابل توجه ۹ از ۱۰ داد و نوشت این بازی از حداکثر محدودیت‌های سیستمش استفاده می‌کند که باعث می‌شود هر دارنده PSP باید آن را تجربه کند. گیم‌اسپات نیز به این بازی نمره ۹ از ۱۰ داد و داستان عالی و پایان باز آن را ستود. این سایت همچنین از گیم‌پلی روان آنلاین، گرافیک، صداگذاری و موسیقی، دیالوگ‌ها و داشتن ارزش تکرار چندباره نیز تمجید کرد. عمده انتقادات بازی بیشتر به نداشتن میان‌پرده‌های سینماتیک و ۳بعدی، گفتاوردهای کامل، آثار تیراندازی و خون و هچنین کنترل‌های پیچیده وارد شده است.

:t: داستان عالی و تامل برانگیز که زوایای دیگری از شخصیت اسنیک را آشکار می‌کند
:t: گیم‌پلی باز و و پیچیده که به بهترین شکل برای یک کنسول قابل‌حمل متناسب شده است
:t: گزینه‌ها و امکانات عالی برای یک بازی چندنفره آنلاین
:t: یک انتشار عالی شامل صداگذاری، گرافیک، موسیقی و دیالوگ‌های فوق‌العاده
:t: داشتن ارزش تکرار چند باره

:x: اثری از میان‌پرده‌های عالی و ۳بعدی MGS3 وجود ندارد
:x: الگوهای کنترلی پیچیده و یادگیری آن زمان‌بر است

 
منابع

 


الگو:متال گیر سالید: پورتابل آپسالگو:بازی‌های متال گیر


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری