13 مقاله
در این ویکی

الیزابت سوبک


Movyn

DR. Elisabet Sobeck

دکتر الیزابت سوبک

large.Elisabet_Sobeck.jpg.0d345b20e2e231

 

تولد ۲۰۲۰
وضعیت مرده
تاریخ مرگ ۲۰۶۶
جنسیت زن
رنگ مو قرمز
تخصص

دانشمند

ربات‌شناس

شناخته شده برای

خالق هوش مصنوعی گایا

ابداع کننده پروژه زیرو دان

دیده شده در هورایزن زیرو دان
صداگذار اشلی برچ

 

دکتر الیزابت سوبک (انگلیسی: DR. Elisabet Sobeck) یک دانشمند، مهندس و ربات‌شناس آمریکایی در قرن ۲۱ بود. او به عنوان یک محقق باهوش و مبتکر، نگرانی‌های عمیقی درباره محیط زیست و آینده زمین داشت و از پیشگامان استفاده از تکنولوژی برای کاهش آلودگی و خسارات وارد شده به زمین در اثر بحران‌های آب و هوایی و گرمایش زمین بود. او به عنوان محقق در شرکت فارو راهکار عملی برای مقابله با بحران آب و هوایی در دهه ۲۰۴۰ ارائه کرد که به نتایج درخشانی منتهی شد. مدتی پس از خروجش از شرکت فارو، او مجددا به شرکت دعوت شد تا درباره پدیده موسوم به طاعون فارو تحقیق کند؛ پدیده‌ای که مشخص شد خطر انقراض کلی حیات در زمین را در آینده‌ای بسیار نزدیک به همراه خواهد داشت. او که ثابت کرده بود هیچ راه حلی برای مقابله با ماشین‌های سرکش فارو باقی نمانده است، پروژه‌ای موسوم به زیرو دان را معرفی کرد که هدف آن بازتولید شرایط لازم برای حیات موجودات زنده، پس از وقوع انقراض بود. او با همراهی تیم آلفا، مراحل توسعه هوش مصنوعی گایا را به پایان برد؛ هوش مصنوعی که می‌توانست پس از نابودی شرایط حیات در زمین، مجددا این شرایط را برقرار کند. سوبک درنهایت برای حفاظت از پروژه در برابر نفوذ ماشین‌های فارو جان خودش را نیز فدا کرد.پیش‌زمینه

الیزابت سوبک در سال ۲۰۲۰ در نوادا آمریکا متولد شد. او از همان کودکی به وسایل الکترونیکی علاقه داشت و در شش سالگی، وقتی مشغول کار با کیت الکتریکی بود، سهوا یک درخت کاج را به آتش کشید. پس از خاموش شدن آتش توسط آتش‌نشانان، مادرش جوجه‌های سوخته و افتاده از درخت را به او نشان داد. دختربچه در این زمان گریه کرد و به خاطر این که اهمیتی به آن‌ها نداده بود ناراحت بود. مادرش سپس به او گفت که او باید از استعداد و هوش خودش برای بهتر کردن دنیا استفاده کند چون در غیر این صورت کارهایش بی معنا خواهد بود. این واقعه که تاثیر عمیقی روی سوبک گذاشته بود، او را درنهایت در مسیر نوع‌دوستی و فداکاری اخلاقی قرار داد.

او خیلی زود ثابت کرد که در زمینه تکنولوژی یک نابغه است و در سن ۱۳ سالگی وارد دانشگاه استنفورد و در سن ۱۶ سالگی در رشته فیزیک تجربی و علوم کامپیوتر فارغ‌التحصیل شد. او ۲۰ ساله بود که دکترای رشته فلسفه رباتیک و طراحی هوش مصنوعی را از دانشگاه کارنگی ملون اخذ کرد. کم‌تر از یک ماه از فارغ‌التحصیلی‌اش نگذشت که توسط تد فارو، موسس و مدیرکل شرکت فارو استخدام شد و در پایان دو سال اول حضورش در این شرکت، رئیس بخش علمی شرکت شد. در طول ۸ سال بعدی فعالیتش در شرکت و کارهایش درباره طراحی و توسعه اتوماتیک بازیابی و تصفیه محیط زیست منجر به ابداع مفهوم جدید «ربات‌های سبز» یا دوست‌دار محیط زیست شد؛ ربات‌هایی که فارو را به پیشگام اصلی بحران آب و هوایی جهانی در دهه ۲۰۴۰ تبدیل کرد. این بحران خطرناک که موجب نگرانی تمام ملت‌های جهان شده بود، نتایج فاجعه‌باری برای زمین در پی داشت و فعالیت‌ها برای مقابله با آن بی نتیجه مانده بود. با توجه به ربات‌های سبز شرکت فاروو تولید انبوه این دسته از ربات‌ها تا سال ۲۰۴۹، فارو به شرکتی تبدیل شد که موفق شده بحران آب و هوایی ایجاد شده را حل کند و در عمل به ثروتمندترین شرکت جهان، با سرمایه خالص رکوردشکن ۲۳ تریلیون دلار دست یابد.

در سال ۲۰۴۸، تد فارو تصمیم گرفت تمرکز فعالیت شرکتش را از ساخت ربات‌های سبز به ربات‌های نظامی تغییر دهد. این تصمیم که با مخالفت جدی سوبک مواجه شد، گرچه عملیاتی نیز شد ولی باعث جدا شدن سوبک از شرکت فارو گردید. سوبک پس از این شرکت رباتیک خودش یعنی شرکت میریم را تاسیس کرد تا فعالیتش در زمینه رباتیک سبز را در آنجا دنبال کند.


طاعون فارو

large.Record_31_Oct_2064.jpg.d56d636d489

سوبک با تد فارو جدال لفظی دارد

شرکت فارو پس از تبدیل شدن به یک تولید کننده ماشین‌های رباتیک نظامی، به سرعت ثروتمندتر و پرنفوذتر از گذشته شد. فارو حتی با شرکت میریم نیز درگیر پرونده قضایی شد اما با این حال، در سال ۲۰۶۴ بود که تد فارو از سوبک دعوت کرد تا در مقر این شرکت، پیرامون موضوع نگران‌کننده‌ای بحث کنند. یک نوع خاص از ماشین‌های نظامی نوع «ارابه» شرکت شروع به نشان دادن علائم نگران‌کننده‌ای کرد و در واقع دیگر به دستورات ارسال شده پاسخ نمی‌داد. برای مقابله با این «گلیچ نرم‌افزاری»، فارو تلاش زیادی کرد ولی باتوجه به الگوریتم رمزگذاری پیشرفته ماشین‌ها، امکان هک کردن غیر ممکن بود. فارو از سوبک در این زمینه درخواست کمک و مشاوره کرد. فارو در اینجا پیشنهاد داد که شکایتش از شرکت میریم را پس گرفته و مقام بالایی در شرکت در اختیارش خواهد گذاشت، با این حال سوبک ابتدا عصبانیت خود را از فارو به خاطر طمع، بی‌نظمی و آزار و اذیتی که برای شرکتش ایجاد کرده بروز داد و تلاش فارو برای دوست نمایاندن خودش را رد کرد. با این حال، او قبول کرد که مشکل پیش آمده را بررسی خواهد کرد. ۲۴ ساعت بعد، دکتر سوبک مشخص کرد که ربات‌های سری ارابه اینک کاملا مستقل از شبکه طراحی شده و به شکل دسته‌جمعی و در حیطه شبکه داخلی خودشان فعالیت می‌کنند و با توجه به توانایی خود-تکثیری، به زودی به تعدادی خواهند رسید که غیر قابل کنترل خواهند بود. با توجه به سیستم تبدیل بایومس، این ربات‌ها نیازی به سوخت فسیلی نداشته و انرژی خود را از مصرف زیست‌توده‌ها و مواد آلی موجود در طبیعت کسب می‌کردند؛ به این ترتیب این ماشین‌ها، مشخصا توانایی تکثیر به تعدادی نامحدود و مصرف مواد آلی به عنوان پیشرانه خودشان را داشتند و از دید دکتر سوبک، توانایی مصرف زیست‌توده تا جایی که دیگر هیچ ماده آلی در طبیعت پیدا نشود را داشتند.

با توجه به عدم موفقیت شرکت در شکستن پروتکل رمزگذاری ماشین‌ها و طبق محاسبات سوبک، تنها ۱۵ ماه زمان تا رسیدن ماشین‌ها به تعدادی که بتوانند تمام مواد آلی زمین را مصرف کنند باقی مانده بود. در چنین شرایطی، لایه بایوسفر زمین نابود و شرایط حیات برای تمام گونه‌های زنده از بین می‌رفت. فارو پس از شنیدن این گزارش از سوبک خواهش کرد که روشی برای مقابله با شبکه دسته‌جمعی ربات‌ها و راهی برای کنترل مجددشان پیدا کند و قول داد هرچه سوبک برای این کار نیاز داشته باشد فراهم خواهد کرد. سوبک در اینجا به تلاش نفرت‌انگیز فارو اشاره کرد و اینکه او بیشتر در فکر عمومی شدن این بحران و بی‌آبرو شدن شرکت خودش است. به هر شکل سوبک که این قول را از فارو گرفته بود جلسه را ترک کرد.


زیرو دان

سوبک مشخص کرده بود که هیچ راه‌حل سریعی برای گذشتن از الگوریتم رمزگذاری ماشین‌ها وجود ندارد. او در عوض برنامه‌ای طراحی کرد که بتواند اهداف مشخصی را پس از وقوع انقراض دنبال کند. او در واقع سیستم اتوماتیک و جهانی طراحی کرد که بتواند پس از وقوع انقراض، ماشین‌های فارو را از کار انداخته، بایوسفر زمین را احیا و شرایط لازم برای بقای موجودات زنده در زمین را مجددا برقرار کند. طبق محاسبات سوبک، حدود ۵۰ سال زمان نیاز بود تا قوی‌ترین ابررایانه‌ها بتوانند یکی از ماشین‌های سرکش را رمزگشایی کنند؛ اما با وجود یک سیستم خودکار و بدون نیاز به دخل و تصرف انسان، عامل زمانی بی اثر می‌شد. چنین سیستمی نیاز به تخصص در روش‌های کدگذاری، ساختن تجهیزات و برج‌های مخابراتی و ارسال سیگنال همه و همه به شکل خودکار و بدون نیاز به حضور انسان را داشت. پس از برطرف کردن مشکل ماشین‌های فارو، این سیستم با زمینی تهی از نیازهای اولیه و شرایط لازم برای حیات موجودات زنده روبه‌رو بود؛ شرایطی که شامل نابود شدن تمامی بافت‌های گیاهی و جنگلی، نابود شدن بایوسفر زمین، تابش بدون واسطه خورشید به زمین (احتمالا برای چند دهه) و سمی شدن جو، خاک و آب‌های زمین می‌شد. بنابراین سیستم بایستی توانایی مواجهه و برطرف کردن تمامی این مشکلات را نیز بدون حضور عامل انسانی دارا می‌بود. او این برنامه را زیرو دان یا طلوع روز صفر نام‌گذاری کرد.

اجرای پروژه به خودی خود باعث رد شدن سوبک از بسیاری از خطوط قرمز اخلاقی خودش بود؛ اینکه باید بشریت از این حقیقت بی‌اطلاع بماند و همچنان بجنگند. پروژه همچنین نیاز به تعدادی از برترین نخبگان جهان برای اجرا شدن داشت که آن‌ها نیز بایستی این مخفی‌کاری را قبول می‌کردند. فارو ابتدا به سرمایه‌گذاری روی پروژه بی میل بود ولی پس از صحبت سوبک با فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا و در جریان گذاشتن او از چنین سرنوشتی، سوبک فارو را تهدید به افشای جرم او و شرکتش در نظر عموم کرد. با حمایت فرمانده ستاد کل از سوبک، فارو در نهایت قبول کرد تا پروژه را تایید و روی آن سرمایه گذاری کند. سوبک کار راحتی در مقر فرماندهی رباتیک ارتش نیز نداشت و آن‌ها نیز چنین پروژه‌ای را اخلاقی نمی‌دانستند. با این حال سوبک اعتراضات آن‌ها را با بیان حقایق سرد ثابت شده رد کرد و گفت این تنها راه برای جلوگیری از مرگ حیات در زمین و برای همیشه خواهد بود. این موضوع مشخص شده بود که هیچ راهی برای مختل کردن شبکه رباتیک ماشین‌های سرکش فارو در کواه مدت وجود نداشته و فرصت برای عکس‌العمل بسیار محدود است. درنهایت، ژنرال آرون هریس رئیس فرماندهی رباتیک ارتش این حقایق وحشتناک را به رسمیت شناخت و اعتراضات سایر اعضای شورا را رد کرد. او سپس پذیرفت که شرایط برای اجرای پروژه از جمله در اختیار گذاشتن یک مقر عملیاتی برای پروژه در اعماق برایس کنیون در ایالت یوتا، استخدام افراد مشخص شده در فهرست دکتر سوبک و درنهایت، فریب جهانیان برای شرکت در جنگی که بیهوده و شکست‌خورده بودن آن از دیدشان پنهان شده بود در قالب عملیات: پیروزی با دوام بود تا از طریق این جنگ و درگیری با ماشین‌های فارو، دکتر سوبک و تیمش زمان کافی برای اجرای پروژه را داشته باشند. تد فارو نیز پذیرفت که مخارج کل این پروژه را از حساب شخصی خودش تامین کند.


اجرای پروژه

large.PZD-all-components.jpg.60659d8c009

سوبک روند کار گایا و پروژه را تشریح می‌کند.

سوبک در مقر پروژه، شخصا با کاندیداها مصاحبه کرد و درنهایت ۹ نفر را به عنوان سرپرست توسعه «زیربخش‌های سیستمی» هوش مصنوعی مرکزی مشخص کرد. این ۹ نفر که تیم آلفا پروژه محسوب می‌شدند، سرپرستی تیم‌های مخصوص خودشان را برای توسعه هوش مصنوعی مخصوص و با کارکردی مشخص بر عهده داشتند. به این ترتیب ۹ هوش مصنوعی زیرمجموعه در دست توسعه قرار گرفت که همگی درنهایت به عنوان زیرمجموعه هوش مصنوعی مرکزی یعنی گایا فعالیت می‌کردند. سوبک شخصا سرپرستی تیم توسعه گایا را برعهده داشت. او در این زمان نیز مجادلات مکرری با تد فارو داشت که برخی را نیز ضبط کرد و مشخص بود که فارو خودش را گناهکار و مستحق ملامت می‌بیند. به هر شکل، کار سوبک برای توسعه گایا مثال زدنی بود و نه تنها به خاطر ساخته شدن هوشمند‌ترین و قوی‌ترین هوش مصنوعی به موفقیت منتهی شد، بلکه این هوش مصنوعی از امکان درک انسانی و احساسی نیز برخوردار بود. او و گایا به زودی رابطه نزدیک و دوستانه‌ای پیدا کردند و سوبک معمولا قبل از خواب با گایا درد و دل و صحبت می‌کرد. با این وجود سوبک به توصیه خود گایا، روی سیستم او یک مستر اورراید نصب کرد تا وقتی که همه چیز از کنترلش خارج شد بتواند خودش را خاموش کند. در واقع این پیشنهاد تد فارو بود که گرچه سوبک مخالف بود اما گایا پذیرفت و از سوبک خواست تا چنین ضامنی را در سیستمش تعبیه کند.

همین طور که عملیات پیروزی با دوام در جریان بود، سوبک و دیگر اعضای تیم الفا به سرعت پروژه‌های خود را پیش می‌بردند. این زمان به اندازه‌ای کافی بود تا آن‌ها پروژه را تا قبل از فراگیر شدن «طاعون فارو» به مرحله اجرایی شدن برسانند. عملیات نظامی تا زمان کشته شدن آخرین سرباز در ویچیتای کانزاس دنبال شد و آنچه در پی آن آمده بود، زمینی تقریبا غیر قابل سکونت و حیات بود. مرگ میلیاردها نفر در سراسر جهان در اثر مصرف تمام مواد آلی توسط ربات‌ها، گرسنگی، تشنگی و سمی شدن هوا در اثر تابش مستقیم خورشید بواسطه نابود شدن اتمسفر، همه و همه باعث ترس و غم بزرگی در سوبک شده بود. او این احساسات را با گایا نیز در میان می‌گذاشت و از اینکه ممکن است پروژه به موفقیت منتهی نشود و حیات در زمین برای همیشه ناممکن شود اظهار نگرانی می‌کرد. گایا اما گفت که جای نگرانی نیست چون او و دیگر افراد آلفا تمام کارهایی که نیاز بوده را انجام دادند.

گرچه سیستم درحال اجرا بود اما هنوز تکمیل نشده بود و هنوز کارهای بیشتری باقی مانده بود. زمانی که ژنرال هریس گزارش داد که جنگ به مرحله مرگ آخرین سرباز رسیده است، و ربات‌ها در حال حرکت به سمت مقر فرماندهی رباتیک ارتش هستند، گایا در ادامه به یک پایگاه دائمی دیگر تحت نام گایا پرایم منتقل شد. در این میان تیم‌های پایین‌رده توسعه یعنی تیم بتا و تیم گاما مقر پروژه را ترک و به الیزیوم، مقری مخصوص که به اعضای تیم اجازه می‌داد تا آخر عمر زندگی طبیعی داشته باشند منتقل شدند. با این حال خود سوبک و تیم آلفا در گایا پرایم باقی ماندند تا کارهای باقی مانده را تکمیل کنند. زمانی که روز صفر از راه رسیده بود، سوبک و دیگر اعضای تیم آلفا در گایا پرایم و تعداد دیگر از افراد در الیزیوم به تنها موجودات زنده کره زمین تبدیل شده بودند. بیرون از این مقرهای به شدت حفاظت شده، چیزی جز زمین‌های سوخته و غیر قابل حیات که در سلطه ماشین‌های سرکش فارو قرار داشتند نبود. این ماشین‌ها البته حالا که دیگر چیزی برای مصرف نمانده بود به حالت خواب موقت در آمدند. سوبک و دیگر اعضای تیم آلفا در مقرشان کارها را پیش می‌برده و به تناوب با تد فارو نیز در ارتباط بودند که خودش را در یک مقر مخصوص به خودش حفظ کرده بود. اصرار مداوم او در بروزرسانی فنی که فراتر از درکش بود از دید سوبک آزار دهنده بود و سوبک این درخواست‌ها را رد می‌کرد.


مرگ

large.5a39f29212df2_Aloy_Finds_Elisabet_

ایلوی هزار سال بعد از مرگ، بقایای جسد سوبک را پیدا می‌کند

پس از مدتی کار بیشتر، تیم آلفا سرانجام کار روی گایا و هوش‌مصنوعی‌های زیر مجموعه آن را تکمیل کردند. با این حال اندکی بعد مشخص شد که یکی از درهای مهر و موم شده گایا دچار نقص فنی شده و نشانه‌های خارج شدن انرژی به بیرون دیده می‌شد. این از این نظر خطرناک بود که باعث فعال شدن ماشین‌های فارو و پیدا کردن لوکیشن آن‌ها می‌شد. روبات‌ها با دریافت این سیگنال‌ها به سرعت به سمت مقر رفتند تا آنجا را منهدم کنند. در صورت وقوع این اتفاق، تمام کارهای انجام شده برای هیچ و بدتر از همه امکان بازگشت مجدد حیات به زمین نیز به کلی از بین می‌رفت. تنها راه مقابله، بستن و مهر و موم دستی درب از پشت مقر، آن هم پیش از رسیدن ربات‌ها بود تا نتوانند موقعیت دقیق ورودی مقر را پیدا کنند. با توجه به کمبود وقت و این حقیقت که هر کسی خارج شود، دیگر امکان برگشت نداشته و قطعا خواهد مرد، تیم الفا مشغول بحث درباره داوطلب این کار بودند که فهمیدند سوبک شخصا این کار را انجام خواهد داد. او یک لباس مخصوص به تن داشت که تنها راه برای زنده ماندن یک ارگانیسم زنده در محیط خارج از مقر بود. او در واقع پس از مهر و موم در از بیرون با تیم آلفا ارتباط برقرار و موضوع را اطلاع داد. درحالی که دیگر اعضا حالا مشغول صحبت درباره برگرداندن سوبک بودند، او این موضوع را رد کرد چون ریسک کار بالا بود و ممکن بود به مرگ تیم و از بین رفتن پروژه منتهی شود. او سپس از تیم خواست مراقب یکدیگر باشند و خودش حالا می‌خواست به شهر خودش و هر آنچه از ان باقی مانده بود برود. او پس از خداحافظی، ارتباطش را با تیم قطع کرد ولی تیم که در شوک و غم این فداکاری بود تصمیم به ساخت بنای یادبود برای سوبک گرفتند.

فداکاری او درنهایت به ثمر نشست و ربات‌های فارو هرگز نتوانستند مقر را پیدا کنند. سوبک به شهر مادری‌اش رفت و احتمالا زره مخصوصش مانع پیداشدنش توسط ربات‌های فارو شد. او روی یک نیمکت نشسته بود که به زودی درگذشت. بقایای جسد او هنوز در زره، حدود ۱۰۰۰ سال بعد و توسط یکی از شجاعان نورا یعنی ایلوی پیدا شد، در حالی که یک ماکت کوچک از جهان در کنارش افتاده بود.


منابع

  • Elisabet Sobeck در وب‌گاه هورازیزن زیرو دان ویکیا

ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری