21 مقاله
در این ویکی

عفونت قارچی مغز


Movyn

large.Military_Pamphlet.jpg.43e97d26cddb

مراحل پیشرفت عفونت در بدن مبتلا در یک جزوه نظامی مشخص شده است

عفونت قارچی مغز (انگلیسی: The Cordyceps Brain Infection) (به اختصار: CBI)، نوعی عفونت قارچی از سرده قارچ‌های «سرچخماقی» است که در دنیای سری لست آو آس حیات بشر را به ویرانی کشانده است. عفونت قارچی درنهایت در بافت مغز انسان مستقر و شروع به رشد خواهد کرد تا جایی که فرد را کشته و او را به موجودی درنده، خونخوار و بی مغز و ادراک تبدیل می‌کند. مبتلایان به این انگل، از طریق گزش قربانیان می‌توانند انگل را به قربانی منتقل کنند. در این سری، حدود ۶۰ درصد از کل جمعیت بشری به این انگل مبتلا شده و پس از گذش چند دهه نیز تلاش‌ها برای ساخت واکسن بی‌ثمر بوده است.معرفی

قارچ‌های سرچماقی، تیره‌ای از قارچ‌ها هستند که زندگی انگلی دارند و در بدن حشرات و بندپایان زنده رشد می‌کنند. این رشد تاجایی ادامه دارد که به مرگ موجود منتهی خواهد شد و در کلونی‌های حشرات، به محض دیده شدن حشره‌ای که به این انگل مبتلا شده، حشرات دیگر او را از کلونی خارج و آن را به حال خود رها می‌کنند. سرمنشأ بیماری مرگبار CBI یا عفونت قارچی مغز نیز نوعی از قارچ‌های سرچماقی هستند که منحصرا در بدن «انسان‌ها» رشد می‌کنند و درنهایت باعث فروپاشی مغز شخص می‌شوند. این انگل از طریق گزش یک فرد مبتلا یا از طریق تنفس و رسیدن «هاگ‌های قارچ» به گلوی شخص، قربانی را به خود مبتلا خواهد کرد. با توجه به بی‌نتیجه بودن آزمایش‌ها برای پیدا کردن روش درمان، و همچنین سرعت بسیار سریع رشد قارچ در بدن انسان، سرنوشت شخص مبتلا، قطعا مرگ خواهد بود.

این عفونت انگلی برای اولین بار در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۳ و در شهر آستین، تگزاس در ایالات متحده شیوع پیدا کرد. با این حال تا چند ماه آینده، انگل در سرتاسر جهان حدود ۶۰ درصد از ساکنان بشری را به خود مبتلا کرده بود. قارچ درحالی رشد سریع خود را شروع می‌کند که مبتلا هنوز زنده است. رشد سریع درنهایت باعث مستقر شدن هاگ‌های انگلی در بافت مغزی انسان و تخریب تدریجی مغز شخص خواهد شد. این اتفاق، به سرعت تا روز اول یا دوم ابتلا به انگل باعث از بین رفتن تفکر منطقی در شخص مبتلا خواهد شد. درصورتی که شخص مبتلا کشته شود، رشد قارچ در بدن او ادامه خواهد داشت تا اینکه سرتاسر بدن او ا نابود و محل حضور قربانی را به توده‌ای از قارچ‌های سمی تبدیل می‌کند. افراد سالم باید به هر قیمت از نزدیک شدن به مبتلایان خودداری کنند؛ آن‌ها همچنین باید در زمان عبور از محوطه‌هایی که غلظت هاگ‌ها در هوا زیاد است، از نوعی ماسک مخصوص استفاده کنند.

 


مراحل

large.Clicker.jpg.41875fdcf8887be49e7167

یک کلیکر

  • شخص پس از گزیده شده توسط یک مبتلا، آثار رشد قارچ را در اطراف جراحت خود خواهد دید.
  • در مرحله اول (stage 1): شخص تا روز اول یا دوم ابتلا به انگل، تمرکز و تفکر منطقی خود را به تدریج از دست خواهد داد. مبتلایان این مرحله رانر نام دارند که دیوانه‌وار به سمت دیگران یورش و آن‌ها را مورد گزش قرار می‌دهند. این مبتلایان بیشترین درصد از مبتلایان به انگل را تشکیل می‌دهند.
  • در مرحله دوم (stage 2): در طول یک تا حداکثر دو هفته، عفونت قارچی به سایر اندام‌ها و به خصوص مغز رسیده و بسیاری از قشرهای مغزی به خصوص «قشر بینایی و کورتکس» مغز را تخریب می‌کند. این مرحله، باعث تغییر کامل چهره شخص و از بین رفتن بینایی مبتلا می‌شود. مبتلایان این مرحله استاکر نام دارند که به خاطر رشد قارچ در سر و خروج از جمجمه، یکی از چشم‌های خود را از دست داده‌اند (معمولا چشم راست). این نوع از مبتلایان سرعت و بینایی رانرها را دارند و از نظر قدرت بدنی، قوی‌تر از رانرها هستند و می‌توانند انگل را مستقیما از طریق گزش منتقل کنند.
  • در مرحله سوم (stage 3): روند رشد قارچ برای رسیدن به مرحله سوم تغییرات در شخص مبتلا، از ماه دوم تا سال دوم دیده شده است. این مبتلایان در سرتاسر بدن خود صفحات قارچی داشته و بدنی سخت‌تر و ضرباتی مهلک‌تر خواهند داشت اما کاملا ناببینا هستند. مبتلایان به این مرحله، مرگبارترین نوع از مبتلایان و با نام کلیکر شناخته می‌شوند. این نام به خاطر نوع صدایی است که این نوع از مبتلایان تولید می‌کنند. کلیکرها با یک بار حمله قادر به انتقال انگل و کشتن قربانی خواهند بود.
  • در مرحله چهارم (stage 4): روند رشد قارچ باید بازه زمانی بین سال دوم تا دهه دوم را طی کند. مبتلایان انگلی این مرحله، بسیار کمیاب و از طرفی سخت‌جان و مرگبار هستند. این دسته از مبتلایان بلوتر نام داشته و به دلیل رشد چندین دهه‌ای قارچ‌ها در سرتاسر بدن‌شان، به یک ساقه قارچی متحرک تبدیل شده‌اند. صفحات قارچی بزرگ در سرتاسر بدن آن‌ها رشد کرده و از خود هاگ‌های سرچخماقی متصاعد می‌کنند. این موجودات قادر به پرتاب کردن قارچ‌های خود به سمت قربانی و پخش کردن هاگ هستند. آن‌ها همچنن به خاطر قدرت بدنی بالای خود، در یک حمله قربانی را خواهند کشت.

 


نکات

large.Cordyceps_on_ant.jpg.1890ca57023bf

مورچه مبتلا به قارچ مرگبار Ophiocordyceps unilateralis

  • یکی از قسمت‌های مستند Planet Earth شبکه BBC، که با صدای سر دیوید آتنبرو روایت می‌شد به نوع خاصی از مورچه‌های مبتلا پرداخت که به نوعی قارچ با نام علمی Ophiocordyceps unilateralis مبتلا شده بودند. در این برنامه همچنین به گونه‌های دیگری از حشرات نیز پرداخته شد که توسط چنین قارچ‌هایی مبتلا می‌شدند. در این شرایط، کلونی حشرات به سرعت حشره مبتلا را شناسایی و از مرز خود خارج می‌کرد تا خطر ابتلا قارچ به کل جمعیت حشرات از بین برود. این عامل مرگبار، منبع الهام اصلی برای بیماری «عفونت قارچی مغز» و روایت داستانی بود که نیل دراکمن در بازی لست آو آس پیاده کرد.
  • براساس متن روزنامه‌ای که در خانه جول و سارا وجود داشت، شیوع اولیه قارچ‌های سرچماقی انسانی در اثر «محصولات زراعی» بوده که از «آمریکای جنوبی» وارد شده است. در این روزنامه اشاره شده که وزارت غذا و دارو (FDA) فهرستی از محصولات آلوده را منتشر کرده است. شیوع مرگبار در یک بیمارستان به میزان ۳۰۰ درصد نیز از بخش‌های مهم دیگر این متن هستند.

 


منابع

 


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری