21 مقاله
در این ویکی

لست آو آس


Movyn

The Last of Us

large.lastofus-cover-box.jpg.0b0a375ab8f

سازنده ناتی داگ
ناشر سونی
کارگردان‌ها

نیل دراکمن

بروس استرلی

طراح جیکوب مینکوف
نویسنده نیل دراکمن
موسیقی متن گوستاوو سانتالولا
پلتفرم پلی‌استیشن 3
تاریخ انتشار

۱۴ ژوئن ۲۰۱۳

۲۴ خرداد ۱۳۹۲

سبک اکشن-ماجراجویی، ترس و بقا
حالت‌ها تک‌نفره، چندنفره

 

لست آو آس، آخرین بازمانده از ما یا آخرین ما (انگلیسی: The Last of Us)، یک بازی ویدیویی در سبک اکشن-ماجراجویی و وحشت-بقا است که توسط استودیو ناتی داگ و به شکل انحصاری، برای پلتفرم پلی‌استیشن ۳ ساخته شده است. در جریان توسعه بازی، ناتی داگ تیم توسعه خود را به دو قسمت تقسیم کرد و درحالی که نیمی از توسعه‌دهندگان مشغول ساخت بازی آنچارتد ۳: فریب دریک بودند؛ نیم دیگر توسعه‌دهندگان روی ساخت این بازی کار می‌کردند.

داستان این بازی پیرامون دو بازمانده شیوع مرگبار عفونت قارچی مغز به نام‌های جول و الی است که در چهره «پسا-آخرالزمانی» کشور آمریکا، و در هر آنچه از این کشور باقی مانده، برای بقا و زنده ماندن می‌جنگند.

روند ساخت این بازی، اندکی پس از انتشار بازی آنچارتد ۲: درمیان دزدان شروع و درنهایت در ۱۵ می ۲۰۱۳ نیز «گلد» شد. نیل دراکمن، نویسنده محوری بازی از کمک و مشورت‌های تروی بیکر و اشلی جانسون، صداگذارها و مدل موشن‌کپچر دو شخصیت اصلی بازی نیز در داستان‌نویسی و شخصیت‌پردازی جول و الی بهره گرفته بود. آخرین بازمانده از ما برای اولین بار در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۳، توسط سونی و تحت پلتفرم پلی‌استیشن ۳ عرضه شد. ناتی داگ یک سال پس از عرضه بازی، یک بسته الحاقی و مکمل خط داستانی نیز تحت عنوان پشت سر گذاشتن نیز عرضه کرد که خط داستانی شخصیت الی را پیش از مبتلا شدن به بیماری و همچنین پس از مجروح شدن جول گسترش می‌دهد. از این بازی، یک نسخه ریمستر شده نیز برای پلی‌استیشن ۴، در ۲۹ جولای ۲۰۱۴ عرضه گردید. این بازی البته با گرافیک بالاتر و شامل شدن همه بسته‌های الحاقی، در قالب بازی آخرین بازمانده از ما (ریمستر)، برای کنسول نسل هشتمی «پلی‌استیشن ۴» عرضه شده است.گیم‌پلی

large.59c125209d2e0_TheLastofUsRemastere

آخرین بازمانده از ما یک بازی اکشن ماجراجویی، وحشت-بقا و پسا-آخرالزمانی است که در قالب زاویه دوربین سوم شخص روایت می‌شود. بازیکن، در بیشتر مراحل گیم‌پلی کنترل شخصیت جول، یکی از بازماندگان شیوع بیماری عفونت قارچی مغز برعهده دارد. دوربین همواره در پشت سر بازیکن و در قسمت بالاتنه آن به دنبال شخصیت خواهد بود. این شیوه زاویه دید، بازیکن را در به کارگیری تاکتیک‌های مخفی‌کاری و مبارزه بهتر یاری خواهد کرد و بازیکن تمرکز کفی روی شخصیت درحال کنترل خواهد داشت. محیط‌های بازی، عمدتا شهرها، دهکده‌ها و سایر مناطق مسکونی بوده‌اند که اینک برای چند دهه متروکه و خالی از سکنه و قانون مانده‌اند. بازیکن در جریان جستجو و پیشرفت در گیم‌پلی، اسلحه و خشاب، اقلام دارویی، اقلام تزئینی، سندها و کتابچه‌های یادداشت به دست خواهد آورد که در «کیف پشتی» بازیکن قرار گرفته، و بازیکن در هر لحظه می‌تواند به فهرست آیتم‌های جمع شده دسترسی پیدا کند. در بازی، دو نوع کلی از دشمنان وجود دارند که بازیکن مجبور به مقابله با آن‌ها، از یکی از دو روش درگیری مستقیم، شلیک با سلاح گرم، پرتاب بمب‌های دست‌ساز، مبارزه تن به تن یا سلاح‌های سرد است. روش دیگر، استفاده از تاکتیک‌های مخفی‌کاری برای نزدیک شدن به دشمنان و از بین بردن آن‌ها است. این دو دسته از دشمنان در قالب افراد مبتلا و یا شکارچی‌ها هستند. مبتلایان به «عفونت قارچی مغز»، همانند «زامبی‌ها» فاقد ادراک و تا حدود زیادی قابل پیش‌بینی هستند. با این حال بسته به مدت زمانی که یک مبتلا، از رشد «قارچ‌ها» در بدنش می‌گذرد، آن‌ها می‌توانند بسیار خطرناک باشند. مبتلایانی مانند کلیکرها معمولا با یک بار حمله قادر به کشتن شخصیت هستند. شکارچی‌ها و سایر بازماندگان متخاصم، افراد عادی هستند و بی‌رحمانه از محدوده خود دفاع خواهند کرد.

large.59c1253956737_TheLastofUsRemastere

بازیکن در صورت کاهش خط خونی خود، می‌تواند از بسته‌های کمک‌های اولیه برای احیا استفاده کند. در بازی همچنین سیستم «Craft» نیز وجود دارد که با به دست آوردن اقلام اولیه که در جای جای محیط قابل پیدا کردن هستند، بازیکن خواهد توانست برخی سلاح‌ها مانند بمب‌های دست ساز، بسته کمک‌های اولیه و برخی از سلاح‌های سرد را تهیه کند. همچنین در بازی آیتم‌های ابزاری وجود خواهد داشت که با دراختیار داشتن آن‌ها، بازیکن خواهد توانست در «میز کار» به ارتقا سلاح‌هایش بپردازد. تعدادی «مهارت» نیز در بازی قابل دستیابی هستند که با داشتن «امتیاز مهارت» قابل باز شدن هستند. بخش مبارزات در بازی بسیار واقع‌گرایانه و دشوار است. دربازی همچنین سیستم کاورگیری و یک «حالت گوش دادن» نیز وجود دارد که بازیکن قادر است براساس صداهای محیط، متوجه موقعیت دشمنان شود. در جریان گیم‌پلی، پازل‌های ساده فراوانی برای هموار کردن مسیر وجود دارد؛ بازیکن باید برای رسیدن به سکوی بالاتر، جعبه‌های متحرک را حرکت داده، نردبان‌های افتاده را برداشته و یا تخته‌های بلند را به عنوان پل، بین دو سطح جدا از هم جاسازی کند. شخصیت همراه، که در بیشتر مواقع الی خواهد بود، در زمانی که هنوز موقعیت جول لو نرفته باشد، غیرقابل ردیابی و دیده شدن توسط دشمنان است. او همچنین در زمان مبارزه، ممکن است به بازیکن کمک کند.


داستان

در سپتامبر ۲۰۱۳، نوعی از قارچ‌های سرچخماقی که تنها روی بدن انسان رشد می‌کنند، در آستین، تگزاس شیوع پیدا کرد. عفونت قارچی یا CBI درنهایت در بافت مغز انسان مستقر و شروع به رشد خواهد کرد تا جایی که فرد را کشته و او را به موجودی درنده، خونخوار و بی مغز و ادراک تبدیل می‌کند. با توجه به انتقال سریع انگل از شخص مبتلا به سالم، به زودی بیماری همه‌گیر می‌شود و در این میان، جول، دخترش سارا و برادر جول یعنی تامی موفق به فرار از شهر می‌شوند. با این حال آن‌ها در میانه حرکت دچار تصادف شده و پای سارا آسیب خواهد دید. این سه روی زمین و درحال دویدن، در کنار تعداد زیادی از شهروندان وحشت‌زده مسیر فرار را در پیش می‌گیرند. این فرار تا زمان رسیدن به یک ایست بازرسی ارتش دنبال شد که در اینجا، سرباز به سمت جول و سارا تیراندازی و باعث کشته شدن سارا شد. تامی که سرباز را کشته بود، درنهایت شاهد مرگ دلخراش سارا در بغل جول بود. پس از این و تا بیست سال پس از شیوع انگل، هیچ روش درمانی برای این بیماری پیدا نشده و انگل قارچی، حدود ۶۰ درصد از کل جمعیت انسانی در سرتاسر جهان را به نابودی کشانده است. بازماندگان در هر نقطه از جهان، دیگر در دنیایی با قوانین مشخص زندگی نمی‌کردند؛ آن‌ها در عوض در دنیایی حضور داشتند که برای بقا و زنده ماندن، باید دست به شکار و دزدی می‌زدند و هر لحظه در ترس زندگی می‌کردند. در نتیجه، نسل‌های جدید، یا در مناطق قرنطینه تحت کنترل ارتش و در «حکومت نظامی» متولد می‌شدند، یا در خرده جوامع ریز و درشتی که در هر نقطه، تحت نام شکارچی، با وحشیگری، دزدی و قتل برای زنده ماندن تقلا می‌کردند.

large.59c1252d2ed5c_TheLastofUsRemastere

جول و الی

در این میان یک گروه شبه‌نظامی به نان فایرفلایز تأسیس شد که در تلاش برای شکستن حکومت نظامی، بازگشت به دوران عادی و پیدا کردن راه درمان برای بیماری بودند. تامی پس از ورود به ناحیه قرنطینه بوستون به آن‌ها پیوسته بود و جول نیز در همین شهر، با یک قاچاقچی دیگر به نام تس همکاری می‌کرد. جول و تس هر دو قاچاقچی کالا و اسلحه بودند. این دو متوجه خیانت یکی دیگر از همکارانشان به نام رابرت شدند که سلاح‌ها را به گروه فایرفلایز فروخته بود. پس از صحبت با مارلین، رهبر این گروه، او قبول کرد که در ازای قاچاق یک دختر نوجوان به نام «الی» به بیرون از محوطه قرنطینه، سلاح‌ها را به جول و تس تحویل دهد. با پذیرش جول، او و الی به بیرون از شهر رفتند و مدتی بعد تس نیز به آن دو ملحق شد. او تأیید کرد که فایرفلایز سلاح‌ها را به آن‌ها پس خواهد داد. این سه در ادامه مسیر خود را به سمت «ساختمان کاپیتول» ادامه دادند تا ینکه توسط گشتی‌های ارتش متوقف شدند. در اینجا و پس از کشتن سربازان، جول و تس متوجه شدند که الی به بیماری مبتلا شده است. الی در ادامه، گرچه توضیح داد که پس از گذشت سه هفته، هنوز به یک مبتلا تبدیل نشده اما جول نمی‌توانست قبول کند. با این حال، تس به حرف او باور داشت و جول نیز ناچار بود او را دنبال کند. پس از یک ماجراجویی کوتاه و عبور از میان چند دسته از مبتلایان، این سه درنهایت به مقصد رسیدند؛ جایی که مشخص شد افراد فایرفلایز کشته شده‌اند و تس نیز در اثر یکی از حملات مبتلایان گزیده و مبتلا به انگل شده است. او گرچه می‌دانست که همراهی با یک دختر نوجوان، پس از از دست دادن سارا چقدر برای جول دردناک است اما از او قول گرفت تا مأموریت را تکمیل کند و الی را به فایرفلایز برسانند؛ گروهی که قصد دارند از طریق الی، واکسن درمان برای بیماری تهیه کنند. با فداکاری تس، جول و الی مسیر خود را درحالی دنبال کردند که جول، همچنان با الی سخت برخورد و کنجکاوی‌ها و سوال‌های کودکانه او را سرکوب می‌کرد. دیدن الی برای جول، درواقع هر لحظه خاطره مرگ سارا را زنده می‌کرد.

large.59c125332efdd_TheLastofUsRemastere

پس از یک ماجراجویی طولانی که در آن جول و الی از طریق شخصی به نام بیل، موفق به به دست آوردن خودرو شده بودند، این دو به سمت شهر محل سکونت «تامی»، برادر جول حرکت کردند. جول مطمئن بود که از طریق تامی خواهد توانست به فایرفلایز دسترسی پیدا کند. این دو اما در میانه راه، توسط گوه بزرگی از «شکارچی‌ها» به دام افتاده و مجبور به مبارزه شدند. جول همچنان به الی اجازه دخالت و مبارزه نمی‌داد اما درنهایت و در لحظه‌ای که جول ممکن بود کشته شود، الی جان او را نجات داد.با این حال، حتی این واقعه نیز باعث نشد تا سخت‌گیری جول نسبت به الی کم‌تر شود؛ او بدون اینکه حتی تشکر کند به الی اعتراض کرد و باعث عصبانیت شدید دختر بچه شد. به هر شکل، جول درنهایت قبول کرد که الی سلاح دراختیار داشته باشد اما این نیز تنها در مواقع اضطراری بود. مسیر طولانی این دو برای پیدا کردن نشانه‌ای از فایرفلایز بی‌نتیجه بود و این دو در ادامه، دو همسفر و دوست را نیز از دست دادند؛ سم، پسر نوجوان که درنهایت به انگل مبتلا شد و برادرش هنری که شخصا مجبور به کشتن برادر مبتلای خود و در ادامه خودکشی شد. در طول این سفر طولانی و درنهایت رسیدن به محل سکونت تامی، جول در هر فراز و نشیب که جان الی را نجات یا توسط او نجات پیدا می‌کرد، رفته رفته نسبت به او نرم‌تر می‌شد. پس از پیدا کردن تامی و مشخص شدن اینکه برادرش با زنی به نام ماریا ازدواج کرده، الی حقیقت مرگ دلخراش سارا در بغل جول را متوجه شد؛ حقیقتی که دلیل اصلی بی‌رحم شدن جول و سرسختی او با الی بود و او تا این لحظه از او مخفی کرده بود. الی زمانی که متوجه شد، جول از تامی خواسته تا بقیه مأموریت انتقالش به فایرفلایز را برعهده بگیرد، عصبانی شد و مخفیانه با یک اسب فرار کرد. طولی نکشید که جول و تامی، الی را پیدا کردند. الی در اینجا گفت که موضوع سارا را فهمیده و جول باید درک کند که سارا نیست و او هم پدرش نیست؛ با این همه، تنها جول بوده که الی را هیچ وقت ترک نکرده و اینکه او را با تامی می‌فرستد باعث عصبانیتش شده بود.

large.59c12564a2cd2_TheLastofUsRemastere

large.59c1257170498_TheLastofUsRemastere

با توجه به سفر طولانی و همه لحظاتی که پشت سر گذاشته بود، جول تصمیمش را تغییر داد و به تامی گفت که خودش الی را به فایرفلایز خواهد رساند. پس از یک سفر کوتاه و پرخطر دیگر، این دو متوجه شدند که فایرفلایز از دانشگاه کلرادو شرقی نیز رفته و اینک در «سالت لیک سیتی» مستقر هستند. در هنگام خروج از دانشگاه، جول و الی با تهاجم تعداد زیادی از شکارچی‌ها مواجه و گرچه همه آن‌ها را کشتند، اما کمین یکی از آن‌ها باعث سقوط جول به طبقه پایین و جراحت شدید او گردید. پس از این، الی جول را نجات داد، او را سوار اسب کرد و از دانشگاه گریخت. او در ادامه با سختی فراوان جول را زنده نگه داشت و در یک پناهگاه نگه داشت.

با شروع فصل زمستان، الی به جنگل می‌رفت تا با شکار حیوانات برای خودش و جول غذا تهیه کند. تلاش او برای شکار یک گوزن، باعث ورودش به منطقه مسکونی غریبه‌ها شد. او گرچه در ازای دادن گوزن، مقداری دارو از شخصی به نام دیوید گرفت، اما مشخص شد که افرادی که در دانشگاه حمله کرده بودند، افراد دیوید بودند. دیوید که قصد داشت الی را متقاعد به پیوستن به گروه‌شان کند، گرچه با سرسختی دختر مواجه بود اما به او اجازه رفتن داد. الی پس از این داروها را روی جول استفاده و مدتی بعد برای گم کردن رد افراد دیوید، آن‌ها را به سمت خود کشاند. او همه آن‌ها را کشت و درنهایت توسط دیوید دستگیر شد. با مشخص شدن نیت پلید دیوید و اینکه گروه آن‌ها، حتی اجساد انسان‌ها را نیز سلاخی کرده و می‌خورند، الی دیوید را عصبی و انگشت او را شکست. زمانی که دیوید قصد سلاخی الی را داشت، او متوجه شد که دختر به بیماری مبتلا است. در همین حین، الی به سرعت دوست دیوید را کشت و از اتاق بیرون پرید. طولی نکشید که جول نیز در پناهگاه به هوش آمد و به جستجوی الی پرداخت. الی پس از فرار از دست تعداد زیادی از شکارچی‌ها، درنهایت توسط دیوید به دام افتاد اما سرانجام با چند ضربه چاقو، دختر بچه موفق شد دیوید را زمین‌گیر کند. جول نیز پس از کشتن بسیاری از شکارچی‌ها، در حالی به الی رسید که او با یک چاقوی سلاخی، در حال تکه تکه کردن سر دیوید بود. الی که شدیدا در شوک بود، جول تلاش کرد او را آرام کند و برای اولین بار از زمان مرگ دخترش، از «دختر کوچولو»، همان عبارت توصیفی که برای سارا به کار می‌برد استفاده کرد. پس از مدتی که الی خودش را پیدا کرد، این دو مسیر خود را به سمت سالت لیک سیتی دنبال کردند.

large.59c1257b0609a_TheLastofUsRemastere

جول و الی در سالت لیک سیتی نیز مسیر پر فراز و نشیبی تجربه کردند و درنهایت درحالی که بی‌هوش شده بودند، توسط فایرفلایز پیدا شدند. جول پس از این با «مارلین» مواجه شد و فهمید که الی زنده است و پزشکان امیدوارند که درنهایت یک واکسن درمان تولید کنند. با مشخص شدن این حقیقت، که ساخت واکسن قطعا به مرگ خود الی منتهی می‌شود، جول نظرش تغییر کرد. او همه سربازان مستقر در طبقات ببیمارستان را نیز از پای در آورد و درنهایت خود را به اتاق جراحی الی رساند. او در اینجا نیز پزشکان را کشت و الی را با خود خارج کرد. در مسیر خروج، او از میان سربازان فرار کرد و با آسانسور به طبقه پایین آمد، جایی که مارلین او را متوقف کرد. مارلین به جول گفت که این کار بیهوده است چون الی نیز درنهایت خواهد مرد و ساخت واکسن از طریق او، انتخابی بود که خود الی انجام داده است. جول با اندکی مکس و آگاهی از اینکه این انتخاب خود الی بوده، ابتدا به این پیشنهاد فکر کرد. با این حال او نظرش تغییر کرد، مارلین را کشت و با سوار کردن الی در یک ماشین، از بیمارستان و شهر خارج شد.
 

large.59c125cd5858d_TheLastofUsRemastere

جول و الی درحالی به سمت «خانه»، یعنی محل اقامت تامی برمی‌گشتند که الی درنهایت به هوش آمد. او که چیزی به خاطر نمی‌آورد و در تمام این مدت بی‌هوش بود از جول پرسید. جول در اینجا، نیمی از حقیقت را به الی گفت؛ اینکه آن‌ها فایرفلایز را پیدا کردند و درحالی که آن‌ها ده‌ها نفر دیگر مثل الی را پیدا و آزمایش ناموفق روی آن‌ها داشتند (حقیقت)، درنهایت از پیدا کردن راه درمان منصرف شده بودند (دروغ). الی پس از شنیدن این موضوع، شدیدا متأسف شد و مجددا ساکت شد. پس از رسیدن به سد تامی، این دو از طریق جنگل‌ها مسیر خودشان را برای ورود به محوطه دنبال کردند. اندکی بعد، الی که هنوز در فکر پوچ بودن تمام مسیری که طی کرده بودند بود، به او گفت که در روزی که مورد گزش قرار گرفت، دوستش نیز گزیده شد. آن دو به هم قول دادند تا آخرین لحظه صبر کنند و از زمان مرگ دوستش، او هنوز منتظر لحظه‌ای است که نوبتش شود و به دوستش ملحق شود. او سپس از جول خواست تا «سوگند بخورد» که همه آنچه او درباره فایرفلایز [و بی‌نتیجه بودن روش درمان] گفته حقیقت داشته است. جول پس از یک مکس کوتاه، و درست درحالی که در چشم الی نگاه می‌کرد «قسم خورد» و الی که گرچه حرف جول را پذیرفته بود را با تردیدهایش به خود تنها گذاشت. این دو پس از این به سمت خانه تامی حرکت کردند.


بسته الحاقی پشت سر گذاشتن

پشت سر گذاشتن (Left Behind) بسته الحاقی مستقل بازی آخرین بازمانده از ما است که یک سال پس از عرضه بازی اصلی، خط داستانی شخصیت الی را پیش از مبتلا شدن به بیماری و همچنین پس از مجروح شدن جول گسترش می‌دهد. در این بسته الحاقی، بازیکن کنترل شخصیت الی را پس از ماجای جراحت شدید جول برعهده خواهد گرفت؛ جایی که الی با نهایت تلاش خود، سعی در نجات جول دارد. روایت بخش داستانی همچنین شامل بخش گیم‌پلی مرور خاطرات خود الی، پیش از مبتلا شدن به بیماری نیز هست. در جریان این داستان، الی با دوست صمیمی خود رایلی همراه می‌شود و در دنیایی پسا-آخرالزمانی، بی روح و مرده، تلاش می‌کنند تا مثل دو کودک در یک عصر عادی، کودکی و بازیگوشی کنند. به هر ترتیب اما این دو دیر یا زود، باید از دنیای کودکانه خارج می‌شدند و حمله ناگهانی مبتلایان همین کار را کرد. این دو به سختی فرار کرده و جان یکدیگر را نجات دادند اما درنهایت، هر دویشان مجروح و مبتلا شدند. با آگاهی از اینکه گزش به معنای «مرگ قطعی» است، رایلی گفت که دو راه دارند، اینکه خودکشی کرده و یا در آخرین زمان‌های باقی‌مانده تا تبدیل شدن به یکی از مبتلایان، «برای زندگی» بجنگند. گرچه هر دو گزینه دوم را انتخاب کردند، اما مدتی بعد، ابتدا نوبت رایلی بود که تبدیل شده و بمیرد. با این حال حتی با گذشت مدت زمانی بیشتر، الی به یک مبتلا تبدیل نشد و او که احساس گناه می‌کرد، تصمیم گرفت تا همان‌طور که قول داده بود «تا رسیدن نوبتش» منتظر بماند.

بازی همچنین در زمان حال نیز گیم‌پلی داستانی الی را، از تلاش سرسختانه او برای پیدا کردن دارو برای جول روایت خواهد کرد و داستان بخش اصلی، یعنی تا فرا رسیدن زمستان و وقایع منتهی به کشتن «دیوید» را تکمیل خواهد کرد.


ساخت و توسعه

ناتی داگ روند ساخت و توسعه این بازی را در سال ۲۰۰۹، و اندکی پس از عرضه «آنچارتد ۲: درمیان دزدان» شروع کرد. برای این کار، برای اولین بار در تاریخ ناتی داگ که در ساخت هر بازی، تمام نیروهای استودیو تمرکز خود را روی یک پروژه می‌گذاشتند، استودیو نیروهای خود را به دو قسمت تقسیم کرد تا تیم اول روی ساخت بازی «آنچارتد ۳: فریب دریک» و تیم دوم روی یک «بازی کاملا جدید» کار کنند. در سال ۲۰۱۱ بود که برای اولین بار، سونی از نام این بازی یعنی «آخرین بازمانده از ما» پرده‌برداری و اعلام کرد که بازی، جدیدترین انحصاری کنسول پلی‌استیشن ۳ از خالق سری «آنچارتد» خواهد بود. به گفته سونی، این بازی یک «بازی مبتنی بر داستانی شخصیت‌محور است که در مورد نابودی بشریت در اثر طاعون مدرن» خواهد بود. تیم توسعه این بازی توسط بروس استرلی کارگردانی و نیل دراکمن به عنوان دستیارکارگردان و نویسنده بازی، هدایت می‌شدند.

دراکمن از سال ۲۰۰۸، ایده نوشتن رمان گرافیکی براساس یک «پدر و دختر در دنیای زامبی‌ها» را داشت. با این حال دیدن یک مستند حیات وحش به نام «Planet Earth» از شبکه BBC، که درخصوص تیره‌ای از قارچ‌ها به نام «سرچخماقی‌ها» و زندگی انگلی آن‌ها روی «حشرات زنده» بود، الهام‌بخش دراکمن و استرلی برای داستان اولیه «آخرین بازمانده از ما» شد. حتی پس از تکمیل بازی آنچارتد ۲، هنوز مراحل ساخت بازی دوم در جریان بود و از همین رو، برخی از اعضای تیم اول به تیم توسعه The Last of Us پیوستند. کل مراحل ساخت بازی از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ مرموزانه، بدون جنجال و در سکوت پیگیری می‌شد.


بازخوردها


نقد و بررسی‌ها

امتیازات

متاکریتیک 95/100
اج 10/10
یوروگیمر 10/10
گیم‌اینفورمر 9.5/10
گیم‌اسپات 8/10
IGN 10/10
Joystiq 5/5
مجله OPM 10/10

 

آخرین بازمانده از ما پیش از عرضه و از زمان معرفی، تا عرضه نهایی و حتی مدتی پس از انتشار مورد توجه بسیار زیاد رسانه‌ها، منتقدان و هواداران قرار گرفت. این بازی با امتیاز متای ۹۵ از ۱۰۰، یکی از برجسته‌ترین عناوین تاریخ بازی‌های ویدیویی محسوب می‌شود. منتقدان در بیشترین مشابهت‌ها، شخصیت‌پردازی و داستان‌سرایی عمیق، روایتی جزئی‌نگرانه، کیفیت بالایی فنی، بصری و صوتی این بازی را مورد ستایش خود قرار داده‌اند. نام این بازی، در بسیاری از فهرست‌های مرتبط با «برترین بازی‌های ویدیویی تاریخ» از جانب تعداد زیادی از رسانه‌ها و منتقدین مطرح صنعت گیم قرار داشته، و بازی با توجه به زمان عرضه خود که در انتهای عمر مفید «نسل هفتم کنسول‌های بازی» منتشر شد، به عنوان یکی از بارزترین و مهم‌ترین بازی‌های نسل هفتم نیز شناخته می‌شود.

وب‌سایت معتبر و مرجع IGN، به قلم کالین موریاتی، از آخرین بازمانده از ما به عنوان «یک شاهکار به تمام معنا» و همچنین «بهترین بازی انحصاری پلی‌استیشن ۳» یاد کرده و به آن، امتیاز کامل ۱۰ از ۱۰ را داد. Edge نیز به بازی امتیاز کامل ۱۰ را داد و گفت که این بازی «روایت داستانی آن به محکم‌ترین، عاطفی‌ترین و حماسی‌ترین شکل ممکن» کار شده است. یوروگیمر نیز امتیاز کامل ۱۰ را به آن داد و آن را به «یک فانوس دریایی» تشبیه کرد که باعث امیدواری به ژانر وحشت-بقا شده است. بسیاری از منتقدین مرجع، شیوه روایی داستان را، همان‌طور که وعده داده شده بود ستودند. این بازی در مجموع با کم‌ترین نقد منفی از جانب منتقدین مواجه شد و در مواردی از این دست نیز اتفاق نظر نسبی وجود داشت. برای مثال گیم‌اسپات و Polygon که به بازی، به ترتیب امتیزهای ۸ از ۱۰ و ۷٫۵ از ۱۰ داده بودند، در بیشتر موارد به مکانیزم مبارزات در بازی انتقاد کرده بودند. حتی این دسته از منتقدین نیز کیفیت و واقع‌گرایی بخش مبارزات را می‌ستودند اما از این مکانیزم که «هوش مصنوعی» و دشمنان در حین مبارزه، شخصیت همراه (الی) را نادیده می‌گیرند انتقادات منفی به عمل آوردند. Polygon نیز به خصوص مبارزه با موجودات مبتلا به بیماری را به نظر غیرمنصفانه ذکر کرده است.

بخش صداگذاری، از دیالوگ‌های جاری در گیم‌پلی که بازیکن می‌تواند با آن‌ها مواجه شده یا اجتناب کند تا کار صداگذاری احساسی و بی‌نقص «تروی بیکر» برای جول و «اشلی جانسون» برای شخصیت الی، مورد تمجید تمامی منتقدین قرار گرفت و این بخش با دقت، ریزه‌کاری و وسواس بسیار بالایی کار شده است. بازی با توجه به تم «احساسی-کودکانه در عین مرگ-وحشت» خود، از «گوستاوو سانتالولا» موسیقی‌دان شهیر آرژانتینی برای ساخت «موسیقی متن» بهره گرفته که کار وسواسانه و هنرمندانه این هنرمند نیز در همه بررسی‌ها با تحسین همراه بوده است. در عین حال که آخرین بازمانده از ما اتکای کاملی به شخصیت‌های زن خود داشته و حضور آن‌ها بسیار محکم و مفهومی بوده است، بازی همچنین از جانب بسیاری از منتقدان، به خاطر پرهیز کامل از پرداختن به جنبه‌های جنسی حضور زنان در بازی نیز مورد ستایش قرار گرفته است؛ به خصوص شخصیت الی که از نظر یوروگیمر، «گاهی اوقات قوی، گاهی اوقات آسیب‌پذیر، اما به هیچ وجه کلیشه‌ای» توصیف شده است.


فروش

آخرین بازمانده از ما در پایان هفته اول فروش خود، به فروش «۱٫۳ میلیونی» رسید و این رقم را تا سه هفته بعد به «۳٫۴ میلیون» نسخه تبدیل کرد. این بازی همچنین تا آگوست ۲۰۱۴ بیش از ۸ میلیون نسخه به فروش رساند که هفت میلیون نسخه از آن مربوط به پلی‌استیشن ۳ بود. به طور کلی، این بازی سومین بازی پرفروش تاریخ پلی‌استیشن ۳ محسوب می‌شود.


جوایز

آخرین بازمانده از ما با حدود ۱۹۵ نامزدی در رشته‌های مختلف «بهترین بازی سال» و دریافت بیش از ۱۲۰ جایزه از این نامزدی‌ها، یکی از رکوردداران دریافت جایزه در میان بازی‌های ویدیویی است. با احتساب جوایز متفرقه، این بازی حدود ۲۴۰ جایزه و نامزدی در رشته‌های برتر و از جانب منتقدین و مراجع معتبر کسب کرده است.


اقتباس‌ها

در جولای ۲۰۱۳، از بازی آخرین بازمانده از ما یک مجموعه کمیک‌بوکی چهارجلدی، به نویسندگی نیل دراکمن و پویانمایی فیث ارین هیکس نیز عرضه شده است.


دنباله

گرچه با وجود شیوه «پایان باز» بازی، احتمال ساخت دنباله‌ای برای این بازی از لحظه پایان بازی اول مطرح بود اما در سال ۲۰۱۴، نیل دراکمن گفت که احتمال ساخت دنباله «۵۰/۵۰» است و تیم نیاز دارد تا داستانی پیدا کند که «واقعا ارزش تعریف داشته باشد و خودش را تکرار نکند». پس از مدت‌ها گمانه‌زنی و مصاحبه‌های متناقض، در نهایت در رویداد PlayStation Experience سال ۲۰۱۶ بود که سونی، برای اولین بار تریلری از بازی آخرین بازمانده از ما: قسمت دوم منتشر کرد که در آن‌، شخصیت الی را در حال نواختن گیتار، پنج سال پس از وقایع بازی اول نمایش می‌داد. این تریلر همچنین شامل نکات و ویژگی‌های دیگر از جمله ورود مرموز شخصیت جول، بدون نمایش چهره نیز بود که درنهایت از طریق صدای «تروی بیکر» می‌شد هویت او را تشخیص داد. بنا به گفته ناتی داگ و با توجه به پروژه‌های درحال اجرای کنونی، این بازی «تا قبل از سال ۲۰۱۹» عرضه نخواهد شد.


منابع

 


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

جوئل امکان داره مرده باشه چرا

1.نیل دراکمن اثر دوم این بازیرو یک اثر ناخوشایند برای طرفداران سری اول توصیف کرده است

2.الی انتقام جو و یک فرد کاملا خشن است.

3. جوئل در تریلر اول یک فرد عادی نبود و ی توان گفت مثل یه تصور از ذهن الی!

4. جول قطعا در بازی حضور داره چون موشن کپچرش هست و به قول دراکمن جول همین دوروبراست... ولی مشکل ما اینه که به چه گونه ای به صورت فردی که در خیال الی هست و یا فردی همراه

5.پروتاگونیست اصلی الی هستش

 

به اشتراک گذاری این دیدگاه


لینک به نظر
به اشتراک گذاری در سایت های دیگرلطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری