45 مقاله
در این ویکی

متال گیر سالید ۲: پسران آزادی


Movyn

 

Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty

gallery_1_10_36283.jpg

 
توسعه‌دهنده KCEJ
 
منتشرکننده کونامی
 
کارگردان هیدئو کوجیما
 
تهیه‌کننده هیدئو کوجیما
 
نویسنده هیدئو کوجیما
توموکازو فوکوشیما
 
آرت‌ورک یوجی شینکاوا
 
موسیقی هری گرگسون-ویلیامز
نوریهیکو هیبینو
ریکا موراناکا
 
تاریخ انتشار PlayStation 2
۱۲ نوامبر ۲۰۰۱ (NA)
۲۹ نوامبر ۲۰۰۱ (JP)
۸ مارس ۲۰۰۲ (EU)
HD Edition
PS3 & Xbox 360
۸ نوامبر ۲۰۱۱ (NA)
۲۳ نوامبر ۲۰۱۱ (JP)
۳ فوریه ۲۰۱۲ (EU)
۱۶ فوریه ۲۰۱۲ (AU)
PS Vita
۱۲ ژوئن ۲۰۱۲ (NA)
۲۸ ژوئن ۲۰۱۲ (JP)
۲۰ ژوئن ۲۰۱۲ (EU)
۵ جولای ۲۰۱۲ (AU)
 
سبک اکشن ماجراجویی
مخفی‌کاری
 
پلت‌فرم PlayStation 2
 
تعداد بازیکنان ۱ نفره
 
رده‌بندی سنی BBFC: 15
CERO: 15+
ESRB: M
OFLC: MA15+
PEGI: 16
USK: 16

ترتیب در خط داستانی

متال گیر سالید ۲: پسران آزادی (انگلیسی: Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty) که معمولا به اختصار MGS2 نیز شناخته می‌شود، یک بازی اکشن-ماجرایی ومخفی‌کاری به کارگردانی هیدئو کوجیما است. این بازی زیرنظر استودیو سرگرمی‌های کامپیوتری کونامی ژاپن (KCEJ) ساخته و در ۱۲ نوامبر ۲۰۰۱ توسط کونامی برای کنسول پلی‌استیشن ۲ عرضه گردید. این بازی، چهارمین عنوان از این سری به کارگردانی کوجیما و ادامه داستانی برای بازی متال گیر سالید است. نسخه کامل‌تر و گسترش‌یافته‌ای نیز از این بازی تحت عنوان Metal Gear Solid 2: Substance ساخته شد که برای کنسول‌های ایکس‌باکس و پلی‌استیشن ۲ و همچنین رایانه‌های شخصی منتشر شده بود. پس از این بازی، در سال ۲۰۰۴ کوجیما بازی متال گیر سالید ۳: اسنیک ایتر را ساخت ولی برخلاف شماره، آن بازی ادامه‌ای برای پسران آزادی نبود و درعوض، متال گیر سالید ۴: سلاح‌های میهن‌پرستان که در سال ۲۰۰۸ عرضه شد حکم ادامه برای بازی پسران آزادی را دارد.
داستان این بازی پیرامون یک پایگاه مستقر در دریا به نام بیگ شل است که توسط یک گروه تروریستی به نام پسران آزادی تسخیر شده است. آن‌ها خواهان دریافت یک باج هنگفت در ازای جان رئیس جمهور ایالات متحده شده‌اند و اعلام کرده بودند که در صورت برآورده نشدن خواسته‌هایشان پایگاه را نابود کرده و یک فاجعه عظیم زمینی-دریایی ایجاد خواهند کرد. انگیزه‌ها و هویت‌های بسیاری از دشمنان و متحدان در طول این بازی تغییر می‌کند و سالید اسنیک به عنوان قهرمان اصلی این بازی، متوجه توطئه‌های تکان‌دهنده سازمانی قدرتمند و پرنفوذ در سطح جهانی به نام میهن‌پرستان می‌شود.
متال گیر سالید ۲: پسران آزادی یکی از تحسین‌شده‌ترین بازی‌ها در سری متال گیر و در بسیاری از فهرست‌ها که توسط منتقدان و مراجع صنعت گیم منتشر شده به عنوان یکی از بهترین‌های دنیای بازی‌های کامپیوتری معرفی شده است. امتیاز متای این بازی، نمره عالی ۹۶ از ۱۰۰ که آن را به عنوان یکی از بالاترین امتیازات دریافت شده در صنعت گیم تبدیل کرده و همچنین امتیاز گیم‌رنکینگ آن نیز ۹۵.۰۹٪ بوده است. بازی در بسیاری از فاکتورها مثل گرافیک، گیم‌پلی، توجه شدید به جزییات، ماهیت فلسفی و پیچیده داستان در عین روایت عالی آن، بررسی موضوعاتی مثل الگوهای رفتاری، مهندسی اجتماعی، توطئه‌های سیاسی، سانسور و هوش مصنوعی توسط منتقدین، صاحب‌نظران و طرفداران مورد ستایش واقع شده است. پسران آزادی از نظر فروش نیز بسیار موفق عمل کرد و توانست بیش از ۷ میلیون نسخه به فروش برساند.گیم‌پلی

gallery_1_10_39777.jpg

متال گیر سالید ۲: پسران آزادی (Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty) همچون شعاری که برای بیشتر بازی‌های این سری داشته، یعنی "عمل تاکتیکی و جاسوسی" روی گیم‌پلی مبتنی بر مخفی‌کاری، پیش‌روی بدون جلب‌توجه دشمن تمرکز دارد. این بازی طیف وسیع و جدیدی را از مهارت‌ها و اقدامات تاکتیکی-مخفی‌کاری دراختیار بازیکن می‌گذارد. حالا در زمان هدف‌گیری، زاویه دید به حالت اول شخص تغییر می‌کند و می‌توان هدف دقیق‌تری را نشانه گرفت، سربازان را با گاز و بخار کور کرد، با پرت کردن اشیا آن‌ها را منحرف کرد یا به نقاط ضعف آن‌ها ضربه وارد کرد. بازی همچنین اجازه حرکت آرام و بی‌صدا را می‌دهد تا صدای کم‌تری برای جلب توجه تولید شود یا حتی بخش حرکت از کانال‌های زیر پای سربازان نیز به فهرست کارهای جدید اضافه شده است. حرکت کاور گرفتن در گوشه دیوارها که در بازی قبل نیز وجود داشت و به بازیکن اجازه نگاه انداختن سریع به محوطه بعدی را می‌داد، در این بازی نیز وجود داشته و امکان شلیک سریع در همین حالت کاورگیری نیز اضافه شده است. از دیگر مکانیک‌های جدید گیم‌پلی همچنین می‌توان به پریدن، آویزان شدن از نرده‌ها، مخفی شدن در کمدها، حرکت بی‌سر و صدا و رفتن به پشت دشمنان برای تهدید کردن آن‌ها و دریافت آیتم و مهمات، شلیک به رادیو دشمن برای جلوگیری از ارتباط برقرار کردن او با دیگران و همچنین تاثیر بیشتر محیط بر مخفی‌کاری مثل تاثیر آب و هوا، بو، اتمسفر و دمای هوا است.

gallery_1_10_58769.jpg

رایدن؛ قهرمان جدید بازی

هوش مصنوعی دشمنان در این بازی بالاتر رفته "تا از عدم تعادل قدرت در بازی جلوگیری شود"؛ آن‌ها همچنین برخلاف بازی قبلی، اینک به شکل گروهی حرکت می‌کنند. زمانی که یک تیم بازیکن را ببیند، فورا از طریق رادیو درخواست نیروی کمکی می‌کنند، برخی راه فرار را بسته و برخی دیگر تلاش می‌کنند بازیکن را دستگیر کنند. همچنین اغلب سریازان لباس ضدگلوله و سپر ضد شورش با خود دارند که آسیب زدن به آن‌ها را دشوارتر هم می‌کند. حتی اگر در حالت هشدار بازیکن به محلی برای مخفی شدن برود، منطقه باز هم توسط یک تیم رفت و برگشتی بررسی می‌شود. به این ترتیب با توجه به کار تیمی سربازان، برقراری ارتباط میان خودشان و واکنش‌های طبیعی‌تر به حضور بازیکن هوش مصنوعی جمعی را در عملکرد دشمن ایجاد کرده است. بازیکن نیز به مرور به سلاح‌ها و ابزارهایی برای عملکرد بهتر دست پیدا می‌کند که برخی از آن‌ها در نسخه‌های قبل وجود داشتند، برخی تکامل یافته و برخی نیز جدید هستند. بمب‌های دودزا که باعث کور شدن دشمن می‌شود از جمله سلاح‌های جدید بازی است. زاویه دوربین بازی دنباله رو بازی متال گیر سالید بوده و به صورت سوم شخص استراتژیک است که در زمان هدف‌گیری، برای اولین بار زاویه دوربین وارد حالت اول‌شخص می‌شود. همچنین با توجه به نور لیزر اسلحه‌های غیر دوربین‌دار هدف‌گیری دقیق‌تر می‌شود. جنگ با غول‌ها و رئیس‌های بازی نیز مثل بازی‌های قبل نیازمند استراتژی واحدی است که بیشتر شامل کشف نقطه‌ضعف و سپس ضربه به همین بخش است.

بازی هچنین غیر از اسنیک، قهرمان جدیدی به نام رایدن را معرفی می‌کند که انعطاف‌پذیرتر و دارای قابلیت مانور بیشتر نسبت به اسنیک است. در حالی که سالید اسنیک، تنها در مرحله تانکر قابل بازی است، رایدن شخصیت اصلی در کل مرحله بیگ شل است.


داستان


حادثه تانکر

gallery_1_10_89783.jpg

دو سال از رویداد جزیره سایه موسی در بازی قبل گذشته و بازی با یک فلاش‌بک در این زمینه شروع می‌شود. در ۸ آگوست ۲۰۰۷، سالید اسنیک و اوتاکن که در حال حاضر عضو یک سازمان غیردولتی به نام فیلانتروپی هستند، در مورد خبر ساخت یک متال گیر جدید توسط نیروهای تفنگدار دریایی آمریکا تحقیق می‌کنند. اسنیک در ادامه درست زمانی وارد یک کشتی تانکر حمل و نقل سلاح دولتی می‌شود که یک گروه از مردوران روسی به آن حمله کرده‌اند. این حمله توسط سرگئی گورلوکویچ، دخترش اولگا و دشمن قدیمی اسنیک یعنی آسلات هدایت می‌شد. آسلات که در جریان حوادث سایه موسی دست راست خود را از دست داده بود، به جای این دست قطع شده، دست لیکوئید اسنیک را پس از مرگش پیوند زده بود. پس از پیشروی، اسنیک موفق می‌شود اولگا را بی‌هوش کرده و برای تهیه اطلاعات از متال گیر RAY عکس‌برداری کند.
با توجه به دراختیار قرار گرفتن کنترل طبقه پایین توسط مزدوران، آسلات در این زمان به متحدانش خیانت کرده و به سمت گورلوکویچ و اسکات دولف، فرمانده واح تفنگداران دریایی شلیک کرد. او سپس درحالی که آماده دراختیار گرفتن متال گیر بود، اسنیک در برابر او قرار می‌گیرد. به محض دیدن اسنیک، آسلات به خاطر هویت لیکوئید اسنیک که از طریق دست پیوندی وارد او شده بود همچون لیکوئید واکنش نشان می‌دهد. او پس از این همراه با متال گیر از آنجا فرار کرده و کشتی را برای غرق شدن به حال خودش می‌گذارد. پس از این اسنیک به خاطر این فاجعه مسئول و البته کشته شده پنداشته شد. با توجه به اینکه کشتی غرق و سبب نشت انبوه نفت شده بود، آسیب‌های جدی زیست‌محیطی به رودخانه هادسون وارد کرد و برای پاکسازی این آلودگی‌ها، تاسیساتی شناور در آب به نام بیگ شل ساخته شد تا روی این فرایند پاکسازی کار کند.


رویداد بیگ شل

gallery_1_10_661.jpg

در ۲۹ آوریل ۲۰۰۹، رایدن (که او نیز با اسم رمز اسنیک فعالیت می‌کرد) ماموریت نفوذ به پایگاه بیگ شل را از طرف فاکس‌هاند شروع کرد. هدف او از نفوذ به این پایگاه که اینک تحت کنترل یک گروه تروریستی به نام پسران آزادی درآمده، نجات گروگان‌ها، از جمله شخص رئیس جمهور آمریکا بود. در حالی که در این زمان ادعا می‌شد این گروه تحت رهبری سالید اسنیک است، آن‌ها برای آزادی گروگان‌ها طلب یک باج هنگفت ۳۰ میلیارد دلاری کرده بودند. پسران آزادی از اعضای سابق یک واحد ضدتروریستی شورشی به نام دد سل، مزدوران گورلوکویچ و بازماندگان برخی گروه‌های یاغی دیگر مثل GRU تشکیل و تهدید کرده بودند در صورت برآورده نشدن خواسته‌هایشان پایگاه را نابود کرده و یک فاجعه عظیم زمینی-دریایی ایجاد خواهند کرد. درحالی که رایدن به شکل مخفی به مجموعه نفوذ کرده بود، یگان ویژه دهم نیروی دریایی از طریق هوا وارد پایگاه شدند. با این حال اکثر اعضای آن نیرو توسط شورشیان کشته شدند. در این زمان مشخص شد که این افراد، مزدوران روسی زنده مانده از حادثه تانکر هستند که توسط اولگا گورلوکویچ رهبری می‌شوند. اولگا در این زمان از خیانت آسلات بی‌خبر بود و تصور می‌کرد اسنیک باعث کشته شدن پدرش شده است. پلیسکین و پیتر استیلمن از بازماندگان یگان دهم درادامه به رایدن پیوستند تا به او در خنثی کردن بمب‌های کارگذاشته شده توسط فت‌من کمک کنند. فت‌من قبلا سرباز استیلمن بود ولی اینک به تروریست‌ها پیوسته بود. در حالی که رایدن موفق شدن بمب پلتفرم ۱ را خنثی کند، استیلمن در پلتفرم ۲ توسط یکی از تله‌های کارگذاشته فت‌من کشته شد. او البته پیش از مرگ درباره بمب و تله‌ها به رایدن اطلاع داد. رایدن نیز در ادامه از مواجهه مستقیم با فورچون و وامپ جان سالم به در برد و موفق شد فت‌من را در فرودگاه هلی‌کوپتر بکشد.
رایدن پس از این جستجو برای پیدا کردن رئیس‌جمهور را دنبال کرد. او در مورد هویت واقعی پلیسکین مشکوک شده بود ولی موافق این طرح بود که گروگان‌ها با هلی‌کوپتر منتقل شوند. با این حال آن‌ها در ادامه مورد حمله فرمانده پسران آزادی که خود را سالید اسنیک معرفی کرده بود قرار گرفتند. با این حال پلیسکین فریاد زد که آن مرد اسنیک واقعی نیست و در ادامه به رایدن کمک کرد تا حمله او که با یک جت هریر انجام می‌شد را دفع کند. این مبارزه درنهایت با سرنگون شدن هریر پایان می‌یابد ولی جت در ادامه توسط متال گیر RAY تصاحب می‌شود و این دو تروریست فرار می‌کنند. پس از این، پلیسکین هویت واقعی خود یعنی سالید اسنیک اصلی را برای رایدن روشن می‌کند و به او می‌گوید که همراه با اوتاکن به رایدن در پیدا کردن موقعیت رئیس‌جمهور کمک می‌کند. در ادامه داستان، رایدن سرانجام موفق می‌شود با رئیس‌جمهور جانسون ارتباط برقرار کند. او در اینجا متوجه شد که کل مجموعه بیگ شل برای مخفی‌کردن یک متال گیر جدید ساخته شده است. این برنامه که آرسنال گیر نام دارد، محل قرارگیری یک هوش مصنوعی بسیار قوی به نام GW است که قادر است هر نوع انتقال اطلاعات دیجیتالی را کنترل کند. رئیس‌جمهور همچنین ادعا می‌کند که روند دموکراتیک انتخاب روئسای جمهور فریبی بیش نیست بلکه دراصل حاکمان واقعی کشور سازمانی مخفی به نام میهن‌پرستان هستند. او همچنین هویت واقعی رهبر پسران آزادی را به عنوان جورج سیرز فاش می‌کند؛ شخصی که به گفته او همچون سالید اسنیک، درواقع یک کلون دقیق از سرباز افسانه‌ای قرن بیستم، بیگ باس است. این شخص که با نام سالیدوس اسنیک شناخته می‌شود، پس از رویداد سایه موسی مورد توجه میهن‌پرستان قرار گرفت و حالا نیز سرکش شده و با کمک اعضای دد سل و تشکیل پسران آزادی قصد دارد خود را از کنترل میهن‌پرستان خارج کند. اندکی پس از این افشاگری، رئیس‌جمهور توسط آسلات کشته می‌شود.

gallery_1_10_20105.jpg

رایدن پس از این برای متوقف کردن آرسنال گیر، باید اما امریش، خواهر خوانده اوتاکن را که یک مهندس بود نجات می‌داد. پس از مبارزه با وامپ که به نظر می‌رسید پس از تیر خوردن سقوط کرده است، رایدن اِما را نجات می‌دهد. او نیز پذیرفت که در آپلود ویروس در پردازنده مرکزی هوش مصنوعی GW با رایدن همکاری کند. پس از این، فرایند انتقال ویروس در میانه کار متوقف شد، زمانی که اِما توسط وامپ مورد شلیک گلوله قرار گرفت. رایدن نیز در ادامه با او مبارزه کرد و این بار نیز او را شکست داد ولی برای اِما، به نظر جراحت او به شدت کشنده بود. درحالی که اوتاکن به این گروگان باقی‌مانده فرار کرد، رایدن به نظر با خیانت سالید اسنیک توسط اولگا اسیر شد. در ادامه ماجرا، رایدن درحالی به هوش می‌آید که خود را در اتاق شکنجه می‌بیند؛ جایی که سالیدوس اسنیک را خواهد دید که به او می‌گوید زمانی که رایدن بچه بود، درجریان جنگ داخلی لیبریا یک بار او را به عنوان سرباز کودک به فرزندی پذیرفته بود ولی آن رایدن حالا به عنوان عامل میهن‌پرستان فعالیت می‌کند. پس از اینکه سالیدوس اتاق را ترک کرد، اولگا وارد شد و رایدن را آزاد نمود. او گفت که همچون رایدن یک مامور دوجانبه میهن‌پرستان است و درحال حاضر تهدید شده تا برای حفظ جان بچه‌اش به رایدن کمک کند. او همچنین به رایدن گفت که سالید اسنیک را پیدا کند، کسی که اجازه اسیر شدن رایدن را داد تا از این طریق بتواند به آرسنال گیر دسترسی پیدا کند. پس از این، درحالی که رایدن مسیر خود را به محل قرار ملاقات با اسنیک دنبال می‌کرد، افسر مافوق او در فاکس‌هاند یعنی کلنل شروع به ارسال دستورات عجیب کرد. پس از بررسی، اوتاکن فاش کرد که کلنل اصلا یک شخص نیست و درواقع یک ساختار از هوش مصنوعی GW است که باتوجه به انتقال ویروس اخیر صدمه دیده است.
رایدن در ادامه تماسی از رزماری (همسرش) دریافت کرد که در طول مکالمه صدایش کم و سپس ارتباطش قطع شد ولی در این بین به رایدن گفت که باردار شده است. رایدن پس از این مجددا به اسنیک پیوست؛ سالید به او گفت که برای نفوذ به آرسنال گیر مجبور شد از رایدن استفاده کند و از او معذرت‌خواهی کرد. این دو در ادامه با فورچون مواجه شدند؛ دختر اسکات دولف که اسنیک را به خاطر مرگ پدرش مقصر می‌دانست. درحالی که اسنیک و فورچون مبارزه می‌کردند، رایدن به جستجوی سالیدوس پرداخت. او سپس در آرسنال گیر مجبور به مبارزه با ۲۵ واحد متال گیر RAY شد. گرچه اولگا از رایدن دفاع کرد ولی او توسط سالیدوس کشته و رایدن و اسنیک نیز اسیر شدند. آسلات نیز فاش می‌کند که یک مامور میهن‌پرستان است و توضیح داد که کل ماموریت بیگ شل یک برنامه شبیه‌سازی به دقت هماهنگ شده برای بازسازی وقایع جزیره سایه موسی است تا یک سرباز همتراز با سالید اسنیک (رایدن) ساخته شود. آسلات در ادامه فورچون را کشت و مجددا تحت کنترل هویت لیکوئید قرار گرفت. او در این زمان اعلام کرد که برنامه او نابود کردن میهن‌پرستان با کمک اطلاعاتش و همچنین متال گیر RAY است. پس از فرار آسلات، اسنیک نیز به دنبال او رفت، درحالی که آرسنال گیر دچار شرایط ناپایدار شده بود.

gallery_1_10_80688.jpg

سالیدوس اسنیک

صبح روز بعد در ۳۰ آوریل ۲۰۰۹، آرسنال در مرکز شهر منهتن سقوط کرد که باعث افتادن رایدن و سالیدوس روی سقف ساختمان فدرال هال شد. در اینجا سالیدوس قصد داشت رایدن را بکشد تا با استفاده از نانوماشین او به میهن‌پرستان دسترسی پیدا کند. در این زمان، هوش مصنوعی‌های کلنل و رزماری با رایدن تماس می‌گیرند و پس از اینکه خود را به عنوان نمایندگان میهن‌پرستان معرفی کردند، فاش می‌کنند که می‌خواستند از طریق این شبیه‌سازی، ببینند چگونه می‌توان به منظور جلوگیری از نابود شدن نظم جامعه به خاطر درز اطلاعات بی‌ارزش و حقایق ناخوشایند رفتار انسان‌ها را کنترل کرد. رایدن در ادامه مجبور به کشتن سالیدوس شد، با توجه به اینکه میهن‌پرستان تهدید به کشتن بچه اولگا و رزماری کردند. پس از یک دوئل مرگبار، رایدن درنهایت سالیدوس را شکست داد. در حالی که رایدن به مقابل قدرال هال آمده بود، اسنیک نیز از راه رسید و گفت که گرچه آسلات فرار کرده ما او موفق شد یک ردیاب روی متال گیر او کار بگذارد. برنامه اسنیک و اوتاکن دنبال کردن آسلات، نجات بچه اولگا و نابود کردن میهن‌پرستان بود. رایدن نیز درنهایت به رزماری پیوست. در پایان، اسنیک و اوتاکن درمورد رمزگشایی دیسک ویروس صحبت کردند؛ دیسکی که شامل اطلاعات همه ۱۲ سرشاخه سازمان میهن‌پرستان بود. با این حل در ادامه مشخص می‌شود که این افراد در واقع اعضای کمیته متفکران هستند که حدود ۱۰۰ سال پیش مرده بودند.


زمینه


مهندسی "الگوهای رفتاری" (این نظریه که ایده‌ها، افکار و عقاید می‌تواند مشتق شود یا مورد کنترل قرار گیرد) زمینه اصلی داستانی این بازی است. هدف سازمان میهن‌پرستان، کنترل جریان اطلاعات جامعه از طریق سانسور اطلاعاتی است که نباید میان مردم به اشتراک گذاشته شود. فلسفه سالید اسنیک نیز این است که بشریت باید چیز باارزشی برای اعتقاد داشتن به آن پیدا کند و آن را به نسل‌های بعدی خود نیز انتقال دهد.


ساخت و توسعه

متال گیر سالید ۲؛ ساخت یک بازی هالیوود

پرونده نگارش داستانی و توسعه بازی متال گیر سالید ۲ در سال ۱۹۹۹ شروع شد. ابتدا قرار بود نام بازی Metal Gear Solid III باشد که مشخصا اعداد رومی کار شده در این عنوان، به نوعی یادکردی برای سه آسمان‌خراش اصلی شهر نیویورک بود. آن داستان که در سال ۱۹۹۹ توسط هیدئو کوجیما نوشته شده بود، در سال ۲۰۰۶ به انگلیسی ترجمه و مشخص شد که کارگردان برای بازی جدید ویژگی‌های جدیدی چون نیاز به پنهان کردن بدن، قادر بودن دشمنان برای تشخیص سایه بازیکن، قابل تخریب بودن چراغ‌ها برای تاثیر در دید دشمن، بهبود هوش‌مصنوعی نگهبانان و واقع‌گرایانه‌تر شدن آن‌ها برای کارهای گروهی و چندلایه بودن محیط برای مکانیک‌های عمودی را مورد نیاز خوانده است. همچنین در این نوشته‌ها به تشریح زمینه‌های اصلی گیم‌پلی که به دیجیتالیزه شدن بیشتر جوانب ات اشاره شده؛ از جمله دیجیتالی شدن ارتش، ماموریت‌ها، برنامه‌ریزی عملیاتی، زندگی روزمره و شبیه‌سازی دیجیتالی در این مقوله قرار دارند. همچنین از نظر روح داستانی، در این نوشته‌ها آمده است که برخلاف بازی قبل که داستان ساده و روان پیش می‌رفت، این بار مجموعه‌ای از خیانت‌ها و تغییرات ناگهانی در جریان داستان رخ می‌دهد تا جایی که بازیکن با خود خواهد گفت کدام واقعی است و کدام غیر واقعی. همچنین این داستان قرار بود پیرامون تنش‌های ایجاد شده به خاطر بازرسی‌های هسته‌ای در عراق و ایران ارتباط داشته باشد. در متن جریان، سالید اسنیک بایستی برای متوقف کردن یک متال گیر دیگر وارد کشتی نظامی می‌شد و درادامه مجددا با لیکوئید اسنیک مواجه می‌گشت. طبق آن داستان، لیکوئید در جریان بازی قبل مرگ خود را به خاطر فاکس‌دای جعل کرده بود و دراصل زنده مانده بود. با این حال پس از مدتی تیم ساخت به این نتیجه رسید که نمی‌توان روی آن داستان کار کرد.

قابل‌توجه‌ترین تغییر در بازی نهایی را وقایع یازده سپتامبر در اواخر ساخت بازی شکل داد؛ جایی که با الهام از وقایع، آرسنال گیر در مرکز شهر منهتن سقوط و باعث تخریب وسیع شهر شد. همچنین در اکثر دوره ساخت بازی نام رایدن به ژاپنی کیتاکانا (ライデン) یا همان رایدن نوشته می‌شد ولی پس از یازده سپتامبر، این نام به صورت 雷電 یا لایدن نوشته شد. به گفته کوجیما از وقتی که داستان به سمت الهام‌گیری از یازده سپتامبر رفت، برخی می‌گفتند رایدن آن‌ها را به یاد "بن‌لادن" می‌اندازد.
با توجه به اینکه این بازی از رمان شهر شیشه‌ای اثر پل استر که در سال ۱۹۸۵ منتشر شده بود نیز به خصوص در قسمت نام‌گذاری شخصیت‌ها الهام گرفته است. وجود یک بخش دو نفره نیز برای بازی درنظر گرفته شده بود ولی بنا به دلایل نامعلوم این طرح لغو گردید. این بازی همچنین اولین نسخه در این سری است که در ابتدای بازی این نکته که داستان بازی، شخصیت‌ها و تشابهات اسمی غیرواقعی و خیالی است. همچنین اولین و تنها بازی در این سری تاکنون بوده که مبارزه با رئیس (دشمنان قدرتمند که د جریان داستان ظاهر می‌شوند و متقاوت با غول‌آخرها مثل متال گیرها هستند) در آن وجود ندارد.
این بازی که درنهایت در ۱۲ نوامبر ۲۰۰۱ برای کنسول پلی‌استیشن ۲ منتشر شد بودجه ساختی بالغ بر ۱۰ میلیون دلار داشت. به گفته کوجیما، از وقتی که متوجه سخت‌افزار قدرتمند پلی‌استیشن ۲ شده بود قصد داشت چیز جدیدی را امتحان کند. تا آن زمان، میان‌پرده‌ها به سمت به سمت جزییاتی مثل حالات دقیق چهره رفته بودند ولی او غیر از این قصد داشت در محیط اطراف نیز تغییر ایجاد کند.


موسیقی


کوجیما برای ساخت موسیقی‌متن میان‌پرده‌های بازی هری گرگسون-ویلیامز را انتخاب کرد؛ یک نوازنده و موسیقی‌دان حاضر در استودیوهای هانس زیمر که کوجیما پس از دیدن فیلم قاتلان جایگزین تصمیم به استخدام او به عنوان نوازنده متال گیر سالید ۲ کرد. نوریهیکو هیبونو نیز که در برخی بازی‌های دیگر کونامی کار نوازندگی را برعهده داشت، کار ساخت موسیقی‌متن در جریان گیم‌پلی را برعهده داشت.


بازخوردها


متال گیر سالید ۲: پسران آزادی یکی از تحسین‌شده‌ترین بازی‌ها در سری متال گیر و در بسیاری از فهرست‌ها که توسط منتقدان و مراجع صنعت گیم منتشر شده به عنوان یکی از بهترین‌های دنیای بازی‌های کامپیوتری معرفی شده است. فامیتسو در سال ۲۰۰۶ این بازی را در رتبه ۴۲ در فهرست بهترین بازی‌های تاریخ قرار داد. در فهرست مشابهی از گیم‌اینفورمر، بازی در رتبه ۵۰ از میان ۲۰۰ بازی برتر در تمام زمان‌ها قرار گرفت. فهرست‌های معتبر دیگری همچون IGN، گیم‌اسپات، متاکریتیک و ... نیز این بازی را در فهرست برترین‌های تاریخ گیم قرار دادند؛ نام این بازی در مجموع در ۱۷ فهرست اینچنینی قرار گرفته است.
این بازی همچنین به عنوان اولین بازی پست‌مدرن نیز درنظر گرفته می‌شود؛ یک نمونه کامل از تلفیق هنرهای سینمایی در بازی‌های رایانه‌ای که بیشتر بازی‌های ساخته شده در سال‌های بعد را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است.


نقد و بررسی‌ها

امتیازات

 
متاکریتیک ۹۶/۱۰۰
گیم‌رنکینگز ۹۵.۰۹٪
CVG ۹/۱۰
EGM ۳۸.۵/۴۰
گیم‌اسپات ۹.۶/۱۰
IGN ۹.۷/۱۰
گیم‌اینفورمر ۱۰/۱۰
گیم‌زون ۹.۸/۱۰
فامیتسو ۳۸/۴۰
PSM ۱۰/۱۰
گیم‌رولوشن A
آل‌گیم ★★★★★
گیم‌پرو ★★★★★
گیم‌اسپای ★★★★★
ماکسیم ★★★★★
 

جوایز

گیم‌اینفورمر بازی سال
جوایز بازی ژاپن جایزه برتر
اج نوآوری سال

باتوجه به تریلرهای امیدوارکننه و موفقیت عظیم بازی قبلی متال گیر سالید، از همان زمان اعلام انتشار بازی متال گیر سالید ۲: پسران آزادی پیش‌بینی‌ها و انتظارات زیادی در مورد بازی ایجاد شده بود. همچنین با توجه به موفقیت پلی‌استیشن ۲، تماشاگران از دیدن سطح واقع‌گرایی و گیم‌پلی جذاب این بازی در جریان نمایشگاه E3 ۲۰۰۰ شگفت‌زده شده بودند. امتیاز متای این بازی، نمره عالی ۹۶ از ۱۰۰ که آن را به عنوان یکی از بالاترین امتیازات دریافت شده در صنعت گیم تبدیل کرده و همچنین امتیاز گیم‌رنکینگ آن نیز ۹۵.۰۹٪ بوده است. گیم‌اینفورمز به بازی نمره کامل ۱۰ از ۱۰ داد و آن را از همه جهات شایسته ستایش دانست. گیم‌اسپات نیز به بازی نمره ۹.۶ از ۱۰ داد و گیم‌پلی عالی مخفی‌کاری، ارتقای گرافیکی بازی، جزییات و واقع‌گرایی آن را تحسین کرد. گرچه اکثرا به سمت مثبت، با این حال این بازی از نظر پیچیدگی داستانی و معرفی شخصیت جدید چنین بازخورد یکدست و مثبتی نداشت و در این دو زمینه، برخی منتقدان از آن انتقاد کردند. با این حال جاه‌طلبی کوجیما در پرداختن به موضوعات فلسفی و از طرف دیگر سایبرپانکی مورد تمجید واقع شد. پسران آزادی از نظر فروش نیز بسیار موفق عمل کرد و توانست بیش از ۷ میلیون نسخه به فروش برساند.


جوایز

  • جوایز منتقدان E3 ۲۰۰۰: "تقدیر ویژه در بخش گرافیک"
  • جوایز منتقدان E3 ۲۰۰۱: "بهترین بازی کنسول"، "بهترین بازی اکشن ماجراجویی"
  • اج: نوآوری سال
  • بهترین‌های ۲۰۰۱ IGN: "بهترین گرافیک"، "بهترین صداگذاری"، "بهترین داستان"
  • جوایز ۲۰۰۱ گیم‌اینفورمر: بهترین بازی سال
  • جوایز ۲۰۰۱ گیم‌اسپات: "بهترین موسیقی"، "بزرگ‌ترین غافلگیری‌ها"
  • جوایز ۲۰۰۱ گیم‌اسپای: "بهترین بازی اکشن ماجراجویی PS2"، "بهترین بازی پلی‌استیشن ۲ به انتخاب خوانندگان"، "بهترین میان‌پرده‌ها"، "بهترین بازخورد"
  • جوایز بازی ژاپن ۲۰۰۲-۲۰۰۱: جایزه برتر
  • جوایز آکادمی هنرهای تعاملی و علمی ۲۰۰۲: "دستاورد برجسته در بخش صداگذاری"منابع


الگو:متال گیر سالید ۲: پسران آزادیالگو:بازی‌های متال گیر


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری