45 مقاله
در این ویکی

متال گیر سالید ۳: اسنیک ایتر


Movyn

 

Metal Gear Solid 3: Snake Eater

gallery_1_10_11369.jpg

 
توسعه‌دهنده KCEJ
 
منتشرکننده کونامی
 
کارگردان هیدئو کوجیما
 
نویسنده هیدئو کوجیما
توموکازو فوکوشیما
شویو موراتا
 
آرت‌ورک یوجی شینکاوا
 
موسیقی هری گرگسون ویلیامز
نوریهیکو هیبونو
 
تاریخ انتشار ۱۷ نوامبر ۲۰۰۴ (آمریکای شمالی)
۱۶ دسامبر ۲۰۰۴ (ژاپن)
۴ مارس ۲۰۰۵ (اروپا)
۱۷ مارس ۲۰۰۵ (استرالیا)
 
سبک اکشن
مخفی‌کاری
 
پلت‌فرم PlayStation 2
 
تعداد بازیکنان ۱ نفره
 
رده‌بندی سنی BBFC: 15
CERO: 18+ (D)
ESRB: M
OFLC: MA15+
OFLC: R16
PEGI: 16+
USK: 16

ترتیب در خط داستانی

متال گیر سالید ۳: اسنیک ایتر (انگلیسی: Metal Gear Solid 3: Snake Eater) که معمولا بیشتر به اختصار با نام MGS3 نیز شناخته می‌شود، پنجمین بازی از سری متال گیر بود که توسط هیدئو کوجیما در KCEJ به عنوان زیرمجموعه شرکت کونامی ساخته شد. این بازی اکشن مخفی‌کاری که اولین بار در ۱۷ نوامبر ۲۰۰۴ برای کنسول پلی‌استیشن ۲ منتشر شد، آخرین بازی بود که پیش از تاسیس کوجیما پروداکشنز برای KCJE کونامی ساخته شد و وقایع آن قبل از همه بازی‌های این سری و حکم سرآغاز خط داستانی متال گیر را دارد. به این ترتیب این بازی یک نسخه قبلی مستقیم برای بازی متال گیر سالید: پورتابل آپس محسوب می‌شود که دو سال بعد در سال ۲۰۰۶ برای PSP انتشار یافت. نسخه HD Collection بازی نیز برای دو کنسول پلی‌استیشن ۳ و ایکس‌باکس ۳۶۰ در ۸ نوامبر ۲۰۱۲۲ نیز منتشر گردید.
رویدادهای بازی در دوران جنگ سرد بوده و شخصیت اصلی آن یکی از اعضای گروه فاکس یعنی نیکد اسنیک (مار برهنه) است که برای اجرای یک ماموریت فوق محرمانه به خاک شوروی نفوذ می‌کند تا یک مهندس سلاح‌های پیشرفته به نام نیکولای استپانویچ سوکولوف را از آنجا خارج کند. درحالی که بازی‌های قبلی این سری معمولا در محیط‌های شهری و مسکونی در جریان بود، این بار بازیکن جستجوی خود را در محیط‌های جنگلی و طبیعی شوروی دهه ۱۹۶۰ آغاز می‌کند. گرچه بسیاری از تنظیمات و کنترل‌ها تغییر کرده ولی همچنان تمرکز اصلی گیم‌پلی روی تکنیک‌ها و روش‌های مخفی‌کاری و نفوذ است. بازی برای این منظور پارامترهای جدیدی مثل CQC و استتار را نیز معرفی می‌کند که به سهولت و کاربرد مناسب در دسترس خواهد بود.
اسنیک ایتر از نظر منتقدین به عنوان یک بازی تحسین شده و از نظر تجاری نیز یک موفقیت بزرگ برای این سری و شرکت کونامی بود. این بازی میانگین امتیاز متا ۹۱ از ۱۰۰ را در متاکریتیک گرفت و حدود ۳/۹۶ میلیون نسخه نیز به فروش رساند.گیم‌پلی

gallery_1_10_24799.jpg

متال گیر سالید ۳: اسنیک ایتر (Metal Gear Solid 3: Snake Eater) از نظر گیم‌پلی شباهت‌های زیادی به بازی متال گیر سالید و متال گیر سالید ۲ دارد. اسنیک معمولا باید بدون شناسایی شدن از میان سربازان مسیر خود را به محوطه بعدی پیدا کند. محیط‌ها تعداد سربازان دشمن کم یا زیاد است و اسنیک به دلیل دراختیار داشتن سلاح‌های گرم و سرد می‌تواند شانس خود را برای درگیر شدن با دشمنان نیز امتحان کند اما تاکید همیشه بر پیشروی بدون شناسایی و مخفی‌کاری است. چندین وسیله و گجت در طول مسیر و نقاط مختلف پیدا خواهد شد که اسنیک را یاری می‌کند؛ آیتم‌هایی مثل حسگرهای حرکتی برای مشخص شدن مسیرهای حرکتی سربازان، جعبه‌ها برای مخفی شدن موقت در آن و ... . با وجود این شباهت‌های اساسی، اسنیک ایتر بسیاری از جنبه‌های جدید گیم‌پلی را نیز در این سری معرفی کرده است. از جمله مهم‌ترین این قابلیت‌ها توانایی استتار است که اسنیک می‌تواند پوشش لباس و چهره خود را تغییر داده و با محیط همگون کند. این شامل مقدار درصدی تطابق با محیط نیز می‌شود که به بازیکن کمک می‌کند بهترین نوع پوشش را بسته به محیط حاضر انتخاب کند. دیگر توانایی جدید استفاده از مبارزات تن به تن و مشهور CQC است. سیستم سنجش استقامت و یک بخش خوددرمانی کامل نیز در تنظیمات اسنیک گنجانده شده و بسته به محل آسیب دیدگی در بدن مانند شکم، پا، سر و ... بازیکن می‌تواند از آیتم‌های مختلف درمانی که به دست می‌آورد استفاده کرده و خود را درمان کند.
بیشتر محیط‌های بازی تشکیل شده از جنگلزارها و طبیعت محلی خیالی در شوروی است که وجود موانع طبیعی متنوع عملکرد سیستم‌هایی نظیر استتار و مخفی‌کاری را تکمیل می‌کند. بازی در متن خود تاکید زیادی روی مخفی‌کاری و استتار برای جلوگیری از دیده شدن توسط دسمن دارد. همچنین با توجه به دوره زمانی بازی در میانه جنگ سرد، رادار پیشرفته سری‌های قبلی از تصویر حذف شده و به جای آن گچت‌هایی مثل حسگر حرکتی و سیستم سونار جایگزین شده که بازیکن می‌تواند آن را از تصویر حذف کرده یا تغییر دهد. شاخص استتار که به شکل درصدی نمایش پیدا می‌کند و وضعیت استتار اسنیک نسبت به محیط را مشخص می‌کند در بهترین حالت یعنی ۱۰۰٪ کاملا برای دشمن نامرئی خواهد بود. در بازی چند لباس و پوشش و رنگ چهره از ابتدا در دسترس است ولی با پیشبرد بازی لباس‌ها و پوشش‌های جدیدتر نیز پیدا خواهد شد. سیستم ساده مبارزات تن به تن در این بازی گسترش یافته است و بازیکن می‌تواند در حالت بدون سلاح یا سلاح سبک سرباز مقابل را بگیرد. در این حالت چند انتخاب مثل بی‌هوش کردن، کشتن یا بازجویی از سرباز از طریق آنالوگ امکان‌پذیر می‌شود.

gallery_1_10_55860.jpg

درحالی که بازی‌های قبلی صرفا یک خط خونی برای نمایش سلامتی اسنیک نمایش می‌داد، در این بازی جریان تشخیص صدمات در کل بدن نیز وجود دارد. برای مثال در صورت افتادن از یک بلندی، ممکن است پای اسنیک بشکند و باعث کندی او و کاهش خط خون شود که در این حالت بازیکن ابتدا باید از طریق سیستم خوددرمانی جراحت را برطرف و سپس برای افزایش خط خون اقدام کند. بازی همچنین دارای پارامتر گرسنگی نیز هست و اسنیک می‌تواند حیواناتی نظیر مار،خرگوش و تمساح را شکار کرده یا با مواد غذایی دیگری مثل شکلات و ... که در جریان بازی پیدا می‌شود خود را سیر کند. فعالیت زیاد به تدریج باعث گرسنگی، کندی و کاهش خط سلامت خواهد شد. حتی حالت فاسد شدگی نیز برای گوشت‌های شکار شده وجود دارد و مصرف چنین غذاهایی شرایط را برای اسنیک بدتر می‌کند. همچنین خوردن هر غذا با شنیدن جمله‌ای از اسنیک همراه است که میزان علاقه او به غذا مثل خوشمزه، بد نیست و ... همراه است.
متال گیر سالید ۳ همچنین اولین بازی در سری است که می‌توان بدون ایجاد حالت Alert بازی را به پایان رساند.


داستان

در اوج جنگ سرد میان دو ابرقدرت شرق و غرب، رئیس واحد نیروهای ویژه CIA یکی از ماموران زبده خود را که تنها با اسم کوچک "جان" یا "جک" و اسم رمز "نیکد اسنیک" شناخته می‌شود به شوروی می‌فرستد تا یک مهندس و طراح سلاح‌های مدرن به نام سوکولوف را از آن کشور مخفیانه خارج کند. همزمان با این ماموریت، بزرگ‌ترین سرباز و مامور ایالات متحده، زنی که تنها با اسم رمز "باس" شناخته می‌شود به شوروی پناهنده می‌شود و پس از پیوستن به گروه کلنل ولگین دو موشک هسته‌ای آمریکایی دیوی کراکت را نیز به عنوان حسن نیت به آن‌ها می‌دهد. باس که خود مسئول آموزش اسنیک بوده است، پس از این ماجرا مانع اجرای ماموریت او شده و پس از شکست دادن اسنیک، سوکولوف را به کلنل ولگین تحویل می‌دهد. درحالی که اسنیک شکست خورده و مجروح شده بود، کلنل ولگین یکی از موشک‌های هسته‌ای را به سمت کارگاه سابق ساخت سلاح سوکولوف شلیک کرد و باعث یک فاجعه هسته‌ای شد. فاجعه‌ای که به دلیل انفجار موشک هسته‌ای آمریکایی درخاک شوروی باعث بروز تنش میان این دو کشور شد. با مشخص شدن خیانت باس، CIA این بار برای پایان دادن به مسئله و در هماهنگی با رئسای دو کشور آمریکا و شوروی، ماموریت قبلی خود را همراه با یک وظیفه دیگر یعنی کشتن باس مجددا به اسنیک ارجاع می‌دهد.

gallery_1_10_40743.jpg

اسنیک و باس

اسنیک پس از نفوذ دوباره به شوروی، این بار با در نظر گرفتن آخرین شانس برای پایان دادن به بحرانی بین‌المللی تمام تلاش خود را به کار گرفت و با کمک یک جاسوس سه جانبه به نام ایوا در نهایت موفق به نفوذ در استحکامات کلنل ولگین شد. با پیشبرد داستان، اسنیک ابتدا موفق شد برخی از نفرات واحد کبرا (نیروهای ویژه تحت فرمان باس) را شکست دهد ولی درنهایت توسط ولگین دستگیر شد. پس از شکنجه، اسنیک با کمک مخفیانه باس نجات پیدا کرد و عملیات خود را از سر گرفت. او درنهایت باعث نجات سوکولوف شد و شاگوهاد، تانک پایه‌دار مجهز به سلاح هسته‌ای را همراه با ولگین شکست داد و همراه با ایوا فرار کرد. در آخرین ایستگاه، اسنیک مجبور بود برای تکمیل ماموریتش با باس مبارزه و او را نیز بکشد. در آن زمان، درحالی که هیچ کدام از آن‌ها مایل به کشتن دیگری نبودند درنهایت باس شکست خورد و اسنیک را مجبور به کشتنش کرد. پس از مرگ باس، اسنیک همراه با ایوا با هواپیما محوطه را ترک کردند. پس از بازگشت اسنیک به آمریکا، رئیس جمهور او را به خاطر شکست دادن باس به لقب "بیگ باس" مفتخر کرد، درحالی که در ادامه مشخص شد باس ابتدا به خاطر کشورش به عنوان عامل دوجانبه به شوروی پناهنده شده تا به میراث فلاسفه دست پیدا کند؛ با این حال حمله هسته‌ای ولگین باعث لو رفتن نقش باس در تحویل سلاح‌ها و تبدیل شدن به یک هدف برای آمریکا شد. به این ترتیب باس با آگاهی از اینکه درنهایت توسط اسنیک باید کشته شود نقش خود را تا انتها بازی کرد و درنهایت نیز از مرگ خود استقبال نمود. همه این وقایع، باعث تغییر نگرش اسنیک و درنهایت خروج او از ارتش و کشور آمریکا شد.


زمینه

gallery_1_10_2956.jpg

آرت‌ورک از بازی

تم و موضوع اصلی داستانی بازی متال گیر سالید ۳ "چشم انداز" است، تغییراتی که به خاطر حوادث بر آن رخ می‌دهد و تاثیری که بر روی آن می‌گذارد. این در تضاد با تم داستانی "ژنی" و "الگوی رفتاری" است که در متن دو بازی متال گیر سالید و متال گیر سالید ۲ جریان داشت. این چشم انداز به شدت با نسبیت فرهنگی در ارتباط است و این ایده که درست یا غلط، متحدان و دشمنان مفاهیمی مطلق و ابدی نیستند؛ بلکه به شخصیت‌ها و متغیرهایی وابسته است که توسط "فرهنگ" و "زمان" که در آن زندگی می‌شود شکل گرفته می‌شود. در این بازی، شخصیت "باس" تصویرگر عمده این چشم‌انداز است. صحبت او قبل از مبارزه آخر با اسنیک به طرز کنایه‌آمیزی به وقایع پیش رو در قرن بعد (قرن ۲۱) اشاره دارد؛ اینکه آمریکا و روسیه پس از پایان جنگ سرد و در آغاز قرن جدید ممکن است دیگر دشمن مطلق یکدیگر نباشند اما خودش در این زمان (اوج جنگ سرد در قرن بیستم) قربانی این شرایط تغییر پذیر می‌شود. چشم‌انداز پیش روی او، جنگ سرد آمریکا و شوروی، در نهایت زندگی را از او می‌گیرد؛ اسنیک نیز مجبور است در همین چشم انداز، مربی سابق خود را بکشد چون نه تنها کنترلی بر شرایط ندارد بلکه اطلاعات کاملی نیز از شرایط پیش آمده ندارد.
شباهت بسیار قابل توجهی میان بیگ باس در این بازی و سالید اسنیک در بازی‌های دیگر این سری وجود دارد. خط داستان اجازه می‌دهد تا تفاوت‌های آن‌ها برجسته شود تا نشانگر تم متضاد آن‌ها در بازی‌های خودشان باشد. در بازی‌ها قبلی، بیگ باس نقش دشمن اصلی را در مقابل سالید اسنیک بازی می‌کرد و سالید اسنیک به عنوان قهرمان درنهایت با وی مبارزه می‌کرد؛ در این بازی اما بازیکن کنترل بیگ باس را دراختیار می‌گیرد و او را در نقش قهرمان می‌نشاند. تا پیش از کشته شدن باس توسط بیگ باس، تم متضادی در میان این دو وجود نداشت ولی این رویداد و حوادث پس از عملیات اسنیک ایتر، اتفاقی بود که تنها برای بیگ باس رخ داد و در دوره زندگی سالید اسنیک برای او اتفاق نیافتاد. این نقطه اوج شکل گرفته در زندگی بیگ باس، باعث تغییر نگرش و دیدگاه های اخلاقی بیگ باس شد و او را به بیرون از ارتش و بازی‌های سیاسی سوق داد. موضوعی که تفاوت "چشم‌انداز" میان بیگ باس و سالید اسنیک را باعث شد.
جدای از بیگ باس و باس، تمام شخصیت‌های اصلی بازی متال گیر ۳ نیز تحت تاثیر این چشم‌انداز هستند. ایوا مجبور است وارد ماموریت جاسوسی مرگبار شود و تظاهر به عشق کند. سوکولوف بدون میل باطنی مجبور است به خاطر فضای ترس و بازدارندگی سلاح تولید کند. ولگین خودش قربانی قدرتی است که او را احاطه کرده چون به او ارث رسیده است. چشم انداز این جنگ سرد او را در قامت شخصی قرار داده که "باید" پیروز در این جنگ باشد. سارو نیز بیانگر دیگر سوی این چشم‌انداز است؛ "باید" توسط عشقش کشته می‌شد یا خودش عشق خود را می‌کشت چون چشم‌انداز جنگ سرد این دو را به این نقطه کشانده بود.
دیگر زمینه داستانی بازی به "میهن‌پرستی" اشاره دارد. میهن‌دوستی اسنیک در جریان این بازی بارها مورد آزمایش قرار می‌گیرد و حتی زمانی که می‌شکند در این آزمون سربلند باقی می‌ماند. او درنهایت پس از مواجه شدن چندین باره با شکنجه، گرسنگی و مرگ ماموریت خود را با موفقیت به پایان می‌رساند و جلوی حملات هسته‌ای و جنگ جهانی سوم را می‌گیرد. با این حال در حالی که به عنوان قهرمان لقب بیگ باس را از رئیس جمهور دریافت می‌کند متوجه می‌شود که میهن‌دوست و قهرمان واقعی "باس" بوده است. سربازی که به خاطر منافع کشورش به دشمن پناهنده شد و درنهایت نیز از زندگی خودش درمقابل بهترین شاگردش گذشت تا کشورش را نجات دهد؛ حتی با اینکه می‌دانست به عنوان خائن و جنایتکار جنگی در کشورش از او یاد خواهد شد.


ساخت و توسعه

gallery_1_10_3691.jpg

هیدئو کوجیما، کارگردان و نویسنده بازی

بازی متال گیر سالید ۳: اسنیک ایتر به شکل رسمی در نمایشگاه E3 ۲۰۰۴ معرفی شد. با این حال از قبل نیز بعضی صداپیشگان اطلاعاتی را درز داده بودند. بازی ابتدا قرار بود برای پلی‌استیشن ۳ عرضه شود ولی با توجه به طولانی شدن معرفی کنسول نسل هفتمی سونی تصمیم بر انتشار بازی برای پلی‌استیشن ۲ گرفته شد. از همان ابتدا نیز هیدئو کوجیما کارگردان بازی از علاقه‌اش به تغییر محیط بازی صحبت کرده بود و به اعتقادش مناظر جنگلی چیزی بود که هم طرفداران و هم خودش مایل بودند در سری کار شود. با این حال او اعتراف کرد که ایجاد چنین محیطی چالش‌های سخت‌تری را برای تیم توسعه ایجاد می‌کند. درحالی که در بازی‌های قبلی قهرمان کاملا نزدیک یا کاملا داخل استحکامات دشمن بازی را شروع می‌کرد، کوجیما این بار می‌خواست شروع بازی بیشتر به واقعیت نزدیک باشد و اسنیک با چندین مایل فاصله کار خود را برای رسیدن به دشمن شروع کند.
به گفته کوجیما، ساخت محیط‌های بیرون و طبیعی بسیار دشوار است. با این حال در توضیح گفت که دلیل اینکه بازی‌های قبلی در محیط‌های بسته و داخل ساختمان‌ها رخ می‌داد قدرت محدود کنسول‌ها در آن زمان بوده است. در بازی‌های قبلی اسنیک در محیط‌های ساختمانی و سطح صاف عبور می‌کرد ولی در این بازی به خاطر محیط طبیعی و وجود زمین ناهموار و موانع متغیر، دیگر موتور ایجاد برخورد که در بازی‌های قبلی استفاده می‌شد به کار نمی‌آمد و مجبور به ساخت موتور جدید بودیم. همچنین شروع کار تیم توسعه با فن‌آوری موشن کپچر نیز چالش‌برانگیز و سخت بود. درنهایت نیز با توجه به تمام تغییرات گرافیکی و مکانیک‌های جدید بازی با نرخ فریم بر ثانیه پایین‌تر از ۳۰ عرضه شد که نسبت به بازی متال گیر سالید ۲ با ۶۰ فریم بر ثانیه بسیار پایین‌تر بود.
گرچه از نظر زاویه دوربین بسیاری از طرفداران خواهان یک دوربین دنبال‌کننده از پشت شخصیت بودند ولی درنهایت این اتفاق نیافتاد و بازی با سبک خاص دوربین خود ارائه شد. به گفته کوجیما بازی سوم همراه با متال گیر سالید و متال گیر سالید ۲ یک مجموعه سه‌گانه است و به همین خاطر دوست نداشت زاویه دوربین به کار رفته در آن دو بازی را اینجا تغییر دهد تا حس پیوستگی میان آن‌ها از بین نرود. با این حال او اعتراف کرد که روند برای بازی‌های ویدئویی به سمت دوربین متحرک از پشت شخصیت است. سبک دوربین جدید با این حال درنسخه به‌روز شده بازی یعنی Metal Gear Solid 3: Subsistence به کار گرفته شد و پس از این نیز بازی‌های بعدی مانند متال گیر سالید: پورتابل آپس و متال گیر سالید: رهرو صلح با این زاویه دوربین کار شدند.
به گفته کوجیما مبارزه با غول‌ها نیز در بازی اسنیک ایتر متفاوت از بازی‌های قبلی و حتی بازی‌های دیگر طراحی شده است. او مبارزه با پایان (The End) را برای این تفاوت مثال زد که بازیکن و غول هر دو از آزادی عمل بالایی برخوردارند و در چند محیط مختلف دنبال می‌شود. می‌توان همان ابتدا او را پیدا کرد و کشت یا بازی را ذخیره کرد و در جریان مبارزه از بازی خارج شد. هفته بعد بازی را اجرا کرده و مشاهده کنید که این غول درنهایت به خاطر سن بالایش مرده است!
کوجیما در یکی از وبلاگ‌های خود گفته بود که در داستان اولیه این بازی یک زمینه توسعه فضایی نیز وجود داشت که در نهایت با ادامه مراحل توسعه این بخش اهمیتش را از دست داد و به کلی از روند حذف شد. علاوه بر این قرار بود داستان بازی در ۲۴ آگوست ۱۹۶۳ (زادروز کوجیما) شروع شود اما درنهایت به سال بعد تغییر کرد تا بتوان عامل خیالی ترور جان اف. کندی را در بازی گنجاند. کوجیما و سایر اعضای تیم توسعه همچنین برای الهام‌بخشی از دوران جنگ سرد به موزه بین‌المللی جاسوسی واشنگتن بروند ولی درنهایت به خاطر وقوع حملات اسنایپری کمربندی این برنامه لغو شد.
بازی درنهایت در ۱۷ نوامبر ۲۰۰۴ برای پلی‌استیشن ۲ منتشر شد ولی پس از این نیز چندین بار به شکل‌های مختلف باز-انتشار گردید. درمجموع تاکنون چهار نسخه از این بازی مجدا عرضه شده که شامل متال گیر سالید ۳: اسنیک ایتر، Metal Gear Solid 3: Subsistence، Metal Gear Solid: HD Collection و Metal Gear Solid: Snake Eater 3D هستند.


موسیقی


موسیقی بازی متال گیر سالید ۳: اسنیک ایتر توسط نوریهیکو هیبینو و هری گرگسون-ویلیامز که هم برای میان‌پرده‌ها و هم گیم‌پلی موسیقی را نوشته کار شده است. برای بازی تعداد زیادی موسیقی متن نوشته شده که درکنار آن‌ها موسیقی اصلی متال گیر سالید نیز بازنواخت شده است. هیبینو اجرا کننده تم آغازین بازی است که شامل ترانه‌ای با اجرای سینتا هارل است. همچنین ریکا موراناکا اجراکننده موسیقی ترانه "Don't Be Afraid" است که توسط الیسا فیوریلو خوانده شده و در جریان بازی نواخته می‌شود.
کوجیما برای موسیقی انتهایی بازی نیز تصمیم گرفت در اقدامی سنت‌شکنانه از اجرایی خارج از سفارش‌ها و اجراهای درون متال گیر استفاده کند. این نیز درنهایت به انتخاب قطعه راه سقوط اثر Starsailor انجامید. با این حال کوجیما بعدها اشاره کرد که انتخاب اول او قطعهّای "Space Oddity" و "Ashes to Ashes" اثر دیوید بویی بوده است. با این حال پس از معرفی قطعه راه سقوط، کوجیما آن را پسندید و به عنوان موسیقی پایانی بازی برگزید.


بازخوردهانقد و بررسی‌ها

امتیازات

 
گیم‌رنکینگز ۹۱.۹۰٪
 
متاکریتیک ۹۱/۱۰۰
 
اج ۸/۱۰
 
گیم‌اسپات ۸.۷/۱۰
 
IGN ۹.۶/۱۰
 
گیم اینفورمر ۹.۵/۱۰
 
گیم‌اسپای ۴.۵/۵
 
گیم‌پرو ۴.۵/۵

متال گیر سالید ۳: اسنیک ایتر در مجموع امتیازات و نقدهای مثبتی را از منتقدان سایت‌ها و نشریات معتبر صنعت گیم به دست آورد. امتیاز متای این بازی ۹۱ و امتیاز گیم‌رنکینگز بازی نیز ۹۱.۹۰٪ است که امتیازهای بسیار عالی محسوب می‌شوند. IGN به بازی امتیاز ۹.۶ از ۱۰ و اج نیز امتیاز ۹ از ۱۰ داده است. گیم‌اسپات نیز به بازی نمره ۸.۷ از ۱۰ داد و نوشت این بازی یک دستاورد بزرگ و دارای بخش سینماتیک غنی است. گیم‌اسپای نیز به بازی امتیاز ۴.۵ از ۵ داد و اشاره کرد که احتمالا بهترین بازی در سری خود تا آن زمان بوده است. یوروگیمر نیز در نقد و بررسی خود بازی را کاملا برتر از بازی متال گیر سالید ۲ عنوان کرد.
در مورد سیستم استتار منتقدین نظرات متفاوتی داشتند. به نظر اج، سینه خیز حرکت کردن و استتار در محیط‌هایی مثل علفزار یک مزیت مثبت در مخفی‌کاری است. در حالی که گیم‌اسپای آن را فقط یک عدد برای نظارت و نه چندان جالب می‌داند. ابزارها و مکانیک‌های جدید نیز توسط گیم‌اسپات تحسین شده و آن را در اجرا نیز بسیار موفق ارزیابی کرده است. همچنین بیشتر منتقدین نرخ فریم پایین‌تر از ۳۰ بازی را از نقاط منفی بازی ذکر کردند. اج میان‌پرده‌های بازی را نیز جذاب و خاطره‌انگیز توصیف کرده و بار سینماتیک آن را ستایش کرده است. با این وجود دیالوگ‌های اسنیک و اجرای دیوید هیتر را مورد نقد قرار داده و آن را "از نه چندان دلچسب تا بسیار بد" ارزیابی کرده‌اند که در سطح استاندارهای خود بازی نبوده است.

:t: داستانی کاملا رضایت‌بخش با شخصیت‌هایی به یادماندنی
:t: گرافیک فوق‌العاده به خصوص در میان‌پرده‌ها
:t: موسیقی و صداگذاری فوق‌العاده
:t: گیم‌پلی باز و ارزشمند برای گشت و گداز

:x: شرح و تفسیری طولانی برای آغاز بازی
:x: بخش‌های آغازین بازی شامل گیم‌پلی محدودی هستند
:x: کنترل‌های پیچیده که دیر به آن عادت می‌شود

 
جوایز


از زمان انتشار در سال ۲۰۰۴، این بازی جوایز متعددی را دریافت کرد که مهم‌ترین آن‌ها عناوین بهترین داستان سال و بهترین بهره‌گیری از موسیقی توسط IGN در سال ۲۰۰۴ و در همین سال نیز جوایزی چون بهترین داستان، بهترین موسیقی و بهترین شخصیت جدید را از گیم‌اسپات دریافت کرد. موسیقی تم اصلی بازی نیز به عنوان بهترین ترانه اورجینال سال به انتخاب شبکه صوتی گیم در کنفرانس توسعه گیم ۲۰۰۵ انتخاب شد. همچنین در مراسم کنوانسیون گیم آلمان در سال ۲۰۰۵ نیز بازی به عنوان بهترین بازی سال پلی‌استیشن ۲ انتخاب گردید. دیوید هیتر، صداگذار شخصیت اسنیک نیز به عنوان یکی از نامزدهای سال آکادمی هنرهای تعاملی و علمی برای جایزه "دستاورد برجسته در صداگذاری شخصیت" معرفی شد.


فروش


اسنیک ایتر از نظر تجاری یک موفقیت بزرگ برای این سری و شرکت کونامی بود که بیش از ۳.۹۶ میلیون نسخه به فروش رساند.


منابع

 


الگو:متال گیر سالید ۳: اسنیک ایترالگو:بازی‌های متال گیر


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری