13 مقاله
در این ویکی

ماشین


Movyn

Platinum_Theme.jpg.e822e612e9dc897938c2e

ماشین‌ها (انگلیسی: Machines) موجودات مکانیکی و بسیار پیشرفته تکنولوژیکی هستند که در دنیای هورایزن زیرو دان، به گونه غالب و مسلط در زمین تبدیل شده‌اند. این ربات‌ها مشابهت بسیار زیادی با موجودات زنده مختلف مثل گوسفند، تمساح، دایناسور و ... دارند.تاریخچه

آغاز ساخت ماشین‌های پیشرفته توسط شرکت فارو در قرن ۲۱، تنها مصارفی کمکی و دستیار گونه برای انسان‌ها داشت که فوکوس و lfred@ از جمله این محصولات بودند. با این حال شرکت به زودی شروع به ساخت ربات‌هایی کرد که قابلیت‌های جنگی داشتند. یکی از خط تولیدها، انواع ماشین‌هایی بودند که «صلح‌بان» نام اشته و قادر به تبدیل زیست‌توده یا بیومس به سوخت و همچنین تکثیر از خودشان را داشتند. به این ترتیب این نوع از ماشین‌ها به سادگی قادر به فعالیت در بازه زمانی نامحدود بودند.


طاعون فارو

شرکت فارو اما به خاطر بروز یک گلیچ در برنامه‌های این ماشین‌ها، کنترلش روی آن‌ها را از دست داد و ماشین‌ها با تمرد از دستورات، شروع به حمله به انسان‌ها کردند. این ماشین‌ها به سرعت از خود تکثیر کرده و با مصرف بیومس قادر به حرکت دائم پیشرانه‌هایشان بودند. به زودی نبردی که میان ماشین‌ها و انسان‌ها شکل گرفت باعث مرگ میلیون‌ها نفر گردید. در این زمان، رئیس شرکت یعنی تد فارو با یکی از کارمندان سابق شرکت یعنی الیزابت سوبک ملاقات کرد تا روشی برای متوقف کردن تکثیر ماشین‌ها پیدا کنند اما از دید سوبک، دیگر راهی برای متوقف کردن ماشین‌ها برای تخریب بایوسفر و حیات در زمین وجود نداشت. سوبک اما در ادامه و در قالب پروژه زیرو دان پیشنهاد جدیدی مطرح کرد که نشان می‌داد پس از انقراض، چگونه باید حیات را به زمین برگرداند.

پروژه توسط یک هوش مصنوعی فوق پیشرفته به نام گایا توسعه می‌یافت که درنهایت روشی برای شکستن کدهای رمزگذاری‌شده ماشین‌ها و متوقف کردن‌شان از تکثیر بی‌رویه پیدا می‌کرد. این هوش مصنوعی سپس حیات را  مجددا به جهان بر می‌گرداند؛ این کار از طریق کلون کردن موجودات زنده، پراکنده کردن گیاهان و درختان و ... همگی توسط این هوش مصنوعی صورت می‌گرفت. گایا از ۹ زیرمجموعه سیستمی مجزا در درون خود تشکیل می‌شد که هر یک وظیفه به خصوصی داشتند. یکی از این زیرمجموعه‌های سیستمی که HADES نام داشت، وظیفه برپا کردن یک رویداد انقراضی کنترل شده را برعهده داشت، و تنها در صورتی فعال می‌شد که نتایج حاصله از پروژه ناامیدکننده می‌شد.


ماشین‌های گایا

دکتر سوبک گرچه پروژه زیرو دان را با تکمیل هوش مصنوعی گایا شروع کرد، ولی ماشین‌های فارو درنهایت طبق پیش‌بینی او با تکثیر زیاد و مصرف بالای زیست‌توده بایوسفر زمین را نابود و حیات را به کلی نابود کردند. این شامل نابودی همه موجودات زنده، از باقی‌مانده نسل انسان‌ها، حیوانات، گیاهان و ... شده بود. با شکسته شدن کدهای رمزگذاری شده ماشین‌ها، گایا سرانجام موفق شد تا روند تکثیر آن‌ها را متوقف کند. این هوش مصنوعی سپس اقدام به ساخت ماشین‌های مختلفی در فرم حیوانات کرد تا از طریق آن‌ها بایوسفر از دست رفته را به زمین برگرداند. صدها سال بعد و با فراهم شدن شرایط حیات، گایا شروع به کلون‌کردن موجودات زنده از جمله انسان‌ها و حیوانات کرد. اولین نسل از انسان‌های کلون شده و رشد کرده به زودی آزاد شده و به تدریج در قالب قبایل مختلف در سطح زمین پراکنده شدند. این انسان‌ها همزیست انبوهی از ماشین‌های گایا بودند و برای قرن‌ها بدون مشکل زندگی می‌کردند.

کمی بیش از هزار سال بعد از انقراض و بازتولید حیات توسط گایا، این هوش مصنوعی سیگنالی با هویت نامشخص دریافت کرد که باعث فعال شدن زیرمجموعه سیستمی که HADES و پروتکل انقراض کنترل شده آن شد. HADES تلاش کرد کنترل کامل گایا را در اختیار بگیرد، اما گایا در پاسخ پروتکل نابودی خودکار خودش را به اجرا گذاشت. با از بین رفتن گایا، اینک همه ۹ زیرمجموعه سیستمی او می‌توانست مستقلا و با تصمیم خود وارد عمل شود. یکی از این ۹ زیرمجموعه، یعنی HEPHAESTUS که وظیفه تولید ماشین‌ها را برعهده داشت، تشخیص داد که انسان‌ها (که غالبا ماشین‌ها را برای منابع‌شان تخریب می‌کردند) برای ماشین‌ها خطرناک هستند و دست به تغییراتی در ساختار ماشین‌های تولیدی‌اش زد. به این ترتیب ربات‌هایی با قابلیت دفاع و تهاجم و گشت‌زنی در خط تولید جدید طراحی و ساخته شد که برای انسان‌ها، رفتاری کاملا متفاوت از قبل را از طرف ربات‌ها نشان می‌داد. رفتاری که توسط انسان‌ها آشفتگی توصیف می‌شد.

گایا به منظور فعال شدن مجدد خودش و از کار انداختن HADES، پیش از خود تخریبی اقدام به کلون کردن از DNA دکتر سوبک کرد و در این امید بود که کلون دکتر سوبک بتواند گایا را مجددا فعال و HADES را از کار بیاندازد. چون تا زمانی که گایا مجددا فعال نشود، ۹ زیرمجموعه سیستمی مستقل به رای عمل کرده و ماشین‌ها رفتاری تهاجمی با انسان‌ها را در پیش خواهند گرفت.


انواع

ماشین‌ها توسط زیرمجموعه سیستمی HEPHAESTUS هوش مصنوعی گایا و به منظور بازتولید بایوسفر زمین طراحی و ساخته شده‌اند. این ماشین‌ها در سه کلاس طبقه‌بندی می‌شوند که البته پس از تشخیص خطری توسط HEPHAESTUS، کلاس چهارمی نیز توسعه پیدا کرد که تنها هدف ماشین‌های این کلاس مقابله با انسان‌ها بود.


کلاس Acquisition

ماشین‌ها در این کلاس‌ها، به شکلی طراحی می‌شدند تا به عنوان نیروی کار، نیازهای چند زیرمجموعه سیستمی به خصوص گایا را عملی کنند.

Terra-formers

ترا-فورمرها در رده ماشین‌هایی هستند که وظیفه کار در زمین و ایجاد تغییرات برای رشد آن را برعهده دارند. ماشین‌های این رده زیر نظر زیرمجموعه سیستمی DEMETER قرار دارند. این رده شامل ماشین‌های زیر است:

Purifiers

پیوریفایرها یا خالص‌سازها، وظیفه پاک‌سازی اتمسفر و بایوسفر دریایی را برعهده داشته و زیر نظر زیرمجموعه‌های سیستمی POSEIDON و AETHER عمل می‌کنند.

Recyclers

ماشین‌های رده آشغال‌جمع‌کن‌ها، وظیفه متلاشی کردن ماشین‌های تخریب شده و برگرداندن قطعات به کالدرون‌ها را برعهده دارند. ماشین‌های این رده زیر نظر زیرمجموعه سیستمی HEPHAESTUS هستند.


کلاس Transport

ماشین‌ها در این کلاس‌ها، به شکلی طراحی می‌شدند تا به عنوان نیروی حمل‌کننده و در هماهنگی با ترا-فورمرها عمل کنند.


کلاس Communication

ماشین‌ها در این کلاس‌ها، به شکلی طراحی می‌شدند تا به عنوان عامل ارتباطی و مخابراتی عمل کنند. تنها یک نوع از این کلاس ماشین‌ها دیده شده است.


کلاس متهاجم

پس از واقعه آشفتگی، HEPHAESTUS علاوه بر ایجاد تغییر در تمامی کلاس‌های قبلی و تغییر ماهیت دوستانه با انسان‌ها به ماهیت تهاجمی نسبت به انسان‌ها، سری ماشین‌های جدیدی نیز تولید کرد که هر کدام به نحوی مسئول مواجهه با انسان‌ها بودند. به این ترتیب واقعه آشفتگی نه تنها سبب تغییر ماهیت ماشین‌های کلاس قبلی (غیر از تال‌نک‌ها) شد، بلکه باعث پیدایش کلاس چهارم و جدیدی نیز گردید.

Recon

ماشین‌های گشت‌زن، نوع جدیدی از ماشین‌ها بودند که HEPHAESTUS پس از واقعه آشفتگی تولید کرد. این ماشین‌ها بسیار ساده و با هدف گشت‌زنی و مخابره خطر انسان‌ها به سایر ماشین‌ها را برعهده دارند.

Combat

ماشین‌های جنگی نیز نوع جدیدی از ماشین‌ها بودند که HEPHAESTUS پس از واقعه آشفتگی تولید کرد. این ماشین‌ها کاملا مسلح بوده و متناسب با مقابله با خطر انسان‌ها طراحی شده‌اند.


ماشین‌های کلاس فارو

ماشین‌های کلاس فارو، ربات‌های از رده خارج شده و از میان رفته قرن ۲۱ هستند که توسط شرکت فارو ساخته شده بود. با این حال در قرن ۳۱، کالتیست‌ها این ماشین‌ها را مجددا زنده کرده بودند.

 


منابع

  • Machine در وب‌گاه هورازیزن زیرو دان ویکیا

ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری