45 مقاله
در این ویکی

متال گیر سالید: رهرو صلح


Movyn

 

Metal Gear Solid: Peace Walker

gallery_1_10_21391.jpg

 
توسعه‌دهنده کوجیما پروداکشنز
 
منتشرکننده کونامی
 
کارگردان هیدئو کوجیما
 
تهیه‌کننده هیدئو کوجیما
کنیچیرو اینایزومی
 
نویسنده هیدئو کوجیما
شویو موراتا
 
آرت‌ورک یوجی شینکاوا
اشلی وود
 
موسیقی نوبوکو تودا
 
تاریخ انتشار PlayStation Portable
۲۹ آوریل ۲۰۱۰ (JP)
۸ ژوئن ۲۰۱۰ (NA)
۱۷ ژوئن ۲۰۱۰ (AUS)
۱۸ ژوئن ۲۰۱۰ (EU)
نسخه HD در PlayStation 3 و Xbox 360
۸ نوامبر ۲۰۱۱ (NA)
۱۰ نوامبر ۲۰۱۱ (JP)
۳ فوریه ۲۰۱۲ (EU)
۱۶ فوریه ۲۰۱۲(AUS)
 
سبک اکشن ماجراجویی
مخفی‌کاری
 
پلت‌فرم PlayStation Portable
PlayStation 3
XBox 360
 
تعداد بازیکنان ۱ نفره، چندنفره
 
رده‌بندی سنی CERO: C
ESRB: T
PEGI: 15

ترتیب در خط داستانی

متال گیر سالید: رهرو صلح (انگلیسی: Metal Gear Solid: Peace Walker) که با نام سفیر صلح و به اختصار با نام MGS PW نیز شناخته می‌شود، یک بازی اکشن مخفی کاری به کارگردانی و تهیه‌کنندگی هیدئو کوجیما است که توسط استودیو کوجیما پروداکشنز تولید و در ۲۹ آوریل ۲۰۱۰ توسط کونامی برای کنسول قابل حمل PSP منتشر شد. این هفتمین بازی متال گیر است که توسط هیدئو کوجیما ساخته شده و دومین بازی (بعد از پورتابل آپس) از همین سری با گیم‌پلی اکشن است که برای PSP عرضه شده است. با این حال این بازی یک سال بعد در ۸ نوامبر ۲۰۱۱ با کیفیت HD برای دو کنسول نسل هفتمی ایکس‌باکس ۳۶۰ و پلی‌استیشن ۳ نیز باز-انتشار داده شد. این بازی همچنین اولین در سری خود است که به جای شعار سنتی متال گیر یعنی "Tactical Espionage Action" از شعاری دیگر یعنی "Tactical Espionage Operations" در لوگوی خود استفاده کرده است که بیانگر مکانیک بازی و ساختار مراحل و ماموریت‌های آن است.

اولین بار در نمایشگاه E3 ۲۰۰۹ بود که خبر از انتشار این بازی داده شد و بازی خط داستانی بیگ باس را پس از بازی پورتابل آپس و چگونگی تاسیس بهشت بیرونی بازگو می‌کند. بازی همچنین با یادبود ساتوشی ایتو نویسنده رمان متال گیر سالید ۴: سلاح‌های میهن‌پرستان ساخته شد که پس از یک سال جنگ با سرطان یک سال قبل از انتشار بازی درگذشت. وقایع این بازی ۴ سال پس از رویدادهای جزیره سن هیرونیمو در بازی پورتابل آپس و دو سال بعد از اجرای پروژه کودکان وحشتناک، در سال ۱۹۷۴ و در کاستاریکا روایت می‌شود.

رهرو صلح نیز همچون بازی پورتابل آپس از نظر منتقدین با استقبال مواجه شد و امتیازات خوبی را در نقد و بررسی‌ها به دست آورد. امتیاز متای این بازی در متاکریتیک ۸۹ از ۱۰۰ و امتیاز گیم‌رنکینگز بازی نیز ۸۸.۹۸٪ بوده است. این بازی همچنین چند جایزه را در بخش PSP در سال ۲۰۰۹ به دست آورد ولی از نظر فروش با شکست مواجه شد.گیم‌پلی

gallery_1_10_160844.jpg

گیم‌پلی متال گیر سالید: رهرو صلح (Metal Gear Solid: Peace Walker) شامل فرمول‌ها و سازوکارهای سنتی سری متال گیر و خصوصا بازی پورتابل آپس، همراه با اضافه شدن برخی قابلیت‌های جدید بوده است. حرکت کردن با آنالوگ استیک قابل انجام است و در عوض دکمه‌های جهتی کاربردهایی مانند فرمان دادن به دیگر شخصیت‌ها در حالت چندنفره دارد. دکمه R نیز برای مبارزه تن به تن و CQC و دکمه L نیز برای کار با اسلحه می‌باشد؛ همچنین درحالت تیراندازی، بازیکن زمانی که به دیوار چسبیده باشد یا روی زمین باشد نمی‌تواند حرکت کند. در کل رهرو صلح اولین بازی از زمان متال گیر در این مجموعه است که فاقد مکانیک حرکت سینه‌خیز است. "سیستم شریک (Comrade System)" نیز که در بازی پورتابل آپس وجود داشت در این بازی با توجه به گیم‌پلی مشارکتی چند نفره حذف شده است و تا دو بازیکن در طی مراحل و ۴ بازیکن در مبارزه با غول‌آخرها در ماموریت می‌توانند به شکل Co-Ops بازی کنند. در بازی همچنین تعداد زیادی لباس و پوشش استتار وجود دارد که هر بازیکن بسته به مرحله یا سلیقه می‌تواند برای شخصیت خود انتخاب کند.

با توجه به حالت چندنفره مشارکتی، امکان حضور دو اسنیک در یک ماموریت فراهم است و کارهای مختلفی را می‌توان انجام داد. یکی از اسنیک‌ها روی مبارزه و سرگرم‌کردن دشمنان و بازیکن دیگر رو نفوذ و پیشروی کار می‌کند. همچنین حالت تیراندازی در حین حرکت نیز در بازی به خوبی پیاده شده است. از دیگر کارهایی که در گیم‌پلی مشارکتی قابل انجام است می‌توان به بازکردن برخی درها، به هوش آوردن بازیکن‌های مرده، اشتراک‌گذاری آیتم‌ها و حتی بازی در نقش جاسوس میان تیم‌های دیگر اشاره کرد. گرچه بازی حرکت در حالت سینه‌خیز ندارد ولی بیشتر مکانیک‌های گیم‌پلی مشابه سلاح‌های میهن‌پرستان است و برای مثال حرکت در حالت نشسته امکان‌پذیر است. از دیگر تشابهات می‌توان دوربین روی شانه در حالت هدف‌گیری، مبارزات CQC و امکان جستجو یا بلند کردن سربازان کشته شده را نام برد. علاوه بر این، زمانی که محدودیت آیتمی خاص (مثلا تعداد خشاب یا آیتم سلامتی‌بخش) به حداکثر برسد، بازیکن باز هم می‌تواند آیتمی از همان نوع را بردارد. در این حالت آیتم اضافی به پایگاه ارسال می‌شود که مشابه حالت تبادل آیتم در سلاح‌های میهن‌پرستان یا Deliveryman در پورتابل آپس است.

gallery_1_10_141001.jpg

gallery_1_10_124734.jpg
امکان بازی با دو اسنیک در یک مرحله

حالت کامیون انتقال که در پورتابل آپس برای انتقال سربازان اسیر شده استفاده می‌شد در این بازی جای خود را به سیستم فالتون داده است که در جریان آن بالون کوچکی به سرباز اسیر بسته می‌شود و او را به هوا منتقل می‌کند. علاوه بر این برخلاف پورتابل آپس که سلاح‌های دشمنان کشته شده به سرعت قابل برداشتن و استفاده بود در این بازی محدود شده است. در رهرو صلح این قابلیت محدود به سلاح‌های پرتاب کردنی، خشاب‌ها و ... است و خود سلاح پس از برداشتن ابتدا قابل تحقیق در بخش تحقیق و توسعه (R&D Team) در پایگاه مادر می‌شود و پس از ساخته شدن قابل انتخاب می‌گردد. بازی همچنین در مراحل Versus Op اجاه بازی در نقش سرباز دشمن را نیز می‌دهد که این نیز با پورتابل آپس متفاوت است؛ در آن بازی تنها در حالتی که سرباز دشمن عضو گروه می‌شد در چنین بخش‌های قابل انتخاب بود. حالت استخدام با Wi-Fi نیز نسبت به پورتابل آپس تغییر کرده است. درحالی که در آن بازی با فشردن دکمه دایره بازیکن در پی سیگنال قوی بود، در رهرو صلح باید ابتدا شخص مورد نظر در مبارزه شکست بخورد تا به عضویت تیم در بیاید. آیتم کاربردی و سنتی جعبه مقوایی نیز در بازی وجود داشته ولی برخلاف پورتابل آپس این بار می‌تواند دو سرباز را همزمان درخود جای دهد.

بخش تحقیق و توسعه در پایگاه مادر توانایی ساخت آیتم‌های بسیار کاربردی را دارد که با پیشبرد بازی قابل تحقیق می‌شوند. رادار سالیتون (راداری که قدرت سنجش اطلاعات بیولوژیکی افراد را دارد و زنده/مرده/وحشت‌زده و جهت حرکت آن‌ها را مشخص می‌کند) که در بازی متال گیر سالید وجود داشت نیز از جمله این آیتم‌ها است. همچنین شاخص و سیستم استتار نیز از بازی اسنیک ایتر در رهرو صلح گنجانده شده ولی با این تفاوت که در طی مراحل امکان تغییر لباس و تغییر شاخص استتار نیست و در ابتدای مراحل این قابلیت وجود دارد. امکان مارک زدن و درخواست کمک برای حملات پشتیبانی یا ارسال آیتم‌های کمکی نیز در جریان مراحل وجود دارد. یکی دیگر از تفاوت‌های رهرو صلح با پورتابل آپس نیز این است که هچ کدام از نیروهای جذب شده در تیم‌ها با لباس قبلی خود نیستند. همچنین به غیر از بیگ باس، هیچ کدام از شخصیت‌های اصلی قابل بازی در مراحل نیستند و آن‌ها به عنوان خدمه در پایگاه مادر فعال‌اند.

با توجه به مرکزیت پایگاه مادر برای گروه سربازان بدون مرز (MSF)، سیستم مدیریت اعضای تیم نیز که در بای پورتابل آپس وجود داشت گسترش پیدا کرده و بخشی از کارهای قابل انجام از طریق پایگاه مادر است. در این حالت تیم‌های مختلف پزشکی، عملیاتی، اطلاعاتی، تحقیق و توسعه و ... نیز همچون بازی پورتابل آپس در پایگاه مادر وجود دارند و بازیکن می‌تواند براساس تخصص‌ها، شخصیت‌های جدید را در شاخه مرتبط مشغول به کار کند. همچنین یک شاخه تیم تغذیه نیز به تیم‌ها اضافه شده که باعث بهبود روحیه اعضای MSF می‌شود. بازیکن حداکثر می‌تواند ۳۵۰ سرباز را در پایگاه مادر مشغول به کار کند. همچنین این شانس وجود دارد که در برخی مراحل با غول‌های دارای خودرو نظامی، این خودروها را نیز به دست آورده و به پایگاه مادر ارسال کرد. تانک، هلی‌کوپتر و نفربر از جمله این وسایل نقلیه هستند. حداکثر ۵۰ وسیله نقلیه نیز قابل گرفتن هستند.
در بازی غیر از مراحل اصلی، مراحل اضافی (Extra Ops) و (Outer Ops) نیز وجود دارد که انتخابی هستند و برای تکمیل داستان الزامی به تکمیل آن‌ها نیست.


داستان

در سال ۱۹۷۴، ۴ سال پس از وقایع سن هیرونیمو و ۲ سال پس از اجرای پروژه کودکان وحشتناک توسط میهن‌پرستان، بیگ باس همراه با کازوهیرا میلر سازمان نظامی خصوصی خود یعنی سربازان بدون مرز (MSF) را در کلمبیا تاسیس کرده‌اند. در این سال در کشور کاستاریکا (کشوری که داشتن ارتش را برای خود ممنوع کرده است) یک ارتش ناشناخته کنترل آن کشور را دراختیار گرفته است. علاوه بر این، این سربازان یک کلاهک هسته‌ای با نام "رهرو صلح" نیز در کشور مستقر کرده‌اند تا قدرت دفاعی و بازدارندگی خود را به رخ بکشند. با توجه به این وقایع در این کشور بی‌دفاع، دو نفر، رامون گالوز منا و پاز اورتگا آندراده از کاستاریکا نزد بیگ باس آمدند تا از او و MSF درخواست کمک کنند. گرچه پیشنهاد اولیه این دو یعنی دراختیار گذاشتن پلتفرم‌های شناور در آب به گروه MSF به عنوان پایگاه نیز باعث نشد تا بیگ باس ماموریت را بپذیرد چون به گالوز به عنوان یک مامور KGB اعتماد نداشت ولی درنهایت او پس از شنیدن صدای ضبط شده "باس" که توسط پاز پخش شد این درخواست را پذیرفت.
 

gallery_1_10_43744.jpg

اسنیک و نیروهای MSF در کاستاریکا

۶ روز بعد که بیگ باس به کاستاریکا رسید، با کمک ارتش آزادی‌بخش ساندینیستا موفق شد محل نصب کلاهک هسته‌ای را نیز پیدا کند. در آنجا او از طریق هات کولدمن که یک مامور ارشد CIA بود متوجه شد که کلاهک جنبه دفاعی نداشته و آن‌ها قصد استفاده از آن را به عنوان بخشی از برنامه متال گیر "رهرو صلح" دارند. این متال گیر دو پا و قابل حرکت که توسط هویی امریشساخته شده بود به شدت قدرتمند و مرگبار توصیف شده است. با این حال امریش موافق کمک به اسنیک برای متوقف کردن کلدمن بود. اسنیک پس از این به جستجوی دکتر استرنج‌لاو پرداخت؛ شخصی که هوش مصنوعی کنترل‌کننده این متال گیر را ساخته بود. با این حال استرنج‌لاو، یکی از ستایشگران "باس" بود؛ سربازی که در جریان رویداد اسنیک ایتر توسط اسنیک کشته شد. استرنج‌لاو هوش مصنوعی متال گیر را براساس شخصیت باس ساخته بود. او در ادامه اسنیک را برای به دست آوردن اطلاعات از باس شکنجه کرد؛ اینکه آیا باس حقیقتا به شوروی پناهنده شده بود یا تنها به خاطر یک عملیات سری کشته شده است.

اسنیک موفق می‌شود از اسارت فرار کند و تعقیب متال گیر رهرو صلح را ادامه دهد. او برای این کار سراسر مرز نیکاراگوئه را تا رسیدن به یک پایگاه آمریکایی در سواحل دریاچه کوکیبولکا در تعقیب رهرو صلح بود. با این حال پایگاه در اشغال نیروهای شوروی بود و اسنیک برای رسیدن به کلدمن باید به درون استحکامات نفوذ می‌کرد. پس از این، کلدمن هدف از رهرو صلح را بیان کرد و گفت که بازدارندگی هسته‌ای تنها یک تئوری ناقص است و او قصد دارد به کسانی که خود را بی‌میل به پاکسازی هم‌نوعانشان نشان می‌دهند ثابت کند که تبادل موشک تلافی‌جویانه هسته‌ای، حتی آن‌ها نیز به نقص این تئوری پی خواهند برد. رهرو صلح با داشتن یک هوش مصنوعی بی‌طرف به عنوان اهرم کنترل‌کننده خود نیز می‌تواند چنین تلافی‌جویی را انجام دهد و برای اثبات نیز آن‌ها قصد دارند یک کلاهک هسته‌ای شلیک کنند. ناگهان اما نیروهای شوروی به رهبری گالوز (که خود را ولادیمیر زادورنوف معرفی می‌کند) پایگاه را تسخیر می‌کنند. زادورنوف درواقع قصد داشت تا متال گیر را تصاحب و برای شوروی بفرستد. با این حال با ورود MSF و ساندینیستا نیروهای زادورنوف شکست خورده و فرصت مناسب برای بیگ باس و متوقف کردن رهرو صلح فراهم گردید.

در پایان این جنگ زادورنوف دستگیر و کلدمن نیز تا حد مرگ مجروح شده بود. با این حال در آخرین لحظات و قبل از مرگ، کلدمن هوش مصنوعی رهرو صلح را فعال کرد و NORAD را نیز از این طرق آگاه کرد که به زودی شلیک هسته‌ای از طرف نیروهای شوروی به سمت سواحل آمریکا رخ خواهد داد. اسنیک در این زمان با نوراد تماس گرفت و تلاش کرد آن‌ها را متقاعد کند تا دست نگه دارند ولی در پاسخ شنید که این حمله تلافی خواهد شد. با این حال با نزدیک شدن شلیک کلاهک هسته‌ای، هوش مصنوعی باس کنترل رهرو صلح را دراختیار گرفت و آن را در دریاچه غرق کرد.

پس از رفع این تهدید و مدتی بعد، زادورنوف چندین بار موفق شد از MSF فرار کند. این ماجرا باعث شد تا یگ باس به این باور برسد که در میان نیروهایش یک نفوذی و جاسوس وجود دارد. در شوک همگان، پاز خود را همان خائن معرفی می‌کند که قصد داشته با این نقشه همراه با متال گیر زکه فرار کند؛ یک متال گیر که توسط امریش طراحی شده بود تا نقش بازدارندگی را برا MSF بازی کند. پاز از همان ابتدا به عنوان یک عامل سایفر وارد گروه اسنیک شده بود. با کنترل متال گیر زکه، پاز به اسنیک هشدار داد که یا خود و تیمش را به سایفر تسلیم کند یا او به سمت سواحل آمریکا کلاهک هسته‌ای شلیک خواهد کرد و از این طریق خود و MSF را به یک گروه تحت پیگرد و بدنام جهانی تبدیل می‌کند. با این حال اسنیک پیشنهاد را رد کرد و گزینه تقابل را برگزید. او درنهایت موفق شد زکه را متوقف کند که در جریان آن پاز نیز به اقیانوس افتاد. پس از پایان این ماجرا، اسنیک با افکارش در مورد "باس" آشتی کرد و تصمیم گرفت عنوان بیگ باس را که از مدت‌ها قبل گرفته بود رسما بپذیرد. او در ادامه اعلام کرد سربازان MSF باید همچنان خود را آماده جنگ برای بقا کرده و در بهشت بیرونی زندگی کنند.


ساخت و توسعه


اولین بار در نمایشگاه E3 ۲۰۰۹ بود که از طریق کنفرانس سونی، هیدئو کوجیما پس از مدت‌ها انتظار و شمارش معکوس که در سایت کونامی به راه افتاده بود متال گیر سالید: رهرو صلح را معرفی کرد. به گفته کوجیما، همان تیم سازنده متال گیر سالید ۴ روی ساخت بازی جدید کار خواهند کرد. همچنین به گفته کوجیما رهرو صلح نه یک بازی از خط فرعی و نه یک داستان فرعی است و به عنوان یک بازی از خط اصلی این سری خواهد بود. او درنهایت این بازی را همراه با متال گیر سالید: رایزینگ به عنوان متال گیر سالید ۵ معرفی کرد. هرچند در آینده رایزینگ لغو شد و رهرو صلح نیز به پیش‌درآمد اصلی بازی متال گیر سالید ۵ تبدیل شد. در تریلری که در جریان همین نمایشگاه پخش شد این بازی را یک "حلقه گمشده" در مجموعه متال گیر معرفی کرد. تریلرهایی با جزییات بیشتر در نمایشگاه گیمزکام نیز پخش شد که در آن چند اسنیک در کنار یکدیگر نمایش داده شد که تایید کننده وجود بخش مشارکتی یا Co-Ops در بازی است. در آگوست ۲۰۰۹ نیز فامیتسو در خبری تایید کرد که کوجیما شخصا نویسندگی و کارگردانی بازی را انجام می‌دهد. حضور شویو موراتا به عنوان نویسنده و یوجی شینکاوا به عنوان طراح شخصیت و آرت ورک نیز در همین خبر تایید شد.

gallery_1_10_55300.jpg

نمونه‌ای از آرت‌ورک‌های اشلی وود که در میان‌پرده‌های بازی استفاده شده است

گاز زمان توسعه بازی پورتابل آپس، کوجیما تنها برنامه ایجاد یک شاخص کلی و مفهومی را برای رهر صلح داشت و دراصل قصد داشت ساخت آن را به نسل بعدی توسعه‌دهندگان کوجیما پروداکشنز بسپارد. او همچنین ابتدا قصد داشت حداکثر به عنوان تهیه‌کننده روی این بازی کار کند و خط داستانی آن را نیز یک خط فرعی در سری قرار دهد. با این حال با توجه به روند داستانی که دارای زمینه بازدارندگی هسته‌ای در جنگ سرد بود، او پس از یک بازبینی به این نتیجه رسید که ممکن است بازی برای مخاطبان جوان‌تر گیج‌کننده باشد و برای همین تصمیم گرفت بیشتر در جریان ساخت بازی حضور داشته باشد. در کنا آن کوجیما گفت که هنوز فکر می‌کند زود است که این سری را بدون کمک به توسعه‌دهندگان جوان‌تر بسپارد.

در آگوست ۲۰۰۹، کوجیما در بیانیه‌ای رهرو صلح را یک دنباله از سری اصلی و با ویژگی‌های کامل خواند که برای کامل کردن آن نیاز به صدها ساعت گیم‌پلی خواهد بود. او همچنین این بازی را شامل ویژگی‌های مختص PSP عنوان کرد که از یک سیستم گیم‌پلی جدید نیز بهره خواهد برد. در جریان نمایشگاه بازی توکیو در سال ۲۰۰۹ نیز دمو قابل بازی رهرو صلح برای دارندگان PSP در دسترس قرار گرفت که بعدا IGN نیز آن را در سایت خود گذاشت. تریلر ۹ دقیقه ای دیگری با مضمون معرفی شخصیت‌ها و دشمنان با تم موسیقی "بهشت تقسیم‌شده" نیز در ادامه از همین بازی منتشر گردید. کوجیما زمینه اصلی داستانی بازی را "صلح" اعلام کرد که در کنار دیگر بازی‌ها یعنی زمینه‌های "ژن" برای متال گیر سالید، "الگوهای رفتاری" در متال گیر سالید ۲، "چشم‌انداز" در متال گیر سالید ۳ و "احساس" در متال گیر سالید ۴ قابل مقایسه است.

در تریلرها مشخص شد که همچون پورتابل آپس، در این بازی نیز از تصاویر هنری برای ساخت میان‌پرده استفاده شده و فاش شد که مانند پورتابل آپس، اشلی وود نیز برای تهیه این تصاویر هنری به تیم توسعه ملحق شده است. از دیگر اطلاعات منتشر شده از کوجیما در جریان نمایشگاه بازی توکیو می‌توان به احتمال وارد شدن داستان استعفای ریچارد نیکسون، رئیس جمهوری آمریکا در سال ۱۹۷۴ به متن بازی اشاره کرد. به گفته کوجیما، داستان سالید اسنیک در بازی چهارم به پایان رسید ولی هنوز این سوال وجود دارد که او چگونه وارد خط داستانی بیگ باس شد. جنگ سرد زمانی بود که عوامل زیادی بر مردم جهان تاثیر می‌گذاشت و آن‌ها را به بد و خوب تقسیم می‌کرد. همان اتفاقی که برای لیکوئید اسنیک افتاد و مشاهده کردیم که چه اتفاقی درنهایت برای او افتاد. کوجیما در کنار این توضیح داد که در رهرو صلح با توجه به تم داستانی بازدارندگی هسته‌ای، فلش‌بکی هم به بازی متال گیر سالید ۳ وجود خواهد داشت.

دراوایل دسامبر فامیتسو خبر از انتشار بازی در ۱۸ مارس ۲۰۱۰ در ژاپن داد ولی مدتی بعد کونامی اعلام کرد این بازی با تاخیر و در ۲۹ آوریل عرضه خواهد شد. مدتی بعد کونامی اعلام کرد نسخه آمریکای شمال بازی در ۲۵ می ۲۰۱۰ وارد بازار می‌شود و به زودی نیز تریلر قابل بازی انگلیسی نیز منتشر می‌شود. تریلر در نهایت در ۱۷ دسامبر در فروشگاه پلی‌استیشن موجود شد که شامل گیم‌پلی تریلر ژاپنی ولی این بار به زبان انگلیسی و یک سطح جدید شامل ماموریت نفوذ به منطقه کوهستانی بود. مدتی بعد کونامی تاریخ انتشار نسخه انگلیسی را با دو هفته تاخیر دیگر اعلام کرد. با توجه به تاخیرهای خورده در دیگر نسخه‌ها، این بازی به اولین بازی بعد از عرضه اولین متال گیر تبدیل می‌شد که قبل از آمریکا، در ژاپن منتشر می‌شد. با توجه به اینکه مشخص شد کونامی با این بازی گروه سنی جوان‌تر را نیز در نظر گرفته، توسط کوجیما فاش شد که چون در بازی اثری از خونریزی نیست و خشونت نیز کم‌تر از هر نسخه دیگری است این بازی رده‌سنی "T" (نوجوانان) را می‌گیرد؛ هرچند مایل بود این رتبه "E" یا برای همگان باشد.

سرانجام نیز این بازی در ۲۹ آوریل ۲۰۱۰ در ژاپن، ۸ ژوئن در آمریکای شمالی، ۱۷ ژوئن در استرالیا و ۱۸ ژوئن در اروپا برای دارندگان کنسول قابل حمل PSP انتشار پیدا کرد. یک سال بعد نیز در ۸ نوامبر و ۱۰ نوامبر ۲۰۱۱، نسخه HD شده بازی برای دو کنسول نسل هفتمی پلی‌استیشن ۳ و ایکس‌باکس ۳۶۰ نیز عرضه شد.


بازخوردهانقد و بررسی‌ها

امتیازات

 
متاکریتیک ۸۹/۱۰۰
 
گیم‌رنکینگز ۸۸.۹۸٪
 
1UP A-
 
گیم‌اسپات ۹/۱۰
 
IGN ۹.۵/۱۰
 
اج ۹/۱۰
 
X-Play ۵/۵
 
فامیتسو ۴۰/۴۰
 
یوروگیمر ۸/۱۰

متال گیر سالید: رهرو صلح با نقدهای بسیار مثبت و تحسین‌برانگیزی مواجه شد. امتیاز متای این بازی در متاکریتیک ۸۹ از ۱۰۰ و امتیاز گیم‌رنکینگز بازی نیز ۸۸.۹۸٪ بوده است. فامیتسو به بازی امتیاز کامل ۴۰ از ۴۰ را داد که آن را به چهاردهمین بازی با امتیاز ۴۰ اولین بازی با این امتیاز در کنسول PSP تبدیل کرد. با این حال وب‌سایت کوتاکو به این نمره دیدگاه انتقادی داشت و گفت که این مجله در خود بازی دیده شده و جدای از آن نویسنده پیشین فامیتسو یعنی هیروکازو هامامورا نیز در جریان توسعه بازی حضور داشته است. به علاوه او در وب‌سایت کونامی نیز فعالانه مشغول تبلیغ بازی بوده است. با این حال IGN نیز به بازی نمره عالی ۹.۵ از ۱۰ داد و به نوشته گرگ مولر بازی به عنوان "بزرگ‌ترین در سری خود آن هم در کوچک‌ترین کنسول سونی" مورد تحسین واقع شده است. گیم‌اسپات به بازی امتیاز ۹ از ۱۰ داد و در نقد و بررسی خود از کیفیت تولیدی بالا، موسیقی متن فوق‌العاده و گیم‌پلی فراگیر آن تمجید کرده است. عمده انتقادات به بازی، در کنترل سخت و همچنین نبودن قابلیت چک‌پوینت (ذخیره خودکار) با توجه به خط داستانی طولانی آن بوده است.

 

:t: ارزش تولید بالا
:t: موسیقی متن فوق‌العاده
:t: گیم‌پلی فراگیر با بسیاری از کارهای قابل انجام
:t: نبردهای جذاب با غول‌آخرها

:x: کنترل بازی گاهی رنج‌آور می‌شود
:x: با توجه به داستان طولانی، قابلیت چک‌پوینت وجود ندارد

 
فروش

گرچه در دوهفته اول فروش، این بازی موفق شد ۵۷۴٫۹۵۷ نسخه در ژاپن به فروش برساند ولی برخلاف تصور کونامی، خارج از ژاپن این بازی فروش ضعیفی را تجربه کرد. درتحلیلی از مایک هیکی از IGN فروش ضعیف بازی در خارج از ژاپن مستقیما ناشی از فروش پایین PSP در خارج از آن کشور دانسته شده است.


جوایز

متال گیر سالید: رهرو صلح در نمایشگاه بازی توکیو در سال ۲۰۰۹ به عنوان بهترین نمایش و بهترین بازی PSP انتخاب شد. IGN نیز در انتخاب بهترین‌های سال ۲۰۰۹ در بخش PSP این بازی را در فهرست خود به عنوان بازی سال، بهترین داستان، بهترین بخش مشارکتی و بهترین اتمسفر در میان بازی‌های PSP قرار داد.


منابع


الگو:متال گیر سالید: رهرو صلحالگو:بازی‌های متال گیر


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری