آموزش‌های بخش ویکی


دانشنامه‌های ویکی

در بازی‌پدیا، هر بازی یک دانشنامه مشارکتی خواهد داشت. این یعنی هر کاربری با دسترسی «کاربر سایت» می‌تواند دانشنامه مخصوص بازی خود را پیدا کرده، و در آن مطلب بنویسد. کاربران در تمام زمینه‌های مختلفی که به بازی مربوط می‌شود، مثل معرفی شخصیت‌ها، بازی‌ها، آیتمها، نوشتن راهیاب و ... می‌توانند اطلاعات خود را از بازی مورد علاقه خود به اشتراک بگذارند. این روند آن قدر ادامه پیدا می‌کند تا همه مفاهیم بازی مورد علاقه کاربران تکمیل می‌شود و علاقمندان دیگری که از مطالب سایت استفاده می‌کنند، می‌توانند به آرشیو کاملی از بازی مورد علاقه خود دسترسی داشته باشند.

 

ویکی به چه معنی است؟

ویکی به معنی مقاله نویسی مشترک است. کاربر ۱، یک مقاله ارسال می‌کند و از آنجایی که همه کاربران دسترسی ویرایش مقاله‌ها را دارند، کاربر ۲ می‌تواند مقاله کاربر ۱ را ویرایش کند. این امکان که روی یک مقله، همزمان چند نفر توانایی ویرایش داشته باشند را ویکی می‌گویند. به این ترتیب، یک مقاله می‌تواند با چند نویسنده تکمیل شود؛ کاربری یک خط اضافه کند و کاربر دیگر به زوایای دیگر مقاله بپردازد. روند ویرایش مقاله می‌تواند به حدی برسد که آن مقاله به حد کمال رسیده باشد در این شرایط، مجموعه‌ای از کاربران در تکمیل یک مقاله نقش داشتند و اطلاعات خود را در یک محل به اشتراک گذاشته‌اند.

 

ویکی‌نویس به چه کسی گفته می‌شود؟

هر کاربری که در یک فضای ویکی، شروع به نوشتن یا ویرایش مقاله‌ها کند یک ویکی نویس است. ویکی‌نویس‌ها در هنگام نوشتن مطالب، از زبان ویکی استفاده می‌کنند

 

زبان ویکی چیست؟

در مقاله‌نویسی به روش ویکی، برای ایجاد لینک بین مقالات، تنها نیاز به دانستن نام مقاله هدف خواهد بود.

زبان ویکی، ساده‌ترین زبان موجود در اینترنت، برای ساخت دانشنامه است. یک دانشنامه موضوعی، معمولا مقالات زیادی را در خود گنجانده است و در بیشتر مواقع نیاز به لینک کردن این مقالات به یکدیگر است. برای مثال وقتی مقاله‌ای از یک شخصیت بازی وجود داشته باشد، در متن مقاله به شخصیت‌های دیگر هم اشاره و لینک خواهد شد. در زبان ویکی برای ایجاد ایجاد لینک بین مقالات، تنها نیاز به دانستن نام مقاله هدف خواهد بود. به این ترتیب روش کپی/پیست و استفاده از دکمه URL کاملا دور زده خواهد شد. در زبان ویکی، اگر مقاله هدف در دانشنامه موجود باشد، لینک آبی ایجاد می‌شود و اگر مقاله در فضای دانشنامه وجود نداشته باشد، آن لینک به رنگ قرمز خواهد بود. لینک‌های قرمز برای ساخته شدن هستند. پس اگر روی یک لینک قرمز کلیک و مقاله‌اش ساخته شود، از آن به بعد در همه جا آن لینک قرمز به رنگ آبی و لینک شده درخواهد آمد. به این ترتیب، مقاله نویسی به زبان ویکی، سرعت نوشتن مطالب و یکپارچگی مقالات یک دانشنامه را فراهم می‌کند.

 

مقاله چیست؟

مقاله‌ها، اصلی‌ترین محتویات در یک فضای ویکی و دانشنامه هست. هر مقاله شامل یک نام، تصاویر، متن و دیگر محتویاتی است که بسته به موضوع مقاله می‌تواند داشته باشد. نام یک مقاله، باید کوتاه، گویا و کاملا هماهنگ با متن و موضوع مقاله باشد. برای مثال اگر قصد معرفی شخصیت گرالت را دارید، نام مقاله باید «گرالت» باشد؛ نام‌هایی مانند «معرفی گرالت»/ «سرگذشت گرالت»/ «تاریخچه گرالت» و ... مورد قبول نیستند. هر مقاله همچنین می‌تواند در خود محتوای منحصربه‌فردی تحت نام «الگو» نیز داشته باشد.

 

لینک آبی و قرمز چطور ساخته می‌شود؟

 

همان‌طور که اشاره شد، برای ایجاد لینک بین مقالات، تنها نیاز به دانستن نام مقاله هدف خواهد بود. اگر در ادیتور، نام مقاله را در دو کروشه باز و بسته قرار دهیم (8.JPG) آن متن خام به شکل خودکار و پس از ذخیره به صورت یک لینک درخواهد آمد. اگر مقاله با نامی که مشخص شده در دانشنامه وجود داشته باشد، لینک آبی و در غیر این صورت نیز لینک قرمز می‌شود. اگر روی یک لینک قرمز کلیک و مقاله‌اش ساخته شود، از آن به بعد در همه جا آن لینک قرمز به رنگ آبی و لینک شده درخواهد آمد.

 


الگو چیست؟

الگوها، نوع بسیار ویژه‌ای از مقاله‌ها هستند. یک الگو، معمولا با این هدف ساخته می‌شود که چند مقاله مرتبط با یکدیگر را به هم متصل کند. تصویر زیر یک الگوی فهرستی است.

0_Template.JPG

احتمالا چنین فهرست‌هایی را در پایین برخی از مقاله‌ها دیده‌اید. این فهرست‌ها «الگو» نام دارند و اگر پایین همه مقالاتی که در فهرست وجود دارد، قرار داده شوند، عملا برای خواننده تمامی این مقالات به هم متصل خواهند بود. وقتی خواننده‌ای مطلبی را خواند و در پایین مقاله، این فهرست را دید، مقاله‌های مرتبط نیز برای مطالعه دیده خواهند شد.

برای ساخت الگو، درست مثل ساخت مقاله عمل می‌شود. از طریق دکمه «افزودن مقاله» فرم مقاله‌نویسی باز خواهد شد. در این قسمت، باید برای الگوی درحال ساخت یک نام تعیین شود. نکته مهم در ساخت یک الگو، این است که حتما پیشوند الگو: برای نام‌گذاری نوشته خواهد شد. برای مثال اگر قصد ساخت الگوی بازی ویچر ۳ وجود داشته باشد نام الگو می‌تواند الگو: ویچر ۳ باشد.

یک مقاله الگو از طریق نوع دیگری از علامت‌گذاری قابل استفاده است و این بار باید، از دو آکولاد باز و بسته استفاده کرد. برای مثال: 7.JPG

 

تفاوت مقاله عادی و مقاله الگو چیست؟

از دو کروشه باز و بسته برای لینک کردن مقالات

و از دو آکولاد باز و بسته برای وارد کردن الگوها استفاده می‌شود

تفاوت اول در نام آن‌ها است. مقاله‌ها معمولا نام‌گذاری بدون پیشوند و پسوند دارند اما یک الگو، حتما در قسمت نام خود یک پیشوند الگو: باید داشته باشد.

تفاوت دوم نیز در محتوا است. یک مقاله با هدف معرفی و در مجموع انتقال یک سری اطلاعات به مخاطبش نوشته می‌شود. اما محتوای یک الگو، با هدف نمایش پیدا کردن در مقاله‌های دیگر ساخته می‌شود و معمولا به تنهایی چیزی جز فهرست تعدادی از لینک‌ها نیست.

در یک فضای ویکی، نوع استفاده از مقاله و الگو نیز متفاوت است. مقاله‌ها با دو کروشه باز و بسته لینک می‌شوند (8.JPG).  اما الگو‌ها با دو آکولاد باز و بسته داخل مقالات دیگر نمایش پیدا می‌کنند (7.JPG).

 

راهنمای مقاله‌نویسی با زبان ویکی

مقاله‌نویسی به زبان ویکی بسیار سریع و آسان است. در این روش، مقاله‌نویس شروع به نوشتن مطلب خودش در ادیتور خواهد کرد. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها با مقاله‌نویسی عادی، در زمان ساخت لینک‌ها است. در حالت عادی، نویسنده اگر بخواهد مقاله دیگری را به بخشی از متن لینک کند، باید حتما آدرس URL مقاله هدف را «کپی» کند. سپس وارد مقاله خودش شود، متن مورد نظر را انتخاب کند، سپس دکمه لینک را زده و در فیلد آدرس، آدرس URL کپی شده را وارد کند. این یک روش زمان‌بر خواهد بود. چون نویسنده باید اول به جستجوی و پیدا کردن خود لینک بپردازد. مشکل دیگر وقتی است که اگر لینک مقاله هدف تغییر پیدا کند. در این حالت، مقاله نوشته شده شامل لینکی به مقصد می شود.

در روش ویکی، تمام این مسیر میانبر زده می‌شود. نویسنده، مقاله را نوشته و قصد دارد بخش‌هایی از متن را به مقاله‌ای دیگر لینک کند. دیگر نیازی به کپی/پیست آدرس url نیست. کاربر فقط باید «اسم مقاله هدف» را بداند. برای مثال اگر اسم مقاله هدف کریس ردفیلد باشد، کافی است در متن مقاله درحال ساخت یا ویرایش، کریس ردفیلد را به شکل 6.JPG و با دو کروشه باز و بسته بنویسد. با این کار پس از ذخیره مطلب، عبارت کریس ردفیلد به شکل لینک در می‌آید. لینک آبی: اگر مقاله از قبل وجود داشته باشد؛ لینک قرمز: مقاله در فضای دانشنامه نیست و هر کاربری می‌تواند در هر زمان روی لینک کلیک کرده و مقاله‌اش را بسازد. به این ترتیب، هر جا در دانشنامه که لینک قرمز کریس ردفیلد باشد نیز به شکل خودکار آبی خواهد شد.

 

 

غیر از کروشه‌ها برای لینک کردن و آکولادها برای وارد کردن یک الگو در مقاله، زبان ویکی علامت‌گذاری‌های مفید دیگری نیز دراختیار نویسنده می‌گذارد.

راهنمای علامت‌گذاری‌های زبان ویکی
آنچا در ادیتور می‌نویسیم نتیجه کار پس از ذخیره مقاله
1.JPG

۱) اگر اسم مقاله را داخل دو کروشه باز و بسته قرار دهیم، لینک به مقاله ساخته می‌شود

کریس ردفیلد // کریس
2.JPG

۲) با استفاده از # می‌توانید به یک زیربخش در یک مقاله لینک ایجاد کنید. نکته: برای لینک به زیربخش سطح ۳، باید زیربخش سطح دو آن را نیز وارد کنید.

کریس ردفیلد#پیش زمینه // پیش زمینه
3.JPG

۳) اگر قصد دارید به یک زیربخش در مقاله حاضر لینک ایجاد کنید، کافی است از این دستور استفاده کنید. نکته: برای لینک به زیربخش سطح ۳، باید زیربخش سطح دو آن را نیز وارد کنید.

#راهنمای مقاله‌نویسی با زبان ویکی
4.JPG

۴) در بسیاری از مقالات، احتیاج به ساخت زیربخش وجود دارد. به این وسیله می‌توان مقاله را به چند بخش تقسیم کرد. برای ساخت یک زیربخش، کافی است با دو علامت مساوی در ابتدا و انتهای متن، ک زیربخش سطح دو بسازید.

gallery_1_1_3275.jpg
5.JPG

۵) زیربخش سطح سه، در ذیل زیربخش سطح ۲ قرار می‌گیرد. گاهی نیاز به ساخت زیربخش های کوچک برای زیربخش سطح ۲ است. در این حالت، باید از سه مساوی در ابتدا و انتهای متن استفاده کرد. زیربخش سطح سه، همیشه در ذیل زیربخش سطح دو قرار می‌گیرد. به این معنی که اگر مقاله‌ای، زیربخش سطح دو نداشته باشد، زیربخش سطح سه نمی‌پذیرد.

gallery_1_1_3275.jpg
gallery_1_1_3275.jpg

۶) الگوها از مهم‌ترین ویژگی‌های مقالات ویکی هستند. درست مثل ساخت مقاله عادی ساخته می‌شوند؛ با این تفاوت که حتما در نام‌گذاری، باید عبارت الگو: در ابتدای اسم آن‌ها وجود داشته باشد. برای استفاده از یک الگو نیز کافی است اسم کامل مقاله، همراه با عبارت الگو: را در داخل دو آکولاد باز و بسته قرار دهید. به این ترتیب الگوی مورد نظر، در مقاله شما   درون‌ریزی می‌شود.

  الگو:اساسینز کرید ۳ (پنهان)

الگو:اساسینز کرید ۳

اساسینز کرید ۳

شخصیت‌ها  
اساسین‌ها ربکا کرینشان هاستینگدزموند مایلزویلیام مایلز | دبرا کارتراستفن چافیاجیمی کالیآکیلیز داون‌پورتروبرت فالکنردانکن لیتلمیکولوئیس میلزکانر کن‌ویکلیپر ویلکینسونجیکوب زینگر | جان دلا تور
 
تمپلارها دنیل کراسوارن ویدیچ | نیکولاس بیدلرجینالد برچادوارد برادوکبنجامین چرچجان هریسونتوماس هیکیویلیام جانسونهیثم کن‌ویچارلز لیجان پیتکرن
 
ساکنان Homestead کاترینکوریندیاناالنگادفریلنس اودانللیل وایتمیریامنوریساولیورپرودنستریتیموتیدیوید والستونوارن
 
دیگران جونوژوپیترمینروا | ساموئل آدامزبندیکت آرنولدآماندا بایلیدیوید کلاترباکریچارد کلاترباکبنجامین فرانکلینفرانسوا-ژوزف پال د گراسجیم هولدنکانیتزیوکاننتویکونلافایتاویایینرایزریل پتنامپل ریویربنجامین تال‌مجسیلاس تاچرمیسون ویمزجورج واشینگتون
طرف‌ها اساسین‌هاارودیتوتمپلارها (صنایع آبسترگو) | ارتش بریتانیا (وفادارماندگان)اساسین‌های مستعمره‌نشینتشریفات مستعمره‌نشینانارتش قاره‌ای (میهن‌دوستان)مردم موهاکپسران آزادی
مکان‌ها شهر نیویورک (برج آزادی) | رم (آزمایشگاه آبسترگو)سائو پائولوتورین، نیویورک (معبد بزرگ) | بوستوندریای کارائیب (کروس جزیره مرد مرده جامائیکا مارتینیک)چارلزتاونهومستد داون‌پورتفورت والکاتفرانتیر (کنکورد جانز تاون کاناتاه‌سه‌تون لکزینگزتون مون‌موث دره فورج)لندن (تساتر سلطنتی)مارتاز وینیردوست‌پوینتگذرگاه شمال‌غربیجزیره اوآکفیلادلفیا
رویدادها خروج جرم از تاج خورشیدی (۲۰۱۲) | جنگ فرانسوی‌ها و سرخ‌پوستان (اعزامیان برادوک)کشتار بوستونمهمانی چای بوستونجنگ انقلاب آمریکا (نبردهای لکزینگتون و کنکورد نبرد بانکر هیل نبرد مون‌موث نبرد وست‌پوینت نبرد چساپیک حمله به فورت جورج)
قوانین و گیم‌پلی داستان آبسترگودستاوردهاصفحه‌های آلماناکآنیموسآکوییلاهمراه شدنتوپ جنگیچالش‌های کلابقراردادهاCraftingکارکرد دوگانهدید عقابیاستراق سمعسیستم اقتصادیشکارحافظه ژنتیکمراحللباس‌هاتکه‌های عدن (سیب عدنکلید معبد بزرگ)پرش با ایمانمخفی‌کاریصندوقچه‌های گنجشنانقاط دید
سلاح‌ها سلاح گرمتیر و کمانتوپ جنگیطناب دارتخنجر پنهانشمشیرتاماهاکس
DLC بندیکت آرنولدبسته اسرار پنهاناستبداد شاه واشینگتون

 

 

ارسال عکس و ویدیو

در زمان ارسال مقاله، کاربر می‌تواند در داخل همان مقاله تصاویر خود را آپلود کند. با این حال بهترین روش برای آپلود عکس، آپلود تصاویر در گالری سایت است. به این خاطر که تصاویر آپلود شده در این بخش، توسط همه کاربران قابل مشاهده و استفاده هستند. اگر در چند مقاله، یک عکس خاص مورد نیاز باشد، نیاز نیست که به ازای هر مقاله، همان عکس آپلود شود. یک بار آپلود در بخش گالری، می‌تواند در آینده و برای هر تعداد مقاله مورد استفاده قرار بگیرد.

برای آپلود ویدیو، بهترین روش بارگذاری ویدیو در سایت آپارات است.

 

پرسش و پاسخ / بحث و تبادل نظر

در صورتی که پس از خواند مطالب این صفحه و دیگر آموزش‌ها، همچنان ابهامی وجود دارد، یا بخشی به شکل کامل آموزش داده نشده است، می‌توانید در انجمن ویکی‌نویسان به طرح مباحث بپردازید. از طریق این انجمن، نه فقط برای پرسش و پاسخ و رفع ابهام، بلکه برای بحث و تبادل نظر درباره بخش ویکی سایت نیز می‌توانید استفاده کنید.