13 مقاله
در این ویکی

هورایزن زیرو دان


Movyn

Horizon Zero Dawn

هورایزن زیرو دان

large.Horizon-zero-dawn-box-art.jpg.12fa

 

سازنده گوریلا گیمز
ناشر سونی
کارگردان ماتیاس دی یونگ
تهیه‌کنندگان

لمبرت ولتربک مولر

سامرات شارما

برنامه نویس مایکل ون در لیو
نویسنده جان گونزالس
موسیقی متن

یوریس دی‌مان

The Flight

نیلز ون در لیست

موتور توسعه دسیما
پلتفرم پلی‌استیشن 4
تاریخ عرضه ۲۸ فوریه ۲۰۱۷
سبک اکشن نقش‌آفرینی، جهان باز، آخرالزمانی
تعداد بازیکنان یک نفره

 

هورایزن زیرو دان (انگلیسی: Horizon Zero Dawn) یک بازی اکشن-ماجراجویی و نقش‌آفرینی است که توسط گوریلا گیمز ساخته و سونی آن را در ۲۸ فوریه ۲۰۱۴ برای پلتفرم پلی‌استیشن 4 عرضه کرده است. این بازی که اولین بار در نمایشگاه E3 2015 معرفی شد، اولین بازی و سری جدیدی است که گوریلا گیمز از سال ۲۰۰۴ به این سو و سری «کیل‌زون» تولید کرده است. این بازی همچنین اولین تجربه این استودیو برای تولید یک اثر نقش-آفرینی نیز بوده است. گوریلا تولید این بازی را از سال ۲۰۱۱ و درست پس از به پایان رساندن «کیل‌زون ۳» شروع کرد.

داستان این بازی پیرامون شخصیت ایلوی است؛ او یک شکارچی و کماندار زن بوده که در آینده‌ای بسیار دور و بیش از هزار سال پس از زمان کنونی زندگی می‌کند. در این دنیا، نژاد انسان در مرز انقراض قرار گرفته و بقایای انسان‌ها در قالب قبایل بدوی زندگی می‌کنند. گونه قالب در این دنیا اینک ربات‌های مکانیکی با هوش مصنوعی پیشرفته هستند که نسبت به انسان‌ها حالتی تهاجمی دارند. ایلوی در دنیای این بازی، به عنوان یک مطرود یا رانده شده از قبیله اصلی خودش متولد شده و رشد می‌کند. سفر او از کودکی تا جوانی، پیرامون یافتن این حقیقت است که چرا مطرود متولد شده و مادرش که هرگز کسی او را ندیده چه کسی است.

گیم‌پلی در این بازی از المان‌های یک بازی جهان‌باز و وسیع، با زاویه دید سوم شخص، سیستم مبارزات با سلاح‌های سرد (کمان-نیزه و ...)، مخفی‌کاری و پیشبرد مراحل بدون درگیری، امتیازات خرید، ارتقا و کسب مهارت برخوردار است. بازیکن در دنیای وسیع بازی به روش‌های پیاده‌روی و دویدن، سواره و یا با استفاده از قابلیت سفر سریع یا «Fast Travel» می‌تواند به گردش و جستجوی لوکیشن‌ها بپردازد.

هورایزن زیرو دان از زمان معرفی، نمایش‌های رسمی و عرضه نهایی همواره با تحسین‌های منتقدین و طرفداران مواجه بوده و در رشته‌های مختلف نیز موفق به کسب نامزدی یا پیروزی شده است. این بازی با امتیاز متای عالی ۸۹ از ۱۰۰، یکی از مهم‌ترین و پر سودترین بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن 4 در سال ۲۰۱۷ نیز بوده است.گیم‌پلی

large.5a28e4461f4ae_HorizonZeroDawn(12).

هورایزن زیرو دان یک بازی اکشن نقش‌آفرینی و جهان-باز بوده که بازیکن شخصیت اصلی را با زاویه دید سوم شخص دنبال می‌کند. شخصیت اصلی و قابل کنترل بازی، یک شکارچی و کماندار زن به نام ایلوی است که در دنیای پساآخرالزمانی و جمعیت‌های انسانی بدوی زندگی می‌کند. گونه غالب در این جهان که بیش از هزار سال بعد از زمان کنونی نظم گرفته، ربات‌های فلزی با هوش مصنوعی بسیار پیشرفته هستند که در بازی اصطلاحا «ماشین» خطاب می‌شوند. ماشین‌ها به نوبه خود به چندین گونه و هر گونه با خصایص و ویژگی‌های منحصر به فرد خودشان تقسیم می‌شوند. ماشین‌ها همچنین تنها دشمنان ایلوی در بازی نیستند و انسان‌ها از قبایل رقیب نیز در مقابل او قرار خواهند گرفت. سلاح اصلی ایلوی تیر و کمان بوده که با کمک ارتقا و به دست آوردن مهارت، قابلیت شلیک تیرهای آتشی، انفجاری، یخی و ... را خواهد داشت. ایلوی همچنین قادر به استفاده از چند نوع کمان پرتابی و همچنین تله زمینی نیز هست. او همچنین مجهز به یک نیزه مخصوص است که در مبارزات تن به تن به کار گرفته می‌شود. قطعات مختلفی که از ربات‌های منهدم شده به دست می‌آیند، مانند فلز، هسته و ... در زنده ماندن ایلوی نقش مهمی ایفا می‌کنند و بازیکن از طریق لوت یا غارت ماشین‌های منهدم آن‌ها را به دست می‌آورد و می‌تواند با کمک منابع مختلف کسب شده Crafting انجام دهد. خشاب‌ها و تیرها، فضای حمل منابع و سلاح‌ها، خط خون و سلامتی، پادزهر و ... از جمله مواردی هستند که ایلوی با به دست آوردن منابع از محیط، غارت ماشین‌ها و یا برداشتن منابع از جعبه‌ها قادر به Craft کردن‌شان است. این منابع، غیر از استفاده برای پیش‌نیاز Craft کردن، قابل فروش نیز بوده و بازی مجهز به سیستم اقتصادی و خرید و فروش آیتم‌ها و منابع نیز هست.

large.5a28e42c4f688_HorizonZeroDawn(7).j

ایلوی مجهز به یک آیتم سخت‌افزاری و پیش‌فرض به نام فوکوس نیز هست که پشت گوشش نصب کرده است. بازیکن با فوکوس قادر است در محیطی سه بعدی، آیتم‌ها، موجودات و ماشین‌ها را با آوردن نشانگر روی آن‌ها بررسی کند. این بررسی در لحظه و به صورت نمایش نام و منابع قابل غارت مهم آن است. همچنین فوکوس قادر است نقاط ضعف اصلی هر ماشین و سلاح کاری‌تر برای از بین بردن آن‌ها را نیز نمایش دهد. حیوانات وحشی نیز در محیط بازی وجود دارند که هر یک به نوبه خود منابع خاصی را پس از شکار در اختیار می‌گذارند. مکانیزم مبارزات، عمدتا از طریق هدف‌گیری و شلیک است که شامل انواع کمان و انواع مهمات می‌شود. بازیکن همچنین با به دست آوردن مهارت و پیش‌نیازها، می‌تواند ماشین‌ها را رام کرده و به اصطلاح «Override» کند. هر ماشین پس از رام شدن، به متحد ایلوی تبدیل شده و به ماشین‌های دیگر حمله می‌کند. بازیکن با کمک نیزه مجهز شده و مهارت‌ها و پیش‌نیازهای قبلی قادر به رام کردن ماشین‌ها بوده و برای رام کردن هر گونه، پیش‌نیازی مستقل لازم دارد. گیم‌پلی مخفی‌کار در بازی شامل مخفی شدن در علفزارها، زیر سطح آب و محل‌های دور از دید دشمن است. بازیکن در شرایطی که دشمن خبری از حضور ایلوی ندارد، با ابزارهایی مثل سوت زدن یا پرتاب کردن سنگ، دشمن را به خود نزدیک کرده و با آن مواجه شود.

large.Horizon-Zero-Dawn-(28).jpg.8daa79d

بازی به شکل جهان-باز و دنیایی وسیع و تقریبا قابل دسترسی و قدم گذاشت در هر نقطه از آن طراحی شده است. این دنیا از محیط‌هایی متنوع مانند جنگل، کوهستان، برفی و یخبندان، بیابانی و دیگر پوشش‌ها با قابلیت گردش روز و شب و آب و هوایی پویا تشکیل شده است. بازیکن با کمک نقشه قادر به جهت‌یابی، پیدا کردن آیتم‌ها، ماموریت‌ها، مسیرها و ... است و با گردش در مناطق یا بالارفتن از نوع خاصی از ماشین‌ها به نام تال نک می‌تواند محل‌های مشخص نشده و خالی نقشه را نمایان کند. قابلیت ذخیره بازی عموما استفاده از کمپ‌های آتش است که در فواصل مختلف در محیط وجود دارند. از همین کمپ‌ها نیز می‌توان برای سفر سریع بین لوکیشن‌های دنیا استفاده کرد. بازیکن با توجه به ویژگی‌های یک بازی جهان باز، قابلیت تعامل کلامی با بسیاری از کاراکترهای غیر قابل کنترل را نیز داشته و صحبت با افراد مهم شامل انتخاب دیالوگ نیز می‌شود و بازیکن بسته به شرایط می‌تواند سوال، جواب یا خط صحبت با طرف مقابل را تعیین کند که هر کدام ممکن است منجر به تفاوت‌هایی در نتیجه تعامل با شخص شود. بازیکن همچنین با جمع‌آوری امتیاز تجربه یا XP می‌تواند مهارت‌های جدیدی آزاد کند که این مهارت‌ها به شکل درختی و سطح به سطح خواهند بود.


داستان


پیش‌زمینه

داستان بازی در قرن ۳۱ میلادی و از سال ۳۰۲۰ شروع می‌شود و گونه انسان در دنیا، به خاطر فاجعه‌ای به زندگی در حالت قبیله‌ای و بدوی برگشته است. در این دنیا، انسان‌ها به پیشینیان متمدن خود که به تکنولوژی‌های مدرن دست پیدا کردن بودند «قدیمی‌ها» می‌گویند. در سرتاسر این جهان، آنچه از تمدن گذشته باقی مانده چیزی جز ویرانه‌ها نیست و جهان اینک تحت سلطه مخلوقات روباتیکی است که با اصطلاح ماشین خطاب می‌شوند. در طول چند صده، ماشین‌ها با باقیمانده انسان‌ها در زندگی و همزیستی متعادلی قرار داشتند؛ با این حال پس از واقعه Derangement رفتار این ماشین‌ها نسبت به انسان‌ها تهاجمی شده و ماشین‌های بزرگ‌تر و مرگبارتری در برابر آن‌ها ظاهر شده بود. در دنیای بازی، سه قبیله اصلی نورا، کارجا و آسرام وجود دارد که شخصیت ایلوی، یک عضو مطرود از قبیله نورا است. افراد این قبیله بدوی، در کوهستان زندگی و طبیعت را به عنوان «مادر-همه» مورد پرستش قرار می‌دهند. ساکنین قبیله کارجا شهرساز بوده در بیابان زندگی می‌کنند؛ افراد این قبیله خورشید را مورد پرستش قرار می‌دهند. قبیله آسرام نیز شناخته شده برای صنعت‌گری و کار با آهن هستند.


خلاصه

large.5a28e40ef1d62_HorizonZeroDawn(1).j

large.5a28e417d8b12_HorizonZeroDawn(3).j

ایلوی، در بدو تولد از قبیله «نورا» تبعید شده و به یک تبعیدی دیگر یعنی راست سپرده شد تا وی را بزرگ کند. چند سال بعد او هنوز بسیار کوچک بود که شاهد رفتار پرخاشگرانه و دوری جویانه با او به عنوان یک تبعیدی بودند؛ او در همین سن کم و در جریان جستجو در محوطه، به گودالی سقوط کرد که فن‌آوری‌های به جا مانده از «پیشنیان قدیمی» انسان‌ها وجود داشت و او در این محل سخت‌افزاری به نام فوکوس پیدا کرد. ایلوی در ادامه از راست پرسید که چرا باید به عنوان یک تبعیدی متولد می‌شده و اینکه آیا مادرش هنوز زنده است. او برای رسیدن به این پاسخ‌ها، برای چند سال آینده تحت تعلیم توسط راست قرار گرفت و به یک شکارچی و کماندار ماهر تبدیل شد، تا بتواند در رقابت اثبات قبیله نورا شرکت کند. از آنجا که حتی تبعیدی‌ها نیز امکان شرکت در رقابت را برای تبدیل شدن به شجاع نورا داشتند، ایلوی قصد به دست آوردن این عنوان را داشت تا بتواند با افراد قبیله صحبت کند. او در این رقابت شرکت و در آن به پیروزی رسید؛ با این حال نورا به زودی مورد حمله ناگهانی کالتیست‌ها قرار گرفتند. در جریان این حمله، ایلوی و سایر شجاعان نورا به مقابله با مهاجمان پرداختند اما درحالی که ایلوی نزدیک بود توسط رهبر کالتیست‌ها هلیس کشته شود، راست در آخرین لحظات از راه رسید و با فداکاری خودش ایلوی را نجات داد. ایلوی پس از مدتی در درون کوه مادر به هوش آمد و با تیرسا، یکی از مادران بزرگ نورا صحبت کرد و متوجه شد که کالتیست‌ها، اکنون این قابلیت را پیدا کرده‌اند که ماشین‌های فاسد شده را تحت کنترل در بیاورند. ایلوی همچنین متوجه شد که هیچ کس مادر او را ندیده و او به عنوان نوزاد در مقابل یک درب مهر و موم شده در دل کوه مادر پیدا شده است. این درب هیچ گاه باز نشده و از دید نورا و بزرگان قبیله، محل ارتباط خدای «مادر-همه» با انسان‌ها است. به عنوان نتیجه، تیرسا به ایلوی گفت که او در واقع هدیه‌ای از طرف «مادر-همه» است و باید خودش اسرار ناگفه را کشف کند.

large.5a28e436a16a7_HorizonZeroDawn(9).j

ایلوی در مقابل این درب توسط یک سیستم پروژکتوری اسکن شد که این رویداد از دید تیرسا صحبت مادر-همه با ایلوی بود. به هر شکل، ایلوی گرچه از نظر ظاهر و ژنتیک، شباهت بسیار زیادی به یک دانشمند داشت اما دسترسی او برای عبور از دور تایید نشد و او به عنوان یک شجاع و همچنین سیکر از قبیله نورا، جستجو در دنیای بیرون را برای پیدا کردن حقایق شروع کرد. او در ادامه با الین مواجه شد که مدتی قبل و در مسابقه نیز او را دیده بود. الین نیز مثل ایلوی یک فوکوس داشت و فاش کرد که کالتیست‌ها بخشی از گروهی هستند که خودشان را «the Eclipse» نامیدند. او همچنین فاش کرد که دلیل اینکه کالتیست‌ها، ایلوی را هدف قرار داده بودند شباهت او با دانشمندی از تمدن قدیم به نام دکتر الیزابت سوبک بوده است؛ زنی که ایلوی پیش‌تر در چشم‌انداز مقابل درب دیده و تصور می‌کرد مادرش است. او به زودی ویرانه و بقایای شرکت فارو را به عنوان یک شرکت و تولید کننده ماشین‌های رباتیک در تمدن قدیم پیدا کرد و فهمید که تمدن قدیم، نزدیک به هزار سال قبل و زمانی نابود شد که فارو کنترل ربات‌های نوع «صلح‌بان» خودش را از دست داد. این ربات‌ها که با کارکرد نظامی طراحی شده بودند، توانایی تکثیر از خود و استفاده از زیست‌توده را به عنوان سوخت داشتند. در حقیقت تکثیر در مقیاس گسترده و مصرف عظیم زیست‌توده به سرعت باعث از بین رفتن حیات در کره زمین شد. ایلوی در ادامه متوجه حقیقت دیگری شد؛ اینکه دکتر الیزابت سوبک هدایت پروژه زیرو دان را برعهده داشته است؛ پروژه فوق محرمانه‌ای که هدفش بازتولید حیات در دنیای پساآخرالزمان، با کمک یک سیستم خودکار و هوشمند بوده است. ایلوی در ادامه جستجوی خود، از طریق فوکوس با شخص مرموزی به نام سیلنس آشنا شد که همچون ایلوی شدیدا مایل به کشف حقایق درباره آنچه بر سر تمدن قدیم آمده بود است.

large.5a28e452566f8_HorizonZeroDawn(14).

large.5a28e45e0e788_HorizonZeroDawn(17).

ایلوی با ادامه مسیر خود، فهمید که دکتر سوبک در دوران خود و برای تکمیل پروژه زیرو دان، به پایگاهی فرستاده شده که به گفته سیلنس، اینک در زیر سیتادل، مرکز قدرت کالتیست‌ها قرار داشت. به ان ترتیب او به محل نفوذ و دریافت که پروژه زیرو دان، درواقع یک مجموعه عظیمی از پایاگاه‌های داده، کارخانجات تولید و محفظه‌های کلون کردن موجودات زنده زیرزمینی بوده که همه این بخش‌ها توسط یک سیستم هوش مصنوعی فوق پیشرفته به نام گایا کنترل و همگام‌سازی می‌شده است. زمانی که با مصرف شدید بیومس توسط ربات‌های صلح‌بان و تخریب بایوسفر، حیات روی زمین نابود شد، گایا در پاسخ شروع به توسعه و راه‌اندازی سیستمی کرد که همه ربات‌های فارو را غیرفعال و خط ربات‌های جدیدی ایجاد کرد که بایوسفر از دست رفته زمین را بازتولید کند. پس از گذشت سال‌ها و زمانی که میزان بایوسفر زمین به حد نیاز برای شروع حیات رسید، گایا از طریق دیتابیس‌های ذخیره DNA شروع به بازتولید حیات (انسان و سایر موجودات) در محفظه‌های کلون کرد و با سیستم دیگری به اولین نسل انسان‌های کلون شده آموخت که اشتباه پیشینیانشان را تکرار نکنند. ایلوی سپس با روش کار گایا و ۹ زیرمجموعه سیستمی این هوش مصنوعی آشنا شد. یکی از این ۹ زیرمجموعه با اسم رمز هی‌دیس وظیفه به خصوصی داشت و آن هم اجرای یک برنامه انقراض کنترل شده بود؛ برای زمانی که نتیجه پروژه زیرو دان برای حیات بشر مضر تشخیص داده می‌شد. پس از این، ایلوی وارد دفتر دکتر سوبک شد و با برداشتن یک رجیستری دسترسی، اینک می‌توانست وارد درب مهر و موم شده درون کوه مادر-همه شود. به هر شکل اما ایلوی توسط کالتیست‌ها دستگیر و هلیس او را به مرگ محکوم می‌کند. او در یک فضای گلادیاتوری با ربات‌های فاسد شده مبارزه می‌کرد که در نهایت سیلنس او را نجات و از محل فراری داد.

large.5a28e47e26ffa_HorizonZeroDawn(26).

کالتیست‌ها که در پاسخ به قبیله نورا حمله کرده بودند، در معرض نابودی کامل بودند که ایلوی به کمک‌شان رفت و در نهایت با کمک دیگر اعضای قبیله نورا این خطر را دفع کرد. او که به عنوان یک تبعیدی سابق، اینک مورد احترام بیشتر افراد نورا قرار داشت در میان بهت همگان وارد درب مهر و موم کوه مادر-همه شد. در این محل، ایلوی فایل صوتی را از گایا پیدا کرد که از ثبت شدن سیگنالی با هویت نامشخص، در حدود یک سال قبل خبر داده بود که سبب فعال شدن زیرمجموعه سیستمی هی‌دیس شده است. گایا با سیستم خود-تخریبی قصد داشت هی‌دیس را از کار بیاندازد ولی با نابود شدن گایا، در واقع کل سیستم و پروژه زیرو دان متوقف شده بود. گایا پیش از این کار، کلونی از دکتر سوبک ایجاد کرد و امیدوار بود این کلون بتواند هی‌دیس را متوقف و عملکردهای گایا را مجددا فعال‌سازی کند. این کلون، ایلوی بود و او فهمید که دکتر سوبک در نقطه‌ای مجبور به فدا کردن جانش شد تا ربات‌های اولیه صلح‌بان فارو، هرگز گایا را پیدا نکنند. ایلوی سپس سیستم لازم برای نابود کردن هی‌دیس را به دست آورد و در خروج از درب همچون قدیس توسط افراد نورا مورد احترام قرار گرفت. او که می‌دانست خدای مادر-همه در واقع چیزی جز یک هوش مصنوعی نیست، افراد نورا را از تعظیم کردن به خودش منع و سفرش را ادامه داد. پس از این، سیلنس اعتراف کرد که خودش درواقع پایه‌گذار گروه کالتیست‌ها بوده و از هی‌دیس وعده دریافت تمامی اطلاعات را گرفته بود. با کمک سیلنس، ایلوی با این پیش بینی که هی‌دیس قرار است مجددا ماشین‌های فارو را فعال و از این طریق واقعه انقراض قبلی ا تکرار کند، شروع به آگاه کردن مردم کرد. او هلیس را کشت، به مردم در دفع حملات روبات‌های فاسد شده فارو کمک و درنهایت با ضربه نیزه متعلق به سیلنس، هی‌دیس را متوقف کرد. پس از این، ایلوی به محل خانه قدیمی دکتر سوبک رفت و جسد او را در زره‌اش پیدا کرد. در ادامه، مشخص شد که هی‌دیس همچنان زنده و اینک تحت کنترل سیلنس در آمده است؛ سیلنس حالا قصد دارد از هی‌دیس بپرسد که ماهیت سیگنال فرستاده شده که منجر به خود-تخریبی گایا شد چه بوده است.


ساخت و توسعه

گوریلا گیمز ساخت و توسعه بازی هورایزن زیرو دان را در سال ۲۰۱۱ و پس از اتمام بازی «کیل‌زون ۳» شروع کرد. زمانی که تیم مشغول بررسی ایده‌ها برای تولید یک IP جدید بود، آن‌ها حدود ۴۰ طرح را بررسی کردند که به گفته ماتیاس دی یونگ، هورایزن زیرو دان پر ریسک‌ترین‌شان بود. طرح این بازی نیز در اصل توسط کارگردان هنری جان-بارت در سال ۲۰۱۰ مطرح شده بود. سرانجام پس از انتخاب این طرح، تیمی ۱۰-۲۰ نفره مشغول ساخت نمونه‌های اولیه از بازی شدند که بیشتر المان‌های این دوره در ساخت بازی اصلی نیز به کار گرفته شد. تقریبا ۲۰ خط داستانی متفاوت برای بازی نوشته شد و ایده‌های مختلفی مثل وجود شخصیت‌های قابل بازی متفاوت نیز مطرح گردید. گوریلا سپس جان گونزالس، نویسنده لید بازی فال‌اوت: وگاس جدید را برای پروژه استخدام کرد و شخصیت اصلی ایلوی که از دوره نمونه‌های اولیه مطرح شده بود به عنوان کاراکتر محوری باقی ماند. به محض اتمام بازی «کیل‌زون: سقوط سایه»، تیم توسعه تمرکز خود را روی توسعه هورایزن زیرو دان گذاشت و گوریلا برای این منظور کار روی پروژه دیگرش را نیز کنسل کرد. بعدها مشخص شد که سونی در ابتدا تمایلی به استفاده از شخصیت اصلی مونث نداشته و گروه مخصوصی برای سنجش موفقیت این تصمیم تشکیل داده بود. بودجه برآورده شده تقریبی برای آن نیز ۴۵ میلیون یورو بوده است.

زمینه بازی در جستجوی همبستگی میان خطر و زیبایی در دنیایی است که انسان‌ها دیگر گونه غالب حیات نیستند. تیم توسعه در ساخت بازی، طراحی مراحل در چنین دنیایی را برپایه سیستم «کوئست» قرار داد. بازیی همچنین فاقد بخش‌ها یا نکات آموزشی طراحی شد تا بازیکن براساس سیستم آزمون و خطا بر چالش‌ها غلبه کند. همچنین تلاش شد برای بازی با توجه به فراوانی آیتم‌ها، منوها و رابط کاربری‌های ساده‌ای طراحی شود تا مدیریت منابع، Craft کردن، ارتقاها و ... طراحی شود که از همان ابتدا رسیدن به چنین هدفی از نظر فنی چالش برانگیز بوده است. نکته دیگری که برای گوریلا اهمیت داشت ارتقا موتور بازی‌سازی دسیما بود که پیش‌تر در ساخت سری کیل‌زون استفاده می‌شد. با دسیما، یکی از چالش‌های اساسی در طراحی محیط‌های باز، افق‌های دور و لودینگ‌ها بود و اینکه المنت‌ها در یک بازی جهان‌باز تا چه میزان متفاوت خواهند بود. گوریلا همچنین غیر از ارتقاهای فنی روی دسیما، در زمینه روایت داستانی نیز به تحقیق پیرامون فرهنگ‌های قبیله‌ای و آثار تخریب‌های زیست محیطی در فواصل میلیون سال نیز پرداخت. استودیو همچنین تصمیم داشت تا برای سیستم کوئست بازی به یک رویکرد ثابت دست پیدا کند و برای این کار به بررسی طیف متفاوت از آثار نقش‌آفرینی آرامش‌بخش تولید شده با «RPG Maker» تا آثار سخت‌گیرانه و مستقیم سبک هک اند اسلش پرداخت. شیوه اول به خاطر داشتن سیستم کم‌تر متمرکز مدیریت کوئست‌ها توصیف و شیوه دوم به خاطر ساختار ثابت و المان‌های از پیش تعیین شده دیده شد و تیم در نهایت تصمیم گرفت برای کوئست‌ها بیشتر از رویکرد دوم پیروی کند.

برای صداگذاری شخصیت ایلوی، گوریلا اشلی برچ را انتخاب و در سال ۲۰۱۴ تست‌های اولیه انجام شد. این بازیگر برای صداگذاری تریلر بازی در سال ۲۰۱۵ نیز استخدام شد و برای دو سال آینده، ایفاگر نقش فیس‌کپچر و صدای ایلوی بود. روند ضبط حرکات صورت و صدا در لوس آنجلس صورت گرفت و استودیو هلندی از طریق اسکایپ مراحل بازیگری او را دنبال می‌کرد. همچنین از شمایل هانا هاکسترا برای چهره و آماندا پیری برای موشن کپچر شخصیت ایلوی بهره گرفته شد. همچنین در سال ۲۰۱۷ بود که حضور لنس ردیک در بازی تایید شد. برای موسیقی متن بازی، گوریلا موسیقی‌دان و سازنده ساندتراک‌های سری کیل‌زون یعنی یوریس دی‌مان را استخدام کرد که در پایان او ۸۰ قطعه در مجموع ۴ ساعت موسیقی برای بازی نوشت و اجرا کرد. این بازی که سرانجام در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۷ گلد شده بود، ۲۸ فوریه ۲۰۱۷ نیز برای پلتفرم پلی‌استیشن ۴ عرضه گردید.


بازتاب‌ها

امتیازات میانگین

متاکریتیک 89/100

 

امتیازات منتقدین

دستراکتوید 7٫5/10
EGM 9/10
گیم اینفورمر 8٫75/10
گیم‌اسپات 9/10
IGN 9٫3/10
پالی‌گان 9٫5/10
گیمز رادار 4٫5/5
جاینت بمب 5/5
ویدئو گیمر 8/10

 

هورایزن زیرو دان با توجه به وب‌گاه متاکریتیک موفق شد تا «بازخوردهای به طور کلی مطلوب» از منتقدین دریافت کند. این بازی که امتیاز متای ۸۹ از ۱۰۰ را به دست آورده، به خاطر تجربه گردش در دنیای بازش، عمق داستانی، جلوه‌های بصری، مبارزات چالشی، شخصیت‌پردازی و به خصوص ایفاگری نقش ایلوی توسط اشلی برچ با استقبال گسترده منتقدین مواجه بوده است.

دستراکتوید، مشخصا به بازیگری خوب اشلی برچ و لنس ردیک اشاره کرد و از شخصیت ایلوی به عنوان کاراکتری جالب توجه که در روایت داستانی از ثبات و توالی عمل کافی برخوردار است یاد کرد. این منتقد همچنین به دنیای بازی و حس لذت‌بخش گردش در آن اشاره کرد که هرچه بیشتر در آن کندوکاو صورت گیرد جذاب‌تر هم خواهد شد. جنبه‌های دیگر این دنیا، یعنی مناظر بدیع، و مخلوط شدن آن با آب و هوا و گردش شب و روز پویا نیز مورد تحسین واقع شده است. در زمینه مبارزات نیز این منتقد معتقد است که تنوع در ماشین‌ها و متدهای مقابله با آن‌ها حس لذت‌بخشی را به مبارزات بازی اضافه کرده است. گیم‌اسپات در نقد و بررسی خود به شخصیت‌پردازی ایلوی اشاره و آن را شگفت‌انگیز توصیف کرد؛ اینکه شخصیت او متناسب با روایت داستان و رویدادها تا زمان بالغ شدن شکل می‌گیرد. همچنین به نوشته این منتقد، مبارزات در بازی به شکلی پیاده شده بوده که هرگز فراموش نشود. این که کوئست‌های اصلی، به شکلی در جهان بازی پیاده شده که بازیکن به گردش در آن مایل شود نیز یکی دیگر از نکات مثبت برشمرده شده توسط گیم‌اسپات بوده است. گیم‌رادار نیز در نقدی مشابه دنیای بازی را جذاب و مبارزات را از نقاط عطف گیم‌پلی برشمرده است.

پالی‌گان این اثر را نقطه تعالی گوریلا گیمز در میان آثارش دیده و این استودیو را به خاطر انجام چنین ریسکی مورد تحسین قرار داده است. این منتقد همچنین ایلوی را کاملا فیت در داستانی می‌بیند که بازی ارائه می‌کند. آی‌جی‌ان نیز بازی را به خاطر وزن و معنی‌دار بودن آن تمجید کرده و همچنین شخصیت جدیدش را دوست‌داشتنی دیده است. از دید این منتقد نیز سیستم مبارزات بازی از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های بازی و یکی از متعالی‌ترین بخش‌های آن دیده شده است.

در نقطه مقابل و در نقدهای منفی، دستراکتوید به شخصیت‌های بازی اشاره کرده و گفته که غیر از ایلوی و سیلنس، تقریبا همه شخصیت‌های دیگر بازی چندان جالب نیستند. این منتقد همچنین گفته که هوش مصنوعی شخصیت‌ها بدتر از ماشین‌ها است. از دید EGM نیز برخی المان‌های بازی مثل تهیه خشاب، لود کردن سلاح در منوی سلاح‌ها و اینکه ایلوی در بالا یا پایین رفتن از موانع، فقط محدود به محل‌های مارک خورده است را از جمله موارد گیج کننده در روند گیم‌پلی بازی دیده است. گیم‌اسپات نیز جدای از اینکه از سیستم مبارزات بازی تمجید کرده است، زمانی که مبارزات به سمت درگیری تن به تن می‌رسد را چندان جالب توجه ندیده است. آی‌جی‌ان نیز به این نکته اشاره کرده که سیستم دیالوگ‌های درختی بازی گاهی متناقض با روایت داستانی در می‌آید.

هورایزن زیرو دان در ۶ ماهه اول عرضه خود، موفق به فروش بیش از ۳ میلیون نسخه گردید.


گالری تصاویر

 


منابع


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری