2 مقاله
در این ویکی

داینو کرایسیس 2


Movyn

Dino Crisis 2

داینو کرایسیس 2

large.Dino_Crisis_2.jpg.4069f1efe5ac7804

توسعه‌دهنده کپ‌کام
ناشر کپ‌کام
کارگردان شو تاکومی
تهیه کننده هیرویوکی کوبایاشی
پلتفرم‌ها

پلی‌استیشن

ویندوز

تاریخ انتشار سپتامبر 2000
سبک اکشن-ماجراجویی
بازیکنان یک نفره

 

داینو کرایسیس 2 (انگلیسی: Dino Crisis 2) یک بازی اکشن-ماجرایی و بقا است که توسط شرکت کپ‌کام ساخته و منتشر شده است. این بازی دنباله‌ای برای بازی اول این سری یعنی داینو کرایسیس است که در سپتامبر 2000 برای کنسول پلی‌استیشن 1 عرضه شد.

داستان بازی یک سال پس از وقایع بازی قبلی است و این بار آزمایش‌های دیوانه‌وار روی انرژی سوم و دستکاری در فضازمان، باعث انتقال کل پایگاه تحقیقاتی به دوره تاریخی دیگری شود. شخصیت اصلی بازی قبل، یعنی رجینا در این بازی نیز حضور دارد و به عنوان مشاور، تیم نجات را که به آن دوره سفر کرده‌اند همراهی می‌کند. هدف این تیم و رجینا، نجات و برگرداندن افرادی است که هنوز در آن عصر وحشی زنده مانده‌اند. رجینا تنها شخصیت قابل بازی در داینو کرایسیس 2 نیست و بازی در بازه‌های زمانی متفاوت کنترل شخصیت اصلی را به شخصیت دیگری به نام دیلن مورتون انتقال می‌دهد. دیلن فرمانده تیم نجات یا T.R.A.T است که در ابتدای کار تمایل چندانی برای استفاده از رجینا در عملیاتش ندارد، ولی وقایع طوری پیش می‌روند که برای بقا و بازگشت متحد می‌شوند.

داینوکرایسیس 2 پس از عرضه خود موفق به دریافت نقدهای بسیار مثبتی از جانب منتقدین و طرفداران سری شد. این بازی امتیاز متای 86 از 100 را در پلتفرم پلی‌استیشن کسب کرده است. با وجود نقدهای مثبت و ارتقاهای متعدد فنی و گیم‌پلی، این بازی در بازار عملکرد چندان خوبی به جای نگذاشت و در مجموع به فروش کم‌تر از 1٫5 میلیون نسخه رسید.گیم‌پلی

large.dino-crisis2-1-appne.jpg.1ac459aec

داینو کرایسیس 2 یک بازی در سبک اکشن ماجراجویی است که شخصیت سه‌بعدی از طریق دوربین‌های سوم شخص ایستا در محیط دنبال می‌شود. این بازی برخلاف بازی [داینو کرایسیس]] که معیارهای سبک وحشت شناخته می‌شد، دیگر از چنین سبکی پیروی نمی‌کرد و تمرکز خود را برای ارائه گیم‌پلی مبتنی بر اکشن در محیط‌هایی بازتر گذاشته است. به این ترتیب بازی از محیط‌ها، سلاح‌ها و دشمنانی به نسبت متنوع‌تر نسبت به بازی اول برخوردار است و از تعداد پازل‌ها و معماهای کم‌تری نیز بهره می‌برد. همچنین، در داینو کرایسیس 2 دو شخصیت اصلی و قابل بازی وجود دارد که بازی در فواصل زمانی مشخص و با پیشبرد داستان، کنترل شخصیت را از رجینا به دیلن تغییر می‌دهد. رجینا و دیلن از سلاح‌‌ها و خصوصیات متفاوتی نسبت به هم نیز برخوردار هستند.

در بازی استانداردی با عنوان «امتیاز انقراض - Extinction Points» وجود دارد که بازیکن پس از کشتن دایناسورها، ضدحمله‌ها و جلوگیری از آسیب دیدن از حملات دایناسورها مقداری از این امتیاز دریافت خواهد کرد. این امتیاز نوعی واحد پول داخل بازی محسوب می‌شود که قابل خرج کردن برای تهیه و ارتقا برخی آیتم‌ها مثل سلاح، آیتم سلامتی بخش و ... استفاده می‌شود. بازیکن این امتیازات را در «ایستگاه کامپیوتر» می‌تواند خرج کند؛ ایستگاه کامپیوتر محل‌هایی با یک رایانه مخصوص است که بازیکن می‌تواند از فروشگاه داخلی آن آیتم خرید و فروش کند و یا از قسمت ذخیره، پیشرفت بازی خود را ذخیره کند. سلاح‌ها در قالب دو دسته سلاح اصلی و ثانویه تقسیم‌بندی می‌شوند. آیتم‌های سلامتی بخش نیز شامل دو دسته خون‌رسان و ضد-سم است که بسته به نیاز قابل استفاده هستند. سلاح‌های اصلی همچون تفنگ دستی، شاتگان و ... قابلیت لود، هدف گیری و شلیک داشته که مهم‌ترین طیف سلاح‌های موجودی هستند. از طرف دیگر سلاح‌های ثانویه همچون چاقو قابل لود بوده و با فشردن یک دکمه عمل خواهند کرد.

در بازی تعدادی آیتم قابل جمع‌آوری همچون داینو فایل وجود دارد که در محل‌هایی معمولا مخفی هستند و شامل اطلاعاتی پیرامون گونه‌های مختلف دایناسورها می‌شوند.


داستان

large.dc2-3070-2.jpg.258f9e04e94fbc7c5ac

در 10 می 2010، واحد TRAT ارتش آمریکا برای تحقیق پیرامون مفقود شدن کامل شهر ادوارد سیتی و مناطق حومه آن اعزام می‌شوند. ماموریت این تیم پیدا کردن حداقل 1300 بازمانده و جمع‌آوری اطلاعات جدید از تحقیقات درباره انرژی سوم است. رجینا که در گذشته به عنوان عضو واحد S.O.R.T سابقه تحقیق پیرامون انرژی سوم را داشته نیز به عنوان مشاور با تیم اعزام شده است. اعضای تیم TRAT کمپ برپا کرده و مشغول آماده‌سازی بودند که ناگهان، گروهی از دایناسورهای ولاسیرپتر به آن‌ها حمله کرده و اکثر آن‌ها کشته می‌شوند. در این بین رجینا، دیلن و دیوید موفق به فرار شده و زنده می‌مانند. در ادامه نیز دیوید با شلیک راکت به چشم تی. رکس فرصت را برای فرار رجینا و دیلن فراهم می‌کند. پس از این، رجینا به کشتی برگشت و دیلن جستجو در جنگل را شروع کرد. او در میانه راه برخوردی کوتاه با شخص مرموزی با کلاه‌خود داشت و پس از رسیدن به یک پایگاه نظامی با تی. رکس مجروح مواجه شد. او در حین فرار از تی. رکس مجدا با تیراندازی گروه کلاه‌خود دار مواجه و مجبور به عقب‌نشینی به ساختمان شد. او سپس بعد از برداشتن کلید، باعث فعال شدن سیستم امنیتی شد و درنتیجه خودش داخل اتاق به دام افتاد.

رجینا به زودی تماسی از دیلن گرفت برای خارج کردن او از اتاق جستجویش را داخل جنگل شروع کرد. او در این بین یکی از اعضای گروه کلا‌خود پوش که یک دختر بچه بود را دستگیر کرد. این دختر بچه بلوند نمی‌توانست صحبت کند و رجینا به او دست‌بند زد تا فرار نکند. رجینا پس از نجات دیلن، همراه با دختر بچه به کشتی رفتند و اینجا متوجه می‌شوند که کشتی غارت شده و موتورخانه نیز شدیدا تخریب شده است. رجینا و دیلن شروع به مشاجره می‌کنند که دختربچه رفتارهای عجیبی بروز می‌دهد و نوعی ارتباط میان خودش و دیلن می‌بیند. پس از این ماجرا، دیلن و رجینا برای راه‌اندازی مجدد کشتی کار را شروع می‌کنند. در پایگاه تحقیقاتی، دیلن محفظه‌های پرورش انسان و در ادامه استارتر باطری برای کشتی را پیدا می‌کند. در برگشت به کشتی، او متوجه شده که دختر بچه موفق شده خودش را آزاد و فرار کند. دیلن در اینجا این نظر را خواهد داد که دختربچه همراه با سایر اعضای گروه کلاه‌خود دار نه از زمان دیلن و رجینا بلکه از زمان متفاوت‌تری آمده‌اند. پس از این رجینا و دیلن کشتی را تعمیر و با استفاده از آن به ساحل مقر تحقیقاتی انرژی سوم می‌رسند.

رجینا در مقر انرژی سوم با استفاده از لباس قواصی، به محوطه رااکتور زیرآبی رفته و این محل را بررسی می‌کند و در بگشت به سطح و همراهی مجدد با دیلن، این دو پیامی از طرف دیوید دریافت می‌کنند که ظاهرا موفق شده تعدادی بازمانده در ادوارد سیتی پیدا کند. این دو مقر تحقیق را به قصد رسیدن به ادوارد سیتی ترک کردند ولی کمی دیر رسیدند و بازماندگان در حمله دایناسورها کشته شدند. این گروه به زودی از هم جدا و دیلن هم برای مواجهه با تی. رکس زخمی سوار تانک می‌شود. این مبارزه تا جایی ادامه پیدا کرد که دختر بچه بلوند از راه رسید و بعد از نجات دیلن با هم فرار کردند. با توجه به اینکه دیگر هدفی در ادوارد سیتی وجود نداشت، رجینا هم به محوطه یک سیلو در وسط جنگل رفت. رجینا در این محل، اطلاعات انرژی سوم را کشف کرد ولی بزودی با تی. رکس مواجه شد. او در فکر مبارزه با این دایناسور عظیم بود که بزودی دایناسوری بزرگ‌تر از نوع گیگانوتوسورس از راه رسیده و با تی. رکس درگیر می‌شود. رجینا در این زمان فقط مشغول تماشای مبارزه دو دایناسور غول پیکر است؛ جایی که به زودی گیگانوتوسورس تی. رکس را شکست داده و آن را می‌خورد. رجینا سپس به داخل سیلو موشکی برگشت ولی گیگانوتوسورس نیز راهی برای ورود پیدا می‌کند و همین باعث فعال شدن شمارش معکوس شلیک موشک‌ها می‌شود. رجینا برای باز کردن راهش، مجبور به استفاده از نوعی گاز مشتعل خواهد شد تا دایناسور را بی‌هوش کند و درنهایت شمارش معکوس را متوقف می‌کند. با این حال گیگانوتوسورس به هوش آمده و با تحرکی که دارد، به موشک ضربه زده و آن می‌اندازد. این اتفاق باعث انفجار و تخریب پایگاه می‌شود ولی به هر شکل ممکن، رجینا از این مهلکه نجات پیدا می‌کند.

large_dc2.jpg.519652b822cc6ae2e20c1ac29d

در سوی دیگر، دیلن با یک آلوسورس درگیر شد و درست در لحظه‌ای که مرگ و خورده شدن را نزدیک می‌دید، دیوید از راه رسید و با فداکاری و خورده شدن خودش دیلن را نجات داد و او را داخل رودخانه انداخت. جریان رودخانه، به زودی دیلن را به ساحل یک مقر تحقیقاتی دیگر انرژی سوم رساند و در این محل، یک بار دیگر با دختربچه بلوند مواجه شد. این دو سپس راهی برای ورود به مقر پیدا کرده و دختر یک پیام هولوگرامی را فعال می‌کند. این پیغام توسط خود دیلن که اینک پیر شده و در سال 2055 ضبط شده پخش می‌شود. دیلن پیر اینجا فاش می‌کند که واقعه سال 2009 پیرامون تحقیق درباره جهان سوم به نتیجه فاجعه‌آمیزی منجر شد. این اتفاق باعث پیدایش خط زمانی دیگری شد که در آن دیگر انسان‌ها وجود نداشتند. برای حل این بحران، سازمانی بین‌المللی پروژه‌ای را تحت عنوان «برنامه کشتی نوح» اجرا کرد که در آن با تکنولوژی دروازه زمانی، آن‌ها دایناسورها را به زمانی دیگر در سه میلیون سال آینده منتقل کنند. در این دوره زمانی، آن‌ها دیگر تحت تاثیر تغییرات زمانی صورت گرفته قرار نمی‌گرفتند و می‌توانستند پس از مدتی به دوره زمانی اصلی برگردند. با این حال مشکل اصلی جایی اتفاق افتاد که تیم اصلی این پروژه قصد بازگشت از آن دوره به دوره زمانی اصلی را داشتند؛ دروازه زمانی به شدت تحت فشار قرار گرفت، داغ کرد و منفجر شد و همین باعث به دام افتادن انسان‌ها و دایناسورها در آینده گردید.

این نیز روشن می‌شود که گروه کلاه‌خود داران و از جمله دختر بلوند، از جمله بچه‌های زنده مانده‌ای بودند که به مقر آورده شدند تا در محفظه‌های مخصوص انسانی قرار گرفته و دوره رشد و یادگیری‌شان را بگذرانند. با این حال این کودکان قدرت تکلم‌شان را از دست دادند، هرچند موفق شدند زندگی را در کنار دایناسورها یاد بگیرند. دیلن این را نیز متوجه شد که دختر بلوند، درواقع دختر خودش در آینده است؛ دیلن پیر در هولوگرام از دیلن جوان می‌خواهد تا دخترش پاولا را هم نجات دهد. او خواهد گفت که در مقر امکان استفاده از یک دروازه زمانی ساده وجود دارد که البته تنها یک بار قابل استفاده است و دیلن باید همراه با خودش پاولا را هم به دوره زمانی اصلی برگرداند. با روشن شدن این حقایق، دیلن و پاولا به سمت دروازه زمانی رفتند ولی به زودی و با ورود گیگانوتوسورس برنامه به هم ریخت. تحرکات این دایناسور غول‌پیکر باعث تخریب ساختمان و فعال شدن سیستم نابودسازی خودکار پایگاه شد. دیلن اینجا شروع به فعال‌سازی سلاح لیزری فضایی کرد که با پایگاه دراتصال بود و درنهایت با شلیک لیزر دایناسور نابود می‌شود. درحالی که کل پایگاه ناپایدار و درحال لرزیدن است، دیلن و پاولا جلوتر به دروازه زمانی می‌رسند. با حضور رجینا، تیم آماده استفاده از دروازه زمان بود که آوار ناشی از لرزه روی پاولا افتاد. رجینا و دیلن موفق نشدند این آوار را کنار بزنند و دیلن تصمیم گرفت به جای فرار با رجینا، کنار دخترش بماند. او سپس به رجینا گفت که از دروازه زمان برای برگشتن به دوره زمانی اصلی استفاده کرده و با کمک اطلاعات انرژی سوم، دروازه زمانی را بازگشایی کند؛ تا از این طریق بتواند دیلن و پاولا را در اوایل دوره زمانی فعلی نجات دهد. رجینا و دیلن سپس به یکدیگر احترام نظامی گذاشتند و رجینا با این هدف، وارد دروازه زمانی شد.


بازتاب‌ها

امتیازات

متاکریتیک 86/100
یوروگیمر 9/10
فامیتسو 32/40
گیم پرو 4/5
گیم‌اسپات 9.2/10
IGN 9.3/10
گیم رولوشن B

 

بازی داینو کرایسیس 2 در مجموع موفق به کسب بازخوردها و نقدهای مثبت‌تری نسبت به بازی اول این سری شد. امتیاز متای این بازی در پلتفرم پلی‌استیشن 1 امتیاز 86 از 100 است که نمره بسیار خوبی محسوب می‌شود.

گیم‌اسپات که به این بازی امتیاز 9٫2/10 را داده است، در نقد بازی گفته است که «داینو کرایسیس اول بیشتر شبیه یک بازی فرعی در سری رزیدنت اویل بود که کپ‌کام زامبی‌ها را با دایناسور عوض کرده بود؛ با این حال این موضوع در داینوکرایسیس 2 درست نیست و این بازی جذاب و اوریجینال را دیگر نمی‌توان یک مدخل دیگر برای فرمول وحشت-بقا دانست». به عقیده گیم‌اسپات، داینو کرایسیس 2 به کلی از کلیشه‌های سبک وحشت دور شده و تجربه منحصر به فردی از یک بازی اکشن و ماجراجویی ایجاد می‌کند که تا آن زمان یکی از بهترین‌های این سبک محسوب می‌شود. IGN نیز به بازی امتیاز 9٫3 از 10 داده است و با این موضوع که داینو کرایسیس 2 با موفقیت از پوسته کند رزیدنت اویل خارج شده موافق است. به گفته این منتقد، داینو کرایسیس 2 هم از نظر فنی و هم از نظر تنوع به خصوص حیوانات، طراح‌های محیطی، جنگل‌ها و خصوصا محیط زیر آب عالی کار شدند. گیم‌پرو هم به بازی امتیاز 4 از 5 داده و یکی دیگر از نکات مثبت بازی را صداگذاری و موسیقی متن غافلگیرکننده و فوق‌العاده بازی دانسته است.

برخی منتقدین علیرغم اشاره به گیم‌پلی اکشن عالی بازی و قبول این نکته که این بازی یک دنباله درخور و موفق برای بازی اول بوده است، این نکته را نیز مطرح کردند که در میان این حجم از اکشن سینماتیک و خطی، ناگهان بخش‌هایی که باید به اطراف دوید و کلید و ... پیدا کرد باعث کشتن سرعت می‌شود و گاهی مبارزات هم ممکن است بیش از تکراری و خسته کننده شود.

داینو کرایسیس 2 عملکرد نسبتا موفقیت‌آمیزی نیز در بازار داشت و با فروش 1٫19 میلیون نسخه در پلتفرم پلی‌استیشن 1 مواجه شد. این بازی بعدها برای پلتفرم ویندوز و رایانه شخصی نیز پورت شد که البته نقدهای منفی به آن زیاد بوده است.


منابع


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری