4 مقاله
در این ویکی

ماکوتو نائگیمن جلو میرم، با امید در قلبم.

     _ دانگانرونپا: تریگر هپی هاووک

ماکوتو نائگی | Makoto Naegi

large.Makoto_Naegi_Illustration.png.c757

مخفی کننده
القاب مدیر آکادمی امید
استعداد ابر دانش آموز خوش شانس
ابر امید
جنسیّت مذکّر
قد 160 cm
وزن 52 kg
تاریخ تولّد 5 فبریه
رده خونی A
مورد علاقه خورش کاری
چیزهای مورد بحث و معروف
مورد تنفّر ماهی خشک شده
شرینی لوبیایی خشک شده
خانواده کومارو نائگی (خواهر)
والدین (اسامی نامعلوم)
سگ خانگی (نام نامعلوم)
مخفی کننده
شرکت کرده زندگی مرگبار مدرسه ای
بازی مرگ نهایی
اعدام درس کلاس ویژه
ان جی کد دویدن در راهرو
سرنوشت زنده ماندن در زندگی مرگبار مدرسه ای
فرار کردن از آکادمی امید
زنده ماندن در بازی مرگ نهایی
هم اکنون، مدیر آکادمی امید
مخفی کننده
وضعیّت زنده
همتا ماکوتو نائگی (توهّم)
وابستگی ها باقیماندگان زندگی مرگبار مدرسه ای
شاخه 14 بنیاد آینده
کلاس 77-ب
آکادمی امید
وابستگی های گذشته دبیرستان داسک
کلاس 78
صداپیشه مگومی اوگاتا
برایس پیپن بروک

ماکوتو نائگی(انگلیسی: Makoto Naegi) پروتاگونیست و شخصیبت اصلی دانگانرونپا: تریگر هپی هاوک و یکی از شخصیّت های مرکزی داستان آکادمی امید است. او در زندگی مرگبار مدرسه ای و بازی مرگ نهایی شرکت داشته است.ظاهر

small.Makoto_Naegi_Fullbody_Sprite_01.pn

ماکوتو در بازی اوّل سنّی در حدود 19 سال دارد، هر چند آن گونه که خود، به خاطر از دست دادن خاطرات، باور کرده، او فکر می کند 17 سالش است و در پایان دانگانرونپا 3، سنّ او در حدود 21 سال تخمین زده می شود.

ماکوتو به نسبت سن و سال خود بدن لاغر و نحیفی دارد و تقریباً از تمام همکلاسی هایش کوتاه قد تر است. او موهای قهوه ای شاخه شاخه ای دارد که در بالای آن یک آهوگه(شاخه موی سیخ بالای سر) نیز آویزان است. او یک سوییشرت تک زیپ کلاه دار همواره به تن داردو روی آن نیز یک ژاکت با دکمه ها طلایی به تن می کند. بعلاوه یک شلوار سیاه و کفش اسپرت قرمز که پوشش او را تکمیل می کند.

بعد از عضویت در بنیاد آینده، ماکوتو را در یک دست کت و شلوار کاملاً سیاه می بینیم. و همچنین در دانگانرونپا 3 به نظر می رسد که نائگی موهای خود کوتاه نیز کرده باشد.


شخصیّت

از متن زیر تا انتهای مطلب حاوی اسپویل شدید از دنیای داستانی دانگانرونپا است

 

با استناد به صحبت های خود او، ماکوتو نائگی فردی بسیار معمولی است. تا حدّی معمولی که خود نیز از این موضوع احساس ناامنی می کند. جوری که تنها وجه تمایز شخصیّتی او تنها خوش بینی بیش از حدّ اوست.

ماکوتو، مودّب، مهربان، و رفتاری دوستانه با تمامی دانش آموزان دارد و به همین دلیل است که او می تواند در وقت های آزاد خود با تمام دانش آموزان صحبت داشته باشد حتّی آدم های ضدّ اجتماعی ای نظیر توکا فوکاوا و بیاکویا توگامی

ماکوتو ایمان قلبی ای نیز نسبت به امید دارد و دید همواره مثبتی نسبت به آینده دارد، هر چقدر هم که اوضاع بد باشد او این دید را حفظ می کند. او یک صلح جو است که همواره با بازی مرگ و کشت و کشتار و خشونت مخالف بوده و مقابل ناامیدی برخاسته از این موضوع ایستادگی و مخالفت می کرده با این حال او بسیار نسبت به کسانی که در دام ناامیدی افتاده اند بخشنده بوده، همان طور که او بازماندگان ناامیدی را نیز بخشیده است و آن ها را تنها حاصل جنایت های جونکو انوشیما می دانست نه اشخاصی که عمیقاً ذات شیطانی و پلیدی داشته باشند.

تنها شخصی که او عمیقاً از آن نفرت دارد ظاهراً کسی نیست جز انوشیما جونکو، ابر ناامیدی مطلق و تنها کسی که ماکوتو از آن به عنوان دشمن خود یاد می کند.با این حال حتّی در مورد پرونده او نیز ماکوتو تلاش اش را می کند تا جونکو را متقاعد کند که خودش را اعدام نکند.

ماکوتو توسّط افراد زیادی مورد احترام قائل می شود و خود او نیز از این موضوع همواره خجالت زده می شود. در دانگانرونپا/زیرو نیز به این موضوع اشاره می شود که با وجود ضعف ظاهری و رفتاری ای که در او در حالت معمول دیده می شود او قدرتی فوق نهان دارد که در بیرون ضعیف تر نشان داده می شود. در مواقع سخت دیده شده که او توانایی دادن امید به همه را دارد و نحوه تفکّر آن ها را تغییر دهد. با وجود این که ابر امید است با این حال او نیز در مقابل ویدیوی خودکشی مصون نیست و تحت تاثیر قرار می گیرد.


استعداد و قابلیت ها


ابر دانش آموز خوش شانس

ماکوتو ویژگی ابر خوش شانس بودن اش را زمانی اثبات کرد که در قرعه کشی برای قبول شدن در آکادمی امید موفّق شد برنده شود و خوش شانس ترین دانش آموز دبیرستانی لقب بگیرد. علاوه بر این او طیّ اتّفاقاتی کاملاً شانسی موفّق شد در دستگیری دزد الماس ـی نیز موفّق باشد. در پنجمین محاکمه نیز بعد از متهّم شدن ماکوتو و شروع شدن اعدام اش، شانس وی به کمک او آمده و آلتر اگو ناگهان ظاهر شده و سیستم اعدام را موقّتاً از کار می اندازد. بعد از این نیز ماکوتو توسّط کیوکو در زباله دانی نجات یافته و باری دیگر برای شکست مونوکوما به بازی باز می گردد.

شانس ماکوتو در بازی مرگ نهایی نیز به کمک او می آید و در بسیاری از موقعیّت های خطرناک او را نجات می دهد. هر چند شانس او به اندازه سال بالایی او یا ایزورو کاماکورا قدرتمند نیست، ولی الگوی نمود آن به طرز متفاوتی نسبت به آن ها اتّفاق می افتد و به همین خاطر جونکو انوشیما در پیش بینی الگوی آن خود را ناتوان می داند. با این حال جونکو حدس می زند که ماکوتو توانایی خراب کردن نقشه هایش را داشته باشد امّا به طرز دلخواهی او تصمیم می گیرد ماکوتو را نیز در این بازی شرکت دهد.


ابر امید

ماکوتو استعداد خود را در زیمنه ابر امید بودن را هنگامی کشف کرد که در میانه محاکمه ششم قرار داشت. نکته جالب در مورد این استعداد او این بود که این استعداد توسّط آکادمی امید به رسمیّت شناخته نشده بود بلکه در اثر شکست دادن جونکو، ابر ناامیدی، به او اعطا شده بود. بر خلاف ایزورو کاماکورا که لقب ابر امیدش را به خاطر این که او نمادی از تمام استعدادها بود گرفته بود، ماکوتو لقب ابر امید اش را به خاطر مثبت اندیشی و اراده ای که در این زمینه دارد به دست آورده است، موضوعی که خود ماکوتو نیز بر آن اذعان دارد.

هنگام بازی روانی جونکو با شش باقیمانده بازی مرگ در محاکمه نهایی و ناامید کردن آن ها بعد از نشان دادن وضعیّت دنیای بیرونی به آن ها، ماکوتو موفّق می شود با امید دادن به پنج نفر دیگر، محاکمه را سرپا نگه داشته و بقیه را قانع کند تا با او از آکادمی خارج شوند. در دانگانرونپا/اگر او با قانع کردن موکورو ایکوسابا در مورد وضعیّت دنیای بیرون موفّق به پیروزی می شود.

ماکوتو در بسیاری از موارد توسّط امید خودش نجات یافته و از موقعیّت های ناامید کننده زیادی که می توانسته ذهن او را کامل مشتوش کند به کمک دوستانش نجات پیدا کند. بعد از فهمیدن این که کازوئو تنگان توسّط کیوسکه موناکاتا به قتل رسیده است ماکوتو مدام در ذهنش این را تکرار می کند که او نتوانسته جلوی کشته شدن مردم به دست همدیگر را بگیرد. هر چند آئوی و میایا گکّوگاهارا ( که توسّط موناکا تووا هدایت می شده) به او روحیه می دهند و بار گناه را از دوش او برمیدارند. در ادامه ی داستان کیوکو به ماکوتو می گوید که او هیچ گاه نباید از امیدی که به آن چسبیده دست بکشد و تسلیم شود و این که هر وقت که قدرت او کافی نباشد او در کنارش خواهد بود. بعد از مرگ کیوکو، ماکوتو توانست بر غم این قضیه فائق آمده و کیوسکه را قانع کند تا با او متحّد شود.

ماکوتو معتقد است که امید، واگیردار است و حرف او درست است. چرا که هنگام شکست دادن جونکو، نجات دادن بازماندگان ناامیدی و شکست دادن مونوکوما در بازی نهایی امید او تنها مختصر به خودش نشده و خیلی ها را تحت تاثیر خود قرار داده و با خود همراه کرده است. 


تاریخچه


قبل از تراژدی

ماکوتو در گذشته زندگی عادّی ای با پدر و مادرش و خواهرش، کومارو داشته. آن ها ظاهراً سگی نیز با خود داشته اند. هر چند او برخی اوقات با خواهر خویش کنار نمی آمد امّا در هر صورت او رابطه نزدیکی با خواهرش داشت و با هم در خانه تلویزیون تماشا می کرده اند، سر چیزهای مخنلف بحث می کرده اند و به صورت کلّی اوقات خوشی را با هم داشته اند.

در مقطع راهنمایی، ماکوتو در یک کلاس با سایاکا مایزونو بود. او در اثر نجات دادن یک حیوان بی سرپرست، نظر سایاکا را به خود جلب می کند و این گونه او می تواند چند سال بعد او را دوباره به یاد بیاورد. در بازی بیان شده که او به مایزونو علاقه داشته امّا به دلیل تفاوت سطح اجتماعی شان او هرگز با سایاکا حرف نمیزده. در ادامه ماکوتو به دبیرستان داسک می رود.

ماکوتو زندگی ای معمولی، دبیرستانی معمولی، خانواده ای معمولی و در نهایت کمال، نمونه یک فرد کاملاً معمولی به حساب می آمد.

همه ی این ها بود تا زمانی که ماکوتو به وسیله آکادمی امید برای تحصیل در آن جا به وسیله بردن در یک بخت آزمایی انتخاب شد. در تاریخ 20 آگوست 2010، ماکوتو که زندگی اش تغییر کرده بود برای تحقیق در مورد هم کلاسی های آینده اش در انجمن های اینترنتی به جستجو می پردازد.


مقدّمه دانگانرونپا 1: به ناامیدی خوش آمدید

small.Awake.jpg.b88958d56c978654cf41bcdb

بیدار شدن ماکوتو در اتاقی عجیب

ماکوتو را اوّلین بار، روبروی ساختمان آکادمی امید می بینیم. جایی که با وارد شده به آن زندگی جدید مدرسه ای اش را آغاز می کند. ناگهان دید او تیره و تار می شود و صفحه سیاه می شود. در سکانس بعدی، او روی نیمکتی بیدار شده و خود را در کلاسی با پنجره های پلمپ شده می یابد. او پشت یکی از میزها نوشته های مبهمی می بیند که تیتر آن ها "اطّلاعات راهنمایی" است.

ماکوتو بعد از این متوجّه می شود در جایی که ظاهراً یک آکادمی باید باشد، تنها نیست و گروهی از دیگر دانش آموزان نیز با او در انی مخمصه گیر افتاده اند. هر کدام از آن ها برای ماکوتو قصّه خودشان را تعریف می کنند که تنها نکته مشترک در آن ها این است که همگی آن ها بعد از وارد شدن به زمین مدرسه، هوشیاری خود را از دست داده و بعد از آن خود را این جا پیدا کرده اند. ماکوتو که می بیند چاره ای ندارد به آن ها ملحق شده و همگی آن ها با مونوکوما آشنا می شوند. مونوکوما در مقابل آنان یک انتخاب وحشتناک سخت قرار می دهد. یا در این جا تا ابد زندگی کنید یا یکی از دوستان تان را بکشد و با فارغ التحصیل شدن از این جا خارج شوید.


چپتر اوّل دانگانرونپا 1: برای بقا

large.Morning_meeting.png.2d69e73e22bf68

جلسه هر صبح دانش آموزان برای بررسی اوضاع


بعد از یک روز پرحادثه، مونوکوما دانش آموزان را جمع کرده و به آن ها یک "هدیه" می دهد. هدیه نیز چیزی از آب در نمی آید جز یک دی وی دی که محتواهای شخصی هر کس را برای او به نمایش در می آورد. در دی وی دی ماکوتو، او خواهر و پدر و مادرش را می بیند که در خانه نشسته اند و برای او آرزوی موفّقیت می کنند. ناگهان صحنه تغییر می کند و دوباره خانه خانواده نائگی را نشان می دهد که این بار تخریب شده و اثری از خانواده ماکوتو در آن دیده نمی شود. ماکوتو بعد از تمام شدن ویدیو متوجّه می شود که از بین دانش آموزان، سایاکا از همه بیشتر ترسیده و از اتاق بیرون زده است. او به دنیاب سایاکا می رود و با دادن قول این که نمی گذارد هیچ صدمه ای به او برسد او را آرام می کند.

امّا با کمال تاسّف برای ماکوتو، قول او بیشتر از یک شب برای او دوام نمی آورد. آن ها برای مراقبت بیشتر از خود سایاکا اتاق هایشان را عوض می کنند و در اتاق همدیگر می خوابند امّا صبح روز بعد که او برای چک کردن سایاکا در اتاق اش، وارد آن می شود به جای سایاکا، جسد او را در حمّام می یابد. در نتیجه و به هم پیوستگی برخی مدارک، همه چیز برای متهّم شدن ماکوتو برای قتل سایاکا فراهم می شود.

large.5a421463d7c35_Toko_Yamada_and_Mako

ماکوتو در کلاس محاکمه در کنار یامادا و عکس ترحیم سایاکا

 

در ماموریت ماکوتو برای پاک کردن لکۀه ای که بر نام اش افتاده بود، او در بحث های متمادی ای که در کلاس محاکمه علیه او به راه می افتاد با منطق اش ایستادگی کرد و در نهایت با ارائه مدارک کافی توانست همه را به این نتیجه برساند که قاتل این پرونده کسی نیست جز لئون کوواتا و او کسی است که سایاکا مایزونو را به قتل رسانده است.

بعد از رساندن منطقی بحث به این انتها و گوشه گیر کردن لئون کوواتا، ناگهان لئون کنترل خود را از دست داده و شروع به داد و بیداد می کند و با ماکوتو وارد بحث سنگینی می شود امّا در نهایت این بحث، بار گناه لئون بیشتر می شود و او تنها متهّم پرونده باقی می ماند و ننگ از نام ماکوتو پاک می شود. هر چند قبل از این که کسی بتواند حجم سنگین بودن اوّلین محاکمه ای بازی مرگ را هضم کند لئون کوواتا توسّط مونوکوما به مجازات می رسد.

بعد از اعدام وحشیانه ی لئون کوواتا به وسیله ماشین پرتاب توپ بیسبال، ماکوتو با عصبانیت، مونوکوما را بابت مرگ سایاکا و لئون مقصّر می داند امّا بیش از این که ماکوتو از کوره در برود، کیوکو او را آرام کرده و از ایجاد آشوب باز می دارد.

ماکوتو بعداً از طریق کیوکو متوجّه می شود که هدف سایاکا از نوشتن پیغام خونی اش بعد از مرگ تنها محافظت از ماکوتو بوده و با این کار می خواسته پشیمانی خود را بابت نقشه ای که برای به زیر کشیدن او کشیده بود را در لحظات پایانی عمرش نشان دهد. ماکوتو در جواب به کیوکو می گوید که حاضر است بار مرگ هر دوی آن ها را به دوش بکشد و تمام تلاش اش را بکند تا مرگ آن ها بی فایده نباشد و از این طریق مغز متفکّر این داستان را بیابد.


چپتر دوّم دانگانرونپا 1: زندگی پر از ناامیدی پسر

small.Case_of_Genocide_Jack.png.d2a6097b

ماکوتو هنگام مطالعه پرونده وحشت آور جنوساید جک

بعد از مرگ سایاکا و لئون، بقیه دانش آموزان به همراه ماکوتو به دنبال سرنخ های بیشتری برای فرار از این آکادمی می گردند. هر چند مونوکوما بی کار ننشسته و با دادن دوّمین انگیزه قتل به دانش آموزان دوباره آغاز همه چیز را رقم می زند. او این بار نامه ای حاوی خجالت آور ترین راز هر شخص را به خود آن شخص می دهد و بعد از آن بیان می کند که اگر قتلی اتّفاق نیفتد او این رازها را در تمامی دنیا پخش خواهد کرد. داستان همان جور که مونوکوما می خواهد پیش می رود و دوباره قتلی مرگبار اتّفاق می افتد. این بار چیهیرو فوجیساکی به قتل رسیده و جسد اش به طرز وحشیانه ای آویزان شده و با خون اش پیامی بر روی دیوار پشت سر اش نوشته شده است. با کمک سلستیا لودنبرگ و موندو اوادا و اطّلاعاتی که آن ها پیرامون سرنخ ها داشتند، ماکوتو موفّق می شود که نوک اتّهام را از روی بیاکویا توگامی و جنوساید جک بردارد و متهّم اصلی یعنی خود موندو را پیدا کند.

با وجود تمام تلاش های کیوکاتا ایشیمارو برای بی گناه نشان دادن رفیق اش، ماکوتو با نشان دادن مدارکی مربوط به تغییر فضای بین دو اتاق باشگاه و تغییر لوارم هر دوی آن ها، به حرف خود مبنی بر قاتل بودن موندو کاملاً سندیت می بخشد. هر چند خود ماکوتو فکر نمی کرد علّت قتلی که موندو انجام داده به خاطر حسادتی بوده که او به اراده و خواسته ی قلبی محکم چیهیرو برای فائق آمدن بر ضعف هایش داشته، بوده باشد. بعد از اعدام ترسناک موندو، ماکوتو متوجّه فضای تیره و تار و پر از شکّ تردیدی که بین دانش آموزان پیش آمده می شود و این که هر کدام از آن ها منتظر است تا بداند چه کسی نفر بعدی ای است که به قتل می رسد.


چپتر سوّم دانگانرونپا 1: افسانه یک نسل بعد

روز بعد ماکوتو و بقیه دانش آموزان باری دیگر توسّط مونوکوما دور هم جمع می شوند و این بار او به آن ها به عنوان انگیزه قتل وعده ده میلیارد ین را به شخصی که بتواند قتل موفّقی داشته باشد می دهد. ماکوتو از این که او باری دیگر بقیه را تحریک به قتل همدیگر می کند عصبانی شده و سعی می کند بقیه را قانع کند که دست از این کار بردارند و به او توجّهی نکنند. بعد از این موضوع همگی دانش آموزان به دنبال آئوی که می گوید صدای روح چیهیرو را در رختکن حمّام شنیده اند، وارد آن جا می شوند.

امّا به جای روح، ماکوتو و بقیه با برنامه هوش مصنوعی ای که توسّط چیهیرو نوشته شده، به نام آلتر اگو روبرو می شوند. برنامه ای که جوری نوشته شده تا نمایانگر خود چیهیرو باشد. با وجود این برنامه و میراث عظیمی که چیهیرو از خود به جای گذاشته بود، امید ماکوتو چندین برابر شده. هر چند در ادامه آلتر اگو گم می شود که باعث می شود تا ماکوتو و بقیه به بن بست برسند و همان طور که بیاکویا می گوید، هر کس که این وسیله را دزدیده به احتمال زیاد خائنی است که بین آن ها وجود دارد. ماکوتو و بقیه به دنبال هوش مصنوعی، سرتاسر آکادمی را می گردند.

جستجوی ماکوتو برای آلتر اگو هنگامی که او جیغ سلستیا را می شنود، متوقّف می شود. ماکوتو به دنبال صدای سلستیا می رود و قتی به او می رسد، او بیان می کند که توسّط مجسّمه عجیب و غریبی به نام "روبات عدالت" مورد حمله قرار گرفته است. و می گوید مدرکی نیز برای حرف خود دارد و عکسی را در دوربین دیجیتال هیفومی یامادا نشان میدهد که در آن روبات عدالت یامادا را گرفته و دارد با خود می برد. سلستیا ابراز نگرانی کرده و می گوید این روبات ممکن است بلایی بر سر دوست اش بیاورد. ماکوتو بلافاصله دویده تا از خطر جدیدی که در کنار گوش آن هاست به کیوکو و دیگران بگوید. در عوض او با هیفومی که به شدّت زخمی شده است روبرو می شود. باری دیگر او برای اطّلاع رسانی اوضاع به بقیه در سرتاسر آکادمی می دود تا در نهایت به جسد کیوکاتا ایشیمارو که بر روی زمین افتاده است بر می خورد و با این موضوع سوّمین قتل کاملاً عملی می شود.

بعد از پیدا کردن جسد هیفومی یامادا در مدّت کوتاهی بعد از پیدا کردن جسد ایشیمارو، تحقیقات و به طبع آن کلاس محاکمه آغاز می شود. کلاسی که تمام اتّهامات در آن اشاره به یاسوهیرو هاگاکوره دارد. بحث ها به کندی پیش می رود و در نهایت ماکوتو موفّق می شود تا قاتل نهایی که همان سلستیا است را فاش کند. بعد از این که سلستیا از دلایل خود برای قتل آن دو نفر صحبت به میان می آورد، مونوکوما وارد عمل شده و هنگامی که دانش آموزان با ناامیدی در حال نگاه کردن سلستیا هستند، او را اعدام می کند.


چپتر چهارم دانگانرونپا 1: آل استار معذرت خواهی

large.Masked_Person_Attacks.jpg.dc2627f6

"تو نباید این جا رو ترک کنی"

بعد از سوّمین کلاس محاکمه و اعدام سلستیا، ماکوتو به سراغ کیوکو رفته و از او می پرسد که هنگام تحقیقات برای قتل های سوّم او کجا بوده است. کیوکو نیز به ماکوتو می گوید که او یک اتاق مخفی در دستشویی پسران در طبقه دوّم پیدا کرده است. با دانستن این موضوعف ماکوتو بعد از اعلام نیمه شب به سمت اتاق مخفی می شتابد.

ماکوتو در آن جا، پشت اتاقک ابزار، اتاقک دیگر پیدا می کند که پر از کتابخانه های طبقه بندی شده اسناد است که اکثر آن ها قدیمی و خاک گرفته بودند. در نهایت به طرز جالبی او به دفتر سندی به نام "فرم ثبت نام دانش آموزان آکادمی امید" می رسد، تنها چیزی که هنوز زیر خاک نرفته است. با باز کردن دفتر، او تکّه کاغذی را می یابد که در آن نوشته شده است "تو نباید این جا رو ترک کنی" ماکوتو جمله را می خواند امّا قبل از این که بتواند درک کند، شخصی با ماسک و لباس آزمایشگاه به او حمله کرده و با ضربه ای او را بی هوش می کند.

large.Sakura_Suicide.jpg.1191e0c646fc16f

جسد ساکورا اوگامی در مقابل ماکوتو، کیوکو و آئوی

بعد از به هوش آمدن، ماکوتو دوباره اتاقک پشت دستشویی را مورد بررسی قرار می دهد امّا متوجّه می شود تمام اسناد و حتّی تکه کاغذی که لای دفتر بود، همه از آن جا برده شده بود و اتاق تقریباً خالی بود. ماکوتو تصمیم می گیرد به اتاق اش برگردد، امّا در میانه راه صدای جرّ و بحثی را از سالن ژیمناستیک می شنود، او به آن جا رفته و با صحنه عجیبی روبرو می شود. ساکورا اوگامی و مونوکوما در حال نبرد با هم بودند و مدام در مورد گروگان و خائن و خیانت با هم بحث و جدل می کردند.

ماکوتو از دیدن این صحنه احساس ناراحتی زیادی می کند و حس می کند که اتّفاقات وحشتناکی پیش روست. حدس ماکوتو درست از آب در می آید و با مشخّص شدن این مضوع توسّط مونوکوما که ساکورا، در تمام این مدّت خائنی بوده که به او اطّلاعات دانش آموزان را می داده باعث تفرقه عظیمی بین دانش آموزان می شود. ساکورا برای جلوگیری از رسیدن این تفرقه به انجام یک قتل، اقدام به خودکشی می کند. با وجود تلاش آئوی آساهینا برای تصویر سازی پرونده به گونه ای که قاتل خود او باشد، ماکوتو متوجّه این موضوع که ساکورا برای تمام شدن نزاع ها خودکشی کرده می شود. بعد از این موضوع ماکوتو رو به مونوکوما می گوید که خودکشی ساکورا بیهوده نبوده و آن ها بازی مسخره وی را تمام خواهند کرد.


چپتر پنجم دانگانرونپا 1: 100 مایل جهش، عذاب آشغال غذای آشغالی

بعد از مردن تک به تک دوستانش، ماکوتو به بقیه قول می دهد که به هر نحوی شده سرنخی برای خلاص شدن از این بازی پیدا می کند و متهّم اصلی این بازی غیر انسانی را پیدا می کند و به سزای اعمال اش می رساند.

large.Naegi_attacked.png.9f449d72e65b886

به نائگی در خواب حمله می شود


 بعد از این امّا، به ماکوتو در خواب، توسّط شخص ماسک دار حمله می شود. امّا قبل از این که او بتواند کاری بکند، کیوکو سر رسیده و ماکوتو را نجات می دهد. ماکوتو روز بعد موفّق به پیدا کردن تعقیب کننده ای که تا به آن موقع قصد قتل او را داشته، می شود. امّا در عوض زنده ی او با جنازه اش روبرو می شود و وقتی سعی می کنند به ان نزدیک شوند، صورت جسد منفجر شده و هویّت اش نا معلوم باقی می ماند، به غیر از این که او یک زن بوده.

در حین تحقیقات، ماکوتو اتاق کنترل را نیز پیدا می کند و از آن طریق می فهمد که مونوکوما تولید انبوه داشته و نابود کردن یکی یا دو تای آن هیچ کمکی به آن ها نمی کند.

بعد از تحقیقات و شروع کلاس محاکمه، تمامی سرنخ ها به گونه ای ختم می شود که کیوکو مقصّر این قتل به نظر برسد. امّا ماکوتو سعی می کند او را متهّم نکند و به او ایمان داشته باشد. امّا برخلاف آن چیزی که او فکر می کند این موضوع اصلاً به او کمک نکرده و در عوض انگشت اتّهامات کاملاً به سمت او بر می گردد و در عرض چندین دقیقه، ماکوتو لقب قاتل این پرونده را می گیرد و قبل از این که او بتواند دفاعیه ای از خود ارائه کرده، مونوکوما پایان وقت محاکمه را اعلام می کند و ماکوتو را به عنوان قاتل معرّفی کرده و راهی اعدام اش می کند.

در میانه اعدام اش، ماکوتو ناگهان توسّط آلتر اگو، که همه فکر می کردند در اعدام جایگزین قاتل ساکورا نابوده شده، نجات پیدا می کند. آلتر اگو موفّق به هک کردن سیستم مدرسه می شود و با متوقّف کردن کوبنده و باز کردن چاله ای زیر ریلی که نائگی را حمل می کرد، او را نجات می دهد. نجات پیدا کرده از مرگ، ماکوتو از خواب بلند می شود و خود را در زیرزمینی پر از آشغال می یابد. او سعی می کند برای زنده ماندن در این وضعیت انرژی خود را ذخیره کند.

ماکوتو بعد از تحلیل رفتن انرژی اش بیهوش شده امّا بعد از مدّتی توسّط کیوکو که به دنبال او به زیرزمین آمده بیدار می شود. او به ماکوتو کمی غذا و آب می دهد و به او راه خروج را نشان می دهد، هنگام خارج شدن از زیرزمین، کیوکو به ماکوتو می گوید که بخشی از هویّت خود را یافته است و استعداد خود را "ابر کارآگاه" است را متوجّه شده است و دلیل آمدن اش به این آکادمی را که پیدا کردن پدرش که او را در کودکی رها کرده است را نیز متوجّه شده. ماکوتو که از این موضوع خوشحال است، با اراده ای محکم برای آخرین مبارزه خود در مقابل مونوکوما و مغز متفکّر این بازی وارد صحنه می شود.


چپتر ششم دانگانرونپا 1: ابر درد، ابر عذاب، ابر ناامیدی، ابر مجازات، ابر مرگ

large.5a4214d9c8ce9_Hagakures_pic.png.fc

عکسی که هاگاکوره می یابد که همه دانش آموزان را به علاوه جونکو که قیافه اش معلوم نیست نشان می دهد


بعد از بازگشت معجزه آمیز ماکوتو از اعماق مدرسه به همراه کیوکو، او با بقیه دانش آموزان باقیمانده متحّد می شوند و با نقشه ی کیوکو مبنی بر اعلام تشکیل یک باز-کلاس محاکمه برای حلّ و فصل کردن همه چیز کاری کنند تا مغز متفکّر راهی جز فاش کردن خودش پیش همه نداشته باشد. قرار کلاس محاکمه گذاشته می شود و دانش آموزان شروع به تحقیق برای یافتن رازهای مدرسه و هویّت مغز متفکّر این بازی می کنند. در طی تحقیقات ماکوتو به یک دی وی دی بر میخورد که طی آن تمامی دانش آموزان، به همراه خود ماکوتو حتّی، تک به تک با مدیر مدرسه، جین کیریگیری، پیمان می بندند که همراه او در آکادمی امید قرنطینه شوند. با پیشروی تحقیقات کم کم همگی متوجّه می شوند که دچار نوعی فراموشی شده اند و آن ها بار اوّل شان نیست که در این آکادمی قدم می گذارند و برای دو سال در این آکادمی مشغول به تحصیل بوده اند و همه را فراموش کرده اند.

با فاش شدن مجرم واقعی پرونده و مغز متفکّر این بازی که جونکو باشد، حتّی ماکوتو نیز از علّت پشت این بازی بی رحمانه و سادیستی تعجّب کرده و وحشت می کند. در طی محاکمه، همه دانش آموزان از شنیدن حقیقت های شوکّه کننده پیرامون دنیا و خودشان دچار وحشت و شوک می شوند. جونکو و جنوساید جک(که از شخصیّت دیگر بدن اش از همه چیز اطراف بهتر اطّلاعات داشت، چون تحت تاثیر فراموشی قرار نگرفته بود) شروع به گفتن جزییات این قضایا می کنند. با شنیدن بیشتر قضایا، ماکوتو بیشتر متوجّه می شود که سیر همه چیز تا به الآن همان گونه که جونکو برنامه ریزی می کرده پیش می رفته و جونکو تک تک حرکات آن ها را در بازی پیش بینی می کرده و در حقیقت انگیزه ها و وقایع را طوری می چیده تا اشخاص مربوط به هر پرونده دقیقاً مطابق میل او وارد درگیری و قتل هم شوند.

در اوج محاکمه، جونکو با فاش کردن نقشه اصلی آکادمی امید، همه را در بهت فرو می برد. نقشه ای که طی آن برنامه ریزی پخش کردن ناامیدی در کلّ دنیا پی ریزی شده بود. جونکو بعد از این با بازی با قوانین، دانش آموزان را بین دو انتخاب سخت قرار می دهد. او به آن ها می گوید که اگر بخواهند در آکادمی به خوبی و خوشی و دور از ویرانی های دنیای بیرون زندگی بکنند باید ماکوتو را قربانی کرده و او را به دست جونکو بسپارند تا او، وی را اعدام کند. ماکوتو نیز تسلیم نشده و تک تک دانش آموزانی که در بهت و ناامیدی فرو رفته بودند بیدار می کند و به آن ها امید زندگی می دهد و کاری می کند هر شش نفر آن ها روبروی جونکو بایستند.

بعد از شکست جونکو در مقابله منطقی با دانش آموزان، او در کمال تعجّب شکست خود را قبول کرده. ماکوتو تلاش می کند تا جونکو از کشتن خودش صرف نظر کند. ولی او قبول نکرده و ترجیح می دهد در نهایت به جای چشیدن طعم امید، به عنوان ابر ناامیدی، طعم ناامیدی یک شکست کامل را تا انتها و مرگ اش بچشد و بدین ترتیب او خود را در اعدام مخصوص خودش به قتل می رساند. با نبود جونکو در نهایت دانش اموزان موفّق می شوند با امید به هر چیز خوبی که می تواند در دنیای مملو از خطرات بیرون به کمک شان بیاید در های آکادمی را باز کنند و قدم به دنیای بیرون بگذارند.


عضویت در بنیاد آینده

ماکوتو و بقیه دانش آموزان به سختی در دنیای نابود شده بیرون شروع به بقا کردند تا توسّط بنیاد آینده پیدا شده و آن ها نیز تصمیم می گیرند به این بنیاد ملحق شوند تا علیه ناامیدی بجنگند. بنیاد آینده نیز به آن ها کمک کرده و خاطرات دوران گذشته و دبیرستان شان را به آن ها باز می گرداند. ماکوتو در ادامه فعّالیت اش در این سازمان به شاخه چهاردهم بنیاد ملحق می شود. هر چند او سرشاخه نیست ولی به اندازه سرشاخه ها نزد دنیای جرم و جنایت به خاطر فعّالیت هایش و همچنین کارنامه درخشان اش در شکست دادن جونکو شناخته می شود.


چپتر ششم دانگانرونپا 2: و اینک پایان! بدرود آکادمی ناامیدی

large.Left_Jabberwock_Island_(3).png.cd9

ماکوتو، بیاکویا و کیوکو در انتهای دانگانرونپا 2، در حال یکه باقی ماجرا را به دست هیناتا می سپارند

بعد از این که بنیاد آینده موفّق به پیدا کردن بازماندگان ناامیدی می شود، ماکوتو تلاش می کند با قانع کردن اعضای اصلی بنیاد، آن ها را از اعدام شان منصرف کند و در عوض با نقشه خاصّی که او چیده بود، تاثری که جونکو در گذشته بر روی آن ها داشته را از روی آن ها حذف کند. و برای این کار، او آن ها را در برنامه نئو ورلد قرار می دهد.

طیّ آخرین محاکمه، مونوکوما یک ماکوتوی تقلّبی را ظاهر می کند تا با گول زدن دانش آموزان، آن ها را وادار به انتخاب گزینه "فارغ التّحصیلی" بکند تا هوش مصنوعی جونکو موفّق به اجرای نقشه جونکولند خود بشود.

هر چند هاجیمه هیناتا که متوجّه تقلّبی بودن ماکوتو می شود نقشه مونوکوما را به هم می ریزد و بعد از آن با رسیدن ماکوتوی اصلی به همراه کیوکو و بیاکویا، هر سه نفر از اعضای بنیاد آینده به کمک دانش آموزان باقی مانده در جزیره می رسند و در نهایت موفّق به اجرای خاموشی اجباری شده و برنامه را از کار می اندازند.

بعد از این که هوش مصنوعی جونکو انوشیما در اثر خاموشی اجباری از بین می رود، ماکوتو، بیاکویا و کیوکو، با امید به این که بازماندگان ناامیدی اصلاح شده باشند، جزیره را ترک می کنند و در پشت سرشان همه چیز را به هاجیمه هیناتا می سپارند، کسی که همگی بازماندگان ناامیدی را نه با "امید" بلکه به "آینده" اصلاح کرد.


دموی دانگانرونپا V3

ماکوتو، به همراه یاسوهیرو و هیناتا در نسخه دموی بازی حاضر هستند، و هر دوی ماکوتو و هاجیمه به عنوان سال بالایی و راهنمای کائده به کمک او می آیند.

هر چند در انتهای دمو می توان فهمید که هر سه آن ها و مونوکوما در حال همکاری بوده اند و فقط در حال بازی بوده اند. بعد از تمام شدن دمو، آن ها از همدیگر تشکّر و تعریف می کنند و به امید همکاری در آینده صحنه را ترک می کنند.


چپتر ششم دانگانرونپا V3: بدرود دانگانرونپا

large.Shuichi_and_the_Headmaster_of_HPA.

سایهارا در حال مصاحبه نهایی با ماکوتو نائگی، مدیر آکادمی برای شرکت در پروژه گوفر


ماکوتو اوّلین بار در یک خاطره غلط و اشتباه که به وسیله یک چراغ فلش بک به دانش آموزان یادآوی شده، به عنوان مدیر آکادمی امید معرّفی می شود. او به عنوان مسئول پروژه گوفر معرّفی می شود. مردی که وقتی بشریّت و زمین را در خطر نابودی می بیند تصمیم به اجرای این برنامه می گیرد.

هر چند در ادامه مشخّص می شود که هم ماکوتو و هم تمام ماجرای آکادمی امید، داستان تخیّلی ای بیش نبوده اند که توسّط تیم دانگانرونپا برای دنیای داستان ابر آکادمی جوانان مستعد نوشته شده است. ماکوتو در محاکمه نهایی چندین بار توسّط سومیگی شیروگانه، مغز متفکّر و فرد پشت پرده ترم مرگبار مدرسه ای، تقلید و کاسپلی می شود.


اعدام

مقاله اصلی: درس کلاس ویژه


موارد دیگر

  • سرگرمی های ماکوتو، شامل بازی های ویدیویی کردن و دیدن تلویزیون نیز می شود.
  • در چپتر دوّم، طیّ دوّمین انگیزه قتل مونوکوما برای لو دادن خجالت آور ترین خاطرات هر شخص، مشخّص می شود که ماکوتو تا کلاس پنجم جای خود را خیس می کرده
  • نائگی معنی "نهال ها" را می دهد و معنای ماکوتو نیز "وفاداری" است
    این می تواند اشاره ای به کاشتن امید در تمام دانش آموزان در انتهای داستان داشته باشد. همان گونه که جونکو قصد داشت ریشه ناامیدی را در همه بپروراند.
  • بیاکویا و ماکوتو تنها شخصیّت هایی هستند که در تمامی آثار اصلی مربوط به داستان آکادمی امید، اعم از انیمه و بازی، حضور دارند.
  • ماکوتو و ناگیتو هر دو یک صداگذار را، چه در نسخه انگلیسی و چه در ژاپنی، مشترکاً برای صدای خود دارند. علّت این امر نیز این است که شخصیّت ناگیتو بر اساس وجه تاریک تری از ماکوتو نوشته شده است.


منابع

 

مخفی کننده
افراد مونوکوما مونوکوما - مونومی - شیروکوما - کوروکوما - مونوکوما کابز
دانگانرونپا: تریگر هپی هاوک ماکوتو نائگی - آئوی آساهینا - آلتر اگو - بیاکویا توگامی - سلستیا لودنبرگ - چیهیرو فوجیساکی - جنوساید جک - هیفومی یامادا - جین کیریگیری - جونکو انوشیما - کیوتاکا ایشیمارو - کیوکو کیریگیری - لئون کوواتا - موندو اوادا - موکورو ایکوسابا - ساکورا اوگامی - سایاکا مایزونو - توکو فوکاوا - یاسوهیرو هاگاکوره
دانگانرونپا 2: بدرود ناامیدی هاجیمه هیناتا - آکانه اواری - بیاکویا توگامی - چیاکی نانامی - چهار دیو نابودی - فویوهیکو کوزوریو - گاندام تاناکا - هیوکو سایونجی - ایبوکی میودا - جونکو انوشیما (AI) - کازوییچی سودا - ماهیرو کویزومی - میکان سومیکی - مونوبیست - ناگیتو کومائدا - ناتسومی کوزوریو - نکومارو نیدای - پکو پکویاما - ساتو - تروترو هانامورا - سونیا نورمایند
دانگانرونپا قسمتی دیگر: ابر دختران ناامیدی کومارو نائگی - توکو فوکاوا - جاتارو کموری - کوتوکو اوتسوگی - ماسارو دایمون - موناکا تووا - ناگیسا شینگتسو - هایجی تووا - هیروکو هاگاکوره - افراد لیست تحت تعقیب - ایزورو کاماکورا - خدمتکار - تایچی فوجیساکی - یوتا آساهینا
دانگانرونپا V3: هارمونی مرگبار کائده آکاماتسو - آنجی یوناگا - گونتا گوکوهارا - هیمیکو یومنو - کایتو موموتا - کی1-بی0 - کیرومی توجو - کوکیچی اوما - کورکیو شینگوجی - ماکی هاروکاوا - میو ایروما - رانتارو آمامی - ریوما هوشی - شوییچی سایهارا - تنکو چاباشیرا - سومیگی شیروگانه

 بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری