4 مقاله
در این ویکی

گاد آو وار (2018)


Movyn

God of War (2018)

گاد آو وار

large.God-of-war-2018-cover.jpg.49107529

توسعه‌دهنده

سونی سانتا مونیکا

ناشر سونی
کارگردان کوری بارلوگ
موسیقی متن بیر مک‌کرری
نویسندگان

ریچارد گوبرت

متیو سوفوس

کوری بارلوگ

پلتفرم

پلی‌استیشن 4

انتشار

20 آوریل 2018 (۳۱ فروردین ۱۳۹۷)

سبک اکشن نقش‌آفرینی، اکشن-ماجراجویی
مادها

تک‌نفره

 

گاد آو وار (انگلیسی: God of War) که با نام گاد آو وار 4 یا گاد آو وار PS4 (انگلیسی: God of War 4 یا God of War PS4) نیز شناخته می‌شود، یک بازی ویدیویی اکشن-ماجراجویی و هک اند اسلش سوم شخص، با المان‌های نقش‌آفرینی است. این بازی توسط استودیو سونی سانتا مونیکا ساخته و سونی نیز آن را در 20 آوریل 2018 (۳۱ فروردین ۱۳۹۷)، به شکل انحصاری برای پلتفرم پلی‌استیشن 4 عرضه کرده است. این بازی، هشتمین نسخه در سری گاد آو وار، هشتمین از نظر خط زمانی و دنباله بازی گاد آو وار 3 محسوب می‌شود. داستان این بازی برای اولین بار در این سری، از فضای اساطیر یونانی خارج و اینک الهام‌گرفته از اساطیر نورس یا اساطیر نوردیک و اسکاندیناوی است. کریتوس قهرمان اصلی این سری، در این بازی نیز نقش شخصیت اصلی را بازی خواهد کرد و او حالا پسری به نام آترئوس خواهد داشت. او حالا به خاطر آترئوس، باید بر نیروی خشمی که در تمامی سال‌ها او را در بر گرفته بود مسلط شود.

گاد آو وار 2018، به عنوان بازی خاصی در این سری شناخته می‌شود که سازندگان آن را یک «بازتصویرگری» در این سری قلمداد کرده‌اند؛ در این بازی، گیم‌پلی سنتی که از سال 2005 در این سری جریان داشت به شکلی کلی مورد بازسازی قرار گرفته است و کریتوس، حلا دیگر از دو شمشیر زنجیر شده استفاده نمی‌کند. کریتوس حالا از یک تبر جنگی به نام تبر لوایتان استفاده می‌کند و حرکات او از طریق دوربین سوم شخص بر روی شانه تعقیب می‌شود. این نیز یکی دیگر از تغییرات اصلی بازی نسبت به پیشینیان محسوب می‌شود. وجود عناصر معرف بازی‌های نقش‌آفرینی همچون امتیازات تجربه، ارتقاها و کرفت کردن، و همچنین وجود یک شخصیت همراه به نام آترئوس که در طول گیم‌پلی کریتوس را همراهی خواهد کرد.

این بازی از مدتی قبل از عرضه تا زمان عرضه نهایی، مورد نقد و بازتاب‌های گسترده‌ای قرار گرفت. اکثریت منتقدین و طرفداران تغییرات ایجاد شده را بسیار مناسب و پیاده‌سازی تغییرات را عالی دیدند. بازی موفق شده تا امتیاز متای عالی 94 از 100 را دریافت کند و به عنوان یکی از بهترین نمرات در میان بازی‌های این سری دیده شود. بیشتر منتقدین، تغییر زاویه دید به سوم‌شخص روی شانه شخصیت را تغییری هوشمندانه، داستان‌سرایی و روایت داستانی را جذاب و گیرا و آن را به خاطر ویژگی‌های دیگری همچون صداگذاران و بازیگران، گرافیک عالی و ... مورد تحسین قرار دادند.گیم‌پلی

god-of-war.jpg.8053c1f2f9b8b964b59a728d9

گیم‌پلی در گاد آو وار 2018 تفاوت‌های بسیار وسیعی با بازی‌های قبلی این سری دارد و به نوعی، یک بازسازی و بازنگری کلی نسبت به شیوه‌های سنتی و روتین نسخه‌های قبل صورت گرفته است. گرچه بازی سال 2013 Ascension ماد بازی چندنفره را برای اولین بار به این سری آورد، ولی بازی گاد آو وار 2018 فاقد بخش چندنفره و متمرکز روی کمپین و بازی تک‌نفره داستانی است. یکی از مهم‌ترین تغییرات که در بازی‌های قبلی و از سال 2005 الگوی کار اکثر بازی‌های سری بود، زاویه دید سوم شخص با دوربین ثابت است. در این حالت، بازیکن دید گسترده‌ای از محیط داشت و قادر به مشاهده همه دشمنان اطراف کریتوس بود. در بازی جدید، این زاویه دوربین به حالت «سوم شخص روی شانه» تغییر کرده است و بازیکن مثل بیشتر بازی‌های شوتر سوم‌شخص، کریتوس را در سفرش هدایت می‌کند. به علاوه یکی دیگر از معرف‌های گیم‌پلی در مبارزات نیز شمشیرهای دوقلو و زنجیر شده کریتوس در بازی‌های قبلی بود که در بازی جدید، جای خودشان را به تبر جنگی داده‌اند. خارج شدن از فضای یونان باستان و ورود کریتوس به دنیای اساطیر نوردیک نیز همه رئوس و پس‌زمینه‌ها، از محیط‌ها تا دشمنان را تحت تاثیر قرار داده و با فضایی نو و پیش‌تر دیده نشده خودنمایی می‌کند.

7-God-of-war-Tricks.jpg

تبر جنگی کریتوس لوایتان نام دارد که یک تبر جادویی، با قابلیت دریافت عناصر مختلف و همچنین پرتاب کردن آن به سمت دشمنان است. پس از اینکه کریتوس در گاد آو وار 3، تیغ‌های دوقلوی خودش را از دست داد، او اینک از این تبر در مبارزات استفاده می‌کند. امکان دریافت عناصر ویژگی جدید سلاح کریتوس است و برای مثال وقتی تبر با عناصر یخی فرا گرفته شود، به سمت دشمن پرتاب و اثر انجمادی داشته باشد. این تبر سپس قابل برگرداندن با قدرتی جادویی است و به شکل احضار شدن (مثل تبر ثور) به دستان کریتوس برمی‌گردد. این تبر قابلیت شارژ قدرت و تخلیه آن با ضربه مهیب را نیز دارد تا دشمنان اطراف او به شکلی گروهی از بین بروند. به طور کلی تبر لوایتان در مبارزات رو در رو، قابل استفاده در دو نوع حمله یعنی حمله سبک و حمله سنگین است که در حملات سنگین، کریتوس دمشنان را به هوا پرتاب می‌کند. دشمنان بزرگ‌تر مثل اوگر نقاط هدف‌گیری خاصی نیز خواهند داشت و با پرتاب تبر به آن اهداف، هیولا برای مدت کوتاهی بی‌حرکت می‌شود. پرتاب تبر، منحصر به دشمنان نیست و امکان پرتاب کردن آن به سمت آبجکت‌های محیطی مثل مخازن انفجاری نیز وجود دارد تا بازیکن از محیط پیرامون نیز در مبارزات بهره بگیرد. بر روی لوایتان حروف به «زبان رونی» درج می‌شود که پس از ارتقا دادن تبر صورت می‌گیرد. ارتقا اسلحه با گزینه‌های متنوعی که در اختیار بازیکن می‌گذارد، می‌تواند شیوه مبارزه‌ها را تغییر و بازیکن را هرچه بیشتر به نوع و استایل جنگی مورد علاقه او نزدیک کند. غیر از تبر جنگی لوایتان، کریتوس یک سپر نیز خواهد داشت. وقتی این سلاح برای استفاده در دست کریتوس باشد، امکان دفع حملات و ضربه زدن به کار برده شود. در غیر این صورت تبر به شکل زره دیده می‌شود. همچون بازی Ascension، کریتوس در این بازی نیز گیم‌پلی مبارزه به صورت مشت‌زنی نیز خواهد داشت.

 

دنیا و محیط‌ها در بازی بزرگ هستند اما معرف یک بازی جهان‌باز نیستند. این حالت، باعث می‌شود تا در گوشه و کنار محیط‌ها، فعالیت‌های جانبی قابل انجام وجود داشته باشد، مبارزه با غول‌ها و مراحل فرعی از جمله این فعالیت‌ها هستند که در امتداد و تکمیل خط اصلی بازی عمل می‌کنند. یکی دیگر ویژگی‌ها که در این بازی وجود نخواهد داشت، رویدادهای سریع یا Quick Time Eventها هستند؛ در عوض دشمنان دو خط یا بازه متغیر در بالای سر دارند که یکی برای خط خون و سلامتی آن‌ها، و دیگری برای از حرکت نگه داشتن آن‌ها نمایش پیدا می‌کند. در صورتی که بازیکن بازه متغیر دوم را پر کند، کمک بزرگی به شکست دادن این دشمنان، خصوصا دشمنان قوی‌تر خواهد بود. وقتی این خط پر شود، ضربه خاصی بسته به نوع دشمن قابل زدن است؛ برای مثال کریتوس می‌تواند با یک ضربه او را به دو نیم تقسیم کند، یا او را گرفته و به سمت دیگر دشمنان پرتاب کند. در این بازی، گیم‌پلی شنا نیز حذف شده و در عوض کریتو و آرتئوس با قایق از رودها عبور می‌کنند. این بازی، المان‌هایی مشابه با بازی‌های نقش‌آفرینی نیز دارد. برای مثال، امتیازات قابل جمع‌آوری برای استفاده در ارتقاها و مهارت‌ها و ویژگی خشم اسپارتان که مشابه ویژگی‌های خشم یا Rage در بازی‌های قبلی بودند، در این بازی وجود دارد. خط خشم اسپارتان در طول مبارزات پر می‌شود و قابلیت وارد کردن ضربات سهمگین را پس از فعال‌سازی در پی خواهد داشت. ویژگی کرفت کردن نیز در گاد آو وار 2018 وجود دارد و با جمع‌آوری پیش‌نیازها و منابع، برخی آیتم‌ها قابل کرفت کردن و ساختن هستند؛ زره‌های جدید، سلاح‌های جدید یا آیتم‌های کنونی از جمله موارد قابل کرفت کردن هستند. برای ساخت وسایل جدید، بازیکن در طول بازی صندوقچه‌هایی را پیدا خواهد کرد که شامل Hacksilver خواهند بود و این آیتم‌ها، برای ساخت وسایل جدید ضروری هستند. امتیاز تجربه یا XP نیز از پیش‌نیازهای آپگرید و یا ساخت وسایل جدید است.

گرچه بازیکن به طور کلی در بازی کنترل شخصیت کریتوس را دراختیار دارد، ولی زمان‌هایی نیز وجود دارد که می‌تواند کنترل پسر کریتوس، یعنی آترئوس را برعهده بگیرد. یکی از دکمه‌های کنترلر به این شخصیت اختصاص دارد و بسته به محیط و زمینه، کنش متفاوتی ایجاد می‌کند. برای مثال، اگر بازیکن به کمک احتیاج پیدا کند، آن‌ها می‌توانند به دشمن نگاه و با فشردن دکمه، این آترئوس است که با کمان به دشمن تیراندازی می‌کند. نکته دیگر تیرهای کمان آترئوس هستند که گرچه از نظر آسیب به سلامتی دشمن کم‌اثر هستند، ولی متغیر متوقف‌سازی دشمن را سریع‌تر پر می‌کند. آترئوس به طور کلی در طول سفر داستانی بازی، در مبارزات، پیمایش، جست‌وجوها و حل پازل‌ها به کریتوس کمک می‌کند. در مواجهه با تعداد انبوه دشمنان، آترئوس آزادانه عمل کرده و حواس گروه ضعیفی از آن‌ها را به خودش معطوف می‌کند و کریتوس با دشمنان قوی‌تر دست به پنجه می‌شود. آترئوس ممکن است در مبارزه با گروه بزرگ‌تری از دشمنان ضربه دیده و تا آخر آن جنگ غیرفعال باشد. همچنین او هم مانند کریتوس، امکان کسب مهارت، زره و قابلیت‌های ویژه‌ای مثل تیرهای رعد و برق نیز خواهد داشت.


زمینه‌ها


پیش‌زمینه

درحالی که هفت بازی اول سری گاد آو وار، برداشتی آزاد از اطوره‌شناسی یونانی و فضاها و المان‌های مرتبط با یونان باستان بوده است، گاد آو وار 2018 وارد دنیای اساطیر نوردیک می‌شود. به گفته کوری بارلوگ کارگردان بازی، این از آن تغییرهای BC-AD (مبدا تاریخ پس از میلاد مسیح) است. ما از یک فضا خارج و کار را از صفر شروع کردیم و به نوعی این مسیر را جلو بردیم. به گفته بارلوگ، قبل از اینکه ایده اسطوره‌شناسی نورس مطرح شود، ایده اساطیر مصر هم مورد توجه قرار گرفته بود، ولی به خاطر اینکه زمینه‌ها بیشتر درباره تمدن و کم‌تر انزوا بود، آن‌ها تصمیم به پیاده کردن فضای اساطیر نورس گرفتند. این تغییر فضا نیز تاثیر مستقیمی روی کریتوس گذاشته و فضاهای غریبه و ناآشنای زیادی وجود دارد تا حواس کریتوس را پرت کند. در توجیه اینکه کرتوس چرا حالا در دنیای نورس و اسکاندیناوی است، بارلوگ گفته که این به خاطر فرهنگ متفاوت، باورها و سیستم همزیست بودن آن‌ها است که البته از نظر جغرافیایی از یونان جدا هستند. او گفت که پس از فرجام کار در یونان با بازی گاد آو وار 3، کریتوس حالا به نروژ در اسکاندیناوی رفته است. بارلوگ این را هم تایید کرده که وقایع بازی پیش از عصر وایکینگ‌ها اتفاق می‌افتد؛ یعنی زمانی که خدایان آن‌ها روی زمین حضور داشتند. در طول بازی، بازیکن سفری به بعضی جهان‌های 9 گانه کیهان‌شناسی نورس هم خواهد داشت.


داستان

large.god-of-war-4.jpg.c272cea134e4db557

سال‌ها از زمانی که کریتوس انتقامش را از خدایان الیمپوس گرفت و دنیای یونان باستان را ویران کرده می‌گذرد. کریتوس که از آخرین تقابل با زئوس زنده خارج شده بود، حالا همراه با پسرش آترئوس در اعماق جنگلی در دنیای خدایان نورس زندگی می‌کند؛ محوطه‌ای وحشی که مملو از هیولاها و جنگجویان قدرتمند است. کریتوس و آترئوس، آئین مرگ فی، همسر دوم کریتوس و مادر آترئوس را تمام و بعد از سوزاندن بدن او، خاکسترش را جمع می‌کنند. طبق آخرین آرزوی فی، او دوست داشت که خاکسترش روی بلندترین قله در تمام 9 دنیا (جهان‌شناسی نورس) برده شود. آن‌ها گرچه به افتخار فی، همین قصد را دارند، ولی کریتوس چنان مطمئن نیست که پسرش آماده این سفر باشد. او درنهایت بعد از رسیدن شخصی عجیب با قدرت‌های خدای‌گونه و مبارزه با او، ناچار به کشتن شخص می‌شود و به این ترتیب، سفر کریتوس و آترئوس شروع می‌شود. این دو در ادامه، متوجه می‌شوند که میدگارد به خاطر پدیده‌ای به نام Desolation با خطر بزرگی مواجه است و درحالی که معدود بازمندگان انسان‌ها در حال فرار هستند، موجوداتی نامیرا در سرتاسر زمین پراکنده شدند.

large.God-of-War_4.jpg.82d0c150bd62b4327

در راه کوهستان، کریتوس و آترئوس جداگانه به دو برادر آهنگر کوتوله به نام‌های سیندری و بروک رسیدند که به آن‌ها کمک کردند تا تجهیزاتشان را ارتقا بدهند. پس از این، این دو با یورمونگاند مواجه شدند، که به زودی مشخص می‌شود متحد و دوست‌شان است و به آن‌ها راه رسیدن به کوهستان را نشان می‌دهد. در راه اوج‌گیری از کوه، این دو به خاطر غبار سیاه متوقف می‌شوند و اینجا، با ساحره جنگل مواجه شدند که آن‌ها را به معبد تیر برد. تیر نیز یکی از خدایان نورس بوده، که به دست اودین و به خاطر ترس از شوریدن کشته شده بود. در اینجا آنها قادر بودند به هر کدام از 9 دنیا بروند. کریتوس و آترئوس به آلفهایم رفتند تا قدرت نور را به دست بیاورند؛ قدرتی که به آن‌ها امکان گذر از غبار سیاه را می‌داد. پس از عبور از غبار و رسیدن به قله کوه، آن‌ها صدای گفتگو مردی غریبه (مشخص می‌شود بالدور) را با یک مرد و میمیر می‌شنوند که داخل یک درخت زندانی شده است. بعد از اینکه بالدو محل را ترک می‌کند، کریتوس و آترئوس پیش میمیر رفته و با او صحبت می‌کنند. میمیر در اینجا فاش می‌کند که اگر به دنبال بلندترین قله در 9 عالم هستند، جای اشتباهی آمده‌اند چون بلندترین قله در یوتن‌هایم، یعنی سرزمین غول‌ها واقع شده است. مشکلی که برای ورود وجود داشت، این بود که غول‌ها از زمان فرار از میدگارد به خاطر اودین و ثور، ورودی یوتن‌هایم را بسته بودند. خوشبختانه، میمیر می‌دانست که آن‌ها چطور دروازه‌ای برای ورود به یوتن‌هایم باز کنند؛ و اینکه برای آزاد کردن او از درخت باید سر او را قطع کنند. او همچنین گفت برای زنده کردن او پس از جدا شدن سر از «ساحره جنگل» کمک بگیرند. کریتوس و آترئوس همین کار را انجام داده و در ادامه مشخص می‌شود که ساحره، همان فریا همسر سابق اودین است که به خاطر خیانت اودین، اینک به میدگارد تبعید شده بود. کریتوس بعد از فهمیدن این موضوع و اینکه فریا هویت الهه‌گون خودش را مخفی کرده بود، به این ساحره بی‌اعتماد شد. هم فریا و هم میمیر علیرغم این بی‌اعتمادی، به کریتوس توصیه کردند که به آترئوس هویت واقعی و الهه‌گونش را (که هنوز نمی‌دانست) بگوید.

کریتوس پس از جداکردن سر میمیر، آن را همراه خودش داشت و همراه با آترئوس، سفر طولانی را در میدگارد و برای پیدا کردن پیش‌نیازهای ساخت دروازه (پورتال) شروع کرد. بعد از مبارزه با برادرزاده‌های بالدور یعنی مودی و ماگنی، آن‌ها ماگنی را کشتند ولی مودی فرار کرد. با این وجود، مودی جلوتر برخواهد گشت و برای کریتوس تله می‌گذارد. پس از فرار دوباره، کریتوس او را تعقیب می‌کند تا اینکه آترئوس به خاطر ابتلا به یک مریضی مرگبار بی‌هوش می‌شود. در ادامه، فریا آترئوس را معاینه می‌کند، و به کریتوس هشدار می‌دهد که این مریضی ناشی از وضعیت روانی است که در یک خدا و به خاطر اینکه تصور می‌کند مردنی است شکل می‌گیرد. او سپس به کریتوس خواهد گفت که علاج تب شدید آترئوس، به دست آوردن قلب «نگهبان پل نفرین‌شده» در هل‌هایم است. کریتوس که  می‌دانست تبر لوایتان او در هل‌هایم کارساز نیست، به خانه برگشت و شمشیرهای قدیمی و دوقلوی خود، یعنی تیغ‌های هرج و مرج را برداشت. کریتوس در این زمان با آتنا مواجه شد، که او را به خاطر تلاش احمقانه‌اش برای مخفی کردن ذات وحشتناک و فراموش کردن گذشته سرزنش می‌کرد. پس از این کریتوس به هل‌هایم رفت، نگهبان پل نفرین‌شده را کشت و بعد از تقابل ذهنی وحشتناکی با زئوس قلب نگهبان را به دست آورد. پس از این، کریتوس به خانه فریا برمی‌گردد، و با استفاده از قلب آترئوس نجات پیدا می‌کند. در این زمان بود که کریتوس، بالاخره به آترئوس می‌گوید فرد عادی نیست و درواقع پسر یک خدا است. کریتوس و پسرش، پس از این به جستجوی دیگر آیتم‌های مورد نیاز پرداختند و به قله کوه برگشتند. آترئوس، حالا به تدریج درحال تبدیل به شخصیتی مغرور و عصبی بود تا جایی که برخلاف دستور کریتوس، اقدام به کشتن مودی ضعیف، بعد از توهین به مادرش فی کرد. در ادامه و روی قله، آن‌ها پورتال را باز کردند و خیلی زود، توسط بالدور در تله افتادند. آترئوس به شکل احمقانه‌ای به جنگ بالدور رفت که باعث از بین رفتن پورتال و سقوط هر سه آن‌ها به عالم هل‌هایم شد.

large.god-of-war-screen-05.jpg.73a65f859

آترئوس که از اعمال بی‌فکرانه خودش پشیمان بود، همین طور که در مسیر خروج از هل‌هایم به میدگارد بودند خودش را اصلاح می‌کند. در اینجا آن‌ها به این نکته نیز پی بردند که فریا، مادر بالدور بوده و او بوده که با اجرای یک طلسم، باعث نامیرا شدن بالدور شده بود. این طلسم، غیر از نامیرایی باعث شده است تا بالدور هیچ چیز از جمله درد را حس نکند. میمیر در ادامه خواهد گفت که راه دیگری برای رسیدن به یوتن‌هایم وجود دارد و ابتدا باید چشم گمشده او را پیدا کنند. وقتی چشم را از یورمونگاند، که سهوا آن را قورت داده بود به دست آوردند، کریتوس و آترئوس یک بار دیگر مورد حمله بالدور قرار می‌گیرند. این بار ولی فریا نیز دخالت می‌کند و درواقع به خاطر عشق به پسرش، سعی می‌کند از او دفاع کند. در جریان جنگ و براثر تیر آترئوس، طلسم روی بالدور شکسته شده و او حالا میرا می‌شود. بالدور اینجا شکست می‌خورد، ولی کریتوس به او این شانس را داد که محل را ترک کند. بالدور اما سعی می‌کند که فریا را خفه کند و همین باعث شد تا کریتوس سرانجام بالدور را بکشد. فریا که شدیدا مغموم و گریان از مرگ پسرش بود، جسد بالور را برد و قسم می‌خورد که انتقام این کار را از کریتوس بگیرد. کریتوس در اینجا به آترئوس از گذشته‌اش می‌گوید و اینکه چطور خدایان یونانی همسان خودش، از جمله پدر خودش زئوس را کشته بود. آترئوس بعد از شنیدن و این صحبت‌ها، از اینکه به نظر همه خدایان در پدرکشی خوب عمل می‌کنند تاسف خورد. کریتوس، پس از این به پسرش گفت که هر دو آن‌ها باید از تجارب‌شان استفاده کنند و اشتباهات گذشتگان را تکرار نکنند. کریتوس هیچ حس بدی نسبت به فریا نداشت چون درک کرده بود که غم والدین برای فرزند مرده چقدر قدرتمند است. میمیر نیز اینجا گفت که فریا نیز بالاخره با این موضوع کنار خواهد آمد و کریتوس در آن زمان کار درست را انجام داد.

large.god-of-war-baldur-fight-atreus-qte

کریتوس و آترئوس، پس از این دومین پرتال به یوتن‌هایم را باز می‌کنند که اینک، به نظر غول‌ها آنجا را ترک کرده‌اند. این دو به معبدی می‌رسند که طرح ماجراجویی آن‌ها حکاکی شده است، و نشان می‌داد که غول‌ها همه چیز را قبل از اتفاق می‌دیدند و پیش‌بینی مبهمی از وقایع آینده داشتند. آن‌ها همچنین کشف می‌کنند که فی، همسر دوم کریتوس و مادر آترئوس، زمانی غول بوده که تصمیم گرفته بود در میدگارد بماند. به عنوان نتیجه، بخشی از آترئوس درواقع غول، بخشی از وجود او یک خدا و بخش دیگر این بود که او یک میرا است. این نیز فاش می‌شود که هدف اصلی بالدور فی بوده و بالدور اشتباها کریتوس و آترئوس را، به خاطر حمل خاکستر فی تعقیب می‌کرد. درنهایت، این نیز فاش می‌شود که آترئوس توسط مادرش و غول‌ها، لوکی نام‌گذاری شده بود. کریتوس که همراه با پسرش به سمت قله کوه بلند یوتن‌هایم در حرکت بودند، در مسیر از این متعجب بود که آیا همه این‌ها نقشه و برنامه فی بوده است؟ آن‌ها درنهایت به مقصد رسیده و به احترام و یاد فی، خاکستر او را در این محل به باد می‌سپارند. کریتوس در مسیر بازگشت، به آترئوس گفت که نامی که او به پسرش داده، به یاد یکی از همرمانش در ارتش اسپارتان است؛ کسی که به بقیه اسپارتان‌ها حس باور و امید می‌داد. وقتی آن‌ها به میدگار رسیدند، میمیر هشدار داد که فیمبول‌وینتر (زمستان طولانی در اساطیر نورس) از راه رسیده، که این از نشانه‌های واقعه راگناروک (پایان عالم‌های 9 گانه در اساطیر نورس) است.

در پایان مخفی بازی، کریتوس و آترئوس به خانه می‌رسند و خسته از سفر طولانی که داشتند، به خواب فرو می‌روند. در یک میان‌پرده رویا و سال‌ها بعد، وقتی که فیمبول‌وینتر تمام شده است، ثور به خانه آن‌ها می‌آید و آماده جنگیدن می‌شود. پس از پایان صفحه اعتبارات و عوامل بازی، کریتوس و آترئوس در زمان خودشان خواهند بود. اینجا آترئوس به کریتوس می‌گوید که در انتهای فیمبول‌وینتر ثور برای جنگیدن با آن‌ها خواهد آمد. او شدیدا اصرار می‌کند که این یک خواب معمولی نبود و مثل دیدن آینده بوده است. کریتوس ولی در پاسخ، می‌گوید که حتی اگر درست هم باشد، این مشکلی برای حل کردن در آینده است و آن‌ها امروز کارهای زیادی باید انجام بدهند.


ساخت و توسعه

اولین بار، در اولین رویداد پلی‌استیشن اسکپرینس در دسامبر 2014 بود که کوری بارلوگ از استودیو سانتا مونیکا، شروع توسعه و ساخت گاد آو وار جدید را تایید کرد. او گفت که بازی جدید قرار نیست پیش‌زمینه باشد ولی ممکن است به یک ری‌بوت (نسخه‌ای از بازی که با وجود استفاده از شخصیت‌های قدیمی، داستانی کاملا جدید و با ریشه‌های متفاوت از بازی‌های قبل را دنبال کند) تبدیل شود. در آوریل 2016، پالی‌گان گزارشی منتشر کرد که برخی تصاویر هنری و زمینه‌های الهام‌گیری گاد آو وار جدید لو رفته است. این تصاویر، کریتوس را در دنیای نورس نشان می‌داد و مشخص شد، این زمینه در اصل توسط خالق این سری یعنی دیوید جف و پس از نابود کردن خدایان یونان توسط کریتوس مورد توجه واقع شده بود. درنهایت در رویداد E3 2016 بود که بازی گاد آو وار جدید به شکل رسمی معرفی شد. در این زمان، سونی یک دمو از گیم‌پلی بازی نمایش داد که مشخصا گمانه‌زنی‌ها و تصاویر لو رفته درباره اسطوره‌شناسی نورس را مورد تایید قرار می‌داد. در این دمو، کریتوس با ریش کامل و همراه با پسرش نمایش داده شد که کریتوس به او چگونگی استفاده از کمان برای شکار را آموزش می‌داد. این دو سپس با یک ترول مبارزه می‌کنند و در انتهای دمو نام بدون شماره بازی گاد آو وار برای پلتفرم پلی‌استیشن 4 نمایش پیدا می‌کند. در رویداد E3، مشخص شد که کارگردان بازی کوری بارلوگ خواهد بود که پیش‌تر نقش زیادی در توسعه سری گاد آو وار داشته است. در واقع این بازی جدید، پنجمین تجربه بارلوگ در سری گاد آو وار است.

بارلوگ در ارتباط با اسم بازی که بدون شماره یا زیرنویس است نیز توضیح داده و آن را عمدی دانسته است. به گفته او، این بازی هم دنباله‌ای برای وقایع قبلی و هم یک بازتصویرگری همه‌جانبه نسبت به بازی‌های قبلی بوده است. رئیس استودیو سانتا مونیکا و بارلوگ، به این نیز اشاره کردند که بسیاری در سونی، با توجه به ضعف عملکرد بازی Ascension می‌خواستند که این سری بازنشست شود. استاداستیل در توضیح بازگشت بارلوگ نیز گفت که او، به خوبی تاریخچه این سری را می‌داند و به آنچه این سری استحقاقش را دارد احترام می‌گذارد. بارلوگ نیز در تکمیل این حرف گفت که شما ابتدا باید قوانین را بدانید تا بتوانید آن‌ها را بشکنید. برای این پروژه، دیوید جف خالق سری نیز در نظر گرفته شد که درنهایت امکان حضور او فراهم نشد. تیم توسعه بازی جدید، اکثرا شامل توسعه‌دهندگان اولین بازی گاد آو وار بوده‌اند. با توجه به پیاده شدن روح جدید، تغییرات و حذفیات زیادی در بازی رخ داد؛ اینک دوربین بازی پشت سر کریتوس و اصطلاحا به حالت دوربین-پشت-شانه در آمده است و با توجه به این تغییر، پرش‌ها و شنا کردن، مرگ سریع، چالش‌های پلتفرمی و سکوبازی که قبلا وجود داشت دیگر در کار نخواهند بود. همچنین برخلاف بازی  که دارای یک بخش چندنفره بود، این بازی فاقد هر گونه ماد مشابه است و تمرکز کامل، روی بخش تک‌نفره و داستانی است.

بارلوگ درخصوص تغییر زاویه دید بازی گفت که آن‌ها، یک تجربه صمیمی‌تر، نزدیک‌تر و همزادپندارانه‌تر می‌خواستند و نزدیک شدن دوربین به شخصیت اصلی چنین هدفی را دنبال می‌کند. کریتس، حالا دیگر دو شمشیر دوقلو و زنجیرشده حمل نمی‌کند، در عوض او یک تبر با قابلیت‌های جادویی خواهد داشت. جیسون مک‌دونالد به عنوان طراح گیم‌پلی بازی که از اولین نسخه این سری کار کرده است، در این باره گفته که آن‌ها بیشتر دنبال ارائه تجربه‌ای کندتر و با ضرباهنگ پایین‌تر بودند. در این مقطع، آن‌ها به دنبال جایگزین برای مشیرهای دوگانه بودند و چیزی مشخص نبود؛ تا اینکه ایده‌ای مثل پرتاب تبر و احضار و برگرداندن آن مطرح شد. به همین ترتیب، مبارزه با تبر کمی کندتر از شمشیر صورت می‌گیرد اما به همان اندازه ویرانگر خواهد بود. یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر که در بازی پیاده شده است، حذف کامل کات‌های تصویری و دنبال کردن کل بازی با یک دوربین است. دیگر بین گیم‌پلی و میان‌پرده‌ها توقف و لودینگ در کار نیست، و بازی به شکل استریم، بدون کات و تنها با یک دوربین دنبال می‌شود. کوری بارلوگ در مصاحبه‌ای گفته بود که پیاده کردن این مدل، کاری بسیر سخت هم از نظر فنی و هم از نظر هماهنگ‌سازی تیم توسعه بوده است. به گفته او، ایده گیم‌پلی و میان‌پرده استریم و بدون کات، اولین بار در زمان کارگردانی توم رایدر (2013) مطرح شد که به دلایل مختلف مورد قبول واقع نشد. با این حال بارلوگ این کار سخت را در بازگشت به استودیو سانتا مونیکا و برای پروژه گاد آو وار جدید پیاده‌سازی کرد.

این بازی با نرخ فریم 30 و در حالت حداکثری، در محیط‌ها تا 100 دشمن برای قلع و قمع وجود خواهد داشت. به عنوان مقایسه، در بازی Ascension این تعداد تا 50 دشمن در یک محیط بود. از نظر محیط‌ها نیز این بازی به شکلی شبه جهان‌باز و با لوکیشن‌هایی با مساحت نسبتا زیاد طراحی شده است. در دسامبر 2016، بارلوگ تایید کرد که بازی حالا از ابتدا تا انتها قابل بازی کردن شده است. او در رویداد پلی‌استیشن اکسپرینس 2017، تایید کرد که برای تکمیل خط داستانی بازی، 25 تا 35 ساعت گیم‌پلی وجود دارد که بسیار بیشتر از 4 بازی قبلی محسوب می‌شود. در رویداد E3 2017، تریلر جدیدی نمایش پیدا کرد که برخی تجهیزات جدید کریتوس را نمایش می‌داد و تاریخ عرضه را برای سال 2018 مشخص می‌کرد. همچنین نقش کریتوس را کریستوفر جاج بازیگری و صداگذاری کرده که جایگزین صداپیشه قدیمی این شخصیت، یعنی ترنس کارسون شده است. این بازی در 22 مارس 2018 به اصطلاح گلد شد و در 20 آوریل این سال نیز منتشر گردید.


بازتاب‌ها

امتیازات

متاکریتیک

94/100

دستراکتوید 10/10
EGM 9٫5/10
گیم رولوشن 5/5
گیم‌اسپات

9/10

گیم اینفورمر

9٫75/10

IGN

10/10

پالی‌گان 10/10

 

گاد آو وار 2018 یکی از تحسین‌شده ترین بازی‌های سری گاد آو وار است. این بازی، موفق به دریافت امتیاز متای عالی 95 از 100 شده و متاکریتیک این امتیازات را با عبارت «تحسین جهانی و سراسری» معرفی کرده است. این امتیاز یکی از بالاترین امتیازات متای دریافت شده در پلتفرم پلی‌استیشن 4 (مشترک با لست آو آس (نسخه ریمستر شده) است.

این بازی در سال ۲۰۱۸، بالاترین امتیازات را در بین تمامی بازی‌های پلی‌استیشن 4 داشته است. همچنین بدون در نظر گرفتن باز روی هر پلتفرمی نیز این بازی بالاترین امتیازات را در بین بازی‌های سال ۲۰۱۸ داشته است. گاد آو وار، عمدتا به خاطر گرافیک، طراحی هنری، سیستم مبارزات، موسیقی، داستان، استفاده عالی از اساطیر و جان‌شناسی نورس، شخصیت‌پردازی و نمایش سینماتیک مورد تحسین‌های گسترده از جانب اکثر منتقدین قرار گرفته است. برخی منتقدین نیز به بازی به عنوان یک «دستاورد فنی» نگاه کرده و آن را یکی از چشم‌نوازترین بازی‌های ساخته شده روی کنسول‌ها دانسته‌اند. یکی دیگر از نقاط قوت اشاره شده توسط برخی منتقدین، نوسازی سری گاد آو وار، در عین نگه‌داشتن هسته هویت‌بخش سری بوده که به عنوان دستاورد سازندگان مطرح شده است.


منابع


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

خب یعنی ثور با کریتوس در رویا می جنگد یا هنگامی که خواب بودند و منطور از پایان مخفی چیست

ادامه دارد؟؟

ویرایش شده در توسط رضا موسوی (نمایش تاریخچه ویرایش)

به اشتراک گذاری این دیدگاه


لینک به نظر
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سلام

پایان مخفی به معنی این هست که باید کار خاص و اختیاری رو انجام بدید، تا میان‌پرده انتهایی باز شود.

اگر بعد از پایان داستان و تمام کردن بازی، همه مسیر را به عقب و خانه کریتوس برگردید، در خانه با دکمه دایره کریتوس و آترئوس می‌خوابند و میان‌پرده نشون داده می‌شه.

این میان‌پرده ممکنه هیچ وقت باز نشه و «مخفی» بمونه / چون هیچ اجباری نیست که کریتوس و آترئوس به خانه برگردند.

---

در مورد ادامه دار بود، چیزی تایید نشده؛ با توجه به اسپویل و اینکه مشخص میشه آترئوس همون «لوکی» هست؛ می‌شه انتظار این رو داشت که آترئوس در آینده نقش مهمی در اساطیر نورس بازی کنه و رقیب ثور باشه.

به اشتراک گذاری این دیدگاه


لینک به نظر
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
در 7 ساعت قبل، Movyn گفته است :

سلام

پایان مخفی به معنی این هست که باید کار خاص و اختیاری رو انجام بدید، تا میان‌پرده انتهایی باز شود.

اگر بعد از پایان داستان و تمام کردن بازی، همه مسیر را به عقب و خانه کریتوس برگردید، در خانه با دکمه دایره کریتوس و آترئوس می‌خوابند و میان‌پرده نشون داده می‌شه.

این میان‌پرده ممکنه هیچ وقت باز نشه و «مخفی» بمونه / چون هیچ اجباری نیست که کریتوس و آترئوس به خانه برگردند.

---

در مورد ادامه دار بود، چیزی تایید نشده؛ با توجه به اسپویل و اینکه مشخص میشه آترئوس همون «لوکی» هست؛ می‌شه انتظار این رو داشت که آترئوس در آینده نقش مهمی در اساطیر نورس بازی کنه و رقیب ثور باشه.

خب لوکی فردی فریبکار و فردی نیرنگ باز است

و خدای نیرنگ و تغییر شکل است

ثور هم خدای رعد هستش

 یعنی آترئوس خداست؟؟

به اشتراک گذاری این دیدگاه


لینک به نظر
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بله همون لوکی معروف

لوکی فرد یا انسان نیست / یکی از خدایان در اساطیر نورس هست

مشهور به خدای فریبکاری و غرور

 

در 3 ساعت قبل، رضا موسوی گفته است :

یعنی آترئوس خداست؟؟

بله :yes:

به اشتراک گذاری این دیدگاه


لینک به نظر
به اشتراک گذاری در سایت های دیگرلطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری