راهنمای مقاله‌نویسی


موضوع اول

آیتم ۱ محتوای ۱
آیتم ۲ محتوای ۲

موضوع دوم

آیتم ۳ محتوای ۳
آیتم ۴ محتوای ۴

 

برای آگاهی از چگونگی ساخته شدن این بخش به #زبان ویکی- جعبه اطلاعات مراجعه کنید.

همه کاربرانی که در بازی‌پدیا ثبت نام کرده‌اند می‌توانند مقاله بنویسند. کاربران بسته به علاقه خود به هر بازی می‌توانند یک ویکی برای بازی مورد نظر خود سفارش دهند و مقاله‌نویسی برای بازی محبوب خود را شروع کنند. مقاله‌نویسی در بازی‌پدیا از شیوه و زبان ویکی‌نویسی استفاده می‌کند و پیش از آغاز مقاله‌نویسی مطالعه اصول کار و همچنین آگاهی از نگارش دانشنامه‌ای ضروری است. استفاده از زبان ویکی برای سرعت‌بخشیدن به ویرایش‌ها و ایجاد مقالات و همچنین پیوستگی مقالات با یکدیگر است. با وجود آن‌که امکان ویکی‌نویسی فراهم است، اما ادیتور فرم مقاله‌نویسی، ادیتور ویکی نیست و در حقیقت ادیتور اختصاصی سایت است. این کار به دلیل یک‌پارچه شدن هرچه بیشتر اجزای مختلف سایت با یکدیگر صورت گرفته است.ارسال یا ویرایش یک مقاله

برای ارسال یک مقاله، وارد صفحه اول ویکی مورد نظر خود شوید و از سمت چپ، روی دکمه ارسال مقاله کلیک کنید تا «فرم مقاله‌نویسی» باز شود.

همچنین برای برای ویرایش یک مقاله، (منظور مقالاتی هستند که کاربران امکان ویرایش آن را دارند) باید از طریق کلیک روی دکمه «ویرایش» که در بالا و انتهای هر مقاله یا الگو است استفاده شود. این دکمه در نزدیکی دکمه صفحات بحث در انجمن و یا دکمه پیگیری مقاله است. همچنین در انتهای این مقالات نیز دکمه ویرایش قرار دارد. پس از کلیک روی این دکمه، فرم مقاله برای ویرایش توسط نویسنده باز می‌شود.فرم مقاله‌‌نویسی

فرم مقاله از چند بخش تشکیل شده است.نام مقاله

Capture.JPG

نام مقاله در زمان ارسال قابل ویرایش است. با این حال امکان ویرایش این بخش وجود ندارد.برچسب‌ها

Capture2.JPG

برچسب همان رده برای هر مقاله است. بهتر است هر مقاله، حداقل یک برچسب داشته باشد. رده‌ها به صورت برچسب و پیش‌فرض هستند و بایستی از فهرست انتخاب شوند. همچنین می‌توان برچسبی جدید، و خارج از لیست نیز نوشت.توضیح

Capture6.JPG

بخشی با عنوان توضیح در فرم مقاله‌نویسی وجود دارد که تکمیل آن اختیاری است. این بخش برای یک معرفی ساده و بسیار کوتاه از مقاله است. برای مثال: معرفی شخصیت X در بازی Y یا ...متن مقاله

Capture4.JPG

اصلی ترین بخش فرم مقاله‌نویسی، ادیتور «متن مقاله» است. در این ادیتور، امکان استفاده از زبان ویکی فراهم می‌باشد.

در متن مقاله، همیشه در شروع توصیف کوتاهی از مقاله که قرار است ارسال کنید بنویسید. این بخش لید یا چکیده مقاله شما است.

ساخت جعبه اطلاعات (#زبان ویکی- جعبه اطلاعات ) نیز در همین بخش صورت می‌گیرد.

تصویر زیر یک نمونه از یک مقاله همراه با لید یا چکیده و همچنین جعبه اطلاعات است.

Capture.JPG


تصویر

Capture5.JPG

ارسال یک تصویر مرتبط با مقاله، از این بخش صورت می‌گیرد. در این فیلد، فقط یک عکس قابل ارسال هست و این عکس در داخل مقالات ویکی قابل مشاهده نیستند ولی در صفحه اول ویکی‌ها، در کنار نام مقاله دیده خواهند شد.زبان ویکی

مطالعه بیشتر: شیوه لینک‌گذاری

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها برای ساخت مقالات در یک سایت ویکی پیونددهی ساده میان مقالات آن ویکی است. مقاله‌نویسی در بخش ویکی این سایت، قابلیت پیونددهی همانند سایت ویکی‌پدیا را دارد. امکان پیونددهی از قابلیت‌های اصلی هر سایت ویکی محسوب می‌شود. به این ترتیب که هرگاه کاربری در زمان نوشتن مقاله، بخواهد در مقاله خود لینک به مقاله دیگر برقرار کند، تنها کافی است که "نام مقاله" مورد نظر را در دو کروشه قرار داد. به این ترتیب زمانی که مقاله ذخیره شود، متن داخل کروشه‌ها خودبه‌خود لینک به مقاله‌ای که نام آن نوشته شده می‌شود. این لینک درصورتی که دارای مقاله نباشد به رنگ قرمز است و کاربران می‌توانند با کلیک روی لینک قرمز، برای آن مقاله بسازند.

 

آنچه در ادیتور می‌نویسیم نتیجه کار پس از ذخیره

Capture.JPG

۱) اگر اسم مقاله را داخل دو کروشه باز و بسته قرار دهیم، لینک به مقاله ساخته می‌شود

کریس ردفیلد // کریس

Capture2.JPG

۲) با استفاده از # می‌توانید به یک زیربخش در یک مقاله لینک ایجاد کنید. نکته: برای لینک به زیربخش سطح ۳، باید زیربخش سطح دو آن را نیز وارد کنید.

کریس ردفیلد#پیش زمینه // پیش زمینه

Capture3.JPG

۳) اگر قصد دارید به یک زیربخش در مقاله حاضر لینک ایجاد کنید، کافی است از این دستور استفاده کنید. نکته: برای لینک به زیربخش سطح ۳، باید زیربخش سطح دو آن را نیز وارد کنید.

#زبان ویکی

Capture4.JPG

۴) در بسیاری از مقالات، احتیاج به ساخت زیربخش وجود دارد. به این وسیله می‌توان مقاله را به چند بخش تقسیم کرد. برای ساخت یک زیربخش، کافی است با دو علامت مساوی در ابتدا و انتهای متن، ک زیربخش سطح دو بسازید.

Capture.JPG

Capture5.JPG

۵) زیربخش سطح سه، در ذیل زیربخش سطح ۲ قرار می‌گیرد. گاهی نیاز به ساخت زیربخش های کوچک برای زیربخش سطح ۲ است. در این حالت، باید از سه مساوی در ابتدا و انتهای متن استفاده کرد. زیربخش سطح سه، همیشه در ذیل زیربخش سطح دو قرار می‌گیرد. به این معنی که اگر مقاله‌ای، زیربخش سطح دو نداشته باشد، زیربخش سطح سه نمی‌پذیرد.

Capture2.JPG

 


ساخت و استفاده از الگوها

الگوها، مقاله‌های مخصوصی هستند که حتما اسم آن‌ها با پیشوند الگو: شروع می‌شود؛ الگو:اساسینز کرید، الگو:تاریخچه و ... یک صفحه الگو، می‌تواند در چند مقاله مرتبط وارد شود. به این ترتیب تمامی آن مقاله‌ها از طریق الگوی ساخته شده ب هم مرتبط خواهند بود و کاربر به راحتی می‌تواند از طریق الگو، دسترسی سریع به مقالات داشته باشد.

ساخت الگوها از طریق فرم ساخت مقاله در صفحه اول هر ویکی است. برخلاف ساخت مقاله معمولی یک الگو باید در قسمت نام مقاله، پیشوند الگو: خواهد گرفت.

برای استفاده از الگو در مقالات دیگر، نام الگو را همراه با پیشوند الگو: در دو آکولاد باز و بسته (gallery_1_1_1534.jpg) به این صورت قرار دهید: gallery_1_1_3275.jpg

نمونه‌ای از یک الگوی تراگنجانشی که به عنوان یک صفحه الگو ساخته شده و از طریق نوشتن عبارت Capture7.JPG در پایین مقاله ظاهر می‌شود.

الگو:فهرست شخصیت‌های بازی ایکس

 

آموزش‌های ویدیویی:

 

 

 


 


جعبه اطلاعات

برای ساخت جعبه محتویات از این سه دکمه Capture.JPG استفاده کنید.

آموزش ویدیویی:


افزودن تصویر یا ویدئو به مقاله

در زمان ارسال مقاله، کاربر می‌تواند در داخل همان مقاله تصاویر خود را آپلود کند. با این حال بهترین روش برای آپلود عکس، آپلود تصاویر در گالری سایت است. به این خاطر که تصاویر آپلود شده در این بخش، توسط همه کاربران قابل مشاهده و استفاده هستند. اگر در چند مقاله، یک عکس خاص مورد نیاز باشد، نیاز نیست که به ازای هر مقاله، چندبار همان عکس آپلود شود. یک بار آپلود در بخش گالری، می‌تواند در آینده و برای هر تعداد مقاله مورد استفاده قرار بگیرد.

برای آپلود ویدیو نیز بهترین روش بارگذاری ویدیو در سایت آپارات است.

نکته مهم: تصاویر خارج از سایت هرگز نبایستی از طریق دکمه تصویر در ویکی قرار داده شوند.

آموزش‌های ویدیویی:

 

 


 


اصول مقاله‌نویسی

بازی‌پدیا یک دانشنامه است. دانشنامه‌ای که تنها محدود به موضوعات بازی‌های رایانه‌ای می‌شود. به فراخور موضوع خاص بازی‌های رایانه‌ای، دانشنامه بازی‌پدیا از بخش‌های وابسته‌ای همچون انجمن گفتگو، بخش گالری تصاویر، بخش اختصاصی دانلود و ... نیز بهره‌مند است. بازی‌پدیا دارای ۵ اصل کلی در زمینه مقاله‌نویسی است که از طریق این صفحه می‌توان آن را مطالعه کرد.


تاریخچه مقالات

از اینکه ممکن است با ویرایش کردن یک مقاله، آن مقاله را از بین ببرید نگران نباشید. هر دفعه ویرایش یک مقاله، باعث ذخیره شدن ویرایش جدید و حفظ ویرایش قبلی است. به این معنی که اگر مطلبی به هر دلیل خراب شود، امکان بازگرداندن به نسخه قبل وجود دارد.