قوانین مقاله‌نویسی


بازی‌پدیا یک دانشنامه است. دانشنامه‌ای که تنها محدود به موضوعات بازی‌های رایانه‌ای می‌شود. به فراخور موضوع خاص بازی‌های رایانه‌ای، دانشنامه بازی‌پدیا از بخش‌های وابسته‌ای همچون انجمن گفتگو، بخش گالری تصاویر، بخش اختصاصی دانلود و ... نیز بهره‌مند است. از آنجایی که هر یک از این بخش‌های وابسته برای خود قوانین مشخصی دارند، در این مقاله قوانینی درج می‌شود که مختص دانشنامه بازی‌پدیا است.
ویکی چیست؟

در یک مقاله ویکی، نویسنده صرفا موضوعی را توصیف می‌کند یا از منبعی معتبر «نقل می‌کند»؛ نویسنده، شخصا موضوع را نقد و یا درباره‌اش نظر شخصی نمی‌نویسد

در یک مقاله ویکی، نویسنده باید آماده اثبات مطالب خود از طریق #منابع معتبر باشد

منابع معتبر، سایت‌ها و نشریات معتبر و تخصصی هستند و شامل وبلاگ‌ها، انجمن‌های گفتگو و محل‌هایی که بحث‌های غیر تخصصی می‌شود نمی‌شوند

ویکی‌نویسی به معنای مقاله‌نویسی در باره یک یا چند موضوع به شکل مشارکتی است. برای مثال کاربری به موضوع X علاقمند است و برای آن شروع به نوشتن یک مقاله می‌کند. پس از او، کاربران دیگر که به موضوع X علاقمند هستند، بسته به اطلاعات خود مقاله را مطالعه و آن را کامل‌تر می‌کنند و این روند تا جایی ادامه پیدا می‌کند که مقاله از نظر جزئی و کیفی به حد تکمیل‌شدن می‌رسد؛ می‌توان گفت همه جنبه‌های مرتبط با موضوع X را پوشش می‌دهد. چنین روشی "ویکی‌نویسی" نام دارد و کاربران علاقمند، بسته به علاقه خود در مشارکت، برای تکمیل موضوع مقاله مورد علاقه خود دست همکاری می‌کنند. در بیشتر زمان‌ها، این همکاری بدون هماهنگی و آشنایی کاربران درگیر روی یک مقاله است. تفاوت ویکی‌نویسی با وبلاگ‌نویسی گروهی یا نویسندگی در انجمن و نظایر آن‌ها در این است که مقالات ویکی، نباید دیدگاه شخصی نویسنده بوده و حتما بایستی به منبعی معتبر مرتبط و توسط نویسنده قابل اثبات باشند. در عیر این‌صورت هر خواننده‌ای می‌تواند بخش غیرقابل اثبات را از مقاله حذف کند.

در وبلاگ‌نویسی یا نویسندگی در سایت تخصصی نقد و بررسی به خاطر ماهیت وبلاگ یا سایت نقد و بررسی، نویسنده می‌تواند سلیقه خود را در موضوع دخیل کند؛ برای مثال "این شخصیت مهم‌ترین شخصیت کل سری است" یا "این بازی جذاب‌ترین بازی در کل این مجموعه بود" و ... ولی مقاله‌نویسی در ویکی به هیچ وجه نباید به این شکل باشد چون بحث مهم‌ترین شخصیت، جذاب‌ترین بازی و ... به سلیقه تک تک خوانندگان بازمی‌گردد و یک موضوع همه‌شمول نیست. درحالی که دانشنامه صرفا محل بیان پدیده‌ها است نه قضاوت درباره آن‌ها. از همین رو در ویکی‌نویسی برای دانشنامه به هیچ وجه نباید سلایق شخصی یا تجربیات غیرقابل اثبات وارد متن مقاله شوند. برای آن‌که بازی‌پدیا به چنین دانشنامه‌ای تبدیل شود ۵ اصل همچون هر دانشنامه‌ای شامل حال آن نیز خواهد بود.

 


مقالات بازی‌پدیا "معمولا" دیدگاه‌های شخصی نیستند

از بخش کامنت‌ها در پایین مقالات، برای اظهار نظر درباره همان مقاله استفاده می‌شود.

از همین بخش می‌توان برای اثبات مطالب نیز استفاده کرد

برای بحث‌های متفرقه، غیر مرتبط و طرفداری و تشکر، از کانون طرفداران ویکی استفاده می‌شود.

بازی‌پدیا یک دانشنامه بازی‌های رایانه‌ای است. در این دانشنامه، مقالات مرتبط با هر بازی در ویکی مخصوصش، توسط طرفداران همان بازی نوشته می‌شود. طرفداران هر بازی می‌توانند در مورد تک‌تک جزییات هر بازی مقاله‌نویسی کنند. آن‌ها می‌توانند برای شخصیت‌ها، مراحل، راه‌یاب‌ها و همه مواردی که به یک بازی مرتبط است مقاله بنویسند، اما همه مطالب باید توسط نویسندگانش اثبات پذیر باشد. مقالاتی که از روی تجربیات شخصی نوشته شدند، ممکن است درست یا اشتباه یا گمراه کننده باشد، اما در هر صورت باید توسط نویسنده قابل اثبات باشد. برای مثال حالت‌هایی خاص از عملکرد یک اسلحه در یک بازی، که توسط نویسنده تجربه شده و در مقاله نوشته شده است اما در منبعی معتبر یا توسط خود بازی بدان اشاره نشده است. در این حالت نویسنده برای باقی ماندن مطلب مورد بحث باید بتواند آن مطلب را اثبات کند. این کار از طریق ابزارهایی که سایت در اختیار نویسنده و پرسش‌گران قرار می‌دهد قابل پیگیری است. هر مقاله دارای بخش کامنت‌گذاری و صفحه‌ای اختصاصی در انجمن گفتگو است که فرایند اثبات می‌تواند از این دو مسیر عملی شود. همچنین سایت با دراختیار گذاردن بخش گالری، این امکان را به نویسنده می‌دهد تا صحت مطالب خود را با تصویر و ویدئو نیز نمایش دهد، به صورتی که کاربران دیگر در صفحه همان تصویر یا ویدئو می‌توانند به بحث و تبادل نظر بپردازند.

 


اصل بی‌طرفی

در یک مقاله ویکی، نویسنده از اظهار نظر شخصی خودداری می‌کند.

در یک مقاله ویکی، نویسنده با مخاطبش صحبت نمی‌کند. نوشتن مطلبی مثل: برای به دست آورد اسلحه باید به شهر «بروید» صحبت مستقیم با مخاطب است.

در این حالت باید نوشت: ... باید به شهر «رفت»

محیط‌های دانشنامه‌ای به صورت تخصصی از دیدگاه‌های بی‌طرفانه استفاده می‌کنند. این دیدگاه به این منظور در دانشنامه‌ها پیاده می‌شود که میزان اختلاف در میان کاربران و همچنین اختلاف برداشت در میان خوانندگان مقاله‌ها به کم‌ترین حد برسد. رعایت دیدگاه بی‌طرفانه در بازی‌پدیا جزو قوانین غیرقابل تغییر است. به شکل کلی‌تر در صورتی که یک مقاله و مطالب آن قابل اثبات، از طریق منابع معتبر باشند، دیدگاه بی‌طرفانه را رعایت کرده است؛ با این وجود برخی مطالب که مشخصا دیدگاه بی‌طرفانه را نقض می‌کنند در صورت مشاهده حذف می‌شوند. مطالبی مانند: این شخصیت از بهترین شخصیت‌های سری است، این مرحله از بازی سخت‌ترین مرحله بازی در کل بازی‌ها است و ... از نمونه‌های مطالبی است که دیدگاه‌های شخصی نویسنده را بیان می‌کند و بی‌طرفانه و قابل اثبات نبوده و وبلاگی / فرومی هستند؛ بنابراین حذف خواهند شد. بازی‌پدیا از آنجایی که دانشنامه‌ای مخصوص طرفداران بازی است، برخلاف دانشنامه‌های بزرگ دیگر امکان ارائه نظرات شخصی را از کاربران به صورت کامل صلب نمی‌کند. این کاربران می‌توانند در صفحه بحث و گفتگوی مقاله در انجمن (فروم) و یا در بخش کامنت‌های مقاله در مورد موضوع مقاله نظرات شخصی خود را با دیگر خوانندگان مطرح و در معرض بحث و تبادل نظر قرار دهند. به عبارت دیگر ارائه دیدگاه‌ها، تجربیات و نظرات شخصی، تنها در بخش کامنت‌ها یا صفحه اختصاصی مقاله در انجمن (فروم) بایستی انجام بپذیرد و مقالات آن‌ها در دانشنامه محل درج چنین مطالبی نیست.

 


منابع معتبر

منابع معتبر، نویسنده را در اثبات مطالبش کمک خواهد کرد

ممکن است کاربری از نویسنده سوالی بپرسد و بخشی از مطلب را به چالش بکشد

نویسنده تنها با یک منبع معتبر می‌تواند مطالبش را اثبات کند. زمانی که منبع مورد اشاره، مطلب به چالش کشیده شده را تصدیق کند.

منابع معتبر، عبارتی است که معمولا در دانشنامه‌های مشارکتی مورد بحث‌های زیادی است. به طور کلی منابعی معتبر تلقی می شوند که مطالب آن‌ها تخصصی و حرفه‌ای باشد و امکان اثبات مطالب خود را داشته باشند. مطالب آن‌ها بی‌طرفانه و موثق باشد به طوری که توسط منابع معتبر دیگر نیز تایید شوند. وبلاگ‌ها و انجمن‌ها که ارائه‌کننده دیدگاه‌های شخصی کاربران است، سایت‌ها و نشریات شایعه‌ساز که مطالب آن‌ها درقالب درج شایعات است؛ این گونه رفرنس‌ها نمی‌توانند منبع معتبر محسوب شوند. منابع معتبر مثل سایت رسمی بازی، سایت رسمی نقد و بررسی، انتشار مکتوب مورد تایید سازنده بازی و ... از جمله منابع معتبر هستند.

 نام‌گذاری مقالات

نام هر مقاله، حتما باید به زبان فارسی باشد

نام یک مقاله، دقیقا توصیف گر موضوع مقاله است

نام یک مقاله ساده، گویا رایج و مورد استفاده اکثر فارسی‌زبانان، و بدون پیشوند و پسوند  است.

نام‌گذاری مقالات الگوها، حتما باید با پیشوند الگو: باشند؛ چون تفاوت الگو با مقاله عادی در همین پیشوند است.

تنها در مواردی بسیار محدود، امکان استفاده از زبان دیگر امکان‌پذیر است.

هر مقاله بایستی:

  1. مقاله باید دارای نامی کاملا گویا و مرتبط با موضوع مقاله باشد و نباید توصیفی باشد. برای مثال در صورتی که مقاله در مورد یک آیتم در بازی است، نام رایج همان آیتم، بایستی به عنوان نام مقاله برگزیده شود. در این زمان نمی‌توان برای مثال نام مقاله را "معرفی آیتم X" یا "نقد و بررسی آیتم X" و موارد مشابه گذاشت این گونه نام‌گذاری، توصیفی است. در این حالت نام مقاله تنها "آیتم X" خواهد بود. فرم مقاله‌نویسی این امکان را به نویسنده می‌دهد که مقاله خود را توصیف کند. به صورتی که در فرم مقاله‌نویسی بخشی با عنوان توصیف کوتاهی از مقاله وجود دارد که می توان از آن برای توصیف استفاده کرد. استفاده از این بخش اجباری نیست.
  2. این نام همچنین بایستی در ۹۹.۹۹٪ موارد فارسی باشد. این موضوع به این مفهوم است که انتخاب اول تا ۹۹ یک کاربر برای نام‌گذاری بایستی استفاده از حروف و واژگان فارسی باشد. با این حال قوانین به صورتی نوشته شده است که کاربران زمانی که اطمینان داشتند برای نام‌گذاری مقاله‌ای حتما بایستی عینا نام غیرفارسی (انگلیسی، ژاپنی و ...) باشد در صورت بروزنیافتن اختلاف و یا توانایی اثبات دیدگاه نویسنده، در زمینه غیرفارسی بودن نام، بدون ایراد است.
  3. این نام همچنین باید نامی رایج و کاربردی و بدون ایجاد اختلاف در میان صحت نام‌گذاری میان کاربران باشد؛ همچنین نام رایج یک موضوع ارجحیت کاملی نسبت به نام ترجمه شده آن دارد. به عنوان مثال ممکن است نام یک بازی در سایت و نشریه‌ معتبری به صورت ترجمه نام و یا در سایت و نشریه دیگری به صورت وارد کردن عین نام انگلیسی بازی باشد. نویسنده باید تشخیص دهد که کدام نام میان کاربران و جامعه گیمرها رایج تر است. در صورتی که عنوان انگلیسی یک بازی کاملا در میان گیمرها جاافتاده و رایج نیز باشد، طبق قانون ۹۹.۹۹٪ باید نام انگلیسی به صورت فارسی نوشته شود. برای مثال بازی Resident Evil در برخی منابع به صورت "شیطان مقیم" یا "اهریمن خاموش" ترجمه شده است. در برخی منابع دیگر عنوان انگلیسی بازی عینا به صورت لاتین آورده شده است و یا ممکن است عنوان لاتین بازی به صورت فارسی نوشته شده باشد. در حال حاضر این موضوع قابل اثبات است که این بازی با نام انگلیسی‌اش رایج است و نه با نام ترجمه شده آن. بنابراین نام مقالات بازی باید به صورت فارسی شده عنوان رایج به صورت "رزیدنت اویل" باشد.


مقاله‌نویسی

مطالعه بیستر: راهنمای مقاله‌نویسی و نگارش دانشنامه‌ای

 

مقالات بازی‌پدیا، به زبان فارسی رایج و به شیوه دانشنامه نوشته می‌شوند. هر کاربر ممکن است سبک خاص خود در نویسندگی را داشته باشد. بازی‌پدیا نویسندگانش را به همانندنویسی میان کاربرانش تشویق نمی‌کند و سبک نویسندگی را برعهده نویسنده می‌گذارد. بازی‌پدیا تنها در موارد زیر قوانین و توصیه‌هایی برای نویسندگان دارد.

بازی‌پدیا، کپی‌پدیا نیست! مطالب بازی‌پدیا نبایستی کپی از جای دیگر باشند

نقل کردن مطلبی از یک منبع بلامانع است، چون با کپی متن از آن محل متفاوت است.

با نویسنده‌های دیگری که روی مقاله شما کار می‌کنند همکاری کنید؛ کسی را از بهبود دادن دانشنامه دلسرد نکنید!

تنها در دانشنامه‌های ویکی، امکان استفاده از علامت‌گذاری‌های ویکی هست. در کامنت‌ها، گالری، انجمن و ... این علامت‌گذاری‌ها بی‌تاثیر هستند.

  • بازی‌پدیا، کپی‌پدیا نیست. هرگز مطالب سایت‌های دیگر را در مقالات کپی نکنید. مطالب یا ترجمه از منابع است، یا تجربیات شخصی (راهیاب‌ها و ...) و یا الهام گرفته از سایت‌ها یا مجلات. هیچ‌گاه کپی - پیست نکنید.
  • هرگز مطالب دیگران را بدون دلیلی قابل استناد و محکم حذف نکنید و یا در صورتی که مطالب شما توسط دیگر کاربران حذف شد تنها با خواستن دلیل قابل استناد و محکم از حذف کننده پیگیر کار باشید. بازی‌پدیا همه مطالب حذف شده را در بخش تاریخچه مقالات با ذکر نام ویرایشگر ذحیره می‌کند. این مطالب قابل بازگشت هستند بنابراین هیچ کاربری نمی‌تواند مطالب شما را برای همیشه و بدون ذکر دلیلی مشخص حذف کند. در این گونه زمان‌ها آرامش خود را حفظ کنید و با کاربر مورد نظر به تفاهمی منطقی برسید. این کار را حتما از طریق بخش کامنت‌گذاری انجام دهید تا توسط مدیران و کاربران دیگر مشاهده و امکان قضاوت فراهم شود. مدیران امکان دسترسی به پیغام‌های خصوصی و مشاهده روند بحث میان کاربران درگیر را ندارند.
  • بازی‌پدیا یک دانشنامه مشارکتی است؛ به این مفهوم که ممکن است روی مقاله‌ای که روی آن کار می‌کنید، کاربر یا کاربران دیگر نیز کار کنند. در این‌گونه مقالات عمده درگیری‌های ویرایشی زمانی که کاربران میان خود هماهنگی تعیین کنند برطرف می شود. بنابراین به جای اتهام‌زنی، درگیری ویرایشی و ... با کاربر مورد نظر، با یکدیگر هماهنگ شوید و در چارچوبی که تعیین می‌کنید از تکمیل کردن یک مقاله به صورت مشارکتی لذت ببرید.
  • مقالات حتما بایستی رده گذاری شوند. هر ویکی دارای رده‌های تعیین‌شده و محدودی هستند که امکان انتخاب آن‌ها وجود دارد. در صورتی که نیاز به رده یا رده‌های جدیدتر بود می‌توان این موضوع را به اطلاع مدیران ویکی رساند.
  • ادیتورهای فرم مقاله‌نویسی بازی‌پدیا همانند ادیتور انجمن هستند اما برخلاف آن، امکان استفاده از علامت‌گذاری‌های ویکی را نیز دارند تا بتوان به بهترین شکل کتابخانه‌ای مرتبط با هم تشکیل داد. در حال حاضر فرم مقاله نویسی دارای سه ادیتور است. ادیتور لید یا دیباچه مقاله که چکیده و خلاصه مقاله در آن قرار می‌گیرد. چکیده مقاله معمولا به صورتی است که کاربران با مطالعه می‌توانند چارچوبی کلی از محتوای کلی مقاله به دست گیرند. استفاده از ادیتور لید اجباری است. ادیتور دوم فرم اصلی مقاله است. در این ادیتور متن اصلی و کامل مقاله قرار خواهد گرفت. استفاده از این ادیتور نیز اجباری است. ادیتور سوم جعبه اطلاعات نام دارد. جعبه‌های اطلاعات در سمت چپ محتوای مقاله در قالب بلوک نمایش داده می‌شوند و می‌توان جزییات مهمی از موضوع مقاله را در آن فهرست کرد.استفاده از این ادیتور انتخابی است.
  • در پایان رعایت کلی قوانین سایت در زمان ویرایش و ارسال مقالات.


منبع‌دهی

در انتهای هر مقاله، می‌توان بخشی برای معرفی منابع به کار رفته در مقاله ایجاد کرد و منابع را معرفی کرد. این کار به صورتی کلی خواهد بود و منابع به کار رفته در کل مقاله را مشخص خواهد کرد.