4 مقاله
در این ویکی

مونوکوماهر آدمی یه سری پشیمونی ها و حسرت ها داره که میخواد برگرده و انجامشون بده.
ولی من همچین حسرت هایی ندارم، چون من یه خرس ام!

_دانگانرونپا: تریگر هپی هاوک_

مونوکوما | Monokuma

large.Monokuma_Illustration.png.541a346e

القاب مدیر آکادمی امید
مدیر ابر آکادمی جوانان مستعد
استعداد(انگلیسی) Ultimate Despair
استعداد(فارسی) ابر ناامیدی
جنسیّت نامعلوم (دانگان 1)
مذکّر (دانگان 2 و V3)
قد 65 cm
مخفی کننده
خانواده جونکو انوشیما (خالق)
موناکا تووا (خالق)
تیم دانگانرونپا (خالق)
مونومی (خواهر کوچک غیر خونی)
مونوکوما کابز (بچّه ها)
نانوکوما (بچّه ها)
مخفی کننده
شرکت کرده زندگی مرگبار مدرسه ای
اردوی مرگبار مدرسه ای
52 ومین بازی مرگ
ترم مرگبار مدرسه ای
اعدام ابر مجازات
ابر انهدام
سرنوشت اعدام به همراه جونکو انوشیما
زنده ماندن از اعدام و بازگشت به همراه جونکو انوشیما (AI)
بازگشت دوباره در ترم مرگبار مدرسه ای
اعدام به همراه سومیگی شیروگانه
مخفی کننده
اوّلین حضور در بازی ها دانگانرونپا: تریگر هپی هاوک
 اوّلین حضور در انیمه ها دانگانرونپا: انیمیشن - قسمت 1
صداپیشه نوبویو اویاما
تاراکو
برایان بیکاک

مونوکوما(انگلیسی: Monokuma یا در معنای اصلی مونوخرس)  آنتاگونیست اصلی و شخصیّت منفی مجموعه دانگانرونپا است. او به عنوان نماد مجموعه شناخته می شود.ظاهر

مطالب زیر شدیداً حاوی اسپویل از دنیای دانگانرونپا است و به کسانی که آن را بازی نکرده اند خواندن اش پیشنهاد نمی شود.

 

large.Danganronpa_1_Character_Design_Pro

مونوکوما عروسک خرسی است که در ظاهر از وسط به دو نیمه سیاه و سفید تقسیم شده که می تواند نمایانگر نماد یین و یانگ باشد. او گاهی اوقات چهره خوبی از خود نشان می دهد و با بقیه مهربان است در حالی که می تواند در عین همان لحظه حالت شیطانی خود را در صورت عصبانیت بروز داده و موجب وحشت دیگران شود. سمت خوب او سمت سفید اش است که حالتی شبیه به خرس های تدی دارد در حالی که سمت دیگر او، سمت سیاه اش، حالت خصمانه تر و شیطانی تری به واسطه چشم ها افقی و خنده ی کشیده و شیطانی آن دارد.

هر چند مونوکوما کاملاً به دو بخش تقسیم نشده و شکم اش کاملاً سفید است و بر روی ناف او به سبک کارتونی ای یک ضربدر و ایکس نقش بسته. درون او نیز پر از سیم و دم و دستگاه است، بدین علّت که او در عین این که یک روبات است، یک بمب نیز برای مواقع بحرانی است.

small.Monokuma_beta.png.274a02e68b5d2956
مونوکومای بازی دیستراست که حالتی انسانی تر و وحشتناک تر داشت.

 

در دانگانرونپا 3: پایان دبیرستان امید و دانگانرونپا V3: هارمونی مرگبار تغییرات بسیار جزئی ای در طرّاحی کلّی مونوکما صورت گرفت تا او جمع و جور تر به نظر برسد.

همچنین در نسخه بتای بازی، یا بازی دیستراست، مونوکوما به جای حالت عروسک خرسی اش، حالتی مرگبار تر و نیمه انسانی تر داشت. او شبیه به یک انسان که نیمی از ان پوست داشت و نیمی از آن نمایانگر اندام داخلی اش بود به نمایش در آمده بود. این ایده در همان ابتدا رد شد و بعدها مونوکومای عروسکی جای آن را گرفت.

مونوکوما در پوشیدن لباس تنوّع زیادی به خرج می دهد. او را می توان در تئاترهای مونوکما در لباس های مختلفی که هر کدام ارجاع به یکی از فیلم های هالیوود هست دید. همچنین او پوشش او در مونوکوماهایی که باید در میانه چپتر ها جمع آوری شوند بسته به فضای هر چپتر متفاوت است. جدا از این مورد او در روند بازی تنها یک بار در دانگانرونپا 2 یک کت با کروات آبی به تن کرده و با آن مونومی را اذیّت کرده است.


شخصیّت

مونوکوما همواره در ظاهر شخصیّتی خندان و آسان گیر به نظر می آید ولی در باطن او شخصیّتی شیطانی دارد. در هر حال، او همیشه در نمایان کردن طینت های کثیف و هیولاوار اش صبر نکرده و بالافاصله آن ها را نشان می دهد و از بازی مرگ و کشتن و خواسته هایش صحبت می کند که همه را به لرزه می اندازد. افراد او را بسیار به خاطر این که او هر حرفی و هر کاری را که دلش می خواهد را انجام می دهد، می شناسند. او همچنین یک خنده شیطانی مخصوص به خودش (اوپوپوپوپو...) نیز دارد و یک خنده دیگر نیز برای تمسخر بقیه (آهاهاهاها) به کار می برد.

large.Monokuma_DR2_design_profile.png.ab


مونوکوما همان گونه که ظاهر اش نشان می دهد دو شخصیّت خوب  و بد را از خود نشان می دهد. او می تواند گاهی اوقات خوشحال، بذله گو و مهربان باشد و یا حتی شما را در مورد برخی موارد راهنمایی و نصیحت کند. امّا در لحظه حسّاس او می تواند به موجودی مریض، روانی و شکنجه دهنده تبدیل شود که هر کاری برای پخش کردن نا امیدی انجام می دهد و همه او را به این شخصیّت اش می شناسند و برای او تغییر کردن بین این دو شخصیّت خوب و بد در چشمی بر هم زدن اتّفاق می افتد. که این کار باعث غیر قابل پیش بینی شدن او در نظر دانش آموزان می شود. او همواره برای کلاس محاکمه هیجان دارد و هر کاری می کند تا این محاکمه را جذّاب تر کند. او از شکنجه شدن و عذاب کشیدن بقیه لذّت می برد و از طرف دیگر اگر روند اتّفاقات به گونه ای صلح آمیز و یک طرفه پیش برود او بلافاصله خسته شده و از این که ناامیدی کافی در جمع نیست نا امید می شود.

مونوکوما با وجود خشونت بیش از حد اش، شخصیّتی بچّه گانه و نابالغ دارد. او دانش آموزان را مسخره می کند. بی مقدّمه شروع به جک ساختن می کند، دیوار چهارم را می شکند و به دانش آموزان توجّهی جدّی ندارد و کافی است تا کسی اندکی به او بپرد تا او قیافه ای مظلوم به خود بگیرد و ادّعای به حق بودن کند. او منتظر هر فرصتی است تا دانش اموزان را تحقیر کند و هر اتّفاقی که می افتد بر گردن خود آن ها بیندازد. او دانش آموزان را جدّی نمی گیرد و به اصطلاح هر وقت دانش آموزان حدسی درست راجع به موضوعی می زنند خود را به کوچه علی چپ می زند و اعلام بی اطّلاعی می کند. روحیه قلدربازی و آزاررسانی او در مورد مونومی بسیار بهتر به چشم می آید. کافی است اندکی آرامش او به هم بریزد تا او شروع به کتک زدن مونومی تا سر حدّ مرگ کند. او نسبت به بچّه هایش هم همین موضع را دارد و کافی است آن ها اندکی او را اذیّت کنند تا او به خدمت آن ها نیز برسد. بچّه های او نیز از این موضوع به شدّت ناراحت اند و در جای از نسخه V3 بازی، می گویند که مونوکوما، در گذشته آن ها را بسیار بیشتر دوست داشته است. مونوکوما همچنین علاقه شدیدی به مسخره کردن کی1-بی0 به خاطر روبات بودن اش دارد هر چند خود او نیز یک روبات است. در مورد دیگر دانش آموزان، او به طور کلّی از هر کس که از او اطاعت نکند یا هوش شان به قدری باشد که نتوان آن ها را به راحتی کنترل کرد، بد اش می آید و از آن ها با عبارت "اعصاب خورد کن" نام می برد.

small.Monokuma_DRV3_Website.png.09366725


مونوکوما از لحاظ ادبی نیز موجود خیلی جالب توجّهی نیست و اکثراً بدون هیچ احترامی با بقیه برخورد می کند و تنها کسی که از او با احترام یاد می کند انوشیما جونکو است و از او با نام "بانو حونکو" یاد می کند. او همیشه چندین داستان سر هم بندی شده برای گذشته اش دارد که اکثر آن ها غیر قابل باور کردن هستند. او همچنین از این که کسی او را خرس تدی صدا کند (نوعی عروسک) به شدّت عصبانی می شود. خود پرستی و علاقه او به خودش در دانگانرونپا V3 بیشتر نمایان می شود. او در این بازی صرفاً به این علّت که بچّه هاش قیافه خوش تیپ او را به ارث برده اند علاقه دارد و آن ها را صرفاً به خاطر ظاهر ناز شان ستایش می کند. او تا جایی پیش می رود که صرفاً به این علّت مونوکابز ها را "بچّه های ناز" اش صدا می زند و در مقطعی از بازی از شدّت این ناز بودن بچّه ها کچل می شود.

آن طور که در دانگانرونپا: انیمیشن دیده شده، او مانند یک خرس معمولی به عسل و ماهی علاقه دارد و آن گونه که خودش در دانگانرونپا 2 می گوید از غذاهای قرمز بد اش می آید. او همچنین در حال خوردن گوشت های طبخ شده به دست تروترو هانامارو نیز در بازی دیده شده. هنوز مشخّص نیست او با این که یک روبات است چگونه و چطور از عهده غذا خوردن بر می آید. هر چند بیشتر به نظر می آید این نیز جزئی از نقش بازی کردن کمیکال اوست و مانند خوابیدن او صرفاً جنبه نمایشی دارد.

در دانگانرونپا: انیمیشن حالت کارتونی و کمیکال مونوکوما بیشتر مورد مبالغه قرار گرفته و او را می توان گاهی اوقات با یک ظرف عسل یا ماهی نیز دید. او همچنین در این انیمه با نوعی عبارت دیگر "yer" دیگران را مخاطب خود قرار می دهد که حالتی غیر متشخّصانه در زبان انگلیسی برای صدا کردن فردی به شمار می آید.

در نهایت شخصیّت مونوکوما نیز یکی از چندین شخصیّت جونکو انوشیما به حساب می آید که او در اوّلین بازی مرگ اش از آن استفاده می کرد. هر چند شخصیبت او در بازی های دیگر که او آواتار شخصی دیگر بود نیز حفظ شد و همان گونه که در بازی اوّل بود باقی ماند. کوداکا، سازنده بازی، در مصاحبه ای می گوید که راحت ترین بخش نوشتن داستان بازی، بخش های مربوط به مونوکوما بوده چرا که شخصیّت او به گونه ای است که هر کاری می خواهد انجام می دهد.


تاریخچه در آکادمی امید


قبل از تراژدی

هنگام آماده سازی برای زندگی مرگبار مدرسه ای، جونکو انوشیما که به دنبال نمادی برای اجرای این نمایش می گشت، تصمیم به خلق مونوکوما گرفت. او اوّلین بار، نسخه عروسکی (غیر روباتی) آن را در اعدام آزمایشی ای که برای چیاکی نانامی ترتیب داده بود روبروی اعضای کلاس 77-ب که در حال دیدن این نمایش مرگبار بودند قرار داد و آن را افتتاح کرد. در همین زمان ها بود که او در طی تماس با موناکا، رییس واحد کارخانجات روبات سازی تووا، کلید ساخت روبات های مونوکوما را برای شروع زندگی مرگبار مدرسه ای، به همراه عدّه زیادی دیگر از این روبات ها برای تکمیل ارتش جونکو، می زند. برای مخفی کردن ذات اصلی این روبات ها، موناکا در برابر بقیه اذعان می کند که این روبات ها برای انجام عملیّات هایی که برای انسان ها خطرناک بوده طرّاحی شده اند. و این گونه راه مونوکوما ها به تمام شاخه های سازمان ابر ناامیدی انوشیما باز می شود و خود جونکو برای اجرای نمایش اش در بازی مرگبار اش بخشی از شخصیّت و رفتار خود را به مونوکوما می دهد و آن را کنترل می کند.


مقدّمه دانگانرونپا 1:  به ناامیدی خوش آمدید

اوّلین بار مونوکوما را در حالی می توان دید که قبل از شروع بازی در کنار مردی که چشم هایش بسته است و به صندلی بسته شده، نشسته و به او نگاه می کند. مونوکوما با زدن دکمه ای مرد را درون سفینه ای قرار داده و آن را بعد از پرتاب کردن به آسمان مستقیم به زمین برخورد می دهد و شاهد ذوب شدن آن مرد و تبدیل شدن آن به اسکلت، در اثر حرارت برخورد می شود. در همین حین با سیاه شدن صفحه می توان لبخند شیطانی ای که بر لب مونوکوما نقش می بندد را دید.

اوّلین بار در بازی او را می توان در مانیتور های مدرسه مشاهده کرد که در آن او دانش آموزان را برای جشن ورودی آکادمی امید به سالن ژیمناستیک دعوت می کند.

او اوّلین حضور فیزیکی اش را در سالن ژیمناستیک و روبروی دانش آموزان به تله افتاده نمایان می کند. او در آن جا خود را مدیر آکادمی امید معرّفی کرده و بلافاصله به دانش آموزان موقعیّتی که در آن قرار گفته اند، قوانین بازی مرگ، قوانین مدرسه و همچنین راهنمای استفاده از کتابچه الکترونیکی( به اختصار e-handbook) را می گوید.

او در همین حین ساکورا اوگامی را تهدید به کشتن اعضای دوجو اش کرده و او را به زور تهدید همکار خود و جاسوس میان دانش آموزان قرار می دهد. ساکورا نیز قبول کرده و قرار بر این می شود که اگر کسی از دانش اموزان حرکتی در راستای شروع بازی مرگ نزد، او اقدام به کشتن یکی از دانش اموزان کند.


چپتر اوّل دانگانرونپا 1: برای بقا

بلافصله بعد از توضیح مقدّمات، مونوکوما دانش اموزان را به اتاق هایشان راهنمایی می کند. در همین حین ماکوتو با در خود به مشکل بر میخورد و مونوکوما به او می گوید که در او استثناءً خراب بود و کمی گیر دارد. بعد از دادن مدّتی زمان به دانش آموزان برای درک موقعیّت و وفق دادن خود با اوضاع، مونوکوما اوّلین "انگیزه" برای کشتن دانش آموزان به وسیله همدیگر را به آن ها می دهد، نوار ویدیویی. با نشان دادن این که خانواده افراد مورد صدمه واقع شده و وضعیّت زندگی یا مرگ شان مشخّص نیست مونوکوما سعی در روشن کردن شعله دانش آموزان در کشتن همدیگر می شود. با این که کسی از ویدیو و واکنش دیگری مطلّع نمی شود امّا این میان نوار ویدیویی باعث ناامیدی و سقوط روانی شدید سایاکا مایزونو می شود و کم کم کلید اوّلین قتل را رقم می زند.

small.Mukuro_Ikusaba_stomps_on_Monokuma.

جونکو انوشیما در حال مقابله با مونوکوما

مدّتی نمیگذرد که مونوکوما اوّلین مرگ این بازی را اعلام می کند، سایاکا مایزونو مرده و جنازه اش در حمّام اتاق نائگی ماکوتو پیدا شده است. مونوکوما دانش آموزان را جمع می کند و به آن ها می گوید که حال به بعد باید چه کنند. او می گوید که برای قتلی که در پی یکی از دوستان آن ها اتّفاق افتاده، همگی شان باید در کلاس خاصّی به نام کلاس محاکمه شرکت کنند و در آن جا قاتل را پیدا کنند. اگر حدس شان درست باشد قاتل مجازات شده و بقیه به ادامه زندگی مرگبار مدرسه ای می پردازند و اگر اشتباه حدس بزنند همگی آن ها مجازات شده و قاتل اصلی آزاد می شود. مجازات ها نیز مشخّصاً فقط یک چیز می تواند باشد، اعدام به بدترین وجه ممکن! بعد از اتمام توضیحات، جونکو انوشیما از میان دانش آموزان بلند شده و به مخالفت با وی می پردازد. مونوکوما در ابتدا سعی می کند او را متقاعد کند امّا با ادامه خشم جونکو و کشیدن کار به جدل فیزیکی و پا گذاشتن جونکو بر روی وی و زیر پا له کردن او، چاره ای برای مونوکوما به غیر از فعّال کردن نیزه های گانگیر باقی نمی ماند و در کسری از ثانیه سینه جونکو پر از نیزه های خونی ای می شود که از بدن او عبور کرده است. بعد از مرگ ناگهانی جونکو در اثر نیزه هایی که به سینه اش اصابت کرده است، دانش آموزان متوجّه می شوند که هیچ راهی برای مقابله و رویارویی با مدیر مدرسه ندارند و هیچ شانسی در مقابل قدرت او ندارند. مونوکوما بعد از این دانش آموزان را به دنبال انجام تحقیقات برای یافتن این که چه کسی سایاکا را به قتل رسانده است در مدرسه پخش می کند.

مونوکوما بعد از اتمام تحقیقات دانش آموزان را به اتاقی که در آن کلاس محاکمه برگزار می شود هدایت می کند. او در آن جا به چندین سوال دانش آموزان حواب می دهد که مهم ترین این سوالات، سوال کیوکو در این مورد که چرا با وجود آن که آن ها 15 نفر هستند، 16 جایگاه در اتاق محاکمه وجود دارد و مونوکوما جواب می دهد که این کلاس ها صرفاً برای حدّاکثر 16 نفر طرّاحی شده اند و کمبود دانش آموزان کلاس باعث نمی شود تا از تعداد جایگاه ها کم شود. کیوکو در ادامه می پرسد که چرا تابلوی تصویر افراد مرده را در جایگاهشان در کلاس گذاشته است. مونوکوما نیز جواب می دهد که برای این که می خواهد دانش اموزان مرده نیز در کلاس محاکمه شرکت داشته باشند.

در نهایت ماکوتو نائگی موفّق به پیدا کردن متهّم، لئون کوواتا می شود. که باعث می شود مونوکوما اعدام اش را بر روی وی عملی سازد. بعد از شوکه شدن دانش اموزان از شدّت خشونت اعدام ها مونوکوما با لبخند و تمسخر آن ها را اتاق شان بر میگرداند و این موضوع را به آن ها یادآوری می کند که آن ها هرگز نمی توانند در سوگواری دوستان مرده شان زیاد بایستند.


چپتر دوّم دانگانرونپا 1: زندگی پر از ناامیدی پسر

روز بعد از اوّلین محاکمه، مونوکوما دانش آموزان را جمع کرده و به آن ها اطّلاع می دهد که حال همگی آن ها می توانند وارد طبقه دوّم ساختمان مدرسه بشوند. دانش آموزان با رفتن به طبقه دوّم و گشتن آن جا متوجّه بسته بودن مدرسه برای چندین سال می شوند و این که رختکن سالن ورزشی بانوان و آقایان هر کدام برای دسترسی احتیاج به کتابچه الکترونیک شخص هم جنس دارند. در این مقطع مونوکوما قانون جدیدی مبنی بر ممنوعیّت اکید تبادل و قرض دادن کتابچه های الکترونیک می گذارد. در جلسه روزانه بین خود دانش آموزان در کافه تریا، بچّه ها این تئوری را مطرح می کنند که به احتمال زیاد با توجّه به رفتار مونوکوما و شرایط بازی آن ها، شخص کنترل کننده پشت او باید یک قاتل روانی معروف باشد. آن ها گمان شان را بر قاتل معروف رسانه ها. جنوساید جک می گذارند. با این حال آن ها در جلسه نمی توانند توضیحی برای عملکرد بی نقص و پیچیده اعدام قبلی مطرح کنند حتّی اگر شخص کنترل کننده به مقدار میلیونی پول دسترسی داشته باشد باز این قضیه برای آن ها بو دار به نظر می رسید.

روز بعد، مونوکوما دوّمین انگیزه قتل اش را بین دانش آموزان پخش میکند؛ او نامه ای را شخصاً به هر کدام دانش آموزان داده و به آن ها اخطار می دهد که راز درون نامه هر شخص در صورت رخ ندادن هر گونه قتلی تا 24 ساعت آینده برای همگان برملا خواهد شد. ماکوتو شخصاً باور نمی کند کسی برای همچین دلیلی شخص دیگری را بکشد. روز بعد مونوکوما شخصاً در اتاق ماکوتو ظاهر شده و به او به صورت رو در رو دوّمین قتل این بازی مرگ را اعلام می کند. فوجیساکی چیهیرو در رختکن بانوان به قتل رسیده و جسد او با طناب هایی آویزان و پشت او با خون، عبارت "عطش خون" روی دیوار نقش بسته. مونوکوما بلافاصله دوّمین زنگ تحقیقات را برای پیدا کردن قاتل فوجیساکی چیهیرو آغاز می کند.

بعد از اتمام تحقیقات و آغاز کلاس محاکمه، بیاکویا توگامی اذعان می کند که با توجّه به روش قتل و عناصر پیرامون صحنه قتل، قاتل باید جنوساید جک باشد. هر چند با ظاهر شدن جنوساید جک در میان دانش آموزان و اثبات حق خود این نظریه رد می شود. در نهایت با خطایی که از خود قاتل در میانه جدل های محاکمه رخ می دهد، ماکوتو و کیوکو متوجّه می شوند که قاتل کسی جز موندو اوادا نیست. شخصی که بعد از فهمیدن راز شخصی فوجیساکی چیهیرو مبنی بر پسر بودن او و این که او صرفاً به خاطر ضعف بدنی اش لباس دخترها را می پوشید، کنترل خود را سر مقایسه این قضیه با دلایل شخصی خودش از دست داده و از سر حسادت او را کشته. قبل از اعدام موندو، مونوکوما گذشته تلخ هر دو نفر قاتل و مقتول را بیان می کند و پرده از راز ترسناک نامه ی آن ها بر می دارد.

با غرق کردن دانش آموزان در نا امیدی، مونوکوما اعدام موندو را، در نهایت بی توجّهی به زجّه ها و ناله ها و خواهش های کیوتاکو ایشیمارو، برگزار می کند و در انتهای اعدام، موندو را تبدیل به کَره خوراکی می کند.


چپتر سوّم دانگانرونپا 1: افسانه یک نسل بعد

بعد از دوّمین محاکمه، مونوکوما به دانش آموزان اجازه دسترسی به طبقه سوّم را می دهد. در آن جا ماکوتو و ایشیمارو با ماشین تهویه و پاکسازی هوا روبرو می شوند. در همین زمان مونوکوما امده و با شوخی تلخی مبنی بر این که این وسیله یک ماشین زمان بوده که فقط می توانسته همه چیز را به یک دقیقه پیش برگرداند شروع به پاشیدن نمک بر زخم ایشیمارو به خاطر مرگ وحشتناک موندو می کند. بعد از این، ماکوتو عکسی را پیدا می کند که در آن چیهیرو، موندو و لئون را کنار هم نشان می دهد. مونوکوما بلافاصله عکس را از ماکوتو گرفته و پاره پاره می کند. در ادامه، مونوکوما با وعده دادن پول بسیار زیاد به هر کس که بتواند یک قتل موفّق داشته باشد، کلید سوّمین قتل را رقم می زند. با وجود اصرار ساکورا مبنی بر این که زندگی انسان ها را نمی توان با پول خرید، صبح روز فردا، جسد هیفومی یامادا و کیوتاکا ایشیمارو در کمال ناباوری کشف می شود.

بعد از انجام تحقیقات و جدل های بسیار در کلاس محاکمه، ماکوتو نائگی به این نتیجه می رسد که قاتل کسی نیست جز سلستیا لودنبرگ، کسی که با فریب دادن هیفومی یامادا برای کشتن کیوکاتا ایشیمارو اقدام می کند و در نهایت هردوی آن ها را با ضربه به سر می کشد. سلستیا که در نهایت خودش را گیر افتاده می بیند کنترل روانی اش را از دست می دهد و می گوید که عمیقاً از این بازی مرگ متنفّر بوده و از اوّل دلش میخواسته زندگی ای تجمّلی در یک قصر باشکوه را داشته باشد. و این که با وجود وعده مونوکوما رسیدن او به هدف هایش از هر چه فکرش را می کرد می توانست سریعتر اتّفاق بیفتد.

بعد از اعدام سلستیا، کیوکو به ماکوتو در مورد اتاق مخفی ای می گوید که در بخش از آکادمی پیدا کرده است. ماکوتو برای تحقیقات به آن جا سر زده و در حین انجام بررسی، توسّط شخصی نامعلوم از پشت ضربه خورده و بیهوش می شود. وقتی بیدار می شود، ماکوتو به دنبال صداها سر از سالن ورزش در می آورد. جایی که ساکورا اوگامی و مونوکوما در حال نبردی سرسام آور هستند. 


چپتر چهارم دانگانرونپا 1: آل استار معذرت خواهی

small.Oogami_Mono_Battle.jpg.c47679ec3b1

ساکورا اوگامی در برابر مونوکوما

ساکورا به مونوکوما اعلام می کند که دیگر نمی خواهد خفّت جاسوس بودن او را به تن بکشد. او حتّی می گوید که حاضر است برای مطمئن شدن از نابود شدن نقشه های مغز متفکّر این داستان با او مبارزه نیز بکند. صبح روز بعد مونوکوما رسماً بین دانش آموزان اعلام می کند که ساکورا اوگامی، جاسوس او بین دانش آموزان بوده و با این کار با یک تیر دو نشانه را میزند. اوّل این که ساکورا را بابت ایستادن جلوی او مجازات کرده و او را رسوا کرده و از طرف دیگر با فشار روانی این قضیه بر دانش آموزان بر سر این که به ساکورا که حالا از جاسوسی کنار کشیده اعتماد کنند یا نه، آن ها به دو دسته تقسیم می کند و به نوعی چهارمین انگیزه قتل را در مدرسه بین دانش آموزان می اندازد.

ساکورا برای آرام کردن این آشوب میان دانش آموزان تصمیم به خودکشی می گیرد امّا قبل این کار در وصیّت نامه ی خود انگیزه ها و هدف ها و مشاهدات خود را در این مدّت می نویسد و سعی می کند کاری کند که این نامه بعد از مرگ اش به دوست صمیمی اش در این مدرسه به آئوی آساهینا برسد. امّا مونوکوما نامه را جابجا کرده و نامه ای دیگر با دستخط خودش را به آساهینا می دهد. در این نامه تقلّبی، ساکورا اذعان می کند که به خاطر ناامیدی و فضای ناآرامی که آکادمی را فرا گرفته تصمیم به خودکشی گرفته است. همان گونه که مونوکما انتظار دارد، نامه باعث آشفتگی آساهینا شده و سبب می شود او خود و دیگر دانش آموزان را مقصّر خودکشی ساکورا بداند. بنابراین او تصمیم می گیرد در حرکتی انتحاری، تمام دانش اموزان را به نتیجه اشتباه که خود او قاتل است برساند تا در نتیجه آن همگی بمیرند.

برخلاف آن چه مونوکوما انتظار داشت بقیه دانش آموزان موفّق به پیدا کردن راز واقعی پشت پرده این قتل می شوند و به خود ساکورا به عنوان قاتل رای می دهند. بعد از این، مونوکوما نامه اصلی ساکورا را نمایان می کند و آن را می خواند. بعد از خواندن انگیزه های واقعی ساکورا برای خودکشی اش، مونوکوما به طرز وحشیانه ای شروع به مسخره کردن آساهینا، که فریب نامه تقلّبی را خورده بود و حالا در آشفتگی شدید قرار داشت، می کند. مونوکوما که انتظار داشت همه به خاطر حماقت او در مورد کشتن همگی آن ها او را سرزنش کنند و علیه او در آیند در لحظه ی آخر با اشاره نائگی به خود وی نقشه هایش نقشه بر آب می شود. ماکوتو می گوید که علّت اصلی درگیری ها بین دانش آموزان خود مونوکوما بوده و بار گناه را از دوش آساهینا بر می دارد. با این کار دانش آموزان باقیمانده نیز در مقابل مونوکوما در آمده و در مقابل او و مغز متفکّر موضع می گیرند.

وقتی در نهایت بیاکویا توگامی و توکو فوکاوا نیز در مقابل مونوکوما و دسیسه هایش قد علم می کنند، مونوکومای خشمگین که به نظر می رسد در نهایت شکست خورده و نمی تواند کسی را اعدام کند در نهایت ناباوری دست به اعدام هوش مصنوعی کمک کننده دانش آموزان یعنی آلتر اگو، به علّت اقدام وی جهت هک کردن سیستم امنیّتی مرکزی آکادمی، می زند. با این کار او نشان می دهد که از همان ابتدا از وجود این هوش مصنوعی اطّلاع داشته و خود او بوده که اجازه میداده آلتر اگو به اطّلاعات آکادمی دسترسی داشته باشد و صرفاً منتظر موقعیّت مناسب می گشته تا از شرّ او خلاص شود. در نهایت قبل از خروج دانش آموزان، مونوکوما شروع به خواندن بخش آخر وصیّت نامه ساکورا می کند و به نقطه ای می رسد که طی آن ساکورا می گوید که مغز متفکّر پشت این داستان در حال انجام "کارهایی" با بدن دانش آموزان مرده است... و مونوکوما بلافاصله از خواندن ادامه نامه صرف نظر می کند و جزییات بیشتری به دانش آموزان نمی دهد.


چپتر پنجم دانگانرونپا 1: 100 مایل جهش، عذاب آشغال غذای آشغالی

large.Dismantle_Monokuma.png.ce1fd50fa6d

یاسوهیرو هاگاکوره به همراه دیگران در حال کالبد شکافی مونوکوما

با متحّد شدن تمام شش دانش آموز باقی مانده علیه مونوکوما و مشخّص شدن این که ضربه نهایی ساکورا اوگامی، شکستن قفل اتاق کنترل مغز متفکّر بوده، او متوجّه می شود که دیگر باید کار این بچّه ها را سریعاً یکسره کرد. برای همین او دست به رو کردن ستاره خودش، یعنی موکورو ایکوسابا می زند.

در اواسط شب ماکوتو، بیاکویا و یاسوهیرو هاگاکوره و دیگر دانش آموزان را در حال کالبد شکافی مونوکوما می یابند. بیاکویا اذعان می کند که او این عروسک را استثناء غیر فعّال بر روی زمین پیدا کرده و تصمیم بر باز کردن اش گرفته است. بعد از صحبت ها همگی شروع به باز و بسته کردن مونوکوما برای سر در آوردن از کار اش می کنند.

مونوکوما بعد از مدّتی، گروه دانش آموزان که دور هم جمع شده بودند (به غیر از کیوکو کیریگیری) را غافلگیر می کند و آن ها را با خود با اتاق کنترل خود می برد. در آن جا او به دانش آموزان نشان می دهد که همگی آن ها تا کنون در حال ضبط و پخش شدن برای کلّ دنیا بوده اند. بعد از این مونوکوما به بقیه دانش آموزان می گوید که باید تحقیقات خود را برای پیدا کردن قاتل ایکوسابا موکورو شروع کنند. بعد از اتمام تحقیقات و شروع محاکمه، مونوکوما از قصد تلاش می کند تا اتّهامات را بر گردن کیوکو بیندازد و دانش آموزان را به شک کردن به او سوق دهد. تنها برای این که او این اتّهامات را از خود دور کند و بر گردن ماکوتو بیندازد. در هیاهوی محاکمه، ماکوتو نائگی، ابر خوش شانس ترین دانش آموز دبیرستانی، هنگامی که برای تبرئه خود و اثبات بی گناهی اش تلاش می کند ناگهان با فریاد "وقت تمومه" مونوکوما روبرو می شود. مونوکوما در نتیجه محاکمه او را قاتل دانسته و اقدام به اعدام او می کند. امّا از روی شانس یا هر چیز دیگر، آلتر اگو که هنوز بر روی سیستم فعّال بود اقدام به دخالت در اعدام او می کند و او از اعدام زنده می ماند و به درون گودال آشغال دانی مدرسه می افتد. مونوکوما که از شکست اعدام عصبانی است کنترل خود را حفظ کرده و با خنده ای از حرص می گوید که ماکوتو به درون گودال آشغال دانی افتاده و هیچ راهی برای خروج ندارد و خود به خود در همان جا خواهد مرد. امّا این نقشه مونوکوما نیز نقشه بر آب می شود و کیوکو موفّق به نجات دادن نائگی از آن جا می شود.


چپتر ششم دانگانرونپا 1: ابر درد، ابر عذاب، ابر ناامیدی، ابر مجازات، ابر مرگ

با برگشتن کیوکو و ماکوتو نائگی و به زیر پا رفتن قوانین بازی توسّط خود مونوکوما، از از لحاظ منطق حاکم بر بازی مرگ اش به گوشه کشانده شده و کیوکو از همین ضعف استفاده کرده و از او درخواست یک باز-محاکمه عادلانه می کند. مونوکوما این چالش را قبول کرده و شرایط محاکمه را به گونه ای تنظیم می کند که اگر دانش آموزان بتوانند تمامی رازهای این مدرسه (اعم از مرگ ایکوسابا موکورو و هویّت مغز متفکّر) را پیدا، کشف و حل کنند او اجازه می دهد آن ها مدرسه را ترک کنند. امّا اگر شکست بخورند، او همه ی آن ها را از زیر تیغه ی اعدام خواهد گذراند. بعد از این اعلام مونوکوما تلاش اش را می کند تا در چندین برهه مدارک و شواهد مهمّی که در آکادمی پیدا می شود را نیز از بین ببرد.

small.Monokuma_never_dies.jpg.1bd92f94e6


طی باز-محاکمه، مونوکوما از تخت همیشگی خود در اتاق محاکمه بلند شده و در جایگاه شانزدهمین دانش آموز می نشیند. او در نتیجه گیری ها صحبت های دانش آموزان دخالت می کند و سعی می کند آن ها را از موضوع خاطرات از بین رفته و پاک شده منحرف کرده و بیشتر به سمت قتل موکورو معطوف کند. امّا مونوکوما کم کم خونسردی خود را با نزدیک شدن افکار دانش آموزان به این که ایکوسابا موکورو در اصل مرگ اش به مدّت ها پیش بر می گشته و تنها مربوط به شب قبل نبوده از دست می دهد. آن ها در طی محاکمه متوجّه نیت های مغز متفکّر داستان در پنهان کردن مرگ موکورو ایکوسابا می شوند و می فهمند که هدف این قضایا تنها پوشاندن هویّت جونکو انوشیما با مرگ تقلّبی وی بوده است. مونوکوما که دیگر راهی برای فرار خود از منطق دانش آموزان نمی بیند. به جای تسلیم شدن، خود را برگردانده و جونکو انوشیما را نمایان می کند. با آمدن مغز متفکّر بر روی صحنه، محاکمه وارد سطح دیگری از نبرد روانی بین دانش آموزان می شود.

در نهایت بعد از گناهکار شناخته شدن جونکو در قتل خواهرش موکورو، او و مونوکوما با هم در ابر مجازات کشته شده و پرونده اوّلین دانگانرونپا بسته می شود.

در نهایت، بعد از ختامه داستان می بینیم که عروسک مونوکوما در سالن محاکمه زنده است و بعد از این که بقیه دانش آموزان موفّق به فرار از مدرسه شده اند به تنهایی در آکادمی، ادّعای سلطه به همه چیز را می کند و با خنده ای می گوید: من مونوکوما ام.... من مدیر شما... مدیر کلّ این مدرسه ام.


مقدّمه دانگانرونپا 2: به جزیره دانگان خوش آمدید! ترس در اردوی مدرسه ای دل انگیز؟

large.Monokuma_Army.png.e32c9c13c03ffbbe


مونوکوما با هک کردن نرم افزار Neo World وارد بازی مرگ جدیدی می شود. او اوّلین حضور اش را بعد از این که اوسامی، دانش آموزان را برای شنا به دریا می فرستد ظاهر می شود. دقیقاً بعد از وقتی که هاجیمه هیناتا خجالت اش را کنار می گذارد و سعی می کند به بقیه در دریا ملحق شود، او با تغییر تنظیمات دوربین ها در نمایشگر ساحل ظاهر شده و به دانش آموزان می گوید که در پارک جابرواک حاضر شوند. وقت همگی خود را به پارک جابرواک می رسانند او از پشت مجسّمه بیرون پریده و در معرّفی ای پرهیاهو خود را مدیر مدرسه معرّفی می کند.

بعد از معرّفی خود به عنوان مدیر آکادمی امید و مدیر اردوی مرگبار مدرسه ای. مونوکوما بعد از این، طی دعوا و جنگ و جدلی با اوسامی، او را شکست داده و عصای جادویی اش را می شکند. او بعد از این طی زد و خوردی، چهره اوسامی را به میل خود تغییر داده و او نام او را مونومی می گذارد و بعد از این ادّعا می کند که او برادرش است. بعد از این وقتی مونومی بر روی اعصاب مونوکوما راه می رود. او تا می خورد مونومی را می زند و بعد از این که ایستادگی مونومی کاملاً اعصاب مونوکوما را به هم میریزد، او به مونوبیست ها دستور میدهد تا او را اعدام کنند. بعد از تیرباران شدن مونومی به دست مونوکوما، اردوی مرگبار مدرسه ای به طور رسمی آغاز می شود.


چپتر اوّل دانگانرونپا 2: مقصد، ناامیدی

مونوکوما، بر خلاف بار اوّل در این بازی مرگ در دفعه ی اوّل هیچ انگیزه ای را به دانش آموزان نمی دهد. چرا که یکی از دانش آموزان از قبل خودش برنامه قتل را چیده و دیگری نیز آن را اجرا کرده است.


چپتر دوّم دانگانرونپا 2: دریا و مجازات، نارگیل و گناهان

چند وقت بعد از محاکمه اوّل، مونوکوما شروع به جمع کردن دانش آموزان در جزیره مرکزی می کند و به آن ها انگیزه قتل دوّم شان را می دهد، یک بازی ویدیویی!  یک بازی ویدیویی که در حقیقت رازهای مربوط به دو شخصیّت را در خود داراست.

بعد از قتل و تحقیقات و محاکمه، فویوهیکو کوزوریو در اعدام دخالت کرده و به شدّت مصدوم و زخمی می شود. مونوکوما ناچاراً برای زنده ماندن وی دست به کار می شود و سعی می کند او را نجات دهد.


چپتر سوّم دانگانرونپا 2: گیر افتاده توسّط عطر اقیانوس

مونوکوما بعد از مدّتی توسّط آکانه اواری به مبارزه طلبیده می شود. مونوکوما به او اخطار می دهد که این خلاف قوانین است که با او مخالفت کنند، امّا وقتی می بیند آکانه از حرکت خود دست نمی کشد وارد مبارزه شده و او را به سختی شکست می دهد. در نهایت او سعی می کند با اسلحه پلاسمای خود آکانه را از بین ببرد که ناگهان نیدای به میان پریده و از آکانه محافظت می کند و در عوض به شدّت زخمی می شود. نیدای که در مرز مرگ قرار دارد توسّط مونوکوما برداشته شده و تحت مراقبت وی قرار می گیرد تا احیاء شود.

مونوکوما بعد از این، انگیزه سوّمین قتل را رو می کند، بیماری ناامیدی. او سه نفر از دانش آموزان را به این بیماری مبتلا کرده و در ادامه به علّت واگیر دار بودن بیماری، شخص چهارمی نیز به این بیماری مبتلا شده و در اثر آن تصمیم به قتل دو نفر از دوستانش می گیرد.


چپتر چهارم دانگانرونپا 2:  آیا ابر ربات ها رویای ماشین ساعتی را می بینند؟

این بار مونوکوما با فریب دادن دانش آموزان، آن ها وارد برج های انگور و توت فرنگی می کند و به عنوان انگیزه قتل به آن ها تا سر حدّ مرگ در برج کاملاً بسته، گرسنگی می دهد. این حقّه جواب می دهد و یک دانش آموز تصمیم به قتل نکومارو نیدای گرفته و موفّق می شود او را به قتل برساند.


چپتر پنجم دانگانرونپا 2: خنده به امید به نام نا امیدی

در انتهای این چپتر مونوکوما با پیدا شدن قاتل، با مقاومت مونومی روبرو می شود و او نمی گذارد که مونوکوما، بهترین یارش، چیاکی را بکشد. مونوکوما بعد از درگیری اساسی ای که با می کند در نهایت لو می دهد که او میلیون ها بلکه میلیارد و تیریلیارد ها جایگزین برای خود دارد در حال که مونومی در نهایت چیزی بیشتر از ده ها عدد از خود برای مقاومت نداشته باشد. مونومی تسلیم شده و مونوکوما در نهایت تمامی مونومی ها و چیاکی را در اعدامی خون بار، متناسب با مهارت ابر گیمر دبیرستانی، به نام لطفاً سکّه را وارد کنید، به قتل می رساند.


چپتر ششم دانگانرونپا 2: و اینک پایان، بدرود آکادمی ناامیدی

در نهایت تمام رازهای پروژه Neo World و به همراه ذات اصلی دنیا و نقش مونوکوما در آن کاملاً لو رفته. در نهایت در کلاس محاکمه، بعد از لو رفتن هویّت مونوکوما او هویّت اصلی اش، یعنی جونکو انوشیما (AI) را نمایان می کند.


تاریخچه در ابر آکادمی جوانان مستعد

مونوکوما این بار به همراه بچّه هایش، بار دیگر در دانگانرونپا V3 ظاهر می شود. او تنها شخصیّتی است که از نسخه های قبلی مجموعه به این نسخه نیز آمده و هیچ تشابهی بین خطوط زمانی این نسخه و خط زمانی دانگانرونپا 1 و 2 شاهد نیستیم. به این علّت که مونوکوما به تنهایی می تواند اختیار خود را داشته باشد، نیاز به مغز متفکّری که او را از پشت کنترل کند وجود ندارد، برای همین منظور سومیگی شیروگانه به راحتی می تواند میان دانش آموزان به نقش پرداختن در ترم مرگبار مدرسه ای بپردازد.

مونوکوما در داستان این نسخه توسّط تیم دانگانرونپا برای مجری گری و هدایت برنامه برای سرگرم کردن اهالی دنیای سرگرمی ساخته شد. سابقه او از اوّلین نسخه دانگانرونپا برای هدایت زندگی مرگبار مدرسه ای و دوّمین حضور اش در جزیره جابرواک به عنوان مجری و دوباره هدایت کننده اردوی مرگبار مدرسه ای، باعث محبوبیت او و مطرح شدن اش به عنوان نماد مجموعه شد. برای همین سران تیم دانگانرونپا نه تنها او را در تمامی این مدّت در مجموعه نگه داشته بلکه به او هویّت و داستان بیشتری دادند و برای پشتیبانی او مونوکوما کابز ها را نیز خلق کردند.


دانگانرونپای 52ـوم

هر چند در بازی دقیقاً اشاره نشده ولی مونوکوما به احتمال بالایی در دانگانرونپای پنجاه و دوّم به همراه سومیگی و رانتارو شرکت داشته و در ان جا نیز نقش مجری را داشته. مونوکوما همچنین شخص مسئول، بابت مجازات تعیین شده برای رانتارو که او را محکوم به شرکت در 53 مین بازی مرگ می کرد نیز هست.


مقدّمه دانگانرونپا V3: ابر بازگشت

small.5a3ff1e89e55e_Monokumas_entrance_i

 

مونوکوما اوّلین حضور اش را در میان دعوای مونوکابز ها نشان می دهد. او بچّه های خود را با حضوری ناگهانی اش غافلگیر می کند. بچّه های او که از نبود پدر شان دلخور بودند با دیدن مونوکوما که از پشت تریبون سالن ژیمناستیک با بال ظاهر می شود بسیار خوشحال شده و مقدّمات حضور قدتمند پدرشان را فراهم می کنند.

بعد از ورود مونوکوما، او شروع به تعریف از بچّه هایش می کند امّا زیادی حرف زدن آن ها باعث عصبانی شدن مونوکوما شده و او شروع به کتک زدن مونوکابز ها می کند. بعد از این دعوا، مونوکوما رو به دانش آموزان کرده و خود را مدیر آکادمی و طرّاح اصلی بازی مرگی که آن ها با آن روبرو هستند معرّفی می کند. بعد از توضیحات پیرامون بازی مرگ و قوانین اش، او سالن را ترک کرده و دانش آموزان را تنها در بهت شان باقی می گذارد.


چپتر اوّل دانگانرونپا V3: کلاس محاکمه من، کلاس محاکمه ما

بعد از معرّفی و آغاز رسمی بازی مرگ، دانش آموزان موفّق به پیدا کردن راه مرگبار ناامیدی می شوند. بعد از تلاش های پیاپی و شکست خوردن ها متعدّد، وقتی همگی از ناامیدی بر روی زمین افتاده اند، مونوکوما و فرزندانش ظاهر شده و شروع به تمسخر و تحریک آن ها می کنند، مونوکوما در این حین به آن ها می گوید که مهم نیست چقدر تلاش کنند، دست آن ها هرگز به دنیای بیرون نخواهد رسید.

بعد از این که کایتو موموتا دست به اعمال خشونت بر علیه مونوکوما می زند، مونوکابز ها با اکسیسال ها ظاهر شده و سعی می کنند تا با نمونه کردن کایتو از بقیه زهر چشم بگیرند، امّا اشتباهاً آن ها خود مونوکوما را منفجر کرده و باعث "مرگ" وی می شوند. دانش اموزان که غم و غصّه فرزندان مونوکوما رو می بینند، باور می کنند که او مرده و بازی مرگ دیگر تمام شده. روز بعد مونوکوما در کمال ناباوری ظاهر شده و اعلام می کند که او باید در عمل مرده باشد امّا به خاطر دستگاه مرموزی، زنده مانده و دوباره به حیات برگشته.

large.Monokuma_and_Kubs_in_CT.jpg.578e97

مونوکوما بعد از این اوّلین انگیزه قتل را برای دانش آموزان فراهم می کند. مونوکوما برای انگیزه دادن برای قتل می گوید که اوّلین شخصی که موفّق به قتل کسی بشود شامل پرک مخصوص قتل اوّل شده و می تواند بدون محاکمه از این آکادمی بیرون برود ولی اگر کسی تا 24 ساعت آینده دست به هیچ قتلی نزند، او همگی دانش آموزان را با مونوکوما های متعدّد، دانه به دانه به قتل خواهد رساند.

یک ساعت قبل از موعد مقرّر، مونوکوما در مانیتور های آکادمی ویدیویی عجیب با آهنگی پر تنش پخش می کند. طولی نمی کشد که در این هیاهو اوّلین قتل اتّفاق افتاده و مونوکوما با دادن مونوکوما فایل به دانش آموزان آن ها را راهی اوّلین تحقیقات شان می کند. بعد از اتمام تحقیقات، مونوکوما دانش آموزان را به حیاط آکادمی فرا می خواند و در آن جا دانش آموزان وراد سالن کلاس محاکمه می شوند و در آن جا مونوکوما و مونوکابز ها را بر روی تختی که بر آن نشسته اند می بینند.

بعد از این که شوئیچی سایهارا موفّق به پیدا کردن متهّم می شود، مونوکوما و مونوکابز ها بلافاصله وارد عمل می شوند تا اعدام را شروع کنند، امّا کایتو، تنکو و گونتا جلو پریده و از کائده با وجود حضور اکسیسال ها در مقابل شان دفاع می کنند. کائده که وضعیّت موجود را می بیند، فریاد زده و از آن ها می خواهد که این کار را تمام کند و می گوید که او دیگر آماده مرگ شده است.

بعد از اعدام مرگبار کائده آکاماتسو به وسیله طناب دار و پیانو، مونوکوما که از خیانت مونودام از پشت به مونوکید و کشتن او بسیار غافلگیر شده، ابتدا کنترل خود را برای لحظه ای از دست می دهد ولی در نهایت به خود مسلّط شده و موضوع را به کنار می گذارد. در نهایت بعد یک اعدام و محاکمه مرگبار، او دانش آموزان را با مونوکایز ها تنها می گذارد و از سالن محاکمه خارج می شود. 


چپتر دوّم دانگانرونپا V3: خطّی باریک میان بهشت و جهنّم

در اوایل چپتر مونوکوما را می توان به همراه کایتو در کازینو دید. بعد از این که مونوکوما او را به سراغ سخت ترین بازی موجود در کازینو می فرستد و کایتو همه پول اش را از دست می دهد، مونوکوما به او حسابی خندیده و او را مسخره می کند.

بعد از این مونوکوما دوّمین انگیزه قتل را به دانش آموزان می دهد، مونوپدهایی که هر کدام افراد مهم هر شخص را به او نشان می دهد و سرنوشت شان را نامعلوم نشان می دهد. مونوکابزها اشتباهاً مونوپد ها را جابجا پخش می کنند و مونوپد هر شخص به شخص دیگری می رسد به غیر از مونوپد کیرومی توجو که به خودش رسیده و زمینه ساز قتل دوّم می شود.

بعد از به قتل رسیدن ریوما هوشی، مونوکوما دانش آموزان را برای دوّمین کلاس محاکمه فرا می خواند. بعد از این که طی محاکمه، شوییچی قاتل را پیدا می کند مونوکوما اعلام می کند که متهّم را بلافاصله مجازات خواهد کرد، کیرومی که از از سرنوشت خود مطلّع بود شروع به فرار کردن می کند تا بتواند به کشور اش برگردد، امّا او توسّط مونوکوما تعقیب شده و به فجیع ترین وجه ممکن اعدام می شود. مونوکوما نیز که از عمل مونودام در نابود کردن مونوسکه به شدّت شوکّه شده نیز از شدّت تعجّب منفجر می شود و یکی دیگر از عروسک های خود را از بین می برد.


چپتر سوّم دانگانرونپا V3: دانش آموز انتقالی از آن سوی قبرها

بعد از این که مونودام با کمک بقیه مونوکابز ها کنترل کلّ آکادمی را به وسیله اکسیسال ها می گیرد، مونوکوما از شوک وارده کچل می شود و کار به جایی می رسد که او به صورت کچل و بهت زده تا مدّت زیادی باقی می ماند و باعث نگرانی مونوفانی و مونوتارو می شود. بعد از اصرار و خواهش دو مونوکابز پشیمان از بلایی که سر پدرشان آوردند، ناگهان مونوکومای دیگری ظاهر می شود و می گوید که تا به حال او در سفر بوده و عروسکی که کچل شده در اصل اصلاً او نبوده است و به عنوان جایگزین گماشته شده بوده.

همچنین روح یکی از مونوکوما ها را می توان در یکی از سه اتاق تاریک پیدا کرد. احتمالاً این روح مربوط به همان مونوکومایی که توسّط اکسیسال ها از بین رفته است، باشد.


چپتر چهارم دانگانرونپا V3: زندگی کن و بذار این دنیای خسته هم زندگی بکنه

مونوکوما که هنوز از هدر شدن انگیزه قتل قبلی بسیار ناراحت است در اتاق بازی تنها و مخفیانه هنگام نیمه شب، با کوکیچی ملاقات می کند. کوکیچی از مونوکوما درخواست می کند برای هیجان انگیز تر شدن این بازی، دوباره از یک انگیزه قتل جدید استفاده کند و ایده ی جدیدی را به مونوکوما می دهد. مونوکوما قبول می کند و از چراغ فلش بک جدیدی به عنوان انگیزه چهارمین قتل استفاده می کند.


چپتر پنجم دانگانرونپا V3: سفری بدون ذوق یا هدف

small.Monokuma_mourning_over_the_Monokub

بعد از مرگ همه ی مونوکوما ها در طی اعدام ها، مونوکوما را می بینیم که در غم و اندوه آن ها نشسته است و تابلوی ترحیم آن ها را بر دیوار نصب کرده است.

وقتی دانش آموزان باقی مانده در کافه تریا جمع می شوند، مونوکوما به آن ها سعی می کند جایزه زنده ماندنشان از چهارمین کلاس محاکمه را بدهد، امّا آن ها که تجربه خوبی از این هدایا ندارند آن را قبول نکرده امّا مونوکوما به زور موفّق به دادن هدایایش می شود.

هنگامی که کی-بو و شوییچی در حال بررسی مکان های باز شده جدید هستند با دری فوق امنیّتی روبرو می شوند و با نزدیک شدن به آن آژیری بزرگ به صدا در می آید. مونوکوما با عصبانیت خود را به آن جا رسانده و آژیر را غیر فعّال می کند. دانش آموزان در مورد مکان پشت در از او می پرسند. او نیز تصمیم می گیرد به آن ها اججازه بدهد وارد آن جا شوند، از آن جا که دیگر مونوکایز ها مرده بودند دور کردن دانش آموزان از این اتاق فایده خاصّی برای او نداشت. او دکمه آژیر را به شوییچی می دهد. بعد از دادن آژیر، او به شوییچی می گوید که رمز اتاق را فقط او و مونوکابز ها می دانند ولی حالا که این اتاق اهمیّتی ندارد او رمز را خواهد زد تا دانش آموزان هر وقت خواستند وارد اتاق شوند. بعد از زدن رمز، شوییچی و کی-بو وارد اتاق می شوند و با اکسیسال های غیر فعّال روبرو می شوند. مونوکوما نیز بیان می کند که حالا که مونوکایز ها مرده اند و کسی برای هدایت اکسیسال ها وجود ندارد، ورود و خروج به این اتاق هم برای او چندان دردسر ایجاد نمی کند.

در ادامه ی بررسی مکان های جدید، شوییچی به آزمایشگاه رانتارو می رسد امّا متوجّه می شود که در آن جا بسته است. مونوکوما در همین لحظه ظاهر می شود و به شوییچی می گوید که طبق قوانین مدرسه اگر شخصی قبل از کشف آزمایشگاهش مرده باشد، در ان آزمایشگاه تا ابد بسته مانده و کسی نمی تواند وارد آن شود.

روز بعد دانش آموزان برای چیدن نقشه ای برای از بین بردن مونوکوما دور هم جمع می شوند و سعی می کنند با نابود کردن او این بازی مرگبار را یک بار برای همیشه تمام کنند. امّا مونوکوما برای یک روز کامل ظاهر نمی شود و انتظار آن ها در سالن ژیمناستیک بی نتیجه می ماند تا این که کوکیچی ظاهر شده و با دادن الکتروهمر هایی که میو ساخته به آن ها، شانسی جدید برای رد کردن "مسیر مرگبار ناامیدی" به آن ها می دهد. بعد از موفّقیت دانش آموزان در عبور از راه مرگبار ناامیدی، آن ها ناگهان در انتهای مسیر با کوکیچی روبرو می شوند و او نیز در کنار درب خروجی اظهار می کند که او مغز متفکّر این برنامه و کنترل کننده مونوکوما بوده است و همچنین کسی که سردسته گروه از بین برنده پروژه گوفر بوده خود او بوده است. او بعد از این به دروغ می گوید، شخصی که باعث وارد شدن مونوکوما به درون سفینه شده خود او بوده است و باعث و بانی حضور اجباری تمام دانش آموزان در ترم مرگبار مدرسه ای تمام و کمال خود او بوده است. در نهایت نیز با مقاومت کایتو، کوکیچی ناچاراً او را گروگان گرفته و با خود می برد.

بعد از به گروگان گرفته شدن کایتو، می توان مونوکوما را دید که توسّط چهار اکسیسال محاصره شده است. روز بعد از این اتّفاقات، با وارد شدن دانش آموزان به اتاق اکسیسال ها، آن ها با بدنی له شده زیر دستگاه پرس روبرو می شوند و با غیب شدن کایتو و کوکیچی به صورت همزمان، همه چیز طبق نقشه کوکیچی پیش می رود و مونوکوما نمی تواند حدس بزند که قتل چگونه اتّفاق افتاده و به همین علّت در حکمیّت اش در کلاس محاکمه دچار مشکلات عدیده می شود. بعد از فراخوان مونوکوما و حضور تمامی دانش آموزان در کلاس محاکمه، مونوکوما این بار بدون مونوکابز های دوست داشتنی اش کلاس را شروع می کند. بعد از درخواست دانش آموزان برای نمایان کردن قاتل، مونوکومای سردرگم با ناامیدی از "کوکیچی" می خواهد که وارد صحنه شود. بلافاصله بعد از این دعوت اکسیسالی وارد صحنه می شود و با نشستن همزمان در دو جای کایتو و کوکیچی، حسابی تمام دانش آموزان و مخصوصاً مونوکوما را گیج می کند.

بعد از این که شوییچی موّفق به کشف هویّت قاتل که همان کایتو بود، می شود. مونوکوما بلافاصله تصمیم به اعدام او می گیرد امّا ماکی اجازه نداده و جلوی مونوکوما می ایستد و نمی گذارد تا او کایتو را حتّی اگر به خاطر مریضی اش در حال مرگ باشد، بکشد. مونوکوما که ماکی را آماده ی کشتن او می بیند، در حرکتی غافلگیر کننده از نسخه جدید مونوکابز ها رونمایی می کند و ناگهان هر پنج مونوکابز مرده دوباره در صحنه ظاهر می شوند. تنها معنی این حرکت را می توان این طور دریافت کرد که اکسیسال ها برای دفاع از مونوکوما دوباره می توانند فعّال شوند. کایتو که می بیند هیچ چیزی حتّی اکسیسال ها هم جلوی خشم و اندوه ماکی را نمی گیرد در نهایت خودش جلو او را گرفته و به او می گوید که بهتر است به جای نگرانی در مورد او نگران خود و بقیه باشد.

بعد از این او رو به مونوکوما می کند و می گوید خودش شخصاً نمی گذارد که در اعدام او کشته شود. در نهایت مونوکوما اعدام او را اجرا می کند امّا در میانه اعدام، کایتو به علّت بیماری اش جان داده و به خاطر اعدام نمی میرد. به همین علّت اعدام شکست خورده و مونوکوما از این بابت بسیار خشمگین می شود.

بعد از اتمام کلاس محاکمه، مونوکوما به مونوکایز ها دستور می دهد که از آن جا خارج شوند و خودش شخصاً به چراغ فلش بکی به سراغ دانش آموزان رفته و باعث می شود که آن ها خاطرات جدیدی از گذشته شان به یاد بیاورند.


چپتر ششم دانگانرونپا V3:  بدرود دانگانرونپا

با خشمگین شدن کی-بو و تصمیم به نابودی آکادمی و بازی مرگ با هم، نبرد سنگینی بین او و مونوکوما و مونوکابز ها صورت می گیرد. در همین حین بقیه دانش آموزان به کمک هم سعی در پیدا کردن اسرار مدرسه و بازی مرگ می کنند و با وجود سرگرم بودن مونوکوما به کی-بو کسی مزاحم آن ها نمی شود.

بعد از پیدا کردن تمام رازهای آکادمی و در نهایت استعداد اصلی رانتارو، شوییچی که به شدّت از مونوکوما بابت اعدام اشتباه کائده عصبانی است و او را به خاطر زیرپا گذاشتن قوانین اش مقصّر می داند درخواست یک کلاس محاکمه دیگر برای روشن کردن همه چیز، از جمله قاتل اصلی رانتارو و پایان دادن این بازی مرگ، می دهد. مونوکوما قبول کرده و کلاس محاکمه ی آخر با حضور مونوکابز ها برگزار می شود و مونوکوما آن ها را مجبور می کند که در کنار بقیه دانش آموزان در محاکمه و بحث ها شرکت کنند، هر چند با نزدیک تر شدن شوییچی سایهارا به حقیقت، و خراب کردن ها متمادی مونوکابز ها در بحث ها، مونوکوما دست به منفجر کردن تک تک شان به نوبت می شود و با دکمه ای در اواسط محاکمه هر پنج تای آنان را از بین می برد. بعد از این که سومیگی شیروگانه به عنوان مغز متفکّر این بازی مرگبار لو می رود، مونوکوما بدون اتّکا به کنترل او به فعّالیت اش در محاکمه ادامه می دهد.

با ادامه دادن بحث و مقابله با منطق و استدلال ها مونوکوما و سومیگی، در نهایت چهار فرد باقیمانده متوجّه می شوند که آن ها به نوعی "شخصیّت ساختگی" هستند. افرادی که خاطرات، شخصیّت، احساسات و به نوعی زندگی قبلی شان به طور کاملاً دستی پاک شده و با جایگزین کردن شخصیّتی ساختگی و استعدادهای تصنّعی و جدید در آن ها، شرایط شان را برای شرکت در بازی مرگ و سرگرم کردن این بازی بیشتر می کند.

مونوکوما و سومیگی در ادامه فاش می کنند که آن ها افراد پشت پرده این بازی مرگ ساختگی هستند و بعد از این در مورد تیم دانگانرونپا به آن ها می گویند. این که مونوکوما ساخته این تیم است تا به عنوان نماد برنامه تلویزیونی "دانگانرونپا" حضور داشته باشد و هر فصل این برنامه را مجری گری کند. مونوکوما همچنین به دانش آموزان ویژگی جدید این فصل که دیدن و تجربه بازی از طریق دید کی-بو برای همگی در پشت تلویزیون را نشان می دهد و دلیل و فلسفه پشت خضور کی-بو در این برنامه را فاش می کند.

با داغ شدن بحث در کلاس محاکمه و ادامه روند ناامید شدن چهار نفر باقیمانده، سومیگی سعی می کند با فشار آوردن به دانش اموزان آن ها را مجبور کند تا با اعدام کی-بو و یک نفر دیگر، دو نفر دیگر را نجات دهند و دو نفری که محکوم به اعدام شده اند، مجازات شان شرکت در یک بازی مرگ دیگر در خطّ زمانی دانگانرونپا باشد.

با اتمام رای گیری، سومیگی و مونوکوما از دین نتایج شوکه می شوند. هیچ کس رای ـی نداده و طرفداران و بیننده های برنامه از ادامه این وضعیّت ناامید شده اند. مونوکوما که از دین وضعیّت به شدّت بغرنج برنامه ناامید شده، می گوید که این راه تمام شدن برنامه ای واقع گرایانه به این طول و قدمت نیست. سومیگی که می بیند کار برنامه دانگانرونپا تمام است، از زندگی بدون هیجان این برنامه ناامید شده امّا چون اعدامی برای خود حاضر نکرده بود، این موضوع را به کی-بو می سپارد تا او را یکبار برای همیشه از دنیایی که در ان دانگانرونپا وجود ندارد حذف کند.

کی1-بی0 (کی-بو) نیز تردید نکرده و با قدرت تمام همه چیز و همه کس را معدوم می کند تا برای همیشه فلسفه دانگانرونپا و وجودش ریشه کن شود. در نهایت بعد از له شدن و مرگ مونوکوما و سومیگی به همراه یکدیگر در حالی که با نگاهی غم بار و افسرده به پایان همه چیز نگاه می کنند، کی-بو با تمام قدرت همه چیز را تمام می کند.


اعدام

مقاله اصلی: ابر مجازات

مقاله اصلی: ابر انهدام


موارد دیگر

  • صداپیشه اصلی مونوکوما، نوبویو اویاما، به خاطر صداپیشگی شخصیّت کارتونی معروف ژاپنی، دورائمون معروف است، که شرکت اسپایک چونسافت از قصد برای ایجاد شباهت بین این دو شخصیّت، خانم اویاما را برای صداپیشگی این شخصیّت انتخاب کرد. نوبویو اویاما سال 2015 در اثر نبرد با بیماری دامنتیا، از صداپیشگی بازنشست شده و انصراف داده و آخرین اجرای خود در بازی را در بازی سایبر دانگانرونپا VR به سرانجام رساند.
  • مونوکوما برخی شباهت ها نیز با زیرو III از بازی  زیرو اسکیپ داراست. شباهت هایی مثل این که هر دوی آن ها ربات هایی پیرشفته هستند که بر پایه یک حیوان درست شده اند.
  • دیگر شخصیّت مشابه به مونوکوما، در دنیای سرگرمی، بیلی عروسکه از مجموعه ارّه است. هر دو به عنوان نماد و آواتار مغز متفکّر پشت صحنه به کار برده می شوند و رنگ تشکیل دهنده هر دوی ان ها سیاه و سفید و قرمز است. هر دوی آن ها به قربانیان خود فرصت محدودی برای زنده ماندن می دهند و هر دوی آن ها از تله های مرگبار برای به قتل رساندن قربانیان شان استفاده می کنند
  • در چپتر چهارم دانگانرونپا 2 فاش می شود که هم مونوکوما و هم اوسامی از موش ها نفرت دارند و از آن ها می ترسند که این خود اشاره ای دیگر به دورائمون است که او نیز از موش ها می ترسید.
  • در یکی از تئاترهای مونوکوما بین هر روز بازی، او یک جمله به کد مورس می گوید که ترجمه ان می شود که"مطمئن باشید که کوماتین خود را بنوشید" که اشاره مستقیمی به فیلم کلاسیک "یک داستانی کریسمسی" است.
  • چشم شیطانی مونوکوما شباهت زیادی با بخشی از لوگو و علامت آکادمی امید دارد. در جایی از انیمه دانگانرونپا 3 می بینیم که جونکو، هنگام طرّاحی مونوکوما نیم نگاهی به لوگوی آکادمی داشته و از ان برای طرّاحی چشم های مونوکوما الهام می گیرد.
  • صداپیشه مونوکوما در نسخه انگلیسی، برایان بیکوک، صداگذارای مونوسکه را نیز بر عهده داشته
  • مونوکوما، شخصیّت محبوب خالق مجموعه، کازوتاکا کوداکا است. چرا که او به راحتی می تواند هر حرفی را که می خواهد بزند و عملی کند و نوشتن داستان پیرامون او بسیار ساده است.
  • در بخشی از دانگانرونپا V3: هارمونی مرگبار، مونوکوما بیان می کند که از سونیک(جوجه تیغی) متنفّر است. بیشتر دلیل اش نیز به خاطر شهرت اوست. در تاریخ سوّم نوامبر 2017، در توییتر رسمی سونیک، سگا در کلیپی جالب که سه شخصیّت دکتر اگمن، خود سونیک و شدو در آن حرف می زنند جواب خود را به اسپایک چونسافت می دهد. اگمن در کلیپ مذکور با مونوکوما موافقت می کند در حالی که سونیک با عبارت معرف مجموعه دانگانرونپا "تو داری اشتباه می کنی" به مخالفت می پردازد.


منابع

 

مخفی کننده
افراد مونوکوما مونوکوما - مونومی - شیروکوما - کوروکوما - مونوکوما کابز
دانگانرونپا: تریگر هپی هاوک ماکوتو نائگی - آئوی آساهینا - آلتر اگو - بیاکویا توگامی - سلستیا لودنبرگ - چیهیرو فوجیساکی - جنوساید جک - هیفومی یامادا - جین کیریگیری - جونکو انوشیما - کیوتاکا ایشیمارو - کیوکو کیریگیری - لئون کوواتا - موندو اوادا - موکورو ایکوسابا - ساکورا اوگامی - سایاکا مایزونو - توکو فوکاوا - یاسوهیرو هاگاکوره
دانگانرونپا 2: بدرود ناامیدی هاجیمه هیناتا - آکانه اواری - بیاکویا توگامی - چیاکی نانامی - چهار دیو نابودی - فویوهیکو کوزوریو - گاندام تاناکا - هیوکو سایونجی - ایبوکی میودا - جونکو انوشیما (AI) - کازوییچی سودا - ماهیرو کویزومی - میکان سومیکی - مونوبیست - ناگیتو کومائدا - ناتسومی کوزوریو - نکومارو نیدای - پکو پکویاما - ساتو - تروترو هانامورا - سونیا نورمایند
دانگانرونپا قسمتی دیگر: ابر دختران ناامیدی کومارو نائگی - توکو فوکاوا - جاتارو کموری - کوتوکو اوتسوگی - ماسارو دایمون - موناکا تووا - ناگیسا شینگتسو - هایجی تووا - هیروکو هاگاکوره - افراد لیست تحت تعقیب - ایزورو کاماکورا - خدمتکار - تایچی فوجیساکی - یوتا آساهینا
دانگانرونپا V3: هارمونی مرگبار کائده آکاماتسو - آنجی یوناگا - گونتا گوکوهارا - هیمیکو یومنو - کایتو موموتا - کی1-بی0 - کیرومی توجو - کوکیچی اوما - کورکیو شینگوجی - ماکی هاروکاوا - میو ایروما - رانتارو آمامی - ریوما هوشی - شوییچی سایهارا - تنکو چاباشیرا - سومیگی شیروگانه

 بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری