45 مقاله
در این ویکی

متال گیر سالید ۴: سلاح‌های میهن‌پرستان


Movyn

 

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

gallery_1_10_8317.jpg

 
توسعه‌دهنده کوجیما پروداکشنز
 
منتشرکننده کونامی
 
کارگردان هیدئو کوجیما
 
تهیه‌کننده هیدئو کوجیما
کنیچیرو ایمایزومی
 
نویسنده هیدئو کوجیما
شویو موراتا
 
آرت‌ورک یوجی شینکاوا
 
موسیقی هری گرگسون-ویلیامز
نوبوکو تودا
 
تاریخ انتشار PlayStation 3
۱۲ ژوئن ۲۰۰۸
PlayStation Network
۱۶ دسامبر ۲۰۱۴ (NA)
۱۷ دسامبر ۲۰۱۴ (JP)
۱۷ دسامبر ۲۰۱۴ (EU)
 
سبک اکشن ماجراجویی
مخفی‌کاری
 
پلت‌فرم PlayStation 3
PlayStation Network
 
تعداد بازیکنان ۱ نفره، چندنفره (تنها از طریق دانلود DLC متال گیر آنلاین)
 
رده‌بندی سنی BBFC: 15
CERO: D
ESRB: M
OFLC: MA15+
OFLC: R16
PEGI: 18
USK: 18

ترتیب در خط داستانی

متال گیر سالید ۴: سلاح‌های میهن‌پرستان (انگلیسی: Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots) که معمولا به اختصار MGS4 نیز شناخته می‌شود، یک بازی اکشن-ماجرایی ومخفی‌کاری به کارگردانی هیدئو کوجیما است. این بازی توسط استودیو کوجیما پروداکشنز ساخته و در ۱۲ ژوئن ۲۰۰۸ توسط کونامی به صورت انحصاری برای کنسول پلی‌استیشن ۳ عرضه گردید. این بازی، ششمین عنوان از این سری به کارگردانی کوجیما و ادامه داستانی برای بازی متال گیر سالید ۲: پسران آزادی است.

داستان این بازی در سال ۲۰۱۴ و پیرامون قهرمان قدیمی این سری یعنی سالید اسنیک است که به دلیل پیری زودرس اینک با عنوان اسنیک پیر (Old Snake) شناخته می‌شود. ۵ سال از وقایع بازی پسران آزادی گذشته و اسنیک پیر در آخرین ماموریتش باید لیکوئید آسلات را پیش از به کنترل درآوردن هوش مصنوعی پسران میهن‌پرستان پیدا کرده و به قتل برساند.

با توجه به این‌که سلاح‌های میهن‌پرستان یکی از مطرح‌ترین عناوین نسل هفتم کنسول‌های بازی بوده است، به عنوان یک بازی تحسین‌شده و برتر شناخته می‌شود؛ به شکلی که باتوجه به بررسی‌های مثبت کسب شده از طرف بسیاری از مراجع معتبر صنعت گیم به عنوان بهترین بازی سال انتخاب شده بود. از جمله این فهرست‌ها گیم‌اسپات بود که آن را به عنوان بهترین بازی سال انتخاب و در بررسی خود بازی را "از نظر فنی بی‌نقص" خوانده بود. امتیاز متای این بازی نیز نمره عالی ۹۴ از ۱۰۰ بوده است. این بازی همچنین از نظر فروش نیز یکی از موفق‌ترین‌های این سری است و حتی با توجه به انحصاری بودن برای پلی‌استیشن ۳، در زمان عرضه خود باعث بالا رفتن فروش کنسول پلی‌استیشن ۳ نیز شده بود. سلاح‌های میهن‌پرستان در مجموع بیش از ۶ میلیون نسخه در سرتاسر جهان به فروش رساند.گیم‌پلی

 

gallery_1_10_252435.jpg

در متال گیر سالید ۴ (Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots) بازیکن کنترل اسنیک پیر را دراختیار دارد و با استفاده از تکنیک‌های مخفی‌کاری (پیشروی بدون جلب توجه دشمن)، CQC، استفاده از سلاح‌های گرم و سرد در بازی پیشروی می‌کند. زاویه دوربین بازی به شکل سوم شخص شوتر بوده و در زمان نشانه‌گیری دوربین روی شانه قرار می‌گیرد؛ در این حالت همچنین امکان انتخاب زاویه دید اول شخص نیز به بازیکن داده می‌شود. مبارزات سنتی تن به تن در این سری یعنی CQC نیز با تغییرات زیادی همره بوده است. همچنین بسیاری دیگر از فاکتورهای سنتی گیم‌پلی در این سری نیز در بازی سلاح‌های میهن‌پرستان بهبود پیدا کرده‌اند. فرم جدیدی از لباس برای استتار به نام اوکتوکامو معرفی شده که یک لباس هوشمند بوده و قادر است در کم‌تر از چند ثانیه به رنگ محیط دربیاید. دستگاه چشمی سالید آی نیز جایگزین دوربین دوچشمی و سایر آیتم‌های مشابه از بازی‌های قبل شده که هوشمندتر و پیشرفته‌تر از وسایل قبلی عمل می‌کند. همچون بازی متال گیر سالید ۳، در این بازی نیز بخش model viewer وجود دارد که در آن امکان تنظیم دستی پترن‌ها و رنگ‌بندی‌های اوکتوکامو وجود دارد.

یکی از مهم‌ترین آیتم‌های جدیدی که در این بازی معرفی می‌شود، ربات کوچکی به نام متال گیر MK. II و بعد MK. III است. همین ربات کوچک جایگزین سیستم رادیویی بازی‌های قبلی برای برقرار ارتباط با دیگران شده است. از این ربات همچنین برای درگیر شدن با دشمن مثل وار کردن شوک الکتریکی به آن‌ها یا حتی هویت‌یابی دشمنان نیز می‌توان استفاده کرد. همچنین با توجه به نبود ویژگی رامبل در بیشتر زمان توسعه پلی‌استیشن ۳، بازی چند ویژگی جایگزین را معرفی کرد؛ یک دایره سفید "threat ring" که در زمان خطر و نزدیک شدن صدا به ارتعاش در می‌آید. این دایره خطر حتی پس از اضافه شدن قابلیت رامبل به کنترلرهای پلی‌استیشن ۳ نیز در بازی باقی ماند. در حین بازی، اسنیک اگر زخمی شود اثر آن روی بدنش باقی خواهد ماند. لباس او نیز به شکل عضلانی طراحی شده چون سازندگان بازی نمی‌خواستند پیر شدن اسنیک روی مانورهایی که بازیکنان در بازی‌های قبلی با او می‌دادند تاثیر بگذارد.

 

 

 

gallery_1_10_88090.jpg

منوی آپشن‌های استتار

در این بازی شاخص جدیدی به نام "سنجش روانی (Psyche Gauge)" معرفی شده که جایگزین شاخص استقامت در بازی‌های قبلی است. سنجش روانی یک ارزیابی از وضعیت روحی و روانی اسنیک است؛ اگر او در وضعیت مبارزه باشد، آدرنالین او افزایش می‌یابد و می‌تواند سریع‌تر تیراندازی کرده و کم‌تر آسیب ببیند. با این حال مثلا اگر او نزدیک محلی با بوی بد باشد یا صدای ناخوشایندی بشنود، شاخص پایین می‌آید و باعث کم شدن دقت نشانه‌گیری تا زمان پر شدن این شاخص می‌شود. همچنین با توجه به سالید آی، اسنیک دیگر از رادار سالیتونی استفاده نمی‌کند و این آیتم مثل یک نقشه پایه در زمان حضور اسنیک در هر محوطه عمل می‌کند.


داستان

 

 

 

gallery_1_10_26634.jpg

اسنیک پیر

در سال ۲۰۱۴، جهان در هرج و مرج است و اقتصاد جنگی جهان را غوطه‌ور در نبردهای بی‌پایان کرده است. این وضعیت، موتور محرکه‌ای برای ۵ شرکت نظامی خصوصی (Private Milirtary Corporation یا PMC) بزرگ و مطرح جهان است که روی هم رفته حتی قوی‌تر از ارتش آمریکا، خود را به عنوان قدرتمندترین نیروی نظامی جهان مطرح کرده‌اند. اتحاد این ۵ شرکت، توسط شرکت مادر بهشت بیرونی و به رهبری دشمن قدیمی اسنیک یعنی آسلات است که با توجه به اینکه در بازی قبل مشخص شد دست راست لیکوئید اسنیک را جایگزین دست قطع شده خود کرده است، اینک دارای هویتی دوگانه شده که او را به لیکوئید آسلات تبدیل کرده است. لیکوئید آسلات درواقع تلفیقی از خودآگاهی و روح لیکوئید اسنیک در بدن آسلات است و با دراختیار داشتن چنین قدرت نظامی بزرگی، در سدد تسلط بر جهان است. سالید اسنیک نیز اندکی پس از متوجه شدن علائم سندرم وارنر که باعث پیری زودرس او شده است، باید آخرین ماموریت خود یعنی ماموریت کشتن لیکوئید اسنیک را به درخواست شخصی روی کمپبل به سرانجام برساند.

نخستین مقصد "اسنیک پیر" خاورمیانه است، جایی که او باید در حضور ارتش لیکوئید که در محل اردو زده‌اند پیشروی کند. او در ادامه با دربین ۸۹۳ که یک دلال اسلحه در بازار سیاه بود ملاقات کرد و با تزریق نانوماشین توسط او، اسنیک قادر شد تا از جدیدترین تکنولوژی‌های تسلیحاتی ببهره‌مند شود. با این حال زمانی که اسنیک درنهایت لیکوئید را پیدا کرد، او یک سیگنال پخش کرد که باعث متوقف شدن اسنیک و دیگر سربازان دارای نانوماشین شد. از جمله این نیروها، یک واحد گشتی به فرماندهی متحد قدیمی اسنیک یعنی مریل سیلوربرگ بود. زمانی که اسنیک از این شرایط خارج شد، برای اولین بار از زمان وقایع جزیره سایه موسی دکتر نائومی هانتر را دید. او از طریق یک پیام رمزی، هانتر را دید که توضیح داد اکنون در آمریکای جنوبی است و مجبور به تحقیق و پژوهش برای لیکوئید شده است. پس از این اسنیک موفق شد با پوشش یک مامور سازمان ملل به فرودگاه بین‌المللی ال‌دورادو در آمریکای جنوبی وارد و در ادامه به پایگاه لیکوئید در یک منطقه کوهستانی و جنگلی نفوذ کند. مدتی بعد او موفق شد نائومی را پیدا کرده و از طریق او متوجه نقشه لیکوئید برای کنترل هوش مصنوعی پسران میهن‌پرستان (SOP) شد؛ لیکوئید در واقع قصد داشت از "اطلاعات بیومتریک بیگ باس" به عنوان کلید دسترسی به هوش‌مصنوعی مرکزی میهن‌پرستان استفاده کرده و کنترل سیستم سلاح‌های آن را در اختیار گیرد. دکتر هانتر همچنین پس از آزمایش به اسنیک گفت که با توجه به پیری زودرس و وجود ویروس فاکس‌دای در بدن او، ظرف شش ماه این ویروس به خاطر جهش حتی قوی‌تر شده و باعث گسترش نوع جدید و مرگبارتری از ویروس خواهد شد.
 

gallery_1_10_19380.jpg

لیکوئید آسلات

اعضای PMC گرچه هانتر را ربودند ولی در ادامه اسنیک موفق شد او را نجات دهد. پس از این اسنیک و هانتر با کمک دربین و رایدن از آن کشور خارج شدند. او سپس متوجه می‌شود رایدن که در جریان وقایع بیگ شل توسط وامپ شدیدا مجروح شده بود، توسط یک گروه مقاومت در شرق اروپا درمان شده بود؛ آن گروه که به رهبری شخصی به نام بیگ ماما فعالیت می‌کرد، بقایای بدن بیگ باس را نیز دراختیار داشت. اسنیک در ادامه با فیس‌کامو که از اختاپوس خندان به دست آورده بود، چهره خود را جوان‌تر کرد و با تغییر لباس به عنوان یک غیرنظامی به شرق اروپا رفت. در اینجا او درنهایت با بیگ ماما مواجه شد؛ شخصی که مشخص شد همان ایوا است و اکنون با نام مستعار بیگ ماما رهبری گروه مقاومت را برعهده دارد. پس از فاش شدن هویت، ایوا برای اسنیک توضیح داد که خودش در جریان پروژه کودکان وحشتناک نقش مادر جایگزین را در به دنیا آمدن سالید و لیکوئید اسنیک داشته است. پس از این اما نیروهای لیکوئید آسلات حمله خود را برای به دست آوردن بدن بیگ باس شروع کردند. گرچه هدف اصلی آن‌ها حمله به خودروهایی بود که بدن بیگ باس را حمل می‌کردند ولی در اصل این ماشین‌ها وانمود به انتقال بیگ باس می‌کردند و بدن بیگ باس در آن‌ها نبود. اسنیک نیز به بیگ ماما در فرار کمک کرد و آن‌ها در ادامه به محل اصلی اختفای بدن بیگ باس رفتند. با این وجود، لیکوئید اعلام می‌کند که دیگر نیازی به بدن بیگ باس ندارد چون اینک موفق شده با استفاده از سیستم مرکزی خودش، مثل یک تروجان به سیستم نفوذ کند. پس از این و با ورود نیروهای آمریکایی، لیکوئید با استفاده از همین رخنه ایجادی در سیستم سلاح‌های آن‌ها را غیرفعال کرده و ادعای خودش را ثابت می‌کند. در ادامه لیکوئید کنترل سربازان را در اختیار گرفته و به آن‌ها را به سمت یکدیگر به رگبار می‌بندد. در جریان انفجاری که شکل می‌گیرد، وامپ بدن بیگ باس را در آتش انداخت و اسنیک نیز درحین نجات بیگ ماما، یک سمت صورتش در اثر همین آتش سوخت. لیکوئید نیز گرچه در ادامه همراه با نائومی از محل رفتند ولی ربات MK. II اوتاکن مخفیانه خود را به قایق آن‌ها رسانده بود. بیگ ماما نیز به دلیل جراحات وارده درنهایت کشته می‌شود.
 

gallery_1_10_44692.jpg

لیکوئید برای جایگزین کردن سیستم مرکزی خودش در SOP ابتدا بایستی هوش مصنوعی مرکزی این سامانه، JD را که در ماهواره قرار داشت نابود می‌کرد. برای این کار، مشخص شد که او قصد دارد اسلحه ریلی متال گیر REX را تحت کنترل درآورده و با حمله هسته‌ای این کار را عملیاتی کند. به این ترتیب اسنیک نیز مجددا بایستی به جزیره سایه موسی می‌رفت و خاطرات تلخ خود را زنده می‌کرد. پس از نفوذ و پیشروی و درنهایت رسیدن به آشیانه REX، اسنیک در تله وامپ قرار گرفت که نائومی را نیز به عنوان گروگان دراختیار داشت. در مبارزه میان این دو، رایدن نیز به اسنیک کمک می‌کند و درنهایت نیز به کشته شدن وامپ منجر می‌شود. نائومی نیز فاش خواهد کرد که مبتلا به سرطان پیشرفته بوده و از اشتباهاتش نیز در عذاب است؛ به عنوان نتیجه و با غیرفعال کردن نانوماشین او که جلوی سرطان را گرفته بود، دکتر نائومی هانتر نیز می‌میرد. پس از این اسنیک و رایدن با متال گیر REX از آشیانه خارج و آماده مبارزه با متال گیر RAY که توسط لیکوئید هدایت می‌شد شدند. در این نبرد لیکوئید شکست می‌خورد ولی فاش می‌کند که با داشتن یک آرسنال گیر تقویت شده به نام پناهگاه بیرونی نقشه‌های او بدون خودش نیز به سرانجام خواهد رسید. درحالی که اسنیک و رایدن به شدت مجروح شده بودند، لیکوئید نیز به هر شکل ممکن موفق به فرار می‌شود. پس از این کاپیتان می لینگ با کشتی یواس‌اس میسوری وارد شده و به سمت کشتی پناهگاه بیرونی شلیک می‌کند تا باعث عقب‌نشینی آن می‌شود. پس از این، لیکوئید درحالی به کشتی "پناهگاه بیرونی" فرار کرد که اینک به اسلحه ریلی نیز دست یافته بود. اسنیک و رایدن نیز در کشتی میسوری تحت مداوا قرار گرفتند و به این ترتیب رایدن نیز از شرایط نزدیک به مرگ درنهایت جان سالم به در برد.
 

gallery_1_10_14194.jpg

با توجه به نقشه لیکوئید، او درحال حرکت به سمت تنگه برینگ بود تا از آنجا به سمت ماهواره حامل هوش‌مصنوعی JD کلاهک هسته‌ای پرتاب کند. اسنیک، مریل و جانی نیز در ادامه موفق به ورود به کشتی پناهگاه بیرونی می‌شوند. در اینجا اسنیک با کمک ربات MK. III ویروس کامپیوتری را نصب می‌کند که توسط نائومی و سانی نوشته شده بود. این ویروس باعث غیرفعال شدن کامل هوش مصنوعی مرکزی SOP می‌شود. تخریب سیستم پسران میهن‌پرستان (SOP) باعث پایان دوره اقتصاد جنگی و غیر فعال شدن نانوماشین‌های نصب شده در سربازان دشمن شد. اسنیک پس از این بی‌هوش شد و در ادامه زمانی به هوش آمد که خود را روی برج کشتی و در برابر لیکوئید دید. لیکوئید در اینجا فاش می‌کند که آپلود آن ویروس هدف او نیز بوده و توضیحاتی پیرامون فلاسفه و تقابلی که میان بیگ باس و سرگرد زیرو اتفاق افتاده بود داد. با توجه به نابود شدن میهن‌پرستان، لیکوئید گفت که رویای بیگ باس، یعنی بهشت بیرونی همین حالا هم تحقق یافته است. او سپس اسنیک را به دوئل مبارزه تن به تن دعوت کرد و برای این کار با یک تزریق، استقامت اسنیک را به حالت عادی برگرداند. در جریان یک مبارزه طولانی CQC میان این دو، در نهایت باز هم اسنیک موفق به شکست لیکوئید می‌شود. در حین این مبارزه همچنین رفته رفته هویت خود آسلات بر هویت لیکوئید غلبه پیدا کرد تا اینکه در پایان هویت لیکوئید ناپدید شد و پس از مدت‌ها آسلات خودش کنترل خود را به دست گرفت. با این حال این درست در زمان مرگش بود، زمانی که پس از شکست از اسنیک و قبل از مرگ با گفتن "تو واقعا عالی هستی" او را تحسین کرد.
پس از پایان این جنگ، در وقایع بعدی مریل با کمپبل آشتی و سپس با جانی ازدواج می‌کند. دربین نیز فاش کرد که او هم در کودکی یک بچه سرباز بوده و از نقش‌هایش در طرح‌های میهن‌پرستان صحبت کرد. او همچنین گفت نیروهای مریل نیز تحت کنترل میهن‌پرستان قرار داشتند ولی آن‌ها نیز مثل خودش الآن آزاد شده‌اند. اوتاکن نیز تصمیم می‌گیرد سانی را به فرزندی قبول کند تا بتواند یک دوره بچگی عادی داشته باشد. بدن رایدن نیز بازسازی شد و فهمید که بچه‌اش از رزماری سقط نشده است. همچنین اینکه ازدواج رزماری با کمپبل نیز یک فریب ساختگی بود تا از وی دربرابر میهن‌پرستان حفاظت شود.
 

gallery_1_10_21129.jpg

سالید اسنیک و بیگ باس پس از سال‌ها باز هم یا یکدیگر ملاقات می‌کنند

در اپیلاگ پایانی بازی، اسنیک پیر به آرامستان آرلینگتون رفت و قصد خودکشی داشت تا اینکه یک بار دیگر با بیگ باس مواجه شد که همراه با سرگرد زیرو که روی ویلچر و به شکل نباتی زنده بود به آنجا آمده بود. بیگ باس توضیح داد که بدنی که در اروپای شرقی توسط وامپ به آتش انداخته شد درواقع بدن سالیدوس اسنیک بوده است. او در ادامه گفت شکل‌گیری میهن‌پرستان درواقع تفسیری از رویای استاد خودش یعنی باس برای پایان دادن به جنگ سرد و متحد کردن دوباره جهان بوده است؛ با این حال تفسیری که سرگرد زیرو از این رویا داشت با تفسیر خودش از آن تفاوت داشت و همین نیز باعث تقابل میان او و زیرو شده بود. میهن‌پرستان در واقع توسط زیرو، دونالد اندرسون (سیگنت)، پارا-مدیک، ایوا، آسلات و خود بیگ باس با هدف برآورده کردن هدف باس شکل گرفته بود. با این حال وقایع بعدی و خصوصا انجام پروژه کودکان وحشتناک، بدون هماهنگی با خود بیگ باس باعث دو دسته شدن در رهبری میهن‌پرستان شد؛ جایی که یک طرف زیرو برای برقراری کنترل کامل بر همه چیز تلاش می‌کرد و در طرف دیگر بیگ باس که در رویای تحت پناه قرار دادن سربازانی بود که، تنها مهره‌های بازی سیاستمداران بودند. او همچنین توضیح داد که آسلات با استفاده از نانوماشین و هیپنوتیزم از عمد هویت لیکوئید را در خودش برقرار کرد. در طول سال‌های بعد و با کهولت و مریضی شدید زیرو، او اجازه داد هوش‌مصنوعی رفته رفته کنترل میهن‌پرستان را دراختیار بگیرد که درنهایت همه چیز به اقتصاد جنگی ختم گردید؛ مقصدی که هیچ ارتباطی با روی باس نیز نداشت. او سپس با قطع کردن جریان زنده نگه داشتن زیرو او را کشت تا به گفته خودش، میهن‌پرستان واقعا نابود شود.
بیگ باس همچنین گفت ویروس دوم فاکس‌دای که توسط دربین به اسنیک تزریق شد برای هماهنگ کردن بدن او با سیستم پسران میهن‌پرستان بوده و همچنین اینکه در زمان مواجهه با بیگ ماما، لیکوئید آسلات و بیگ باس بتواند آن‌ها را بکشد. ولی این کار باعث متوقف شدن جهش ویروس اصلی و اولیه فاکس‌دای شده بود؛ بنابراین اسنک دیگر در خطر تبدیل شدن به یک سلاح بیولوژیکی و کشته شدن توسط فاکس‌دای نبود. با این حال حضور اسنیک در اینجا باعث مرگ بیگ باس خواهد شد. پس از این و با توجه به اینکه بیگ باس درحال مرگ بود، اسنیک قول جبران داد و بیگ باس نیز از او قول گرفت که آخرین روزهای زندگی خود را "نه به عنوان اسنیک بلکه به عنوان یک مرد" وبدون اتلاف وقتش با جنگ و درگیری بگذراند. بیگ باس نیز بالای قبر باس رفت و پس از سلام نظامی در کنار قبر استادش درگذشت. اسنیک پس از این و با پذیرش این درخواست، تصمیم گرفت سیگار را ترک کرده، و همراه با اوتاکن و سانی باقی‌مانده عمر خود را در صلح سپری کند تا متوجه شود دنیای جدیدی که او به ساختنش کمک کرده، به چه صورت خواهد بود.


زمینه

gallery_1_10_191409.jpg

به گفته هیدئو کوجیما، تم و زمینه داستانی بازی سلاح‌های میهن‌پرستان "احساس (Sense)" است – افرادی درک می‌کند زمانی که آن‌ها بمیرند جهان نیز از دست خواهد رفت. با این حال در نسخه ژاپنی، عنوان "اراده" به جای احساس به کار رفته است. به هر شکل این زمینه در همه جای داستان خود را نشان می‌دهد؛ از تلاش اسنیک برای درک نیات واقعی نائومی هانتر تا مشخص شدن تفسیر اشتباه زیرو از رویای باس. در تمام این موارد هدف اولیه و حس پدید آمده مورد بررسی و سوال قرار می‌گیرد. از تم‌های ثانویه بازی نیز می‌توان به ارتش‌های تکنولوژیک اشاره کرد؛ زمانی که نیروهای Rat از راه رسیده و مشخص شد سربازان با کمک نانوماشین‌ها به یکدیگر متصل هستند. آن‌ها در این زمان قدرتمند بودند ولی پس از رخنه و هک شدن سیستم شدیدا بی‌دفاع شدند. قدرت گرفتن هوش‌های مصنوعی و دراختیار گذاشتن کنترل قدرتمندترین منابع بشر در اختیار آن‌ها نیز از جمله دیگر زمینه‌های داستانی بازی است. همچنین معرفی تکنولوژی‌های همه‌شمولی مثل نانوماشین‌ها که حتی قادر به کنترل تومور سرطانی نائومی هانتر بودند نیز جالب توجه است. بازی همچنین در نمایش مشکلات، فجایع و اختلالات گسترده‌ای که در زمان جنگ یا بر اثر آن روی افراد درگیر می‌آید نیز بسیار دقیق عمل کرده است.


ساخت و توسعه


متال گیر سالید ۴: سلاح‌های میهن‌پرستان اولین بار در نمایشگاه اختصاصی سونی در سال ۲۰۰۵ و اندکی قبل از نمایشگاه E3 ۲۰۰۵ با شعار "جایی برای پنهان شدن نیست" معرفی شد. این بازی از همان ابتدا به درخواست طرفداران ساخته شد چون پس از بازی اسنیک ایتر، کوجیما صحبت از کناره‌گیری از کارگردانی این سری و سپردن آینده آن به شخص دیگر کرده بود. با این حال تقاصای طرفداران برای ساخت ادامه‌ای بر داستان پایان-باز متال گیر سالید ۲: پسران آزادی باعث ساخته شدن بازی سلاح‌های میهن‌پرستان شد. به عنوان یک شوخی، بعدا کارگردان بازی آلن اسمیتی (یک نام مستعار که توسط کارگردانان سینمایی به کار برده می‌شود که می‌خواهند پروژه‌ای را ترک کنند) معرفی شد؛ ولی در کتاب ۴۰۰ صفحه‌ای نسخه ژاپنی بازی اسنیک ایتر کارگردان بازی چهارم شویو موراتا معرفی شد. به هرحال در ادامه اعلام شد که کوجیما نیز به عنوان مشاور و دستیار با تیم تولید بازی بعد همکاری می‌کند که کل این اخبار جدید باعث بازخوردهای منفی طرفداران، حتی تهدید به مرگ نیز شده بود.

کوجیما برای بازی جدید قصد ایجاد یک گیم‌پلی جدید همراه با فضاهای جنگی تمام عیار را داشت. هدف او در عین حال حفظ گیم‌پلی مخفی‌کاری همچون بازی‌های قبلی بود که باعث شد شعار اولیه بازی چهارم یعنی "جایی برای پنهان شدن نیست" نیز کنار گذاشته شود. به این ترتیب کوجیما از طریق طرح لوکیشن‌های مختلف در نقاط مختلف دنیا، ایده یک فضای جنگی تمام عیار را پیاده کرد. اسنیک نیز به دلایل ژنتیکی دچار پیری شده بود و سازندگان از این طریق قصد داشتند نشان دهند او اینک برای نسل بعدی مبارزه می‌کند. پایان‌بندی انتهایی بازی نیز دچار تغییر شد چون طرح اولیه کوجیما پیرامون تبدیل شدن اسنیک و اوتاکن به قانون‌شکن و درنهایت محاکمه و اعدام برای آن‌ها بود. با این حال این طرح توسط تیم توسعه کنار گذاشته و هدف جدیدی که برای اسنیک درنظر گرفته شد؛ مبارزه نه برای نیات و اهداف شخصی بلکه برای آیندگان به تم و زمینه "احساسی" داستان تکامل بخشید.

از همان دوران ساخت بازی چهارم مشخص شده بود که بازی انحصارا برای پل‌استیشن ۳ عرضه می‌شود. با این حال پس از این بارها توسط طرفداران مورد سوال قرار گرفت و کوجیما نیز موضع انحصاری بودن برای کنسول سونی را تایید کرد. این موضوع حتی تا مدت‌ها پس از انتشار بازی برای PS3 نیز مورد سوال طرفداران بود. پس از انتشار بازی متال گیر سالید: مجموعه میراث نیز این سوال‌ها همچنان وجود داشت تا اینکه شرکت بار دیگر تایید کرد که بازی جدیدی نیز به مناسبت ۲۵ سالگی سری به شکل انحصاری برای پلی‌استیشن ۳ منتشر می‌شود. پس از انتشار سال ۲۰۱۲ بازی مجموعه میراث، کوجیما بار دیگر آمدن MGS4 برای هر کنسول دیگری را رد کرد و گفت "نسخه ایکس‌باکس ۳۶۰ [این بازی] نخواهد آمد چون MGS4 اصلی برای فروش در ایکس‌باکس ۳۶۰ عرضه نشده بود" و اینکه "حجم MGS4 بیش از اندازه زیاد است".

هزینه ساخت این بازی حدود ۵۰ تا ۷۰ میلیون دلار تخمین زده شده است. هرچند کنیچیرو ایمایزومی از کوجیما پروداکشنز این رقم را رد کرد و گفت اگر این رقم هزینه تولید بازی بود، آن به شکل چند پلتفرمی منتشر می‌شد. بازی درنهایت به شکل جهانی در ۱۲ ژوئن ۲۰۰۸ برای پلی‌استیشن ۳ عرضه گردید.


موسیقی


موسیقی متن این بازی توسط تیمی به رهبری هری گرگسون-ویلیامز که سومین همکاری‌اش با این سری است و همچنین نوبوکو تودا که پیش از این برای بازی‌های متال گیر اسید و متال گیر اسید ۲ موسیقی‌متن نوشته بود اجرا شده است. این تیم‌ها شامل نوازندگان خود کونامی همچون شویچی کوبوری، کازوما جینوچی، آکیهیرو هوندا و سوتا فوجیموری نیز هستند. نوریهیکو هیبینو نیز در این فرایند همکاری داشت که بعدا در مصاحبه‌ای گفت تیم آن‌ها ۹۰ دقیقه موسیقی برای بازی کار کرد که درنهایت تنها ۱۵ دقیقه آن وارد موسیقی متن نهایی شد. همچنین موسیقی همراه با آواز نیز در بازی وجود دارد که اولی ترانه "Love Theme" به عنوان تم آغازین بازی ترانه‌ای از جکی پرستی و نوازندگی نوبوکو تودا است. ترانه دوم نیز "Here's to You" به خوانندگی لیزبث اسکات و نوازندگی گرگسون-ویلیامز بود که درحقیقت باز خوانی از ترانه‌ای با همین نام و محتوا، اثر جوان بیز است که در سال ۱۹۷۱ منتشر شده بود. این ترانه به عنوان تم پایانی بازی پخش می‌شود.


بازخوردها


بازی از تقریبا همه جهات توسط منتقدان و داوران مطرح مورد تسحین واقع شده است. شیوه کنترل جدید، سیستم استتار جدید، گیم‌پلی روان‌تر و دارای ارزش بازی چندباره از جمله پارامترهای ستایش شده است. توجه به جزییات و ایجاد فاکتورهای جدید مثل شاخص سنجش روان، محیط و فضایی که به خوبی عناصر تکنولوژیک و هوش‌مصنوعی در آن پررنگ است، صداگذاری‌ها و موسیقی متن فوق‌العاده و حتی از دید بسیاری از نظر داستان‌پردازی پیچیده و چندلایه نیز مورد توجه قرار گرفته است.

نقد و بررسی‌ها

امتیازات

 
متاکریتیک ۹۴/۱۰۰
 
CVG ۹.۵/۱۰
 
PSM3 ۹.۵/۱۰
 
گیم‌اسپات ۱۰/۱۰
 
IGN ۱۰/۱۰
۹.۹/۱۰ (UK)
۹.۸/۱۰ (AU)
 
اج ۸/۱۰
 
فامیتسو ۴۰/۴۰
 
یوروگیمر ۸/۱۰
 
گیم اینفورمر ۱۰/۱۰
 
گیم‌پرو ۵/۵
 
گیم‌تریلرز ۹.۳/۱۰

با توجه به این‌که سلاح‌های میهن‌پرستان یکی از مطرح‌ترین عناوین نسل هفتم کنسول‌های بازی بوده است، به عنوان یک بازی تحسین‌شده و برتر در این نسل نیز شناخته می‌شود. امتیاز متای این بازی نمره عالی ۹۴ از ۱۰۰ است که آن را از این نظر در زمره بهترین‌های این سری و دنیای بازی‌های کامپیوتری قرار می‌دهد. اولین نقد و بررسی صورت گرفته از این بازی مربوط به مجله رسمی پلی‌استیشن بود که به آن نمره کامل ۱۰ از ۱۰ را داد و نوشت "MGS4 نیز چرخ‌دنده‌ها را چرخاند و پی در پی نوآوری خلق کرد". گیم‌اینفورمر نیز به بازی نمره کامل ۱۰ از ۱۰ و گیم‌پرو نیز به آن ۵ از ۵ داد. فامیتسو نیز به این بازی نمره کامل خود یعنی ۴۰ از ۴۰ را داد و آن را از همه جهات شایسته تحسین دید. وب‌سایت اصلی IGN نیز درحالی که در نقد و بررسی خود به بازی نمره کامل ۱۰ از ۱۰ داده بود، وب‌سایت‌های بریتانیای IGN به بازی نمره ۹.۹ از ۱۰ و وب‌سایت استرالیایی آن‌ها امتیاز ۹.۸ از ۱۰ به بازی دادند. در نقد و بررسی ویدیویی که IGN قرار داده بود، از MGS4 به عنوان "یکی از بهترین بازی‌هایی که تاکنون ساخته شده است" یاد کرد. اج و یوروگیمر هر دو امتیاز مشابه ۸ از ۱۰ به بازی دادند. گیم‌اسپات نیز به بازی نمره کامل ۱۰ از ۱۰ داد و نوشت "سلاح‌های میهن‌پرستان از نظر تکنیکی بی نقص و خیره‌کننده‌ترین بازی است که تاکنون ساخته شده است". گیم‌اسپات تا آن زمان تنها به ۹ بازی نمره کامل ۱۰ داده بود. همچنین تا آن زمان، متال گیر سالید ۴: سلاح‌های میهن‌پرستان یکی از تنها ۵ بازی بود که از طرف هر دو، هم IGN و هم گیم‌اسپات نمره کامل ۱۰ را گرفته بود.

این بازی همچنین از آنجایی که به عنوان یک نتیجه‌گیری و پایان برای خط داستانی سالید اسنیک و بیگ باس شناخته می‌شود نیز مورد توجه قرار گرفت. یوروگیمر در این مورد نوشت:"شما نمی‌توانید جمع‌بندی جذاب‌تر، خلاقانه‌تر، بلندپروازانه‌تر و الهام‌بخش‌تر از این بخواهید". IGN نیز نتیجه کسب شده از بازی را تصحیح‌کننده فرمول موفق این سری و معرف تعداد زیادی ویژگی جدید معرفی کرد که قادر است به تنهایی مسیر پیش رو برای بازی‌های آینده سری را هموار کند. اج پایان‌بخشیدن به این خط را همراه با وفاداری به طرفداران، ایجادگر مقدمه‌ای برای آینده و ارائه دهنده یک تجربه عالی و الهام‌بخش توصیف کرد که در بسیاری جهان همتا نیز ندارد.
بازی همچنین به خاطر روح داستانی‌اش به شکل غیرمنتظره‌ای غمگین و افسرده‌کننده برای بازیکن توصیف شده است. کوتاکو آن را یکی از نادرترین بازی‌هایی خواند که می‌خواهد به چیز دیگری علاقمند شوید: یک تاخت و خیزش به سمت شکست، یک تراژدی تعاملی.
این بازی در مجموع با انتقادات بسیار محدود و در صورت وجود ناهمگن با دیگر منتقدان همراه بوده است. به طور مثال درحالی که برخی داستان چندلایه بازی را مورد تمجید قرار داده‌اند، برخی همین بخش را از نقاط ضعف بازی ذکر کرده‌اند. برای مثال IGN بریتانیا داستان را پیچیده و گیج‌کننده توصیف کرد و توصیه کرد پیش از این باز بهتر است نسخه‌های قبلی را نیز مرور کنید.

:t: تلفیقی درخشان از گیم‌پلی و روایت داستانی
:t: ارائه جهانی دیوانه‌کننده از نظر سمعی و بصری
:t: مکانیک تیراندازی بدون نقص
:t: مکانیک مخفی‌کاری لذت‌بخش
:t: وجود تعداد زیادی گجت، ابزار و سلاح که به سبک خود می‌توانید در بازی به کار ببرید

:x: داستان بازی سنگین است
:x: بازی بدون بخش چندنفره است

 
جوایز


متال گیر سالید ۴: سلاح‌های میهن‌پرستان درادامه تحسین‌های منتقدین، موفق شد بسیاری از جوایز عنوان "بازی سال" را در سال عرضه به دست بیاورد که از جمله آن‌ها از طرف مراجعی چون گیم‌اسپات و IGN بوده است.

 

 • گیم‌اسپات (۲۰۰۸): بهترین بازی سال، بازی سال پلی‌استیشن ۳، بهترین مبارزه با غول‌آخرها، بهترین بازی اکشن ماجراجویی، بهترین داستان، بهترین گرافیک، بهترین صداگذاری، خاطره‌انگیزترین لحظات
 • آی‌جی‌ان (۲۰۰۸): بازی سال پلی‌استیشن ۳، بهترین تکنولوژیکی گرافیکی، بهترین موسیقی متن، بهترین بازی اکشن
 • PALGN (۲۰۰۸): بهترین بازی سال، بازی سال پلی‌استیشن ۳، بهترین جلوه‌های ویژه
 • پی‌سی ورلد (۲۰۰۸): بهترین بازی سال
 • پلی‌فایر (۲۰۰۸): بهترین بازی سال، بهترین بازی اکشن ماجراجویی، بهترین گرافیک
 • NeoGaf (۲۰۰۸): بهترین بازی سال
 • گیم‌پرو (۲۰۰۸): بازی سال پلی‌استیشن ۳، بهترین بازی اکشن، بهترین تجربه سمعی و بصری
 • فاکس نیوز (۲۰۰۸): بهترین بازی سال، بازی سال پلی‌استیشن ۳
 • گیم‌اسپای (۲۰۰۸): بازی سال پلی‌استیشن ۳
 • جاینت بمب (۲۰۰۸): بازی سال پلی‌استیشن ۳، بهترین گرافیک، بهترین دنباله
 • توکیو گیم شو (۲۰۰۹):جایزه بزرگ (Grand Award)، جایزه برتری (Award of Excellence)فروش


این بازی همچنین از نظر فروش نیز یکی از موفق‌ترین‌های این سری است و حتی با توجه به انحصاری بودن برای پلی‌استیشن ۳، در زمان عرضه خود باعث بالا رفتن فروش کنسول پلی‌استیشن ۳ نیز شده بود. سلاح‌های میهن‌پرستان در مجموع بیش از ۶ میلیون نسخه در سرتاسر جهان به فروش رساند.


منابع


الگو:متال گیر سالید ۴: سلاح‌های میهن‌پرستانالگو:بازی‌های متال گیر


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری