18 مقاله
در این ویکی

فار کرای 4


Movyn

فار کرای 4

Far Cry 4

large.fc4-cover.jpg.222ddd5e00311e90f0bf

سازنده یوبی‌سافت مونترال
ناشر یوبی‌سافت
کارگردان

الکس هاچینسون

پاتریک مثی

نویسندگان

مارک تامپسون

لوسین سولبان

لب کو

موسیقی متن کلیف مارتینز
پلتفرم‌ها پلی‌استیشن 3، ایکس‌باکس 360، ویندوز، پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس وان
انتشار 18 نوامبر 2014
سبک اکشن ماجراجویی، شوتر اول شخص، جهان‌باز
حالت‌ها تک‌نفره، چندنفره

 

فار کرای 4 (انگلیسی: Far Cry 4) یک بازی ویدیویی در سبک اکشن-ماجراجویی اول شخص و جهان-باز است که توسط استودیو یوبی‌سافت مونترال ساخته و یوبی‌سافت نیز آن را منتشر کرده است. این بازی جانشین بازی فار کرای 3 و چهارمین نسخه اصلی در سری فار کرای است. یوبی‌سافت این بازی را در 18 نوامبر 2014 برای پلتفرم‌های ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس 360، ویندوز و پلی‌استیشن 3 و 4 منتشر کرد.

داستان این بازی در کیرات، یک کشور ساختگی در ارتفاعات هیمالیا جریان دارد و شخصیت اصلی بازی، یک کیراتی-آمریکایی به نام آجی قلعه است که پس از ورود به این کشور، درست وسط جنگ داخلی بین نیروهای سلطنتنی شاه مستبد پاگان مین و شورشیان مسیر طلایی قرار می‌گیرد. تمرکز اصلی گیم‌پلی این بازی روی مبارزات و گشت و گداز و جستجو در نقشه جهان-باز و پر محتوای بازی است. دشمنان بازیکن غیر از سربازان سلطنتی حیانات وحشی هستند و آجی امکان استفاده از طیف متنوعی از سلاح‌های گرم و سرد را خواهد داشت. این بازی فاکتورهای مشخصی از بازی‌های نقش‌آفرینی را نیز به کار گرفته و خط داستانی بسته به انتخاب‌ها متفاوت دنبال و پایان می‌یابد. بازی همچنین دارای مادهای چندنفره و آنلاین و همچنین بخش ویرایش نقشه نیز هست.

این بازی اولین بار در می 2014 معرفی شد و ساخت آن توسسط استودیو یوبی‌سافت مونترال، درست پس از عرضه بازی اساسینز کرید 3 شروع شد. این بازی ابتدا قرار بود دنباله مستقیم داستانی برای بازی فار کرای 3 باشد، ولی این ایده لغو شد و تیم تصمیم به نوشتن داستانی کاملا جدید برای چهارمین بازین از سری اصلی فار کرای گرفت. در این داستان، وقایع واقعی از جمله «جنگ داخلی نپال» و برای شخصیت ضدقهرمان اصلی یعنی پاگان مین نیز از فیلم‌های ژاپنی Ichi the Killer و Brother الهام گرفته شده است. هنچنین بخش چندنفره بازی نیز به کلی توسط استودیو یوبی‌سافت رد استورم طراحی و ساخته شد.

فار کرای 4 پس از عرضه خود با نقدهای عمدتا مثبتی مواجه شد و امتیازات متای 85 (پلی‌استیشن 4)، 82 (ایکس‌باکس وان) و 80 (ویندوز) را دریافت کرده است. منتقدان طراحی محیط جهان-باز، جلوه‌های بصری، موسیقی متن، شخصیت پردازی (خصوصا شخصیت پاگان مین) را مورد تمجید قرار داده‌اند و از گیم‌پلی جدید و غنای محتوای نقشه نیز به عنوان نقاط قوت بازی اشاره کردند. با این حال برخی منتقدین داستان بازی را چندان جالب ندانسته و بازی را خیلی شبیه به بازی قبل دانسته‌اند. فار کرای 4 از نظر تجاری عملکردی کاملا مثبت و موفقیت‌آمیز داشته و موفق شده تا در انتهای سال 2014 به فروش 7 میلیون نسخه‌ای دست پیدا کند. دنباله این بازی یعنی فار کرای 5 نیز در سال 2018 عرضه خواهد شد.گیم‌پلی

large.p1_2406535_5a6d5939.jpg.d4c00b1d10

فار کرای 4 یک بازی اول شخص، اکشن-ماجراجویی و با نقشه‌ای جهان‌باز است. بازیکن کنترل شخصیت «آجی قلعه» را در اختیار دارد که در ماموریتی برای ریختن خاکستر مادرش در کشور «کیرات» است. بازیکن از زاویه دید چشم آجی در دنیای بازی قرار می‌گیرد و می‌تواند بدود، بپرد و بنشیند، از سلاح‌ها استفاده کند، شنا کند، با وسایل نقلیه زمینی و آبی رانندگی کندو حتی با روش‌های غیر مستقیم و غیر درگیرانه مثل مخفی‌کاری با دشمنان مواجه شود.

در پیشبرد مراحل اصلی و فرعی، بازیکن غیر از توانایی مقابله مستقیم، امکان مخفی‌کاری نیز دارد و با استفاده از عوامل محیطی گوناگون که در محیط وجود دارد، می‌تواند بدون اینکه دیده شود ماموریت خود را تکمیل کند. دوربین دیجیتالی که آجی در اختیار دارد، این امکان را به بازیکن می‌دهد که دشمنان را علامت (مارک) بزند، حیوانات را تشخیص دهد و منابع قابل غارت را پیدا کند. فار کرای 4 نیز مثل دیگر عناوین این سری دارای طیف متنوعی از حیوانات و حیات وحش است و در این بازی، وجود فیل‌ها گیم‌پلی جدید سوار شدن و حرکت با فیل را نیز دارا می‌باشد. قابلیت طعمه‌گذاری برای حیوانات و شکار حیوانات نیز وجو دارد. منابع مختلفی که از شکار حیوانات حاصل می‌شود، برای Crafting ضروری است.

large.5a8ae6d66a8c1_FarCry42014-12-2422-

این بازی از یک نقشه بزرگ و جهان‌باز به عنوان زمینه کلی استفاده می‌کند، و بازیکن قادر است در محیط‌های مختلف و پیوسته‌ای مثل جنگلزار، رودخانه‌ای و برکه‌ای و کوهستانی گردش کرده و موراد مختلف این نقشه را کشف کند. با توجه به گستردگی، در بازی امکان استفاده از وسایل نقلیه مثل جیپ، کامیون، قایق موتوری و ... برای گردش وجود دارد. در هنگام رانندگی، امکان تیراندازی نیز وجود داشته و بازیکن می‌تواند از رانندگی خودکار نیز استفاده کند که در این حالت، ماشین به شکل خودکا به سمت هدف تعیین شده حرکت می‌کند. بازیکن می‌تواند این ماشین‌ها را بدون راننده یا حتی با راننده و از طریق های‌جک کردن به دست بیاورد. در بازی وسیله‌ای به نام The Buzzer نیز معرفی می‌شود که یک وسیله کوچک یک نفره و شبیه هلی‌کوپتر است و آجی ببا نشستن و ارتفاع گرفتن می‌تواند شعاع دید بیشتری از محیط اطرافش داشته باشد. کابل و قلاب برای بالا رفتن از صخره‌ها و ... و چتر نجات و چتربازی نیز از دیگر قابلیت‌های گیم‌پلی بازی است.

large.5a8ae6e57f86e_FarCry42014-12-2521-

بخشی از گیم‌پلی بازی، خارج از از نقشه اصلی و در سرزمین خیالی و رویایی شانگری-لا است که بازیکن، همراه با یک ببر زخمی سفید محیط را طی می‌کند و با هیولاهای کیراتی «کالینگ» مبارزه می‌کند. در نقشه اصلی بازی، کیرات به دو بخش شمال و جنوب تقسیم شده که بازیکن در بیشتر بازی در محیط جنوب گردش می‌کند و با پیشرفت هرچه بیشتر در داستان، بخش شمال نیز باز شده و قابل گردش می‌شود. نقشه بازی و در کل محیط‌ها و فعالیت‌های دنیای بازی، از طریق آزاد کردن برج‌های نگهبانی آزاد می‌شوند. با آزاد کردن این برجک‌ها و همچنین کمپ‌های نگهبانی از نفوذ نیروهای سلطنتنی و وابسته به پاگان مین، شورشیان «مسیر طلایی» نفوذشان را گسترش می‌دهند. غیر از کمپ‌های نگهبانی، چهار قلعه بزرگ نظامی متعلق به افراد پاگان مین نیز برای طرح استراتژی نفوذ و آزادسازی وجود خواهد داشت. کمپ‌ها و قلعه‌ها پس از آزاد شدن امکان استفاده به عنوان نقاط Fast-Travel در نقشه را نیز دارند و بازیکن با این روش نیز می‌تواند در دنیای بازی جابجا شود. ماموریت‌های جانبی دیگر، شامل نجات اسرا، خنثی کردن بمب و مراحل شکار نیز می‌شود.

فار کرای 4 از برخی المان‌های مشابه در بازی‌های نقش‌آفرینی نیز استفاده کرده است. بازیکن، با تکمیل کردن مراحل، شکار، از بین بردن دشمنان و ... «امتیاز تجربه» کسب می‌کند که این امتیازات، برای باز کردن «مهارت» قابل خرج کردن هستند. مهارت‌ها به دو شاخه فیل و ببر تقسیم می‌شود که هر شاخه شامل مهارت‌های گوناگونی است. به طور کلی مهارت‌های شاخه فیل، توانایی‌های دفاعی و مهارت‌های شاخه ببر، توانایی‌های تهاجمی آجی را بالا می‌برد.


زمینه‌ها


پیش‌زمینه

large.5a8ae6eddaba6_FarCry42015-12-1215-

داستان بازی از واقعه «جنگ داخلی نپال» الهام گرفته که در فاصله سال‌ها 1996 تا 2006 به طول انجامید و شورشیان کمونیست در نپال، برای سرنگون کردن حکومت پادشاهی تلاش کردند. این داستان در کشور خیالی در دامنه هیمالیا به نام کیرات و از دید آجی قلعه، یک کیراتی-آمریکایی روایت می‌شود. او از آمریکا به سرزمین مادری‌اش برگشته تا خاسکتر مادرش را در این کشور پخش کند. کیرات یک کشور خودمختار در هیمالیا است که توسط سلسله پادشاهی حکومت می‌شود و پادشاه فعلی، یعنی پاگان مین یک شاه مستبد و غیرعادی است. در حالی که تلاش شورشیان مسیر طلایی برای سرنگونی پاگان مین، باعث جنگ داخلی در کیرات شده، آجی نیز درست در وسط کشمکش بین این دو جبهه قرار می‌گیرد. تصمیماتی که بازیکن از طریق کیرات در داستان بازی گرفته می‌شود، سرنوشت نهایی کیرات را مشخص می‌کند.


داستان

large.5a8ae6d22f73e_FarCry42014-12-2420-

آجی قلعه، پس از مرگ مادرش آیشواری به آخرین وصیت او عمل کرده و خاکستر مادرش را به سرزمین مادری یعنی کیرات برمی‌گرداند تا در کنار خاکستر خواهر آجی یعنی لاکشمانا قرار بگیرد. علیرغم هشدار نسبت به در جریان بودن جنگ داخلی، آجی به هند و سپس با اتوبوس به کیرات می‌رود. در این کشور، اتوبوس توسط گارد سلطنتی متوقف و آجی به دستور شخص شاه پاگان مین دستگیر شده و به قصر سلطنتی منتلق می‌شود. در این محل، پاگان مین فاش می‌کند که مادر آجی را از قدیم می‌شناخته و این دو درواقع با هم ارتباط داشته‌اند. پس از خروج پاگان، آجی با کمک سابال از قصر فرار کرد. سابال فاش می‌کند که فرمانده شاخه نظامی گروهی به نام مسیر طلایی است؛ گروهی که در اصل توسط پدر آجی یعنی موهان قلعه تاسیس شده بوده است. با توجه به شرایط، آجی قادر به فرار از کشور نیست چون مسیرهای مرزی و فرودگاه توسط گارد سلطنتی مسدود شده‌اند.

large.5a8ae6d3a9b2d_FarCry42014-12-2420-

در طول 21 سالی که آیشواری و پسر کوچکش آجی از کیرات به آمریکا فرار کردند، جنگ داخلی در کیرات به حالت رکود رسیده و شورشیان مسیر طلایی تنها برای بقای خودشان می‌جنگند. گرچه گارد سلطنتی دست بالا را پیدا کرده، ولی برگشتن پسر موهان قلعه به کیرات، شرایط را تغییر می‌دهد. او به سمبل گروه مسیر طلایی تبدیل می‌شود و به این گروه در گسترش حوزه نفوذشان کمک می‌کند. آجی کمپ‌ها و پست‌های نگهبانی را با کمک شورشیان از نفوذ پاگان مین جدا می‌کند، و این امکان را به مسیر طلایی می‌دهد تا از حالت دفاعی به حالت تهاجمی وارد شوند. این گروه در ادامه نقشه از میان برداشتن سه فرماندار اصلی پاگان مین را دنبال می‌کند. پل هارمون که روی تولید تریاک نظارت و اتاق‌های شکنجه پاگان مین را اداره می‌کند، نور نجار که در اصل خودش با کشته شدن پدر و مادرش قربانی پاگان مین است و حالا روی اداره حلقه‌های مالی شکار و فحشا برای پاگان کار می‌کند و یوما لائو که خواهر ناتنی پاگان مین است و زنرال نظامی مورد اعتماد او محسوب می‌شود و اشتیاق زیادی برای کشف اسرار دنیای خیالی «شانگری-لا» دارد.
 

large.5a8ae6d7c27de_FarCry42014-12-2422-

large.5a8ae6dc69c32_FarCry42014-12-2423-

آجی گرچه به گروه مسیر طلایی در گسترش نفوذ و دنبال کردن اهدافش برای سرنگونی پاگان مین کمک می‌کند، ولی او در طول این همکاری، همیشه بین قضاوت متفاوت دو فرمانده اصلی گروه خواهد افتاد. سابال که به سنت‌های بومی کیراتی علاقمند است و آمیتا که مایل به تبدیل کردن کیرات به کشوری پیشرفته با استفاده از اقتصاد مواد مخدر است. آجی بارها مجبور به دخالت بین این دو می‌شود و باید بین متعادل کردن هر دو آن‌ها یا جانب‌داری از طرفین یکی را انتخاب کند. فرماندار اول، پل هارمون است که توسط آجی سقوط می‌کند. آجی با کمک نور نجار راهی برای نفوذ به قلعه هارمون پیدا می‌کند و همین نیز باعث دستگیری هارمون توسط شورشیان شد. بعد از این، سابال و آمیتا ماموریت کشتن نور نجار را می‌دهند و نور نیز در محوطه مبارزه در هر شرایط خواهد مرد؛ یعنی یا آجی او را می‌کشد یا نور بعد از فهمیدن حقیقت مرگ پدر و مادرش توسط پاگان دست به خودکشی می‌زند.

large.5a8ae6e80f5e7_FarCry42015-12-1213-

large.5a8ae6ea83af8_FarCry42015-12-1215-

با گسترش نفوذ، مسیر طلایی موفق به کنترل همه نواحی بخش جنوب کیرات می‌شود. آجی در ادامه با یک عامل CIA به نام ویلیس هانتلی مرتبط شد که در ازای کشتن ستوان‌های یوما حاضر به ارائه کردن اطلاعات مهمی به شورشیان بود. بعد از کشتن همه این ستوان‌ها، هانتلی فاش کرد که آن‌ها همگی با CIA در ارتباط بودند ولی این آژانس اطلاعاتی پس از اینکه به این نتیجه رسید که پاگان مین دیگر یک خطر بالقوه نیست، او را فرستاده تا این افراد را حذف کند. به این ترتیب در زمانی که مسیر طلایی آماده حمله و ورود به بخش شمالی بود، هانتلی به نفع پاگان به آجی خیانت می‌کند. مدتی بعد، آجی در زندان کوهستانی یوما به هوش می‌آید و موفق به فرار می‌شود. او در این مدت که در زندان بود، متوجه شد یوما رفته رفته از برادر ناتنی‌اش پاگان مین متنفر شده است. این بیشتر به خاطر علاقه پاگان به مادر آجی یعنی آیشواری ناشی می‌شد. مسیر طلایی به گسترش نفوذش در بخش شمالی ادامه می‌داد و آجی سعی می‌کرد مجددا به آن‌ها ملحق شود. از طرف دیگر پاگان هم که پی برده بود یوما درحال خیانت است او را به مسیر طلایی می‌فروشد. آجی به تقابل با یوما کشیده می‌شود و درنهایت نیز یوما را خواهد کشت.

در جبهه شورشیان، تنش بین سابال و آمیتا به بالاترین حد رسیده است و حالا آجی مجبور است تا تصمیم قطعی و نهایی را در این زمینه بگیرد؛ این که درنهایت کدام فرمانده بایستی رهبری شورشیان را برعهده بگیرد. آجی هر کدام از این دو فرمانده را انتخاب کند، برای کشتن دیگری فرستاده می‌شود تا با کشتن او از یک جنگ داخلی دیگر جلوگیری کند. در زمان مواجهه با هر فرمانده، آجی می‌تواند او را کشته یا اجازه بدهد تا زندگی کند. پس از این، مسیر طلایی زیر نظر یک فرمانده متحد خواهد شد و با ملحق شدن آجی به نیروهای متحد شورشی، مسیر طلایی به قلعه پاگان یورش می‌برند. به این ترتیب، درحالی که شورشیان با گارد سلطنتی درگیر هستند، آجی به قلعه نفوذ کرده و راهش را به داخل باز می کند.پایان‌ها

large.5a8ae6efa11d5_FarCry42015-12-1215-

large.5a8ae6f17c5d6_FarCry42015-12-1215-

large.5a8ae6f558844_FarCry42015-12-1215-

در داخل قلعه، آجی با پاگان مواجه می‌شود و پاگان به او به خاطر فرار اولش از قلعه اشاره می‌کند و اینکه پاگان از همان ابتدا قصد کمک کردن به آجی را داشته است. او سپس به آجی پیشنهاد نهایی را می‌دهد، اینکه او را بکشد یا به صحبتش گوش کند. اگر آجی پاگان را بکشد، بازی بلافاصله پایان و اسامی سازندگان بازی نمایش داده می‌شود. با این حال اگر آجی از کشتن پاگان صرف نظر کند، پاگان حقیقت را خواهد گفت. او خواهد گفت که در اوایل تاسیس مسیر طلایی، موهان قلعه، آیشواری را برای جاسوسی از او به قلعه فرستاد ولی پاگان و آیشواری به تدریج عاشق یکدیگر می‌شوند و صاحب دختری به نام لاکشمانا خواهند شد. به این ترتیب آجی متوجه می‌شود که لاکشمانا خواهر ناتنی او بوده است. در ادامه، موهان به خاطر خیانت آیشواری، لاکشمانا را می‌کشد و آیشواری نیز موهان را خواهد کشت. او سپس با پسرش از موهان یعنی آجی از کیرات فرار می‌کند. پاگان سپس مقبره و معبدی که خاکستر لاکشمانا در آن است را به پاگان نشان خواهد داد تا او بتواند خاکستر آیشواری را طبق وصیتش، در کنار خاکستر لاکشمانا بگذارد. پاگان پس از این با هلی‌کوپتر از کیرات فرار می‌کند و آن را در اختیار آجی می‌گذارد.

در حین رفتن، آجی می‌تواند انتخاب کند که هلی‌کوپتر سرنگون شود یا پاگان بدون دردسر از کیرات خارج شود. در حالتی که منجر به سقوط خواهد شد، پاگان خواهد مرد و جسد او درکنار هلی‌کوپتر سقوط کرده است. آجی اینجا یک قلم طلایی با متن «برای عشق زندگی‌ام، آیشواری» پیدا خواهد کرد. آیتمی که آجی می‌تواند با قیمت 300٫000 به فروش برساند.

پس از این، کیرات تحت کنترل شورشیان است و پایان نهایی بستگی به این دارد که آجی با کدام فرمانده همراه شده باشد:

اگر آمیتا حکومت را در دست گرفته باشد، کیرات تبدیل به کشوری اقتدارگرا با اقتصاد متکی به مواد مخدر شده است. او در تیرثا است و روستاییان را مجبور به کار در کارخانه‌ها و مزارع کشت تریاک کرده است. او همچنین از کوکان نیز به عنوان سرباز عضوگیری می‌کند تا با بزرگ کردن هرچه بیشتر ارتش، بقایای گارد سلطنتی را نیز پاکسازی کند.

اگر سابال حکومت را در دست گرفته باشد، کیرات به یک حکومت مذهبی با باورهای بومی کیراتی تبدیل می‌شود. او در معبد جالندو است و بدون ترحم وفاداران و حامیان آمیتا را خواهد کشت. او همچنین از تارون ماتارا به عنوان سمبل جدید مذهب و کشور استفاده خواهد کرد.

آجی اینجا نیز یک انتخاب نهایی خواهد داشت؛ اینکه اجازه دهد کیرات با روش حاکم جدید اداره شود یا اینکه حاکم را بکشد.

همچنین یک «ایستر اگ» پایانی نیز وجود دارد که در یک حالت آزاد خواهد شد؛ اینکه در ابتدای بازی و وقتی پاگان مین اتاق را ترک کرد، آجی پشت میز ناهار منتظر بماند. مدت کوتاهی پس از این، پاگان برخواهد گشت و از رفتار محترمانه آجی تشکر می‌کند. او سپس آجی را به معبد لاکشمانا می‌برد و به آجی در رابطه با تاریخچه خانوا‌ده‌اش می‌گوید. آجی اینجا خاکستر مادرش را کنار لاکشمانا می‌گذارد و از معبد خارج می‌شود.


ساخت و توسعه

فار کرای 4 توسط تیم بزرگی از توسعه‌دهندگان به رهبری استودیو یوبی‌سافت مونترال ساخته شده است. غیر از استودیو مونترال که سازنده بازی و کمپین اصلی بوده، استودیوهای یوبی‌سافت تورنتو (گیم‌پلی و محیط شانگری-لا)، رد استورم (بخش چندنفره رقابتی)، شانگهای (مراحل شکار) و استودیو یوبی‌سافت کیف (پورت بازی روی پلتفرم PC) نیز در توسعه این بازی نقش داشته‌اند. شروع مراحل ساخت بازی از اواخر سال 2012 و انتشار بازی اساسینز کرید 3 بوده که استودیو مونترال اندکی پس از عرضه آن بازی، ساخت بازی جدید از سری فار کرای را در دستور کار قرار داد. همچنین الکس هاچینسون که کارگردانی بازی اساسینز کرید 3 را برعهده داشت نیز به عنوان کارگردان هنری به تیم پیوست.

تیم توسعه در طرح‌های اولیه، قصد ساخت یک دنباله مستقیم برای بازی فار کرای 3 را داشتند و یکی از هدف‌ها، حتی بازگرداندن شخصیت واس بود. با این حال هرچه طرح کامل‌تر گردید، توسعه‌دهندگان به این نتیجه می‌رسیدند که چنین بازی به هدف‌شان کمک نمی‌کند. به این ترتیب سازندگان تصمیم به ساخت بازی بزرگ‌تر، با داستانی متفاوت و پیچیده‌تر و محیطی متنوع‌تر با فرهنگ‌های گوناگون داشتند. ایده فیل‌سواری، وجود کوهستان و امکان پرواز از مباحث مهمی بود که تیم توسعه مطرح می‌کردند. همچنین با وارد کردن تعدادی شخصیت از فار کرای 3، مانند هورک و ویلیس هانتلی، سازندگان این تلاش را نیز کردند تا بین این دو بازی نوعی ارتباط و پیوستگی ایجاد کنند. با تایید داستان در محوطه هیمالیا، استودیو تیمی را به نپال فرستاد تا از نزدیک محیط و فرهنگ مناطق کوهستانی هیمالیا را مشاهده کنند. همین سفر بود که بسیاری از کانسپت‌ها و مفاهیم داستان اولیه را تغییر و ایده الهام گرفتن از جنگ داخلی نپال را زنده کرد.


بازتاب‌ها


نقد و بررسی‌ها

فار کرای 4 در مجموع موفق شد تا بازخوردهای عمدتا مثبتی را از جانب منتقدین دریافت کند. این بازی امتیاز متای 85 در پلی‌استیشن 4، 82 در ایکس‌باکس وان و 80 در PC را در متاکریتیک دریافت کرده است.

وب‌سایت دستراکتید به شخصیت‌پردازی بهتر آجی قلعه نسبت به جیسون برادی اشاره کرده و شخصیت پاگان مین یعنی ضدقهرمان اصلی بازی را نیز مورد تمجید قرار داده است. مجله EGM نیز شخصیت‌پردازی‌ها را عمیق‌تر و انتخاب‌هایی که بازیکن باید انجام دهد را معنادار دیده است. صداپیشگی و طراحی محیط‌های بازی، تنوع در محتواهای و ماموریت‌ها و نقشه غنی‌تر نیز از جمله مواردی هستند که بیشتر منتقدین به عنوان نقاط قوت بازی اشاره کرده‌اند.

برخی منتقدین از جمله یوروگیمر و گیمزرادار شیوه پویش در داستان را ضعیف و کم‌تر از حد انتظار دانسته‌اند؛ یوروگیمر داستان بازی را ناامید کننده و گیمزرادار داستان را هرچه بازیکن جلوتر می‌رود خسته‌کننده‌تر دیده‌اند. از طرف دیگر، گرچه شخصیت پاگان مین اغلب با ستایش همراه بوده، ولی برخی منتقدین مانند گیم رولوشن، او را بسیار کمرنگ و کم‌حضور دیده و این فاکتور را به عنوان یک نقطه ضعف در نظر گرفته است.


فروش

این بازی تا 31 دسامبر 2014 موفق به فروش 7 میلیون نسخه شده است.


گالری


منابع


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری