45 مقاله
در این ویکی

متال گیر ۲: سالید اسنیک


Movyn

 

Metal Gear 2: Solid Snake
 

gallery_1_10_25061.jpg

 
توسعه‌دهنده کونامی
 
منتشرکننده کونامی
 
کارگردان هیدئو کوجیما
 
نویسنده هیدئو کوجیما
 
آرت‌ورک شوکو ایواموتو
 
موسیقی سویوشی سکیتو
 
تاریخ انتشار
۲۰ جولای ۱۹۹۰
 
سبک اکشن
مخفی‌کاری
 
پلت‌فرم MSX2, Mobile phone, PlayStation 2, Virtual Console, PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation Vita
 
تعداد بازیکنان ۱ نفر

ترتیب در خط داستانی

متال گیر ۲: سالید اسنیک (انگلیسی: Metal Gear 2: Solid Snake) که به اختصار (MG2) نیز شناخته می‌شود، یک بازی اکشن مخفی‌کاری است که توسط هیدئو کوجیما نوشته و کارگردانی و کونامی آن را در ۲۰ جولای ۱۹۹۰ منتشر کرد. این بازی، دومین عنوان از این سری و از نظر خط داستانی در جایگاه هفتم بازی‌هایی که تاکنون در این مجموعه منتشر شده‌اند قرار دارد. همچون بازی اول، این بازی نیز برای اولین بار در ژاپن و تحت پلتفرم کامپیوترهای MSX2 وارد بازار شد و در سال ۲۰۰۴ نیز در همین کشور از طریق دانلود برای گوشی‌های همراه در دسترس قرار گرفت. در حالی که در سال ۲۰۰۵ این بازی به عنوان بخشی از بازی Metal Gear Solid 3: Subsistence در کنسول پلی‌استیشن ۲ و در کشور ژاپن منتشر شد، یک سال بعد تحت همین پلتفرم به بازار آمریکای شمالی نیز وارد گردید. همچنین نسخه HD این بازی نیز که در مجموعه متال گیر ۳ برای ایکس‌باکس ۳۶۰ و پلی‌استیشن ۳ قرار داشت نیز در سال ۲۰۱۱ عرضه شد. انتشار اولیه و ثانویه این بازی تا سال ۲۰۰۶ هرگز در غرب صورت نگرفت چون در بازارهای غربی بازی انتقام اسنیک به عنوان دنباله بازی قبلی منتشر گردید که تحت پلتفرم NES بود و از نظر درجه سختی نیز آسان‌تر طراحی شده بود.
قهرمان این بازی نیز همچون نسخه قبلی، سالید اسنیک است که این بار باید ماموریت سری دیگری را در سرزمین زنگبار به انجام برساند. زنگبار سرزمینی در آسیای میانه و در تصرف نظامیان مزدور است و اسنیک باید پس از نفوذ در عمق این استحکامات، یک دانشمند ربوده شده را نجات داده و یک متال گیر دیگر را نابود کند. همچون نخسه قبلی، بازی به شکل قابل توجهی تحت تاثیر گیم‌پلی خاص مخفی‌کاری و اجتناب از مواجهه مستقیم با سربازان دشمن بنا شده تقریبا از این نظر پیشرفت همه‌جانبه‌ای نسبت به بازی قبل داشته است.
متال گیر ۲: سالید اسنیک از نظر منتقدین نیز یک بازی تحسین شده از نظر داستانی، اتمسفر و گیم‌پلی توصیف و از آن به عنوان یکی از بهترین بازی‌های ۸بیتی تاریخ یاد شده است.گیم‌پلی

gallery_1_10_56668.jpg

gallery_1_10_18466.jpg

همچون بازی اول، متال گیر ۲: سالید اسنیک (Metal Gear 2: Solid Snake) نیز تشکیل‌شده از گیم‌پلی مبتنی بر مخفی‌کاری و پیشروی در عین اجتناب از مواجهه با دشمن است. بازیکن در قالب شخصیت اسنیک باید به استحکامات دشمن نفوذ کند، از دید سربازان، دوربین‌ها، سنسورها و دیگر دستگاه‌های نظارتی موجود دور بماند و مسیر سخت خود را به جلو پیدا کند. بزرگ‌ترین تغییر در این زمینه نسبت به بازی اول، تغییر زاویه دید خطی بازی اول به زاویه‌دید ۴۵ درجه است که باعث افزایش هوشیاری دشمن و سختی بازی شده است. نگهبانان همچنین سر خود را می‌چرخانند و دیگر مثل بازی قبل در یک لوکیشن ثابت نیستند و می‌توانند بین دو لوکیشن مجاور حرکت کنند. در این شرایط، دشمن حتی می‌تواند صداهای ایجاد شده را نیز بشنود؛ صداهایی مثل شلیک با اسلحه بدون سایلنسر، انفجار نارنجک، پریدن از یک دیوار یا عبور از بخش‌هایی از زمین از جمله مواردی هستند که باعث ایجاد حساسیت برای دشمن می‌شود. سازوکار پس از دیده شدن توسط دشمن نیز مشابه بازی قبلی است؛ پس از شکل گرفتن این موقعیت، بازی وارد حالت هشدار (Alert Mode) شده و بازیکن باید خود را مخفی کند. در اینجا زمانی که دشمن رد اسنیک را گم کند، بازی وارد حالت گریز (Evasion Mode) می‌شود؛ به این معنی که بازی به یک باره وارد حالت عادی نشده و به جای آن شمارش معکوس شروع می‌شود. بازیکن باید در طول این شمارش معکوس نیز از دیدرس دشمن خارج باشد تا پس از پایان وارد حالت عادی شود.
به فراخور پیشرفت‌های چشمگیر دشمنان و تجهیزات و قابلیت‌های آن‌ها، اسنیک نیز از مانورها و ابزارهای جدید سود می‌جوید. برای مثال اسنیک می‌تواند در حالت نشسته یا خوابیده حرکت کند. این باعث ایجاد سر و صدای کم، عبور از لوکیشن‌های جدید مثل تونل‌ها و دیگر قسمت‌های باریک و همچنین خنثی کردن مین‌ها می‌شود. رادار ۳ در ۳ جدید نیز کمک زیادی به اسنیک خواهد کرد و از این طریق می‌تواند مسیر حرکتی دشمنان را کنترل کرده و در بهترین زمان شروع به حرکت کند. با این حال برای اختفا این ابزار در دسترس نیست چون وقتی بازی وارد حالت هشدار شود، رادار نیز غیر فعال می‌شود. رادار حتی قادر به تشخیص محل مین‌ها یا موشک‌های استینگر نیز هست. بسیاری از اسلحه‌ها و تجهیزات در بازی اول، در اینجا نیز وجود دارند. علاوه بر آن‌ها آیتمی مانند موش رباتیک نیز در بازی وجود دارد که از آن برای منحرف کردن حواس دشمن می‌توان استفاده کرد. یک پوشش برای استتار و همچنین سه نوع جیره با خواص و کارکرد متفاوت نیز از آیتم‌های جدید این بازی است. از حذفیات نسبت به بازی قبل نیز می‌توان به نبودن بخش آزاد کردن اسیران اشره کرد که در این شرایط، بازیکن برای افزایش خط خون و انرژی باید غول‌ها و رئیس‌های بازی را شکست دهد.
دستگاه ارتباط رادیویی نیز نسبت به بازی اول دچار تحولی اساسی شده است. پیام‌های رادیویی دریافتی دیگر محدود به اتاق‌های خاص نیستند و بسته یه موقعیت و هدف پیش‌رو دریافت می‌شوند. این بخش همچنین دارای یک صفحه اختصاصی بوده که چهره اسنیک و شخص دیگر در ارتباط نیز در آن نمایش پیدا می‌کند. در این منطقه کودکانی نیز حضور دارند که اسنیک با صحبت کردن می‌تواند اطلاعات کسب کند؛ همچنین اگر یک کودک در این زمان توسط دشمن کشته شود به عنوان جریمه از سلامتی اسنیک کم خواهد شد. از نظر تنوع محیطی نیز این بازی تفاوت چشمگیری با بازی اول دارد که حتی شامل حل پازل‌های جدید نیز هست.


داستان

 

gallery_1_10_549.jpg

سالید اسنیک در سال ۱۹۹۹

با توجه به بحران نفتی دهه ۱۹۹۰ و کاهش شدید منابع بنزین، تلاش‌ها برای اتخاذ راهکارهای جایگزین نیز به نتیجه نرسیده بود. برای مقابله با این مشکل، یک دانشمند و مهندس بیولوژیک اهل چک به نام دکتر کیو مارو، گونه‌ای جدید از جلبک‌ها را با نام اویلیکس تولید کرد که می‌توانست با هیدروکربن‌های سوختی در سطح نفت تولید کند. او این کشف بزرگ را در کنفرانس انرژی پراگ معرفی کرد و قصد رفتن به ایالات متحده و شرکت در کنفرانسی دیگر را داشت که در این میان توسط نیروهای سرزمین زنگبار ربوده شد. سرزمین زنگبار، در گذشته بخشی از شوروی در آسیای میانه بود و در سال ۱۹۹۷ در جنگ استقلال علیه شوروی به برتری رسید و مستقل شد. ناتو نیز در ادامه به این نتیجه رسید که رهبران رزمین زنگبار از این طریق قصد کنترل آینده منابع انرژی و همچنین تولید سلاح‌های هسته‌ای برای مقاصد پیشگیرانه را دارند.
در این زمان، فرمانده جدید فاکس‌هاند، سالید اسنیک را که مدتی در بازنشستگی به سر می‌برد مجددا به خدمت فراخواند تا ماموریت نفوذ به زنگبار و خارج کرد دکتر کیو را به او دهد. در طول این ماموریت، اسنیک از پشتیبانی رادیویی در مرکز برخوردار بوده و با افراد دیگری نیز مانند هالی وایت (جاسوس CIA که در پوشش خبرنگار وارد محل شده بود) و گوستاوا هافنر که محافظ شخصی دکتر کیو بود نیز همکاری کرد. او همچنین بار دیگر دکتر مادنار را نیزمی‌بیند که ادعا می‌کند او نیز ربوده شده و مجبور به ساخت یک متال گیر جدید به نام متال گیر D شده است. دکتر مادنار که هدف اصلی اسنیک در ماموریت قبلی در بهشت بیرونی بود، همچنین گفت که او مجبور به تولید واحدهای کوچک‌تر متال گیر غیرهسته‌ای نیز شده است. اسنیک سرانجام از طریق دکتر مادنار متوجه می‌شود که بیگ باس رهبر اصلی سرزمین زنگبار است و به نحوی از مرگ پایان بازی اول زنده مانده است.

gallery_1_10_2943.jpg

سالید اسنیک و مبارزه با گری فاکس

پس از این انسیک همراه با هافنر و دکتر مادنار به سمت زندان اصلی سرزمین زنگبار حرکت کردند که در میانه کار، هافنر توسط شلیک متال گیر D کشته شد و دکتر مادنار نیز مجددا به اسارت دشمن در امد. پس از این مشخص شد که خلبان این متال گیر کسی نیست جز گری فاکس، همرزم سابق اسنیک که اینک برای زنگبار می‌جنگد. او در اینجا اسنیک را تهدید کرد که یا زنگبار را ترک کند یا او را خواهد کشت. مصمم به تکمیل ماموریتش، اسنیک از میان برترین نیروهای زنگبار عبور کرد و درنهایت خود را به سلول دکتر کیو مارو رساند. با این حال او دیر رسیده بود و مارو دیگر مرده بود. با این حال اسنیک موفق شد اطلاعات گونه اویلیکس را بازیابی کند. در ادامه ماموریت، اسنیک از طریق هالی وایت متوجه شد که مارو درواقع زیر شکنجه دکتر مادنار کشته شده است. مادنار به این ترتیب داوطلبانه به نیروهای زنگبار پیوسته بود تا پروژه متال گیر خود را به سرانجام برساند. پس از این مادنار این موضوعات را تایید کرد و درحالی که به اسنیک حمله کرده بود به راحتی شکست خورد. با توجه به اینکه او به مادنار برای دسترسی بیشتر احتیاج داشت، اسنیک او را همراه با خود آورد.
پس از این اسنیک درنهایت با متال گیر D و خلبان آن یعنی گری فاکس مبارزه کرد و در یک درگیری مرگبار درنهایت این ربات غول‌پیکر را شکست داد. پس از نابودی متال گیر، نوبت مبارزه تن به تن با گری فاکس رسید که باز هم درنهایت اسنیک پیروز نبرد بود. پس از این جنگ مرگبار که در یک محوطه مین‌گذاری شده نیز صورت گرفته بود؛ درحالی که اسنیک از محل فرار می‌کرد یک بار دیگر با بیگ باس مواجه شد. در این مبارزه که اسنیک به سرعت خلع‌سلاح شده بود، او باید دست خالی و از طریق پیدا کردن آیتم‌هایی مثل چراغ قوه و اسپری زنده می‌ماند. او در ادامه با همین دو آیتم یک نوع اسلحه شعله‌افکن درست کرد و با همین اسلحه نیز بیگ باس را شکست داد. به این ترتیب درحالی که بیگ باس در آتش می‌سوخت و این بار مرگش قطعی بود، اسنیک همراه با هالی وایت و اسناد اویلیکس از سرزمن زنگبار فرار کردند.


ساخت و توسعه


پس از موفقیت نسخه NES بازی متال گیر در غرب و به خصوص آمریکا که بیش از یک میلیون نسخه به فروش رسانده بود، کونامی تصمیم گرفت ادامه‌ای را برای این بازی و تحت پلتفرم NES، منحصرا برای بازارهای غربی تولید کند. این بازی که انتقام اسنیک نام گرفت بدون مشورت و به کارگیری هیدئو کوجیما، خالق بازی اول ساخته شد چون نسخه MSX2 بازی در ژاپن به چنین موفقیت تجاری نرسیده بود. براساس گفته‌های کوجیما، او برنامه‌ای برای ساخت ادامه برای متال گیر نداشت و در مورد انتقام اسنیک نیز از طریق یکی از همکارانش در قطار مطلع شد. توسعه‌دهنده سپس از گوجیما خواست تا خودش شخصا کار ساخت یک ادامه مناسب را برای این بازی برعهده بگیرد. پس از این کوجیما در قطار کار نوشتن ادامه برای داستان را شروع کرد و فردای آن روز این کار به پایان رسیده بود. پس از این کار ساخت این بازی که انحصارا برای MSX2 ساخته می‌شد. این بازی در نهایت در سال ۱۹۹۰ با نام متال گیر ۲: سالید اسنیک در ژاپن منتشر شد.
با توجه به بازی اتتقام اسنیک، این بازی تا ۱۶ سال بعد در غرب عرضه نشد و پس از این بود که در سال ۲۰۰۶، این بازی به زبان انگلیسی ببه عنوان یکی از محتواهای بازی Metal Gear Solid 3: Subsistence برای پلی‌استیشن ۲ منتشر گردید.


بازخوردها


متال گیر ۲: سالید اسنیک از نظر منتقدین هم‌دوره این بازی به عنوان یک هنوان تحسین‌برانگیز یاد شده است. به گفته پل سوث از گیم‌اسپای، این بازی تقریبا از هر لحاظ نسبت به بازی قبلی خود برتر بوده و یکی از برترین بازی‌های ۸بیتی ساخته شده در تاریخ است. به نوشته RetroGamer بسیاری از عناصر گیم‌پلی و داستان این بازی ۸ سال بعد در بازی متال گیر سالید نیز به کار گرفته شد. گرچه آن بازی به شکل ۳بعدی ساخته شد ولی بیشتر عناصر این بازی ۲بعدی در آن مشاهده می‌شد. گیم‌اینفورمر بیش از همه دیدگاه انتقادی به این بازی داشت و به آن نمره ۷ داد. آن‌ها برخی حرکات اسنیک را مسخره و تمرکز روی پیدا کردن کلید و بازکردن درب از این طریق را به تدریج تکراری و خسته‌کننده توصیف کرده‌اند. به گفته گیم‌اینفورمر، وجود این بازی در دیسک دوم Subsistence بهتین فرصت را برای طرفداران پروپا قرص این سری ایجاد کرده است.


منابع


الگو:متال گیر ۲: سالید اسنیکالگو:بازی‌های متال گیر


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری