13 مقاله
در این ویکی

پروژه زیرو دان


Movyn

horizon_zero_dawn_project_zero_dawn_logo

پروژه زیرو دان (انگلیسی: Project Zero Dawn) اسم رمز پروژه عملیاتی عظیمی پیرامون بازتولید رباتیک و خودکار حیات در زمین بود؛ این پروژه پس از این طراحی شد که وقوع طاعون فارو و انقراض همه گونه‌های زنده در زمین قطعی بود و بشریت به دنبال روشی برای مقابله با آن می‌گشت. این پروژه به شکلی طراحی شد که پس از وقوع انقراض فعال و توسط یک هوش مصنوعی قدرتمند کنترل می‌شد. تیم توسعه پروژه به منظور داشتن وقت کافی، حمایت دولت و ارتش را از طریق عملیات: پیروزی با دوام داشتند و منابع خود را با حمایت شرکت فارو تامین می‌کردند. رهبر تیم توسعه این پروژه نیز دانشمند سابق شرکت فارو یعنی دکتر الیزابت سوبک بود.پیش‌زمینه

در قرن ۲۱، شرکت فارو به عنوان تولیدکننده بزرگ طیف متنوعی از محصولات تکنولوژیک شناخته می‌شد. یکی از محصولات نظامی این شرکت، یعنی ماشین‌های سری ارابه بودند که به عنوان ربات‌های هوشمند نظامی به فروش می‌رسیدند. با این حال مشاهده شدن یک گلیچ نرم‌افزاری در کارکرد این ماشین‌ها باعث بروز نگرانی گردید. در واقع این ماشین‌ها دیگر به دستورات ارسالی پاسخ نمی‌دادند و مستقل و به شکل شبکه‌ای گروهی عمل می‌کردند. این ربات‌ها، بسیار پیشرفته و با توانایی‌هایی همچون خود-تکثیری، مصرف بایومس (زیست‌توده) به عنوان سوخت و غیرقابل نفوذ و هک شدن براساس الگوریتم فوق پیشرفته بودند. از همین رو شرکت فارو روشی برای مقابله با ماشین‌ها که به سرعت درحال تکثیر و مصرف مواد آلی زمین بودند پیدا نمی‌کرد. در این میان تد فارو، بنیانگذار شرکت فارو از دکتر الیزابت سوبک دانشمند سابق شرکت کمک خواست. تحقیقات دکتر سوبک نیز ثابت کرد که هیچ روش سریعی برای دور زدن الگوریتم رمزگذاری ماشین‌ها نیست و برای این کار به چند دهه زمان نیاز خواهد بود. به گفته دکتر سوبک، از زمان وقوع این گلیچ تا زمانی که تعداد ماشین‌ها به حدی برسد که تمامی مواد آلی زمین توسط آن‌ها مصرف شود حدود ۱۵ ماه خواهد بود. با مصرف کامل زیست‌توده و مواد آلی، بایوسفر زمین نابود و شرایط حیات در زمین از بین خواهد رفت. با توجه به قطعی بودن انقراض همه گونه‌های زنده در آینده‌ای بسیار نزدیک، دکتر سوبک پیشنهاد داد که به جای صرف وقت و هزینه برای پیدا کردن روش مقابله با ماشین‌های فارو، روی پروژه‌ای تمرکز کنند که شرایط حیات و زندگی را به زمین پس از انقراض بازگرداند؛ پروژه‌ای که با اسم رمز «پروژه زیرو دان» مورد تایید قرار گرفت. شرکت فارو تامین مخارج آن را برعهده گرفت و ارتش نیز با طراحی یک رشته عملیات نظامی با اسم رمز عملیات: پیروزی با دوام علیه ماشین‌های فارو، زمان کافی برای پیشرفت تیم توسعه را تامین می‌کرد.

PZD-all-components.jpg.5f85ab60e90faa4ef

گایا از ۹ هوش مصنوعی زیرمجموعه برای اجرای پروژه برخوردار است

پروژه زیرو دان درواقع یک شبکه عظیم از مقرهای کلون‌سازی موجودات زنده و کارخانجات تولید ماشین‌های رباتیک زیرزمینی در سراسر جهان بود که به شکلی خودکار و هوشمند عملیات بازگرداندن شرایط حیات و زندگی به زمین را انجام می‌داد. پروژه به شکلی بود که پس از وقوع انقراض و توسط هوش مصنوعی بسیار پیشرفته فعال و عملیاتی می‌شد و اهداف مشخصی داشت که به ترتیب، پیدا کردن روش برای دور زدن قفل رمگذاری شده ماشین‌های فارو و متوقف کردن آن‌ها، بازگرداندن لایه بایوسفر از طریق ساخت ماشین‌ها و ربات‌های طراحی شده توسط هوش مصنوعی، سم‌زدایی از جو، خاک و دریا بواسطه اثر سال‌ها برخورد مستقیم تابش‌های خورشیدی به زمین، برگرداندن بافت‌های گیاهی و جنگلی به سطح زمین و در نهایت کلون کردن انسان‌ها و سایر موجودات زنده، پس از فراهم شدن همه فاکتورهای نیازمند برای حیات در زمین بود. بدون دخالت انسان در این فرآیند، پروژه بایستی توسط یک هوش مصنوعی اجرا می‌شد که توانایی یادگیری و آزمون و خطا داشته باشد. به این ترتیب تیم توسعه پروژه، وقت خود را صرف ساخت هوش مصنوعی کردند که خودش بتواند با منابع پیرامونی چنین مقرها و کارخانجات ساخت ماشین را بسازد. این هوش مصنوعی که گایا نام گرفته بود، توانایی ساخت کالدرون‌ها (کارخانجات اتوماتیک برای تولید ماشین)، مقرهای کلون‌سازی موجودات زنده و ساخت مقرهای مخابراتی و ارتباطی را داشت و می‌توانست بسته به نیاز ماشین‌هایی با کارکرد مشخص طراحی و بسازد. بنابراین این پروژه به قصد بازگرداندن حیات به زمین طراحی شده بود و هدفش نجات هیچ انسان یا موجود زنده در عصر خودش نبود.


گایا

هوش مصنوعی گایا توسط تیمی موسوم به آلفا و تحت رهبری دکتر سوبک طراحی و ساخته شد. با توجه به اهمیت هدف‌های تعیین شده، این هوش مصنوعی در واقع از 9 هوش مصنوعی زیرمجموعه تشکیل می‌شد که هر کدام وظیفه مشخصی را داشته و درنهایت توسط هوش مصنوعی مرکزی یا گایا کنترل و هماهنگ می‌شدند. مقر مرکزی گایا یک تاسیسات عظیم زیرزمینی با نام گایا پرایم بود که تمامی دیتابیس‌ها و داده‌های موردنیاز برای اجرای پروژه‌ها را در اختیار گایا می‌گذاشت.


نتایج

گرچه یکی از هوش‌مصنوعی‌های زیرمجموعه که وظیفه انتقال دانش و دستاوردهای بشر، به انسان‌های پس از عصر انقراض را برعهده داشت از عمد توسط تد فارو از بین رفت، ولی بقیه بخش‌های پروژه و گایا با موفقیت ساخته و آماده کار بودند. پس از وقوع انقراض، گایا فعال و پروژه را به اجرا گذاشت و موفق شد در عرض ۱۰۰ سال روش غیرفعال کردن رمزگذاری ماشین‌های فارو را پیدا و با مخابره کردن امواج مرتبط همه آن‌ها را خاموش کند. در طول ۱۰۰ سال بعد، این هوش مصنوعی موفق شد مجددا شرایط حیات از جمله بازگرداندن بایوسفر، سم زدایی آب و خاک و پوشش‌های گیاهی را به زمین برگرداند و زمین را آماده زندگی جانوران و انسان‌ها کند.

با این حال با توجه به از بین رفتن هوش مصنوعی APOLLO، انسان‌های نسل بعد حامل هیچ کدام از دستاوردهای بشر نسل گذشته و قبل از انقراض نبودند و جوامعی در حالت قبیله‌ای و بدوی تشکیل دادند. همچنین در این دنیا، گرچه شرایط حیات فراهم بود و حیوانات و انسان‌ها در زمین زندگی می‌کردند، با این حال گونه غالب و فراوان، ماشین‌های ساخته شده توسط گایا بود که در طول چند صد سال او را در برگرداندن شرایط حیات به زمین کمک می‌کردند. با این حال در این سیستم، ماشین‌ها دیگر خطری برای انسان‌ها محصوب نمی‌شدند. البته این روند در سال ۳۰۲۰ و دریافت سیگنال ناشناسی از طرف گایا متوقف شد. با دریافت این سیگنال، هوش مصنوعی زیرمجموعه HADES که به منظور ایجاد یک انقراض کنترل شده برنامه‌ریزی شده بود فعال گردید. گایا برای متوقف کردن HADES چاره‌ای جز فعال کردن پروتکل خود-تخریبی خودش نداشت ولی این کار باعث مختل شدن پروژه زیرو دان می شد. به عنوان راهکار، او یک کلون از دکتر سوبک ساخت و امیدوار بود این کلون بتواند HADES را متوقف و گایا را پس از خودتخریبی مجددا فعال کند؛ چون با نبودن گایا در مرکز پروژه، هر کدام از هوش‌مصنوعی‌های مرکزی مستقل از هم عمل می‌کردند. خود این فاکتور نیز باعث وقوع پیامدهایی شد که یکی از آن‌ها، ساخته شدن ماشین‌هایی بود که دیگر همزیستی مسالمت‌آمیز با انسان‌ها نداشتند.


منابع


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری