2 مقاله
در این ویکی

کال آو دیوتی: جنگاوری مدرن ۱Call of Duty 4: Modern Warfare

large.Call_of_Duty_4_Modern_Warfare.jpg.32a503e45fb16142b6077e82db9cf225.jpg

اطلاعات 

نام کال آو دیوتی ۴ـ مدرن وارفار ۱
شرکت سازنده اینفینیتی وارد
سال های انتشار ۶ نوامبر ۲۰۰۷ برای آمریکای شمالی ـ ۷ نوامبر ۲۰۰۷ برای استرالزی ـ ۹ نوامبر ۲۰۰۷ برای اروپاـ
ناشر اکتیویژن
سکو ها پلی استیشن ۳ ـ اواس ده ـ ایکس باکس ۳۶۰ـ نینتندو دی اس ـ
سبک تیراندازی اول شخص

کال آو دیوتی: جنگاوری مدرن یا کال آو دیوتی: مدرن وارفار (به انگلیسی: Call of Duty 4: Modern Warfare) یک بازی تیراندازی اول شخص است که توسط استودیو اینفینیتی وارد ساخته و توسط اکتیویژن انتشار یافته است.گیم‌پلی

 این بازی از نظر گیم‌پلی شرایط نسبتا بهتری نسبت به بازی قبلی خود دارد. در این بازی بازیکن در مجموع نقش ۵ کاراکتر در بازی را برعهده خواهد گرفت. تنوع سلاح‌ها نیز در این بازی بیش از بازی قبلی است. بازیکن همواره و در تمامی مراحل همراه خواهد داشت و هیچ وقت در یک مرحله تنها نخواهد بود. مکان های بازی شکل های مختلفی دارند و روز و شب نیز در بعضی از مراحل به چشم می خورد. همچنین در بعضی از مراحل، گیم‌پلی مخفی کاری نیز وجود خواهد داشت. در این بازی مکانیک‌های استفاده از سلاح نیز سریع‌تر و کارامدتر از بازی‌های قبلی شده است. کال آو دیوتی مدرن وارفار اولین نسخه از سری Modern Warfare است.


داستان

بازی دور شخصیت سوپ مکتاویش می گردد که به تازگی توانست در تست تیم task force 141 موفق شود و پس از انجام یک ماموریت با کشتی برای مقابله با تروریست ها داستان اصلی بازی شروع می شود.

رئيس جمهور یاسر الفلانی توسط بزرگترین تروریست خاورمیانه خالد الاسد در جلوی هزاران دوربین با شلیک گلوله ی او کشته می شود و ترس تمام جهان را بر می دارد. در این هنگام کشورهایی چون انگلیس و آمریکا که می دانستند اسد به تنهایی قدرت دستگیری و کشتن رئیس جمهور را ندارد برای یافتن حامی اش دست به کار می شوند.

large.59af8d3866b0c_khaledalasade.jpg.abd6f58ab911338ffa32cb1ccfa4b2c6.jpg

خالد ال اسد رئیس جمهور یاسر الفلانی را می کشد.

 

پس از آن تیمی از کشور انگلیس به رهبری کاپیتان پرایس و با عضویت گاس و مکتاویش به نجات یک جاسوس جهانی به نام نیکولاس که حال توسط نیرو های اسد دستگیر شده می روند. آن ها به کمک روس ها موفق می شوند که نیکولاس را نجات داده و با هلیکوپتر از منطقه دور شوند. پس از آن نیکولاس به پرایس می گوید که حمله ی آمریکا به استودیو فیلم ساز اسد اشتباه است زیرا اسد حال در جای دیگریست.

نیرو های آمریکایی فرمانده شپرد پس از جنگی سخت با افراد اسد وارد استودیو او می شوند اما متوجه می شوند برنامه از قبل ضبط شده است. آمریکایی ها شروع به تسخیر شهر می کنند.

هلیکوپتر پرایس منهدم می شود و اعضای تیم مجبورند پیاده به راه خود به سمت اسد ادامه دهند، از آن طرف  تروریست ها در حال شکست خوردن از آمریکایی ها هستند. وقتی که آمریکایی ها قصد رفتن از شهر را دارند هلیکوپتر یکی از تیم ها سقوط می کند و چند سرباز برای نجات او به محل سقوط هلیکوپتر می روند. تیم موفق به نجات خلبان می شود اما در لحظاتی که به ظاهر آمریکایی ها در حال دور شدن از شهر با هلیکوپتر هستند تروریست ها که فقط یک شعار دارند(یا پیروزی یا مرگ)با منفجر کردن یک بمب اتمی در شهر باعث مرگ ۳۰۰۰۰ سرباز آمریکایی شپرد می شوند.

large.59af970046ea3_images(1).jpg.f65696e0d1090081b6a61db0d5155ba3.jpg

انفجار بمب اتمی

کاپیتان پرایس و دیگر اعضای تیم به روستایی که اسد در آن مستقر شده می روند و پس از گذشتن از هزاران نفر از افراد دشمن بالاخره به کلبه اسد رسیده و او را دستگیر می کنند. کاپیتان شروع به بازجویی از اسد می کند ولی اسد هیچ جوابی به او نمی دهد تا اینکه تلفن اسد زنگ می خورد و وقتی کاپیتان تلفن را بر می دارد صدای یک نفر را می شنود تروریست روسی ایمران زاکائف. پرایس یادش می آید که در گذشته در یک ماموریت او و کاپیتان مک میلان باید ایمران را ترور می کردند و ماموریت به خوبی انجام شد ولی کاپیتان متوجه می شود که در حقیقت فقط یکی از دستان ایمران قطع شده. کاپیتان و تیم توسط افراد ایمران محاصره می شوند ولی نیرو های کمکی موفق به نجات آن ها می شوند.

large.59af9ae61daab_deadasaade.jpg.34202d9ae6498c48c5de423fd6aed58f.jpg

پرایس اسد را می کشد

 

بعد از نجات پرایس و تیمش،آن ها متوجه می شوند که پسر زاکائف یعنی ویکتور زاکائف قصد دارد از یک شهر عبور کند. تیم در عملیاتی شبانه شهر را تسخیر می کند و ویکتور نیز فردای آن روز به آن جا می آید و در دام پرایس می افتد. تیم ویکتور را تا یک ساختمان تعقیب می کند و سرانجام در پشت بام ساختمان تیم موفق به گیر انداختن ویکتور می شود ولی ویکتور برای این که جان پدرش به خطر نیفتد خودکشی می کند.

large.59af9e8fafa8e_deadviktor.jpg.b8202a469685bd3bd40ef42b71724bf7.jpg

ویکتور خودکشی می کند

large.59af9ee36021a_deadviktor2.jpg.5a0fd443d5207a5b3f0a96e654d5f38c.jpg

ویکتور مرده 

 

داغ پسر

بعداز مرگ ویکتور ایمران برای کرفتن انتقام پسرش چند موشک را آماده فرستادن به خاک آمریکا می کند. پرایس و تیمش به اردوگاه ایمران می روند و به کمک روس ها موفق می شوند که موشک ها را غیرفعال کنند. پرایس و دیگران سوار ماشین ها شده و از اردوگاه خارج می شوند اما ایمران و افرادش آن ها را تعقیب می کنند. پل جلوی تیم از بین می رود و تمام اعضای تیم از ماشین ها به بیرون پرت می شوند. با اینکه اعضای تیم دفاع خوبی نسبت به دشمن نشان می دهند اما هلیکوپتر ایمران تمام آن ها را زخمی می کند و در این بین  گریگس کشته می شود. ایمران که خود قصد دارد انتقامش را بگیرد از هلیکوپتر پیاده شده و تک تک اعضای تیماز جمله گاس را می کشد. هلیکوپتر ایمران توسط روس ها منهدم می شود و مکتاویش نیز با کلت پرایس موفق به کشتن ایمران می شود. پس از مرگ ایمران پرایس نیز به ظاهر کشته می شود و نیروهای روسی مکتاویش را با هلیکوپتر به درمانگاه می برند.

large.59afa2d6c0949_imransdead.jpg.e4e9b5bb2d637c196ccfd66fc3478596.jpg

مکتاویش به ایمران شلیک می کند 

 ساخت و توسعه

ساخت این بازی توسط شرکت اینفینیتی وارد انجام شد و توسعه این بازی توسط اکتیویژن، البته اسپیر نیز در ساخت بازی مشارکت دارد. 


نقد و بررسی‌ها

امتیازات

Metacritic (X360) 94/100
(PS3) 94/100
(PC) 92/100
(Wii) 76/100
Eurogamer 9/10
Game Informer 10/10
GamePro 5/5
GameSpot 9/10
GameSpy 5/5
GameTrailers 9.4/10
IGN 9.4/10
OXM (US) 10/10
X-Play 5/5

این بازی در مجموع با نقدهای مثبتی مواجه شد. امتیاز متای این بازی در نسخه‌های کنسولی ۹۴ بود که در زمره بهترین متااسکورهای این سایت می‌باشد.

Call of Duty 4: Modern Warfare توسط بسیاری از منتقدین و سایت‌های معتبر صنعت گیم به عنوان یکی از بازی‌های تحسین‌برانگیز معرفی شده است. به شکلی که در بسیاری از رشته در سال ۲۰۰۷، موفق به دریافت جوایز بازی سال نیز شد.

   

منابعبازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

مطلب خوبیه فقط ببینم اسم پسر زاخائف ویکتور بود یا ولادیمیر ؟؟!؟! در ضمن ال فلانی اسمش یاسره ، یاسر ال فلانی نه خالد !!!! یه اشتباه جزئیه !!!! ولی مطلب خوب بود !

به اشتراک گذاری این دیدگاه


لینک به نظر
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

یاسر و خالد فیکس شد. پسر زاخائف هم ویکتوره.در سایت از نوع ویکیخود کاربر از جمله شما هم میشه مطالب رو ویرایش کنه. 

به اشتراک گذاری این دیدگاه


لینک به نظر
به اشتراک گذاری در سایت های دیگرلطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری