1 مقاله
در این ویکی

ماوراء: دو روح


Movyn

Beyond: Two Souls

ماوراء: دو روح

large.beyond-two-souls-cover-ps3.jpg.7f0

توسعه‌دهنده

کوانتیک دریم

ناشر سونی
کارگردان دیوید کیج
موسیقی متن لورن بالفه
نویسنده
دیوید کیج
پلتفرم

پلی‌استیشن ۳ و پلی‌استیشن ۴

انتشار

PS3

۸ اکتبر ۲۰۱۳ (۱۶ مهر ۹۲)

PS4

۲۴ نوامبر ۲۰۱۵ (۳ آذر ۱۳۹۵)

سبک درام تعاملی، اکشن-ماجراجویی
مادها

تک‌نفره، چندنفره

 

ماوراء: دو روح یا بیاند تو سولز (انگلیسی: Beyond: Two Souls) یک بازی اکشن-ماجرایی تعاملی ساخته استودیو کوانتیک دریم است که سونی آن را در ۸ اکتبر ۲۰۱۳ (۱۶ مهر ۹۲) برای پلتفرم پلی‌استیشن ۳ عرضه کرد. این بازی به عنوان یکی از آثار دیوید کیج، روایت داستانی کاملا آمیخته در گیم‌پلی و تعاملی داشته و در آن، بازیکن در نقش دختری با توانایی‌های ماورایی به نام جودی هلمز قرار می‌گیرد. جودی به عنوان یک انسان با روح و همچنین بدن فیزیکی، از کودکی به یک موجود روحی و بدون فیزیک به نام آیدن متصل بوده است. جودی به این ترتیب از کودکی و از طریق پیوند به آیدن، دارای قدرت‌های غیرطبیعی بوده و این دو همراه با هم بزرگ بزرگ می‌شوند. جودی از کودکی تا جوانی همراه با این روح دوم و متصل به خودش بزرگ شده و به تدریج یاد می‌گیرد که چگونه او و قدرت‌های مشترک‌شان را کنترل کند. در این بین نیتن داوکینز به عنوان محقق در واحد فعالیت‌های ماوراء الطبیعه در CIA بوده و همچون پدر، از کودکی از جودی مراقبت و روی او تحقیق انجام می‌دهد.

Beyond: Two Souls با وجود اینکه به عنوان یک بازی ویدیویی شناخته می‌شود، با این حال در فستیوال فیلم Tribeca حضور داشت که باعث شد به دومین بازی تبدیل شود، که توسط یک فستیوال فیلم پذیرفته می‌گردد. دیوید کیج کارگردان این بازی، سبک جاری در آن را «داستان‌گویی تعاملی» عنوان کرد و اشاره کرد که استودیوهای بازی‌سازی، باید چنین بازی‌های توسعه دهند نا نه فقط توسط گیمرها، بلکه توسط همه قابل بازی باشد. به هر شکل بازی پس از عرضه نیز با نقدهای متنوع، از مثبت تا منفی مواجه گردید و در عرض دو ماه به فروش بیش از یک میلیون نسخه دست پیدا کرد. همچنین در سال ۲۰۱۵، سونی اقدام به انتشار مجدد بازی برای پلتفرم نسل هشتمی پلی‌استیشن ۴ نیز نمود. این شامل دو انتشار، یکی به عنوان یک بازی مستقل و دیگری به شکل کالکشن و همراه با بازی Heavy Rain بوده است.گیم‌پلی

large.Beyond_Two_Souls-1.jpg.fed30016df6

ماوراء: دو روح یک بازی اکشن-ماجرایی تعاملی است. در این بازی، بازیکن کنترل شخصیت «جودی هلمز» (با بازی الن پیج) را برعهده دارد که همواره یک روح دیگر نیز به او متصل است. روح دوم از طریق دکمه مثلث و یا توسط بازیکن دوم قابل احضار و کنترل است. جودی برای پیشبرد داستان قادر به حرکت در محیط و تعامل با افراد مختلف است. روح دوم نیز درحالی که فاقد جسم است، قادر به حرکت در محیط و تعامل با برخی اشیا و برخی افراد است. تعامل‌ها شامل صحبت با افراد و انتخاب دیالوگ/مسیر برای جودی؛ و یا ضربه زدن به اشیا، در اختیار گرفتن جسم افراد دیگر یا کشتن برخی افراد توسط روح دوم است. در حالی که جودی در محیط‌های عادی می‌تواند حرکت کند، آیدن امکان حرکت بین دیوارها و عبور از بسیاری از موانع را دارد. با این حال پیوندی که باعث چسبیدن آیدن به جودی شده، مانع دور شدن بیش از حد او می‌شود و در این صورت، هم جودی و هم آیدن احساس درد و صدمه می‌کنند.

در زمان بازی با جودی، اشیا قابل تعامل با نقطه‌ای سفید رنگ به نمایش در می‌آیند که از طریق آنالوگ راست کنترلر، جودی به آن‌ها توجه می‌کند. اگر نیاز باشد که جودی یک عمل خاصی را انجام دهد، آیکونی در صفحه نمایش ظاهر شده و به بازیکن اجازه فشردن/نگه داشتن دکمه مشخصی را می‌دهد. مکالمات و پاسخ‌ها همراه با چند گزینه است که در مدت زمانی کوتاه باید انتخاب شوند و در غیر این صورت، بازی یک گزینه را انتخاب می‌کند. در زمان‌های تعقیب و گریز یا مبارزات رو در رو، دکمه‌های کنترلر یا آنالوگ راست کاربردی است که در لحظه تعامل بازی به شکل اسلو موشن و آهسته می‌شود؛ برای مثال در صورت زده شدن یک مشت از سمت چپ، بازی آهسته شده و بازیکن با آنالوگ راست باید به سمت راست جاخالی دهد. این مانورهای حرکتی در زمان دویدن و پرش/پایین رفتن از موانع نیز از طریق تعامل با آنالوگ راست و یا دکمه‌ها صورت می‌گیرد. بازی در این گونه تعاملات، از ویژگی SixAxis کنترلر نیز استفاده می‌کند که بازیکن باید خود کنترلر را به جهتی مشخص حرکت دهد. برخی مراحل شامل المان‌های مخفی‌کاری نیز هست. در مجموع، اکثر تعاملات در صورت تکمیل نشدن عمل تعاملی منجر به تغییر در روند مراحل خواهد شد.

large.5afef37f4b0c8_Beyond_TwoSouls_2018

در زمان کنترل آیدن، فضا به شکل تک رنگ نمایش پیدا می‌کند. اشیا و اشخاص قابل تعامل نیز با پرتوهای رنگی مختلف دیده می‌شوند؛ رنگ نارنجی شخصیت‌های قابل تسخیر، قرمز شخصیت‌هایی که می‌توان کشت، رنگ آبی برای اشیا قابل حرکت دادن و سبز برای اشخاص قابل درمان هستند. با توجه به حضو آیدن در بعدی ماورایی و پیوند او به جودی، جودی قادر به درک آن فضاها از طریق آیدن است و برای مثال می‌تواند از زبان مردگان، که آیدن با آن‌ها در تماس می‌شود نیز صحبت کند. جودی همچنین گاهی اوقات از آیدن برای ساخت سپر دفاعی برای خودش استفاده می‌کند.

بسته به انتخاب‌های گوناگون بازیکن، مثل انتخاب دیالوگ، انتخاب حرکت، ضربه، تعامل و ... داستان بازی شکل خواهد گرفت. با این حال غیر از یک انتخاب، هیچ کدام از انتخاب‌ها در طول مراحل در سرنوشت نهایی جودی و پایان داستان تاثیر نخواهد گذاشت. انتخاب سرنوشت‌ساز و نهایی در انتهای مرحله آخر خواهد بود که بسته به هر کدام از دو انتخاب، دو سرنوشت پایانی متفاوت برای جودی نمایش داده می‌شود. همچنین در این دو سکانس نیز تغییراتی جزئی وجود خواهد داشت که این موارد بسته به انتخاب‌های بازیکن در طول بازی بوده و هر تغییر جزئی به عنوان یکی از پایان‌بندی‌های قابل مشاهده در انتهای بازی در نظر گرفته می‌شود.


داستان

نکته: کمپین داستانی بازی، داستان را به شکل «نا متصل» و مراحل در بازه‌های زمانی غیر به هم پیوسته روایت می‌شوند. با این حال در ادامه مقاله، روند داستانی به شکلی به هم پیوسته نگارش می‌شود.

large.5afef352013ff_Beyond_TwoSouls_2018

large.5afef356a6163_Beyond_TwoSouls_2018

جودی هلمز، کودکی خردسال است که همراه با پدرخوانده و مادرخوانده‌اش در حومه شهر زندگی می‌کند. او از زمان تولد، کودکی با رفتارهای عجیب بود و ارتباطات ذهنی با یک موجودیت ناپیدا که خودش او را آیدن صدا می‌کرد داشته است. او از طریق یک پیوند و لینک نامرئی به آیدن متصل بود و از طریق او، قادر به حرکت دادن اشیا و یا کنترل ذهن برخی افراد بود. او همواره به خاطر این رفتارهای غیر طبیعی، از همنشینی و بازی با سایر کودکان منع می‌شد. با این حال بعد از یک بار تلاش جودی برای بازی با چند نفر از کودکان همسایه، حادثه‌ای رخ داد و آیدن نزدیک بود یک بچه دیگر را بکشد. پس از این پدرخوانده جودی وارد عمل شده و او را سرزنش می‌کند. پس از این والدین او جودی را برای همیشه ترک، و مسئولیت نگه‌داری از او را به دکتر نیتن داوکینز و کول فریمن از واحد فعالیت‌های ماوراءالطبیعه دولت آمریکا می‌سپارند.

جودی ارتباطش با آیدن را شرح می‌دهد و بعد از این، زیر نظر داوکینز و کول، او به تدریج یاد می‌گیرد که چطور آیدن و قدرت‌های مشترک بین خودشان را کنترل کند. در یکی از شب‌ها، نیتن در دفتر کارش و در حضور جودی و کول متوجه شد که همسر و دخترش، در اثر یک سانحه رانندگی کشته شده‌اند. این واقعه باعث در هم شکستن نیتن شد و زمانی که جودی قصد داشت به او آرامش بدهد، متوجه این حقیقت می‌شود که از طریق آیدن، قادر به برقراری ارتباط با همسر و دختر مرده نیتن است. او از نیتن می‌خواهد که دستش را بگیرد و بعد از این، جودی با صدای همسر نیتن با نیتن صحبت و او را دعوت به آرامش و ادامه زندگی می‌کند. این واقعه باعث شد تا نیتن به وجود یک دنیای مادون بیش از پیش اعتقاد پیدا کرده و پروژه‌ای برای دسترسی به این دنیا اجرا کند. او و کول پس از این، مشغول ساخت یک پروژه جانبی و زیرنظر دولت شدند تا یک دستگاه متراکم‌کننده تولید کنند؛ دستگاهی با هدف ساخت یک پورتال و دریچه به دنیای مردگان، موسوم به دنیای مادون. جودی همین طور که بزرگ‌تر می‌شد و رفته رفته بالغ می‌گشت، چند بار سعی کرد تا هم از نیتن و کول و هم از آیدن مستقل شود و زندگی عادی داشته باشد. او در هر مرتبه تلاش برای این کار، به پایانی جز فاجعه برخورد نمی‌کرد و هر بار نیز با دخالت نیتن ماجرا خاتمه پیدا می‌کرد.

در یک زمان، نیتن در نتیجه پروژه دستگاه متراکم‌کننده به مشکل برخورد و موجودات مهاجم از دنیای مادون، به دنیای زندگان وارد شدند. او برای حل این مشکل از جودی کمک خواست، چون تنها کسی بود که می‌توانست با دنیای مادون در ارتباط باشد. جودی پس از این ماموریت را قبول، دستگاه را خاموش و از نیتن خواست که دیگر هرگز یک دستگاه دیگر نسازد. این واقعه باعث جلب توجه CIA شد و آن‌ها، شخصی به نام رایان کلایتون را به دفتر نیتن فرستادند تا جودی را به CIA بیاورد. در اینجا نیتن ابتدا مخالف بود ولی درنهایت قانع شد و با وجود مخالفت کامل جودی، او درنهایت دید که چاره‌ای جز قبول این موقعیت ندارد. پس از این جودی به CIA رفت و تمرینات مختلف رزمی، تیراندازی و ... را فرا گرفت. پس از این، او به چند ماموریت فرستاده شد که در برخی با رایان هم‌تیم بود و این دو، به این ترتیب رفته رفته به یکدیگر علاقمند می‌شوند. در یکی از ماموریت‌ها در سومالی، جودی ماموریت کشتن یک «جنگ‌سالار» را دریافت می‌کند و اطلاعات لازم درباره این شخص را از رایان می‌گیرد. جودی ماموریت را دنبال و درنهایت با کمک آیدن شخص را می‌کشد. ولی درنهایت، او متوجه می‌شود که شخصی که کشته نه یک جنگ‌سالار ادعایی توسط CIA، بلکه رئیس‌جمهور منتخب آن کشور بوده است. او که به شدت از رایان و CIA عصبانی بود، در نهایت با وجود درخواست رایان از CIA خارج می‌شود. او در ادامه به عنوان یک خائن توسط CIA شناسایی و ماموریت دستگیری و کشتن او صادر می‌شود. او سپس مثل یک فراری از نیروهای دولتی متواری شده و درنهایت بسیاری از آن‌ها را می‌کشد تا از رادار خارج می‌شود.

large.5afef3632b932_Beyond_TwoSouls_2018

جودی درمانده از همه جا، به شهری می‌رسد که توسط افرادی بی‌خانمان نجات پیدا می‌کند. در اینجا او با زندگی درهم شکسته این افراد آشنا می‌شود و کمک می‌کند تا زنی حامله با اسم مستعار تیوزدی، دخترش زویی را به دنیا بیاورد. جودی پس از این مسیرش را تا رسیدن به بیابان‌های جنوبی آمریکا دنبال و با یک خانواده بومیان ناواجو آشنا می شود. در جریان این آشنایی، او به خانواده کمک می‌کند و با یک معشوق احتمالی دیگر یعنی جای مواجه می‌شود. این خانواده از یک نسل قدیمی بومیان آمریکایی بودند که به خاطر اجرای یک مراسم آیینی اجدادشان و احضار یک روح، برای سال‌ها، هر شب ناچار به تحمل از راه رسیدن این موجود ماورایی بودند. با بررسی بیشتر و کمک گرفتن از بقیه خانواده، جودی که قادر به درک ماهیت این موجود بود، موفق می‌شود تا آن را مجددا به دنیای مردگان برگرداند و آن‌ها را از سال‌ها عذاب نجات دهد. پس از این جودی درنهایت مجدد پیش کول برمی‌گردد و از طریق او، با مادر واقعی‌اش ملاقات می‌کند. این زن برای سال‌ها به خاطر جنون در معرض کما و بی‌اختیاری عمدی قرار داشت. ملاقات جود با مادرش باعث به میان آمدن مجدد CIA و دستگیر شدن جودی شد.

large.5afef37715908_Beyond_TwoSouls_2018

CIA جودی را بار دیگر به دکتر نیتن داوکینز می‌سپارد که حالا مدیر اجرایی واحد فعالیت‌های ماوراءالطبیعه دولت شده، و روی ساخت یک دستگاه جدید متراکم‌کننده با اسم رمز «خورشید سیاه» کار می‌کند. نیتن به جودی خواهد گفت که CIA حاضر است دست از سر او بر دارد، به شرط آنکه آخرین ماموریت را هم برایشان انجام دهد. پس از این، جودی و تیمی به رهبری رایان کلایتون به شمال چین رفتند تا یک تاسیسات ارتباط با دنیای مادون، که توسط چینی‌ها ساخته شده بود را نابود کنند. پس از پایان موفقیت‌آمیز این ماموریت، جودی به CIA برگشت و مدارک جدید برای شروع زندگی جدید را از نیتن گرفت. پیش از رفتن، نیتن وسیله‌ای به جودی نشان داد که قادر به نمایش ارواح همسر و دخترش در دنیای مادون بود. نیتن دیوانه‌وار همه تلاشش را به خرج داده بود و با ساخت این دستگاه بالاخره قادر به دیدن آن‌ها شده بود. با این حال، او قادر به صحبت با آن‌ها یا شنیدن صدای آن‌ها نبود و از جودی کمک خواست. درست مثل کودکی، جودی یک بار دیگر از طریق آیدن، به دنیای مادون متصل و از زبان همسر نیتن صحبت کرد. او اینجا به نیتن التماس می‌کرد که این دستگاه را خاموش کرده و اجازه رفتن‌شان را بدهد. پس از این جودی گفت که نیتن باید این ارواح را از اسارت خارج کند چون در حال عذاب کشیدن هستند. با این حال نیتن قبول نمی‌کرد و جودی نیز با دیدن تلاش بی‌ثمر نیتن را ترک کرد. او ولی به وزدی توسط CIA دستگیر شد و به او گفته شد که قصد دارند او را هم مثل مادرش، در کمای مصنوعی قرار دهند. پس از رفتن این افراد، نیتن وارد شد و به جودی گفت که قصد دارد مهارکننده را به روی خورشید سیاه خاموش و اجازه دهد تا دنیای مادون کاملا وارد دنیای عادی شود و از این طریق، بالاخره با همسر و دخترش صحبت کند. جودی نتوانست نیتن را منصرف کند و بعد از این آیدن، رایان و کول را به سمت اتاق جودی راهنمایی کرد. پس از مشخص شدن نقشه، این سه به سمت خورشید سیاه رفتند تا آن را کاملا نابود کنند.

large.5afef37c2bf35_Beyond_TwoSouls_2018

با توجه به خاموش شدن مهارکننده توسط نیتن، کل محوطه در شرایط بحرانی بود و موجودات دنیای مادون به دنیای عادی وارد شده بودند. در جریان رسیدن به خورشید سیاه، کول مجروح می‌شود و رایان هم برای حفاظت از جودی، کمربند حفاظتی خودش را به او می‌دهد. او در نهایت به نیتن در مقابل خورشید سیاه خواهد رسید و متوجه عدم موفقیت او در دیدن همسر و دخترش می‌شود. نیتن سپس دست به خودکشی زده و در فضایی که دنیای عادی و مرگ در هم تنیده شده‌اند، جودی شاهد خروج روح نیتن و ملحق شدن او به خانواده‌اش است. روح نیتن سپس از جودی می‌خواهد که این بحران را پایان داده و خورشید سیاه را از بین ببرد. جودی جلوتر دستگاه را خاموش و در این لحظه شاهد یک چشم‌انداز از دید آیدن است؛ در اینجا مشخص می‌شود که آیدن برادر دوقلو و متولد نشده جودی بوده است که گرچه در زمان تولد مرده بود، ولی روح او همچنان متصل به خواهر دوقلویش جودی باقی مانده بود. جودی پس از این دو انتخاب خواهد داشت، اینکه راه راست (درست ولی سیاه) یعنی زندگی و یا راه چپ (غلط ولی روشن) یعنی رفتن به ماورا (مرگ) را انتخاب کند. او از طریق آیدن قادر به دیدن نتایج هر دو انتخاب است؛ راه راست (درست ولی به رنگ سیاه) ، به او فرصت ادامه زندگی، عاشق شدن، فداکاری و همه چالش‌های سختی را می‌دهد که هر انسان زنده محکوم به تجربه آن‌ها است و راه چپ (غلط ولی به رنگ روشن) باعث مرگ بدن مادی جودی و رفتن روح او به دنیای مادون می‌شود.

اگر جودی راه زندگی را انتخاب کند، روح آیدن نیز خواهد رفت و او دیگر اهمیتش را برای CIA از دست خواهد داد. او مدت‌ها گوشه نشین و در این غم است که دیگر به آیدن، که سال‌ها از او هم متنفر و هم عاشقش بوده متصل نیست. پس از مدتی، او درنهایت به جمع‌بندی می‌رسد و باید مسیر ادامه زندگی‌اش را مشخص کند. در اینجا انتخاب‌هایی توسط بازیکن وجود دارد که جودی می‌تواند با یکی از افرادی نظیر رایان، جای، تیوزدی و زویی و بی‌خانمان‌ها زندگی یا روش تنهایی را برای ادامه زندگی انتخاب کند. اگر جودی ماورا و مرگ را انتخاب کند، او در غالب یک روح به دیگر ارواح از دست داده مثل آیدن و دیگر نزدیکانی که در طول بازی و بسته به انتخاب‌ها و واکنش‌ها مردند ملحق می‌شود. در این حالت، او پس از مرگ نیز در غالب روح دنیای زندگان را می‌بیند. در صورت زندگی توسط خودش، یا در صورت مرگ توسط زویی که از روح جودی الهام گرفته، او متوجه خطر بزرگ‌تری در آینده می‌شود. در انتهای این خط داستانی، دنیای مادون کاملا بازگشته و در ابعادی وسیع موجودات آن دنیا به دنیای عادی می‌آیند. بسته به انتخاب‌ها، حالا یا جودی یا زویی آماده مقابله با بحران بزرگ‌تر می‌شود.


ساخت و توسعه

دیوید کیج، موسس و مدیرعامل کوانتیک دریم، بازی Beyond: Two Souls را اولین بار در جریان کنفرانس سونی در E3 2012 معرفی کرد. این معرفی، همزمان با نمایش تریلری ساخته شده با موتور بازی بود که ویژگی‌های گرافیکی بازی را نشان می‌داد.  او در پاسخ به مقایسه این بازی با بازی قبلی شرکت یعنی Heavy Rain، گفت که بازی ماوراء رویکرد اکشن‌تر و مستقیم‌تری نسبت به آن بازی دارد. او بعدا گفت که المان محوری در این بازی داستان‌گویی احساسی برای بازی است که قصد ایجاد هیجان از طریق روان‌شناسی را دارد. الن پیج بازیگر هالیوودی که صداگذاری و موشن‌کپچر شخصیت جودی هلمز را بر عهده داشته، در مصاحبه‌ای گفت که داستان بازی حدود ۲۰۰۰ صفحه بوده است و آن‌ها هر روز، ۳۰ تا ۴۰ صفحه را اجرا می‌کردند. به گفته پیج این میزان در مقایسه با فیلم‌ها دیوانه‌وار بود و برای این دختر [جودی] اتفاقات زیاد و سفری احساسی رقم می‌خورد.

بازیگران، این بازی را به شکل کامل از طریق موشن کپچر بازی کردند که در مجموع، یک سال ایفای نقش در این حالت و در استودیو پاریس بود. کریستوفر بروژک به عنوان کارگردان هنری، رهبری تیم هنرمندان، برنامه‌نویسان و انیماتورهای بازی را برعهده داشت. دیوید کیج کار نویسندگی و کارگردانی بازی و گیوم دوفاندومی نیز تهیه‌کننده پروژه بوده است. همچنین در طول مراحل ساخت، نورمان کوربیل به عنوان یکی از آهنگسازان بازی، در اثر سرطان درگذشت که بازی نیز درنهایت به او تقدیم شد. این آهنگساز در بازی‌های قبلی هوی رین و غارنهایت نیز با کوانتیک دریم همکاری کرده بود. به عنوان جانشین، «لورن بالفه» که که کار آهنگسازی بازی اساسینز کرید ۳ را برعهده داشت به پروژه ملحق شد. همچنین هانس زیمر، آهنگساز مطرح هالیوود نیز به عنوان تهیه‌کننده به بالفه پیوست.


بازتاب‌ها

امتیازات

متاکریتیک

۷۰/100 (PS3)

۷۴/۱۰۰ (PS4)

دستراکتوید ۵/10
EGM ۷٫5/10
گیم رولوشن ۴/5
گیم‌اسپات

9/10

گیم اینفورمر

۷٫75/10

IGN

۶/10

پالی‌گان ۸/10
VideoGamer ۴/۱۰

 

بازی Beyond: Two Souls پس از عرضه با نقدهای متنوع، از مثبت تا منفی مواجه گردید و امتیاز متوسط ۷۰ از ۱۰۰ را از وب‌سایت متاکریتیک دریافت کرد. منتقدین عمدتا بازی را به خاطر هنرنمایی عالی الن پیج در نقش جودی هلمز و ویلم دفو در نقش نیتن داوکینز ستودند. بازی غیر از این، به خاطر داستان قوی، استفاده از تکنیک‌های جدید انیمیشنی و گرافیکی، نحوه داستان‌گویی تعاملی، موسیقی احساسی و مقبولیت توسط غیر گیمرها نیز با تحسین‌های گسترده مواجه شد.

IGN که به بازی امتیاز ۶ از ۱۰ را داده است، بازی را به خاطر ارائه یک تجربه منفعل و بدون پاداش و داستانی به شدت پیچیده و غیر متمرکز مورد نقد منفی قرار داده است. جوی‌استیک هم که به بازی امتیاز ۲٫۵ از ۵ را داده، داستان بازی را خوب ندیده و شخصیت‌پردازی‌ها را نیز عمدتا ضعیف می‌داند. استفاده بیش از حد از QTE نیز از دیگر نکاتی بود که برخی منتقدین به آن اشاره کرده‌اند.

با این حال بسیاری از موارد ذکر شده در نقدهای منفی برخی منتقدین، جزئی از نقاط قوت ذکر شده برای بازی توسط منتقدین دیگر بوده است. گیم‌اسپات که به بازی امتیاز ۹ از ۱۰ را داده، داستان‌سرایی و شخصیت‌پردازی عالی، داستانی عمیق که سعی در کاوش شکست‌های انسانی دارد، کنترل‌ها و در نهایت انتخاب‌ها در طول بازی که باعث ایجاد پایان‌های متفاوت برای جودی و آیدن می‌شود به عنوان نکات مثبت بازی ذکر شدند. پالی‌گان نیز که به این بازی، امتیاز ۸ از ۱۰ را داده نیز از داستان قوی، روایت داستانی عالی و شخصیت‌پردازی‌ها به عنوان نقاط قوت بازی تمجید کرده است.

ماوراء: دو روح، در رویداد جوایز گیم اسپایک موفق به دریافت دو نامزدی برای بهترین صداگذار زن (الن پیج) و بهترین صداگذار مرد (برای ویلم دفو) گردید. بازی همچنین در رویداد BAFTA نیز در دو رشته بهترین دستاورد هنری و بهترین نقش‌آفرینی (برای الن پیج) نامزد دریافت جایزه شد.

این بازی همچنین در رویداد National Academy of Video Game Trade Reviewers سال ۲۰۱۳، برنده جایزه بهترین بازی اوریجینال اکشن و نامزد دریافت جوایز دیگر در رشته‌های نقش‌آفرینی، نویسندگی، کارگردانی، انیمیشن و طراحی کنترلی، گرافیک، نورپردازی و صداگذاری نیز شد.

بازی Beyond: Two Souls در عرض دو ماه به فروش بیش از یک میلیون نسخه دست پیدا کرد. همچنین هزینه ساخت بازی ۲۷ میلیون دلار و همچنین هزینه‌های بازاریابی و توزیع نیز ۱۸ میلیون دلار بوده است.


منابع


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده

گیم اسپات به هر بازی 9 نمیده

ولی خب داستان پیچیده ای داشت حالا اگر این رو در برهه های زمانی مختلف ارائه می داد واقعا گیمر گیج می شد

ویرایش شده در توسط رضا موسوی (نمایش تاریخچه ویرایش)

به اشتراک گذاری این دیدگاه


لینک به نظر
به اشتراک گذاری در سایت های دیگرلطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری