راهنمای پیونددهی


در زمان نوشتن مقاله، ممکن است نیاز شود کلمه، عبارت یا جمله‌ای را به مقاله‌ای دیگر در دانشنامه لینک کنید. در بازی‌پدیا از زبان ویکی نویسی برای لینک دهی استفاده می شود. استفاده از زبان ویکی، در لینک سازی سریع کمک خواهد کرد، چون دیگر نیازی به داشتن لینک یا URL مقاله هدف نیست و فقط باید نام مقاله هدف را نوشت. برای این کار، نام مقاله مقصد در دو کروشه باز و بسته قرار می‌گیرد. پس از ذخیره متن در ادیتور، اگر مقاله در ویکی وجود داشته باشد لینک ایجاد شده آبی است و اگر مقاله وجود نداشته باشد، لینک به رنگ قرمز خواهد بود؛ به این معنی که می‌شود روی لینک قرمز کلیک کرد و برایش مقاله ساخت.نمونه‌ها

در زمان نوشتن مقاله، ممکن است نیاز شود به مقاله‌ای دیگر لینک برقرار کنید. برای مثال این بخش از مقاله در تصویر زیر مشاهده می‌شود. این بخش از مقاله، شامل چندین لینک هست و در تصویر زیر، نوع ایجاد شدن لینک‌ها قابل مشاهده است.

12.jpg


علامت‌گذاری‌ها

غیر از کروشه‌ها برای لینک ساختن، و آکولادها برای وارد کردن یک الگو در مقاله، زبان ویکی علامت‌گذاری‌های مفید دیگری نیز در اختیار نویسنده می‌گذارد.

راهنمای زبان ویکی
آنچه در ادیتور می‌نویسیم نتیجه کار پس از ذخیره مقاله
Capture.JPG

۱) اگر اسم مقاله را داخل دو کروشه باز و بسته قرار دهیم، لینک به مقاله ساخته می‌شود

کریس ردفیلد // کریس
Capture2.JPG

۲) دستور :c: در زمان لینک‌سازی، امکان لینک کردن به ویکی دیگر را فراهم می‌کند.

به این منظور باید شناسه url ویکی مورد نظر را بعد از :c: بنویسید.

ایوی فرای // ایوی
Capture3.JPG

۳) با استفاده از # می‌توانید به یک زیربخش در یک مقاله لینک ایجاد کنید.

نکته: برای لینک به زیربخش سطح ۳، باید زیربخش سطح دو آن را نیز وارد کنید.

کریس ردفیلد#پیش زمینه // پیش زمینه
Capture4.JPG

۴) اگر قصد دارید به یک زیربخش در مقاله حاضر لینک ایجاد کنید، کافی است از این دستور استفاده کنید.

نکته: برای لینک به زیربخش سطح ۳، باید زیربخش سطح دو آن را نیز وارد کنید.

#علامت‌گذاری‌ها
Capture5.JPG

۵) در بسیاری از مقالات، احتیاج به ساخت زیربخش وجود دارد. به این وسیله می‌توان مقاله را به چند بخش تقسیم کرد. برای ساخت یک زیربخش، کافی است با دو علامت مساوی در ابتدا و انتهای متن، ک زیربخش سطح دو بسازید.

gallery_1_1_3275.jpg
Capture6.JPG

۶) زیربخش سطح سه، در ذیل زیربخش سطح ۲ قرار می‌گیرد. گاهی نیاز به ساخت زیربخش های کوچک برای زیربخش سطح ۲ است. در این حالت، باید از سه مساوی در ابتدا و انتهای متن استفاده کرد. زیربخش سطح سه، همیشه در ذیل زیربخش سطح دو قرار می‌گیرد. به این معنی که اگر مقاله‌ای، زیربخش سطح دو نداشته باشد، زیربخش سطح سه نمی‌پذیرد.

gallery_1_1_3275.jpg
9.JPG

۷) الگوها از مهم‌ترین ویژگی‌های مقالات ویکی هستند. درست مثل ساخت مقاله عادی ساخته می‌شوند؛ با این تفاوت که حتما در نام‌گذاری، باید عبارت الگو: در ابتدای اسم آن‌ها وجود داشته باشد. برای استفاده از یک الگو نیز کافی است اسم کامل مقاله، همراه با عبارت الگو: را در داخل دو آکولاد باز و بسته قرار دهید. به این ترتیب الگوی مورد نظر، در مقاله شما درون‌ریزی می‌شود.


ویدیوها