45 مقاله
در این ویکی

متال گیر سالید


Movyn

 

Metal Gear Solid

gallery_1_10_52190.jpg

 
توسعه‌دهنده KCEJ
 
منتشرکننده کونامی
مایکروسافت (PC)
 
کارگردان هیدئو کوجیما
 
تهیه‌کننده هیدئو کوجیما
ماتویوکی یوشیوکا
 
نویسنده هیدئو کوجیما
توموکازو فوکوشیما
 
آرت‌ورک یوجی شینکاوا
 
موسیقی کازوکی موراکا
هیرویوکی توگو
ریکا موراناکا
 
تاریخ انتشار PlayStation
۳ سپتامبر ۱۹۹۸ (JP)
۲۱ اکتبر ۱۹۹۸ (NA)
۲۲ فوریه ۱۹۹۹ (EU)
مایکروسافت ویندوز
۲۴ سپتامبر ۲۰۰۰ (NA)
۲۰ اکتبر ۲۰۰۰ (EU)
PS one Classics (PSP/PS3)
۲۱ مارس ۲۰۰۸ (JP)
۱۸ ژوئن ۲۰۰۹ (NA)
۱۹ نوامبر ۲۰۰۹ (EU)
 
سبک اکشن ماجراجویی
مخفی‌کاری
 
پلت‌فرم PlayStation
Microsoft Windows
PlayStation Portable
PlayStation 3
 
تعداد بازیکنان ۱ نفره
 
رده‌بندی سنی CERO: 15+
ELSPA: 15+
ESRB: M
OFLC: M15+
USK: 12

ترتیب در خط داستانی

متال گیر سالید (انگلیسی: Metal Gear Solid) که معمولا به اختصار MGS یا MGS 1 نیز شناخته می‌شود، یک بازی اکشن ماجرایی به کارگردانی هیدئو کوجیما است. این بازی زیرنظر استودیو سرگرمی‌های کامپیوتری کونامی ژاپن (KCEJ) ساخته و در ۳ سپتامبر ۱۹۹۸ توسط کونامی برای کنسول پلی‌استیشن منتشر گردید. این بازی با فروش بیش از ۷ میلیون نسخه یک موفقیت تجاری عظیم برای کونامی بود و نام خود را به عنوان دهمین بازی پرفروش تاریخ پلی‌استیشن ۱ مطرح کرد. همچنین این بازی از نظر منتقدین نیز به شدت مورد تحسین قرار گرفت و امتیاز متای آن، نمره فوق‌العاده ۹۴ از ۱۰۰ بود. موفقیت از لحاظ تجاری و از دید منتقدین، همراه با داستان پر کشش، گیم‌پلی منحصر به فرد و فضای کلی آن باعث شد تا متال گیر سالید به شکل گسترده‌ای به عنوان یکی از مهم‌ترین و بهترین بازی‌های تاریخ صنایع بازی‌های کامپیوتری شناخته شود. از این بازی همچنین به عنوان بازی یاد می‌شود که سبک مخفی‌کاری را در صنعت گیم به محبوبیت رساند. متال گیر سالید از نظر داستانی ادامه‌ای برای متال گیر ۲: سالید اسنیک محسوب می‌شود که در سال ۱۹۹۰ برای MSX2 منتشر شده بود.
قهرمان اصلی این بازی نیز همچون دو عنوان قبلی سالید اسنیک است که این بار نیز به عنوان مامور فاکس‌هاند ماموریت نفوذ به منطقه دشمن را دارد. او این بار باید به جزیره سایه موسی نفوذ کرده و از یک تهدید هسته‌ای دیگر جلوگیری کند. میان‌پرده‌های این بازی تشکیل‌شده از محیط و شخصیت‌های ۳بعدی خود بازی بوده و صداگذاری نیز در کل بازی برای شخصیت‌ها انجام شده است.
موفقیت تجاری بازی باعث شد تا کونامی همین بازی را با کمی ارتقا مجددا برای پلی‌استیشن و همچنین ویندوز با نام متال گیر سالید: انتگرال منتشر کند. همچنین یک نسخه بازسازی شده نیز تحت عنوان متال گیر سالید: اسنیک‌های دوقلو نیز در سال ۲۰۰۴ برای نینتندو گیم‌کیوب عرضه گردید.گیم‌پلی

gallery_1_10_56279.jpg

متال گیر سالید (Metal Gear Solid) اولین بازی در این سری بود که از شخصیت‌ها و فضاهای ۳بعدی بهره می‌برد؛ با این حال از نظر گیم‌پلی، شباهت‌های بسیار زیادی میان این بازی و متال گیر ۲: سالید اسنیک وجود دارد. بازیکن کنترل شخصیت سالید اسنیک را در اختیار دارد که باید تمرکز خود را روی پیشروی بدون دیده شدن در محیط‌هایی مملو از سرباز بگذارد. در صورت شناسایی نیز بازی وارد حالت هشدار (Alarm) شده و نگهبانان را به سمت لوکیشن کنونی بازیکن می‌کشاند. برای خارج شدن از این وضعیت، اسنیک باید با مخفی‌کاری و پنهان شدن از دید آن‌ها و در ادامه پنهان ماندن در یک بازه زمانی (شمارش معکوس) از این شرایط خارج شود. روش‌های پنهان شدن نیز با توجه به شرایط متنوع است؛ بازیکن می‌تواند در زیر اجسام مختلف از طریق سینه‌خیز رفتن مخفی شود، یا داخل جعبه‌های خالی، پنهان شدن در اطراف دیوارها، ایجاد سر و صدا و ... از دید دشمن خارج بماند و به ماموریت ادامه دهد. درحالی که زاویه دوربین بازی، وام‌گرفته از نسخه‌های کلاسیک از جمله بازی قبلی به صورت سوم‌شخص استراتژیک است، در زمان کاور گرفتن پشت دیوار این زاویه به صورت سوم شخص اکشن درخواهد آمد تا به بازیکن فرصت انتخاب بیشتری را بدهد. همچنین وجود رادار در گوشه تصویر نیز به بازیکن در کنترل رفت و آمدها کمکی اساسی خواهد کرد.
اسنیک در ماموریت خود از تجیزات مختلفی بهره می‌برد که به فراخور شرایط پیش رو قابل استفاده هستند. از جمله آن‌ها عینک حرارتی و جعبه مقوایی هستند که اولی برای دیدن دشمن در پشت موانع و دومی برای پنهان شدن سریع در داخل آن. او همچنین چندین نوع اسلحه نیز دراختیار خواهد داشت. با این حال سلاح‌های اسنیک در اوایل بازی ابتدایی هستند و تاکید اصلی بازی بر پیشروی و باقی‌ماندن در وضع شناسایی نشده، باعث می‌شود درگیری کم‌تر در گیم‌پلی رخ دهد. خصوصا در اوایل بازی که اسنیک با دشمنانی با نفرات و سلاح‌های بهتر مواجه است و باید از وارد شدن به وضعیت هشدار خودداری کند. در بازی، میان‌پرده پیشرفت داستانی، سیستم ارتباط رادیویی و همچنین مبارزه با رئیس‌ها و غول‌ها وجود دارد. برای پیشروی در داستان، بازیکن باید با توجه به امکانات و شرایط نقاط ضعف دشمنان را شناسایی کرده و آن‌ها را از پیش رو بردارد. در شرایط سخت این‌جا است که اسلحه‌ها به کمک اسنیک خواهد آمد. اطلاعات ضروری، تعیین و یا آگاهی از استراتژی پیشروی نیز از طریق رادیو و ارتباط صوتی با مرکز کنترل به دست می‌آید. برای مثال تیم پشتیبانی در صورتی زمانی که اسنیک پیشرفت کافی را نداشته نکاتی را بگوید یا در مورد حرکات و روش‌های مبارزه گفته شود که چه دکمه‌هایی را با کنترلر فشار دهد.

gallery_1_10_92517.jpg

منوی انتخاب اسلحه

بازی پس از پایان یک بخش آماری نیز خواهد داشت که که جدای از نمایش عملکرد اسنیک، براساس پیشرفت حاصل شده یک رتبه نیز به بازیکن می‌دهد که معمولا به شکل اسم رمزی با نام یک حیوان است. همچنین در این بازی برای اولین بار یک محیط مجازی برای تمرین و آموزش تکنیک‌های مخفی‌کاری نیز وجود دارد که حتی در این وضعیت امکان تمرین مبارزه (به شکل اول شخص یا سوم شخص) نیز فراهم است تا بازیکن بهترین عملکرد را در جریان گیم‌پلی اصلی داشته باشد.


داستان

 

 

سال ۲۰۰۵ است و ۶ سال از وقایع بازی قبل و سقوط زنگبار می‌گذرد. در جریان یک مانور تمرینی در جزیره سایه موسی در ایالت آلاسکای آمریکا، فاکس‌هاند و سربازان ژنومی دست به شورش علیه دولت آمریکا زده و جزیره را که شامل تاسیسات سلاح‌های هسته‌ای نیز هست به تصرف در می‌آورند. این دو نیروی ویژه و بسیار قدرتمند تحت رهبری لیکوئید اسنیک متحد و دست به طغیان زدند و هدف و درخواست آن‌ها، بازپس دادن جسد بزرگ‌ترین سرباز قرن بیستم یعنی بیگ باس همراه با یک باج به مبلغ ۱ میلیون دلار به آن‌ها ظرف ۲۴ ساعت بود. برای این منظور، لیکوئید اسنیک و نیروهایش از متال گیر REX، یک ربات غول‌پیکر و قابل کنترل مجهز به کلاهک هسته‌ای به عنوان تهدید استفاده کردند. پس از بروز این شرایط بحرانی، وزارت دفاع از کلنل روی کمپبل خواست تا با فراخواندن سالید اسنیک از دوره بازشستگی، او را به عنوان نیروی نفوذی به جزیره و خنثی کردن نقشه‌های شورشیان بفرستند.

gallery_1_10_66612.jpg

سالید اسنیک در جزیره سایه موسی

پس از ورود مخفیانه اسنیک به درون مجموعه تحت کنترل شورشیان، او از طریق رادیو و صحبت با کمپبل موقعیت اولین گروگان یعنی رئیس DARPA، دونالد اندرسون را دریافت کرد. پس از این مسیر پیش رو را تا رسیدن به این هدف ادامه داد و در آنجا بود که اندرسون روش متوقف کردن متال گیر را گفت. گرچه اسنیک فهمید که باید رمز سری باطل‌کننده انفجار را پیدا کند اما اندرسون در ادامه به دلیل حمله قبلی مرد. در سلول مجاور، خواهرزاده کلنل کمپبل یعنی مریل سیلوربرگ نیز به عنوان گروگان نگه‌داری می‌شد که با کمک اسنیک آزاد می‌شود. پس از این اسنیک یک گروگان دیگر یعنی رئیس سازمان آرمزتک، کنث بیکر را نیز پیدا می‌کند اما اینجا با آسلات، از اعضای فاکس‌هاند مواجه می‌شود. مبارزه میان این دو اما با دخالت یک نینجای سایبورگی مرموز نیمه‌کاره می‌ماند؛ زمانی که سایبورگ دست راست آسلات را در یک حرکت قطع می‌کند. در ادامه بیکر اطلاعات بیشتری را از متال گیر رکس دراختیار اسنیک گذاشت از جمله توصیه به او برای پیدا کردن مریل چون به او یک کارت PAL داده بود و با کمک آن کارت احتمالا می‌شد مانع شلیک متال گیر شد. با این حال بیکر نیز در ادامه به خاطر یک حمله قلبی ناگهانی می‌میرد.
از طریق ارتباط رادیویی، مریل پذیرفت که با اسنیک در انبار کلاهک هسته‌ای ملاقات کند ولی با این شرط که اسنیک نیز باید با دکتر هال "اوتاکن" امریش، طراح اصلی متال گیر رکس تماس بگیرد. در مسیر، اسنیک یک پیام رادیویی مرموز دریافت کرد که به او در باره کمین تانک هشدار داده شد. پس از این بود که اسنیک با ولکان ریون مواجه شد و حمله او را دفع کرد. در ادامه و در محل تعین شده برای ملاقات، اسنیک سرانجام دکتر امریش را پیدا کرد. در اینجا سایبورگ نینجا بار دیگر ظاهر شد و خودش را متحد قدیمی اسنیک یعنی گری فاکس معرفی کرد که تصور می‌شد کشته شده است. پس از شکست نینجا، دکتر امریش پذیرفت به اسنیک در غیرفعال‌کردن متال گیر کمک کند. او اطلاعاتی درباره نحوه ساخت متال گیر داد و گفت اگر روش PAL به خنثی شدن سلاح منجر نشود، تنها راه متوقف کردن، از بین بردن متال گیر است. با توجه به تجربه انرسون و بیکر، اسنیک نگران بود که اوتاکن نیز به همان سرنوشت دچار شود؛ با این حال دکتر امریش در ادامه کار نیز از طریق رادیو با اسنیک درارتباط بود.
پس از این اسنیک با مریل ملاقات و کلید پال را دریافت کرد. درحالی که این دو به سمت محل نگه‌داری متال گیر در بخش زیرزمینی مجموعه حرکت می‌کردند، ناگهان مریل حرکات عجیبی از خود بروز داد و اسلحه‌اش را به سمت اسنیک نشانه گرفت. در حالی که مشخص شد مریل توسط یکی از اعضای مرموز فاکس‌هاند یعنی سایکو مانتیس کنترل می‌شود، ابتدا مریل را خلع سلاح و در ادامه به هر شکل ممکن مانتیس را نیز شکست داد. پس از این مواجهه، این دو مسیر خود را ادامه دادند تا اینکه یک بار دیگر در کمین قرار گرفتند. هماورد بعدی اسنیک، دیگر نیروی البت فاکس‌هاند یعنی اسنایپر ولف بود که این تله او به مجروح شدن مریل و اسیر شدن اسنیک انجامید. پس از این، سوءظن اولیه اسنیک سرانجام به حقیقت پیوست و او متوجه شد که لیکوئید اسنیک برادر دوقلوی خودش بوده است. پس از شکنجه توسط آسلات، اسنیک در سلول خود با جسد اندرسون مواجه شد که به نظر مدت‌هاست به همان شکل آنجا بوده است. پس از این اسنیک موفق به فرار شده و مسیر خود را به برج مخابراتی دنبال می‌کند. او در اینجا با حمله هلی‌کوپتر لیکوئید مواجه شده و درمقابل آن دفاع می‌کند. درحالی که اسنیک مجبور شد وارد یک محوطه برفی شود، بار دیگر با اسنایپر ولف و نیروهایش مواجه شد ولی درپایان این بار ولف شکست خورد. درحالی که اسنایپر ولف پیش از مرگ در باره خودش و نجات پیدا کردن توسط "صلاح‌الدین" صحبت و از اسنیک خواست او را بکشد، ناگهان اوتاکن روی خط آمد و اعتراف کرد که عاشق اسنایپر ولف است. با وجود اینکه اسنیک اسنایپر ولف را می‌کشد، اوتاکن می‌پذیرد که همچنان به اسنیک کمک کند.
اسنیک پس از این مسیرش را به آشیانه متال گیر رکس ادامه می‌دهد تا اینکه وارد تله ولکان ریون می‌شود. پس از شکست دادن ریون، اسنیک سرانجام متوجه می‌شود که اندرسون که با وی ملاقات کرده بود اندرسون حقیقی نبود و استاد تغیر چهره فاکس‌هاند یعنی دیکوی اختاپوس بوده است. پس از رسیدن به آشیانه متال گیر، اسنیک ناخواسته مکالمه لیکوئید و آسلات را درباره به کار انداختن متال گیر می‌شنود و در حالی که با استفاده از کارت پال قصد توقف این پروسه را دارد، به شکل غیرمنتظره‌ای باعث فعال شدن آن می‌شود. در ادامه، لیکوئید برای اسنیک فاش کرد که استاد میلر که از طریق رادیو اطلاعات دراختیارش می‌گذاشت میلر حقیقی نبوده و در واقع خودش با جعل هویت و ورود به خط ارتباطی این کار را انجام می‌داده است. به این ترتیب فاکس‌هاند فرایند فعال‌سازی متال گیر را توسط خود اسنیک تسهیل کرد. با مشخص شدن اینکه هر دو اسنیک، سالید و لیکوئید برادران دوقلو و حاصل کلون‌سازی آزمایشگاهی در پروژه کودکان وحشتناک بوده‌اند، لیکوئید فاش کرد که دولت اسنیک را برای هدف دیگری فرستاده و آن هم آلوده کردن نیروهای فاکس‌هاند به ویروس فاکس‌دای بوده که هم‌اکنون در خون اسنیک نیز وجود دارد. به این ترتیب دولت می‌توانسته به راحتی فاکس‌هاند را از درون نابود و متال گیر را بدون صدمه تصاحب کند.

gallery_1_10_8654.jpg

اسنیک و مبارزه با متال گیر رکس

درحالی که متال گیر رکس با کنترل لیکوئید آماده دوئل با اسنیک بود، گری فاکس بار دیگر ظاهر و گرچه در نهایت کشته شد ولی پیش از آن موفق شد ریدوم (آنتن‌پوش) متال گیر را از بین ببرد. در این مبارزه، اسنیک موفق شد به هر شکل ممکن متال گیر رکس و برادرش را شکست دهد. پس از این اسنیک همراه با مریل یا اوتاکن (بسته به اطلاعات داده شده در حین شکنجه به آسلات) از محل فرار می‌کنند. در یک تونل زیرزمینی، درحالی که آن‌ها مشغول فرار با یک خودرو بودند، لیکوئید نیز با هلی‌کوپتر آن‌ها را تعقیب کرد. این درنهایت به واژگونی جیپ اسنیک منجر شد و زمانی که لیکوئید قصد کشتن اسنیک را داشت، ناگهان به خاطر ویروس فاکس‌دای که در بدنش فعال شده بود کشته شد. با پایان این ماموریت، کلنل کمپبل دستور حمله هسته‌ای به محوطه به منظور پاکسازی شواهد را داد و برای متوقف کردن دولت برای جستجوی اسنیک نیز او را کشته شده در نبرد اعلام کرد. نائومی هانتر که مشخص می‌شود خواهر ناتنی گری فاکس بوده و فاکس‌دای را نیز او به اسنیک تزریق کرده بود، به او گفت با توجه به عمل نکردن ویروس در اسنیک او مقدار زمانی تعیین‌نشده‌ای برای زندگی خواهد داشت. در پایان همچنین مشخص می‌شود که آسلات نیز به عنوان مامور دوجانبه در فاکس‌هاند حضور داشت و ماموریت اصلی او به ست آوردن اطلاعات متال گیر از بیکر برای رئیس‌جمهور بوده است که او نیز در این ماموریت موفق شده بود.


زمینه

gallery_1_10_62360.jpg

آرت‌ورک از بازی

هیدئو کوجیما نویسنده و کارگردان بازی، تم و زمینه داستانی بازی متال گیر سالید را "ژن" یا "ژنتیک" یا ایده "طبیعت در برابر تربیت" معرفی کرده است. در پایان، لیکوئید می‌تواند اسنیک را بکشد ولی یک ویروس یعنی فاکس‌دای او را زودتر از پا درمی‌آورد. با اینکه مشخص می‌شود لیکوئید و سالید دوقلوهای همسان هستند و به یک ویروس مبتلا شده‌اند اما درنهایت لیکوئید توسط ویروس کشته می‌شود و سالید زنده می‌ماند؛ هرچند او نیز مطلع می‌شود درنهایت این ویروس باعث مرگش خواهد شد. زمینه ژنتیک حتی فراتر از این پیوند خانوادگی میان اسنیک‌ها نیز دیده می‌شود؛ جایی که یکی از طرفین درگیر "ارتش ژنومی" است و با توجه به اینکه آن‌ها براساس ژنوم بیگ باس ارتقا پیدا کرده‌اند به نوعی میراث ژنتیکی دیگری از بیگ باس نیز هستند.
زمینه دیگر داستانی درباره مهندسی ژنتیک و روش‌ها و اهدافی که به آن منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد است؛ اینکه کاملا وابسته به عقاید شخصی است که خوب در نظر گرفته شوند یا بد.


ساخت و توسعه


طبق برنامه‌ریزی کوجیما، قرار بود بازی سوم متال گیر، با نام متال گیر ۳ در سال ۱۹۹۴ برای کنسول 3DO وارد بازار شود. حتی با همکاری یوجی شینکاوا تصاویر مفهومی نیز از سالید اسنیک و مریل سیلوربرگ که دومی در بازی Policenauts که توسط کوجیما برای 3DO ساخته بود نیز وجود داشت. با این حال با توجه به نافرجام ماندن ادامه راه کنسول 3DO، تیم توسعه و کونامی تصمیم گرفت پروژه متال گیر ۳بعدی را اندکی پس از انتشار بازی Policenauts تحت پلتفرم پلی‌استیشن تولید کند.

gallery_1_10_9840.jpg

کوجیما در زمان ساخت بازی، ۱۹۹۶

کوجیما همچنین تصمیم گرفت نام‌گذاری بازی را نیز تغییر و به "متال گیر سالید" تغییر دهد. او این کار را انجام داد چون معتقد بود دو بازی اول که تحت MSX2 ساخته شده بودند چندان شناخته‌شده و معروف نبودند. به گفته کوجیما، سالید در انتهای عنوان بازی سه مفهوم را می‌رساند: استفاده از مدل‌سازی ۳ بعدی، اشاره به سالید اسنیک (به عنوان شخصیت محوری دو بازی اول) و همچنین رقابتی که کونامی با شرکت اسکوئر داشته است. عناوین بعدی این سری نیز با نام اصلی متال گیر سالید ولی با تغییر در شماره همراه بودند.
ساخت متال گیر سالید از میانه سال ۹۵ و با هدف ساخت "بهترین بازی که تا آن زمان برای پلی‌استیشن ساخته شده" شروع شد. توسعه‌دهندگان تمرکز را بر دفت و واقع‌گرایی در عین ارائه یک گیم‌پلی لذت‌بخش و پرتنش قرار دادند. درمراحل اولیه توسعه، تیم SWAT هانتینگتون بیچ سازندگان بازی را درباره مباحثی مثل خودروهای نظامی، سلاح‌ها و مواد منفجره توجیه کردند. ماتوسودا موری، متخصص سلاح نیز به عنوان مشاور فنی به تیم تحقیق پیوسته بود. تیم تحقیق نیز به نوبه خود جلسات شلیک و بررسی اسلحه را در مرکز آموزش فورت ایروین انجام داد. به گفته کوجیما: "اگر بازیکن به این باور نرسد که بازی پیش‌روی او مبتنی بر واقعیت است، پس ساختن بازی نیز فایده‌ای ندارد". برای رسیدن به این هدف، وسایل با دقت بالایی طراحی شده بودند.
درحالی که شخصیت‌های متال گیر سالید توسط کوجیما ساخته شدند، تغییرات و مکانیک‌های آن‌ها توسط هنرمند مفهومی بازی یعنی یوجی شینکاوا طراحی شد. به گفته شینکاوا، اندام کلی و بدن اسنیک براساس ژان کلود ون دام و سر و چهره او براساس کریستوفر واکن طراحی شده بودند. کوجیما همچنین می‌خواست تعامل بیشتری با اشیا و محیط برقرار کند و برای مثال امکان مخفی‌کردن اسنیک در جعبه‌ها و ... از آن جمله است. علاوه بر این، او قصد داشت به جای موسیقی‌های از قبل آماده که به ترتیب پخش می‌شوند، یک سازوکار کامل پخش موسیقی را دراختیار بازیکن قرار دهد تا در محیط‌های مختلف تم و موسیقی یا بافت و سرعت پخش آن نیز تغییر کند. گرچه این هدف برای متال گیر سالید به دست نیامد ولی در بازی متال گیر سالید ۲: پسران آزادی این کار انجام شد.
نخستین بار در نمایشگاه E3 ۱۹۹۷ تریلر سینمایی از بازی پخش شد که با استقبال و حیرت بازدیدکنندگان مواجه گردید. پس از این در سال ۱۹۹۸ این بازی برای اولین بار در جریان نمایشگاه بازی توکیو قابل بازی شد و در همین سال نیز در ژاپن منتشر گردید. این شامل یک کمپین تبلیغاتی بزرگ با هزینه ۸ میلیون دلاری بود که شامل تبلیغات گسترده در مجلات، تلویزیون و نمایشگاه‌ها همراه با نسخه‌های دمو رایگان می‌شد. حدود ۱۲ میلیون نسخه دمو در سال ۱۹۹۸ توزیع گردید.


بازخوردها


متال گیر سالید غالبا به عنوان بازی شناخته می‌شود که سبک مخفی‌کاری را در صنعت گیم شناخته‌شده و محبوب کرد. این ایده که بازیکن بدون سلاح و تجهیزات کافی، بایستی به جای مبارزه، بدون دیده شدن توسط دشمن به پیشروی در بازی بپردازد پس از این بازی در بسیاری از بازی‌های دیگر نیز پیاده شد. همچنین گاهی از آن درکنار ماهیت بازی خود، به عنوان یک فیلم نیز با توجه به میان‌پرده‌ها و داستانی چندوجهی یاد می‌شود. حتی به ادعای گیم‌تریلرز، همین بازی بود که سبک مخفی‌کاری را در صنعت بازی اختراع کرد و IGN نیز از این بازی به عنوان "پایه‌گذار سبک مخفی‌کاری" نام برده است. گیم‌تریلرز نیز از این بازی به عنوان یک بازی فیلم-مانند و دارای گیم‌پلی مخفی‌کاری یاد کرده بود. همچنین متال گیر سالد در فهرست‌های مرجع بسیاری به عنوان یکی از بازی‌های برتر پلی‌استیشن ۱ و گاهی از بهترین‌های گیم در تمام دوران‌ها دیده شده است. برای مثال IGN در سال ۲۰۰۲ آن را بهترین بازی پلی‌استیشن نامید و در ادامه نوشت "حتی دموی این بازی بیشتر از بسیاری از عناوین دیگر گیم‌پلی دارد". کتاب رکوردهای گینس در سال ۲۰۰۸ نیز این بازی را شایسته جایزه "نوآورانه‌ترین بازی در استفاده از کنترلر" برای مبارزه اسنیک و سایکو مانتیس دانست.


نقد و بررسی‌ها

امتیازات

 
متاکریتیک ۹۴/۱۰۰ (PS)
۸۳/۱۰۰ (PC)
 
گیم‌رنکینگز ۹۳.۲۴٪ (PS)
۸۴.۲۲٪ (PC)
 
PSM ۱۰/۱۰
 
گیم‌اسپات ۸.۵/۱۰
 
IGN ۹.۸/۱۰
 
اج ۹/۱۰
 
EGM ۴۰/۴۰

متال گیر سالید یک بازی تحسین‌شده از نگاه منتقدان و صاحب‌نظران مشهور است. امتیاز متای این بازی در متاکریتیک ۹۴/۱۰۰ و امتیاز گیم‌رنکینگز بازی نیز ۹۳.۲۴٪ در کنسول پلی‌استیشن است. مجله رسمی پلی‌استیشن در نقد و بررسی خود از آن به عنوان بهترین بازی که تاکنون ساخته شده، کنارنگذاشتنی و فراموش‌نشدنی یاد کرد. IGN که به این بازی امتیاز ۹.۸ از ۱۰ داده بود در نقد و بررسی خود آن را "تکامل‌یافته‌ترین بازی در ژانر اکشن در میان بازی‌های دیگر پلی‌استیشن" قلمداد کرد و آن را به خاطر "زیبایی، جذابیت و نوآوری در تقریبا همه شاخه‌ها" تحسین کرد. Ngamer انجام دادن این بازی را مثل تجربه یک بلاک‌باستر می‌داند، البته حتی بهتر. گیم‌پرو نیز این بازی را یک اثر تحسین‌برانگیز خواند و به عنوان انتقاد، پایین‌آمدن نرخ فریم را در برخی لوکیشن‌ها نوشت. گیم‌اسپات که به بازی نمره ۸.۵ داده بود بیشترین دید انتقادی را به بازی داشت. آن‌ها گرچه بازی را بیشتر به یک اثر هنری تشبیه کردند تا یک بازی، ولی در مورد آسان بودن مخفی‌کاری و همچنین طول کوتاه گیم‌پلی به بازی انتقاد وارد کردند. این بازی در سال ۱۹۹۸ موفق شد جایزه بهترین اثر هنرهای تعاملی از جشنواره هنرهای دیجیتال ژاپن دریافت کند.


فروش


این بازی موفق شد حدود ۷ میلیون نسخه به فروش برساند و نام خود را به عنوان دهمین بازی پرفروش تاریخ پلی‌استیشن ثبت کند.


منابع


الگو:متال گیر سالیدالگو:بازی‌های متال گیر


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری