2 مقاله
در این ویکی

کال آو دیوتی: جنگ جهانی دوم


Movyn

Call of Duty: WWII

کال آو دیوتی: جنگ جهانی دوم

large.cod-WWII_PS4.jpg.3f2123740fd272c94

توسعه‌دهنده

اسلج‌همر گیمز

ناشر اکتیویژن
کارگردانان

گلن اسکوفیلد

مایکل کندری

موسیقی متن ویلبرت راگت
موتور بازی موتور داخلی اسلج‌همر
پلتفرم

پلی‌استیشن 4

ایکس‌باکس وان

ویندوز

انتشار

3 نوامبر 2017

سبک

شوتر اول‌شخص، حماسه جنگی (کمپین اصلی)

وحشت‌بقا، علمی‌تخیلی (زامبی‌های نازی)

مادها

کمپین اصلی (تک‌نفره)

زامبی‌های نازی (تک‌نفره، چندنفره)

بخش چندنفره

حداقل سیستم (PC)
  • سیستم‌عامل: ویندوز  7 64-بیت یا بالاتر
  • پردازشگر: Intel Core i3 3225 یا هم‌سطح
  • حافظه: 8 GB حافظه RAM
  • گرافیک: NVIDIA GeForce GTX 660 2GB / AMD Radeon HD 7850 2GB یا بهتر
  • دایرکت‌ایکس: ورژن 11.0

 

کال آو دیوتی: جنگ جهانی دوم یا ندای وظیفه: WW2 (انگلیسی: Call of Duty: WWII) یک بازی ویدیویی شوتر اول شخص و اکشن ماجراجویی است که توسط استودیو اسلج‌همر گیمز ساخته و اکتیویژن نیز عرضه و انتشار آن را برعهده داشته است. این بازی در 3 نوامبر 2017 (۱۲ آبان ۱۳۹۶) برای ویندوز، پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان منتشر شد و چهاردهمین بازی اصلی در سری کال آو دیوتی و اولین بازی در سری است که بعد کال آو دیوتی: جهان در جنگ، وقایع آن در دوران جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد.

کمپین اصلی داستانی بازی، به وقایع جبهه جنگ اروپا از دید پیاده‌نظام اول ارتش آمریکا در خطوط دفاعی نازی‌ها در غرب اروپا می‌پردازد. بازیکن کنترل شخصیت رونالد دنیلز را در اختیار دارد که همراه با همرزمان و دوستانش، وقایع مهم و تاریخی عملیات اورلورد را تجربه می‌کنند. وقایعی که از عملیات نورماندی و فتح خطوط دفاعی نازی‌ها در ساحل نورماندی شروع و تا آزادسازی پاریس و پیشرفت به داخل آلمان ادامه پیدا می‌کند. بخش چندنفره بازی، شامل نقشه‌ها و لوکیشن‌هایی است که در کمپین اصلی نیست. این بخش همچنین شامل سیستم جدید انتخاب رسته است که جایگزین سیستم ساخت کلاس در بازی‌های قبلی شده است. بخش مقر مرکزی نیز وجود دارد تا بازیکن بتواند با سایر بازیکنان نیز تعامل داشته باشد.

استودیو توسعه‌هنده یعنی اسلج‌همر، برای این بازی علاقه داشت تا وقایع بازی به دوره جنگ جهانی دوم برگردد؛ اتفاقی که پس از عرضه کال آو دیوتی: جنگاوری پیشرفته در سال 2014، این سری را وارد عرضه سالانه بازی‌هایی کرد که وقایع آن در آینده و با ادوات جنگی با تکنولوژی‌های آینده رخ می‌داد. به گفته مایکل کندری کارگردان بازی، او مطمسن نبود که برگشت به وقایع جنگ جهانی دوم، بعد از ساخته شدن چندین بازی آینده‌نگرانه فکر درستی باشد؛ با این حال توسعه‌دهندگان درنهایت تصمیم به ساخت چنین بازی گرفتند. آن‌ها همینطور تصمیم به کارکردن و وارد کردن رویداد نسل‌کشی و کمپ‌های کار اجباری نازی‌ها در داستان بازی را گرفتند.

پس از عرضه رسمی بازی، منتقدین نقدهایی عمدتا مثبت به بازی وارد کردند و بسیاری، ایده بازگشت به جنگ جهانی دوم و دور شدن از فضای آینده‌نگرانه که سری ندای وظیفه را تحت سلطه قرار داده بود به عنوان طرحی درست قلمداد کردند. منتقدین عمدتا داستان بازی، مبارزات و گان‌پلی، سیستم پشتیبانی همرزمان و برگشتن خط سلامت و استفاده از جعبه کمک‌های اولیه به گیم‌پلی را از نکات مثبت بازی برشمردند. بخش زامبی و بخش چند نفره نیز از جمله نقاط قوت ذکر شده توسط برخی منتقدین بوده است. با این حال منتقدین زیادی نیز کمبود نوآوری در کمپین اصلی و مشابهت آن با بازی‌های قبل در این دوره را ذکر کرده‌اند. این بازی یک موفقیت عظیم تجاری برای اکتیویژن نیز بوده و در طول سه روز اول فروش خود، موفق به کسب 500 میلیون دلار شده بود. این بازی به عنوان پرفروش‌ترین بازی سال 2017 نیز شناخته می‌شود که فروشی بیش از 1 میلیارد دلار را تا انتهای سال 2017 تجربه کرد.گیم‌پلی

large.codww2-0.jpg.ee69bb60ce90c821c197f

ندای وظیفه: جنگ جهانی دوم، همچون بازی‌های قبل سری یک بازی شوتر اول شخص و خطی است. در این بازی، برخلاف دو بازی قبل ویژگی حرکت به جلو (مثل دو بار پرش و دویدن روی دیوار) حذف شده و حرکت‌ها و دویدن به حالتی کاملا سنتی یعنی «پا روی زمین» برگشته است. همچنین دیگر ویژگی دویدن نامحدود که در دو بازی قبل وجود داشت نیز وجود ندارد. در این بازی به جای حرکت مرحله‌ای به سمت کاور، مکانیک حرکتی پرش و شیرجه برای زمین افتاده و کاورگیری وجود دارد که شبیه روش «شیرجه دلفین» در کال آو دیوتی: بلک آپس و کال آو دیوتی: بلک آپس 2 است.

large.5ac7891c35b74_codww24.jpg.c42a5e0d

سیستم خط سلامت که بازه خط سلامت یا خط خون هست هم به بازی برگشته که قبلا فقط در بازی کال آو دیوتی اول و کال آو دیوتی 2: آن سرخی بزرگ وجود داشت و بیشتر بازی‌های این سری از سیستم پرشدن خون خودکار بهره می‌بردند که باید بازیکن مدتی از صحنه جنگ کنار می‌رفت تا سلامتی برمی‌گشت. به این ترتیب کال آو دیوتی WW2 این سنت را نیز زنده کرده و بازیکن برای پر کردن خط خون، حتما باید جعبه کمک‌های اولیه ذخیره و در موقع لزوم مصرف کند. این آیتم‌ها در محل‌های مختلف در محیط بازی پراکنده هستند و در بیشتر مرحله‌ها، عضوی از تیم و یکی از همرزمان وظیفه توزیع این بسته‌ها را دارد. این سیستم که به پشتیبانی همرزمان معروف است، باعث شده تا تعدادی از همرزمان وظیفه توزیع آیتم به خصوصی را برعهده داشته باشند. بسته کمک‌های اولیه، خشاب، مشخص کردن محل دشمنان و نارنجک که بازیکن از طریق کشتن دشمنان و پیشرفت در مرحله، می‌تواند خط پشتیبانی همرزم را پر کرده و درخواست پشتیبانی از همرزمان کند. در برخی محل‌ها در کمپین و مراحل بازی، بازیکن باید اعمال قهرمانانه انجام دهد که شامل پیدا کردن همرزم مجروح و کشیدن آن به پشت خط حمله است. همچنین در برخی قسمت‌ها امکان نکشتن دشمن و اسیر گرفتن آن‌ها وجود دارد که بازیکن باید این سربازان را تحت کنتلی موقت بگیرد تا تسلیم شوند. در غیر این صورت، این سربازان ممکن است مجددا دست به اسلحه ببرند. امکان رانندگی، استفاده از ضدهوایی و بمباران هوایی نیز در برخی مراحل و در طول پیگیری خط داستانی به بازیکن سپرده خواهد شد.


داستان


کمپین اصلی

large.5ac788feec05a_codww21.jpg.891148dd

در 6 ژوئن 1944 سرباز یک ارتش آمریکا رونالد دنیلز (با بازی برت زیمرمن) از لشگر یکم پیاده نظام، همراه با جوخه‌اش به ساحل نورماندی در فرانسه رسیده و با خطوط دفاعی نازی‌ها مواجه می‌شود. دوستان نزدیک او در این جوخه، سرباز یکم رابرت زوسمن (با بازی جاناتان تاکر)، درو استایلز، فرانک آیلو، گروهبان ویلیام پیرسون و ستوان‌یکم جوز ترنر هستند. این جوخه که در بدو رسیدن به ساحل، با تیراندازی سنگین نازی‌ها مواجه و تلفات سنگینی متحمل می‌شود، نقطه به نقطه به سمت استحکامات نازی‌ها پیشروی می‌کنند. در پیشروی متحدانه این جوخه، آن‌ها موفق به فتح سنگر به سنگر استحکامات دشمن شده و راه را برای پیشروی بیشتر باز می‌کنند. با این حال در قسمتی از این مسیر، نزدیک‌ترین دوست دنیلز یعنی زوسمن با چاقو مورد حمله قرار می‌گیرد و دنیلز که به هیچ وجه نمی‌تواند او را در این وضعیت رها کند، در این بین باید مهاجمین دشمن را از پیش رو برداشته و زوسمن را به عقب و کمپ مجروحان بکشاند. این جوخه گرچه تلفات سنگینی متحمل شد تا پیروزی قاطعی به دست بیاورد ولی خوشبختانه برای دنیلز، زوسمن زنده می‌ماند و تا چند هفته تحت مراقبت قرار می‌گیرد.

تا زمان شروع «عملیات کبرا» زوسمن سلامتی‌اش را به دست آورده و به دنیلز و دیگر همرزمانش ملحق می‌شود. در این عملیات، پیشروی نیروهای آمریکایی برای آزادسازی شهر ماریگنی است. پس از این، کلنل دیویس از راه رسیده و به جوخه دستور می‌دهد که در همکاری با نیروهای بریتانیایی و سرگرد آرتور کراولی و ویویان، مانع از حرکت یک قطار نظامی نازی‌ها که حامل راکت‌های V2 هستند شوند. گرچه هدف اولیه مانع شدن نازی‌ها از انتقال این راکت‌ها بود، اما هدف ثانویه تصاحب راکت‌ها برای متفقین بود و به همین دلیل، این جوخه راهکار پیشروی مخفی‌کاری تا قطار را دنبال کرد. با این وجود، در برهه‌ای جوخه مجبور به درگیری شده و دنیلز و زوسمن قطار را با ماشین تعقیب می‌کنند. این دو با موفقیت محموله‌های قطار را نابود کردند و در ادامه در حالی که وضعیت برای هر دوی آن‌ها سخت پیش می‌رفت، روسو از اعضای گروه‌های مقاومت فرانسوی این دو را نجات داده و آن‌ها مسیرشان را به عقب و برگشتن به جوخه‌شان هموار می‌کنند.

large.5ac7890902b83_codww22.jpg.2606eead

یک هفته بعد، روسو و کراولی با هویت جعلی، به یک پایگاه نظامی نازی‌ها در پاریس نفوذ می‌کنند تا شرایط را برای حمله جوخه دنیلز و زوسمن مهیا کنند. روسو در اینجا با یک افسر نفوذی متفقین در نازی‌ها صحبت و با یک افسر عالیرتبه اس‌اس و پلیس نازی که قبلا تمام خانواده‌اش را کشته بود هم ملاقات کرده و علیرغم لو رفتن هویتش در اواخر مکالمات، هاینریش را به تلافی کشتار خانواده‌اش می‌کشد. روسو پس از این نیز به نفوذ مخفیانه ادامه و تعدادی از اسیران را آزاد و مواد انفجاری پشت دروازه‌ها کار می‌گذارد. پس از این جوخه دنیلز و زوسمن حمله متمرکز به پایگاه نازی‌ها در پاریس را شروع و با کمک گروه‌های مقاومت فرانسوی این پایگاه را تسخیر می‌کنند. ضدحملات بعدی نیز توسط نیروهای متفقین دفع شده و پس از عقب‌نشینی نازی‌ها،  پاریسی‌ها آزادسازی شهرشان را جشن می‌گیرند.

دو ماه بعد، جوخه دنیلز و زوسمن در شهر آخن، به طرف یک هتل تحت کنترل قوای نازی حمله می‌کنند. پس از جنگیدن با قوای نازی در این شهر و از بین بردن جوخه زرهی نازی‌ها، پیشروی سنگر به سنگر ادامه پیدا کرده و به هتل می‌رسند. این جوخه کار سختی با نیروهای مدافع نازی در هتل خواهند داشت، ولی درنهایت موفق به پاکسازی آن می‌شوند. در جستجوی هتل، این جوخه تعدادی از شهروندان غیرنظامی آلمانی پیدا می‌کنند. گرچه اینجا گروهبان پیرسون مخالف حفاظت از غیرنظامیان است چون این کار مرتبط با جوخه مخصوص دیگری است، ولی سرجوخه ترنر دستور می‌دهد که این غیرنظامیان به محل امنی منتقل شوند. پس از تخلیه، به زودی مشخص می‌شود که دختر بچه‌ای به نام آنا در بین آن‌ها نیست و دنیلز برای پیدا کردن او به هتل بر می‌گردد. او آنا را پیدا می‌کند ولی در حین برگشت، متوجه رسیدن نیروهای کمکی نازی‌ها به هتل می‌شود. با روش مخفی‌کاری، دنیلز قادر است از بین نازی‌ها عبور و به جوخه برگردد. نیروهای نازی جنگیده در بیرون با جوخه درحال جنگیدن هستند و در این بین خواهر آنا کشته می‌شود. پیرسون سپس ماشین حامل غیرنظامیان را بدون حفاظت عق می‌فرستد که به خاطر نادیده گرفتن دستور مستقیم ترنر به مجادله دو نفر منتهی می‌شود.

در نبرد جنگل هورتگن، جوخه دستور تسخیر تپه 493 و استحکامات نازی‌ها در ارتفاعات را دارند. سرجوخه ترنر، جوخه را به دو بخش تقسیم کرد و در حالی که گروه پیرسون و زوسمن ماموریت پیشروی و نفوذ به ارتفاعات جنگل را دارند، گروه ترنر و دنیلز نیز وظیفه پشتیبانی از گروه اول را دارند. دنیلز و گروه دوم خط آتش نازی‌ها را تا حد زیادی به خودشان مشغول و پیشروی آرامی خواهند داشت. ترنر سپس پیامی دریافت می‌کند که پیرسون برخلاف دستور او یک دستور حمله به نازی‌ها را روی تپه داده است. پس از فتح سنگرهای روی تپه توسط دنیلز و گروه دوم، جوخه موفق به از بین بردن ادوات زرهی نازی‌ها شدند. در ضدحمله نازی‌ها با اکیپ پیاده و یک تانک تایگر 2، جوخه تلاش سختی برای نگه‌داشتن نازی‌ها داشت و دنیلز نیز موفق به از متوقف کردن این تانک شد. با این حال این اتفاق باعث پرت شدن شد و ترنر نیز برای نجات دنیلز شدیدا مجروح می‌شود. او سپس درحالی که زمین‌گیر شده، از دنیلز و پیرسون می‌خواهد که او را رها کرده و عقب‌نشینی کنند. پس از این دستور، پیرسون و دنیلز علیرغم میل‌شان همراه با جوخه عقب‌نشینی و ترنر نیز آخرین لحظات زندگی‌اش را با تیراندازی و سرگرم کردن نازی‌ها به خودش برای عقب‌نشینی بقیه فدا می‌کند و کشته می‌شود. پس از مرگ سرجوخه ترنر، پیرسون به درجه سرجوخه ارتقا و او نیز دنیلز را به درجه گروهبانی ارتقا می‌دهد.

در زمان اوج نبرد بولج، نازی‌ها موفق شده‌اند تا جوخه دنیلز و زوسمن را محاصره کنند. پس از صحبت دنیلز با یک تکنسین آمریکایی-آفریقایی جوخه به نام هاوارد، آن‌ها موفق به تماس با واحد نیروی هوایی و درخواست کمک می‌شوند. پس از ای حمله هوایی به مواضع نازی‌ها، جوخه از حالت نبرد دفاعیی به تهاجمی تغییر وضعیت داد و با پیشروی موفق به اسیر کردن تعداد زیادی از نازی‌ها شد. دراینجا معلوم می‌شود که قوای نازی، دستور تخریب پلی راهبردی در رماگن را دارد که آخرین پل باقی‌مانده منطقه بر روی رود راین است. ماموریت جوخه ادامه پیشروی، نفوذ به پل و خنثی کردن بمب‌ها است. پس از این پیرسون دستور حمله به یک پایگاه هوایی در نزدیکی آنجا را داد تا باقی‌مانده مواد منفجره نیز منهدم شود. این حمله اما به شکست منتهی می‌شود و دنیلز و زوسمن را در محاصره نازی‌ها قرار خواهد داد. در اینجا هاوارد دنیلز را نجات می‌دهد ولی زوسمن، به عنوان اسیر جنگی توسط نازی‌ها دستگیر شد. او به اردوگاه Stalag IX-B منتقل و تحت بازجویی قرار می‌گیرد. با فهمیدن نازی‌ها درباره اصالت یهودی زوسمن، آن‌ها او را به یک اردوگاه کار اجباری اسیران جنگی می‌فرستند. دنیلز نیز با توجه به جراحات مدتی را تحت درمان قرار خواهد گرفت.

large.5ac78910dc569_codww23.jpg.b32f4625

در بیمارستان، دیویس درباره وقایع جنگ کاسارین و اینکه این جنگ چقدر پیرسون را تغییر داد با دنیلز صحبت کرد. دنیلز حکم برگشت به خانه را در دست داشت ولی مایل نبود زوسمن را رها کند. او قصد ادامه جنگ را داشت و ابتدا باید پیرسون را که شدیدا از او عصبانی بود راضی می‌کرد. برای همین او به چادر پیرسون رفت و بعد از مدتی مجادله، دنیلز برگه برگشت به خانه را پاره و پس از این پیرسون با برگشتن او موافقت کرد. این جوخه در ادامه جنگ در مرز آلمان، موفق شدند آخرین پل راین را تصرف و وارد آلمان شوند. این پیشروی همراه با آزاد کردن اردوگاه‌های کار اجباری و جستجوی دنیلز برای پیدا کردن زوسمن بود که، آن‌ها متوجه تخلیه شدن همه کمپ‌ها می‌شوند. پس از ثبت لحظات و بقایای شرایط اردوگاه‌ها، آن‌ها متوجه شدند که باقیمانده اسرا برای قتل عام خارج شده‌اند. دنیلز با امید زنده بودن زوسمن جستجو را در بیرون ادامه، و بالاخره با کشتن متز و سربازان نازی، زوسمن را که نزدیک اعدام بود نجات می‌دهد.

در پایان جنگ و سقوط نازی‌ها، دنیلز از جوخه‌اش خداحافظی و به تکزاس، و پیش همسر و پسر تازه متولدشده‌اش برمی‌گردد. او اسم پسرش را به افتخار سرجوخه‌اش، جوزف ترنر نام‌گذاری می‌کند که با فدا کردن خودش جان او و بسیاری دیگر در آن جوخه را نجات داد. او همچنین به مزار برادر بزرگش پل  نیز رفت که او نیز زمانی که دنیلز کوچک بود برای نجات او با یک گرگ درگیر و کشته شده بود. او در اینجا ستاره افتخار برنزی خودش را روی مزار گذاشت و گفت که این برادرش است که مستحق مدال است چون به او یاد داد که چطور تیراندازی کند.


زامبی‌های نازی

یک مهندس اتریشی به نام ماری فیشر، توسط سرگرد رایدو به ماموریتی در دهکده شهرش میتلبورگ در باواریا فرستاده می‌شود تا یک شئ دزدیده شده توسط نازی‌ها را بازیابی، و همچنین برادرش کلاوس را هم از آنجا نجات دهد. کلاوس که اطلاعات را ارسال کرده بود، مجبور به کار با دانشمند نازی پیتر استراوب و کلنل هاینز ریشتر روی پروژه استخراج نوعی انرژی به نام «Geistkraft» بودند تا در جنگ توسط نازی‌ها استفاده شود. ماری در این ماموریت دروستان هیند، یک دزد هنری اسکاتلندی، الیویا دورانت یک تاریخ‌نگار و از اعضای گروه‌های مقاومت فرانسوی و کاپیتان جفرسون پاتس از ارتش آمریکا را نیز به عنوان متحد خواهد داشت. با این حال در ابتدای ماموریت و رسیدن به میتلبورگ، آن‌ها مورد تهاجم موجودات ناشناسی قرار می‌گیرند و ماری از بقیه جدا می‌شود. او در یک خانه متروکه پناه گرفت و با تهاجم همه‌جانبه سربازان آلمانی مرده مواجه شد. پس از تقابل با چند موج از سربازان مرده، ماری موفق می‌شود تا راه خودش به دهکده «رایش آخر» را باز کند.

large.CoDWW2Zombies1.jpg.c664484f4a49152

ماری در اینجا نیز با تهاجم سربازان مرده مواجه بود ولی درنهایت موفق به پیدا کردن سه عضو دیگر تیم می‌شود. این تیم سپس راه خود را به پایین دهکده و آزمایشگاه استراوب دنبال خواهد کرد. در اینجا، تیم مجبور به مقابله با سربازان مرده استراوب و همینطور ریشتر است که شیفتگی او برای مسلح کردن این سربازان باعث مجادله‌اش با استراوب شده است. با وجود این، تیم در بازیابی شئ قدیمی دزدیده شده یعنی شمشیر امپراتور بارباروسا موفق می‌شود. پس از این، آن‌ها با نوع دیگری از موجودات شبیه انسان که پنزرموردر نام دارند مواجه می‌شوند. کلاوس نیز در داخل این هیولاها به دام افتاده ولی درنهایت پس از کشتن پنزرمورد او را آزاد می‌کنند. اینجا با قدرت شمشیر کلاوس زنده می‌شود ولی صاحب قدرت نامشخصی خواهد شد. او به ماری خواهد گفت که گروه باید به جنگیدن ادامه داده و امپراتور نباید برگردد. او سپس تله آتشین را فعال و خودش را می‌سوزاند.

چند روز بعد گروه اطلاعاتی دریافت می‌کند که نشان می‌دهد استراوب در جزیره هلیگولند بوده، و البته تعداد زیادی زامبی هم آنجا مستقر کرده است. گروه سپس با هدف گرفتن استراوب و پیدا کردن بخش دیگر شمشیر به جزیره رفته و با سربازان واقعی و همینطور مرده نازی که مشغول آماده‌سازی برای حمله به بریتانیا بودند درگیر می‌شوند. پس از این دروستان به گروه درباره زمانی می‌گوید که در استخدام هیملر بوده تا شئ قدیمی را در جزیره پیدا کند و اینکه چطور موفق شده بعد از برداشتن چندین شئ قدیمی از مرگ قطعی توسط نازی‌ها نجات پیدا و فرار کند. بعد از حل چند معما، این گروه یک محل نیایش متعلق به الهه نرسوس را پیدا می‌کنند که در اینجا، آنها دستگیره مشیر بارباروسا را پیدا خواهند کرد. گروه پس از این درخواست حمله هوایی برای نابود کردن تاسیسات ازی‌ها را ارسال می‌کند. آن‌ها با یک «زپلین‌» استراوب محل را ترک می‌کنند و استراوب و افرادش نیز به برلین بر می‌گردند تا به هیتلر ملحق شوند.


ساخت و توسعه

ندای وظیفه: جنگ جهانی دوم دومین بازی از این سری است که وظیفه ساخت آن را استودیو اسلج‌همر گیمز برعهده داشته است. این بازی همچنین سومین بازی از این سری بوده که سه سال زمان برای تکمیل شدن نیاز داشته است. اولین بازی این استودیو یعنی کال آو دیوتی: جنگاوری پیشرفته نیز اولین بازی این سری بود که برای ساخته شدن، به سه سال زمان نیاز داشت. با توجه به طولانی شدن زمان ساخت هر بازی، مایکل کندری درمصاحبه‌ای پس از انتشار بازی جنگاوری پیشرفته اشاره کرده بود که ساخت بازی از این سری با محوریت جنگ جهانی دوم در برنامه‌ها وجود دارد. او در مصاحبه‌ای دیگر نیز درباره آینده کال آو دیوتی گفته بود: «یکی از بهترین بخش‌های سرگرمی من در فضاهای مرتبط با جنگ جهانی دوم بوده است. او همچنین به سریال جوخه برادران اشاره کرده و گفت که آن واقعا جنگ قهرمانان بزرگ و به نوعی آخرین جنگ با علل اصیل بوده است؛ پس بله فکر می‌کنم یک بازی نسل جدید با آخرین فن‌آوری‌ها در دوره جنگ جهانی دوم، بتواند به چیز خارق‌العاده‌ای تبدیل شود. با این حال اینکه چطور اجرا شود و بخش چندنفره چطور کار کند، سوال سخت‌تری است که فعلا نمی‌توانم درباره آن چیزی بگویم ...»

برای داستان بازی، اسلج‌همر مردد بود که بتوان همه وقایع مهم جنگ جهانی دوم را نشان داد. اکتیویژن نیز اوایل ادعای وجود کمپ‌های مرگ نازی‌ها را رد یا تایید نمی‌کرد. برخی نیز اشاره کردند که ممکن است کال آو دیوتی WW2 اولین بازی شود که به مقوله هولوکاست بپردازد. برت رابینز کارگردان خلاق بازی نیز مصاحبه‌ای گفته بود: «در این جنگ، چیزهای خیلی خیلی سیاهی نیز اتفاق افتاد و ح می‌کنیم که نادیده‌گرفتن آن‌ها نادرست باشد.» او اشاره کرد که گیمرها حالا از بلوغ و فهم بیشتری نسبت به قبل برخوردارند و می‌توان به این مسائل در این تجارت پرداخت. او همچنین گفت که برای تصویر کردن درست جنایات که بخش جدانشدنی و متاثرکننده تاریخ است، تیم توسعه به آن محل‌ها رفته بودند تا از نزیک آنچه را که قصد ساختش را داشتند بررسی کنند.» به گفته او جامعه گیمرها حالا درک بیشتری دارند و آن‌ها در توئیتر، مستقیما از او می‌پرسند که امکان تجربه جنگ از دید یک سرباز نازی‌ها یا فاشیست‌های ایتالیایی هم فراهم خواهد شد؟ به گفته اسلج‌همر، بازی کال آو دیوتی: جنگ جهانی دوم انحصارا از زاویه دید قوای متفق روایت خواهد شد.

اسلج‌همر برای نسخه ویندوز بازی با استودیو «ریون سافت‌ور» همکاری کرده است که شامل تغییرات مرتبط، مثل برداشته شدن ویژگی aim assist کنترلر و حساسیت‌های بیشتر در مورد مکانیک‌های حرکتی و هدف‌گیری در پلتفرم PC است. تجربه نسخه بتای بازی برای پیش‌خریدکنندگان، ابتدا برای پلتفرم پلی‌استیشن 4 از تاریخ 25 تا 28 آگوست فراهم شد و تا هفته دوم دارندگان هر دو پلتفرم پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان قادر به تجربه این بازی بودند. پیش‌خریدکنندگان نسخه PC نیز از 29 سپتامبر تا 2 اکتبر بتای این بازی را از طریق سرویس استیم تجربه کردند.


بازتاب‌ها

امتیازات

متاکریتیک

(XONE) 81/100
(PS4) 79/100
(PC) 75/100

دستراکتوید 7/10
EGM 8٫5/10
گیم رولوشن 3٫5/5
گیم‌اسپات

9/10

گیم اینفورمر

8٫75/10

IGN

8/10

پالی‌گان 7/10

 

کال آو دیوتی: جنگ جهانی دوم، پس از عرضه با نقدهای عمدتا مثبتی از جانب منتقدین مواجه شد. این بازی امتیازات متای 81 از 100 را در پلتفرم ایکس‌باکس وان، 79 از 100 در پلتفرم پلی‌استیشن 4 و 75 از 100 را در پلتفرم ویندوز دریافت کرده، و متاکریتیک، بازی را «به طور کلی قابل قبول» خوانده است.

گیم‌اسپات به این بازی امتیاز 9 از 10 را داد و منقد در نقد خود نوشت که کمپین اصلی را به خاطر نمایش اینکه گروهی، اتحاد و برادری خود را چگونه در میدان جنگ تقویت می‌کنند متحول‌کننده خواند و از دیگر ویژگی‌های مثبت بازی، به جلوه‌های ویژه فوق‌العاده آن اشاره کرد. گیم‌اینفورمر نیز که به بازی امتیاز 8٫75 داده است، گفته که به نظر آن‌ها کمپین اصلی تنها عقبگرد کلی بوده که در بازی حس کردند. به گفته این منتقد، حس می‌شود که با وجود لحظات جذاب، پیشرفت در داستان بازی با توجه به گان‌پلی استاندارد و میدان‌های کشتار خسته‌کننده به نظر می‌رسد. این منتقد بخش چندنفره را بیش از همه درخشان دیده و معتقد است حالت جدید War mode تنوع خوبی دارد.

IGN به این بازی امتیاز 8 از 10 را داد و نوشت که بخش کمپین اصلی بازی، حالا بیش از بازی‌هایی که در چند سال گذشته دیده است انسانی‌تر بوده است که از طریق شخصیت‌هایی جالب و متنوع نیز روایت می‌شود. با این حال منتقد به ضرب‌آهنگ نامتوازن بازی، و وجود چندین مرحله مشابه و خسته‌کننده نیز به عنوان نقاط ضعف بازی نگاه کرده است. به نوشته این منتقد، بخش زامبی‌ها از جمله مادهای برجسته بازی محسوب می‌شود که البته تجربه آن به شکل چندنفره به خوبی حالت تک‌نفره‌ آن نبوده است.

دستراکتوید به این بازی امتیاز 7 از 10 را داد و بازی را «تجربه‌ای رضایت‌بخش» و کمپین اصلی را «یکی از بهترین‌ها در چند وقت اخیر»  دانسته است. با این حال این منتقد اشاره کرده که برگشتن به دوران اوج این سری زمان‌بر خواهد بود. پالی‌گان نیز به بازی امتیاز مشابه 7 از 10 را داده و به خصوص به بخش چندنفره بازی به عنوان یکی از نقاط قوت و لذت‌بخش بازی اشاره کرده است. این منتقد نیز کمپین اصلی را مورد نقد قرار داده و گفته که مثل این بود که تقریبا همه این مراحل را قبلا در بازی دیگری تجربه کرده باشد. همین‌طور این تغییر دوره زمانی دراماتیک وقایع، نشان داد که چقدر چیزهای کمی از زمان دگرگونی کاملی که با کال آو دیوتی 4: جنگاوری مدرن انجام شد، در این سری متحول شده است.

این بازی از نظر فروش آماری خیره‌کننده را به ثبت رساند و موفق شد تنها در سه روز اول عرضه، به فروشی بیش از 500 میلیون دلار دست پیدا کند. در 20 دسامبر 2017 یعنی کم‌تر از دو ماه از زمان عرضه، اکتیویژن اعلام کرد که فروش بازی از مرز 1 میلیارد دلار عبور کرده است که بازی را در رتبه اول پرفروش‌ترین بازی سال 2017 در آمریکای شمالی قرار داد. بخش چند نفره بازی نیز تا 1 ژانویه 2018 میزبان 20٫7 میلیون بازیکن در هر سه پلتفرم بوده است که به شکل جزئی، 12٫1 میلیون بازیکن در پلی‌استیشن 4، 7٫8 میلیون نفر در پلتفرم ایکس‌باکس وان و 825 هزار نفر در استیم بخش چندنفره بازی را تجربه کرده‌اند.

کال آو دیوتی: جنگ جهانی دوم در چندین رشته، از جمله بهترین بازی اکشن، بهترین بازی چندنفره، موردانتظارترین بازی، بهترین جلوه‌های بصری، دستاورد هنری و موسیقی متن نیز نامزد دریافت جایزه سال 2017 و 2018 از جانب منتقدین معتبر صنعت گیم شده است.


منابع

 


ویرایش شده در توسط ahmad mohseny (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری