728-90.gif

 

مسابقه بازی‌پدیا

 

 

دانشنامه‌های ویکی

در بازی‌پدیا، هر بازی یک دانشنامه مشارکتی خواهد داشت. این یعنی هر کاربری با دسترسی «کاربر سایت» می‌تواند دانشنامه مخصوص بازی خود را پیدا کرده، و در آن مطلب بنویسد. کاربران در تمام زمینه‌های مختلفی که به بازی مربوط می‌شود، مثل معرفی شخصیت‌ها، بازی‌ها، آیتمها، نوشتن راهیاب و ... می‌توانند اطلاعات خود را از بازی مورد علاقه خود به اشتراک بگذارند. این روند آن قدر ادامه پیدا می‌کند تا همه مفاهیم بازی مورد علاقه کاربران تکمیل می‌شود و علاقمندان دیگری که از مطالب سایت استفاده می‌کنند، می‌توانند به آرشیو کاملی از بازی مورد علاقه خود دسترسی داشته باشند.

 

ویکی به چه معنی است؟

ویکی به معنی مقاله نویسی مشترک است. کاربر ۱، یک مقاله ارسال می‌کند و از آنجایی که همه کاربران دسترسی ویرایش مقاله‌ها را دارند، کاربر ۲ می‌تواند مقاله کاربر ۱ را ویرایش کند. این امکان که روی یک مقاله، همزمان چند نفر توانایی ویرایش داشته باشند را ویکی می‌گویند. به این ترتیب، یک مقاله می‌تواند با چند نویسنده تکمیل شود؛ کاربری یک خط اضافه کند و کاربر دیگر به زوایای دیگر مقاله بپردازد. روند ویرایش مقاله می‌تواند به حدی برسد که آن مقاله به حد کمال رسیده باشد در این شرایط، مجموعه‌ای از کاربران در تکمیل یک مقاله نقش داشتند و اطلاعات خود را در یک محل به اشتراک گذاشته‌اند.

 

مسابقه ماهیانه بازی‌پدیا

بازی‌پدیا به منظور تشویق کاربران و مخاطبان به مقاله‌نویسی، اقدام به برگزاری مسابقه ماهیانه مقاله‌نویسی می‌کند. در جریان این رقابت که از ابتدای هر ماه آغاز و تا انتهای ماه دنبال می‌شود، ۵ کاربری که در طول آن ماه، بیشترین مقاله را در تمامی ویکی‌ها ارسال کرده باشند معرفی خواهند شد. جوایز برنگان این مسابقه، به ترتیب زیر خواهد بود.

  1. نفر اول، صد هزارتومان جایزه نقدی
  2. نفر دوم، هشتاد هزارتومان جایزه نقدی
  3. نفر سوم، هفاد هزارتومان جایزه نقدی
  4. نفر چهارم، شصت هزارتومان جایزه نقدی
  5. نفر پنجم، پنجاه هزارتومان جایزه نقدی

همچنین در بازی‌پدیا، امتیاز ویژه‌ای تحت عنوان امتیاز کیفیت وجود دارد که هر کاربر با ارسال مقاله‌های با کیفیت (مقاله‌هایی که از طرف ناظران به عنوان «مقاله مهم» و یا «مقاله برگزیده» انتخاب شوند) می‌تواند این امتیاز را کسب کند. کاربران در طول ماه، به ازای دریافت هر ۱۰ امتیاز کیفیت، می‌توانند بدون قرعه‌کشی برنده ۵ هزار تومان شوند! به این ترتیب اگر کاربر موفق به دریافت ۱۰۰ امتیاز کیفیت در طول ماه شود، برنده ۵۰ هزار تومان جایزه نقدی خواهد شد.

 

شرایط شرکت در مسابقه

برای شرکت در مسابقه ماهیانه بازی‌پدیا، ابتدا باید در سایت ثبت‌نام نمود. همه کاربران پس از ثبت‌نام امکان ارسال مقاله در بخش ویکی را دارند و پس از ارسال یک مقاله تایید شده، به گروه کاربری بالاتری ارتقا پیدا خواهند کرد. در گروه کاربری جدید، کاربران علاوه بر امکان ارسال مقاله، امکان ویرایش مقاله‌های ویکی را نیز پیدا می‌کنند و می‌توانند مقاله‌های مختلف سایت را نیز بروزرسانی کنند.

 

قوانین شرکت در مسابقه

بازی‌پدیا به عنوان یک سایت سرگرمی و محتوایی فارسی زبان که در ایران فعالیت می‌کند، خود را ملزم به رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌داند. از همین رو رعایت قوانین جاری سایت برای فعالیت در آن ضروری است.

همه مقاله‌هایی که کاربران در بازی‌پدیا ارسال می‌کنند، مقاله‌های از نوع ویکی هستند. به این معنی که در ساخته شدن آن‌ها، از روش ویکی‌نویسی استفاده می‌شود. به این ترتیب مطالعه آموزش‌ها و قوانین «ویکی‌نویسی» مفید بوده و رعایت آن‌ها باعث ماندن مقالات در فضای دانشنامه خواهد شد و مقالاتی که اصول اولیه مقاله‌نویسی در آن رعایت نشده باشد، به زودی حذف و از آمار شرکت در مسابقه کاربر ارسال کننده کسر خواهد شد.