1 مقاله
در این ویکی

یک راه فرار


Movyn

A Way Out

یک راه فرار

large.5ae0c0ea4c04d_awayoutcover.jpg.9f3

توسعه‌دهنده

استودیو هیزلایت

ناشر الکترونیک آرتز
کارگردان جوزف فارس
موسیقی متن سم هالیک
نویسنده

جوزف فارس

پلتفرم

ویندوز، پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان

انتشار

۲۳ مارس ۲۰۱۸ (۳ فروردین ۱۳۹۷)

سبک اکشن-ماجراجویی
مادها

چندنفره

 

یک راه فرار (انگلیسی: A Way Out) یک بازی اکشن ماجراجویی، ساخته شده توسط استودیو Hazelight  است که «الکترونیک آرتز» آن را تحت برنامه EA Originals عرضه کرده است. این دومین بازی است که توسط جوزف فارس ساخته شده و در ۲۳ مارس ۲۰۱۸ (۳ فروردین ۱۳۹۷)، برای پلتفرم‌های پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس وان و ویندوز منتشر شده است. در این بازی مشارکتی، دو بازیکن باید کنترل دو شخصیت لیو کاروسو و وینسنت مورتی را به شکل split screen دراختیار بگیرند. سبک خاص مشارکتی یا کو-آپ بازی، باعث شد تا سازنده بازی اعلام کند، که با خرید یک نسخه از بازی، نسخه دوم به شکل رایگان در اختیار بازیکن دوم قرار می‌گیرد.

داستان بازی درباره دو زندانی به نام‌های لیو کاروسو و وینسنت مورتی است، که قصد فرار از زندان را دارند و ماجراهای مختلفی را از سر می‌گذرانند. این بازی پس از عرضه، موفق به دریافت بازخورهای مثبتی از منتقدین گردید. «ا وی اوت» همچنین در دو هفته اول خود به فروش بیش از یک میلیون نسخه رسید.گیم‌پلی

large.A-way-out-joc.jpg.bc0377390c7304b2

A Way Out یک بازی اکشن-ماجراجویی، مشارکتی دو نفره و سوم شخص است. این بازی به شکل مخصوصی به صورت صفحه-جدا (split screen) ساخته شده، که باید حتما بازی به شکل دو نفره انجام بگیرد. این یا از طریق شبکه لوکال یا از طریق آنلاین قابل انجام است. در بازی، بازیکن کنترل شخصیت لیو و وینسنت را برعهده دارد؛ دو متهم زندانی که باید از زندان فرار کنند، و از تعقیب بعدی مقمات نیز متواری باشند. با توجه به سبک گیم‌پلی اسپلیت-اسکرین، داستان هر دو شخصیت همزمان با هم روایت می‌شود، اما ممکن است پیشرفت‌شان همگام نباشد که در این وضعیت، یک بازیکن به کنترل شخصیت خود ادامه می‌دهد و بازیکن دیگر، میان‌پرده تماشا می‌کند؛ این روند تا همگام‌سازی داستانی هر دو شخصیت می‌تواند ادامه یابد. بازیکنان، حتما برای پیشرفت در بازی نیاز به همکاری و بازی‌خوانی دارند و هر موقعیت، می‌تواند چندین روش برای جلو بردن کار داشته باشد. در این حالت، هر شخصیت یک نقش به خصوص را در پیش‌برد استراتژی خواهد داشت. برای مثال در سکانس فرار از زندان، یک بازیکن باید حواس نگهبان را منحرف کند و همزمان بازیکن دیگر، باید وسیله مخصوصی که برای فرار نیاز می‌شود را پیدا کند. این نقش‌ها هم از قبل تعیین شده نیستند، پس لیو و وینسنت می‌توانند به انتخاب بازیکنان نقش‌های مذکور را بازی کنند. در این بازی، بازیکن قادر به تعامل با تعداد زیادی NPC بوده و سیستم انتخاب دیالوگ نیز به سک بازی‌های نقش‌آفرینی (RPG) وجود دارد.

این بازی به سبک فار کرای 4، امکان این را به بازیکن می‌دهد، که به شکل آنلاین، به session بازی دوست خود نیز ملحق شود.


داستان

large.awo_1.jpg.1d7865a26cf0b5ce0cf3b15f

وینسنت مورتی، یک تازه زندانی است که به اتهام قتل به زندان افتاده و در اینجا، با یک دزد به نام لیو کاروسو که به اتهام سرقتی بزرگ حبس شده آشنا می‌شود. به زودی یک گروه خلافکار توسط هاروی ترایز از راه می‌رسند تا لیو را بکشند که وینسنت دخالت می‌کند. این دو زمانی که در درمانگاه بودند، همدیگر را بیشتر شناختند. لیو در اینجا از وینسنت کمک خواست تا یک فایل را از دفتر بدزدد که وینسنت قبول کرد. پس از این، وینسنت شک کرد که لیو احتمالا درحال طرح‌ریزی برای فرار از زندان است و برای همین پیشنهاد کمک به او را داد. لیو ابتدا این را رد کرد ولی وقتی فهمید وینسنت نیز با هاروی به مشکل شدیدی خورده، ناچار شد و پیشنهاد همکاری در فرار را قبول کرد.

برای فرار، لیو و وینسنت طبق نقشه پیشرفت می‌کنند؛ برگه برای ساخت طناب، و آچار برای باز کردن می‌دزدند. آن‌ها به شکل تیمی آیتم‌ها را به دست می‌آورند و درنهایت در یک شب بارانی از زندان فرار می‌کنند. در جنگلزار، از تعقیب و گریز توسط پلیس فرار می‌کنند، و در یک کمپ متروکه غذا می‌خورند. در اینجا وینسنت فاش می‌کند که هاروی برادر او را کشته است. پس از این آن‌ها در یک خانه قدیمی، لباس‌های جدید و یک کامیون می‌دزدند. پس از این از تعقیب پلیس گریخته و درنهایت بعد از زنده ماندن در یک تنداب و آبشار، با قایق چوبی به شهر می‌رسند. لیو در اینجا به ونسنت می‌گوید که او و هاروی، قبلا یک جواهر بسیار گرانقیمت به نام Black Orlov را با هم دزدیده بودند. بعد وقتی که قصد فروختنش را داشتند، هاروی به لیو خیانت کرد و واسطه را کشت. پس از این مرگ این واسطه به گردن لیو افتاد و به جرم قتل مرتکب نشده زندانی شد.

در یک خانه تریلری در شهر، لیو از سلامتی همسرش لیندا و پسرش آلکس مطمئن شد. او و وینسنت بعد از ان به یک محوطه ساخت و ساز می‌روند تا یکی از نوچه‌های هاروی، یعنی ری را پیدا کنند. بعد از یک تعقیب و گریز، این دو ری را می‌گیرند و در بازجویی سعی می‌کنند موقعیت هاروی را پیدا کنند، که معلوم می‌شود در مکزیک است. این دو بعد از این به یک پیپ بزنزین دستبرد زدند تا از یک قاچاقچی سلاح به نام جاسمین اسلحه بخرند. وقتی این دو خارج شدند، جاسمین به آن‌ها خیانت کرد و درباره‌شان به هاروی اطلاع داد. وینسنت پس از این با یک خلبان به نام امیلی صحبت کرد تا آن‌ها را به مکزیک ببرد که امیلی خواهد گفت، همسر باردار وینسنت به تازگی بچه‌اش را به دنیا آورده است. پس از این، قاتل اجیر شده‌ای از طرف هاروی از راه رسید تا این دو را بکشد، ولی این دو بعد از درگیری آن شخص را می‌کشند. آن‌ها بعد از این به بیمارستان می‌روند تا وینسنت بچه‌اش را ببیند. در اینجا گرچه پلیس محوطه را محاصره می‌کنند، ولی این دو به هر شکل موفق به فرار می‌شوند.

large.awo_4.jpg.388a7180331f1854d041d5db

در روز بعد، امیلی این دو را به مکزیک می‌برد و از اینجا، وینسنت و لیو به عمارت هاروی می‌رسند. بعد از یک درگیری مسلحانه با نگهبانان هاروی و بعد خود هاروی، این دو او را شکست داده و مجبورش کردند تا جواهر را پس دهد؛ پس از این کار نیز آن‌ها هاروی را کشته و فرار می‌کنند. پس از این وینسنت و لیو با کمک امیلی به آمریکا برمی‌گردند که بلافاصله، توسط پلیس محاصره می‌شوند. پلیس در اینجا جواهر را گرفته و تفنگ به دست وینسنت می‌دهند. به این ترتیب، فاش می‌شود که وینسنت و امیلی از ابتدا پلیس و تحت پوشش مخفی بودند. درواقع معامله اولیه جواهر توسط لیو و هاروی هم از ابتدا توسط پلیس برنامه‌ریزی شده بود. در واقع واسطه که در آن معامله کشته شد، گری برادر وینسنت بوده است. وینسنت که به خاطر مرگ برادرش در هم شکسته بود، خودش را برای رفتن به زندان داوطلب کرد تا اعتماد لیو را جلب و از این طریق هر دویشان به هاروی برسند.

لیو که احساس می‌کند مورد خیانت واقع شده، وینسنت را گروگان گرفته و بعد از گرفتن یک ماشین پلیس فرار می‌کند. این ماشین در نهایت در آب می‌افتد و لیو سعی می‌کند با قایق فرار کند. وینسنت نیز توسط ایمیل وارد هلی‌کوپتر پلیس شده و با تیراندازی سعی می‌کند قایق و لیو را متوقف کند. این تعقیب و گریز در یک اسکله نزدیک انباری تمام می‌شود. لیو اینجا برای امیلی تله گذاشت و اسلحه‌اش را گرفت. بعد از این، درحالی که او می‌خواست با وینسنت درگیر شود، به امیلی گفت که محل را ترک کند. این مبارزه تا آنجا ادامه پیدا می‌کند که هر دو مجروح، خلع سلاح و شدیدا خسته روی پشت بام بودند. وقتی می‌بینند یکی از اسلحه‌ها در نزدیکی است، هر دو سعی می‌کنند خودشان را به آن برسانند. هر یک از این دوشخصیت، ممکن است زودتر به اسلحه رسیده و دیگری را بکشد. در اینجا این دو آخرین لحظه رفاقت‌شان را قبل اینکه شخص مورد هدف به خاطر جراحتش کشته شود به خاطر می‌آورند.


ساخت و توسعه

بازی یک راه خروج توسط استودیو سوئدی هیزلایت ساخته شده است؛ تیم کوچکی از بازی سازان که با کارگردانی فیلمسازی به نام جوزف فارس این بازی را تولید کرده‌اند. قبل از این بازی، هر دو برادران فارس به همراه برخی از اعضای این تیم، بازی تحسین شده Brothers: A Tale of Two Sons را نیز ساخته بودند. مراحل ساخت این بازی از نیمه دوم سال ۲۰۱۴ شروع شد. هدف اولیه تیم، ساخت یک بازی مشارکتی منحصر به فرد و متفاوت بود. به همین دلیل، سازندگان شیوه سنتی و رایج بازی‌های کو-آپ یعنی اعزام و برگشت را کنار گذاشتند و در عوض، روی بازی کامل و خطی کار کردند که به شکل مشارکتی و دو نفره انجام شود. به گفته فارس، ساخت این بازی برای او بسیار مهم‌تر و جدی‌تر بود و به خاطر آن، یکی از فیلم‌های مهم که قصد ساختش را داشت نیز لغو کرد. این بازی از موتور «آنریل انجین 4» استفاده می‌کند.

گرچه این A Way Out تمرکز کاملی روی حالت بازی چندنفره دارد، ولی سبک بازی به «ماجراجویی احساسی» توصیف شده است. در نتیجه وقتی بازی در جریان است، حتی در زمان بازی آنلاین نیز بازیکن شاهد میان‌پرده و فیلم از شخصیت دیگر خواهد بود، تا همزمان شاهد چگونگی جلو رفتن داستان شخصیت دیگر نیز باشد. گیم‌پلی در این بازی بسیار متنوع کار شده است و از مخفی‌کاری، تا ماشین‌سواری، تیراندازی و اکشن‌های مدت دار در نوسان است تا بازیکن از بازیکم‌تر حس خستگی و از شخصیت‌های آن بیشتر لذت ببرد. یکی دیگر از اهداف سازندگان، دادن رنگ و لعابی واقع‌گرایانه به هر دو شخصیت بود؛ این دو شخصیت خصوصیات شخصیتی کاملا متمایزی دارند و نظرات و راه‌حل‌هایشان تفاوت دارد. همچنین فارس فارس، برادر کارگردان و بازیگر لبنانی-سوئدی نقش لیو را بازی کرد است.

همچنین توزیع این بازی، از طریق برنامه EA Originals شرکت الکترونیک آرتز صورت گرفته که برنامه‌ای برای حمایت و سرمایه‌گذاری روی تیم‌های کوچک بازی‌سازی است. این همکاری از وقتی شروع شد که پاتریک سودرلند، مدیر اجرایی EA، که همچنان تحت تاثیر بازی Brothers قرار داشت، شخصا با فارس صحبت کرد. از این طریق، EA مبلغ ۳٫۷ میلیون دلار به تیم توسعه کمک کرد و همچنین آزادی عمل کامل آن‌ها را تضمین کرد. همچنین به گفته فارس، همه سود فروش بازی نیز درنهایت به هیزلایت بر می‌گردد. این بازی در نهایت در ۲۳ مارس ۲۰۱۸ (۳ فروردین ۱۳۹۷) برای سه پلتفرم پلی استیشن 4، ایکس‌باکس وان و ویندوز عرضه گردید.


بازتاب‌ها

امتیازات

متاکریتیک

(PC) 78/100
(PS4) 81/100
(XONE) 80/100

گیمزرادار ۴٫۵/۵
EGM ۸/10
گیم رولوشن ۳٫۵/5
گیم‌اسپات

۶/10

گیم اینفورمر

۷/10

IGN

۸٫۳/10

پالی‌گان ۷٫۵/10

 

بازی A Way Out پس از عرضه خود موفق به دریافت بازخوردهایی عمدتا مثبت گردید. این بازی امتیاز متای خوب ۸۱ از ۱۰۰ را در پلی‌استیشن 4، ۸۰ از ۱۰۰ را در ایکس باکس‌وان و ۷۸ از ۱۰۰ را در پلتفرم ویندوز دریافت کرده است.

بیشتر منتقدین، از وجود خلاقیت و نوآوری، طراحی خوب پازل‌ها، راهبرد کلی و گیم‌پلی کو-آپ و همچنین محیط‌های متنوع به عنوان نقاط قوت بازی یاد کرده‌اند. ضربآهنگ سریع و استفاده بیش از حد QTEها نیز از جمله نقاط منفی برشمرده شده برای بازی است.

این بازی در دو هفته اولیه عرضه، به فروش ۱ میلیون نسخه‌ای دست پیدا کرد.


منابع


ویرایش شده در توسط Movyn (نمایش تاریخچه)بازخورد کاربر

پست‌های توصیه شده
لطفا از بخش نظرات، تنها برای اظهار نظر درباره مقالات استفاده کنید

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال دیدگاه

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

در حال بارگذاری