45 مقاله
در این ویکی

فاکس


Movyn

fox.jpg.6d88835b5d531d6d71dd26caaa6fa6f4

واحد فاکس یا گروه فاکس (انگلیسی: FOX Unit) که در اصل سرواژه عبارت نیروی عملیات X (انگلیسی: Force Operation X) است، یک گروه عملیات مخفی در سازمان CIA بوده است. این واحد از نیروهای ویژه در دوران جنگ سرد توسط سرگرد زیرو فرماندهی می‌شد. فاکس به شکل اختصاصی مسئولیت اجرای ماموریت‌های فوق محرمانه نفوذ و جاسوسی را برعهده داشت و از نیروهای بسیار زبده تشکیل می‌شد. مشهور ترین عضو این واحد، با اسم رمز نیکد اسنیک (یا مار برهنه) بود که برای مدتی کوتاه در دهه ۱۹۶۰ با فاکس همکاری داشت.

 معرفی

فاکس (FOX) یک بخش خدمات ویژه بود که در دهه ۱۹۶۰ و با پیشنهاد افسر سابق sAS نیروی هوایی بریتانیا یعنی سرگرد زیرو و همچنین باس در سازمان CIA تشکیل شد. فاکس درواقع یک واحد ماموریت‌های پنهان بود که افراد آن در هر دو زمینه اجرای ماموریت‌های ویژه و وظایف اطلاعاتی تخصص داشتند. انگیزه شخصی سرگرد زیرواز تشکیل چنین واحدی در درون CIA، تلاش برای بازگرداندن یک دانشمند فراری از شوروی به نام دکتر سوکولوف بود که به عنوان بخشی از توافق پنهان انجام شده میان شوروی و آمریکا پس از بحران موشکی کوبا، به شوروی بازگردانده شده بود. با این حال تا سال ۱۹۶۴ که فاکس یک شاخه رسمی CIA و زیر نظر مدیر CIA بود این هدف عملی نبود. نیروهای واحد فاکس، درماموریت‌های خود از تجهیزات منحصر به فرد و بسیار پیشرفته‌ای استفاده می‌کردند؛ سونار فعال، آشکارساز حرکت و سنسور ضد نفر از جمله تجهیزات خاص نیروهای فاکس بودند. نیروها علاوه بر آموزش‌های گسترده برای مقاومت دربرابر شکنجه، خود نیز روش‌های شکنجه و بازجویی را فرا می‌گرفتند. ماموریت‌های فاکس معمولا توسط تنها یک مامور و با پشتیبانی رادیویی او انجام می‌گرفت. نیروهای فاکس همچنین برای مدتی مسئولیت حفاظت از مقر CIA در لانگلی را برعهده داشتند.

 

زیروهمچنین به شکلی کاملا سری و بدون آگاهی حتی مدیر CIA و سایر نیروهای فاکس، یک گروه سایه به نام XOF نیز به رهبری اسکال فیس تشکیل داده بود. این گروه مسؤلیت تامین منابع، پشتیبانی تاکتیکی و ارائه اطلاعات به اعضای واحد فاکس را به شیوه‌ای پنهان برعهده داشت. هدف کلی زیرو از تاسیس چنین واحدی که حتی اعضای فاکس نیز از آن بی‌اطلاع بودند، اطمینان از بقای عملیاتی نیروهای واحد فاکس در جریان ماموریت‌ها بود. هرگونه اطلاعات در مورد ماموریت‌های واحد XOF شدیدا طبقه‌بندی شده بود و حتی باس و CIA نیز از آن بی‌اطلاع بودند.

 


ماموریت اسنیک ایتر

در سال ۱۹۶۴، مامور اول واحد فاکس یعنی نیکد اسنیک دو ماموریت جداگانه یعنی ماموریت بافضیلت و عملیات اسنیک ایتر را در داخل خاک شوروی انجام داد. هدف از این ماموریت، فراری دادن دوباره سوکولوف از شوروی بود و اسنیک در این ماموریت‌ها از پشتیبانی رادیویی سایجنت، پارا-مدیک و سرگرد زیرو برخوردار بود. گرچه ماموریت اسنیک به صورت ساده نجات سوکولوف بود ولی هرچه بیشتر پیش رفت، شرایط پیچیده‌تر شد و با توجه به پناهنده شدن باس به نیروهای GRU شوروی، اسنیک در ادامه مجبور به شکست دادن کلنل ولگین، متال گیر شاگوهاد و باس نیز گردید. اسنیک در ماموریت خود از نمونه اولیه یک لباس مخفی‌کاری استفاده کرد که به او برتری تاکتیکی و استتار می‌داد.

 


پس از اسنیک ایتر

پس از پایان موفقیت آمیز ماموریت اسنیک ایتر، نیکد اسنیک که اینک لقب بیگ باس را دریافت کرده بود از واحد فاکس جدا شد و اندکی بعد سرگرد زیرو نیز این واحد را ترک کرد. پس از این سال، اعضای واحد فاکس از اسم رمزهای مشابه اسنیک (مار)، مانند بوآو وایپر در ماموریت‌ها خود استفاده می‌کردند. همچنین پس از سال ۱۹۶۴، باتوجه به اینکه مشخص شده بود سوکولوف زنده است، این بار وایپر به شوروی رفت و درنهایت به سوکولوف در فرار از آن کشور کمک کرد. وایپر همچنین در حدود سال ۱۹۶۶ به یک دختر یتیم از آلمان شرقی نیز کمک کرد تا از آن کشور فرار کند. در طول این سال‌ها وبا توجه به به دست آوردن لباس مخفی‌کاری توسط بیگ باس و درجریان ماموریت اسنیک ایتر، فاکس با مهندسی معکوس نوع پیشرفته‌تر و هماهنگ با فنون CQC این لباس را نیز تولید کرد. در زمانی نامشخص، فاکس دیگر نیروی خود یعنی بوآ (کانینگهام) را به ماموریتی فرستاد که درجریان آن او یک پای خود را از دست داد و مجبور شد از آن پس، از پای مکانیکی جایگزین استفاده کرده و به کار دفتری بپردازد.


رویداد سن هیرونیمو

در جریان رویداد سن هیرونیمو، وایپر یا "ژن" که به یکی از فرماندهان ارشد واحد فاکس تبدیل شده بود دست به شورش و طغیان زد و باعث شد تا فاکس تبدیل به یک گروه یاغی شده و پس از حمله به شبه‌جزیره سن هیرونیمو، آن را به اشغال در آورد. گروه سرکش فاکس اینک برای افزایش قدرت با برخی از نیروهای سابق ارتش سرخ نیز متحد گردید. پس از این رویداد، سرگرد زیرو توسط پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) دستگیر شد و بیگ باس نیز به عنوان مظنون اصلی شورش به خیانت متهم گردید. بیگ باس در این زمان خود توسط شورشیان دستگیر شده بود اما پس از نجات درنهایت موفق شد متال گیر بالستیک قاره‌پیما را منهدم کرده و نقشه شورشیان برای حمله به شوروی را با گروه مقاومتی که تشکیل داده بود خنثی کند. نیروهایی که از فاکس حاضر به تغییر نظر نمی‌شدند و همچنان در میان شورشیان باقی ماندند نیز کشته شدند.

 

پس از خنثی شدن این شورش و کشته شدن وایپر، مشخص شد که مجموع این حوادث یک نقشه از پیش طرح‌ریزی شده توسط مدیر CIA بوده است. با این‌حال از طرف دیگر وزارت دفاع نیز قصد داشت از این برنامه برای تخریب چهره CIA استفاده کند. در پایان و در سال ۱۹۷۰، آنچه برای واحد فاکس اتفاق افتاد جز انحلال نبود؛ به غیر از نیروهای زبده فاکس، حتی اعضای عادی این واحد نیز درگیر شورش شده بودند. با این حال اعضایی که در جریان تشکیل گروه مقاومت به بیگ باس پیوسته بودند در ادامه عضو سازمان جدید فاکس‌هاند شدند؛ سازمانی که با رهبری بیگ باس قصد داشت راه و مسیر سابق واحد فاکس را دنبال کند.


پس از انحلال

اگرچه واحد فاکس در سال ۷۰ توسط زیرو منحل شد و به جای آن واحد فاکس‌هاند تشکیل گردید اما اعضای سازمان سربازان بدون مرز (به رهبری بیگ باس) از لوگوی فاکس روی بازوی راست خود استفاده می‌کردند. همچنین پس از انحلال فاکس، گروه XOF که در هیچ محاسبات و اسنادی وجود نداشت همچنان به بقای خود ادامه داد و ادامه مسیر خود را در تقابل و انتقام‌جویی از اعضای سابق فاکس، همچون بیگ باس و زیرو پیمود.


منابع

  • FOX در وبگاه متال گیر ویکیا

ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری