13 مقاله
در این ویکی

ایلوی


Movyn

Aloy

اِیلوی

large_Aloy.jpg.439681cc8decd42aa65427bad

 

نام اصلی ایلوی
گونه انسان
قبیله نورا
تولد ۴ آوریل ۳۰۲۱
وضعیت زنده
ارتباطات

الیزابت سوبک (مادر ژنتیکی)

راست (پدرخوانده)

گایا (خالق)

شناخته شده برای شجاع نورا، سیکر، شکارچی ماشین
دیده شده

هورایزن زیرو دان

فروزن وایلدز

صداگذار اشلی برچ

 

اِیلوی (انگلیسی: Aloy) شخصیت اصلی و تنها کاراکتر قابل بازی در هورایزن زیرو دان است. ایلوی در دنیای پساآخرالزمانی و تحت کنترل ماشین‌ها به دنیا آمد و در بدو تولد از قبیله نورا تبعید شد. به همین منظور، او به عنوان نوزاد به یک مطرود دیگر به نام راست سپرده شد و توسط او بزرگ شد. سفر ایلوی برای کشف این حقیقت که مادرش چه کسی بوده و چرا به عنوان یک تبعیدی متولد شده، شالوده و پایه داستان بازی هورایزن زیرو دان است.پیش‌زمینه و سال‌های اولیه

حدود ۱۰۰۰ سال از انقراض حیات در زمین به واسطه طاعون فارو گذشته است. در طول این ۱۰۰۰ سال، حیات مجددا با پروژه زیرو دان به زمین برگشته است ولی انسان‌ها دیگر گونه غالب در زمین نیستند و ماشین‌ها تبدیل به گونه مسلط در زمین شده‌اند. در آگوست سال ۳۰۲۰، هوش مصنوعی گایا که پروژه را کنترل می‌کند، سیگنال منحصر به فردی از مرجعی نامشخص دریافت می‌کند که سبب می‌شود تا یکی از زیرمجموعه‌های سیستمی این هوش مصنوعی با نام HADES فعال شود. HADES تنها در زمانی فعال می‌شد که نتایج پروژه از دید گایا رضایت بخش نمی‌بود و با فعال شدنش، یک انقراض کنترل شده دیگر ترتیب می‌داد. با این حال گایا که قصد مانع شدن HADES را از طریق فعال کردن پروتکل خود-تخریبی داشت، از طریق دستگاه‌های کلون‌سازی، اقدام به کلون کردن از DNA دکتر سوبک کرد تا این کلون درنهایت مانع HADES شده و گایا را مجددا راه‌اندازی کند.

large.5a28e40ef1d62_HorizonZeroDawn(1).j

پس از تولد این کلون، او به بیرون از درب مقر کلون‌سازی منتقل شد؛ دربی که از دید افراد قبیله نورا، تجسمی از خدایگان قبیله‌شان یعنی خدای مادر-همه بود. در این زمان، مادران بزرگ قبیله نورا این نوزاد دختر را پیدا کردند که نقش رهبری قبیله را برعهده داشتند. در حالی که یکی از مادران قبیله یعنی تیرسا، باور داشت دختر در واقع هدیه‌ای از طرف خود خدای مادر-همه بوده است، دو مادر قبیله دیگر یعنی لانسرا و جیزا مخالف بودند و باور داشتند که این نوزاد یک بچه نفرین شده است که توسط شیاطین آهنی در کوه مقدس‌شان جا گذاری شده است. به هر حال، با توجه به اینکه دختر مادری نداشت، از دید قبیله نورا یک مطرود بود و بایستی خارج از اجتماع آن‌ها زندگی می‌کرد. مادران بزرگ قبیله در ادامه دختر را به راست، یک تبعیدی دیگر که همچنان با سنت‌های نورا زندگی می‌کرد دادند و با کمک تیرسا گه همچنان به دختر باور داشت، راست براساس سنت‌های نام‌گذاری قبیله نورا روی دختر اسم گذاشت و او را «ایلوی» صدا زد.

ایلوی درحالی توسط راست و خارج از قبیله نورا بزرگ شد، که خیلی زود متوجه هویتش به عنوان یک تبعیدی شد. او حق نداشت با هیچ بچه‌ای از قبیله نورا حرف بزند یا بازی کند و همه افراد قبیله نورا، حتی از دیده شدن در کنار او (به عنوان یک تبعیدی) اجتناب می‌کردند. او در همین سن کم و در جریان جستجو در محوطه، به گودالی سقوط کرد که فن‌آوری‌های به جا مانده از «پیشنیان قدیمی» انسان‌ها وجود داشت و او در این محل سخت‌افزاری به نام فوکوس پیدا کرد. فوکوس یک سخت‌افزار مدرن و قابل نصب روی گوش بود و در یک رابط کاربری سه بعدی، اطلاعات کوتاهی از آیتم‌ها و گونه‌های مختلف در اختیار شخص می‌گذاشت. ایلوی در ادامه از راست پرسید که چرا باید به عنوان یک تبعیدی متولد می‌شده و اینکه آیا مادرش هنوز زنده است؟ راست در پاسخ گفت که اجتناب دیگران از او طبیعی است و ایلوی هم باید از صحبت کردن با آن‌ها اجتناب کند. گرچه ایلوی می‌خواست بداند که مادرش کیست و چرا باید با داغ تبعیدی بودن بزرگ شود، ولی راست نیز در این باره چیزی نمی‌دانست. او فقط یک راهکار برای ایلوی داشت، اینکه باید به ۱۸ سالگی برسد و در رقابت اثبات قبیله نورا شرکت کند. اگر او در آن رقابت پیروز می‌شد، عنوان شجاع نورا را به دست می‌آورد و تنها از این طریق می‌توانست به جواب سوالاتش از زبان مادران بزرگ قبیله نورا برسد. ایلوی که کاملا مشتاق این رقابت بود، به سرعت تمریناتش در کنار راست را شروع کرد و رفته رفته در بسیاری از رشته‌ها، مانند تیراندازی و شکار، دویدن استقامت، بالا و پایین رفتن از موانع و کوه‌ها و ... با تجربه شد و وقتی به سن ۱۸ سالگی رسیده بود، کاملا آماده رقابت بود.


در جستجوی حقیقت

large.5a28e417d8b12_HorizonZeroDawn(3).j

هرچه به روز موعود رقابت نزدیک‌تر می‌شدند، راست غمگین‌تر و ایلوی خوشحال‌تر بودند. راست گرچه قصد پنهان کردن این موضوع را داشت ولی او در اصل به این دلیل ناراحت بود که ایلوی به شجاع قبیله نورا تبدیل می‌شد؛ و همین موضوع نیز کافی بود تا به عنوان یک عضو قبیله نورا، دیگر هرگز فرصت دیدن یا صحبت با ایلوی را نداشته باشد. به هر شکل، ایلوی گرچه اطمینان داد که پس از آن هم به ملاقاتش خواهد آمد اما راست گفت این کار درستی نیست چون راست یک تبعیدی است و ایلوی باید به قوانین نورا احترام گذاشته و او را برای همیشه فراموش کند. ایلیو در این رقابت شرکت و در پایان نیز به پیروزی رسید؛ با این حال نورا به زودی مورد حمله ناگهانی کالتیست‌ها قرار گرفتند. در جریان این حمله، ایلوی و سایر شجاعان نورا به مقابله با مهاجمان پرداختند اما درحالی که ایلوی نزدیک بود توسط رهبر کالتیست‌ها هلیس کشته شود، راست در آخرین لحظات از راه رسید و با فداکاری و گذشتن از جان خودش ایلوی را نجات داد. ایلوی پس از مدتی در درون کوه مادر به هوش آمد و با تیرسا، یکی از مادران بزرگ نورا صحبت کرد و متوجه شد که کالتیست‌ها، اکنون این قابلیت را پیدا کرده‌اند که ماشین‌های فاسد شده را تحت کنترل در بیاورند. ایلوی همچنین متوجه شد که هیچ کس مادر او را ندیده و او به عنوان نوزاد در مقابل یک درب مهر و موم شده در دل کوه مادر پیدا شده است. این درب هیچ گاه باز نشده و از دید نورا و بزرگان قبیله، محل ارتباط خدای «مادر-همه» با انسان‌ها است. به عنوان نتیجه، تیرسا به ایلوی گفت که برخلاف باور دیگر بزرگان نورا، او در واقع هدیه‌ای از طرف «مادر-همه» است و باید خودش اسرار ناگفه را کشف کند.

large.5a28e427431a8_HorizonZeroDawn(6).j

ایلوی در مقابل این درب توسط یک سیستم پروژکتوری اسکن شد که این رویداد از دید تیرسا صحبت مادر-همه با ایلوی بود. به هر شکل، ایلوی گرچه از نظر ظاهر و ژنتیک، شباهت بسیار زیادی به یک دانشمند داشت اما دسترسی او برای عبور از در تایید نشد و او به عنوان یک شجاع و همچنین سیکر از قبیله نورا، جستجو در دنیای بیرون را برای پیدا کردن حقایق شروع کرد. او در ادامه با الین مواجه شد که مدتی قبل و در مسابقه نیز او را دیده بود. الین نیز مثل ایلوی یک فوکوس داشت و فاش کرد که کالتیست‌ها بخشی از گروهی هستند که خودشان را «the Eclipse» نامیدند. او همچنین فاش کرد که دلیل اینکه کالتیست‌ها، ایلوی را هدف قرار داده بودند شباهت او با دانشمندی از تمدن قدیم به نام دکتر الیزابت سوبک بوده است؛ زنی که ایلوی پیش‌تر در چشم‌انداز مقابل درب دیده و تصور می‌کرد مادرش است. او به زودی ویرانه و بقایای شرکت فارو را به عنوان یک شرکت و تولید کننده ماشین‌های رباتیک در تمدن قدیم پیدا کرد و فهمید که تمدن قدیم، نزدیک به هزار سال قبل و زمانی نابود شد که فارو کنترل ربات‌های نوع «صلح‌بان» خودش را از دست داد. این ربات‌ها که با کارکرد نظامی طراحی شده بودند، توانایی تکثیر از خود و استفاده از زیست‌توده را به عنوان سوخت داشتند. در حقیقت تکثیر در مقیاس گسترده و مصرف عظیم زیست‌توده به سرعت باعث از بین رفتن حیات در کره زمین شد. ایلوی در ادامه متوجه حقیقت دیگری شد؛ اینکه دکتر الیزابت سوبک هدایت پروژه زیرو دان را برعهده داشته است؛ پروژه فوق محرمانه‌ای که هدفش بازتولید حیات در دنیای پساآخرالزمان، با کمک یک سیستم خودکار و هوشمند بوده است. ایلوی در ادامه جستجوی خود، از طریق فوکوس با شخص مرموزی به نام سیلنس آشنا شد که همچون ایلوی شدیدا مایل به کشف حقایق درباره آنچه بر سر تمدن قدیم آمده بود است.

large.5a28e452566f8_HorizonZeroDawn(14).

ایلوی با ادامه مسیر خود، فهمید که دکتر سوبک در دوران خود و برای تکمیل پروژه زیرو دان، به پایگاهی فرستاده شده که به گفته سیلنس، اینک در زیر سیتادل، مرکز قدرت کالتیست‌ها قرار داشت. به ان ترتیب او به محل نفوذ و دریافت که پروژه زیرو دان، درواقع یک مجموعه عظیمی از پایاگاه‌های داده، کارخانجات تولید و محفظه‌های کلون کردن موجودات زنده زیرزمینی بوده که همه این بخش‌ها توسط یک سیستم هوش مصنوعی فوق پیشرفته به نام گایا کنترل و همگام‌سازی می‌شده است. زمانی که با مصرف شدید بیومس توسط ربات‌های صلح‌بان و تخریب بایوسفر، حیات روی زمین نابود شد، گایا در پاسخ شروع به توسعه و راه‌اندازی سیستمی کرد که همه ربات‌های فارو را غیرفعال و خط ربات‌های جدیدی ایجاد کرد که بایوسفر از دست رفته زمین را بازتولید کند. پس از گذشت سال‌ها و زمانی که میزان بایوسفر زمین به حد نیاز برای شروع حیات رسید، گایا از طریق دیتابیس‌های ذخیره DNA شروع به بازتولید حیات (انسان و سایر موجودات) در محفظه‌های کلون کرد و با سیستم دیگری به اولین نسل انسان‌های کلون شده آموخت که اشتباه پیشینیانشان را تکرار نکنند. ایلوی سپس با روش کار گایا و ۹ زیرمجموعه سیستمی این هوش مصنوعی آشنا شد. یکی از این ۹ زیرمجموعه با اسم رمز هی‌دیس وظیفه به خصوصی داشت و آن هم اجرای یک برنامه انقراض کنترل شده بود؛ برای زمانی که نتیجه پروژه زیرو دان برای حیات بشر مضر تشخیص داده می‌شد. پس از این، ایلوی وارد دفتر دکتر سوبک شد و با برداشتن یک رجیستری دسترسی، اینک می‌توانست وارد درب مهر و موم شده درون کوه مادر-همه شود. به هر شکل اما ایلوی توسط کالتیست‌ها دستگیر و هلیس او را به مرگ محکوم می‌کند. او در یک فضای گلادیاتوری با ربات‌های فاسد شده مبارزه می‌کرد که در نهایت سیلنس او را نجات و از محل فراری داد.

large.5a28e472dff06_HorizonZeroDawn(23).

کالتیست‌ها که در پاسخ به قبیله نورا حمله کرده بودند، در معرض نابودی کامل بودند که ایلوی به کمک‌شان رفت و در نهایت با کمک دیگر اعضای قبیله نورا این خطر را دفع کرد. او که به عنوان یک تبعیدی سابق، اینک مورد احترام بیشتر افراد نورا قرار داشت در میان بهت همگان وارد درب مهر و موم کوه مادر-همه شد. در این محل، ایلوی فایل صوتی را از گایا پیدا کرد که از ثبت شدن سیگنالی با هویت نامشخص، در حدود یک سال قبل خبر داده بود که سبب فعال شدن زیرمجموعه سیستمی هی‌دیس شده است. گایا با سیستم خود-تخریبی قصد داشت هی‌دیس را از کار بیاندازد ولی با نابود شدن گایا، در واقع کل سیستم و پروژه زیرو دان متوقف شده بود. گایا پیش از این کار، کلونی از دکتر سوبک ایجاد کرد و امیدوار بود این کلون بتواند هی‌دیس را متوقف و عملکردهای گایا را مجددا فعال‌سازی کند. این کلون، ایلوی بود و او فهمید که دکتر سوبک در نقطه‌ای مجبور به فدا کردن جانش شد تا ربات‌های اولیه صلح‌بان فارو، هرگز گایا را پیدا نکنند. ایلوی سپس سیستم لازم برای نابود کردن هی‌دیس را به دست آورد و در خروج از درب همچون قدیس توسط افراد نورا مورد احترام قرار گرفت. او که می‌دانست خدای مادر-همه در واقع چیزی جز یک هوش مصنوعی نیست، افراد نورا را از تعظیم کردن به خودش منع و سفرش را ادامه داد. پس از این، سیلنس اعتراف کرد که خودش درواقع پایه‌گذار گروه کالتیست‌ها بوده و از هی‌دیس وعده دریافت تمامی اطلاعات را گرفته بود. با کمک سیلنس، ایلوی با این پیش بینی که هی‌دیس قرار است مجددا ماشین‌های فارو را فعال و از این طریق واقعه انقراض قبلی ا تکرار کند، شروع به آگاه کردن مردم کرد. او هلیس را کشت، به مردم در دفع حملات روبات‌های فاسد شده فارو کمک و درنهایت با ضربه نیزه متعلق به سیلنس، هی‌دیس را متوقف کرد. پس از این، ایلوی به محل خانه قدیمی دکتر سوبک رفت و جسد او را در زره‌اش پیدا کرد. در ادامه، مشخص شد که هی‌دیس همچنان زنده و اینک تحت کنترل سیلنس در آمده است؛ سیلنس حالا قصد دارد از هی‌دیس بپرسد که ماهیت سیگنال فرستاده شده که منجر به خود-تخریبی گایا شد چه بوده است.


نکات

  • اشلی برچ صداگذاری و فیس‌کپچر شخصیت ایلوی را در استودیو لوس آنجلس انجام داد و گوریلا گیمز در هلند، این فرآیند را از طریق اسکایپ دنبال می‌کرد. حرکات و موشن کپچر این شخصیت نیز توسط آماندا پیری انجام شده است.
  • چهره ایلوی از بازیگر هلندی هانا هاکسترا الهام گرفته شده است.


منابع

  • Aloy در وب‌گاه هورازیزن زیرو دان ویکیا

ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری